Regering overlegt over neutronenbom Waarom de bisschop toch van Amin houdt Sahelessy Qeen programma's over VI aagt asiel MpHarlanHco rhrictpnpn Nederlandse christenen Vanavond op EO-televisie HH&9 Documentaires zijn te laat Verminkt lichaam uit IJssel gehaald Na brief van partijleider Breznjef: Koninklijk bezoek aan Suriname voor radio en tv 1 DINSDAG 24 JANUARI 1978 RADIO EN TELEVISIE T rouw/Kwartet4 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De uit Oeganda gevluchte Anglicaanse bis schop Festo Kivengere komt tot de merkwaardige uitspraak „Ik houd van Amin". In het EO-programma, dat vanavond om acht uur op Nederland 1. wordt uitgezonden, legt de bisschop verant woording al van deze uitspraak. Bisschop Kivengere behoorde tot het gezelschap dat bijna een jaar geleden meemaakte dat aartsbis schop Loewoem plotseling door vol gelingen van Amin werd opgepakt. Hoewel de regering later deed voor komen dat de bisschop bij een onge luk met een taxi was omgekomen, was bisschop Kivengere ervan over tuigd dat deze vermoord was. Hij zegt: „Wij hebben mensen ge sproken die gezien hebben dat het lichaam van de aartsbisschop twee kogelwonden vertoonde. Kivengere en nog enkele anderen hebben het lichaam opgevraagd om het te kun nen begraven. Dat werd geweigerd. Tijdens die poging kwam hem ter ore dat hij op de lijst stond om gedood te worden. Daarop besloot hij het land met zijn gezin te verla ten. Hij woont nu in Californië. Over de tv-uitzending zegt hij: „Lief de is licht, haat is duisternis. Hoe kan iemand in het licht wandelen en zijn vijanden haten? Als ik bitter zou zijn tegenover hen die ons vervolgen, dan zou dat alleen maar geestelijk verlies veroorzaken. Dat zou mijn bevoegdheid om de liefde van God mee te delen wegnemen. Dat is im mers de kern van mijn bediening en getuigenis. Als christen moet Je je vijand liefhebben." Bisschop Festo Kivengere HET IS' ClEO.. T. EN RA: CLEO' PATRA f Van een onzer verslaggevers ASSEN De uit Indonesië gevluch te en illegaal in ons land verblijven de Zuldmolukker D. Sahelessy zal zich vandaag in Assen bij de vreem delingenpolitie melden en politiek asiel aanvragen. Tegelijk dient hij een aanvraag in voor een verblijfs vergunning met de status van asiel- gerechtigde. Volgens zijn advocaat mr W. J. van Bennekom, blijft Sahelessy van me ning dat hij recht heeft op erken ning als politieke vluchteling, waar voor hij ook alle bewijzen kan over leggen. Dat hij ook een verblijfsver gunning heeft aangevraagd is alleen bij wijze van zekerheidsstelling. Deze verblijfsvergunning, mits de toevoeging dat hij asielgerechtigd- is. geeft hem het recht zich vrij in Nederland te bewegen. Wel is hij verplicht zich één keer per jaar bij de vreemdelingenpolitie te melden. STEENDEREN (ANP) - Bij een camping aan de IJssel in het Gelder se Steenderen is gistermiddag een ernstig verminkt lichaam van een nog onbekende man uit het water gehaald. Volgens de politie moot het lijk al enige tijd ln bet water hebben gelegen Over de doodsoorzaak is nog niets bekend Vandaag zal sec tie worden verricht, aldus de rijks politie Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS-televisie zal voorlopig moeten afzien van het koppelen van eigengemaakte documentaires over de geschiedenis van het christendom in Nederland aan de Britse serie De Christenen. Zondagmiddag werd met „De Godloze staat" de laatste aflevering van De Christenen uitgezonden. Het voornemen van de NOS was om zelf twee documentaires te maken over de Nederlandse situatie. Dat laatste viel bulten het gezichtsveld van de makers van De Christenen, daar het niet van algemeen belang werd geacht. Het NOS-plan bestond om twee documentaires te maken: „De rooms-katholieken en hun her ders" en „De protestanten en hun herders". Er zijn allerlei oorzaken