Helpen bij dagelijkse dingen Leidse raad beslist over kabeltelevisie J Loosduinse Vaart wordt trambaan Begeleide kamerbewoning voor Haagse jongeren 'Het wordt geen crisiscentrum' 'Cantabilé' vierde 45-jarig bestaan Gouds bedrijf krijgt order „Het gaat niet goed met de Leidse raad" Vrouw mag hond houden J Forse buit bij Haagse inbraken F Roffel voert RPF-lijst aan Fysiotherapeuten en artsen wachten j op bouwvergunning voor groepspraktijk te DINSDAG 24 JANUARI 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartetl jjg door Teun Lagas DEN HAAG Er wordt op het Haagse stadhuis nog wat gesleuteld aan de huurprijzen die jongeren voor de kamers gaan betalen, maar zodra dat achter de rug is kan de gemeen teraad definitie! steun geven aan het initiatief van de stichting Hagenhoek: een huis voor begeleide kamerbewoning. De ge meente zal een ruimte beschikbaar stellen aan de Laan van Meerdervoort. Hagenhoek kan dan aan het werk met een twaalftal kamers voor jon geren die, om wat voor reden ook. op kamers moeten, maar daar ei genlijk nog niet aan toe zijn. Een officiële omschrijving van de groep kamerbewoners die de stichting in huis gaat halen: „jongeren die door omstandigheden gedwongen zijn zelfstandig een kamer te bewonen, maar daar. gelet op de ontwikke lingsfase waarin ze verkeren, nog niet aan toe zijn." Mogelijkheden voor Jongeren om onder een (niet al te strakkei bege leiding op kamers te gaan zijn er nauwelijks in Nederland. Er is eni ge ervaring in Amsterdam. Binnen de kinderbescherming is er in kin dertehuizen wat aan begeleide ka merbewoning gedaan Het ging daarbij in veel gevallen om huizen waar de traditionele zorg van de kinderbescherming gehandhaafd bleef. Kinderbescherming De eerste Ideeën over deze manier van hulpverlening aan jongeren zijn afkomsUg uit de kinderbe scherming. Maar met het huis voor begeleide kamerbewoning wil de stichting Hagenhoek „niet te veel in de tehuizensfeer terecht ko men" Stichtingsvoorzitter Joop Roseboom vindt dat het huis niet uitsluitend een tussenstation mag worden voor Jongeren uit kinderte- huizen die op weg zijn naar de „maatschappij". Het huis aan de Laan van Meerder voort 53b is bestemd voor jongeren van vijftien tot twintig jaar. De leeftijdsgrenzen zullen soepel ge hanteerd worden. Er komen drie part-time mentoren die zich met de begeleiding gaan bezig houden. Er komt in het huis geen centrale ruimte zoals bijvoorbeeld een ge meenschappelijke huiskamer. De mate van begeleiding zal per ka merbewoner verschillen maar zal in principe niet te intensief zijn. Joop Roseboom: „Als ze bij ons komen, krijgen ze een kamer met een bad en een kast er in. De rest moeten ze zelf uitzoeken. De mentoren in het huis krijgen een aparte ruimte. De voorzitter ziet hun begeleiding vooral in het dagelijkse vlak. De mentoren zullen niet de hele dag bij de jongeren over de vloer ko men om daar mentale bijstand of iets dergelijks te verlenen. „De mentoren zullen vooral behulp zaam zijn bij het oplossen van al lerlei dagelijkse beslommeringen waar een zelfstandige jongere plot seling mee te maken krijgt. Neem bijvoorbeeld het zoeken naar werk. het invullen van allerlei papieren of wat hulp bij het koken," aldus Joop Roseboom. Belangstelling De belangstelling voor de begeleide kamerbewoning is groot, dat staat nu al vast. Uit de meest verschillen de hoeken komen aanvragen voor plaatsing in het huis. Ook van ver buiten Den Haag. Jongeren worden voorgedragen door scholen, buurt en