Francis Shaeffer: Zendeling in Europa Pastoraal Overleg over kerkgemeenschap Voorbijganger^ LPO liet zich niet door Simonis van de wijs brengen 'Kerkelijke hulp niet alleen via kerken Z-Afrika' Priester voor IJsland gezocht UIT DE KERKBLADEN Altijd hetzelfde liedje Beperking van korter werken bij Hoogovens Rechtzetting MAANDAG 23 JANUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet HA door Aldert Schipper Onder de talrijke groepen, ter rechterzijde van de grote kerken, die een bijzondere aantrekkings kracht blijken te hebben voor sommige jongeren, neemt de beweging L'Abri een eigen plaats in, omdat deze een brug tracht te slaan tussen moderne cultuur en fundamentalistische geloofsopvat tingen. L'Abri is een internationale groep met een vertegenwoordiging in ver scheidene landen, waaronder Neder land De Nederlandse groep bezit een huis in Eek en Wiel. een dorp in de Betuwe. Dit huis wordt geleid door een groep meest ..buiten ver- banders" (leden van de gereformeer de kerken vrijgemaakt buiten ver band). De leider van de internationale be weging L'Abri is een Amerikaanse dominee Francis A. Schaefler, lid van een presbyteriaanse splinter groep. de reformed presbyterian church. 8haeffer heeft een eredocto raat van een universiteit in de VS en laat zich gaarne als doctor Shaeffer aanspreken. Deze dr Shaeffer heeft een tiental boeken geschreven en hij heeft de laatste tijd enige bekendheid gekre gen door een serie tv-programma's, die in ons land door de Evangelische Omroep worden uitgezonden. De boeken en de tv-ultzendlngen gaan over het christendom en zijn culture le omgeving. In de boeken geeft dr. Shaeffer blijkt van grote belezen heid. Hij schrijft over Thomas van Aquino. Erasmus. Hegel en Marx als of hij dezen persoonlijk heeft ge kend. Een nadere kennismaking leert echter dat hij deze filosofen en theologen meer kent door hetgeen anderen over hen schreven dan door eigen studie en verwerking. Hij heeft een oordeel gereed over zeer uiteen lopende culturele uitingen, zoals films van Pasolini, Bergman en An- tonioni, theater van Ionesco, schilde rijen van Picasso en Dall en filosofi sche werken als van Sartre en Lud- wig Wittgenstein. Amusement De latere films van Bergman kwalifi ceert hij echter als „amusement", zonder ze te hebben gezien, omdat het populaire Amerikaanse week blad Time zoiets had geschreven. En van Picasso geeft Shaeffer ergens blijk ook niet veel te hebben begre pen. De waarde van dr Shaeffer is dat hij talloze cultuurarme evange lisch ingestelde mensen geleerd heeft dat kunst niet bij voorbaat iets verwerpelijks is. En dat is een be langrijk pluspunt. De keerzijde van de medaille is dat Shaeffer deze mensen verbluft met zijn wel zeer Van ome RTV-redactie De Evangelische Omroep zendt in deze maanden de televisiese rie „Hoe zouden wij dan le ven?" van dr. Francis Scbaeffer uit. De serie behandelt de opkomst en ondergang van onze westerse cultuur, te beginnen bij bet Ro meinse rijk en de vroeg-cbriste- lijke kerk. De eerstvolgende uitzending is dinsdag 31 januari. Dan komt de achtste aflevering van totaal tien. „Hoe zouden wij dan le ven?" is gemaakt in samenwer king door Gospel Films uit de Verenigde Staten en de EO. Zaterdag 11 maart organiseert de EO een congres in de aula van de Vrije Universiteit te Am sterdam, waar dr. Scbaeffer na der zal ingaan op de culturele en religieuze achtergronden van de tv-serie. Het is de bedoeling dat een openbaar debat ontstaat waarbij degenen die bet met de theorie- en van dr. Scbaeffer niet eens zijn kunnen reageren. Met name wordt daarbij gedacht aan het Humanistisch Verbond dat heeft geprotesteerd over nega tieve uitlatingen van dr. Scbaef fer over het humanisme. oppervlakkig Amerikaanse verwer king van de cultuur en de moderne kunst eigenlijk alleen maar gebruikt voor de onderbouwing van zijn stel ling „dat het christendom waar is". 