i f kleine krant it KUNST Nederlands Studentenorkest heeft een goed jaar Géne Eggen: een apart kunstenaar Personalia f Trouw de Scholieren staken in Soweto Warnsveldse raad noemt^ verdeling 'onrechtmatig' Keus uit werk van Van Kruiningen 'Helft gemeenten kleiner dan wij' Brieven Zakgeld Punk DINSDAG 24 JANUARI 1978 TROUW/KWARTET door Adr. Hager DEN HAAG ..Wij trekken rond met fluit, viool. Het goede doel is ons parool." Het Nederlands Studentenorkest maakte een eigen tekst op het traditionele ..Io Vivat" ter gelegenheid van de tien concerten in het kader van de zesentwintigste tournee De wens dat het publiek deze nieuwe versie ..uit volle borst" zou meezingen ging zondagavond in de Haagse Nieuwe Kerk niet in vervulling maar dat was dan ook het enige onderdeel dat minder geslaagd was Met het Studentenorkest is het net zo gesteld als met wijn. er zijn goede en er zijn matige jaren. Men is bij het formeren afhankelijk van het aan bod. dit jaar heeft dirigent Louis Stotijn zeker geen reden tot klagen. Integendeel! Het programma gaf ge legenheid tot diverse solotrekjes en die dienden als overtuigend voor beeld voor het gehele niveau. Met een viertal delen uit Beethovens bal letmuziek „Die Geschöpfe des Pro metheus'' wist men het voltallige pu bliek ervan te overtuigen, dat er kei hard gewerkt is. Natuurlijk is men verheugd als men na afloop van de tournee weer een bijdrage kan leve ren aan de voortgang van het werk van de stichtingen Vluchtelingen Studenten en Studenten Sanato rium. doch ook in muzikaal opzicht is er het streven naar een optimale bijdrage. Het orkest telt dit jaar eenenzestig leden waarmee Stotijn dikwijls ver rassende resultaten bereikte. Dat was bijvoorbeeld het geval in de vari aties voor orkest „II divorcio di Figa ro". toneelmuziek van Jurriaan An- driessen. De componist liet zich in spireren door thema's uit Mozarts Figaro en zo ontstond een kern achtig werk voor jeugdorkest, dat door dit ensemble met geestdrift werd gespeeld Vorisek en Dvorak waren de verte genwoordigers van de Tjechische toonkunst. De eerste met een speelse symfonie. Dvorak met zijn karakter volle Slavische Rapsodie nummer twee. Stotijn greep hiermee niet te hoog en het publiek kreeg geen com positorische problemen voorgezet, doch goed gespeelde verpozingsmu- ziek Solist op dit concert was Daan Ad miraal. hoboleerling van Evert van Tright. Hij behaalde in 1976 de Prix d'Excellence en momenteel studeert hij orkestdirectie bij Louis Stotijn. Leraar en leerling werkten samen in het hoboconcert van Mozart, dat we liswaar beter bekend is als fluitcon cert. doch dat oorspronkelijk voor de hobo werd geschreven. De concert- gever speelde wat al te ingetogen, doch beheerste de techniek perfect. Het Nederlands Studentenorkest voltooit deze toernee met de volgen de concerten: Amsterdam 24 janua ri. Breda 25 januari en Rotterdam 26 januari. DOESBURG - De bekende grafi cus Harry van Kruiningen exposeert tot 13 februari in de Galerie Wanda Batavier. Gastelaarsstraat 13 in Doesburg een gevarieerde keu ze uit zijn werk van de laatste jaren 11s eigenlijk ook een klein overzicht want de expositie begint met de kleine kleurenlitho's, waarvoor hij soms wel meer dan tien stenen ge bruikte Het is Interessant dat werk nu naast het latere zwart-wit te kun nen zien Dat zijn dan prenten uit bekende series zoals leven en willekeur in de historie van Amsterdam en daar voor koos Van Kruiningen vooral de minder