at van Carter: 60 miljard Tegenoffensief Ethiopië asken tevreden met beperkte zelfstandigheid Jitgaven voor defensie stijgen flink Nieuwe gevechten in zuiden van Libanon EG gaat invoer van goedkoop staal tegen Staalbaron in Parijs mtvoerd si Experts: dood RAF-trio was zelfmoord De strijd in de Ogaden: Griekenland nodigt Turkse premier uit rndTop^l^gl^Twels^Har": Tussen Palestijnen en Falangisten Uw Kunstgebit Bommen voor Italiaanse advocaat Na klacht Parijs en Londen Helikopters uit Zuid-Afrika via Israël naar Europa jocialistische leider Enrique Mugica: ISDAG 24 JANUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet ASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft bij het Congres n begroting ingediend met een tekort van ruim zestig miljard dollar. Hij wil in het komende grotingsjaar (dat op 1 oktober begint) de federale overheid in totaal 500,2 miljard dollar laten tgeven. Daar staan 440 miljard dollar aan inkomsten tegenover. t belangrijkste nieuws uit de be ating. die gisteren formeel werd jediend, had de president vorige ek in zijn jaarrede voor het Con- ;s al aangekondigd: Carter wil een ntal belastingverlagingen door eren van in totaal 25 miljard dol- Het plan is zo ingekleed dat de :nsen met een inkomen in de mid- nklasse het meest profiteren. De doeling is met deze belastingverla- ig de economie van Amerika een mulans te geven. irter is er niet in geslaagd de uitga- n voor defensie te verlagen. Voor fensie staat nu ruim 115 miljard illar op de begroting. Dat is 9,9 Baron Empain. miljard meer dan over het nog lopen de begrotingsjaar. Rekening hou dend met de inflatie betekent liet toch nog altijd een werkelijke stij ging van ruim drie procent. Daar naast vraagt de regering nog eens een bedrag van ruim negen miljard dollar voor defensie, maar dat geld zal waarschijnlijk niet in 1979 wor den uitgegeven. Het is onderdeel van een speciaal programma dat zich uit strekt over vijf jaar. Ombuiging fARIJS (AFP, Reuter. UPI) De ise politie heeft gisteren groot geslagen na de ontvoering in i ochtend in Parijs van de Belgi- grootindustrieel baron Edou- 1 Jean Empain, president van de •Yans-Belgische „Empain-Schnei- er"-groep. laron Empain (40) was juist van zijn 'arijse woning weggereden toen ijn auto op de Avenue Foch werd üemgereden door een bestelwagen n een motorrijder. Empains chauf- k aieur werd uitgeschakeld en enkele koionderden meters in de bestelwa- om en meegevoerd, waarna hij werd RPfrijgelaten en, toegetakeld en ont- an laan, de politie kon waarschuwen, n v0e andere ontvoerders verdwenen eenriet baron Empain in diens wagen. Nifmpain is president van één van de [rootste Europese houdstermaat- chappijen met meer dan 500 doch- an( erondernemingen, waarbij 130.000 ;oet lensen werken en met een omzet, mrforig jaar, van ruim tien miljard lulden Bovendien is de ontvoerde [ui van het bestuur van de Franse 'erkegversorganisatie. Hij is een leinzoon van de Belgische generaal laron Edouard Empain, in 1881 tichter van de dynastie en bouwer an de Parijse metro. Tot de groep j lehoren metaalindustrieën en staal- onstructiebedrijven, de kernindu- trie „Framatome", scheepswerven n Duinkerken, elektrische en elek- i ronische industrieën de „Banque L'Union Europeenne" en de Bel- iche bank voor de industrie. Het extra-geld voor defensie is nodig omdat de Verenigde Staten hun strijdkrachten in Europa willen ver sterken. Er is hier sprake van een beleidsombuiging. Uitgangspunt voor de huidige Amerikaanse rege ring is dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie elkaar wel in evenwicht houden op het gebied van de nucle aire bewapening. Bij conventionele bewapening liggen Amerika en zijn NAVO-partners echter duidelijk STUTTGART (DPA) De experts professor Armand André uit Lüttich en professor Hans-Peter Hartmann uit Zürich hebben gisteren in Stutt gart verklaard dat de mogelijkheid als zou een derde eraan te pas zijn gekomen bij de dood van de extre misten Baader, Raspe en Ensslin, „hoogstonwaarschijnlijk" is. De twee