8haeffers wijsgerige werken mogen op sommigen een wat verwarde in druk maken, zijn conclusies zijn ge heel ondubbelzinnig: nodig is per soonlijke bekering en een leven ge baseerd op gebed. Dat leven leiden Francis Shaeffer en zijn vrouw Edith op gerieflijke wijze in Zwitserland, waar zij in de bergen ten noordoosten van het meer van Genève een chalet bewonen. In hun buurt bevinden zich nog eens een dozijn chalets, waar een honderdtal jongeren, veelal uit de VS afkomstig, zich kunnen verdiepen in Shaeffers godsdienstige en filosofische in zichten. Anti-communisme Shaeffer is een typisch vertegen woordiger van de blanke protestant se angelsaksische traditie in de VS, maar hij meent dat deze erfenis door ons onzorgvuldig beheerd wordt. Hij wijst op kritiek op het vrije kapita lisme. dat in West-Europa de kop opsteekt en vooral op de tyrannieke regimes in Oost-Europa. „Als ik pre sident van de VS was geweest, toen de Berlijnse muur werd opgetrok ken, had ik die meteen weer laten neerhalen", vertelde hij mij. Het risi co van een atoomoorlog had hij daarbij op de koop toe genomen. Zo lichtvaardig als hij spreekt over een kernoorlog, zoveel moeite heeft hij met het probleem van de abortus. Dat deze Ingreep in sommige landen bulten het strafrecht is komen te staan, acht hij slechts een stap op weg naar kindermoord en euthana sie. „De mens wordt steeds meer slechts gezien als een klomp vlees, in plaats van als beelddrager Gods", zegt hij. eigenlijke Abri-werk begon. Het geld kwam steeds op even wonder baarlijke manier binnen, wederom een teken dat het „leven op basis van het gebed" zeer succesrijk vol te houden is. De jongeren, die de Shaeffers nu komen opzoeken, kunnen maximaal drie maanden blijven. In die tijd kunnen zij onder meer luisteren naar inleidingen over moderne lite ratuur en naar lezingen van Shaef fer, die op de band zijn opgenomen. De Jongeren noemen zich „student" en zij betalen ongeveer 12,50 per dag aan cursusgeld en verblijfskos ten. Zij wonen in gezellige chalets en vormen voor de tijd van hun verblijf een soort gezin onder leiding van een mentor, die tijdens de maaltij den bespreekt, hetgeen de cursisten van de cassettebanden hebben op gestoken. 3' Beroepingswerk Geref. Kerk (vrijgem. b.v.) Bedankt voor Kampen: H. de Jongi Amsterdam-Centrum. 'Colleges' Dr Francis A. Shaeffer Mevrouw Edith Shaeffer vertelde hoe zij en haar echtgenoot als Ame rikaanse zendelingen in het na-oor- logse Europa rondreisden. Na hun terugkeer in de VS overwogen zij en haar man of zij weer terug moesten naar Europa. Zij spraken toen af dat zij zouden wachten op een „teken Gods". Toen zij onverwacht ineens voldoende geld hadden voor een tic ket, vertrokken zij. In het Zwitserse dorp, waar zij zich aanvankelijk vestigden, werd een plaatselijke industrieel en politicus „christen", d.wz. hij verliet de kat holieke omgeving waarin hij leefde en omhelsde de opvattingen van Shaeffer. Het gevolg was dat de Shaeffers hun verblijfsvergunning kwijt raakten. Een onverwachte ontmoeting met een aantal Zwitser se autoriteiten (een nieuw ingrijpen van God. volgens mevrouw Shaef fer), zorgde er evenwel voor dat de Shaeffers zich in een ander dorp mochten vestigen. Toen daar echter geen huis te vinden was, kregen de Shaeffers op wonderbaarlijke ma nier (via een „toevallig" passerende makelaar) een riant chalet in han den in het dorpje Huemoz, waar het Onder de cursisten