Salariëring verpleegsters wordt niet in cao geregeld Voedingsbonden uit de PBO 's et harnas hing naast de bakkerstrog Ernstige ongelukken door gladde wegen pDTTERsiiiÉ Steeds meer Nederlanders op vakantie rj Ziekenhuisraad blijft zich fel verzetten i Protest tegen gebrek aan inspraak "tAlbeda overweegt APO-besprekingen UN IA 'entoonstelling over de bakker in oude tijden Bezuiniging wao-uitkering 16 DAGEN MEXICO PER KIM INCL. HOTEL v.a.1661.- KLM Thuis in de lucht. INSDAG 24 JANUARI 197S BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onier verslaggevers UTRECHT Steeds meer Neder landers gaan op vakantie. Vorig jaar zijn 7,5 miljoen landgenoten er op uitgetrokken (in 1976 waren dat er 7,3 miljoen). De auto was het favoriete vervoermiddel. Hoe langer hoe meer vakantiegangers geven daar de voorkeur aan boven het vliegtuig. ja| Dit blijkt uit de onderzoekingen ingesteld door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, welke gis teren in Utrecht openbaar zijn gemaakt bij de opening van de vakantiebeurs 1978. Zomervakan- lei tics zijn veruit in de meerderheid: 86 procent van de vakantiegangers reisde bij een al dan niet stralen de zomerzon af naar hun vakan tiebestemming. te Naar het buitenland vertrok 54 procent, in 1976 was dit percenta ge vijftig procent, evenals in 1975. Het aandeel van de buitenlandse vakantie-bestemmingen vertoont nog steeds een toename, wat voor al opvalt als men het percentage van veertig procent uit 1966 daar mee vergelijkt. Frankrijk dat de afgelopen twee jaar de belangrijkste vakantiebes temming is geweest bij de buiten landse zomervakanties heeft die eerste plaats in 1977 moeten af staan aan West-Duitsland, dat ne gentien procent van de Neder landse toeristen aantrok. De auto was op buitenlandse va- kantics voor 69 procent van de Nederlanders hét middel van ver voer. Het vliegtuig nam slechts dertien procent in bij de wijze van verplaatsing (in 1973 was dat nog negentien procent). In Nederland zelf waren de favo riete vakantiebestemmingen de Noordzeestranden met zestien procent. De belangstelling voor Noord-Brabant en Limburg nam iets af, terwijl het aandeel van de Groningse, Friese en Drentse zandgronden toenam. Bij binnen landse vakanties stond als middel van vervoer de auto ook ver bove naan met 78 procent. Het aandeel van het openbaar vervoer was acht procent. De caravan en het zomerhuis bleven veruit de be langrijkste logiesvormen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ziet er niet naar uit dat er bij de onderhandelingen ide op het ogenblik worden gevoerd over de nieuwe cao voor het personeel bij de ziekenhuizen overeenstemming zal worden bereikt over een van de meest hete hangijzers, het al dan niet vergoeden van de eerste drie maanden van de verpleegstersopleiding. De Nationale Ziekenhuisraad blijft zich daar fel tegen verzetten, zodat het er vrijwel zeker op uit zal draaien als volgende week woensdag de besprekingen worden afgerond wat dit betreft alles bij het oude zal blijven. De katholieke unie van verpleegkun digen en verzorgenden wil zich daar om distantiëren van de te sluiten cao-overeenkomst. Zij adviseert haar algemene ledenvergadering, die 21 februari wordt gehouden, niet aan de cao mee te werken omdat het feit dat in de nieuwe cao de rechtspositie van de leerling niet werkelijk wordt verbeterd in tegenstelling is met eer der gemaakte afspraken. Er is tijdens de onderhandelingen voorgesteld de vergoeding van de pre-klinische periode buiten de cao te houden maar voor die suggestie voelden de meeste onderhandelaars weinig. Het zou verstoppertje spelen zijn. Hoe dan ook moeten de betrok kenen weten waar zij aan toe zijn is de algemene opvatting. Bij de Hoogovens zijn gisteren de eerste onderhandelingen gevoerd voor de cao 1978. Op de foto de vertegenwoordigers van de bonden de heren W. Brand (NKV), H. Koning (NVV) en H. Krul (NVV) Van onze soc.