E Een man, bekneld in zijn samenleving Carlo Maria Giulini: aandacht voor details i E Ethiopië overhoop met West-Duitsland WINKELEN lie MAANDAG 23 JANUARI 1978_ TROUW/KWARTET door André Rutten ARNHEM - Het blijspel ..Op gestaan plaats vergaan" van de Amerikaanse schrijver Nell Simon, waarvan de toneel groep Theater vrijdag de pre mière gat, speelt in New York. maar wat mensen daar hindert verschilt weinig van wat men sen hier hindert. Het nog redelijk jonge echtpaar (hij is 47. zij jonger), dat op een flat veertien hoog woont in de New York- se 2nd Avenue, kampt met een de fecte airconditioning (bulten te warm. binnen te koud), met straatla- waai en luchtvervuiling, met inbraak op klaarlichte dag. met werkloos- W»M De werkloosheid is zelfs het hoofd thema: de man is ontslagen, komt niet meer aan de slag. raakt over zijn toeren, kan er niet tegen dat zijn vtouw wel werk vindt en verdient, maar is evenmin opgelucht als ook haar bedrijf failliet gaat en zij dus ook niet meer verdient Zij voelen zich machteloos tegenover een „politiek-sociaal-economisch complot", maar verkneuteren zich in de wraak, die zij aanstonds kunnen nemen op een bovenbuurman, die tweemaal een emmer water over de werkloze uitgegooid heeft het is gaan sneeuwen, het weerbericht voorspelt een enorme sneeuwval, en hij heeft een enorme schop gekocht om de bovenbuurman, als hij bene den is. met een sneeuwlawine te be lagen. (De ochtend na de première meldden de kranten dat New York geteisterd was door een sneeuw storm» Is een stuk. dat dus In feite gaat over mensen als slachtoffers van de eco nomische regressie, wel een blijspel? In 1974. toen Willy van Heesvelde en Raph Wolfs het onder regie van Jo Dua bij het Groot Limburgs Toneel speelde (onder de titel: „Lieve God. ze draaien me dol"), zei ik daar ge makkelijker .Ja" op, dat nu ik het Eric van der Donk en Sjoukje Hooy- maayer onder regie van de Engels man Eric Thompson het zien doen. Dat hangt misschien samen met de verschillen in aard tussen de spelers, maar mogelijk veel meer hiermee, dat de economische regressie en de gevolgen daarvan voor gewone men sen aanzienlijk zijn verergerd. Het krijgt allemaal een bitterder klank. De man reageert doorlopend zijn er gernissen af en het zijn onze erger nissen. Hij komt telkens terecht in een staat van woede en het is onze woede. Alleen: hij is onstuimiger dan wij gewoonlijk zijn, en woedender dan wij gewoonlijk zijn. Zo heeft Nell Simon hem gemaakt en hem boven dien laten zien in situaties, die een woede-uitbarsting als climax hebben. Dat kan een komische werking heb ben, en heeft dat ook wel, maar niet zo, dat althans ik er echt om kan lachen, omdat het om zulke bittere waarheden gaat. Een sterke maar bittere voorstelling. door Jac Kort AMSTERDAM Het Concert gebouworkest gaf het afgelo pen weekeinde een drietal con certen onder leiding van de Ita liaanse dirigent Carlo Maria Giulini. Deze concerten, die vrijdagavond en zondagmiddag in de hoofdstad en zaterdagavond in Den Haag werden gegeven, hadden op het programma: Mozarta 8ymfonie in O kleine terts (KV 550) voor de pauze en Bruckners (onvoltooide) negende symfonie na de pauze. Giulini. die sinds enkele Jaren zich uitsluitend beschikbaar stelt voor z.g gastdirecties, vertoont sindsdien een zekere voorkeur voor werken uit de laatste scheppingsperiode van be paalde componisten. In dit verband is het niet zonder betekenis, dat wij binnen korte tijd van Schubert, Bruckner, Mahler en Dvorsjak de negende symphonle op de plaat heeft vastgelegd. Deze voorkeur past uitstekend in het beeld, dat men uit het optreden van deze Italiaanse dirigent krijgt. Een zuidelijke