bevinden zich veel mensen met een hogere oplei ding. Shaeffer geurt trouwens op een bijna grappige manier met alle intellectuele contacten die hij heeft. Steeds verwijst hij naar „colleges" die hij heeft gegeven aan de be roemdste buitenlandse universitei ten. Wanneer hij in maart van dit Jaar naar Nederland komt organi seert de Evangelische omroep een discussie met Shaeffer in de aula van de Vrije Universiteit in Amster dam, maar dit is dan in het woordge bruik van Shaeffer ook weer een academisch optreden. In de VU-aula zal vermoedelijk een discussie komen met enkele huma nisten, die hij in zijn tv-uitzendin- gen voor het hoofd gestoten heeft. Shaeffer meent dat de humanisti sche idealen onvoldoende zijn om onze cultuur tegen beperking van het individualisme te vrijwaren, zo dra de welvaart in het Westen af neemt door het schaarser worden' van de hulpbronnen. Als het zover komt is er slechts keus tussen een opgelegde tyrannieke orde en „dat onze maatschappij opnieuw de ba sis aanvaardt, die haar vrijheid zon der chaos gegeven heeft: Gods open baring in de bijbel en Zijn openba ring in Christus". door Aldert Schipper NOORDWIJKERHOUT Het derde landelijk pastorale over leg (LPO III) zal gaan over de rol die de kerk als geraenschap van gelovige mensen kan spe len met betrekking tot het bou wen aan gemeenschap in de samenleving. Dit besluit is dit weekeinde door de deelnemers aan het LPO III aan de Nederlandse bisschoppen voorgelegd en v kardinaal Willebrands heeft Knelpunten namens het episcopaat hier "Ja" op gezegd. men het hebben over wat er feitelijk in de diocesen gebeurt aan werk van gemeenschapsopbouw en kerkop bouw. De Rotterdamse bisschop 8imonis, die in het laatste nummer van Else vier een bom onder het LPO had gelegd, wilde dat men zich in deze inventarisatie vooral zou beperken tot kerkelijke actlvlteitn en een afge vaardigde uit diens diocees vulde mgr. 81monls aan door niet alleen een onderzoek naar nieuw soort werk. maar ook naar oude en goed lopende activiteiten te bepleiten. Na deze eerste voorbereidende bij eenkomst. volgt op 4 en 5 mei een tweede vergadering van het LPO Hl. De derde geplande bijeenkomst valt in oktober van dit jaar. In mei zal FRANKFURT - Een grote bijeen komst. georganiseerd door het Christelijk InsUtuut in Europa en de Europese Vereniging van christelij ke academies, in het vormingscen trum in het Westduitse Arnoldsh&ln. heeft het afgelopen weekeinde de Westduitse kerk en staat opgeroe pen alles in het werk te stellen opdat het bevrijdingsproces in Zuld-Afri- ka zich ongehinderd kan vol trekken. Aan deze bijeenkomst deden behal ve kerkelijke deelnemers en journa listen ook politieke vertegenwoordi gers mee Zij riepen op de kerkelijke steun niet uitsluitend vla de Zuid- afrtkaanse raad voor kerken te laten lopen en ook, zonder onderscheid, gebruik te maken van de bestaande bevrijdingsbewegingen. De bijeenkomst vroeg om een einde aan het ontduiken van de investe- rtngsstop en compensatie voor be drijven die als gevolg van een econo mische boycot van Zuid-Afrika ver- Qompnlpvinp Hezen dreigen te lelden ÖWnenieving Men zal het ln mei verder hebben over de knelpunten hindernissen voor het opbouwen van een goed functionerende gemeenschap, zoals spanning tussen oude en nieuwe ker nen in een parochie, spanning tussen behoudende en vooruitstrevende le den van de kerk, werkloosheid, bui tenlandse werknemers, wrijving tus sen ouderen en Jongeren en tussen verschillende kerken en geloofsge meenschappen. In verband met het laatste punt zal men het ook hebben over gemengde huwelijken. Kardinaal Willebrands was tegen de behandeling van het gemengde