-economische redactie digen de bonden 1977 aan als het utrecht Als protest tegen hun geringe invloed hebben de Voedingsbonden FNV besloten i3ai van de waarheid over de pbo's. zich uit vrijwel alle publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties (PBO's) terug te trekken. De bonden »erd of^de wekgevers willen alleen verantwoordelijkheid dragen voor de gang van zaken in de bedrijfsschappen en de voor meer daadwerkelijke invloed produktschappen wanneer ze mee kunnen praten over werkgelegenheid en investeringen. Die van de werknemers en voor een ver- mogelijkheid hebben ze nu niet of onvoldoende. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Minister Albeda (so ciale zaken) overweegt met werkge vers en vakbonden te gaan praten pver arbeidsplaatsen-overeenkom sten. Dit gesprek zou gehouden moeten worden voor het, medio fe- k bruari te voeren „driehoeksgesprek" èver het sociaal beleid van het kabi net Van Agt. In de cao-onderhande- igen, die al volop aan de gang zijn, 'ormen arbeidsplaatsen-overeen- ;omsten (APO's, afspraken over be- ioud en kwaliteit van werkgelegen- leid) een hoofdmoot. AMSTERDAM - Plaatselijke glad heid heeft gisteren tot tal van ernsti ge verkeersongelukken geleid. Op de Monsterseweg in Den Haag kwamen twee mensen om het leven en vielen er twee zwaargewonden bij een fron tale botsing als gevolg van een slip partij. De slachtoffers zijn een 23- en een 30-jarige inwoner uit Den Haag. De 32-jarige R. C. Dirks uit Harlin- gen kwam gistermorgen bij Wierin- gerwerf met zijn auto in een greppel terecht en overleed ter plaatse. In het academisch ziekenhuis in Lei den bezweek in de loop van de dag de twin tig-jarige mejuffrouw Y. C. M. van Ruiten uit Sassenheim aan haar verwondingen die zij eerder op de dag op de Hereweg in Lisse bij een frontale botsing opliep. Bij een verkeersongeval In Vierpol- ders is de 46-jarige T. Lagerweg uit Brielle omgekomen. Hij bestuurde een personenauto die als gevolg van Een uitzondering op deze beslissing maakten de bondsvertegenwoordi- gers gisteren in Utrecht voor het bosschap en het lanrihonu/cnhan nm. dat deze schappen het platform zijn voor de CAO-onderhandelingen. Bovendien hebben de werkgeversor ganisaties bij deze twee PBO-orga- nen in principe positief gereageerd np de wensen van de bonden om mee te beslissen over het investeringsbe leid in deze bedrijfstakken. De strin gente voorwaarde van de Voedings bonden bij het besluit om in het bos- en landbouwschap te blijven zitten is, dat over het medebeslissingsrecht van de werknemersvertegenwoordi gers serieuze afspraken worden gemaakt sterkte functie van de PBO's. Daarop is volgens de bonden nauwe lijks of helemaal niet gereageerd. Zoals de zaken nu staan is de PBO volgens de bonden niet veel meer dan een uitvoeringsorgaan voor al lerlei EG-regelingen in de zuivelsec tor. de landbouw en dergelijke. Plan nen om overcapaciteit te voorkomen om zodoende de werkgelegenheid veilig te stellen, komen er niet of onvoldoende aan de orde. de gladheid op de Kerkweg slipte en in een sloot terecht kwam. Het slachtoffer verdronk. Een