deskundigen waren op 18 okto ber van vorig jaar na de dood van de drie terroristen in de cel ontboden om lijkschouwing te verrichten. Voor de parlementaire onderzoeks commissie van de Westduitse deel staat Baden-Württemberg verklaar den de beide medici dat er talrijke aanwijzingen waren die op zelf moord wezen. Zij hebben daarente achter en daarom worden daar de investeringen opgevoerd. Jimmy Carter heeft in zijn verkie zingscampagne bij herhaling be loofd dat hij de uitgaven voor defen sie zou verlagen, en wel met enkele miljarden. Minister van defensie Ha rold Brown zette gisteren een inge wikkeld verhaal op, waaruit moest blijken dat Carter deze belofte heeft gehouden. Volgens Brown moeten de cijfers niet worden vergeleken met de uitgaven in het begrotings jaar 1976/77, maar met wat de uitga ven zouden zijn geweest als het be leid van de vorige regering ongewij zigd was voortgezet. Vergeleken met de prognoses van de regering-Ford is er, aldus minister Brown, nu spra ke van een daling van vijf acht miljard dollar. De minister wees ei ook op dat het aandeel van defensie in de totale overheidsuitgaven ook is gedaald: van 26 naar 24 procent. Tekort Een andere belofte van Carter was dat hij het begrotingstekort terug zou brengen en wel zo sterk dat in 1981 uitgaven en inkomsten precies gelijk zullen zijn. Dat doel lijkt met het huidige tekort van ruim zestig miljard dollar nog erg ver weg, maar volgens de president en zijn advi seurs zit zo'n begroting zonder te kort er nog wel in. Daarbij wordt er ook weer opgewezen dat in vergelij king met de lopende begroting het tekort al is gedaald. Voor het lopen de jaar wordt namelijk over een totaal aan uitgaven dat veel lager ligt, ook gerekend op een gat van ruim zestig miljard dollar. En, aldus de adviseurs van de president, het beeld zou nog veel gunstiger zijn als de belastingverlaging van 25 miljard dollar niet door zou gaan. Overigens is het onjuist te denken dat de Amerikanen met elkaar vol gend jaar 25 miljard dollar minder zullen betalen aan belastingen. Er gaan namelijk ook een paar tarieven omhoog, met name op het gebied van de energievoorziening. Carter drukt daarmee uit dat hij blijft vast houden aan zijn streven het energie verbruik in de Verenigde Staten af te remmen. Enkele specifieke maatregelen zijn vooral gericht tegen het misbruik van belastingvoorschriften door het bedrijfsleven en particulieren die veel aftrekposten hebben. De rege ring-Carter wil af van de regels die bedrijven in staat stellen een deel van hun kosten af te wentelen op de gemeenschap door van alles als 'on kosten' op te voeren. Zo zal het bijvoorbeeld niet meer mogelijk zijn maar onbeperkt zakenlunches voor de belastingen af te trekken. NAIROBI (Reuter) Somalië heeft maandag bekend gemaakt dat zijn Ethiopische strijdkrachten hun lang verwachte tegenof fensief zijn begonnen om de Ogaden-woestijn te heroveren, maar dat de aanvallen zijn afgeslagen door de vrijheidsstrijders van Somalische afkomst. Radio-Mogadisjoe riep een lange verklaring om van president Barre volgens welke de Somaliërs de Ethi- ATHENE (DPA, AFP) - Premier Karamanlis van Griekenland heeft zijn Turkse ambtgenoot Boelent Ecevit een ontmoeting in de komen de lente voorgesteld. In zijn ant woord op de boodschap waarin Ece vit een topbijeenkomst voorstelde ter oplossing van het Turkse-Griek- se conflict, zei Karamanlis dat zo'n ontmoeting goed moet worden voor bereid. De Turkse premier had een dialoog voorgesteld die zou moeten bijdragen tot opening van de weg naar „herstel van het wederzijds vertrouwen". op het tegendeel man demonstreerde hoe Baader zich vermoedelijk met de linker hand ee pistoolschot in de nek heeft toegebracht. (Baader was linkshan dig). Met de rechterhand zou hij de loop van het pistool in de „gewenste richting" hebben geduwd. Dat zou de verklaring zijn voor de bloedspo ren op de rechterhand van Andreas Baader. De twee deskundigen zeiden dat zelfmoord door een nekschot welis waar niet vaak voorkomt, maar dat dergelijke gevallen