huwelijk in deze contaxt, omdat deze kwestie volgens zijn zeg gen te belangrijk is om als „appen dix" te worden beschouwd. De Groningse delegatie liet echter bij monde van Jan Weesel weten dat zij het gemengde huwelijk mogelijk nog belangrijker vindt dan de kardi naal en deze delegatie pleitte ver geefs voor de beslissing het gemeng de huwelijk te kiezen als enig thema voor de tweede bijeenkomst in mei. In zijn woorden trok de kardinaal zich weinig aan van de spanningen rondom deze bijeenkomst van het LPO Bisschop Simonis van Rotter dam had het LPO bestempeld als een uiting van onmondigheid der kerkleden. En mgr Gijsen, de bisschop van Roermond, had zich teruggetrokken uit de bisschoppelijke vastenactie, daamee zijn medebisschoppen op een gevoelige wijze voor het hoofd stotend. werk betrokken, omdat er nu niet zoveel meer zijn zoals wij". Op alle niveaus Voor kerkopbouw is, aldus de kardi naal toerusting op alle niveaus no dig, zodat de kerk voor de lijdenden, de werklozen en de eenzamen de boodschap van Christus heilzaam kan maken. Het LPO heeft met instemming van de bisschoppen afgezien van het on derwerp „katechese" als hoofdthe ma voor deze cyclus van het pasto raal overleg. Dat komt wellicht doordat de Vaticaanse bisschoppen synode over dit onderwerp, in de afgelopen herfst gehouden, toch on voldoende Impulsen heeft gegeven. Bovendien is de katechese gewor den tot een omstreden onderwerp binnen de Nederlandse katholieke gemeenschap, doordat het Hoger Katechetisch Instituut ln Nijmegen een boek voor de katechese heeft gepubliceerd, dat bij de twee behou dende bisschoppen op weerstand is gestuit. Polarisatie Dat men gekozen heeft voor het thema "kerkopbouw" heeft ook te maken met de bezorgdheid onder de leden van het LPO dat de tegenstel lingen binnen de kerk zich verdie pen. Het LPO is duidelijk van plan deze polarisatie onder de bisschop pen tegen te gaan. In deze zin heeft het LPO aan mondigheid gewonnen en heeft het bisschop Simonis gelo genstraft. Het LPO wil zich kennelijk niet van de wijs laten brengen door de polari satie onder de Nederlandse bis schoppen. De leden van het LPO maken er zich liever bezorgd over dat de kerk haar uitnodigend karak ter verliest en dat de gemeenschap daarbuiten de kerk ziet als iets dat er minder toe doet. De afgevaardigden uit Groningen zouden graag zien dat het uitnodi gend karakter terugkeert in de kerk. Daarvoor zal de kerk zich meer moe ten laten betrekken op wat er ln de wereld gebeurt. Modaliteiten Maar alle problemen kan men niet tegelijk aanpakken. De Groninger delegatie pleitte daarom (gedeelte lijk vergeefs) voor concentratie op de kwestie van het gemengde huwe lijk, niet alleen tussen een katholle-, ke en een partner uit een andere kerk, maar ook tussen een kerkelij ke en een niet-kerkelijke. De Gro ningers wilden gemengd gehuwden allereerst eensbij elkaar brengen om hen naar hun eigen ervaringen te vragen. Onder de vertegenwoordigers uit Utrecht bestond de vrees dat de kloof binnern de kerk tussen voor uitstrevende en behoudende gelovi gen zich sinds het vorig LPO had verbreed. De Utrechtenaren menen dat de verschillen tussen de modali teiten binnen de r.k. kerk ook de bisschoppen dwingen tot het delen van eikaars bezorgdheid. Namens de Roermondse delegatie werd gezegd dat de opstelling van de delegatieleden volwassener ge worden is. Onafhankelijk van de standpunten van de bisschoppen, spreken de deelnemers aan het LPO zich duidelijk uit. Deze gegroeide mondigheid achtten de mensen uit Roermond winst. In de oktoberzitting van het LPO zal mogelijk een markt der mogelijkhe den komen, om de deelnemers aan het LPO