bekende feiten Want wie weet nog iets van deze verboden: om vermomd rond te lopen of. om als echtgenoten samen in eén badkuip te zitten? Dat is hier te zien. nog aangevuld met een blad over het „gekken kijken'' op de kermis Van Van Kruiningens Israel-reis zijn er een twaalftal bladen; twee prenten uit de reéks Gullivers reizen van Jonathan Swift en twaalf ook over Edgar Allen Poe. .Ten slotte, als Illustratie uit „Kunst en crisis en bezetting" hoofdmoot, de overbekende etsen, die hij maakte, geïnspireerd door het Gilgamesj-epos. Liefhebbers van de grafiek kunnen Géne Eggen: Landschap door G. Kruis op deze expositie donderdag tot en met zondag van 14 tot 18 uur, vrijdag tot 21 uur hun hart ophalen. k Maar op de nu langzamerhand al veel meer dan tweehonderd, meestal bescheiden, tentoonstellingen, die er' al sinds 1948 van zijn werk gehouden werden, vond dat wèl gretig aftrek. Géne Eggen moet een man zijn, die enorm sterk in zijn schoenen staat: hoewel zijn stijl die globaal gezegd geënt is op de expressionistische tra ditie in de loop der jaren toch maar weinig veranderd is, krijg je ook weer op deze expositie geen mo ment de indruk te maken te hebben met een gemakzuchtig maniërisme. Dat zal ook wel door zijn veelzijdig materiaalgebruik komen en zijn ui terst gevarieerde, maar toch eenvou dig blijvende themakeuze. Fijn werk en meestal ook nog eens betaalbaar voor iemand, die werkelijk geïnteres seerd is. Een kunstenaar die succes heeft bij het zogeheten grote publiek wordt door de kenners dikwijls nog wan trouwend bekeken. Hij zal wel een »c AMSTERDAM Géne Eggen, die tot 19 februari in Galerie De Witte Voet, Brouwersgracht 48, Amsterdam, schilderijen en kleine plastieken laat zien, is eigenlijk een heel apart kunste naar. Bijzonder omdat hij zo gewoon is, zo volkomen onopval lend zijn gang gaat. Vandaar misschien dat de musea hem nauwelijks ontdekt hebben. Volgens „Scheen" heeft alleen het Haagse Gemeentemuseum een map met lino's van zijn hand. soort kunst maken, waarvan zelfs eenvoudige mensen kunnen genie ten en dat kan niet veel zijn. Laten ze maar eens in Amsterdam gaan kij ken: dat kan dus tot 19 februari van donderdag tot en met zaterdag van half elf tot vijf in Galerie De Witte Voet. Het werk van Géne Eggen is zeer de moeite waard, ook voor kenners die het nog niet kennen. Lepra De heer W. Thomassen, oud-burgemeester van Rotterdam, zal in april toetreden tot het bestuur van de Internationale Federatie van Leprabestrijdingsorganisaties (ILEP) en van 1980 tot 1982 het voorzitterschap van deze organisa tie op zich nemen. De heer Thomas sen is thans voorzitter van de Neder landse Stichting voor Leprabestrij ding (NSL), die hem heeft voorge dragen voor het voorzitterschap van de ILEP. Van een onzer verslaggevers WARNSVELD - Nadat de bur gerij van Wamsveld zich enige weken geleden op het provin ciehuis in Arnhem al massaal had verzet tegen opheffing van deze gemeente heeft de raad van Wamsveld gisteren offici eel de voorstellen van de pro vincie Gelderland verworpen om deze gemeente te verdelen tussen Zutphen en Vorden. Tijdens het nauwelijks een uur du rende debat werd met name ook kritiek uitgeoefend op de inmiddels afgetreden minister van binnenland se zaken, de heer De Gaay Fortman, die de slepende zaak van de ophef fing van de gemeente Wamsveld weer aan het rollen heeft gebracht nadat hij enkele jaren geleden had beloofd in ieder geval te zullen wach ten totdat