zich in de ge schiedenis toch wel eens hebben voorgedaan. Op het moment van het schieten zaten zowel Baader als Raspe. De kogel ging bij Raspe rechts door het hoofd. Zij zouden het schot, als het door derden zou zijn afgevuurd, zonder tegenstand hebben laten afvuren. Bij Gudrun Ensslin sloten de twee deskundigen de mogelijkheid uit dat zij al dood zou zijn geweest en dat de strop om haar hals werd gelegd door derden. (ADVERTENTIE) voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Oentolix, het speciale moderne poeder - 's morgens een weinig op de plaat gestrooid-houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen on aangename smaak. Dentotix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten. lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Bij apotheken en drogis terijen. opiërs najagen en in de steden Babi- Ie en Fiyamboero vechten. Later riep de radio om dat ook in het oude ford Harar, één van de twee laatste steun punten van de Ethiopiërs in de Oga den werd gevochten. Volgens berichten was het Ethiopi sche offensief zondagmiddag om half zes begonnen met verscheidene aanvallen op de strijdkrachten van het Westsomalische bevrijdingsfront (WSLF). Ethiopië heeft steeds gezworen te zullen vechten tot het gebied is be vrijd van Somalische strijdkrachten. De Somalische regering spreekt voortdurend tegen dat haar troepen in de Ogaden vechten, maar de wes telijke inlichtingendiensten hechten weinig waarde aan deze stelling. So malië zegt op haar beurt dat de Ethi opiërs de steun hebben van Cubaan se en Sowjet-troepen. Duits krediet De Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher heeft maan dag ontkend dat de bondsrepubliek Somalië een krediet van 25 miljoen dollar geeft om wapens te kopen. Het krediet is uitsluitend bestemd voor ontwikkelingshulp. Vermoedens dat het krediet zou wor den benut voor de aankoop van wa pens rezen toen bleek dat Somalië de vrije beschikking over het krediet heeft en niet precies hoeft te vertel len wat ermee gebeurt. Een rechercheur neemt de schade op in het kantoor van de Italiaanse commu nistische advocaat Fauste Tarsinato nadat er vijf klei ne bommen tot ontploffing waren gekomen. De advo caat was bekend als raads man van anarchisten. BRUSSEL (Reuter, UPI, ANP) De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. heeft besloten tot maatregelen tegen de invoer van goedkope ijzer- en staalprodukten uit zeven staalexporterende landen. De zeven zijn: Japan. Canada. Span je. Polen, Zuid-Korea, Bulgarije en Tsjechoslowakije De maat regelen zullen waarschijnlijk vandaag ingaan. BEIROET (Reuter, UPI, AP) Nieuwe schermutselingen tussen linkse Palestijnen en door Israël gesteunde rechtse Libanezen hebben in het zuiden van Libanon aan zeker vier mensen het leven gekost. Er zijn 13 gewonden, zo is in de Libanese hoofdstad Beiroet gemeld. Gedurende de nacht van zondag op maandag werd vele uren lang een intensief artilleriegevecht geleverd tussen de Palestijnen en de Libane zen en toen dit gevecht afnam ging men over tot sluipschieten met zwa re machinegeweren. Volgens de rechtse falangistische radio in Bei roet hadden haar troepen vier Pales tijnse guerrillastrijders gedood. Het Palestijnse nieuwsagentschap WAFA gaf geen cijfers over het aan tal slachtoffers maar volstond met de mededeling dat er ziekenauto's waren gezien, die gewonden uit het rechtse bolwerk Marjoen weg brachten. Officiële Palestijnse woordvoerders ontkenden een beschuldiging van de kant van de falangistische partij dat de Palestijnen bezig waren met het' voorbereiden van nieuwe gevechts acties in het gehele zuiden van Liba non. Deze acties zouden voor het eind van deze week moeten begin nen. De Palestijnen beschuldigden op hun beurt de falangisten van pro vocaties. Het zuiden van Libanon is tamelijk rustig geweest sinds Israël eind sep tember een staakt-het-vuren afkon digde na felle gevechten, die tien dagen duurden. Volgens diplomatie ke kringen zijn de Palestijnen mo menteel de sterkste partij in het ge bied. Zij