EG kan niet zonder gastarbeiders m Israël schort overleg op Groen netNieuwe Haaöse Courant enmetNieuwe Leid se Courant 'Kinderen van rijken worden bevoordeeld bij afschaffen loting' Terugkeer geen succes 'Chinezen zijn gek op techniek' de kïeine krant A Oranje zonder spits Oud-minister Van Kemenade (onderwijs): In deze V ra HET WEER Opklaringen Hoofdconducteur schreef boeken Zendeling in Europa Minister Wiegel wil meer VVD- burgemeesters Werkloosheid zelfs groter tfi Vance verwacht hervatting overleg Ook militaire commissie voorlopig niet meer bijeen Trouw weegt zelfs geruchten af ••••O Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u 36STE JAARGANG NR 10354 MAANDAG 23 JANUARI 1978 dinsdag is er Trouw voor jou IITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 (MAAND)- ƒ46,40 (KWARTAAL) 183,40 (JAAR) OSTGIRO 660000 BANK NED.CRED.BANK REK NO. 23.00.12 574 GEMEENTEGIRO XI1000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FRS 13 Ifan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het afschaf fen van de loting bij toelating ran studenten aan onderwijs instellingen, een maatregel die ininister Pais heeft aangekon digd, komt de kinderen van rij ken ten goede. Dit meent ex- minister Van Kemenade. In een radioprogramma herinnerde hij eraan dat de loting is ingevoerd öoor het kabinet Biesheuvel (WD- CDA). Gaat men andere criteria han teren, bijvoorbeeld alleen kinderen loelaten die de hoogste cijfers heb ben behaald, dan heeft dat conse- puenties. Kinderen van rijke ouders gorden dan bevoordeeld. Zij kunnen pijlessen bekostigen en hebben een higen studeerkamer. Dat kan hun ^ijfers omhoogbrengen. Bovendien zijn er kinderen die wel hoge cijfers kunnen halen maar met jnlnder genoegen nemen omdat zij bok andere dingen willen doen op kchool (muziek bijvoorbeeld) en die (>ok hun vrije tijd anders dan met Sahelessy zal bij asielaanvraag niet worden aangehouden Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De uit Indonesië gevluchte en thans illegaal in ons land verblijvende Zuidmolukse vrij heidsstrijder D. Sahelessy heeft de schriftelijke garantie gekregen dat hij niet aangehouden wordt als hij een aanvraag gaat indienen om als •politiek vluchteling in ons land te mogen blijven. Parkeren op Eirooa Boulevard: grats bus naar RAi 23/24/25/26/27/28jan. dagelijks van 9-17 uur toegang f7.50 AMSTERDAM rai Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Enkele opklaringen, meest ma tige wind, ruimend naar richtin gen tussen zuid en west. Maxi mumtemperaturen omstreeks vijf graden. Morgen en overmorgen: aan houdend wisselvallig, mini mumtemperaturen een paar graden boven nul, en maxi mumtemperaturen ongeveer vijf graden. Morgen zon op: 8.32 onder: 17.12 maan op: 17.51 onder: 8.06 One-manshow over 'Christoffel Columbus fait****" alleen maar studie vullen. Deze kin deren zouden best verder kunnen studeren. Volgens Van Kemenade is er ook een belangrijke beleidswijziging geko men nu hij door minister Pais is opgevolgd. Er is volgens hem sprake van een terugkeer naar een situatie waarin men in de eerste plaats kijkt naar zaken als arbeidsmarkt en het snel „voorsorteren van kinderen". Middenschool Ook het op de tocht zetten van de middenschool wijst hierop. Minister Pais zegt dat het niet zoveel uit maakt op welke leeftijd een kind z'n richting kiest en dat hij of zij in de toekomst wel kan gaan bijstuderen of van richting veranderen. „De vraag is echter wie kan dat, heb je het geld, heb je de tijd en heb je de ruimte daarvoor", aldus Van Keme nade. Hoofdconducteur Willem van Zwol uit Enkhuizen houdt zich behalve met trei nen sinds een |aar vijf in zijn vrije tijd bezig met hef schrijven van boeken Maar, zegt hij, er moeten altijd dingen blijven waar je blij mee kunt zijn „Je mag best idealen hebben maar het moet niet zo zijn dat die je hele leven gaan beheersen, zodat je voorbijgaat aan hetgeen je al hebt.'' (Pagina 7) (pagina 2). PAGINA 