er meer klaarheid zou zijn gekomen over de bestuurlijke reor ganisatie in Nederland. „Onrecht- Burgemeester De heer J. H. Schu- rer, wethouder van de gemeente Smallingerland, is benoemd tot bur gemeester van Utingeradeel. De heer Schurer is 46 jaar. humanist en lid van de PvdA. Gedeputeerde Drs. J. de Geus (32 jaar) uit 's Gravenmoer is gisteren gekozen tot gedeputeerde van Noord-Brabant. Hij is de jongste ge deputeerde uit de Brabantse ge schiedenis. De heer De Geus, die lid van het CDA is, volgt mr. G. Brokx op die benoemd werd tot staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhy giëne. Bibliothecaris Dr. D. Grosheide, bibliothecaris van de rijksuniversi teit te Utrecht, gaat op 1 februari met pensioen. De heer Grosheide heeft aan de VU gestudeerd en pro moveerde daar in 1951 op een proef schrift „Cromwell naar het oordeel van zijn Nederlandse tijdgenoten". Hij heeft verscheidene functies ver vuld op het gebied van het biblio theekwezen. Ook is hij onder meer bestuurslid van de Christelijke Blin denbibliotheek in Ermelo en depu- taat voor het toezicht op het alge mene kerkelijk archief van de gere formeerde synode. matig", oordeelde de Warnsvelj raad in navolging van burgemeej en wethouders, wier verweerscl tegen opheffing eenstemmig w( aanvaard. De raad van Wamsveld. voorgeze door burgemeester mr. W W Hopw t rus Buma. vond het ministeriële J treden te meer in strijd met de beg 'c selen van behoorlijk bestuur omct de heer De Gaay Fortman, toen besloot de kwestie opnieuw aan hr, orde te stellen, al demissionair wl In dit verband werd van de zijde VVD-fractie door de heer M. J T mans opgemerkt: „Als een demisi naire minister nieuwe initiatiev u neemt, bijvoorbeeld Pronk met ni trekking tot de verdeling van de o wikkelingsgelden, dan schreeuw^ velen in het parlement moord fj. brand, en naar onze mening terec» Maar met zaken als de opheffing vJe een gemeente kan zo maar begonr worden, vermoedelijk omdat War n veld maar onbeduidend is. hoe\ia, het altijd nog ruim 7.500 inwon ,t telt." Het raadslid had echter uit zocht dat enkele jaren geleden v,/ 842 gemeenten in Nederland oni[n veer vijftig procent kleiner was c£ Wamsveld. De heer Themans: „M neemt het niet zo nauw met de p e{ cedure. Wet, inspraak en democrafe worden aan de laars gelapt". w 'Onzalig' Ook de andere fracties (de heer H Beeftink van de Protestants Christ lijke Fractie zei te hopen dat „onzalige" plan in Den Haag en Aa< hem naar de onderste bureaulade verhuizen) lieten geen goed woo) horen over de voornemens Wamsveld te versnipperen tu: Zutphen en Vorden. het dorp met meeste inwoners bij Zutphen en agrarische gebied met de minste woners bij Vorden. Doel van dit all is vooral om het klemzittende Zi phen aan grond te helpen voor ningbouw en aan gebied voor ver< re industrialisatie. In overleg tus: de gemeentebesturen heeft Zutphj reeds kunnen bouwen op Warsveli grond De raad wil niet dat Warnsvel identiteit verioren gaat. vreest men met name door sami voeging met Zutphen. Gewe: werd op de grote burgerzin en bloeiende verenigingsleven. De in verband gesuggereerde dorpsr; (of iets dergelijks) werd een doel voor het bloeden genoemd. Welj men bereid tot verdergaande sami werking met Zutphen. En event tot een beperkte grenscorrectie. DINSDAG 24 JANUARI 1978 Van een onzer verslaggevers SOWETO In Zuid-Afrika is de zomervakantie voorbij, maar in Soweto gaat de helft van de kinde ren niet naar school. Ze