'Israël moet zeker zijn van een veilige vrede' De proletariër wordt burger Ambassadeur tot Zionistenbond Vooruitgang in de ruimte Volmaakt evenwicht Opvangcentrum MAANDAG 23 JANUARI 1978 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet AMSTERDAM Voor een door overwegend ouderen be zochte jaarvergadering door de Nederlandse Zionisten Bond heeft de aftredende voorzitter drs J. Meijers zich scherp uitge laten over de vergrijzing van de zionistische organisaties. „De avant-garde-functle die het zio nisme en daarbij de Nederlandse Zionisten Bond ooit hebben gehad op een passief afwachtend ingesla pen en wegsukkelend Nederlands Jo dendom, blijkt anno 1978 remmend te werken op nieuwe ontwikkelingen en noodzakelijke veranderingen bin nen het wereldjodendom in het alge meen en het Nederlandse Jodendom in het bijzonder." Vele ouderen ergerden zich in het bijzonder aan de opmerking van drs Meijers. dat „de politieke pioniers van het joodse volk veranderd zijn in grijsaards die iedere krampachtige verandering proberen tegen te hou den en revolutionair elan en vernieu wingsdrang als een aantasting van het zionisme stelselmatig proberen tegen te gaan". Tijdens de discussie bleken vele van de ouderen van oordeel te zijn dat de zionistenbond zich sterk moet ma ken als politieke organisatie. Zij ver zetten zich tegen de idee, dat de zionistenbond te zamen met de drie Joodse kerkgenootschappen in een overlegorgaan gaat samenwerken teneinde de Joodse stem naar buiten te laten horen. Men meende dat de zionistenorgani satie een andere binding met Israël heeft dan de kerkgenootschappen. Maar de jongeren waren het daar mee geenszins eens. Zij pleitten voor samenwerking. Diezelfde Jongeren moesten daaren tegen het onderspit delven bij een motie waarin op president Sadat een beroep werd gedaan het overleg met Israël weer te hervatten en waarin van Israël werd verlangd bereidheid te tonen de eerder ingenomen stand punten opnieuw in overweging te nemen. De motie werd verworpen. Bij het begin van de vergadering voerde de Israëlische ambassadeur Sjlomo Argodv het woord. „Met de komst van Sadat naar Jeruzalem hebben wij het drama gehad. Nu hebben wij het melodrama in Cairo", stelde hij. Hij noemde het afbreken van de be sprekingen tussen Israël en Egypte een deel van het politieke spel. Hij bracht daarbij onder de aandacht, dat men de politieke situatie in het Midden-Oosten niet met Europese maatstaven kan beoordelen. Hij was er echter van overtuigd, dat het over lég zou worden voortgezet. „Niet Israël is het probleem van Egypte. Het probleem van Egypte is tekort aan voedsel, gebrek aan geld. aan levensomstandigheden". Am bassadeur Argodv zette uiteen, dat de Arabische wereld de beschikking heeft over olie en geld. de levens aders van de maatschappij. Daarmee kan zij ieder wapen kopen dat zij wilt. De Arabische bevolking bestaat uit 120 miljoen zielen tegen over de drie miljoen van Israël. Daar om heeft Israël niet voldoende aan vrede. „Israël moet de zekerheid hebben van veilige vrede", betoogde de Is raëlische ambassadeur. „Een veilige vrede is een vrede met normale be trekkingen tussen de volken. Die ze kerheid heeft Egypte niet kunnen geven", zei Sjlomo Argodv. Speciaal vandaag In het Dagboek van een he- dershond maakt kapelaan Oede- kerke kennis met 'n Elske, dat is een roemruchte Limburgse drank. Daar houdt hij een kater en berouw aan over. Ned. 2/20.25 De VARA