warmte of uitbundigheid hoeft men bij hem niet te verwach ten Rust en zelfbeheersing kenmer ken ook dit keer opnieuw zijn gehele optreden. Mozarta symfonie werd in zeer gema tigde tempi uitgevoerd, de nuance ringen werden binnen zekere gren zen gehouden en alles werd angstval lig vermeden, dat opzienbarend ge noemd zou kunnen worden. Zeer ver zorgd. aldus zou men deze uitvoering kunnen noemen. Meer niet. Ook in Bruckners negende viel Giu- lini's hang naar soberheid en be heerstheid waar te nemen. Alleen, de partituur van deze symfo nie zit zo boordevol overrompelende vondsten en invallen, op thematisch gebied, zowel ais op dat van de orke strale kleuren, en de opbouw is zo indrukwekkend en meeslepend, dat zelfs de meest ingetogen uitvoering een diepe indruk achterlaat Zo rees Bruckner's negende voor ons op als een kathedraal, een groots bouwwerk, waarbij bij de aandacht voor vele details, toch de hoofdlijnen niet uit het oog werden verloren. NAIROBIHONN Ethiopië heeft de Westduitse ambassadeur giste ren aangezegd het land binnen 24 uur te verlaten. Een reden voor de maatregel is niet opgegeven. Bonn spreekt van een ..onbegrijpelijke zaak", maar Afrikaanse bronnen zijn van mening dat Addis Abeba de Westduitse regering wil ..straffen" voor de economische hulpverlening aan het buurland Somallé. iedereen leest de krant altijd en overal. begint op deze en de andere advertentiepa gina's ELKE OCHTEND OPNIEUW ..Laat de kind™ tot Mij komen alle. alle ktnd'ren Laat de kind'ren tot Mij komen memand mag ze hind'ren" Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van Hilde Drogt leerlinge van onze kleuterschool Sterke de Heer haar ouders en zusjes. Leidsters, kleuters, oudercommissie en bestuur van christelijke kleuterschool, 't Kwetternest Abel Tasmanlaan 1. De Lier 20 januari 1978. Op Gods tijd nam de Here van ons weg onze geliefde zwager en oom Roelof Jan Groenveld geliefde echtgenoot van Henderika Datema op de leeftijd van 79 jaar Johannes 3 16 Oldehove. 20 januari 1978 Springfield M O. U.S.A. H. Datema A. Datema-van Dijk Aduard: A. Datema-de Boer Eztnge H M Datema K Datema-Wierenga Winschoten: T ten Have-Datema T ten Have neven en nichten De begrafenis zal plaatsvinden D V dinsdag 29 januari 1978 Zij. die de overledene de laatste eer willen bewijzen worden verzocht om 1 15 uur samen (e komen in de Gereformeerde Kerk Julia- nastraat te Oldehove. Gelegenheid te condoleren na de begrafenis in het Dorpshuis ..Humsterland" te Oldehove Met ontroering geven wij kennis van het overlij den van onze mede- ouderling. broeder Hendrik J. B. Jimmink op 53-jarige leeftijd Dankbaar voor het werk in dienst van de koning der Kerk verricht, bid den wij God om Zijn troost en sterkte voor zijn vrouw en kinderen. De Wijkkerkeraad par B van de Gereformeerde Kerk van Amersfoort 21 januari 1978 „Vaste rots van mijn behoud" Na een langdurig, maar moedig gedragen lijden, is van ons heengegaan mijn geliefde man, onze zorgzame vader en opa Gijsbcrtus Hermanns Bijneveld op de leeftijd van 74 jaar. Mijdrecht: A. Rijneveld-Smit Zoutleeuw (België): C. A. Rijneveld A. Rijneveld-Veltman Linda, Paul en Vincent Nieuw Vennep: E. M Verhagen-Rijneveld P. M. Verhagen Angeline en Peter De Hoef (U.