voor het voorlopig niet doorgaan van de uit zending Ten eerste nam de research te veel tijd in beslag, zodat het sce nario van Gerard Soeteman later gereed kon komen dan de bedoeling was. Daarbij kwam zoveel stof be schikbaar dat geopperd werd niet twee, maar vier afleveringen te ma ken, wilde men niet te oppervlakkig te werk gaan. Tenslotte bleek, dat door deze uitbreiding de kosten twee keer zo hoog zouden worden. Het ontbreekt de NOS-televisie op het ogenblik aan financiële middelen daarvoor. Men denkt er nu over om de Neder landse afleveringen van De Christe nen uit te zenden in aansluiting op de eigen geschiedenisserie van de NOS „58 miljoen Nederlanders". Die serie wordt herhaald, al is nog niet Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse regering overlegt in NAVO- verband met andere landen die twee weken geleden een brief hebben ontvangen waarin de Russische partijleider Breznjef hen oproept af te zien van Invoering van de neutronenbom. De inhoud van de brief is niet bekendgemaakt. kaanse studies over de totale behoef te aan atoomwapens in de komende jaren. De vorige minister van defen sie. Stemerdink. vond dat er in de NAVO te veel beslissingen op zich zelf worden genomen bij de invoe ring van nieuwe whpens Hij wilde ook weten in hoeverre de neutronenbom, speciaal ontwikkeld voor het vernietigen van tankcon- centraties, door rüet-nucleaire anti tankwapens zou kunnen worden ver vangen. Minister Kruisinga (defensie) wekte vorige week overigens de Indruk, persoonlijk sterk tegen de invoering van de bom gekant te zijn. Over de bom zou hij deze week gaan praten met zijn Britse de/ensiecollega. Breznjef heeft, volgens het informa tiebulletin van de Russische ambas sade in Den Haag. er al tegen gepro testeerd dat „men bezig is de wereld hardnekkig dit onmenselijke wapen op te dringen". De Nederlandse regering heeft over de neutronenbom nog geen uitge sproken standpunt naar buiten ge bracht. Premier Van Agt heeft in het debat over de regeringsverklaring wel benadrukt dat deze zaak „diep beraad" vraagt Voorts wees hij in het algemeen de mogelijkheid af on voldoende conventionele kracht met atoomwapens te compenseren. Nederland wacht met het nemen van een beslissing onder meer op Ameri- Radio vandaag HILVERSUM I KM m ca FM-kanalen) AVRO 7 00 Nieuw* 7 02 (S) AVRO-klok (7 ijO Nieuws 7 41-7 S3 Radiojournaal) >30 Ntouwt 8 36 Gymnastiek voor dr huis vrouw 8 43 De Groenteman. 8 50 Morfen- wijding 9 00 (Si Dansmuziek- 9.15 Open School 10 00 Radio La waai papegaai 10 10 Arbeidsvitaminen, verjoekplalenprogram- ma H0 3» Nieuws, 10.33-10.35 Radiojour naal) 11 30 (Si Rondom twaalf 12.26 Mede- dclinfen voor land en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 Radiojournaal 12.53 Europa van morgen feilen en commentaren. 13.10 iS) Pianomuziek 1325 Beursplein 5. 13 30 'n Middagje AVRO. muziek, informatie en ser vice 17 00 Voor ons gemaak (door ons ge kraakt kinderprogramma 1720 bekend wanneer. Verder gebeurt dit om de kosten te drukken. Vervolgens is het de bedoeling om de Britse serie De Christenen te herha len op avonden omdat uitzending op de zondagmiddag toch ongunstig is geweest voor de kijkcijfers. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM NOS-radio en -tv zullen veel aandacht besteden aan het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard van 9 tot 15 februari aan Suriname. Het zwaartepunt komt te liggen op de radio, die direc te reportages verzorgt in zendtijd van NOS. NCRV. AVRO en TROS. Omdat in het binnenland geen faci liteiten aanwezig zijn zal gebruik worden gemaakt van geïmproviseer de antennes, het NOS-vliegtuig en een satelliet. Voor televisie liggen de zaken moei lijker daar 8uriname geen eigen grondstation voor televisie heeft. Vanwege de kosten heeft de NOS af moeten