Transcendente Meditatie: te mooi om waar te zijn Jezuïet verdedigt politiek in eucharistie Verklaring over het ultra ce ntrifu ge-projekt 'Almelo' ESEZQESaSH Kerkelijke werkgroep: homofiel wijden VANDAAG Fries liedboek in gebruik Russische kerk viert jubileum Voorbijgangen DINSDAG 24 JANUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet door C. J. G. van der Burg Het ls hard nodig dat de voortdurende stroom van positieve boeken over Transcendente Meditatie (TM) al en toe onderbro ken wordt door een kritische beschouwing. Nu heelt dr Reender Kranenborg de knuppel ln het soms dl te goedgelovige hoender hok gegooid met zijn boek „Transcendente Meditatie". Afgaan de op de buitenkant lijkt het boek weer een produkt uit de TM- keuken. De ondertitel is bedrieglijk vaag (verlangen naar zinvol leven en religie"), en de uitgeversnaam „Kok" is nauwelijks zichtbaar. De Inhoud is gelukkig verre van vaag en onverdacht christelijk geïnspi reerd. In 115 pagina's wordt de hele TM aan een grondig onderzoek on derworpen. De schrijver gaat in zes hoofdstukken in op de vraag wat TM is. welk beeld de Maharishi Mahesh Yogi van zichzelf, van zijn leer en zijn beweging geeft. Maar óók wat de hindoeïstische achtergrond sen de binnenkant van de beweging te zien geven. In de laatste drie hoofdstuk ken komen de vragen pas goed los: is TM religie of niet; wat zijn de weten schappelijke pretenties van TM waard; wat is het nut van meditatie; kan (mag) een christen TM beoe fenen? Twee kwesties Twee kwesties staan centraal in het boek, namelijk de vraag of TM reli gie is en de vraag of het effect van TM wetenschappelijk afdoende is bewezen. Het zijn twee zaken waar bij de geloofwaardigheid van TM op het spel staat. Het spreekt vanzelf dat TM er alles aan doet om zo gunstig mogelijk uit de bus te ko men. De schrijver toont uitvoerig aan dat TM méér is dan een vanzelf sprekend techniekje om tot rust te komen met behulp van het prevelen van een mantra (een mystiek gela den woordi. TM geeft een levensleer, een ideologie, die zegt dat de mens van zijn ellende en spanningen af kan komen door zijn heil bij zichzélf te zoeken: er is een nooit opdrogende geluksbron diep in de mens zelf: de Creatieve Intelligentie. WIJ zouden zeggen: Ood in jezelf. Hét is begrijpelijk dat zo'n simpele boodschap duizenden zoekende wes terlingen ertoe brengt om TM te ac cepteren als dé oplossing voor alle levensproblemen. En dat is te mooi om waar te zijn De roestvrije TM- mens bestaat alléén in de TM-propa- ganda en is éven onwerkelijk als de Honda Civic-man, het Viva-meisje en het gesmeerd draaiende Blue Band-gezinnetje uit de reclame. Wereldplan De Maharishi gaat in zijn bekerings ijver zelfs zóver dat hij een TM we reldplan ontwikkeld heeft. Eén pro cent TM-ers zal de samenleving al zo kunnen veranderen dat de misdadig heid afneemt en geluk, vrede en har monie merkbaar toenemen. Hier blijkt een maatschappijvisie uit die uitgaat van de veranderbaarheid van de mens: zélf eerst veranderen en dan verandert de wereld wel mee. Ditzelfde kennen we ook van de Mo rele Herbewapening! Ondanks dit niet te verwezenlijken ideaal is TM verre van maatschappij-kritisch. TM doet Je de maatschappelijke situatie aanvaarden, zónder die te verbinden met je persoonlijke problematiek. Hier doet TM mij denken aan de eveneens zo populaire produkten uit de Amerikaanse psychotherapeuti sche „bewustzijns-industrie", de goe de geneeswijzen daarbij uitgezon derd. Niet neutraat TM zegt