Meer burgemeesters voor VVD' CPN roept op tot strijd tegen Van Agt Haagse taxichauffeurs woedend over 'oneerlijke concurrentie' Vrijetijds beurzen Ipnieuw school in 'otterdam uitgebrand Meisje in pleeggezin na mishandeling overleden <£NV> ^ftrell®^ I n Auto botst op ongewone wijze tegen spoorbrug Weekendverkeer eist minstens zes levens Man bekent doden Utrechtse weduwe Waarschuwing voor beroepsverboden Politiebureau door veertigtal auto's geblokkeerd Fleurop voor.. (toSwl fmurirtl Jaarbeurshallen Utrecht Politie arresteert Hardenbergs echtpaar eisten tevergeefs invrijheidstelling Van der Stoel uit kritiek op houding kabinet inzake UCN Hoom'oveistak e'ondtr^autó Congres ontneemt oud-voorzitter De Groot erelidmaatschap coupon - ^jiAANI IDAG 23 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet (r^Iinister Wiegel maakt voornemens bekend: ng: fan een onzer verslaggevers MSTERDAM Het aantal WD-burgemeester zal naar verhouding moeten groeien en het antal burgemeesters van de confessionele partijen dient te worden ingekrompen. Dit is één van e voornemens van minister Wiegel van binnenlandse zaken. Hij zei dit zaterdag in het Vara- adioprogramma In de Rooie Haan. il lange tijd heerst binnen de WD inbehagen over het achterblijven an het aantal WD-burgemeesters. Iet aantal burgemeestersposten leeft met de sterke groei van de rVD geen gelijke tred gehouden, al- lus Wiegel. Wel vond de minister dat lij in een wat vervelend parket zit, imdat hij niet de schijn wil wekken ijn eigen partij te bevoordelen. lij heeft een stuk aan de Tweede Camer gezonden waarin een over- ücht wordt gegeven van de politieke krachtsverhoudingen van dit mo ment in relatie tot de burgemeesters posten. In zuid-Nederland zijn zowel de WD als de PvdA ondergewaar deerd, terwijl in de Randstad (en dan moet men ook op de grootte van de steden daar letten) de PvdA wel bij zonder goed aan de bak is gekomen. De bewindsman vindt ook dat er meer aandacht moet worden ge schonken aan de profielschetsen die gemeenteraden plegen te geven als er een nieuwe burgemeester moet komen. Hier de St. Dominicusschool aan de Kanaalweg in Rotterdam, die bfeen prooi van het vuur werd. gav i^jROTTERDAM (ANP) - De Rotter- damse politie zal een onderzoek in- "jStellen naar de oorzaak van de vTbrand, die in de nacht van zaterdag "jop zondag de Sint Dominicusschool in Rotterdam in de as legde. De politie gaat ervan uit dat de school in brand is gestoken. De brandweer stond machteloos ag<want het vuur greep zo snel om zich red heen, dat zeven lokalen en de gym- vs nastiekzaal in korte tijd in as veran- doi derden. De konijnen, cavia's, vogels en andere dieren die de schoolkinde ren er in het gebouw op na hielden, konden niet worden gered. Het is sinds begin januari het vierde houten schoolgebouw in de Maas stad dat tot de grond toe afbrandde. Tijdens de jaarwisseling brandde een schoolgebouw in Hillegersberg af. :tii GOUDA (ANP) Een schip per die kennelijk al te veel haast had om thuis te komen, heeft zaterdag zijn auto van het achterdek verloren toen hij met zijn binnenvaartschip on- der de spoorbrug over de Gou we voer. De man moet niet eens ge merkt hebben, dat het voer tuig in het water viel, want hij stoomde in volle vaart door naar Waddinxveen. De spoor brug heeft van de ongewone botsing geen schade opgelo pen, aldus een woordvoerder van de Nederlandse Spoor wegen. ^Muurschildering van ■^Chilenen krijgt plastic beschermlaag n «DEN HAAG (ANP) De Chileense muurschildering in de Schilderswijk in Den Haag blijft het doelwit van onbekende bekladders. De schilde- Ïring