rootaandeelhouder eneta uiterst somber Electrabedrijven 'nemen gas terug' Kottervissers zullen 25 miljoen verliezen :)e Hollandse aardappel in Engeland, piet Britse schaap in Frankrijk Beleggen in tapijten, antiek zilver, jade en violen voordelig ■eidheid tot financiële steun gering Schiphol krijgt nieuwe benaming Picks investeringscuriosum over 1977: Prins Claus opende Landbouw-RAI Bundeling komt slecht van grond Europese Commissie wil één markt voor verzekeringen Als voorgestelde vangstbeperkingen van kracht worden nn G-ruzie en het verband tussen piepers en blaters Overplaatsing bij reorganisatie door NKF-Groep Overplaatsingen bij ICI-Holland J-RBAG 24 JANUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P13-RHS15 Van een onzer verslaggevers ITERDAM/HAMBURG De kans dat Vermögensverwaltung, de Duitse grootaandeelhouder Veneta tapijt alsnog met geld over de brug komt om de onderneming de reddende hand te en, is erg klein geworden. Daardoor is de mogelijkheid reëel dat niet alleen de hoofdvestiging ilversum (140 werknemers) sluit maar ook het dochterbedrijf in Dinxperlo waar 35 man ;en. teur B. Günther van Vermö- erwaltung. ziet het voor Veneta iomber in en zegt niet meer zo usiast tegenover het voortbe- te staan als enige tijd geleden, noet ook denken aan de 500 ïemers van de Groep", zegt her. (Deze groep wordt ge ld door bedrijven waarin Ver- nsverwaltung een meerder- belang heeft, red.). de bewindvoerder in de sursean- n betaling bij Veneta, mr. H. L. hoff, vindt het niet zo waar- ïlijk meer dat de heer Günthe. de financiering zal bijdragen, ögensverwaltung heeft, zo zegt louthoff veel geld verloren aan legging in Veneta, want de aan zijn inmiddels praktisch niets waard. Commissarissen en aan- louders van de Duitse maat- ipij zullen daarom nauwelijks 1 zijn opnieuw geld te verstrek- want wie geeft zekerheid dat de lek in Dinxperlo met succes zal Óen? Per slot van rekening heeft le Nederlandse tapijtindustrie nd tegen. ^ns de veelbewogen jaarverga- van Veneta op 22 december 4 leek de pnderneming nog enig pectief te hebben. Weliswaar t toen dat in het op 1 juli begon- boekjaar al ongeveer 3 miljoen jen was verloren (het voorafgaan- iekjaar had een verlies van 4,3 «n opgeleverd), maar er was een we tijdelijke directeur benoemd, apijtbedrijf Intercarpet in Aal- jleek wel belang te stellen in de (jgelegen Veneta-vestiging Dinx- D en bovendien zei Günther toen lij de continuïteit in Dinxperlo voor drie jaar kon garanderen, de sluiting van Hilversum was I al besloten. Juist die voorwaarden zitten de vak bonden dwars. Districtsbestuurder De Bruin van de Industriebond CNV heeft de ervaring dat Günther zich altijd achter voorwaarden ver schuilt en dan een mogelijkheid vindt om op eerdere toezeggingen Sociaal nlan terug te komen. complex al een hypotheek. Volgens Günther zou men aan de twee ont slagen directeuren nog contractuele salarisverplichtingen voor een half miljoen gulden hebben rwaardering Günther inmiddels minder posi- pver de continuïteit denkt, komt, legt hij, door de herwaardering de Venetacijfers. Op 29 decem- werd aan het bedrijf voorlopige feance van betaling verleend en iaangestelde bewindvoerder, mr. ihoff, keek heel anders tegen de aan dan tijdelijk directeur fech. De laatste ging uit van een tng concern", van een lopend be- f dus, maar mr. Houthoff waar de vanuit de liquidatiewaarde. I scheelde verschillende miljoe- zegt de bewindvoerder. Gün- spreekt in dit verband van 5.5 en vermoedt „balansbe door verkeerde opgave van Hij deelde mee thans juri- jh advies in te winnen. het bedrijf enigszins aan de gang houden is, aldus Günther, een rag van 3 miljoen nodig en mis- len wel 4 tot 5 miljoen. Volgens I had Houthoff hem de raad gege- „geen goed geld naar kwaad geld lien". De bewindvoerder zou ook gezegd hebben dat