wetenschap te zijn en géén godsdienst. Aan de hand van veel voorbeelden geeft Kranenborg aan hoe in tie loop van zijn ontwikkeling TM haar religieuze gewaad verruilde voor een wetenschappelijk pak. TM is echter nog steeds niet neutraal. Dat is niet erg. TM verdoezelt dit echter. Dat is ergerlijk! Misbruik ma kend van haar oosters image over dondert TM de leken bovendien nog met pakken wetenschappelijke stu dies die selectief zijn gekozen en waarvan de wetenschappelijke waar de twijfelachtig is. Dit is de grote kracht van de TM organisatie. Hij erkent, dat het naast elkaar op stellen van de woorden liturgie en politiek soms verwarring en soms zelfs uitgesproken wantrouwen op roept Maar pater Chappin gaf te bedenken dat in de liturgie altijd al politiek heeft meegespeeld Aan de. hand van de talrijke voorbeelden uit de officiële gebeden van de kerk door de eeuwen heen. toonde hij dit aan. Chappin is de mening toegedaan, dat wat men ook van sommige vor men en experimenten mag denken, de versterkte uitdrukking van de aloude aanwezigheid van de politiek in de liturgie een verrijking is. Want zo verklaarde hij we worden aan het denken gezet over de band tus sen de eucharistie en de honger van de mensen. De vernieuwde vormgeving van de fr~~-■ÉMÉH AMSTERDAM: Postbus 859 Wlbautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaalc 4, Rot terdam Tel. 010-115588 (red) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Aan de andere kant geeft TM haar De TM-beweging werk druk met foto's van opgewekt kijkende mensen die een centimeter of dertig boven de grond zweven. Deze toestand van „leviatie" valt te bereiken als je zeer ver gevorderd bent je geestelijke ontwikkeling door diepe meditatie. hindoeïstische signatuur niet op. Dat is het tweeslachtige in haar op- treden Ala TM dan zo wetenschap pelijk is. waarom dan een inwijdings ritueel met verering van de bijna goddelijk gemaakte leraar van de Maharishi; waarom die Veda-vere ring. dat doorzlchUge gemanipuleer met mantra's? Belangrijk punt De organisatie wil kennelijk haar religieuze image niet kwijt zolang ze er succes mee heeft. Daarom worden er soms óók wel hindoeïstische ele menten afgestoten. Zo is het opval lend dat bv. begrippen als karma (het saldo van al ons handelen) en reïncarnatie (wedergeboorte op aar de) steeds minder deel zijn gaan uitmaken van het propagandapak- ket, terwijl het toch kernbegrippen in het hindoeïsme zijn! Ze pasten duidelijk niet bij het TM-image. Ze waren namelijk zo moeilijk bewijs baar; méér een kwestie van geloof! En dit is een belangrijk punt: TM heeft goed begrepen dat zij, om suc ces te hebben in het westen, niet moest vragen om geloof alleen, maar vooral moest komen met kei harde bewijzen. Wat dót betreft heeft zij de westerse mens aardig ingeschat. Ze heeft knap op zijn behoeften ingespeeld. Ik krijg de indruk dat de organisa tie, in haar jacht op succes bij het rationele, sceptische Westen, in de val van de wetenschappelijkheid is gelopen. Al lijkt het alsof TM, nadat Wallace zijn studie in 1970 had gepu bliceerd (zie pag. 18). aan haar tri omfmars door de wereld begon het zou mij niet verbazen als die studie uiteindelijk het begin van haar ondergang zal blijken te zijn! Van die tijd af is de organisatie niet opgehouden de westerse weten schap „bewijsmateriaal" in handen te geven. Maar daarmee tekende zij haar eigen doodvonnis, doordat zij zich blootstelde aan de fundamente- AMSTERDAM. ln een inleiding voor de algemene