3: Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Europa kan niet zonder gastarbeiders. Als zij zouden verdwijnen zou de economie in elkaar klappen, en de werkloosheid groter worden in plaats van kleiner. Tot die vaststelling komt de Internationale Arbeidersorganisatie (ILO) ln Genève In haar gisteren verschenen maandblad. De gastarbeiders werken Juist in die banen waar de Westeuropeanen niet meer willen werken, omdat het werk vuil ol vervelend ls. Zou het echter niet gedaan worden, dan betekent dat dat een groot deel van de werkgelegenheid eromheen vervalt. Terugslag Als er geen gastarbeiders meer zijn voor eentonig werk in bijvoorbeeld de textielindustrie, zouden elders ln de textiel nog meer banen verdwij nen omdat de toelevering schort. ':4 i Tijdens zijn bezoek aan China zag de Franse premier Raymond Barre in Peking de opera „Samen met de opstandelingen in de Liangsjan- bergen", met zijn vrouw en de Chi nese vice-premier Koe Moe. In het gevolg van Barre waren twee Franse ingenieurs, die na afloop vaststelden dat „de Chinezen gek zijn van techniek." Frankrijk heeft bij Barre's bezoek een verdrag ge sloten voor samenwerking op tech nologisch gebied. Dit rijmt met de mededeling van de universiteit van Peking dat weer studenten worden toegelaten, die zich voornamelijk met weten schappelijk onderzoek zullen be zighouden. Op scholen en universiteiten is we tenschappelijke kennis belangrij ker dan kennis van de revolutie. In bedrijven is op bescheiden schaal „loon naar werken" ingevoerd om de produktle te vergroten. De Chinese partijleider Hoea Kwo- feng heeft in beginsel een uitnodi ging van Barre aanvaard voor een tegenbezoek aan Frankrijk. Van onze sportredactie. AMSTERDAM Ernst Happel blijft vleugelaanvallers voor het Nederlandse elftal selecteren. De interim-bondscoach wees als vervanger voor Rob Rensen- brink van Anderlecht de Lim burger Pierre Vermeulen aan. Voor de oefenwedstrijd van Oranje tegen de buitelandse profs, die woensdag in Alkmaar wordt gespeeld, komen geen centrumspitsen in aanmerking. Waarschijnlijk betekent dit, dat Happel de komende maanden met een versterkt middenveld wil gaan spelen. Als vervanger voor Dusbaba werd de PSV'er Brandts aangewezen. Deze Brandts is inmiddels de enige speler in Nederland, die met een club (PSV dus) nog nooit een competitiewedstrijd in de eredivisie heeft verloren. Sinds zijn komst bij de Eindho- venraren, tijdens de zomer van 1977, is PSV 21 wedstrijden op rij zonder nederlaag gebleven. Gisteren hadden de Brabanders het evenwel moeilijk bij Roda JC: 0-0. Van dat ene verliespunt profiteerde alleen FC Twente, dat opnieuw in de Kuip van Feyenoord won. Ajax en AZ'67 lieten bij respectievelijk Vitesse en FC Utrecht ook een punt liggen. i ik ben natuurlijk weer het kneusie! AMSTERDAM (ANP) Uit het wa ter langs de Oosterringdijk in Am sterdam is gistermiddag het stoffe lijk overschot opgedregd van een tot nog toe onbekende Chinese man. De politie weet niet hoelang het lijk in het water heeft gelegen en sluit een misdrijf niet uit. De Chinees had namelijk verwondingen aan het hoofd. Vandaag wordt op het stoffe lijk overschot sectie verricht De Israëlische premier Menachem Begin deelde gisteren na afloop van het kabinetsberaad mee dat tot op schorting van het militaire overleg in Cairo besloten was wegens de onaan vaardbare, ulitmatieve eisen van de Egyptische president. Begin sprak de hoop uit dat Egypte in de komen de dagen maatregelen zal treffen die een herhaling zullen voorkomen van uitlatingen die kwetsend zijn voor het Joodse volk en de Joodse staat, zodat er een passende sfeer ontstaat voor een kalm verloop van de onder handelingen, waari Israël nog steeds geïnteresseerd is. Niet definiteif Het besluit om niet mee te werken aan een hervatting van de militaire besprekingen in Cairo leek gisteren niet definitef. Wel is de hoogste offi cier van de Israëlische onderhande lingsdelegatie, generaal Avrahlm Ta- mir, uit de Egyptische