zouden over zeker 5000 tot 10000 soldaten kunnen beschikken tegen ongeveer duizend voor de fa langisten. De Syrische autoriteiten hebben er in toegestemd om alle in Syrië ge vangen zittende Palestijnen vrij te laten, voor zover hun internering verband houdt met de Syrische in menging in de Libanese burgeroor log in 1976. Naar schatting honder den Palestijnen zitten gevangen sinds de overkoepelende organisatie PLO zich tegen het Syrische optre den in Libanon keerde DEN HAAG (ANP) - Een Israëlisch en een Zuidafrikaans bedrijf hebben een Joint venture (een gezamenlijke onderneming) opgericht, die binnen kort Zuidafrikaanse in Israël geas sembleerde hefschroefvüegtuigen naar de Europese Gemeenschap gaat uitvoeren. Op deze wijze tracht Zuid-Afrika een eventuele boycot van Zuidafrikaanse produkten door de landen van de Europese Gemeen schap te ontduiken. Deze beschuldiging komt van de heer P. Dankert, Tweede-Kamerlid van de PvdA, die in zijn kwaliteit van lid van het Europees Parlement aan de Europese Commissie heeft gevraagd, daar tegen op te treden Het gaat om de „scorpion" helikop ter, die door Rotoflight Helikopters in Kaapstad wordt vervaardigd. Deze onderneming is een joint ven ture aangegaan met het Israëlische bedrijf Chemavir-Masok, dat de „scorpion" essembleert. De maatregelen in de vorm van heffingen zijn genomen na klach ten van de EG-lidstaten Groot-Brit- tannië en Frankrijk over het dum pen (het goedkoop op de handels markt brengen) van staal Om te voorkomen dat de invoer van goed koop staal de prijzen op de Europese markt zou verknoeien had de EG met ingang van dit jaar voor een reeks van staalprodukten een basis prijs vastgesteld Onder die prijs mag niet worden ingevoerd. Gecon stateerd is echter dat in een aantal gevallen de basisprijs niet wordt geëerbiedigd. De maatregel van de commissie, die in feite van het zuiverste protectio nistische (de eigen EG-economieen beschermende en bevoordelende» water is, steekt schril af tegen de hervatting in Genève van de onder handelingen over de handelsbetrek kingen. die tot doel hebben de we reldhandel vrij te maken De EG-staalproduktie liep vong jaar met 6.1 procent terug tot 126 miljoen ton. Tot dt categorieën, waarvoor nu maatregelen zijn getroffen behoren gegalvaniseerd plaatstaal (uit Span je en Poleni. warmgewalst plaatstaal (uit Bulgarije. Japen en Tsjechoslo wakije). ruw-ijzer (uit Canadai. koud- gewalst plaatstaal (uit Tsjechoslo wakije), coils" (uit Zuid-Korea) en bepaalde soorten ijzeren staven (uit Tsjechoslowakije) Latijns-Amerika wil eigen persbureaus BOGOTA (Reuter) Zesentwintig landen in Latijns-Amerika en het Caraïbisch gebied hebben op een bijeenkomst in de Colombiaanse hoofdstad Bogota eenstemmig een- Venezolaanse resolutie aangeno men, waarin gepleit wordt voor de oprichting van regionale staats- en particuliere persagentschappen De resolutie werd aangenomen op een intergouvernementeel congres over cultuurpolitiek in Latijns-Ame rika. In de resolutie wordt een lans gebroken voor „de oprichting van openbare maatschappelijke com municatiesystemen die, in samen werking met particuliere onderne mingen die op dit gebied actief zijn, het huidige gebrek aan evenwicht moeten corrigeren.'' In antwoord op kritiek dat Venezue la zou proberen staatsinstellingen op te richten voor de nieuwsvoorzie ning zei de Venezolaanse afgevaar digde. Guido Groscoors, dat zijn land regionale persbureaus wil. die gezamenlijk worden geexploiteerd door de staat, plaatselijke privé- nieuwsmedia en streek journalisten. Hij zei van oordeel te 2ijn dat de regio-nieuwsagentschappen naast en niet in plaats van de internatio nale persbureaus zouden dienen te komen Voor de aanvaarding van het Vene zolaanse voorstel zei George Beebe. president van de commissie voor persvrijheid in de wereld te willen waarschuwen voor het gevaar, dat regeringen zich van dergelijke bu reaus zouden bedienen om de pers vrijheid te beknotten 'an een medewerker IADRID Spaans Baskenland was jarenlang probleemgebied ummer