vergadering van het Gezelschap van de Stille Omgang te Amsterdam heeft de Nederlandse historicus Marcel Chappin S.J. het goede recht van de politiek in de eucharistieviering verdedigt. Pater Chappin doceert geschiedenis aan de Gregoriana Universiteit in Rome. liturgie door het tweede vaUkaanse concilie wordt volgens Chappin sterk bepaald door de tafelgemeen schap. door broederlijkheid. Die broederlijkheid in de liturgie zou nogal onoprecht zijn, wanneer zij geen vervolg kreeg in een eerl—ijk breken en delen met alle mensen. Maar de deelneming aan de eulcha- ristie eist ook dat men maat houdt in alle conflicten, discussies, strijd, op dat communie (gemeenschap) moge lijk blijft Fanatisme en onverdraag zaamheid zijn een teken van zwakte, aldus Chappin. Eucharistie waar schuwt ook tegen geweld, dat men meent te moeten gebruiken in de strijd voor een rechtvaardiger we reld. „Met de man die je gaat dood schieten kun je moeilijk eerst naar de kerk gaan", aldus Chappin. die daarbij nog opmerkt: „Gewapend verzet en gewapende strijd zijn wel licht niet altijd uit te sluiten, maar men staat dan toch wel aan de rand van het mogelijke". MOSKOU In de tweede helft van dit jaar zal de Russisch-orthodoxe kerk Een commissie, die de viering moet voorbereiden, is gevormd on der leiding van metropoliet Nlkodim van Leningrad. Het patriarchaat werd in 1721 door tsaar Peter de Grote opgeheven. De hoogste leiding van de kerk kwam in handen van de heilige synode, een college bestaand uit bisschoppen en enkele priesters. Het geheel stond onder leiding van een procureur, een leek die „het oog van de tsaar" werd genoemd, waardoor de kerk in feite afhankelijk werd van de staat Na de revoluties van 1917 werd het patriar chaat hersteld en metropollet T5- chon werd patriarch. Na de dood van Tichon in 1925 mocht er geen nieuwe patriarch gekozen worden door de Russische autoriteiten, tot dat tijdens de tweede wereldoorlog er enige toenadering kwam tussen de kerk en Stalin. Er leeft ernstige bezorgdheid over het voornemen van de regering om het Ultra Centrifuge-proiekt te Almelo uit te breiden Een groot aantal mensen uit kerkelijke, wetenschappelijke en andere kringen doen een dringend beroep op de Tweede Kamer geen medewerking te verlenen aan uitbreiding van dit projekt. Zij doen dit op grond van de volgende argumenten: 1. De ultra-centrifuge technologie is tevens bruikbaar voor de produktie van verrijkt uranium dat geschikt is voor het maken van kernbommen. 2. West-Duitsland heeft verrijkt uranium uit Almelo nodig om het aan Brazilië te kunnen leveren in het kader van een kontrakt, waardoor de Braziliaanse militaire diktatuur in het bezit zal komen van een komplete splijtstofcyclus Daarna zal Brazilië, dat het verdrag tegen verspreiding van kernwapens niet heeft ondertekend, gemakkelijk eigen kernwa pens kunnen maken. 3. De enorme kosten van het kernenergieprogramma zullen de nationale schuld van Brazilië nog groter maken dan deze nu al is. Het land beschikt over veel goedkopere, onuitputtelijke en veiliger energiebron nen, onder andere op het gebied van waterkracht. Het Braziliaanse kernenergieprogramma is het zoveelste voorbeeld van een (wan)beleid dat ekonomische groei en prestige nastreeft ten koste van de armen. 