zal nu worden voorzien van een beschermlaag, zodat bekladdingen prd geen kostbare reparaties meer zul- wijlen vergen. i <jDe schildering werd vorige week rda woensdag hersteld van een beklad- ineding die twee weken geleden plaats jigivond. In de nacht van vrijdag op va zaterdag is echter weer een deel van kleurrijke schildering met verf door onbekenden onzichtbaar met gemaakt. snel mogelijk zullen Chileense kunstenaars de schildering repare ren en daarna komt er een soort ^plasticlaag overheen, zodat beklad- B dingen met water eenvoudig kun- Hnen worden weggewassen. Enkele dagen later sloegen de vlam men uit een school aan de Noorder- havenkade. Onlangs trof een soort gelijk gebouw in Overschie hetzelf de lot Bij de vier branden hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. De branden ontstonden steeds als de gebouwen verlaten wa ren. De politie neemt aan dat er een brandstichter aan het werk is. VLIJMEN De 26-jarige mevrouw N. de L.-van de V. uit Vlijmen is in de nacht van zaterdag op zondag in haar woonplaats verongelukt. Ze zat met haar man in een auto, die ver moedelijk wegens te hoge snelheid tegen een vangrail botste, in de berm over de kop sloeg en in een sloot terechtkwam. Mevrouw De L. overleed ter plaatse. 's-GRAVENZANDE - De 20-jarige J. L. C. Duindam uit Wateringen is in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeluk in 's-Gra- venzande in Zuid-Holland om het leven gekomen. Hij reed mee in een auto, die vermoedelijk wegens te hoge snelheid uit een bocht vloog en tegen een lichtmast klapte. Drie an dere inzittenden raakten licht ge wond, één passagier kwam met dd schrik vrij. HOOGKARSPEL De 19-jarige bromfietser W. de Haas uit Venhui zen is zaterdagavond in Hoogkar- spel om het leven gekomen toen hij Enkhuizen- Tegenover de groei van de WD staat het kleiner worden van de con fessionele partijen en dat zal ertoe moeten leiden dat er minder burge meesters uit kringen van AR, CHU en KVP gerecruteerd worden. Ge vraagd of hij er niet tegenop zag d€ coalitiepartners van de WD in de regering aan te pakken zei hij: „Nee hoor, het CDA ervaart het zelf als redelijk dat men moet inleveren." In een gesprek met de commissarissen der koningin wil hij voorts tot een betere stroomlijning komen van de procedures bij sollicitaties van bur gemeesters. Geen structuur Wiegel liet verder weten dat hij vindt dat ministers te weinig verdie nen in verhouding tot bijvoorbeeld de burgemeesters van grote steden. Hun verantwoordelijkheid is be paald niet minder. Er zit in het ge heel geen structuur in de inkomens van hogere overheidsfunctionaris sen en op zijn departement is dan ook een studie op gang gekomen om tot herstructurering te komen van de inkomens van overheidsdienaren ais commissarissen der Koningin, hoge officieren, burgemeesters van grote steden, hoge rechters en secre tarissen- en directeuren-generaal van de departementen. Het ziet er niet naar uit dat Wiegel met de bestuurshervorming in de voetsporen zal treden van zijn voor ganger De Gaay Fortman. Hij zei te neigen naar een minder aantal pro vincies dan de 24 die de Gaay Fort man in zijn wetsontwerp voorstond. UTRECHT (ANP) Een tweede verdachte in de moordzaak op de Utrechtse weduwe J. Donk-Noord berger heeft tegenover de Utrechtse recherche toegegeven de vrouw op woensdagavond tijdens een twist te hebben gewurgd. Daarna heeft hij het slachtoffer met een aansteker in brand gestoken, naar zijn zeggen om eventuele sporen van zijn daad uit te wissen. Deze tweede verdachte, een 42-jarige Utrechter kon vrijdag avond in de buurt van zijn