steun II miljoen gulden van Günther het bedrijf aan de gang te hou- (daar zouden onder meer grond en van gekocht worden) geen zin omdat zo'n bedrag toch niet )eg was. Günther had dit bedrag onder voorwaarden toegezegd. De vakbonden willen deze week pro beren belanghebbenden bij elkaar te krijgen die samen voor de beno digde 3 miljoen moeten zorgen. De AMRO-bank (huisbank van Veneta) bleek niet bereid om risicodragend kapitaal in een redding van Dinx perlo te steken, maar de bonden proberen nog een gesprek te arran geren met de Nationale Investe ringsbank en directeur Dobbe van Intercarpet in Aalten. Slag om de arm Is de heer Günther alsnog bereid met zijn miljoen mee te financieren als bijvoorbeeld de Investerings bank en Dobbe twee müjoen in Dinxperlo steken? De directeur van Vermögensverwaltung houdt een slag om de arm. Deelname van an dere partijen is de eerste voorwaar de. De tweede is dat Dinxperlo een goede kans op continuïteit heeft. Die kans slaat hij niet hoog aan. ondermeer omdat Veneta begin deze maand verstek heeft laten gaan op de internationale tapijt- beurs in Frankfort. Daar hadden zijns inziens de orders moeten bin nenkomen. Naar verluidt zou Günt her echter een toezegging om een deel van de standkosten op de beurs 40.000) te betalen, niet zijn nage komen. Veneta hangt intussen een faillise- ment boven het hoofd. De AMRO Bank die eerder de kredietkraan had dichtgedraaid, heeft een boedel krediet verleend waaruit voorlopig lonen en salarissen kunnen worden betaald. De gebouwen in Hilversum mogen dan bij verkoop 7.3 miljoen hebben opgebracht, de schulden overtreffen dit bedrag met miljoe nen. Bovendien zat op het fabrieks- SCHIPHOL (ANP) Schiphol krijgt over enkele maanden een an dere naam. Dat gaat gebeuren om dat de huidige naam voor buitenlan ders moeilijk is uit te spreken en te onthouden. De meeste buitenlandse luchtreizigers voelen het meeste voor „Amsterdam International Air- port" of „Holland International Air- port". Volgens een woordvoerder van Schiphol is de verandering van naam vermoedelijk in maart een feit. De luchthavendirectie heeft de keuze uit zes nieuwe namen, die allen eind vorig jaar uit een onder zoek bij luchtreizigers naar voren zijn gekomen. De naamsverande ring van de luchthaven zal een on derdeel worden van de nieuwe „huisstijl" van Schiphol. Het nieuwe gezicht van Schiphol zal samenval len met het aannemen van de nieu we naam. Bij een bankroet is er nog een kans dat de dochter in Dinxperlo uit de failliete boedel aan een belangstel lende (Intercarpet?) wordt verzocht, meent mr. Houthoff. Maar de bon den vrezen dat er voor de werkne mers in Hilversum niets meer dan de wettelijke afvloeiingsregeling zal overblijven. Van het sociaal plan, dat financieel gunstiger zou zijn. komt dan niets terecht. De bonden zeggen dat Vermögens verwaltung zich met maximaal 2,4 miljoen garant heeft gesteld voor het sociale plan. Günther ontkent dat echter. Hij verklaart slechts „medewerking" te hebben toege zegd. geen „garantie" De ontslag vergunningen van het Gewestelijk arbeidsbureau zijn inmiddels bin nen maar dat heeft voor Günther veel te lang geduurd. De ontslagver gunningen zijn op 16 december aan gevraagd en een maand loon beta len kost, aldus de Duitse grootaan deelhouder „vijf ton". Reactie van CNV-bestuurder De Bruin: „Günt her verschuilt zich achter de lange procedure bij ontslagregelingen." NEW YORK Voor goede, dat wit zeggen winstgevende, beleggingen hadden kapitaalkrachtigen in 1977 moeten gokken op beeldhouwwerk. Jade. tapisserieën, violen, be paalde schilderijen, de Rhodeslsche dollar, porselein, pres- se-papiers. vloerkleden en antiek zilver De opsomming, in volgorde van Objecten rendement, is van de Amerikaan Franz Pick, die elk jaar een studie maakt van voordelige beleggin gen en daarvan