jongerenwerkers, de reclasse ring. kindertehuizen en ouders. Ie dereen vindt dat het huis voor be geleide kamerbewoning er allang had moeten zijn. Iedereen weet dat twaalf kamers lang niet voldoende is. De stichting werd opgebeld door een vader die zijn zoon voordroeg voor een plaats in het huis. Het verhaal van pa (43) en zoonlief van zestien jaar die het thuis niet met elkaar konden vinden. De twee hadden geen grondige hekel aan elkaar maar door koppigheid van beide kanten kwam het vaak tot botsingen. Moeder zat er tussen, de spanning thuis nam met de dag toe. Toen er klappen vielen was het duidelijk dat de jongen de deur uit moest. Maar pa wilde een zestien jarige die nog op school zat en nooit met geld had omgegaan niet zomaar aan z'n lot overlaten. De stichting Hagenbroek kreeg een va der aan de lijn die zei: „Bij jullie kan hij een jaar naar zelfstandig heid groeien. Daarna kan hij het alleen wel aan. Of hij kan weer terug komen naar huis." Bewonersbestand Joop Roseboom. „De gevallen die bij ons aangemeld worden gaan we beoordelen via een 'intake'. De mentoren krijgen veel invloed op een plaatsing. Ik vind persoonlijk dat we moeten proberen een zo gevarieerd mogelijk bewonersbe stand op te bouwen. Gevarieerd, zowel naar leeftijd als naar achter grond." Hij benadrukt verder dat het huis geen 'crisiscentrum' zal worden. „Het is niet de bedoeling dat we veel zware gevallen zoals drugsverslaafden opnemen. Inmiddels is duidelijk geworden dat de bewoners huren gaan beta len naar draagkracht. Een jongere die van de bijstand moet leven kan nu eenmaal moeilijk een kleine 250 gulden per maand op tafel leggen. Iemand van 19 jaar met een mini mum jeugdloon kan dat wel. Bestuur Zoals gezegd is het idee voor bege leide kamerbewoning ontstaan in Laan van Meerdervoort 53b. Over een paar maanden wordt hier gestart met begeleide kamerbewoning. de kinderbescherming. De initiatie ven in Den Haag zijn een paar jaar geleden door een paar stafleden genomen van het kindertehuis „Ca rolina" dat in verband met interne conflicten werd gesloten. De stafle den bevorderden de welzijnswer kers Hans Pars en Joop Roseboom en het PvdA-gemeenteraadslid Constant Martini. Die drie vormen momenteel nog de kern van het bestuur van de stichting Hagen hoek. De stichting bracht in sep tember 1975 haar plannen op tafel en vroeg de gemeenteraad om steun. De Haagse raadsleden ne men op 30 januari een definitieve beslissing over het project. Als het aan de stichting ligt wordt het huis na een verbouwing al in mei opengesteld. door Adri Hager DELFT Bij de viering van het 45- Jarig Jubileum van het zangkoor „Cantabilé in de goed bezette Stads- doelen stond de naam van dirigente Annchen van den Bos centraal. Niet alleen leidt zij het ensemble met voortvarendheid, doch zij voorziet de ongeveer zestig zangers en zange ressen van repertoire. Zij schreef diverse arrangementen, doch zij componeerde tevens meerdere lied jes en in een enkel geval leverde zij zelfs muziek én tekst „Cantabilé" springt niet verder dan de polsstok lang is en dat is verstan dig De dirigente zoekt 't in ritmi sche puntigheid en levendigheid zo als bijvoorbeeld in „Musik" met be geleiding van een combo. In een enkel geval treedt een koorlid als solist op en bij dat alles wordt dui delijk, dat men plezier heeft in het zingen. Eigenlijk onbegrijpelijk, dat het koor zo weinig Jonge leden telt. Daar moet men voor het halve eeuw feest wat aan doen! Publiekelijke waardering ook