de gelegenheid te geven kennis te maken met de modellen die er zijn voor het versterken van de kerkelijke gemeenschap. In deze bijeenkomst in oktober komt tevens de vraag aan de orde wat nu eigenlijk het kerk-zijn is. Het is de bedoeling dat dit niet theore- tisch-theologisch gebeurt, maar praktisch en alledaags. DEN HAAG (ANP) De r.k. bisschop Hendrik Frehen van Reykjavik heeft een bezoek ge bracht aan Nederland om hier een priester te zoeken voor de roomskatholieke gemeen schap van Stykkeshölmi. Deze gemeenschap is sedert april zonder priester. De enige landseigen priester die daar werkzaam was, is in april over leden. Bisschop Frehen stelt aan de kandidaat hoge eisen. Hij moet vanzelfsprekend IJs- lands leren, maar daarnaast oecumenisch ingesteld zijn, bestand zijn tegen eenzaam heid en het IJslandse klimaat. Hij moet ook kaas gegeten hebben van de massamedia, omdat hij via radio en tv be kendheid zal moeten geven aan het rooms-katholicisme. HIJ heeft één troost: zijn zeven collega's, verspreid over het ei land. zijn ook Nederlanders. IJsland is driemaal zo groot als Nederland met ruim 200.000 in woners, van wie duizend rooms-katholiek. Op woensdag 8 februari zal het hol derd jaar geleden zijn, dat Marti Buber in Wenen werd geboren, verband daarmee wordt op avond van die dag een herdenking bijeenkomst gehouden in de au van de universiteit van Amsterda (lutherse kerk Singel, hoek Spu van half acht tot tien uur. Na opening door prof. dr H. J. Heeriil zullen spreken prof. dr M. A. Bel over Bubers interpretatie van hl geloof van Israël, rabbijn A. Soetel dorp over Buber en de chassidiscl verhalen en prof. dr J. Sperna wA land over Politiek en Utopie Dol bandopnamen zal ook Bubers stel zelf te horen zijn. De joodse geleerde, die in 1965 H: Jeruzalem stierf, is het meest kend geworden door zijn weergav van het chassidisme in Oost-Euru, pa. Als filosoof oefende hij grol? invloed uit door zijn boek „Ich un°t Du", dat in 1923 verscheen. Voor <Jr theologen is van onschatbaar bc' lang Bubers vertaling van het ou<d°' testament in het Duits. in Ds. K. Spoelstra Op 90-jarige leeftijd is te Groningiw de emeritus-gereformeerde predhi kant K. Spoelstra overleden, die vs n: 1925 tot 1958 in het Groningse dotdi Meeden heeft gestaan. Daarvoor wi hij werkzaam bij het onderwijs, or* der meer te Bijlen en te Rijswijk. Dominee Spoelstra was een ong s.woon belezen man met veelzijdi belangstelling. Hij publiceerde o\ de wijsgeer Heidegger, werkte m aan het blad „Geloof en Wete schap" en schreef artikelen over a cheologie en Romeins recht. HARENKARSPEL De 39-jarige G. M. Speelman uit Schagen is za terdag bij een verkeersongeluk in Harenkarspel in Noord-Holland om het leven gekomen. Hij kwam met zijn auto onder een vrachtwagen, waarvan de bestuurder hem geen voorrang verleende. De bijeenkomst wilde sancties Inge voerd zien bil overtreding van de wapenboycot van Zuld-Afrika en een einde aan de bereidheid van de Westduitse regering politioneel en militair met Zuld-Afrlka samen te werken. Er werden voorts sancties gevraagd tegen ontduiking van de nucleaire boycot West-Duitaland dient een einde te maken aan de mogelijkheid voor Zuld-Afrlka wapens in licentie te bouwen. De werving van technische deskundigen en huursoldaten moet verboden worden De bijeenkomst stelde vast dat er ln West-Dultsland onvoldoende Informatie aangebo den wordt door de massa-media. De aanwezige journalisten werd ge vraagd hierin zo mogelijk te voor zien. Kardinaal Willebrands bestempelde kerkopbouw als een voorwaarde voor de dienst van de kerk aan de opbouw van de hele samenleving. Hij stemde in met het voorstel uit een