een rapport op maakt Werd er vorig Jaar ge ïnvesteerd in gouden munten, dan kon in december J.l. een winst opgestreken worden van 30 pro cent. De inkoop van zilveren munten was minder voordelig: 10 procent winst. Afgaande op veilingen van Am sterdam tot Hong Kong noteerde Piek de volgende in het oog sprin gende objecten Prins Claus opende gisteren de 10e Landbouw-RAI in Amsterdam. Dit deed de prins door een mooi dorsmachine (combine) in werking te stellen. De landbouwbeurs zal de hele week duren ZWOLLE (ANP) De elektriciteittsbedrijven in ons land be schikken tot 1982 over nog ongeveer honderd miljard kubieke meter door de Nederlandse Gasunie te leverengas dat in de centrales kan worden gestookt. Er zijn besprekingen gaande om nog 25 miljard kubieke meter aardgas daarvoor te reserveren. De Londense beurs was een goede plaats voor aandelenspeculatie. De aandelen gingen gemiddeld 42 procent omhoog, terwijl die m plaatsen als Milaan en New York zakten met resp. 24 en 17 procent De prijs van diamant steeg met 11 tot 34 procent Hoe groter de steen, hoe groter de prijsstijging. De voordeligste betaalmiddelen van 1977 waren onder andere de Tunesische dollar, die ten opzich te van de Amerikaanse dollar met 31 procent steeg, en de Japanse yen. die 22 procent duurder werd. De waardestijging van de Rhode- sische dollar sloeg alles liefst 85 procent duurder en dat is uiterst merkwaardig gelet op de gevoe ligheid van betaalmiddelen in het internationale geldverkeer voor binnenlandse onrust De verlie zen moeten aanzienlijk zijn ge weest. als is geïnvesteerd In de Argentijnse peso, die ten opzichte van de dollar 55 procent in waar de omlaag ging. een bronzen beeld van Lysop- pus, daterend uit de vierde eeuw vóór Christus, werd door een Amerikaans consortium gekocht voor vijf miljoen dollar (11,4 mil joen gulden). Deze prijs ligt 3 598 procent boven de „waarde" van 1976 De elektriciteitsbedrijven willen daarbij „gas terugnemen" (meer olie gebruiken) om nog tot in het begin van de jaren negentig over aardgas te kunnen beschikken voor de op wekking van elektriciteit via hoog waardige technieken. Dit bleek gis teren uit de woorden van directeur ir J. Wijmans van de Elektriciteits- Maatschappij „IJsselcentrale" in Zwolle. De heer Wijmans zei voorts het te betreuren dat het kabinet nog geen beslissing heeft genomen over de verdere toepassing van kernener gie (de bouw van drie centrales van elk duizend mW) Volgens hem begint de situatie voor de toekomstige elektriciteitsvoorzie ning bij een verder uitstel nu zeer kritiek te worden. In Overijssel staan Urk en het Ketelmeer als mogelijke vestigingsplaats voor een kerncentrale bovenaan de rang lijst. De elektriciteits-maatschappij IJs selcentrale verwacht dat de groei van het elektriciteitsverbruik in 1978 ongeveer gelijk zal zijn aan die van vorig jaar of iets hoger. Toen leverde het bedcijf ruim vijf procent meer stroom in Overijssel en Zuid-Drente, terwijl gerekend was op een groei van zes procent. De stijging van ruim vijf procent vorig jaar was groter dan het landelijk gemiddelde van circa twee procent. De IJsselcentrale schrijft dit toe aan een groter ver bruik door de industrie. Met name de chemische-, metaal- en voedings- en genotmiddelenindustrie namen vo rig jaar belangrijk meer stroom af. ZWOLLE Het plan om de elektri citeitsbedrijven te bundelen in vijf nieuwe ondernemingen, komt niet erg van de grond. Nadat dit zoge naamde vijf-eilandenplan vooral in de zuidelijke provincies op veel ver zet van de kant van het personeel en de vakorganisaties stuitte, is het plan voorlopig in de ijskast gelegd. De Utrechtse, Gelderse en Overijs" selse bedrijven bleven verder overleg voeren. Vorig jaar februari werd een eerste onderzoekfase afgesloten waarna de studie werd voortgezet. Volgende maand