vertoont het eerste deel van de uit dertien afleve ringen bestaande Duitse tv-se- rie De brave soldaat Schwejk, naar de verhalen van Jaroslav Hasek. Ned. 1/2150 Actualiteiten worden belicht in Brandpunt. Ned. 2/21.45 Plein Publiek gaat over jeugdwerkloosheid. Hilv. 2/09.00 door André Rutten EINDHOVEN Bij het zuide lijk toneel Globe ging zaterdag de première van „Burger Schippel van de Duitse schrij ver Carl Stemheim (1878-1942) in de vertaling van Oerrit KomrtJ en de regie van Oerard- jan Rijnders. Gerardjan Rijnders heeft deze ko medie (te rekenen tot de cyclus „uit het burgerlijke heldenleven") geko zen, omdat zij een ironische ontle ding is van een samenleving, waarin het voor de proletariër het hoogste ideaal is geworden op te klimmen tot het burgerdom, dat in het Duitsland van keizer Wilhelm zelfbewust en autoritair was, de aanloop op wat er vervolgens in Duitsland en Europa zou gebeuren Daar heeft Gerardjan Rijnders zijn regie ook op toegesneden door zeer precies gebruik te maken van de theatrale mogelijkheden, die Stem- helm biedt. De burgers Allard van der Scheer, Joost Prinsen. Henk Rlgters zijn in hun uiterlijk en in hun manier van spelen karikaturaal aangezet, waar tegenover Schippel Michel van Rooij duidelijk een proletariër is, die moeite doet zich aan de burgerlij ke manieren aan te passen. Het meisje Thekla - Willeke van Ammelrooy is ontstuimiger, nog weinig formeel, maar in haar om gang met de prins Frans Mulder duidelijk een burgermeisje. Voor de uiterlijkheden van de figu ren is Paul Gallis als ontwerper mede verantwoordelijk, en boven dien voor een verbluffend decor: de deftige tuinkamer in het grote huis van de juwelier, waarin je van buiten af naar binnen kijkt via een negen tiende eeuwse glazen wand met daarin grote openslaande deuren. Als er daar met gesloten deuren ge speeld wordt hoor je toch (via micro foontjes) wat er gezegd wordt. Daar door kan, als het kwartet daar uit voerig repeteert ongemerkt via een geluidsband een kwartet van echte zangers ingeschakeld worden, wat verbluffend werkt, omdat de vier spelers het perfect mimeren. Consequent is bij het duel de glazen wand gehandhaafd, maar omge draaid,' zodat je nu van binnen naar buiten kijkt Van de buitenmuren van het huls zijn nog maar brokstuk ken over, en het duel vindt plaats op een moderne snelweg, die in de ein der wegloopt. Een sprekende verwijzing naar de bedoeling van regisseur en ontwer per: daar ligt de oorsprong van wat nu is. MOSKOU (UPI) Een onbemande capsule met brandstof en andere* voorraden heeft gistermiddag vast gemaakt aan het Russische ruimte station Saljoet 6. De „Vooruitgang 1", die vrijdag was gelanceerd, maakte vast aan de reserve-koppe- lingssluis die eerder door de beman de Sojoez 26 was verlaten. Dat gebeurde met besturing vanaf de aarde en met eigen automatische apparatuur. Met deze operatie zijn voor het eerst in 'én project alle technieken gede monstreerd om een ruimtestation permanent bemand en bevoorraad te houden. De bevoorradingstech niek was al in 1975 beproefd toen een onbemande Sojoez werd vastge maakt aan de op dat moment even eens niet bewoonde Saljoet 4. In de Saljoet 6 zijn Joeri Romanen- ko en Georgy Gretsjko nu sinds 11 december vorig jaar aan het werk. door Jac. Kort AMSTERDAM Als gasten- semble van het Nederlands Ka merorkest speelde zaterdag avond in de Grote Zaal van het Concertgebouw het Berliner Philharmonisches Oktett. Op