hoofdstad te ruggeroepen, maar de overige leden van de delegatie zouden in Egypte blijven zolang er nog een mogelijk heid bestaat voor een hervatting. De Israëlische stap was een reactie op de rede die de Egyptische presi-. dent Anwar Sadat zaterdagmiddag hield voor het Egyptische parle ment. De Egyptische president zei dat het verloop van de onderhande lingen met Israël duidelijk had ge maakt dat Israël alleen maar uit is op het winnen van tijd om op die manier de bezetting van Arabisch gebied te vereeuwigen. Israël heeft de kwestie van de Israëlische neder zettingen op bezet Arabisch gebied tot het hoofdprobleem van de onder handelingen gemaakt, terwijl het die nederzettingen voor zijn veiligheid helemaal niet nodig heeft, aldus Sadat. Nu Egypte heeft erkend dat de vei ligheid van de staat Israël gewaar- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance zei gister avond te verwachten dat de besprekin gen tussen Israël en Egypte binnen een week tot tien dagen zullen worden hervat. Volgens een woordvoerder van Vance zou premier Begin morgen al een beslissing willen nemen over een eventuele hervatting van de militaire besprekingen in Cairo. Er bestond bij de Amerikaanse minister tevreden heid over het feit dat president Sadat in zijn toespraak tot het Egyptische parlement had duidelijk gemaakt dat de deur naar vredesbesprekingen nog steeds open staat. Eerder verklaarde Vance zich bereid terug te keren naar het Midden-Oosten om de besprekin gen weer op gang te helpen. De Ame rikaanse onderminister van buiten landse zaken, Alfred Atherton is nog steeds in het Midden-Oosten. borgd moet worden, maken de Israë li's van die stelling misbruik door vast te houden aan expansionisU- sche bedoelingen Onder luid ap plaus van de 360 parlementsleden zei Sadat ln zijn honderd minuten du rende toespraak: „Ik zou liever naar het eind van de wereld gaan, dan ook maar een druppel bloed te laten vloeien van één van mijn soldaten. Maar ik heb Weizman (de Israëlische minister van defensie) ook gezegd dat ik geen centimeter grondgebied zal weggeven, al moet ik daarvoor vechten tot het eind van de wereld". Wapenuitrusting Sadat zei zaterdag de Verenigde Staten officieel verzocht te hebben Egypte dezelfde wapenuitrusting te verschaffen als waarover Israël be- Het vertrek van gastarbeiders, zegt de ILO, kan lelden tot een groot tekort aan arbeidskrachten ln be paalde bedrijfstakken. Dat veroor zaakt vermindering van de produk tle. of Juist tot grote voorraden in andere. Ontslagen en beperking van de toelating van gastarbeiders zou vooral een terugslag tot gevolg heb ben in die Industrieën, die het hard ste werkkrachten nodig hebben. Aantrekkelijker Wat betreft het „verschijnsel" gast arbeid resten West-Europa slechts twee mogelijkheden, zo meent de ILO. De eerste is werk brengen naar de landen waar gastarbeiders van daan komen, en vervelend werk hier aantrekkelijker maken (meer loon bijvoorbeeld). De tweede mogelijkheid ls de buiten landse werknemers sociaal en econo misch volledig te aanvaarden en de zelfde rechten te geven als de eigen Inwoners. Terugkeer van buitenlandse werkne mers, stelt de ILO, ls tot nu toe geen succes geweest. Zo raakte Zwitser land ln 1974 en 1975 230.000 van Zijn gastarbeiders kwijt, die ongeveer éénderde van het werk voor hun re kening namen. Als er nog 10 procent verdwijnent zouden ln Zwitserland 100.000 andere banen verdwijnen, wat een crisis betekent. Volgens de ILO zijn acht van de tien Franse bouwvakkers Noordafrika nen, Portugezen of 8panJaarden. De helft van de Belgische mijnwerkers is buitenlander, en het merendeel van de keliners in Zwitserse restau rants zijn Italianen en 8panjaarden. Ook omgekeerd is terugkeer van gastarbeiders geen succes, zo blijkt uit gegevens van het Remplod-on- derzoek waartoe oud-minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) nog opdracht heeft gegeven. Gastarbeiders die ln eigen land te rugkomen zorgen niet