medepas sagier kwam met de schrik vrij. In het hele land hadden automobilis ten met gladgeworden wegen te kampen. Er ontstonden lange files maar de schade bleef in de meeste Jaar Van de Waarheid gevallen beperkt to het materiële. De bezwaren van de Voedingsbon- Tal van auto s belandden m de vang- ^en tegen hun geringe invloed in de rail. Bij de afslag Schiphol op de pBO-organen, waar tegenover de autosnelweg Utrecht-Amsterdam Volle honderd procent verantwoor- botsten een stuk of twintig auto s op delijkheid voor de gang van zaken in elkaar In de loop van de ochtend de schappen staat, hebben ze eind werd de toestand op de doorgaande 1975 in een brief aan de werkgevers wegen weer vrij normaal. duidelijk gemaakt. In die brief kon- ADVERTENTIE Geen oorlog Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. loor Jac. Lelsz, Deventer Zoals volgens de profeet Nehemia Jerusalem eens is herbouwd terwijl de arbeiders behalve hun gereedschap ook het zwaard bij zich droegen, to hadden de Deventer bakkers in oude tijden hun harnas bij wijze van spreken «•'haast het wit bestoven schortje, de voorschoot of boezelaar, aan de kapstok angen. bakkers van zo'n vier- londerd jaar geleden hadden van de stadsregering een ze kere zelfstandigheid ontvan gen, wat vastgelegd was in de 'debrief, maar het was be- aid niet allemaal vrijheid at de klok sloeg. Bakkers oesten hun harnas en alles at erbij hoorde paraat hou- om zo nodig de trog te rlaten en de stad te verde digen. Daarnaast gold nog een reeks andere verplichtin gen voor de bakkers. lllOp een tentoonstelling in Museum De Waag aan de Brink te Deventer, waar ook ïfren zestiende-eeuws gilde- boek ligt, krijgt men er enig idee van. Voor allerlei zaken %erden boetes geheven, en ,jdie kwamen voor de helft de itad ten goede. Zo mochten a le bakkers geen wittebrood ^an een ander verkopen. Vol- leed zijn brood niet aan de kwaliteitseisen, dan wachtte Item een bestraffing. Dat öfeold ook wanneer zijn brood 1 Wet aan het gewicht was, en MJ herhaling kon hij zelfs en- 'Pikele jaren worden uitgescha keld. Oildebroeders en gilde- lusters waren zelfs verplicht ~de begrafenissen van colle ga's en hun familieleden bij te wonen. 5t Eten en happen een bijzonder aardige tentoonstelling, waaraan de ;rftitel „Brood eten en koek happen" is gegeven. Met veel materiaal (gereedschap en dergelijke) uit oude bakkerij en, vergeelde boeken, antieke moppentrommels en school platen van rond 1900 die in staat zijn alle nostalgische registers bij de bezoekers open te trekken. En niet te vergeten een uitgebreide, fraaie collectie koekplanken uit eigen bezit: De oudste al van 1648. Daartoe behoren die, welke voor de Abrahams gebruikt werden en welke aan vijftigjarigen werden ca deau gedaan. Wist u dat deze in Noord-Holland zo in de smaak vielen dat men daar ook Isa&cs had voor zestigja rigen, Jacobs voor zeventig jarigen en Josephs voor tach tigjarigen? Evenals in de rest van Euro pa was in Deventer tussen 1400 en 1800 graan het be langrijkste voedsel. Dage lijks werd het geconsumeerd in de vorm van grutten, pap, pannekoeken en brood. Pas na 1750 begon de aardappel het brood wat terug te drin gen Brood werd voorname lijk van rogge gemaakt, maar het fijnste was tarwebrood, dat meer kostte en eigenlijk alleen bij feestelijkheden werd gebakken. Het goed koopste brood, grove rogge, had een vaststaand gewicht, 12. 