hun programma stonden (zoals te verwachten was) de twee stan daardwerken: het uit 1800 daterende Septet in Es groot opus 20 van Lud- wig van Beethoven en het Octet in F groot van Franz Schubert, dat in 1824 ontstond. De bezetting van beide werken is bijna dezelfde: viool, altviool, cello en contrabas, klarinet, fagot en hoorn. Schubert voegt daaraan nog een tweede viool toe. Met een dergelijke grote bezetting zijn de grenzen van het begrip ka mermuziek wel ongeveer bereikt. Even te fors uitzetten van de klank geeft al spoedig een orkestraal effect. Het Berlijnse Octet is zich dit terde ge bewust, blijkens de prachtige wij ze van musiceren waardoor zijn spel werd gekenmerkt. Iedere speler wist zijn plaats, de blazers zowel als de strijkers, ook degenen die over een instrument met een groot volume beschikken. Op deze wijze ontstond een vol maakt evenwicht, zowel in Beetho- vens Septet, dat nog sterk de invloed van Mozarts Divertimenti verraadt, als in Schuberts Octet, waarin de romantische schrijfwijze ruim baan krijgt. Bernd Gellermann en Bernhard Har- tog, viool, Rainer Moog, altviool, Pe ter Steiner, cello, Paul Rainer Zeppe- ritz, contrabas. Franz Klein, klari net. Hans Lemke, fagot en Jan Schroder, hoorn, vormen een groep van fijnzinnige artiesten, die zo vol strekt op elkander zijn afgestemd, dat hun spel technisch en artistiek volmaakt mag heten. HET WEER door Hans de Jong i Onze omgeving is een soort opvang centrum geworden, u mag ook zeg gen een bejaardentehuis voor ver moeide oceanische depressie-uitlo pers. Dat deze in ons land niet meer zo snel uit de voeten komen als in een eerder levensstadium was giste ren goed te merken In plaats van het aangekondigde slechte weer met regen, sneeuw en wind (dat vertraagde) scheen er in een groot deel van het land een vriendelijk zonnetje Pas in de voor avond werd uit het zuidwesten, on der meer Roosendaal en Hazerswou- de de eerste sneeuw gemeld. Oorzaak van deze vertraging: tegen ga* door zuidelijke hogere stromin gen die op onze breedte en wat noor delijker altijd worden gecoached door een in afweergevechten gewik keld hogedrukgebied boven Wit- Rusland Voor de komende dagen krijgen we meer en meer te maken met een depressie. Dit is hetzelfde minimum dat eind vorige week zo een hevige sneeuwstorm in New York en omge ving heeft veroorzaakt, daarna door een zeer krachtige hoogtestroming Radio vandaag HILVERSUM I (198 m en FM-kanalen) TROS 7 00 Nieuws 7 02 (S) Rustig bijko men 7 30 Nieuws 7.41 Aktua-ochtendeditie 8 30 Nieuws 8 36 Gymnastiek voor de huis vrouw 8 45 (Sl Kom er maar eens bij, ge sprek 10 00 (S) Een oude hit in nieuwe snit 10 30 Nieuws 10 33 (S) Kleutertijd 10 45 (S) Week in week uit. informatief program- mj R V U 11.40 De natuurkundige mens. VPRO 12 00 Het VPRO forum beant woordt vragen 12 26 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Nieuws 12.41 Ant woord, reacties van luisteraars 13 00 D Colleté, programma voor vrouwen. 14 00 Embargo, een informatief themaprogram ma 15.00 Radio Vnj Betgié. informatief programma 15 30 Nieuws 15.33 Het VPRO- hoorspel EO 16 15 (S) Licht en uitzicht, meditatie cn gewijde muziek. 