zien van gebruik maken van een grondstation in Frans-Guyana. Een ingewikkeld transportsysteem maakt het nu mogelijk dat de vol gende dag in het NOS-journaal re portages te zien zijn. Verder zal Panoramiek op 15 februa ri geheel worden gevuld met de ko ninklijke reis naar Suriname en zal op 19 februari een uitgebreid reis verslag door de NOS worden uitge zonden. In de EO-serie De Bijbel open, worden beroemde verta lingen belicht en gaat dr. A. de Kuiper van het Nederlands Bij belgenootschap in op de proble men bij het overzetten van de grondtekst. Ned. 1/19.30 In het programma van Ot en hoe zit het nou met Sien? is een gesprek opgenomen met mevrouw Kraayveld-Wouters, staatssecretaris voor emancipa tiezaken. Ned. 1/22.05 In Aktua vanuit Israël aan dacht voor het stop zetten van vredesoverleg met Egypte en re portages over het Eurocommu- nisme. de Nederlandse kampi oenschappen sleehonderennen, de sterk toenemende autodief stallen en een intervieq met Burt Reynolds naar aanleiding van diens film „Smokey and the Bandit". Ned 2/22.05 Een Weense uitvoering van Puccini's opera Madame But terfly o.I.v. Herbert von Kara- jan is te beluisteren in Belcan- tori urn. Hilv. 4/15.00 Dat is de gemiddelde leeftijd van aan drank verslaafde wou wen in korte tijd is gedaald naar 35 jaar, komt ter sprake in het AVRO-programma En toen nam zij nóg een glaasje. Hilv. 1/19.00 In Spektakel krijgt men Duitse en Nederlandse zijde in formatie over culturele actuali teiten in de Bondsrepubliek. Hilv. 2/20.15 HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH Simpkins OVERHEIDSVOORLICHTING Kinder boeken over de Nederlandse Antillen 17.30 Nieuw* 17 32 Radiojournaal 17.50 Toppers van toen. P P 18.19 Uitzending van de CDA 18.30 Nieuws. 1841 Per Saldo 19 00 En toen nam zij nog een drankje klankbeeld NOS 19 15 (S) Accoord. kroniek van de amateu ristische muziekbeoefening AVRO 20 00 (Si AVRO Totaal Theater <2230 Nieuws 22 40-22 55 Radiojournaal) 23.53-24.00 Nieuw* HILVERSUM II (482 m en FM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7,11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Het levende woord 7 25 Badinene 7 54 Overweging. 8 00 Nieuws 8 11 Echo 8 30 Aubade 9 00 De letter M <9.30 Scheep spraat 935 Waterstanden) 10 30 Ik sta hier met voor de banken te praten (1100 Nieuws) 1130 Ouder worden we allemaal. 12 00 In „de Boerderij OVERHEIDS- En een secon-' de later - VOORLICHTING 12.49 Uitzending voor de landbouw 13 00 Nieuws KRO 13.11 Echo magazine. 13 40 Waar is de Meester' Kate- chese in het voortgezel onderwijs 14.00 Lange vingers 15 00 De avonturen van Ana- tol. feuilleton 15 20 In de wachtkamer. 16.00 Nieuws 1603 Spreekuur NOS 17.00 Het zal mijn tijd wel duren 1730 (S) Eurolight. 17.40 Tambu. informatie en verzoekplaten voor de Anüllianen m Nederland 17.55 Me dedelingen 18.00 Nieuws KRO 18.11 Echo 18 30 <S> Op Vleugels, piano-improvise tics. 18 50 Verkenning 19 00 Kerk in meervoud. 19 30 <S) Zin in muziek. 20 00 Nieuws 20 15 Spectaken Internationaal 1978, culturele ac tualiteit. NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen 23 05 Actualiteitenoverzicht Radio- TV. 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag Vandaag: 23.52 Even op adem komen, yoga 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) VARA <7.00-8.00 actualiteiten via Dingen van de dag). 7.02 (S) Gesodemeurders. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12.03 (S) VARA's zoekplaatjc 14.03 (S) Spits beeld. 16.03 <S) LP Top 30. 17 03 (Si Alfred Lagarde. NOS: 18.03 De vacature bank. 18.10 (S) NOS-maal. VARA 19.02 (S) Popreconslructie 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Popdonder 23.02 (S) Wachten op midder nacht. 0 02 (S) Nacht drie draai. 2.02 (S) Peter Holland. 