spijbelen. Ook veel leraren blijven weg Ze hebben ontslag genomen En zo duurt voor veel zwarte kinderen in deze voorstad van Johannesburg de vakantie nog langer. Dat lijkt leuk altijd maar vakantie, maar de feiten zijn minder plezierig Anderhalf jaar geleden zijn in Soweto vreselijke vechtpartijen uit gebroken Zwarte scholieren kwamen toen in opstand. Er vielen een paar honderd do den en minstens tweeduizend scholieren werden gevangen genomen Sindsdien is het niet meer rustig geweest. Waartegen protesteren de zwarte leerlingen en hun lera ren0 Het begon omdat ze boos waren, dat de regering de Afrikaanse taal (de taal van de blanken) verplicht stelde Maar er was meer Ze vonden het ook oneerlijk, dat de regering minstens tien maal zoveel uitgeeft voor een blank kind als voor een zwart kind. De schoolgebouwen in de zwarte woonwijken zijn slechter De klassen zijn gro ter omdat er te weinig leraren zijn. Warme stoeltjes Het gebeurt zelfs dat leraren twee klassen per dag hebben: elke groep krijgt dan een hal ve dag les. Dat heet het sys teem van de warme stoeltjes. Zwarte kinderen gaan pas naar school als ze zeven zijn en ze gaan ook veel eerder van school af. omdat ze moe ten werken. Zo wordt de zwarte bevolking dom ge houden. Vorig jaar namen zevenhon derd leraren in Soweto ont slag. Ze wilden niet langer aan dit systeem meewerken. Nederlandse onderwijzers en leraren voeren nu een actie om hen te helpen. Sam Mol (telefoon 033-32133) vertelde gisteren dat al meer dan vijf honderd mensen één dag sa laris hebben gegeven, bij el kaar vijftigduizend gulden. Hennic Kuiper is uitgeroepen tot wielrenner van het jaar 1977. In 1975 werd Kuiper we reldkampioen op de weg. In de ronde van Frankrijk van vorig jaar won hij de iwaarste berg rit en werd hij tweede in het eindklassement. Van Agt In de klas hebben wij samer de Kleine Krant gelezen. We zijn begonnen met het stukje over Van Agt Wat betekende de kop Van Agt denk aan de meisjes? Is het Van Agt denkt aan de meisjes of Van Agt „Denk aan de meisjes"? Klas 6, Chr. Basisschool Borger Het was een zetfout Er had moeten staan Van Agt denkt aan de meisjes. In een paar kranten is het nog veran derd Kortsnoj Waarom liepen Kortsnoj en Spasski steeds weg als ze een zet hadden gedaan0 Alics Dekker Omdat ze niet tegen over el kaar wilden zitten. Zo'n he kel hadden ze aan elkaar. Calorieën In het artikel over calorieën staat niet hoeveel een mens per dag nodig heeft? Dus we ten de kinderen nu nog niet genoeg Brigitte Meibos Tang-Altevcer Zo'n 2000 tot 3000 calorieën per dag. Dat hangt af van de leeftijd, het gewicht en de lengte. Brieven Wc krijgen veel reacties. Dat is erg leuk. Maar we kunnen helaas niet elke brief plaatsen of beantwoorden. De Kleine Krant is (nog) te klein. Redactie De Kleine Krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Gilles Stoop Wim de Hair Brieven en reacties naar Trouw, de Kleine Krant, Muil of Kintyre Het nummer „Muil of Kin tyre" van de vroegere Beat- le Paul McCartney dat voor de zesde week de top dertig aanvoert, is ook in andere landen een groot succes. In Engeland zijn er al 1,8 mil joen platen van verkocht. Een record. Tot nog toe stond „She loves me" aan de top van de verkoopsuc cessen, een oud Beatle nummer uit 1963. Paul McCartney schreef sa men met Denny Laine het loflied op het Schotse schiereiland Kintyre. Met in hun achterhoofd het idee een nummer te ma ken, dat in alle volkscafés kon worden