17.00 (S) Eigen wijs. kleuterprogramma 17.20 OVER HEIDSVOORLICHTING Gesprekken met en straalstroming boven de oceaan (250 kilometer per uur) die in zijn kuif gepakt werd en nu naar Ierland trekt om vervolgens boven Schot land aan te komen, maar dan zal het wel woensdag geworden zijn. Deze depressie zal in de eerste helft van deze week ook in onze omgeving regen brengen en bovendien de wind flink doen toenemen uit zuidelijke en later zuidwestelijke richtingen. Het behoeft nauwelijks betoog dat er bij zo een situatie voor winterkou met oostelijke winden totaal geen plaats is. Lezer Van der Meyden te Herwijnen is een van degenen, die bezorgd is over onze aardse dampkring. Zijn de mensen niet bezig het evenwicht te verstoren door luchtverontreini ging. het kunstmatig veroorzaken van stortbuien, ontbladering (Viet nam) en zulke zaken? Nu wordt de uitwerking over mense lijke activiteiten wel vaak overdre ven. denk aan de atoombom, de uitlaatgassen van vliegtuigen en zelfs, zoals iemand mij onlangs schreef, het in veel grotere hoeveel heden tot ontwikkeling brengen van vuurwerk, wat opvallend zacht weer op nieuwjaarsdag teweeg zou brengen vrouwen, een uitzending ven het ministerie van C R M 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Klank bord, actualiteiten, informatie, commentaar en muziek. 18 09 EO-metterdaad. P P. Uit zending van de P P R. 18.30 Nieuws. 18 41 (S) Daar waar de molens staan, muzikale rondreis door Nederland. 19.00 (S) Ronduit, serie over sekten en stromingen. 19.40 (S) De Bijbel open. bijbelstudie. 20.00 (S) Ga er eens voor zitten, muziek en informatie. 20.55 (S) Tenslotte. NOS 21.05 (S) Hobbyscoop. 21.30 Voor blinden cn slechtzienden 21 40 Open School 22 25 BOND ZONDER NAAM. 22.30 Nieuws. 22 40 Boerenbont, programma over boeren en tuinders. VOO: 22.55 Informatieshow met actualiteiten en muziek. 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws 7.11 Ochtendgymnas tiek 7 20 NCRV-lied 7 24 Het levende Woord. 7 29 Te Deum Laudamus 7.54 Op de man af, evangelisch commentaar. 8.00 Nieuws 8.11 Hier en nu. 8.25 Vandaag... maandag, gevarieerd programma. 9.00 Plein Publiekprogramma. 1100 Nieuws 11.03 Zing je mee en doe ook mee. 11.13 Toch hebben de klimatologen ook zekere zorgen, maar die houden dan meer verband met wereldwijde ver ontreinigingen en ik noem een zeer belangrijke: het verbrandingspro- dukt koolzuurgas (C02). Er zijn twee visies. De ene groep geleerden denkt aan verwarming, aan een soort broeikast- of serre effect van de atmosfeer. De warme infrarode stralen zouden de aarde wel bereiken maar niet meer verla ten. De andere groep denkt aan af koeling. Door de hogere tempera tuur zou het poolijs in grote hoeveel heden afsmelten. In de warmere atmosfeer zou dit zoete water gemakkelijker dan zout water verdampen met als gevolg uit gebreide en veel meer bewolking dan nu, onderschepping van het zonlicht en juistlagere tempera turen. Niemand die precies weet hoe het allemaal komt, toch vraag ik me wel af of een combinatie van die twee effecten misschien ook mogelijk is waardoor dan de warm tehuishou ding min of meer in evenwicht zou blijven. In zijn tweede artikel over de in vloed van de mens op het wereldkli- Muziek in uw straatje. 12.00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan, lunchpro- gramma 13.00 Nieuws. 13.11 Hier en nu. 13 30 Onder schooltijd NOS: 14.30 Open Rozegeur en prikkeldraad, reportages. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws 18.11 Hier en nu 18.40 (S) Muziek in vrije tijd 19.00 (S) Orgelmuziek. 19.30 Onderwijzen kunst of kunde? 19.50 (S) Psalm van de week 20 00 Nieuws 20 05 (S) Klassiek in NCRV-studio 2. 