8 of 4 pond De prijs stond veelal vast: Schommelingen in de prijs van de grondstof fen werden opgevangen door het gewicht te veranderen. Was de prijs bijvoorbeeld een stuiver, dan bleef dat zo. Ook koek Daar de mens bij brood al leen niet kan leven, Is er op een gegeven ogenblik ook koek gekomen. Dat is het tweede gedeelte van het the ma van de tentoonstelling, in Deventer De stad had al in de vijftiende eeuw een ge heim recept voor de berei ding van koek. Hieruit is de Deventer koek voortgeko men, die tot op vandaag niet onvermaard is. Ook voor de koekbakkers golden de strengste eisen van hoger hand. Het mengen van meel, honing, peper en water was in handen van een enkel beëd igd gildelid. De bakker deed de rest. Vroeger was de koek een luxueus produkt. De De- venternaren aten het zelf niet veel. Het werd geëporteerd, onder meer naar Amsterdam, Friesland en naar het buiten land, de Oostzeelanden bij voorbeeld. Heidens Ook aan een ander facet van de bakkerij wordt op de ten toonstelling aandacht gege ven Evenals andere feesten heeft de Sinterklaasviering een heidense achtergrond, in dit geval een Germaanse Er werden destijds offers ge bracht aan de goden, een haan of een varken. Later werd dat vervangen door deze dieren in brood af te beelden Toen de mensen overgingen naar het christen dom zijn tal van oeroude ge bruiken gehandhaafd. De evengeliepredikers waren als verstandige zendelin gen en missionarissen rea listisch genoeg om geen brok ken te maken door een al te radicale prediking. Lekbroe- ders, die in kloosterbakkerij- en werkten, maakten behalve broden voor dagelijks ge bruik ook rustig offerbroden. Aan deze eenvoudige zielen, nog met één been in het hei dendom, hebben we de le vensbomen, zwaantjes, var kentjes en haantjes overge houden. In sommige streken van ons land komt men ze. ontdaan van hun aanvanke lijke betekenis op Palmpasen nog veelvuldig tegen Aquarellen In de jaren dertig heeft E van Erver Dorens er een reeks heel mooie aquarellen van gemaakt. Het Neder lands Openluchtmuseum te Arnhem heeft die in het bezit. Op het ogenblik zijn ze op te tentoonstelling in Deventer te zien. Wat die kloosterbak kerijen betreft, langzaamaan gingen die er toe over pro- dukten te maken met een meer christelijk karakter, de conterfeitsels van heiligen enz. De naam speculaas is ook in die sfeer ontstaan: het woord komt van het latijnse speculum (spiegel) „Brood eten en koek happen" loopt tot 2 april. Weinig schot Bondsvoorzitter Cees Schelling zei gisteren, dat de Voedingsbonden niet op zoek zijn naar oorlog met de werkgevers door uit de PBO te stap pen. „We zullen op legale wijze een eigen weg zoeken, waarbij onze in vloed en verantwoordelijkheid meer in evenredigheid zijn met elkaar. We zullen het overleg binnen de onder nemingen versterken, evenals onze contacten in Brussel. Bovendien blijven we op basis van onze wensen bereid om mee te werken aan het op poten zetten van welke vorm van overleg dan ook", aldus Schelling. Hij zei weinig heil te verwachten van de advies-aanvrage van minister Al beda van sociale zaken aan de SER. Albeda vraagt de SER niet alleen een herbezinning op de PBO's, maar zoekt ook nieuwe initiatieven voor een doelmatige overlegstructuur in het bedrijfsleven. „Met zo'n aan vraag kunnen de werknemers weinig aan, want ze zijn al jaren bereid mee te denken en te werken Daar ligt het niet aan", aldus Schelling. Schoolplaat van een bakkerij, ongeveer 1900, te zien op de tentoonstelling „Brood eten en koek happen" in Museum De Waag te Deventer. In de onderhandelingen bij Hoog ovens zit nog weinig schot Nadat