één voor de regering in Madrid. Begin dit jaar heeft dit ebied, na drie maanden van moeizame onderhandelingen, een eperkte vorm van zelfbestuur gekregen. Het Baskenland is aarmee het tweede gebied dat een min of meer autonome status a eeft gekregen. Iet eerste gebied, waaraan een pre- a utonome status werd verleend, was GR Jatalonië, een streek die net als Bas kenland een eigen taal en eigen cul- bfifeiur heeft Na Baskenland komen neW Andalusië en Valencia aan de i eurt. zodat een Madrileense krant scl 1 verzuchtte: „Blijft Madrid alleen de ver?" ra I deto-n vaart loopt het echter niet. Het nar tistellen van beperkt zelfbestuur al^omt tegemoet aan de diepe verlan- ens van de verschillende regio's in $panje Het herstelt de schade die dri eertig jaar ijzeren centralisme on- Hier generaal Franco hebben aange- i. d icht. Gemakkelijk is dat echter niet ijfyooral niet in Baskenland, waar be lalde groepen, zoals de gewapende est erzetsbeweging ETA. niets met de vel Ipaanse staat te maken willen heb- ed *n en volledige onafhankelijkheid h« lastreven. nd ids !r stond een behoorlijke druk op de lijljinderhandelingen. niet alleen door aanslagen van de ETA. die aan- •ndigde door te zullen vechten tot laatste politieman uit Basken- and verdwenen was, maar ook door Be demonstraties georganiseerd door verschillende politieke partijen die in Baskenland actief zijn. Over de problemen van Baskenland spraken we met Enrique Mugica (45) lid van het dagelijks bestuur van de Spaanse socialistische partij (PSOE) en afgevaardigde van Baskenland in het Spaanse parlement. Hoe denkt hij over de status van voorlopige autonomie, zoals de regering van premier Suarez die aan Baskenland gegeven heeft? Identiteit De „pre-autonomie" is belangrijk, omdat daarmee voor het eerst de nationale identiteit van Baskenland wordt erkend De „pre-autonomie" verleent in het begin nog geen duide lijk bevoegdheden aan de algemene raad (de voorlopige Baskische rege ring) Dat is logisch In de eerste plaats zal er een overdrachtscom missie worden samengesteld om functies van de centrale regering in Madrid over te dragen aan de alge mene raad van Baskenland In de tweede plaats ts de dynamiek, die de algemene raad van Baskenland mee zal brengen, erg belangrijk. Het feit dat de Spaanse staat Baskenland als politieke eenheid erkent, vandaag via een voorlopige autonomie en morgen via een statuur voor autono mie, heeft belangrijke consequen ties. Een dynamiek die zich nadruk kelijk moet ontwikkelen, maar die nieuwe mogelijkheden tot meer au tonomie meebrengt." „Een belangrijk verschil tussen de autonomie van Catalonië en Basken land is het feit dat de Spaanse rege ring Tarradellas benoemde tot presi dent van Catalonië en dat de Baski sche president zal worden aangewe zen door de Baskische parlementa riërs. vertegenwoordigers die op 15 juni door het volk gekozen zijn. „In Baskenland hebben de Nationa listische Christen-democratische partij (PNV) en de socialisten van de PSOE een ruime meerderheid. Dat betekent dat de Baskische presi dent aangewezen zal worden door de twee belangrijkste krachten van de traditioneel democratische opposi tie van Baskenland Schaduwzijde Een van de problemen van de Baski sche autonomie is de status van de provincie Navarra Het zuidelijk deel van deze provincie is weinig Baskisch Er wordt geen Baskisch gesproken en de bevolking voelt zich eerder Spaans dan Baskisch Bovendien heeft de bevolking van Navarra bij de verkiezingen van 15 Enrique Mugica (45) juni veel rechtser gestemd dan de rest van Baskenland. Gaat dat geen problemen opleveren? Enrique Mugica: „De problemen met Navarra vormen inderdaad een schaduwzijde van de verleende 'pre- autonomie'. maar ik vertrouw erop. dat die problemen in de toekomst opgelost zullen worden. Dat wil zeg gen. dat Baskenland zal bestaan uit de vier historische delen: Alata, Gui- puzcoa, Vizcaya en ook Navarra Na varra behoort van oudsher bij Bas kenland. „Het schijnt dat de regering er geen belang bij heeft dat Navarra inte greert