21.05 (S) Radio Filharmonisch Orkeit o 1 v Francesco Mander 21.35 (S) Literama 22 42 (S) De naam. luisterspel NOS: 23 00 (S) Met het oog op morgen. 23.05 Actualitei- tcnoverzichl Radio-TV; 23.10 De krant van morgen, 23.20 Den Haag Vandaag, 23 52 Even op adem komen. yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) KRO 7.02 (S) Drie op je boterham AVRO: 9 03 (S) De Beukers Show 10 02 (S M) Arbeidsvitaminen 1103 Radiojournaal. 11 06 (S) Postbus 700. 12.03 (Si Joost mag niet eten. 14.03 Radiojournaal. 14.06 (S) Pop- maat (WMO-bulletin januari '78) toont de auteur W. W. Kellogg het meeste te voelen voor de warme theorie. Hij geeft aan dat de temperatuur stijging van de lucht op aarde op dit ogenblik op een halve graad Celsius begroot wordt, als meest betrouw bare schatting voor het jaar 2000 geeft Kellogg een toeneming van 1.2 graden Celsius, voor 2050: +4 graden Celsius (als er natuurlijk niets aan gedaan wordt). In dat laatste verre jaar zou de tem peratuur in de poolstreken zelfs negen graden zijn gestegen. Als dat inderdaad gebeurt en alle ijs op aar de zou smelten, zou het waterpeil van de zeeën en oceanen wel eens achttien meter kunnen stijgen. Nederland zou meer dan de helft van zijn grondgebied verliezen. Bel gië eenderde. Alle havens zouden van de kaart worden geveegd: een heerlijk vooruitzicht! HOOOWATER dinsdag 24 januari VUsslngen 2.00-14 19. Hartngvlletslulzen 2.17-14.28, Rotter dam 4 01-16 26. Schevenlngen 3.24-15.33. IJmui- den 3 57-16.06. Den Helder 7 49-19.58, Harllngen 10 14-22 13. Delfzijl 12.14 Kontakt I. 15.03 (S) Pop-Kontakt II. 16.03 <S) Cees van Zijtveld met o.a. de Telefoon-Top- 5 (17.03-17.06 Radiojournaal) NOS: 18.03 De Vacaturebank 18.10 (S) NOS-maal. AVRO: 19.02 (S) Het Steenen Tijdperk. 20.02 Radio journaal. 20.05 (S) Superclean Dreamma- chine 21.02 (S) De Negen-Uur-Jazz-Show. 22.02 Radiojournaal. 22.05 (S) Pim Jacob s Platenscala. 23.02 (S) Candlelightshow (0.02- 0.05 Radiojournaal). 1.02-7.00 (S) 'n Nachtje AVRO HILVERSUM IV (FM-kanalen) VARA 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Een klassiek Engels ontbijt. 9.00 Nieuws. 9 02 Kinderen een kwartje? Programma over school en thuis. 9,30 Wo nen. verschil tussen huis en thuis. 9.50 (S) Schoolradio 10.00 (S) Zo klonk het vroeger 11.00 (S) Ochtcndconcert door het Rotter dams Philharmonisch Orkest 12.30 (S) Fragmenten uit Verdi's I Vespri Siciliani. 13.25 (S) Glinka Kwartet. 14.00 Nieuws. 14.02 Keuren en kiezen Programma over ons koop- en leefgedrag 14.30 Haken en ogen. serie over bedrijfstakken in moeilijk heden 15.00 (S) Pianorecital 15.35-17 00 Omroep Orkest klassieke muziek TV vandaag 19.04 VARA: Hal'on Heuvel zwijgt vrolijke 1000 NOS/NOT: Schooüelevisw 18 30 TELEAC: Geotogw vOC'KWingsprogr amma 18.45 NOS. Oe Fabdiji 18 55 Journaal 20.35 VARA-wsw 21.35 NOS: Joumaat 21.50 VARA: Oe brave soldaat Schwejk. tv-sen 22 50 De vrouw als medemens, show 23.40 SYMBIOSE: Urtzenckngvan Symtokjse 23.44 Journaal NEDERLANDH 18.45 NOS: Paspoort voor Spaanse arbeiders 18.55 Journaal 19.05 KRO: Tom en Jerry tekenfilm 18.10 Pepp» en Kokk», jeugdserie 19.25 Oe Kns Pusaka hr-sene voor de oudere teugd 20.00 NOS: Journaal 20.25 KRO: Oagboek van een herdershond, tv-sene 21.20 Sanlord en zoon. komische sene 21.45 BRANOPUNT 22.25 KRO/RKK: Geloven op maandag 22.55 NOS: Journaal 1285: „Nou! Wat heb ik u gezegd!" zei drs Bald van Caelen. Deze geleerde man stond in de rang van referenda ris der eerste klasse aan het