zullen opnieuw be sprekingen plaatsvinden. De zaak blijft echter nog in de verkennende fase. LONDEN Christopher Tugend- hat, .het lid van de Europese Com missie dat de begrotingszaken be hartigt, heeft gisteren verklaard dat hij in de Europese Gemeenschap graag een echte gemeenschappelij ke markt voor verzekeringen zou zien ontstaan. Hij sprak op een bij eenkomst van het Britse Insurance Institute over de trage vorderingen die in de EG worden gemaakt op het stuk van de afschaffing van de be lemmeringen voor de ontplooiing van het verzekeringswezen. Oorzaken van de vertraging 2ijn naar zijn mening procedurekwesties en technische problemen. „Verzeke ringen staan niet erg hoog in aan zien bij het kiezersvolk. Ze hebben blijkbaar geen politieke sex-ap- peal," aldus Tugendhat. Kopers uit Hong Kong betaal den bij Sotheby's 297 250 (684.000 gulden) voor een paar tafelbladen van jade. hetgeen een prijsstij ging van 774 procent betekende Een Ouarneri-viool uit 1734 ging de deur uit voor 209.000 dol lar (481.000 gulden). 158 procent hoger dan de „eerste viool" van 1976 Piek noemt verder een schilde rij van Picasso („homme assis au verre"), oud porselein, presse-pa piers en tapijten als uitschieters op veilingen in 1977. De aankoop van antiek zilver blijft een prtjzi ge zaak. Vorig jaar werden twee soepterrines (ongeveer 1740). ver kocht voor ruim 2.3 miljoen gul den. Volgens Pick is de internat! onale inflatie in 1977 onvemun derd doorgegaan en is de kunst van het vasthouden van spaar geld en kapitaal „een uiterst moeilijke" geworden Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN De Nederlandse kottervissers zullen dit Jaar 25 miljoen gulden aan inkomsten derven door de nieuwe maatrege len tot beperking van de visvangsten. Ze maken zich ernstig bezorgd om het voortbestaan van de Nederlandse kottervisserij, zo bleek tijdens een informele vergaderingvan de Zeeuwse kottervissers in Vlissingen. Vandaag zal een delegatie van de Nederlandse zeevisserij een onder houd hebben met de secretaris-gene raal van het ministerie van land bouw Daar zullen de vissers een duidelijke uitspraak van de overheid Hij zei zich heel goed bewust te zijn van de niet onaanzienlijke moeilijk heden die voor internationale auto mobilisten ontstaan door de grote verschillen in minimumdekking voor motorrijtuigenverzekeringen tussen het ene land en het andere. „Het lijkt ons alleen maar redelijk dat alle polissen in een land dekking bieden voor dezelfde risico's in de overige lidstaten Kunnen er geen gemeenschappelijke polissen ko men?," vroeg Tugendhat. ndEN „Je kan hier ook 8 I eens lachen," zei minister 0 n der Stee (Landbouw) vori- eek in Brussel nadat hij bij Britse collega geklaagd over de invoerbelemmerin- van Groot-Brittannië met ekking tot Nederladnse- lappelen. wijl ik protesteerde, klaagde Sil- de Britse collega) bij zijn Franse itgenoot over discriminatie van Britse schaap op de Franse kt en voerde daarvoor dezelfde imenten aan als ik." Een nieuw dstuk in de geschiedenis van de iting van Eruopese grenzen voor onen, goederen en diensten, of een aardappel een schaap vangt. zou werkelijk kluchtig zijn, als egenstrevers het ook zo zouden atten Dat doen ze niet, want er en te grote tegenstellingen op de Voor een goed begrip is de :ht gesplitst in twee bedrijven, eerste bedrijf gaat over de scha len lammeren), het tweede over Sappelen. je handel nuari 1978 was de datum waarop overgangsregelingen van de in tot de EG toegetreden leden :pen en werd vrije handel in de een feit De Britten zijn grote "standers van vrije toegang tot bartnerlanden. als het om scha- gaat Vorig jaar kochten de lid schapen in Frankrijk staten in het Verenigd Koninkrijk 41.000 ton lams- en schapevlees en met het wijd openen van ook de Franse grenzen moet, aldus de Brit ten, niet gewacht