in Baskenland De concessie van de regering dat Navarra in prin cipe bij Baskenland hoort, hebben we moeten afdwingen. De regering heeft weinig belang bij een Baskisch Navarra. omdat in Navarra de recht se groepen het voor het zeggen heb ben. Als Navarra zou worden opge nomen in Baskenland, waar de link se en democratische partijen in de meerderheid zijn, dan zou dat de macht van de rechtse krachten in Navarra aanzienlijk beperken Het is duidelijk dat de regering Suarez, die bestaat uit vertegenwoordigers van de rechtse Unie van het Demo cratisch Centrum <UCD). de kant kiest van de industrieëlen, de groot grondbezitters en de leden van Opus Dei (een katholieke lekenorganisa tie). die zeer machtig zijn in Navarra. Verkiezingen In het koninklijk besluit, dat de pre- autonome status van Baskenland •regelt in afwachting van een defi nitieve autonomie zodra er een nieu we grondwet is staat, dat de pro vinciale staten van Navarra moeten beslissen of dit gebied bij Basken land behoort. Als de provinciale sta ten inderdaad daartoe concluderen, dan moet die uitspraak door een referendum getoetst worden. Dat betekent dat wel veel afhangt van de komende gemeenteraadsverkie zingen, want de gemeenteraden kie zen de provinciale staten Over het referendum, dat eventueel gehouden zal worden, is inmiddels een conflict uitgebroken tussen de UCD enerzijds en de Baskische Na tionale Partij (PNV) en de socialisti sche PSOE anderzijds Enrique Mu gica „Er zijn wat onduidelijkheden over het referendum gerezen, die tot doel hebben deinlijving van Navarra bij Baskenland tegen te gaan Het moet duidelijk zijn dat als uitslag van het referendum geldt, wat de meerherheid van de bevolking uit spreekt Sommige kringen proberen het zo uit te leggen, dat de meerder heid van de gemeenten zich voor of tegen moet uitspreken Dat bete kent dat kleine dorpjes, waar plaat selijke rechtse notabelen vaak nog grote invloed hebben, een even groot gewicht in de schaal zouden leggen als bij voorbeeld de hoofd stad Pamplona." Volgens Enrique Mugica speelt de Baskische regering in ballingschap en de Baskische president Ley Aola nauwelijks meer een rol bij de huidi- ge onderhandelingen „Het zijn juist de PNV en de PSOE die met de regering onderhandeld hebben over de pre-autonome status De menin gen van de Baskische regering in ballingschap en van de gekozen par lementariërs vallen ongeveer samen en dat betekent dat de regering in ballingschap een weinig zelfstandi ge politieke rol meer speelt Verzet De pre-autonome status ondervindt nog steeds verzet van de ETA. de Baskische bevrijdingsbeweging die blijft doorgaan met aanslagen op alles wat Spaans is Ennqu*- Mugi ca „Er hebben twee belangrijke po litieke gebeurtenissen plaats gevon den. die de steun aan de ETA heb ben doen afnemen Ten eerste de amnestie voor alle politieke gevan genen en ten tweede het nu afgekon digde autonomie decreeet De ETA zal waarschijnlijk een minderheids- groepje worden, een fanatieke orga nisatie die strijdt voor volledige on afhankelijkheid van Baskenland De meerderheid van de Baskische bevolking is echter voorstander van autonomie binnen de Spaanse staat en niet van volledige onafhankelijk heid. De uitslag van de verkiezingen in Baskenland, met een grote meerder heid voor PND en PSOE. geeft ech ter aan dat een meerderheid van de mensen voorstander is van gedeelte lijke autonomie binnen de Spaanse staat De stemonthouding waartoe de ETA had opgeroepen bij de parle mentsverkiezingen was minimaal Ik hoop daarom dat de ETA zal afzien van geweld want ze zijn van het volk geïsoleerd Het is echter wel waarschijnlijk dat ze hun gewapen de strijd zullen voortzetten Er zijn maar weinig voorbeelden van fana tieke groepen die uit zichzelf opge houden zijn, zolang ze hun doel nog niet bereikt hadden Ze denken dat ze het gelijk en de meerderheid van de bevolking aan hun aknt hebben Dat is een autoritaire houding die je zowel bij rechtse als linkse groepjes aantreft i

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7