hoofd van de Rijksdienst voor het Notarië le Archief. Hij keek vol trots naar het indrukwekkende papier, dat gé- hanteerd werd door Gozewijn van Uylen en herhaalde: „Nou! Wat heb ik u gezegd! Wij van het R.N.A. hebben het béste archief van het hele land. Als WIJ iets niet kunnen vinden, dan kan NIEMAND het vin den! Ik was er dan ook zeker van, dat we zouden slagen. Hier in uw hand heeft u het onomstotelijke be wijs, dat de gronden van de voorma lige Uylenborgh nog steeds in rechte aan de familie van Uylen toebeho ren. Voornoemde gronden zijn niet beklemd, er rust geen onbetaalde erfpacht op, en ze zijn al evenmin vervreemd. Proficiat, heer van Uy len! De betreffende gronden zijn van u en van niemand anders. Gaat u nu maar gauw uitzoeken waar ze pre cies liggen. Kadastraal gezien kun nen wij van het R.N.A. u namelijk niet helpen." Nu deed de energieke boekhande laar zijn tweede stap. Nog diezelfde middag wandelde hij met ferme tred op het gemeentehuis van Rijkhuy- zen af. De fiere wapenleeuwtjes op het bordes konden hem niet af schrikken en waren al evenmin in staat de grote beroering te verhinde ren, die Gozewijns komst in het rus tige, eerbiedwaardige raadhuis te weeg zou brengen Zelfbewust stapte de boekhande laar naar binnen en even later sloeg zijn vinger een krachtige roffel op de deur van burgemeester Van Muize nis' werkvertrek. FERD'NAND 37 „Edward, je weet niet half hoe blij ik ben Je te zien! Niet dat je wat kunt zien in die afschuwelijke duisternis, maar ik had je zaklantaarn gezien, en ik dacht wel dat het niemand anders kon zijn, want mevrouw Dea con zegt dat je altijd hierlangs naar huis komt, en dat doet bijna nie mand anders niet nu die arme William Jackson.Zij zweeg even, om weer op adem te komen. „Weet je, ik dacht aan allerlei akeli ge dingen terwijl ik daar stond te wachten in het donker! Je schoenen gaven zo'n zuigend geluid toen je van de oversteek hierheen kwam!" „Zij zijn nat geworden. Het water in de beek staat flink hoog." Zij kneep in zijn arm. „Dat weet ik! Maar ik dacht hoe ontzettend het zou zijn als jij het niet was als het William Jack son was die helemaal nat uit de oversteek te voorschijn kwam!" Edwards stem klonk echt vervelend zakelijk: „Ik heb nog nooit gehoord van een spook met een zaklantaarn." Huiverend drukte zij zich tegen hem aan. „Nou, aan zoiets denk je niet als je bang bent, en ik ben niet zo gewend aan het donker als al jullie buiten mensen." Hij lachte droogjes. „Nou, daar is een goed middel tegen je hoeft alleen maar thuis te blijven." Zij waren doorgelopen, niet omdat Clarice dat wilde, maar omdat Ed ward vastbesloten was om dat te doen, zodat Clarice hem óf moest bijhouden, óf zijn arm loslaten. „Edward, in hemelsnaam, hol toch niet zo! Dacht je dat ik naar die afschuwelijke plek ben gekomen om ene andere reden dan om jou te spreken? Of je bent nooit thuis, of Susan is er bij, en er is iets dat ik met je moet bespreken!1' „Nou, laat mijn arm maar los, en dan kunnen wij praten onder het lopen. Je weet zeker niet dat je mij bont en blauw knijpt." Zo mogelijk hield zij hem nog stevi ger beet. „Edward, het is echt belangrijk! Echt waar! Ik bedoel, het is belang rijk voor jou het is iets dat ik je moet vertellen, vind ik." Zij waren nu het kerkhof en het hek van de pastorie voorbij. Het huisje waar de oude mevrouw Stone woonde met haar bedlegerige dochter was al in zicht. Het licht in Betsey Stones kamer