4. Uitbreiding van Almelo i9 een onomkeerbare stap naar verder uitbrei ding van kernenergie in Nederland en West-Duitsland. Wij achten deze ontwikkeling vooralsnog onverantwoord, onder andere vanwege de kans op ernstige ongelukken en het onopgeloste probleem van het radioaktieve afval. Uitbreiding van Almelo loopt vooruit op een beslis sing over het al dan niet verder toepassen van kernenergie, die pas na een brede diskussie onder de Nederlandse bevolking genomen mag worden. 5. Het vaak aangehaalde argument dat de uitbreiding van de fabriek bijdraagt tot de vermindering van de werkloosheid in Twente, berust met op feiten De uitbreiding levert maar weinig blijvende arbeidsplaat sen op Voor hetzelfde bedrag dat nu in de ultracentrifuge fabriek wordt geïnvesteerd, zou veel meer werkgelegenheid kunnen worden ge schapen. 6. Het is een illusie te menen dat Nederland, alleen, via het ultracentrifu ge projekt in staat zal zijn een reële invloed op West-Duitsland uit te oefenen. Gezien onze grote ekonomische afhankelijkheid van Duits land is het zeer de vraag of Nederland een veto kan uitspreken dat sterk tegen de belangen van West-Duitsland in gaat. Bovendien is na 1981 het vetorecht niet meer geregeld. 7. Een beleid dat de mogelijkheden van de verspreiding van kernwapens tegen wil gaan, zou minimaal moeten streven naar een internationaal beheer van zogenaamde „gevoelige technologieën", waaronder urani- umvernjking. Daarmee zou immers zoveel mogelijk worden voorko men dat nationale staten beschikken over technologieën waarmee matenaal voor kernbommen kan worden gemaakt. Een dergelijk streven lijkt een kans van slagen te hebben omdat het in overeenstem ming is met de huidige Amenkaanse politiek. Een voortzetting van het ultra-centnfuge proiekt zou een regelrechte ondermijning van dit streven betekenen Dank aan de vele ondertekenaren die deze advertentie hebben mogeliik gemaakt Hun namen en inlichtingen over verdere activiteiten zijn te verkrijgen bij Almelo Beraad p/a Mieke Schoutendorp. Walstraat 4 Wagemngen, 08370-14904 le kritiek die we ook in dit boek aantreffen. TM heeft hiermee zélf de westerse wetenschappers de stok in handen gespeeld waarmee ze geslagen zal worden. We moeten maar afwachten hoeveel wetenschappelijks er uitein delijk overblijft bij TM. Al is TM volgens haar leider dan geen religie, ze bevat toch tenminste een aantal elementen uit de hindoeïstische denkwereld. Het is in ieder geval een voor het westen op smaak gebracht aftreksel daarvan, dat tóch nog sterk genoeg is om ons een benauw de hoestbui te bezorgen. Want het is wél benauwend om te zien wat voor een succes de Maharishi heeft met zijn leer! In het laatste hoofdstuk vinden we wel iets terug van die benauwdheid in de wijze waarop het TM-succes verklaard wordt. „Het is het samen gaan van een goed produkt („TM werkt!"), een grote behoefte aan be vrijdende ontspanning, een gevoel .van recht te hebben op geluk, en verschijnselen als secularisatie, zo wel buiten als binnen de kerk", zegt Kranenborg op pag. 102. „Het moet de kerk aan het denken zetten hoe het komt dat veel mensen binnen het christendom geen rust cn hou vast meer vinden," zegt hij dan. Hij stelt vast dat het westen het Innerlijk van de mens te veel ver waarloosd heeft, ln tegenstelling tot het oosten. Daar raken we m.i. aan een beklemmende waarheid. Ik zie nl. in die behoefte aan TM, Yoga, Zen e.d. enerzijds een vlucht, ander zijds een uiting van mondigheid, van emancipatie. Het traditionele beeld van de gevallen, gebroken, on verloste mens heeft zó diep doorge werkt in onze christelijke cultuur, dat wij, in machteloze onderworpen heid, van onszelf en onze capacitei ten vervreemd zijn