5.02-7.00 (S) Truck HILVERSUM IV (FM-kanalen) TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Capriccio. 9.00 Nieuws. 9,02 (S) Als reizigers onderweg 9.30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo. 13.00 (S) De meest verkochte Klassieke tien 13.30 (S) Koren-Korpsen 14.00 Nieuws 14.02 (S) Om de kunst 14.30 (S) Guitaritelten 15 00-17.00 (S) Balcantorium TV vandaag 10 00 NOS/NOT ScDooMvw 14 30 Scftoowrwe 181» OPEN SC HOOI/TE LEAC: 1 dak dover I* hoo«ö jB 2 18.35 Journaal 19.04 EO: W«<jhrae« 16 1930 Oet*M*ope« 20 00 ikSveAnwi tv-*4n 21.50 Oen Haag vandaag 22.05 Ol en hoe zit dat nou met Sten' 22.45 Braz*4 eenvouOg zwan-wrt 21.35 NOSJournaal 23.15 Journaal NEDERLAND 8 18.45 NOS c dSpoon rtormatie •kxh 18.45 Joumaai 19.04 TROS: Caiimero 19.17 Bassie en Adnaan. kindersene 19.39 De Mckey Mouse CM> 20 00 NOS: Journaal 20 25 TROS. Het legaat tv-spd 22 05 Aktua-tv 22 55 NOS: Journaal 1286: Teon burgemeester van Muize nis Gozewijn's verhaal gehoord had, keek hij alsof hij het in Keulen hoor de donderen. „Dus.dus U zou eigenaar zijn van een bepaald per ceel uit onze bossen?" vroeg hij ont redderd. „Zo is het precies, heer bur gemeester," antwoordde Gozewijn blij. „De stukken bewijzen het. Iets je meer dan driehonderd bunder om precies te zijn. Zodra ik weet waar ze liggen.„Ja ja.ik weet het ."vulde de burgemeester geslagen aan. „Dan gaat er een hek omheen en komen er bordjes „verboden toe gang" op. De massa-recreatie moet dan weer wijken voor het privébezit. Maar U zult me wel niet euvel dui den, dat ik me even telefonisch van de juistheid van uw verhaal verge wis. Tenslotte kan iedereen hier wel binnenlopen en zeggen, dat het Rijkhuyzer Bos van hém is!" Maar deze moeite had de burge meester zich net zo goed kunnen besparen, want Rijksdiensten voor Notariële Archieven vergissen zich nóóit. Aan de gelaatsuitdrukking van de pijnlijk getroffen burgemees ter is dat dan ook duidelijk af te lezen. Het R.N.A. deelde hem mede, dat de heer G. van Uylen zijn rech ten op zijn gronden onmiddellijk kon uitoefenenEen sakkerloot- se tegenvaller, hè burgemeester?" grinnikte Gozewijn met het air van een kersverse grootgrondbezitter. „Nu alléén nog even uitzoeken waar het perceel precies ligt". „Hmmm.ik mag lijden, dat-ie het nóóit vindt," dacht de burgemees ter, die ten zeerste begaan was met het lot van zijn welvarende gemeen te. Maar Gozewijn van Uylen had besloten zijn rechten keihard door te zetten en nog diezelfde avond zien we hem op „Het Wapen van Rijk- huyzen" afstappen. FERD'NAND En toen, voor hij het haar kon belet ten, klemde Clarice zich aan hem vast en snikte: „Edward lieveling wees toch niet zo boos! Ik kan er niet tegen. Je maakt mij zo bang! O. Edward" De stem van Susan drong duidelijk tot hen door over de korte, de zeer korte afstand die hen scheidde van de deur van het huisje. „Welterusten, mevrouw Stone en blijft u daar maar niet staan in de kou." Zij kwam vlug op hen toelopen. „Wat is er? Ik zie nietsO, Clari ce Wat is er aan de hand, heb je je enkel verstuikt of zoiets? Wat dom van je! Wacht even, ik kom wel aan de andere kant, en dan kan je ook op mij leunen. Houd mij maar goed vast wij brengen je wel thuis." Zij verhief haar stem en riep over haar schouder: „Niets aan de hand, mevrouw Stone. Zij heeft al leen maar haar enkel verzwikt. Gaat u maar terug naar Betsey." Langzaam en met grote tegenzin ging mevrouw Stone naar binnen en deed de deur dicht. „Er was niets over gezegd dat zij haar enkel had verstuikt, dat kwam pas toen juffrouw Susan het voor ze gezegd had. Let op mijn woorden, Betsey, er is iets gebeurd tussen haar en meneer Edward, en het lijkt er op dat hij haar niet erg netjes behandeld heeft. Zij huilde, en zij zei dat hij haar bang had gemaakt." Betsey Stone wierp een gemelijke blik op haar moeder. „Nou, dat verwondert mij niks!" zei