vorige week de standpunten tussen de Hoogovens-directie en de vak bonden waren uitgewisseld vond maandag het eerste onderhande- lingsgesprek plaats over deze be drijfstak waarin 23000 mensen werk vinden. Aan het eind van de dag gingen de partijen uit elkaar zonder veel wijzer te zijn geworden. „De standpunten liggen nog mijlenver uit elkaar", concludeerde vakbonds bestuurder Wiel Brand van de Indu striebond NKV. Belangrijkste onderhandelingspunt voor de vakbonden vormt bij Hoog ovens het afsluiten van een arbeids plaatsenovereenkomst (APO) Via die APO's willen de bonden voorko men dat er in 1978 bij Hoogovens gedwongen ontslagen zullen vallen. Ook willen ze ln de APO bijvoor beeld afspraken maken over vervan ging van het natuurlijk verloop en over,het omzetten van vier- in vijf ploegendiensten. Vooral bij Hoogo vens geven de vakbonden aan die APO grote prioriteit omdat er bij het bedrijf een drastische reorgani satie voor de deur staat die voorziet in inkrimping van het aantal ar beidsplaatsen met 2.250 man De vakbonden hfbben die reorganisa tieplannen als „kapitalistisch en verouderd" van de hand gewezen. Uitgangspunten Volgens vakbondsbestuurder Brand heeft de Hoogovens-directie maan dag „uiterst vaag" gereageerd op de APO-voorstellen. Hoogovens kwam wat de werkgelegenheid betreft met vier uitgangspunten op tafel: de ar beidskosten bij het bedrijf mogen niet stijgen, de onderneming moet wendbaar blijven, Hoogovens is pri mair verantwoordelijk en het bedrijf moet qua arbeidsvoorwaarden op de arbeidsmarkt kunnen blijven con curreren. De vakbonden bleven er echter aan vasthouden dat eerst over de werk gelegenheid moet worden onderhan deld. Het volgende gesprek met Hoogovens Is 1 februari. Brand: „Dan moft Hoogovens met de billen bloot en willen we duidelijk en con creet weten wat men van onze werk- gelegenheidsvoorstellen vindt. Komt die duidelijkheid er weer niet dan kon het 1 februari wel eens een Vervolg van pagina 1 wat achterblijft bij de produktivi- teitsverhoging". Onder een loonex plosie verstaat hij niet een loonstij ging van „een of twee procent" meer of minder dan verwacht, of een inci dentele loonstijging (onder meer promoties) die een half procent ho ger uitvalt. Albeda wenste niet met een cijfer aan te geven wat onder een onbeheerste loonstijging, zou moeten worden verstaan. Werkloosheid Albeda is niet onder de indruk van de gunstige ontwikkeling van de werkloosheid. Oud-premier Den Uyl heeft al ten gunste van zijn kabinet erop gewezen dat de werkloosheid is gaan dalen en nu weer beneden de 200.000 ligt. Maar Albeda vindt deze cijfers „wat misleidend". De gunstig lijkende uitkomst is namelijk niet zozeer het gevolg van een toeneming van het aantal arbeidsplaatsen in het bedrijfsleven Een belangrijke oorzaak was dat minder mensen zich werkzoekend hebben gemeld op de arbeidsmarkt Daardoor nam het arbeidsaanbod in 1977 per saldo af met 4000. Albeda wees onder meer op de wao, waarin een stuk verborgen werk loosheid schuilt. En voorts wordt aangenomen dat tal van gehuwde vrouwen, die best zouden willen wer ken, zich in de huidige situatie niet aanmelden als werkzoekend. Voorts blijven ook veel Jongeren langer in het onderwijs, door een opleiding te volgen terwijl ze anders misschien al zouden gaan werken. Aanvankelijk had Albeda gehoopt dat de daling in de werkloosheid zou zijn veroorzaakt door de kleinere bedrijven, waar wellicht, toch van een groei in werkgelegenheid sprake zou kunnen zijn De ontleding van de