geraakt. Een 'dope' Het is begrijpelijk, en gezond mis schien dat met vluchten en proteste ren gereageerd wordt tegen dit ól te dwingende en negatieve mensbeeld. En het is een dieptreurige zaak dat velen hun heil gaan zoeken bij zoiets als TM! Terecht wijst Kranenborg uitvoerig en met klem op de gevaren van TM, maar wat helpt het als we de mensen zo weinig kunnen bieden om ze ervan te weerhouden het ge vaar op te zoeken? Natuurlijk, TM is een „dope", en kan op geen punt reiken aan de leer van Christus, maar zij laat ons wél zien wat we verloren hebben aan Godgegeven mogelijkheden in onszelf. Ik ben Kranenborg dankbaar voor dit boek, dat ons ruimschoots de reden geeft om aan TM voorbij te gaan! Dr. R. Kranenborg, Transcedente Meditatie, uitgegeven bij Kok, Kam pen. 132 pagina's, f 14,90. Drs. C. J. G. van der Burg is als medewerker voor hindoeïsme en boeddhisme en hun talen verbonden aan het insti tuut voor godsdienstwetenschap van de Vrije Universiteit te Amsterdam. In het rapport wijst de werkgroep erop, dat de statuten van de kerk de wijding van een homofiel niet verbie den. Het rapport vindt, dat een prak- tizerende homofiele christen gewijd mag worden, wanneer hij de capaci teiten voor het uitoefenen van het geestelijk ambt heeft. Voor sommige homofiele christenen zal de groei naar volwassen christen-zijn beteke nen het accepteren van het celibaat, sommigen zullen zich misschien moeten heroriënteien op hetero- sexualiteit, anderen echter zullen zich genoopt voelen een relatie aan te gaan met iemand van hetzelfde geslacht, aldus het rapport. Het vraagstuk wordt momenteel druk besproken in verschillende pro testantse kerken. In de episcopaalse kerk is een scheuring gekomen, na dat bisschop Paul Moore van New York een lesbienne tot priester wijd de. Het rapport van de presbyteri aanse werkgroep vindt echter, dat hét vraagstuk de eenheid tussen en binnen de kerken alleen bedreigt „wanneer wij het onze gemeenschap pelijke en uiteindelijke trouw aan Franse bisschoppen voor afschaffen doodstraf PARIJS De Franse bisschopper hebben zich uitgesproken voor af schaffing van de doodstraf ln hun land. In Frnakrijk zijn sedert 1959 meer dan vijftig misdadigers ter dood ver oordeeld. van wie zestien zijn te rechtgesteld In Parijs is het rapport gepubliceerd van een commissie, die een jaar ge leden door de r.k. bisschoppenconfe rentie in het leven geroepen werd. In het rapport heeft het om., dat de doodstraf geen bescherming biedt en ook niet afschrikt. WASHINGTON Een werkgroep van de verenigde presbyteri aanse kerk in de Verenigde Staten heeft deze kerk geadviseerd, homofielen toe te laten tot het ambt. Het advies zal voor behandeling later dit jaar worden voorgelegd aan de algemene vergadering van de kerk, die 2,6 miljoen leden telt. NIET TE ONTNEMEN wij moeten er niet aan denkq God, dat U alle dingen doet, goed en kwaad. wat wij doorzien en wat in ondoordringbai duister ons verborgen blijft; wij kunnen ze niet meer over de lippen krijgen, de stellingen waarin dit allei feilloos en trefzeker uitgezegd moest zijn; maar evenmin kan dit ons verwarde hart tot rust brengen; als zou de afspraak die U voor goede en kwad dagen, voor alle eeuwigheid, met ons maakte slechts over liefde en vred gaan en geen betrekking hebben op wat ons verbijsterd achte laat; uit het ondoordringbare vluchten wij naar U. onze God, en vertrouwen bevend op wat U ons toezegde als iets dat ons niet te ontnemen is Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Londen (Duty Church): (toeze.): J. H. Uytenb gaart te Noord-Schermer; te Ran wijk: G. Veldjesgraaf te Harskgity Aangenomen naar Maarssen (toez drs B. Oosterom te Oudewatër, d bedankte voor Ermelo (toez.); 'na Bilthoven (arbeid pnder yrijzinij hervormden): R. G. v.d. Voet, een ontheven predikant wonende Bilthoven. Bedankt voor Vlaardingëri: A. sj ders te Kootstertille; voor Emml (toez.): G. v. Asselt te Vollenhove| GEREF. KERKEN Beroepen te Oldekerk: J. v.d.