woning worden aangehouden aan de hand van tips, na de publiciteit over de ontdekking van de moord. Vaart wil Wiegel zetten achter de decentralisatie van de Rijkstaken. Over het stakingsrecht voor ambte naren zei Wiegel nog „in beraad" te zijn, maar uit zijn woorden viel op te maken dat hij niet bij-voorbaat het standpunt van de WD-fractie zal aanhangen. WD-fractieleider Rietkerk vindt blijkens een recente publikatie dat stakingsrecht alleen in de particu liere sector acceptabel is. Minister Wiegel zei tot een eigen standpunt te zullen komen en dat wat naar buiten zou komen uiteindelijk het kabinetsstandpunt zou zijn. Het feit dat de regering heeft beslo ten de koppeling van de sociale bo demuitkering aan het netto mini mumloon te handhaven, noemde Wiegel „wijs en verstandig". Hij zei echter dit niet als een beginselzaak te zien. Hij heeft er vertrouwen in dat de koppeling ook op de lange termijn gehandhaafd kan worden, maar het is toch wel belangrijk hoe de econo mische ontwikkeling zal zijn en of de mensen bereid zijn offers te brengen. Tegenover het feit dat hij de koppe ling niet als een beginsel wilde zien, stelde de minister dat de regering nu in haar beleid laat zien dat alle ver halen als zou een kabinet met de WD de zwakken in de samenleving willen benadelen in één klap van de tafel zijn geveegd. Wiegel noemde trouwens de houding van de FNV ten opzichte van de nieuwe regering redelijk. Een kleine duizend mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam gede monstreerd tegen beroepsverboden het weren van mensen uit overheids functies wegens politieke ideeën of achtergrond in Nederland. Tijdens de demonstratie, die door de PSP was georganiseerd werd onder anderen ge sproken door Bouwe Kalma, de om streden voormalige chef van de zeden- en kinderpolitie in Rotterdam, Lisette Scholten, die onlangs uit de Amster damse recherche werd verwijderd we gens haar vriendschap met een symp- hatisant van de Raf en het Tweede Kamerlid Fred van der Spek van de PSP. Volgens de PSP gaat ook ons land de kant op van West-Duitsland, waar „berufsverbote" algemener worden toegepast. De PSP ziet in de aange kondigde versterking van de politie een eerste maatregel van het nieuwe kabinet-Van Agt-Wiegel, die gaat in de richting van de Westduitse situatie. Ook daar werd de politie versterkt, aldus de PSP, die waarschuwt dat in West-Duitsland daarna maatregelen werden getroffen tegen advocaten, ge vangenen in hun vrijheden werden beperkt en razzia's werden gehouden in leefgemeenschappen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Vijf Haagse taxichauffeurs zijn het afgelopen weekeinde na een nacht op het politiebureau te hebben doorgebracht met een proces verbaal huiswaarts gegaan. Aanleiding tot dit alles was een uitbarsting in het al enige tijd bestaande conflict tussen de taxichauffeurs in de Residentie en de buurgemeenten Rijswijk en Voorburg. ADVERTENTIE De Haagse chauffeurs verwijten hun collega's dat zij, als ze een ritje naar Den Haag hebben gemaakt, daar blijven rondhangen en daarmee on eerlijke concurrentie bedrijven. Vrij dagmorgen vroeg werd eén taxi chauffeur uit Rijswijk daarop be trapt. Voor twee Haagse chauffeurs was dit aanleiding de banden van zijn auto lek te steken, de antenne van de radio af te breken en zijn autosleutels af te pakken. Zij werden ADVERTENTIE later door de Haagse politie gearres teerd. Die maatregel was niet naar de zin van hun collega's. Zaterdagmorgen vroeg blokkeerden een veertigtal chauffeurs de Jan Hendrikstraat ter hoogte van het politiebureau waar hun collega's zaten ingesloten. Ze 26 tAn 29 Januad*78 tfaseUjks van 10*17 uur Voordeligs Irein-loegang- biljetten bij NS-stations verkrijgbaar. ■p, i jTT 11 Ij null (.Ullcgd a Aatcll Ul^CalUtCll. 