voor de tenor Reinhold Bartel en de bari ton Addi Lessel van het Staatsthea ter Wiesbaden Beide heren putten zich uit in hoffelijkheid ten opzichte van pianiste Theo Roos Zij bege leidt „Cantabilé" al bijna 25 jaar en mag dus best eens in het licht van de schijnwerper. Hoewel de tenor zijn hoogtepunt gepasseerd is gaf hij een redelijke weergave van aria's uit o.a. „Die Zauberflöte van Mozart en uit „Eliser d'Amore" van Donizetti. De bariton wist indruk te maken met een aria uit „Lohengrin" van Wag ner. In werken van Lauterbach en Fischer werkten beide solisten sa men met het Jubilerende koor. Van onze correspondent LEIDEN Het Leidse kabeltelevisienet zal worden aangelegd door de firma Van eyk Telecommunicatie uit Gouda. Na een langdurig debat schaarde de gemeenteraad zich giusteravond in ruime meerderheid achter dit voorstel van burgemeester en wethouders dat overeenkomt met de door de werkgroep kabelte levisie uitgebrachte advies. LEIDEN „Hét gaat niet goed met de Leidse raadsver gaderingen" Met deze sombe re woorden begon gisteravond, het PPR-raadslid L Beijen een korte verklaring tijdens de ver gadering van de gemeenteraad van Leiden Hij wees erop dat de raad al tijden niet meer dan een onderwerp per avond be handelt Als voorbeeld noemde hij het al sinds maanden op de raads- agenda vertoevende voorstel om geld uit te trekken voor de bouw van een ChurchiUbrug. Op deze manier komt er niets van duidelijke besluitvorming terecht, aldus Beijen Het PPR-raadslid doelde hiermee ook op de belangstellenden die de avond voor niets op de pu blieke tribune doorgebracht hebben Hij stelde voor om voortaan ook bij gewone raadsvergaderingen spreek tijdbeperking in te voeren Dat gebeurt al. vrij succesvol, bij de behandeling van de ge meentebegroting Door een maximale spreektijd per frac tie in te stellen hoopt Beijen wat meer duidelijkheid te scheppen. Dit gedeelte van de Loosduinse Vaart de zogenaamde Zwaaikom willen b. en w. van Den Haag dempen. De trambaan richting Kraayenstein moet worden aangelegd aan de kant, waar de Valkenboskerk staat. Aanleg geraamd op 53 miljoen gulden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om de aanleg van een tramverbinding vanuit het centrum van Den Haag naar de wijken Kraayenstein. Nieuw Waldeck en Houtwijk mogelijk te maken, stellen b. en w. van Den Haag voor om een deel van de Loosduinse Vaart te dempen en het andere gedeelte met drie meter te versmallen. De totale aanlegkosten van de tramverbinding worden geraamd op 53 miljoen gulden, waarvan ruim twee miljoen voor rekening van de gemeente Den Haag zal komen. Een en ander blijkt uit een raads voorstel dat b. en w hebben voorge legd aan de gemeenteraad van Den Haag De nieuwe tramverbinding tussen station Laan van Nieuw Oost- Indië en Kraayenstein moet over drie Jaar de ongeveer 40.000 inwo ners van Groot Loosduinen op een vlotte wijze van en naar het centrum vervoeren. B en w hopen nog dit jaar met de werkzaamheden aan dit omvangrijke project te kunnen be ginnen. Tramlijn 2 kan vanaf het station Laan van Nieuw Oost-Indië tot de Lijnbaan gebruik maken van de be staande railverbindingen. Vanaf dat punt tot de Fahrenheitstraat worden er rails aangebracht in de vrijé busbaan. B. en w. willen de trambaan aan de zuidzijde van de Loosduinse Vaart aanleggen. Gevolg daarvan is dat de zwaaikom het gedeelte van de vaart tussen Fahrenheitstraat en Valkenboskade moet worden ge dempt. Er is echter te weinig ruimte om een dubbelsporige