worden tot er ein delijk een gemeenschappelijk scha- pevleesbeleid is. De Britten verwijten de Fransen ver der. dat Ierse schapen zonder invoer heffingen worden geïmporteerd, ter wijl voor het Britse schaap wel der gelijke hindernissen worden opge worpen Het Britse schaap wordt in Frankrijk gediscrimineerd. En Frankrijk discrimineert om bij gebrek aan een gemeenschappelijke regeling de eigen schapenhouders te beschermen Ook voor aardappelen bestaat vrije handel per 1 januari, d.w z. de lidsta ten mogen geen invoerbelemmerin- gen opwerpen tegen aardappelen uit andere lidstaten. Ook voor aard appelen bestaat geen gemeenschap pelijke regeling en voeren de lidsta ten een eigen nationaal beleid ter bescherming van de aardappeltelers. In het Verenigd Koninkrijk krijgt elke aardappelteler elk jaar te horen op hoeveel grond hij aardappelen mag verbouwen tegen een gegaran deerde prijs. Overschot Met het syteem, waarbij men tracht Britten te laten telen wat Britten opeten en niet meer. is er dit jaar gemikt op 210.000 hectare. Het wer den er 20.000 meer. Maar doordat de opbrengsten per hectare tegenvie len. verwacht de regering in Londen maar een klein overschot. Niettemin zijn de prijzen door dat kleine over schot zover gedaald, dat de garantie prijs van ongeveer 22 cent per kilo gemiddeld voor het hele seizoen nu alleen te halen is door handhaving van het invoerverbod. Door dit in voerverbod worden de aardappelte lers in Nederland getroffen Een Britse boerenleider vindt Ne derland onoprecht, omdat er met ons land moeilijk over een EG-rege- ling te praten was. Hij hoopt nu. dat de vijf principes van de COPA, (het 'samenwerkingsorgaan van de land bouworganisaties in de EG) ver- Aardappelen in Engeland werkt zullen worden in een voorstel van de Europese Commissie, zodat er aan het begin van het komende oogstjaar een EG-aardappelregeling zal zijn. Door de landbouworganisa ties wordt dit laatste betwijfeld Beginselen De vijf beginselen voor een EG-aar dappelregeling. waarover men het volgens de Britten in de COPA eens zou zijn. zijn vrije handel binnen de EG. geen concurrentievervalsing, bescherming aan de buitengrens, een minimumkwaliteitsregeling en. tenslotte, incidentele maatregelen om regionaal de markt te ontlasten zonder dat de vrije handel in gevaar komt. Over deze beginselen Is men het echter niet helemaal eens. Met name Nederland en het Verenigd Konink rijk verschillen van mening over het vijfde beginsel: de incidentele regio nale maatregelen. Engeland wil op •dat vijfde punt een structureel Inter ventiesysteem baseren. De Neder landse landbouw vindt dat dit punt onlosmakelijk verbonden moet zijn met dat van het vrije verkeer en wil het alleen maar aanvaarden als het werkelijk alleen maar regionaal werkt en als er echt slechts af en toe wat aardappelen uit de markt wor den genomen en bijvoorbeeld naar veevoer of de alcoholfabricage gedi rigeerd worden De Nederlandse handel wil van het hele punt vijf zelfs helemaal niets weten De Nederlanders wijzen de Engelse interpretatie af, omdat een geregel de interventie van aardappelen een produkt met grote opbrengst- verschillen per jaar, per ras, zelfs per bedrijf binnen de kortste keren zou leiden tot de vorming van aar dappelbergen en tot aardappelteelt op de verkeerde plaatsen Op de helft van de Duitse aardappelakkers worden nu nog voeraardappelen verbouwd Inter ventie zou maken dat die op de consumptiemarkt komen. De consu menten zouden afgeschrikt worden door hoge prijzen en verminderde kwaliteit WADDINXVEEN - De NKF-Kabel gaat in Waddinxveen (een van de drie vestigingen van de NKF-Groep in Nederland) een nieuw hoofdkan toor bouwen met kantoren, labora toria en een produktiebedrijf De organisatiewijzigingen, die geen ontslagen maar wel overplaatsingen van 180 man tot gevolg zullen