cijfers, waarbij de daling van het arbeidsaanbod aan het licht kwam, ontnam de minister echter deze hoop. „Dit was niet zo'n aardige uitkomst Ik ben dan ook niet zo optimistisch over 1978. Ook de economie in West- Duitsland geeft nog geen aanleiding tot optimisme Dr Albeda zou graag beschikken over goed cijfermaterieel over het aantal ar beldsplaatsen. tn plaats van over het aantal ingeschreven werklozen. „We tasten veel meer in het duister dan we denken," aldus de minister. hele korte zitting worden. Hoog ovens zal ons zeer serieus moeten nemen." Over de afloop van de on derhandelingen bleef Brand voor zichtig: „Het kan vriezen en het kan dooien. Op dit moment vriest het wel een beetje." Ook een woordvoerder van Hoog ovens zei. dat er „niets is uitgeko men". maar dat viel volgens hem bij een eerste onderhandelingsgesprek ook nauwelijks te verwachten We hebben hoofdzakelijk ideeën uitge wisseld." Werkgevers- en werknemersorgani saties in de timmerindustrie hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor de 9000 mensen die hieronder vallen De nieuwe CAO voorziet in handhaving van het huidige systeem van prijs compensatie. Bovendien krijgen de werknemers per 1 Juli een extra prijscompensatie van een half per cent als de btw-verhoging op aard gas per 1 april doorgaat Het CAO-overleg bij Philips begint morgen. Directeur sociale zaken drs F van Grunsven van Philips zei gisteren teger. de Omroep Brabant dat er binnen vier gespreksrondes een akkoord is. Maar die mening wordt niet gedeeld door de onder- handelingspsartners van vakbonds zijde. Eigen voorstellen Philips is dit Jaar voor het eerst in de geschiedenis van de CAO-onderhan delingen zelf met voorstellen geko men. Gebruikelijk was dat de onder neming de voorstellen van de vak bonden afwachtte, en pas tijdens de onderhandelingen tegenvoorstellen op tafel legde De Voedingsbonden FNV zijn vast van plan collectieve arbeidsovereen komsten op te zeggen wanneer dit jaar, de periode waarvoor de cao geldt wezenlijke koersveranderin gen in het kabinetsbeleid optreden. Bij de lopende en komende cao- onderhandelingen met de werkge vers zullen de voedingsbonden op dit punt extra zekerheid inbouwen. Dit kondigde bestuurder W Winter van de Voedingsbonden gisteren aan op een vergadering van de fede- ratieraad van de bonden. ADVERTENTIE Deze zomer nog naar Mexico! Land van sombrero's, fiesta's, eeuwenoude cultuur monumenten, meeslepende muziek, zonnestranden van Acapulco. Vlieg er heen met de KLM voor een fascinerende en relatief goedkope vakantie. VLUCHT+HOTEL Uw hotel is voor u gereserveerd, verder doet u wat u wilt. Prijzen? 16 Dagen Mexico City al v.a. 1661. Een week Mexico City en een week Acapulco al v.a. 1797. INDIVIDUEEL U reist dan op eigen houtje en bepaalt de dag van vertrek zelf' 'n Voordelig 14/4a-daags Vmegboek-tanef Mexico City kost buiten het hoogseizoen 1765.-* Richtprijs COMPLEET VERZORGDE RONDREIZEN Veel reisorganisaties hebben rondreizen door Mexico en Guatemala op hun programma. Variërend in reisduur en prijs. 19 Dagen Mexico bijv. 3375.-. VLIEG MET KLM De KLM vliegt u rechtstreeks naar Mexico City en Guatemala Citv. Snel en comfortabel.in een Boeing 747 resp. een DC-10. VRAAGDE KLM-BROCHURE Met alle informatie, prijzen, beschrij vingen van compleet verzorgde reizen en talloze tips.Ga 'm halen bij uw KLM agent of KLM kantoor, of stuur een briefkaartje aan KLM Nederland. Afd. SPL/UC. Postbus 7700. Schiphol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3