trambaan te realiseren tussen de bestaande bo menrij en de vaart. Daaraan kan worden tegemoet gekomen door de vaart tot aan de Volendamlaan met drie meter te versmallen. Het college wil. tijdens de werkzaamheden aan de trambaan, tegelijkertijd de voet gangersbruggen over de vaart ver nieuwen. Vanaf de Volendamlaan vervolgt de tram zijn spoor in het midden van de met het oog op het plan Houtwijk verbrede en verbetorde Oude Haag- weg. De trambaan komt op de plaats waar nu nog de Loosduinse Vaart stroomt, maar dit gedeelte zal wor den gedempt. Langs de Oude Haag- weg moet daarvoor een nieuw boe zemwater worden gegraven. Tussen de Lisztstraat en de Kape laan Meereboerweg is er geen ruimte voor een vrije trambaan en zal de tram zich in het verkeer moeten mengen, aldus het raadsvoorstel. Vanaf laatstgenoemde weg tot aan het eindpunt in Kraayenstein is weer voldoende ruimte aanwezig om een vrije trambaan in open baancon- structie aan te leggen. De huidige busbaan aldaar zal worden uitgebro ken en worden vervangen door een trambaan met keerlus. Dit houdt in dat de laagste inschrij ver Deltakabel b.v. gepasseerd is. De argumenten voor deze keuze werden gisteravond door wethouder Van Aken van economische aangelegen heden uit de doeken gedaan. Hij zette uiteen dat Deltakabel niet ge noeg personeel in dienst heeft, dat het bedrijf te weinig ervaring heeft in de aanleg van grote kabelnetten vooral wat de graafwerkzaamheden betreft en dat de financiële situatie van de firma onduidelijk is. Dat alles zou kunnen leiden tot ver traging in de uitvoering van het kar wei hetgeen alleen al financieel grote verliezen tot gevolg zou kunnen heb ben. De firma Van Eyk die o.a. in Rotterdam al grote projecten uitge voerd heeft voldoet beter aan de door de werkgroep kabeltelevisie ge stelde eisen. Hoewel Van Eyk 400.000 gulden duurder is dan Deltakabel wegens de risico's die uitbesteding aan het laatste bedrijf met zich mee zou brengen zwaarder dan het prijs verschil zo meende de werkgroep. Ze baseerde haar conclusie op adviezen van enkele deskundigen waaronder de directeur van de gemeentelijke accountantsdienst. Kritiek op procedure Slechts act raadsleden stemdem te gen het voorstel van b. en w.: vier leden van de CDA-fractie en de he ren Van Duyn (VVD). Langerak (WD). Van der Meij (SGP/GPV) en DEN HAAG (ANP) De Haagse herdershond Tjiko mag bij zijn bazin blijven. Gis teren vormde het dier weder om het middelpunt in een kort geding dat voor de president van de rechtbank in Den Haag werd uitgevochten. Eiser was de baas van de hond. een 27- jarige chauffeur uit Den Haag. die vond dat zijn ex-vriendin Tjiko aan hem moest terugge ven. toen de relatie tussen de twee was stukgelopen De rechter overwoog dat de hond. toen alles nog koek en ei was. verzorgd was met het gemeen schappelijk huishoudgeld en dat bij het uiteengaan de hond bij de vrouw mocht blijven. Aan wie de hond rechtens toe behoort kan volgens de rechter alleen worden uitgemaakt via een uitgebreide procedure. DEN HAAG (ANPl Diverse inbf"a ken in Den Haag hebben in W- afgelopen weekeinde heel vLn „buit" opgeleverd. Uit een vitri van een kunsthandel aan de Ho< straat werd een schilderij ter waai van 8350 gulden gestolen, nadat e ruit met een tegel was stukgeslagi Op dezelfde wijze wisten inbrek i uit een kledingzaak aan het Del J plein in Kijkduin voor 20.000 guld 1 aan leren kleding mee te nem M Een vertegenwoordiger in vismat< aal kwam tot de ontdekking dat zijn auto, die