scheen vrolijk door de felrode gordijnen die een kerstcadeautje waren geweest van Emmeline. Meer lichten twinkelden in de huizen ver derop. Edward bedacht dat zelfs Clarice het niet in haar hoofd zou halen vertrouwelijke mededelingen Patricia Wentworth te doen middenin de dorpsstraat. Het huis van de dames Blake was in zicht. Hij zei: „Nou, weet je, dat kan dan beter een andere keer. Wij moeten allebei op schieten. Ik ben toch al laat voor het avondeten, en ik vermoed dat jij ook op je tellen moet passen vanwege juffrouw Mildred. Dus als je het niet erg vindt Hij had zijn pas versneld. Zij waren nu al bijna bij het huisje. Clarice voelde dat de kans haar ging ont glippen. En zij had zo voorzichtig willen zijn. Het was niet haar bedoe ling geweest zo haastig te werk te gaan. Waarom kon hij nu niet even stilstaan, een beetje met haar flir ten, en haar de kans geven langza merhand het gesprek te brengen op wat zij hem te vertellen had? Hij werkte ook helemaal niet mee. Zij had een gevoel alsof het nu moest gebeuren alsof dit haar eniger kans zou zijn, en dat die, als zij nu de gelegenheid voorbij liet gaan, zich nooit meer zou voordoen. Zij zei: „Je begrijpt er niets van! Het gaatl! niet over .mij, het gaat om jou! jv Het gaat over het testament van je E oom!" l Zij had niets ergers kunnen zeggen. lc De oude, alle toenaderingspogingen", afwerende boosheid vlamde weer op- „Ik denk er niet aan om over het^d testament van mijn oom te spreken! Je laat dat onderwerp maar met rust!" „Maar, Edward, je geeft mij geen» kans het uit te leggen „Heb ik het niet duidelijk gezegd?b Ik wens geen uitleg, en ik wil niet' dat iemand, wie dan ook, zich metL mijn zaken bemoeit! Bemoei je als-" jeblieft met je eigen zaken, en laat de mijne met rust! Heb je dat nu_ goed begrepen?" Zij hadden nu het huisje bereikt. De'0 deur ging net open, en daar stond def- oude mevrouw Stone, met haar|E kromme rug en vormeloze gestalte,ts en een kaars in de hand om ene>s bezoekster uit te laten. Het schijnsel,g van de kaars viel op Susan Wayne. Clarice moest haar eerder gezienjf hebben dan hij. Zij keek die kant11 uit, terwijl hij naar haar keek. Waar-I1 om had zij hem zover laten doorlo-| pen? Zij moesten in ieder geval de boosheid in zijn toon hebben ge-P€ hoord, als ze zijn woorden al niet hadden verstaan. Die gedachte,1 kwam op uit de ontsteltenis die zijnr geest vervulde. Wordt vervoIgd[ Even puzzelen Horizontaal. 1. keur, 5. waterblaasje, 7. ongaarne, 8. herdersgod. 10. meis jesnaam. 11. paard, 12. meervoud (afk. Lat.), 13. maanstand, 14. tus- senzetsel. 15. honingdrank, 16. ver nis, 17. rivier (Indn.), 18. grondsoort, 20. kort muziekstuk, 21. gebergte op Kreta, 22. interval van negen tonen, 24. neon (afk.), 25. deel van het oog. 26. scheik. element, 27. smart, 28. lof. 29. inwendig orgaan, 30. tegen. Verticaal. 1. larve van de meikever, 2. boom, 3. plaatjse onder Vries, 4. voorzetsel, 5. zangstem. 6. voeg woord. 8. visje, 9. grondsoort, 11. recht stuk vaarwater, 12. bontjas, 14. jong schaap, 15. tijding. 16. vrouw van Jacob. 17. gok. 19. plaats in Qelderland, 20. deel van het ge laat, 22. water in Limburg, 23. beft schermgeest. 25. watering, 26. ten- nisterm, 27. Chinese lengtemaat, 28|h voegwoord. t Oplossing vorige puzzel ni 1. karet, 2. aroma. 3. roven, 4. emeltja 5. tante. 6.-sater, 7. aarde. 8. treek, 9F edele, 10. rekel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4