>: J. G. C. Keizer-Rijneveld C. Keizer Abco Mijdrecht 22 januari 1978 Prinses Margrietlaan 51 Aan huis geen bezoek. Geen toespraken De rouwdienst zal worden gehouden woensdag 25 januari a s. om 13.30 uur in de Ned. Herv Kerk te Mijdrecht waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Hervormde begraafplaats aldaar om ca. 14.00 uur Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in gebouw Irene, naast de Hervormde kerk. In volle vrede is zacht en kalm van ons heenge gaan onze geliefde vader, groot- en overgrootva der. zwager en oom Johannes Kap weduwnaar van Cornelia van der Spek op de leeftijd van 88 jaar. Psalm 6810 oude berijming Honselersdijk: C. Kap G. Kap-Prins Maassluis: W Kap G. Kap-Hummelman Roe kan je: J. Hoogvliet-Kap F. Hoogvliet Vlaardingen: J. Kap F. S. Kap-Triep Maasland: A. Meerman-Kap H. Meerman Krimpen a d. IJssel: H. C. Piket N. Piket-van der Burg Klein- en achterkleinkinderen en ver dere familie Maassluis. 19 januari 1978 Geref. Bejaardencentrum „De Schutsluis" Richard Hollaan 105 Corr. adres: Willem Landrélaan 26 Geen bloemen De dienst van Woord en Gebed zal D.V. gehouden worden maandag 23 januari te 14.00 uur in de aula van de Algemene Begraafplaats, Willem de Zwij gerstraat. Maassluis waarna de begrafenis zal plaatshebben. Tevens gelegenheid tot condoleren na de begrafe nis in de aula van de begraafplaats. Heden nam de Heer, voor ons geheel onverwacht, tot Zich mijn innig geliefde man. onze zorgzame vader en grootvader Jan de Groot op de leeftijd van 58 jaar. Dedemsvaart: G. de Groot-de Graaf Vollenhove: Ineke en Henk Kampen: Ties en Hilda Dedemsvaart: Koen en Janny Wija en Ben Ditty en Koos Bert Anita en kleinkinderen Dedemsvaart. 20 januari 1978 Lepelaanweg 36. De rouwdienst zal worden gehouden in het ge bouw „Antenne", Wilhelminastraat 1, Dedems vaart op woensdag 25 januari 1978 om 13.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats „Mulderij" te Dedems vaart Geen bloemen. „Zalig zijn de doden die in de Here sterven, van nu aan." Openbaring 14:13 Heden nam de Here tot Zich in Zijn heerlijkheid Zijn kind, mijn lieve man. onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader Jan N. Koning echtgenoot van G. Brouwer in de ouderdom van 71 jaar. G. Koning-Brouwer Dick en Siep Willem en Greet Dirk en Tineke Sietske Bertus en Anna Jaap en Jeltje Jan en Atie Arnold en Trudy Ab en Boukje Andries en Marian Wieke Jan en Klaaske klein- en achterkleinkinderen Geen bloemen Zeist. 20 januari 1978 Laan van Beek en Royen 1 De rouwdienst zal gehouden worden in de aula van de algemene begraafplaats aan de Wouden- bergseweg te Zeist op woensdag 25 januari a s., aanvang 13.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Vertrek vanaf de Laan van Beek en Royen 1 om 12.40 uur. God nam na een kortstondige ziekte geheel onver wacht tot Zich, onze lieve dochter, verloofde en zuster Marion Margaretha Femke Dirkmaat op de leeftijd van 21 jaar Ik ben verstomd, ik doe mijn mond niet open, want Gij zelf hebt het gedaan. Ps. 39 10 Amsterdam. J. Dirkmaat F. G. Dirkmaat-Koopmans Bovenkerk, Huub Delft, Jaap en Annemiek Amsterdam, Hans en Coby Amsterdam, Andre en Renny Amsterdam, 20 januari 1978 Hollemanstraat 11 Thuis liever geen bezoek Gelegenheid tot condoleantie-bezoek dinsdag avond van 8.00-9.00 uur in het gebouw van de Protestantse-Cooperatieve Begrafenisvereniging P.C.B. u a. Vondelstraat 101. De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 25 janu ari om 9.30 uur op de Nieuwe-Oosterbegraaf- plaats aan de Kruislaan te Amsterdam. Vertrek van de Hollemanstraat 11 ongeveer 9.00 uur. Na een voor hem vaak erg moeilijk leven waarin hij zich toch rijk voelde in God werd door de Here tot Zich genomen mijn zorgzame lieve man, onze vader, grootvader en overgrootvader Johannes Kalfsbeek Hij bereikte de leeftijd van 81 jaar. Wij mogen weten dat zijn geloven nu is overge gaan in aanschouwen. A. Kalfsbeek-van Eijk Indianapolis U.S.A.: M- de Horn-Kalfsbeek W. de Horn M. Huisjes-Kalfsbeek G. J. Huisjes Waddinxveen: H. Kalfsbeek G. H. Kalfsbeek-Wesselink Hilversum: L. Doeleman-Kalfsbeek H. J. Doeleman Eist: J. H. Kalfsbeek J. C. Kalfsbeek-van Pommeren klein- en achterkleinkinderen Eist, Gelderland, 21 januari 1978 Grote Molenstraat 48 „Wervershove" Een dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden donderdag 26 januari om 13.00 uur in het Gemeentecentrum „Trefpunt", Bizetstraat 1 te Eist - Gelderland, waarna de teraardebestelling- zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats aldaar om circa 13.45 uur. Met droefheid geven wij kennis, dat de Here uit ons midden heeft weggenomen onze geliefde zus ter, behuwdzuster en tante Jenette Egberts in de ouderdom van 89 jaar. C. Egberts W. M. Egberts - du Pon G. A. Egberts Blok Capelle a d. IJssel, 19 januari 1978. Verzorgingstehuis „De Vijverhof, Reigerlaan 251. Correspondentie-adres: C. Egberts, Marijkestraat 19, Strijen. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van „De Vijverhof. Bezoek en gelegenheid tot condoleren aldaar maandag a.s. van 19.30 tot 20.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 24 januari a.s. op het dakterras van „De Vijverhof". Aanvang van de dienst om 10.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de begraafplaats „Oud-Kralingen", Kralingseweg 334 te Rotterdam om plm. 11.00 uur. Vertrek vanaf „De Vijverhof om 10.30 uur. Enige en algemene kennisgeving In haar Here en Heiland ontslapen mejuffrouw Eliena Mensinga op de leeftijd van 80 jaar „Een is er, die de harten kent" Uit naam van allen die haar liefhadden fam. H. A. van Sabben Schiedam, 20 januari 1978 Hofje van Belois 25 Correspondentie-adres: fam. H. A. van Sabben, Harddraversstraat 42 a Rotterdam Bezoek in de rouwkamer van het St. Franciscus Gasthuis, Kleiweg 500 te Rotterdam maandag van 19.30-20.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag a.s. om 12.00 uur in de kapel op de algemene begraaf plaats „Crooswijk", Kerkhoflaan 1 te Rotterdam, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Op 19 januari 1978 nam de Here onverwacht tot Zich onze beminde zwager Klaas Spoelstra emeritus-predikant ap de leeftijd van 90 jaar. Delfzijl: C. G. Veldkamp-Boswijk Ermelo: H. Boswijk W P. Boswijk-Kole Ede: H. G. Boswijk R. A. R. Boswijk-Postema Tot zijn Heer aan wie hij zijn leven had gewijd is heengegaan Ds. K. Spoelstra emeritus-predikant Gereformeerde Kerk Meeden Hij mocht onze gemeente 33 jaar dienen als Her der en Leraar Lied 300 uit Liedboek der Kerken Namens de Gereformeerde Kerk Meeden, W. Woudstra. praeses H. Beishuizen, scriba. Enige en algemene kennisgeving In de zekerheid, dat zij in leven en in sterven in Gods hand was, overleed onze geliefde tante Maria Adriana Regoort op de leeftijd van 86 jaar. Bennekom: M. van der Kolk-Regoort H. van der Kolk 's-Gravenhage: A. T. Regoort Veld (Gld): C. Regoort M. E. Regoort-Oranje Vlaardingen, 20 januari 1978 Correspondentie-adres: Laan van Meerdervoort 335, 's-Gravenhage. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van de Mamixflat, Marnixlaan te Vlaardingen De teraardebestelling zal plaatsvinden op dinsdag 24 januari om 12.00 uur op de algemene begraaf plaats „Holy" te Vlaardingen. Voor ons onverwacht nam de Here tot Zich mijl lieve man en onze lieve vader en opa Gerrit Jan Navis op de leeftijd van bijna 72 jaar „Ik zei tot de Here: mijn toevlucht en mijn| vesting, mijn God op wten ik vertrouw" Psalm 91:2 L. G. Navis-Vreman Jan en Harmien Joke en Chris Henk en Anny en klemkinderen Aalten. 21 januari 1978 Navisweg 6 De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 26 januari a.s. op de oude Algemene Begraafplaats te Aalten. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden om half elf in het Uitvaartcentrum aan de Romienendiek. Zij, die de overledene de laatste eer willen bewijs zen worden hierbij uitgenodigd. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van het uitvaartcentrum. En nu, wat verwacht ik, Here mijn hoop die is op U. Bedroefd geven wij kennis van het plotseling rV overlijden van onze lieve broer, zwager en oom fS Izaak van der Wiel Nijkerk: M. Marinissen-van der Wiel J. W. Marinissen Zoetermeer: N. den Braber-van der Wiel C. A. den Braber Dordrecht: A. den Hartog-van der Wiel A. den Hartog neven en nichten. Drachten, 19 januari 1978 Eikensingel 10. n< Psalm 27 vers 7. oude berijming Zo ik niet had geloofd dat in dit leven Mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou. n< Mijn God, waar was mijn hoop mijn moed gebleven Ik was vergaan in al mijn smart en rouw. Wacht op den Heer, godvruchte schaar houd moed: Hij is getrouw, de bron van alle goed; Zo daalt zijn kracht op U in zwakheid neer: Wacht dan, ja wacht, verlaat U op den Heer. Voor ons geheel onverwachts maar op Gods tijd heeft Hij tot zich genomen in zijn heerlijkheid, onze lieve zachtmoedige ën zorgzame moeder, oma en overgrootmoeder Eeltje Deelen sinds 1962 weduwe van Ewoud Benschop. in de gezegende leeftijd van 84 jaar. Hoogezand: A. Benschop A. Benschop-van Ek Berkel: W. van der Tholen-Benschop A. van der Tholen Lekkerkerk: L. Knuisting Neven-Benschop D. Knuisting Neven 0 1 K >1 h< m iei Ir l e irt df a it we( dag zeg üet ker tn d< -de t hr ktij pel Vlaardingen: W. Benschop B. W. Benschop-Brand Lekkerkerk: A. Benschop B. W. Benschop-Bot A. W. Benschop T. Benschop-den Uyl Groot Ammers: M. van der Graaf-Benschop P. C. van der Graaf Lekkerkerk: C. L. Benschop M. Benschop-Mudde Klein- en achterkleinkinderen Lekkerkerk, 20 januari 1978 Verzorgingshuis „De Breeje Hendrick", Kamer 357. Corr.-adres: C. L. Benschop, Bilderdijkstraat 98. Lekkerkerk, tel. 01805-3126. Moeder ligt opgebaard in het Rouwcentrum, Burg. v. d. Willigenstr. 37b, Lekkerkerk. Gelegenheid tot condoleren aldaar op maandag 23 januari a.s. van 19.30-20.30 uur. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op dinsdag 24 januari om 13.00 uur in de Geref. Kerk.f"^ Kerkweg 34. Lekkerkerk, voorganger de Weleerw. Heer Ds. C. P. Meyer. Aansluitend zal om 14 00 uur de teraardebestel ling plaats hebben op de Algemene Begraafplaats te Lekkerkerk. rol Dl g in tig iwc is ee aan e fc he Is t Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze altijd zorgende en biddende moeder, oma, zuster, behuwdzuster en tante Jannigje Overgoor-van der Leer Weduwe van Jan Overgoor sinds 30 november 1971 4k in |*ij] Ier ft tl. li op de leeftijd van 71 jaar. Neem mij Here God het roer dan maar uit handen en laat mij zingend op de voorplecht staan. Mei U. mijn God ga ik dan door de branding door l alleen kom ik behouden aan Wij gedenken dankbaar onze onvergetelijke moe der voor wat ze voor ons betekend heeft. 's-Gravenhage: W. Geluk-Overgoor J. C. Geluk Barneveld: L. A. Kroos-Overgoor A. Kroos Zwijndrecht: A. M. Overgoor Dordrecht: J. Overgoor C. Overgoor-H^rdijk en kleinkinderen Dordrecht. 20 januari 1978 Correspondentie-adres: Regulushof 11. Geen bloemen De overledene ligt opgebaard in het rouwcentruB Kon. Wilhelminastraat 48. Gelegenheid tot condfl^ ei leren dinsdag a.s. van 18 45-19 30 uur. De begrafenis-zal D.V. plaatsvinden woensdag 2^el] januari a.s. op de Algemene Begraafplaats fc, Dordrecht om 15.00 uur vanuit de aula Vertrek vanaf het rouwcentrum om 14.45 uur N« afloop van de begrafenis is er gelegenheid tc condoleren in de ontvangkamer van de aula. *>ral bti Ukr t z<

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6