voor meer werk door het opzetten van bedrijf jes (zoals vaak wordt verondersteld), terwijl ook de overdracht van ken nis zeer beperkt blijft. Terugkeer van buitenlandse werknemers ls niet zinvol voor de ontwikkeling van het eigen land. zo kwamen de onder zoekers tot de ontdekking. Ook het overmaken van geld door gastarbeiders vanuit West-Europa naar het moederland heeft tal van onverwachte gevolgen Zo draagt het niet bij tot de ontwikkeling van landbouw en Industrie, of worden bedrijfjes opgezet die later niet uit blijken te kunnen. Uit eerdere onderzoeken kwam naar voren dat door het overmaken van geld naar streken waar gastarbei ders vandaan komen de inflatie sterk toeneemt. Vertrekbonus Het teriigzenden van gastarbeiders (hoe nadelig voor beide partijen ook) ls volgens de ILO tot nu toe geen succes geweest. Frankrijk heeft hen een vertrekbonus beloofd, maar daarvan werd door slechts 7000 buitenlandse werknemers ge bruik gemaakt. Jaarlijks komen ongeveer 13 mil joen gastarbeiders West-Europa binnen. De komende zeven Jaar zal dat aantal nog met enkele miljoe nen toenemen. Dat zijn hoofdzake lijk familieleden van gastarbeiders, aldus de ILO. Het aantal arbeids plaatsen. dat ze bezetten, blijft on geveer gelijk Daarnaast worden per Jaar ongeveer 250.000 kinderen ge boren ln gezinnen van gastarbeiders ln Europa. JERUZALEM, CAIRO (Reuter, UPI, AP) Israël heeft gisteren besloten het overleg met Egypte in de militaire commissie voorlopig op te schorten, nu de Egyptische president Sadat het politieke overleg heeft gestaakt. Het Israëlische besluit werd genomen na de toespraak die Sadat afgelopen zaterdag hield tot het Egyptische parlement. schikt. De president heeft dit ver zoek aan president Carter overge bracht via de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Cyrus Van ce met wie hij afgelopen vrijdag een onderhoud had. De president zei deze wapens niet nodig te hebben om oorlog te voeren, maar om druk te kunnen uitoefenen op Israël. Im mere, gesteund door de Amerikaan se wapens, veroorlooft de Israëli sche premier zich arrogant gedrag, aldus Sadat. Sadat had de spoedzitting van het Egyptische parlement belegd om uit te leggen waarom hij afgelopen woensdag de Egyptische delegatie in de politieke besprekingen had teruggeroepen. Politieke waarnemers ln Cairo be schouwden het verzoek van Sao^t aan president Carter om meer wa pens als een duidelijke poging de Verenigde Staten ertoe te bewegen premier Begin onder druk te zetten wat meegaander te worden in het onderhandelingsproces De Egypti sche president zei in zijn toespraak dat hij de ondérhandelingen alleen zou hervatten als Israël in beginsel akkoord gaat met teruggave van alle bezette gebieden en het zelfbe schikkingsrecht van de Palestijnen. Faillisement Syrische kranten gaven gisteren als hun commentaar op de toespraak van Sadat dat deze het faillisement van diens politiek aantoont. Sadat werd vergeleken met een man wiens huis afgebrand ls, maar die er trots op is dat hij de sleutel nog heeft. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO oefende kritiek uit op de presi dent omdat hij de deur naar de onderhandelingen met Israël nog niet definitief had dichtgeslagen. Op de voormalige trottoirs van Pnom Penh wordt nu groente gekweekt. Door een soort agrarische foren zen die 's avonds met bussen teruggaan naar het platteland. Schimmig beeld uit een Cambodja waar over we meer geruchten dan feiten kennen. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt Ina twee weken de Krant gratis ter kennismaking te nebben ontvangen) f 6.55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: TVouw-Kwartet. antwoordnummer 2792, Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-913456. afdeling service. yllllllllMIIIIMMillMMliL nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat ofpkice mat In originele kleuren enafwasbaar Vervolg op pagina 5 l

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1