van de delegaties, dat de bis schoppen een tien-jarenplan zullen opstellen voor hun arbeid aan het hoofd van de Nederlandse kerk. Voor mei aanstaande achtte hij zo'n lange-termijnplan moeilijk Boven dien zou hij eerst het grondvlak wil len raadplegen over de rol van de kerk ln het vieren, haar getuigenis en haar meeleven met mensen in nood. „Daarin draagt ieder lid van onze geloofsgemeenschap verantwoorde lijkheid." aldus de kardinaal Ironisch zei hij dat er nu een beroep op de leken gedaan wordt, omdat er vroeger veel meer priesters waren. „Nu worden echter de leken bij het Freek Houtkoop In Musics pro Deo, het blad van de commissie voor de kerkmuziek van de Nederlandse Hervormde Kerk: Tijdens een van de laatste vergade ringen van de Commissie werd hard op geconstateerd wat ons allemaal reeds verscheidene malen was opge vallen: Het liedboek is weliswaar Ingevoerd, maar wordt slechts voor een klein gedeelte gebruikt. De ge zangen 400 en hoger liggen kenne lijk goed ln de markt. In radio- en televisie-uitzendingen vormen die gezangen de hoofdschotel. Nog al eens bulten de woonplaats kerkend kunnen we hetzelfde verschijnsel constateren. Toch vind ik dat het Liedboek met weinig moeite voor de predikanten beter gebruikt zou kunnen worden. In tegenstelling tot voorgaande gezangboeken heb ben we in het Liedboek twee voor treffelijke registers op de bladzijden 775 tot en met 787. 8oms vraag ik mij af of predikanten het bestaan daarvan wel ontdekt hebben. In het register op bijbelplaatsen (blz. 775 e.v.) kan men heel gemakkelijk vin den. welk gezang goed aansluit op een schriftlezing. Natuurlijk niet elke schriftlezing zo compleet is, het Liedboek nu ook weer niet. Maar gelooft u maar. dat het raadplegen van dit register al een enorme verrij king in het gebruikelijke repertoire zou opleveren. Het register op bij belse persoons- en plaatsnaman (blz. 785 e.v.) vormt daarop nog een prachtige aanvulling misschien minder vaak bruikbaar maar het staat er toch maar in. Over de gebedsweek voor de een heid der christenen (18-25 januari) schrijft Koen Kappenburg ln Her vormd Konukt (Enschede): Het aantal steden en dorpen waarin de kerken nog de moed hebben om gezamenlijk gebedsdiensten voor de eenheid te houden, is beangstigend klein geworden. Want laten we eer lijk zijn: de oecumene in Nederland, zeker ln Twente, verkeert in een impasse. Het Twents beraad van kerken kwam en ging ter ziele. Plaatselijke raden van kerken wer den met veel enthousiasme ontvan gen maar vergaderen nu uiteindelijk ln afzondering omdat er wel veel wordt gepraat maar weinig resulta ten worden geboekt. En de goe-ge- meente gelooft het allemaal weL Die voelt zich óf uitstekend thuis ln de eigen kerkdiensten die weliswaar steeds minder mensen trekken óf houdt het allemaal allang voor ge zien en blijft weg. Misschien komt er nog wel eens een tijd dat de finan ciën van de kerken zo krap worden dat er wisseling van de woorden oecumene en economie gaat plaats hebben en ze elkaar noodgedwon gen gaan opzoeken. Kleine kerk In het lutherse blad ELK shrijft de Amsterdamse studentenpredikant dr. S. E. Hof over „de mythe van de kleine kerk" o.m.: In de tweede plaats is de kerk ook hierom zo klein nog niet, omdat nog altijd heel wat van haar eigen leden aan de grote wereldtouwtjes trek ken. Overtuigde christenen als Van Agt in Nederland, Carter in de VS, Vorster in Z. Afrika, Geisel (een lu theraan) ln Brazilié om er met de natte vinger eens een paar aan te wijzen zitten daar, waar de grote beslissingen vallen. De macht van de christendemocratische partijen is her en der onmiskenbaar. Om maar te zwijgen van de invloed van