zij. „Ik kon hem verdorie hier hele maal horen; hij was goed nijdig!" Mevrouw Stone schudde het hoofd. „Meneer Edward was altijd al erg driftig." Toen de deur van het huisje dicht was zei Susan: „Nou, dan moesten wij maar eens opschieten, niet?" Edward mocht dan al boos zijn, zij was het ook: zij voelde die kille woede die pijn doet. Zij kon verder niets meer bedenken om te zeggen, en behalve dat zij nu en dan een paar half onderdrukte snikken liet horen scheen Clarice ook niets meer te vertellen te hebben. Misschien huilde zij echt, of misschien deed zij alsof. Susan was boos genoeg om het laatste te geloven. Edward gaf gewoon geen kik. Zij hadden al genoeg aandacht getrok ken, en het zou er niet beter op worden als hij midden ln de dorps straat ging staan vloeken. Zonder een woord te zeggen liepen zij met hun drieën verder. Toen zij bij het huis van de dames Blake aangekomen waren verbrak Susan Patricia Wentworth A. W. Sljlhoft - Alphen een stilzwijgen dat langzamerhand al te pijnlijk was geworden. „Je zal wel vrij laat zijn voor het avondeten, denk ik, en zij vinden dat geen van beiden prettig als ze moeten wachten, dus je moet maar liever opschieten. Maar je moet niet vergeten om te hinken, want mor gen weet het hele dorp dat je je enkel verstuikt hebt en stond te huilen op Edwards schouder." Clarice gaf een veel luidere snik. „Susan je vertelt het toch niet verder!" „Ik niet. maar mevrouw Stone zeker wel. Ik hoop alleen maar dat zij dat van die enkel niet vergeet. Welte rusten!" Edward had niet op haar gewacht. Zij moest hard lopen om hem in te halen. Pas toen hij zijn hand al op de klink van Emmeline's hekje had, zei hij eindelijk iets. „Een dezer dagen vermoord ik dat miejse nog!" Susan voelde plotseling dat zij het volkomen met hem eens was, en dat deed haar goed. „Waar ging het eigenlijk allemaal over?" Hij uitte een boze lach. „Geen idee! Zij schijnt zich geroe pen te voelen om zich met mijn zaken te bemoeien, en tot mijn spijt moet ik zeggen dat ik boos werd." „Dat leek er wel op!" Hij fronste zijn wenkbrauwen daar in het donker. „Hoeveel denk je dat zij gehoord heeft dat oude'mens?" „Dat weet ik niet. Zij is niet doof, dus zal zij wel hetzelfde hebben ge hoord als ik." „En dat was?" „Nou. ik deed de deur open, en daar stond jij, pisnijdig. Je woorden heb ik niet opgevangen ik zeg alleen maar dat jij daar stond, en dat je niet bepaald in je hum was. En toen barstte Clarice in tranen uit en zei dat jij haar bang gemaakt had." Edwards stem klonk kortaf en grimmig. „Zij heeft nog heel wat meer gezegd. Jij zult dat allemaal best gehoord hebben, en mevrouw Stone vermoe delijk ook." „Daarom heb ik dat maar gauw ver zonnen over die enkel. Zij is precies het soort dat gaat huilen als zij zich bezeerd heeft ik denk tenmiste van wel. Dat doen heel veel meisjes, en ik hoopte dat mevrouw Stone zou denken dat Je Je daaxom zo kwaad maakte." Wordt vervolgd Horizontaal 1. kneedbaar mengsel, 5. vlek, 7. nachtlamp (Ind.), 9. wijn soort. 10. bevestiging, 12. berg plaats, 13. adreskaartje, 14 plaats in Gelderland, 15. voertuig, 16. pers. voornaamw. 17. neon (afk.), 18. bil- jartstok, 19. lof, 20. loze streek, 21. geweven band, 22. en anderen (afk 23. ook, 25. overleg, 27. twijg. 28. zuidvrucht. Verticaal: 1 onmeetbaar getal. 2 graafwerktuig, 3. ver, 4. op de wijze van. 5. oogziekte, 6. familielid, 8. plaats in Moravië, 9. wijnsoort. 10. ten aanzien van. 11. levendig, 12. jaargetijde. 15. peulvrucht. 18. ket ting, 19. slot. 21. toneelfiguur. 24. 3 4 S 6 9 '0 II 1? '3 14 15 '6 17 18 '9 >0 23 24 ?s 28 beroep. 25 scheik. element? 26. deel van de bijbel. Oplossing vorige puzzel 1 kras. 2 rede, 3. Aden. 4. senator, 5. tere. 6 Orel. 7. relatie. 8. tier, 9. leme. 10 eren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4