1 van de; twee mannen. Eerder in de Van een onzer verslaggevers HARDENBERG Het driejarige Algerijnse meisje Nadia Oua- res uit Epinay-sur-Seine, een voorstadje van Parijs, is tijdens een logeerpartij bij een Hardenbergs echtpaar na mishandeling overleden. nacht hadden ze ook In Rijswijk actie gevoerd bij het politiebureau maar waren daar na het ingrijpen van agenten van de mobiele eenheid verdreven. De hele nacht is het onrustig geble ven in de Haagse binnenstad. Vooral Rijswijkse chauffeurs moesten het ontgelden. In verband met hinder lijk optreden van Haagse taxichauf feurs hield de politie zaterdag nog twee van hen aan. Het kind overleed vorige week maandag. Het onderzoek dat daarop volgde, omdat de huisarts de zaak niet vertrouwde, heeft thans uitge wezen, zo liet de Hardenbergse poli tie het afgelopen weekeinde weten, dat het kind is bezweken aan inwen dig letsel haar toegebracht door haar pleegouders. Het meisje arriveerde vier dagen voor Kerstmis in Hardenberg door bemiddeling van de Belgische orga nisatie „De Vreugdezaaiers" uit Gent, die probeert kinderen uit Pa rijs en omgeving die er eens uit moe ten gedurende enige maanden op te vangen. Eerder vorig jaar was het meisje ook al drie maanden bij het echtpaar, dat toen nog in Hoogeveen woonde, in huls. Ook toen moet ze al zijn mishandeld. Vorig jaar zomer werd de hulp van een dokter Ingeroepen omdat het kind haar pols gebroken had. Vorige week maandag schakelde het echt paar weer een dokter in, die het meisje dood in bed aantrof. Uit ver klaringen van de man en de vrouw is komen vast te staan dat zij het meis je, het op een na jongste kind van zes in het Algerijnse gezin, regelmatig mishandelden. Het echtpaar is in verzekerde bewaring gesteld. „Vaderdag, moederdag, waarom is er geen dochterdag?" «rie er geen gat in ziet Doet 'n mens goed: een bloemengroet. Maak keus uil het Fleurop ideeénboek bij ir bloemist -- Fleurop Inierflora staat er voor Koninginnegracht 135, Den Ftaag Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „In een wezenlij ke zaak van vredespolitiek moeten niet de centen maar de principes de doorslag geven". Dit zei ex-minister Van der Stoel (PvdA) zaterdag in het radioprogramma In de Roode Haan. Hij reageerde hiermee op een uitla ting van premier Van Agt. Deze heeft vorige week gezegd dat er schadeclaims te verwachten zijn als de Tweede Kamer deze week besluit de uitbreiding van het ultra-centri fugeproject in Almelo en daarmee de levering van verrijkt uranium aan Brazilië te blokkeren. Bovendien vroeg Van der Steol zich af of het met die schade-claims wel zo dramatisch is als Van Agt zegt. Zulke claims kunnen pas worden ingediend als er onrechtmatigheid is aangetoond. Als er al aanleiding is tot deze veron derstelling zal er toch nog heel wat moeten worden afgeprodeceerd voordat die onrechtmatigheid al dan niet is aangetoond. De opstel ling van de PvdA-fractie bij de ko mende debatten zal dan ook zijn dat vredespolitieke overwegingen bo ven commerciële overwegingen uitgaan. kwam. RIJNSBURG De 18-jarige G. de Graaff uit het Zuidhollandse Voor hout is zaterdag in Rijnsburg ge dood toen hij met zijn fiets onder een achteropkomende auto kwam. DEN HAAG De 80-jarige H. A. Gerretzen uit Den Haag is zaterdag avond in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij met zijn fiets door rood licht reed en tegen een auto botste. ADVERTENT(E r~ Het CNV is de algemeen christelijke sakcentrale met /«"n 100 000 leden 300 000 vserknemers die /ich in willen zetten snor een rechts aardiger wereld 100 000 mensen die zich sterk maken snor de zwakkere in de samenlesing. !