meegezongen. Die opzet is aardig gelukt. Het hardst zal het liedje gezongen worden op Kinty re. Daar zal het van de zo mer storm lopen door de toeristen, die met eigen ogen de ruige hooglanden willen aanschouwen. Iets meer dan de helft van alle leerlingen in het voortge zet onderwijs heeft een bij baantje. Ze hebben een kran tenwijk, werken in de winkel op zaterdag, helpen mee in de huishouding of passen op de baby. Dat blijkt uit een on derzoek dat onder 647 scho lieren is gehouden. Het werk wordt niet voor niets gedaan. De verdiensten zijn tamelijk hoog. Gemid deld 30,63 gulden per week. Met het geld dat in de zomer vakantie wordt verdiend heb ben sommige scholieren een jaarinkomen van zo'n twee duizend gulden. Wat wordt met al dat geld gedaan? Ruim de helft wordt op een spaarbankboekje ge zet (57 procent). Met het res terende geld worden kleren, eten en drank gekocht. Een van de conclusies uit het onderzoek is dat de jongeren materialistischer zijn gewor den. Dat ze uitsluitend wer ken om geld te verdienen. Hun koopgedrag zou dan niet veel afwijken van de volwas senen. Is dat zo? '3e kunt Het bevroor beeld eeö)T/Maa>- r< moet nu J zetten op de bonK boek kopen en 'je /hecht gaan,w^.nt pf aan een oped dceljSjcan ook sporen voonfl heb opeens gevenj=Tvz-^rr^rT^^r\brommer 'tri een i -X- Orop Drop eten is niet zo gezond als de mensen vaak denken. Als je er erg veel van eet, vele kilo's per dag. kun je er zelfs dood van gaan. Dat komt omdat er stoffen in drop zit ten. die schadelijk voor de gezondheid zijn. Dokters hebben uitgerekend dat een volwassene ongeveer 20 gram drop per dag mag eten. Kin deren moeten genoegen ne men met 10 gram. Een enkel dropje kan dus geen kwaad Omdat hij bang was voor vernielingen en andere vervelende dingen besloot de directeur van de Stadsgehoorzaal In Leiden vorige week dat een concert van de Amerikaanse punkgroep Blondie maar niet door moest gaan. In een tele visieprogramma over deze nieuwe mu zieksoort had hij namelijk gezien dat leden van Blondie tijdens de pauze van dit concert deuren intrapten en hand doekautomaten kapot maakten. Nu is het natuurlijk niet zo dat bij elk punkconcert de barkrukken om je oren vliegen, maar een zekere agressieve sfeer hangt er toch altijd wel. Hoe komt dat nou? Je zou kunnen zeggen dat de punkmu- ziek op de straat is geboren. In Enge land zijn een heleboel jongeren werk loos. veel meer dan in Nederland Meestal verzamelen ze zich op straat hoeken waar ze maar wat rondhangen Veel meer kunnen ze ook niet. want ze hebben geen geld om dingen te doen waar ze zich mee kunnen amuseren. Ze voelen zich in de steek gelaten door de maatschappij en willen daartegen pro testeren. Dat doen ze door zich opzette lijk slordig te kleden, door veiligheids spelden in hun oren te dragen en allerlei andere „vreemde dingen" te doen. Door aandacht te vragen dus. Dat doen ze ook in hun muziek, de punk De teksten gaan over alle verve lende dingen, die ze mee moeten maken 24 januari 1978 en de muziek is dan ook hard. keihard. Niet echt mooi. maar dat kan ook niet vinden de punks, want als je boos bent wil je schreeuwen en springen en geen lieve liedjes zingen. En als je boos bent wil je ook wel eens iets kapot maken. Juist daardoor heeft de punk een slech te naam gekregen en willen een hele boel mensen geen punkgroepen in hun zalen laten optreden. Zoals vorige week in Leiden dus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10