in de Archimesesstra® stond, voor 9000 gulden aan heng< molens en schepnetten was ges len. Ongeveer negentig stuks bed< goed maakten inbrekers buit in e beddenzaak aan het Copernici plein: waarde 6500 gulden. De d ven hadden een ruit uit de sponni genomen en onbeschadigd op t bed gelegd. Uit een auto. die op Smitswater stond, verdween v 5500 gulden aan goederen, on meer een ski-uitrusting. ifer Hoeven (CPN). De meeste hunner 1 hadden bezwaren tegen de gevolgde procedure. Zij meenden dat de gang van zaken binnen de werkgroep te lang geheim is gehouden, een kritiek die door vele voorstemmers vooral van het CDA en de WD gedeeld werd. De heer Bleijie (CDA) sprak van een „sfeertje van achterklap". Raadslid Van Duyn vond het betreu renswaardig dat men het college had moeten forceren om tot openbaar heid te besluiten. Het felst in zijn kritiek was de heer Driessen (CDA) die meende dat de werkgroep kabel televisie in haar formulering van de voorwaarde voor aanbesteding bui ten haar boekje was gegaan Wet houder Van Aken wees er in zijn repliek op dat die voorwaarden ge ruime tijd voor alle raadsleden ter inzage hebben gelegen. Prestigeproject De aanleg van het kabelnet zal twee jaar in beslag nemen als alles goed gaat. Er moeten 30.000 aansluitin gen komen. Dit project strekt zich uit over heel Leiden behalve de Me- renwijk die een eigen net heeft. De directievoering zal worden toever trouwd aan Kabeltelevisie Advies Instituut (KAI) te Woerden. De kos ten van dit prestigeproject zullen 16,5 miljoen bedragen, een hele uit gave voor een gemeente die voor allerlei hoognodige renovatieprojec ten geld tekort komt. NIEUWERKERK a d IJSSEL in heer H. Roffel uit Nieuwerkerk a|eu den IJssel is tot lijsttrekker geko^oi van de onlangs opgerichte Reforntei torische Politieke Federatie (RPfri, De federatie gaat mee doen aan Ba provinciale staten-verkiezlngen vpe maart. De heer Roffel is gemeenjiy secretaris in zijn woonplaats Nifn werkerk. P( f' Nummer twee op de Zuidhollan* lijst is de heer C. J. Smits uit Zoetj meer. Hij wordt gevolgd door n Beernink uit Dordrecht. TUWLAAN Op 28 januari en 11 maart zijn er op het bureau van de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland aan de Tuinlaan 18 te Schiedam twee zogenaamde Tuin- laanzaterdagen De dagen zijn be stemd voor jeugdouderlingen en - diakenen en anderen die met het jeugdwerk in de kerk bezig zijn Aanstaande zaterdag is aanwezig ds G Samsom. sriba van de Provin ciaie Kerkvergadering. Voor 11 maart heeft ds J A H Brok. functi onaris van de landelijke Hervormde Jeugdraad, zijn medewerking toege zegd De kosten bedragen dne gul den per persoon Voor inlichtingen en opgaven kam men terecht bij het bureau van de Provinciale Kerkver gadering in Schiedam en wel bij de heren M. Hooymeljer en M. J. M. Kuiper (010-264500). EX ORIENTE LUX In de Bo venzaal van Diligentia. Lange Voor hout 5 te Den Haag is vanavond om 8 uur een lezing met dia's te beluis teren van prof dr M Heerma van Voss Hij spreekt, op uitnodiging van het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux", over het onderwerp „Egyptische do- denliteratuur aan het einde van het Nieuwe Rijk" OOST-EUROPA Morgenavond om 8 uur is er in het Dorpscentrum in de Schoolstraat 6 te Wassenaar een bijeenkomst waarop Oost-Euro pakenner prof dr A. J Rasker uit Leiden spreekt over „De Kerk in Oost-Europa" De heer G J Dik- staal. hervormd diaken, vertelt die avond over zijn ervaringen in het kerkelijk leven ln