*ilt u dat ook Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan het slot van het driedaagse congres van de Communisti sche Partij Nederland heelt de nieuwe voorzitter Henk Hoekstra gistermiddag „alle progressieve en democratische Nederlanders" opgeroepen tot strijd tegen de regering-Van Agt. De nieuwe rechtse coalitie wordt verweten „het offensief te hebben Ingezet tegen het levenspeil, de rechten en de veiligheid van de bevolking", Henk Hoekstra vroeg de progressieven „bruggen naast elkaar te slaan" en noemde onderlinge verschillen „overbrugbaar". Naam: E» I n"ts~ Beroep:- Ja, dat wil ik ook en word lid wil graag inlichtingen m/v Adres: Geb. datum:- Bedr. Uk: Datum: I Handt.:Datum: I U kunt deze bon in een envelop zonder postzegel opsturen j naar het CNV, Antwoordnummer 1096, 3500 VE Utrecht. j Tijdens het congres werd be halve een nieuwe voorzitter ook een nieuw partijbestuur gekozen, dat uit zestig leden bestaat, van wie er 24 voor het eerst in dit college zitting namen. Een van de eerste ta ken waarmee het nieuwe par tijbestuur zich zal gaan bezig houden is het opstellen van een actie- en eisenprogram en een nieuw partijprogram dat „wegen aangeeft voor op lossing van de grote maat schappelijke problemen waaruit het kapitalisme geen uitweg kan bieden". Bij het opstellen van een nieuw actieprogram moet volgens het congres vooral aandacht worden geschon ken aan de vraagstukken van de stadsvernieuwing, ener gie- en milieubeleid, onder wijs, welzijnswerk en volks gezondheid. De CPN wil ook een belastingverhoging voor de hoogste inkomens en bij zondere maatregelen om de grote werkloosheid onder werkènde vrouwen te ver minderen. Het nieuwe partij program zal moeten beant woorden aan het uitgangs punt dat het een „strijdpro- gram tegen het grote kapi-. taal" dient te zijn. Herstel Het congres vindt dat grote aandacht moet worden gege ven aan het herstel van de centrale partijleiding en het verbeteren van de contacten tussen partijbestuur met af delingen en districten. De CPN pakt de zaken fiks aan. Het congres besloot namelijk met algemene stemmen het begrip, elelidmaatschap van de partij op te heffen. Deze maatregel was met name ge richt tegen de vroegere CPN voorzitter en partijsecretaris Paul de Groot. In december 1967 bij zijn aftreden als partijvoorzitter werd hij tot erelid benoemd. Dit werd nu „een verkeerd besluit" ge noemd dat de partij schade heeft berokkend. Scheuring De congresgangers hekelden de houding van de thans 78- jarige oud-voorzitter. Hem werd verweten de partij te hebben willen Isoleren en uit te zijn geweest op een scheu ring binnen de partij. Paul de Groot zal evenmin blijven functioneren als directeur van het Instituut voor poli tiek en sociaal onderzoek (Ipso), het wetenschappelijk bureau van de CPN. omdat hij daarbij „minachting" voor het wetenschappelijk Tweede Kamerlid Marcus Bakker op het spreekgestoelte tijdens het CPN-congres. werk zou hebben getoond. De Groot was 35 Jaar CPN-be- stuurder en jarenlang hoofd redacteur van het dagblad „De Waarheid". De heer H. Verhey, die sinds 1966 wethouder voor de CPN in de Amsterdamse gemeen teraad, keerde na 33 jaar deel te hebben uitgemaakt van het partijbestuur niet als zo danig terug. Hij zal ook zijn raadslidmaatschap neerleg gen maar de partij blijven adviseren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3