heb ben, zijn gisteren door directeur dr ir F. H. Kreuger en onderdirecteur ir J van Dam van NKF-Kabel toege licht. De vakbonden en de ondernemings raad zijn akkoord gegaan. Met deze wijzigingen denkt NKF beter te kunnen reageren op de sterk veran derende kabelmarkt in binnen- en buitenland. De wijziging moet in 1980 voltooid zijn. In Delft zullen dan 1520 mensen werken (nu 1700), in Waddinxveen 500 (nu 320) en in Delfzijl (de derde vestiging in Neder land waar een tweede produktiebe drijf komt) 550. Bij de werkmaatschappijen van de NKF-Groep in binnen- en buiten land werken in totaal 11500 mensen ROTTERDAM De directie van ICI Holland heeft het personeel van de „Perspex"-fabriek (acrylaat- plaat) op Rozenburg gisteren op de hoogte gesteld van een structuur wijziging. die overplaatsing van cir ca 95 van de 125 medewerkers naar andere produktlebedrijven van ICI op Rozenburg betekent Die overplaatsing wordt nodig ge acht, omdat vanaf nu alleen de eind bewerking en distributie van Per spex nog vanuit Rozenburg gebeurt, terwijl de perspex zelf vanuit Enge land wordt geïmporteerd De veranderingen hebben geen in vloed op de totale bezetting (1770 werknemers) van de ICI-fabrieken op Rozenburg De polypropyleen fabriek, die eind 1978 in gebruik wordt genomen, zal - aldus de di rectie zelfs leiden tot personeels uitbreiding eisen over de vraag hoe men denkt de Nederlandse visserij in stand te houden. Volgens voorzitter F. Walhout van de Zeeuwse Kotterfederatie ziet het er op dit moment zeer somber uit Bij de vorige quoteringsmaatregelen, toen de Nederlandse vissers nog 9.200 ton tong op jaarbasis kreeg toegewezen, zei minister Van der Stee van landbouw en visserij al. dat men hiermee voor de Nederlandse visserij de nullijn (opbrengsten en kosten in evenwicht) had bereikt Op 30 en 31 januari worden in EG-ver band de nieuwe vangstbeperkende maatregelen vastgesteld Zoals het er nu uitziet, gaat de hoeveelheid in 1978 te vangen tong nog eens 1 800 ton (naar 7.400 ton) omlaag. Dat vin den de tongvissers onaanvaardbaar Als er aan deze hoeveelheid niet valt te tornen, dan eisen ze bijstand om de tijdelijke overcapaciteit in stand te houden De Zeeuwse kottervissers zijn ook niet gelukkig met het toekennen van een maandelijks quotum Ze houden vast aan een jaarlijkse toewijzing en een beperking van de vistijd tot vier dagen per week. Komt er op korte termijn geen verandering in deze si tuatie dan vrezen de kottervissers. dat velen overgaan tot het verkopen van vis buiten de afslag (veiling) om Controle op de naleving van de vangstbeperkende maatregelen door de overheid wordt daardoor veel moeilijker, terwijl verkoop bulten de afslag om catastrofale gevolgen zal hebben voor de prijsvorming G«en veilplicht In Nederland Is er geen veilplicht De visvangsten hoeven dus niet via de afslag te gaan. De overheid contro leert de vangstbeperking aan de hand van loscljfers Deze losctjfers worden zeer onbetrouwbaar als de vissers hun vangsten op zee verier pen. Met name Russische vlsfabrlek schepen, voor wie de Europese wate ren nog steeds gesloten zijn. hebben belangstelling voor dit soort transac ties. De Zeeuwse vissers vinden ook. dat de controle op de sport visserij ver scherpt moet worden Ze ondervin den daardoor oneerlijke concurren tie. Ook zouden de sportvissers hon derden tonnen ondermaatse vis weg vangen binnen de voor beroepsvis sers met schepen sterker dan 3 000 PK verboden twaalf mijlszone In de afgelopen week hebben contro leurs van de Algemene Inspectie Dienst (AIDl van het ministerie van landbouw op de visafslagen beslag gelegd op besommingen, die boven de toegestane hoeveelheid ultkwu men. Er wordt op dit moment hard gewerkt aan de oprichting van een federatie van alle 380 kottervissers in Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15