Oost-Europa. De avond Is georganiseerd in het kader van de Week van Gebed voor de Eenheid der Christenen met als the ma „Niet langer vreemdelingen MESSIAANS Het Genoot schap Nederland-Israël begint het nieuwe jaar met een lezing door drs. K E de Haan donderdagavond om 8 uur in de zaal aan de Bezuiden- houtseweg 361 te Den Haag Het onderwerp van de lezing luidt „De Messiaanse inspiratie van Rosen- zweig, Karl Barth en Lenin" BEELDVORMING - Drs P G. N. Peppelbosch spreekt donderdag avond om 8 uur voor de Nederlands- Arabische Kring in het Clubhuis hoek KramerwegWagenaarweg te Den Haag Het onderwerp is „Beeldvorming van de Arabische wereld". Van onze correspondent U DELFT Zes fysiotherapeuten en twee artsen wachten met spanning op de goedkeuring val* Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voor de bouw van een groepspraktijk aan de Brahm; laan in Delft. Eind vorig jaar ging de Delftse gemeenteraad akkoord met het bouwplan in wijk Buitenhof. Wanneer GS hun goedkeuring verlenen, vergt de bouw ongeveer 17 maandenF Eén van de initiatiefnemers, de fy siotherapeut M. Winkel, vertelt: „Het is eigenlijk geen groepsprak tijk, zoals men dat pleegt te noe men. want dan zou er sprake moe ten zijn van allerlei deelnemers: een arts. een tandarts, een maat schappelijk werker en een apothe ker. Bij ons gaat het om een samen werkingsverband van artsen en fy siotherapeuten." Ruimtegebrek van de nu al samen werkende artsen en fysiotherapeu ten vormde de reden voor de bouw van een grote groepspraktijk. „Het is nu zo dat als ik iemand behan del en ik moet er aan de andere kant van de tafel bij ik de behan- deltafel moet verschuiven om de patiënt te helpen", vertelt collega F. van Osch. Bouwplan De groepspraktijk is in het bouw plan volledig op de begane grond gesitueerd. Er zijn verschillende behandelkamers zoals bestralings ruimtes. frictiebehandelingska- mers en massage-kamers. De art sen hebben ieder een eigen kamer en samen een laboratorium. Op de eerste en tweede verdieping wor den vijf woningen gebouwd voor mensen die aan de groepspraktijk verbonden zijn. Op de vraag in hoeverre artsen en fysiotherapeuten samen kunnen werken, antwoordt de heer Winkel: „Wij vinden het belangrijk dat we bij een gezamenlijke behandeling (wat voorkomt, omdat de fysiothe rapeuten gespecialiseerd zijn) met een bij elkaar in de buurt zijn. Tijdens de therapeutische behan deling zijn vaak injecties nodig. Wij hebben de bevoegdheid niet op die te geven. Artsen wel", aldus de heer Winkel. Enkele Delftse gemeenteraadsle den waren bang dat de groepsprak tijk (die de regio rond Delft betu strijkt) concurrentie zou vormei voor het revalidatiecentrum ifo Delft. „Fysiotherapeut Van Oschj „Dat gaat niet op. want we houdeijn dezelfde patiënten. We zijn te vee gespecialiseerd om wijkgebonde: te werken. Het revalidatiecentrur n ziet ons trouwens helemaal niet alfc concurrent." i Op dit moment draaien op dri J plaatsen in Delft praktijken -fli twee daarvan zullen verdwijnen, d i derde (aan de Herculesweg) blijft r omdat de ruimte goed en de prak n tijk gezellig is. „Het belangrijkst t van de grootschalige samenwer king vinden wij dat je een goed begeleiding kunt geven door he i samenwerking van verschillend vertakkingen van de gezondheids zorg. We hebben vaak gezamenlijli spreekuur, waardoor we samen eei l diagnose kunnen stellen en samei behandelingen kunnen uitvoere I aldus de heer Van Osch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6