kerkelijke instituten (Rome, Genè ve, de Zendingsraad). Of van de in vloed, die er van het miljoenen dode en levende kapitaal van de kerken uitgaat op het maatschappelijk be drijf. In het binnen- en buitenland. De kerk alleen maar als klein blijven afschilderen dat is klein: kleine rend, kleinzielig, kleingelovig, klein geestig. Paternalisme Drs G. J. van Butselaar. docent aan een theologische hogeschool in Roe- anda, over een nieuw paternalisme (bevoogding) in de verhouding rijke- arme landen in het Gereformeerd Weekblad (uitgave Kok): Een heel ernstig punt is dat de ker ken in Europa en N.-Amerika vaak nog wel bereid zijn de kerken in de ontwikkelingslanden te steunen, maar dan vooral in de ontwlkke- lingsprojekten, scholen, ziekenhui zen en noem maar op. Kerkenbouw en een huis voor de dominee (waar voor pastorie vaak een te wijdse benaming is), laat staan predikants- of evangelistensalarissen, komen niet meer voor steun in aanmerking. Om werkelijk een Afrikaanse kerk te hebben, moet ze immers niet drij ven op de financiële kurk van Euro pa? „We hebben veel, erg veel onfc- wikkelingsprojekten," zei laatst een kerkleider. „Ziekenhuizen en scho len kan je overal in Europa en Ame rika krijgen. Maar als je om geld vraagt om het eigenlijke kerkelijke leven te ontwikkelen en te verdie pen, om centra te bouwen en te bemannen in de steden die ons bo ven het hoofd groeien, of de platte landsbevolking een verzamelplaats te geven om te geloven, dan krijg je nul op het rekest, dót moeten we zelf maar zien, daar is geen geld voor. Je reinste paternalisme, maar wat doe jer er aan? Ze zullen straks wel zien, als de regering alle projekten over neemt, dat er nauwelijks een kerk overblijft Je reinste paternalisme, een nieuw paternalisme weliswaar, met andere uitgangspunten, maar even denigre rend, met even slechte resultaten. Europa weet precies wat een Afri kaan, Aziaat, Latijnsamerikaan moet denken en vragen om autoch toon te zijn. En alle goede bedoelin gen lijden opnieuw schipbreuk op de 'vaderlijkheid' van het Westen. Dit paternalisme zal pas overwon nen worden, als men werkelijk be reid is met elkaar ln gesprek te ko men. als men bereid ls ln dat ge sprek uit te gaan van de tekening die een ieder geeft van zijn eigen cultuur, zijn eigen maatschappij, ook al vindt men die tekening wei nig waarheidsgetrouw, weinig echt, weinig heilbrengend. Maar pas als men de ander accepteert zoals hij geaccepteerd wil worden, dan kan men samen verder praten, elkaar bekritiseren zonodig, elkaar dienen vooral. IJMUIDEN Het staalconce Hoogovens heeft opnieuw werktij verkorting aangevraagd, maar voor minder mensen en voor e kleiner deel van de produktie. Met ingang van 26 januari vraa Hoogovens voor een periode van z weken verkorting van de werktiL. voor bijna 10.700 man voor gemi deld 18 procent. De huidige period ]l van werktijdverkorting heeft betrel1 king op 17.000 mensen voor gemil( deld 27 procent. De aangekondigde aanvraag zal wo den besproken met de betrokken ii r en externe overlegorganen. n i: De volgorde van het vraaggespréi met de nieuwe minister voor ontwil kelingssamenwerking, drs Jan dl Koning, in onze krant van zaterda was niet helemaal juist. De allnec onder het tussenkopje „Bevrijdingi v bewegingen" hoort aan het slot vaz het verhaal te staan. Na het zinnet} c met een aantal kanttekenii d gen", gaat het gesprek verder mé I Wat dat betreft houdt met name hl 2 bedrijfsleven ons bezig. V Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rotterdam Tel. 010-115588 Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEIt Postbus 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2