-Rg te Doornspijk; te Heerenvei J. Rutgers te Coevorden. i CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlem Centrum: 3 Plantinga te Dronten. Aangenomen naar Urk-Oost: Brons te Veenendaal. Bedankt voor IJmuiden: R. Kok Eemdijk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Poortvliet: J. C. RavenswaaiJ te Terneuzen. Voor B rkenwoude: R. Boogard té Leide voor Hoofddorp: P. Honkoop Kampen. j Conferenties Jezus Christus laten ondermijnen." De kerk moet afstappen van haar „homofobie." „Er is geen wettelijke sociale of morele rechtvaaridiging voor, om mensen met een homosexu- ele gerichtheid de basisbehoeften van het menselijk sociaal bestaan te ontzeggen", aldus het rapport. BOLSWARD In de historische Martinikerk te Bolsward is het Friestalige liedboek voor de kerken officieel in gebruik genomen. Dit liedboek is samengesteld door een interkerkelijke commissie, waarin de hervormde kerk, de gereformeer de kerken en de doopsgezinde ge meenten in Friesland samen werkten. Het Friestalige liedboek is identiek aan het Nederlandse dat in 1973 is uitgekomen, met dien verstande dat al de teksten zijn herdicht in het Fries. In enkele gevallen Is het aan tal strofen iets gewijzigd. Een lied is niet vertaald. Dat Is het Wilhelmus. Ook is er een lied aan de bundel toegevoegd: de joenbea (avondge bed) van de Friese, te Bolsward ge boren. dichter Gijsbert Japiks. Gijs- bert Japiks, die leefde van 1603 tot 1633, heeft een groot aantal psalmen in de Friese taal vertaald. Hij mag de promotor heten van het Friestali ge geestelijke lied. De bijeenkomst werd besloten met een vesperdienst, waarin voor het eerst het liedboek in de Friese taal werd gebruikt. Waar leidt mijn studie mij tol Weekend vanuit de remonstrant» broederschap voor studerende m.m.v. ds F. H. Fockema Andrea W. M. van der Laan en C. Locher, 29 januari, De Hoorneboeg, Hilvé sum (tel. 02157-23!)^™ Oecumenische charismatische ds zaterdag 28 januari in Groning( geref. kerk de Garf, Zonnelaan, v tien uur tot half vijf. Sprekers ds. Schuddebeurs, pater A. Beijersb gen. Inl. tel. 050-776507. Jeugdpastoraal en jeiigddiakona bestemd voor jeugdouderlingi jeugddiakenen e.d., zaterdag 28 nuari en zaterdag 11 maart van h elf tot half vier, hervormd bure Zuid-Holland, Tuinlaan 18, Scl dam (tel. 010-264500). Stille Omgang betreu sluiting Begijnhofkei Van een onzer verslaggevers. AMSTERDAM Het gezelscl van de Stille Omgang in Amsterd is enigszins ontstemd over de s ting van de Begijnhofkerk in hoofdstad. De sluiting van deze k is het besluit van het kerkbest na de diefstal van een kostb monstrans. Deze maatregel zal handhaafd blijven voor de u waarin geen missen worden op dragen. Het gezelschap van de Stille C gang in Amsterdam vergaderde dag in het RAI-gebouw. De S Omgang is voor dit jaar vastges ln de nacht van zaterdag 11 ms op zondag 12 maart. De route, on veer een uur lopen, is ongewijzi Vorig jaar trok de Stille Omgl tienduizend deelnemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2