Van der Louw in beroep tegen besluit procureur Oostenrijks geld uit Nederland Beleidsverschil aan het licht gebracht Rapport Van Dijk vaag en voorzichtig sLijst ministers en I staatssecretarissen V Affaire Kalma in nieuwe ontwikkeling /rouw vergiftigt jioon en echtgenoot Rechtspositie psychiatrische patiënt Wan aangehouden üLegens dood vrouw Regering uit kritiek op Chili aaeTwee echtparen bij botsing omgekomen postgiro en rijkspostspaarbank Garanties uranium-akkoord met Brazilië onvoldoende Slotactie van Den Uyl in Kamerdebat léék overbodig iTERDAG 21 JANUARI 1978 BINNENLAND 0 Trouw/Kwartet 0 jn een onzer verslaggevers jej OTTERDAM Er is in de raa taire-Kalma een nieuwe ont- ,or( Meeting gekomen: gisteren 1 0 *ft burgemeester Van der n d juw bij de afdeling recht- iraak van de Raad van State ner iroep aangetekend tegen de ,a" schikking van procureur-ge- raa| iraal mr. baron Van der Feltz mei aarin de vervanging werd ver- ngd van hoofdinspecteur B. d ni i Kalma als chef van de Rot- iosl rdamse zeden- en kinderpo- ovendien verzoekt Van der Louw ls j, f minister of ministers, wie deze ;ke, iak aangaat, dit beroepschrift te gjde eschouwen als een bezwaarschrift. Cne 1 betekent dat de minister van iani eventueel samen met de mi- 0U( ister van binnenlandse zaken, de z westie in behandeling kan nemen een oor de Raad van State uitspraak 10g oet Dit ter bespoediging: een uit- 1 0. praak van de Raad van State vergt 0UJ ange tijd. De heer Kalma heeft on- ^ej jngs naar aanleiding van de be nds chikking van de procureur-generaal n vooral de stemming jegens hem in - et Rotterdamse politiekorps ont- liSg lag uit de dienst aangeboden. I isr »de ur6emeester Van der Louw consta- Ikk eert dat de procureur-generaal zijn wettelijke bevoegdheden heeft over- chreden. Als chef van de zeden- en eïï>d nderpolitie maakt Kalma deel uit van de recherche en de politiewet bepaalt dat bij ongeschiktheid of onbekwaamheid van een recherche- ambtenaar de procureur-generaal kan verlangen hem niet langer als zodanig te handhaven. De betrokke ne dient dan te worden overge plaatst naar een functie buiten de recherche. De procureur-generaal heeft dit in zijn beschikking ver langd. Maar, zo constateert Van der Louw. volgens diezelfde politiewet berusten algemene leiding, organisa tie en beheer van een gemeentelijk politiekorps bij de burgemeester. Van der Louw meent, dat onge schiktheid of onbekwaamheid voor een recherchefunctie van Kalma niet aan de orde waren, maar dat het ging om een weigering van diens collega's om verder met hem samen te werken na de manier waarop hij had deelgenomen aan de demonstra tie bij de dood van de drie leden van de Rote Armee Fraktion in de gevan genis van Stuttgart. Van der Louw meent dat het beleid ten aanzien daarvan geheel valt onder zijn eigen competentie en verantwoordelijk heid en dat de procureur-generaal de bevoegdheid mist om zich daarmee te bemoeien. Niet passend Verder stelt Van der Louw dat de beschikking van de procureur-gene raal in strijd is met het in ons rechts bewustzijn levend beginsel van be hoorlijk bestuur dat beschikkingen zorgvuldig dienen te worden voorbe reid. Van der Louw was nog maar nauwelijks geconfronteerd met de verontrusting van een aantal leden van het Rotterdamse politiekorps toen hij, slechts ruim een week na de demonstratie, de brief van de procu reur-generaal met diens beschikking kreeg. Van der Louw meent dat de procureur-generaal de „affaire-Kal- ma" daarmee afdeed zonder onder zoek naar de feiten en zonder dat hijzelf. Kalma of andere betrokke nen waren gehoord. Daarmee ont stond de indruk dat al wat mr. Van der Feltz daarna deed slechts diende tot bevestiging van het eerder door deze ingenomen standpunt. Burge meester Van der Louw meent dat een dergelijke manier van handelen niet past in het Nederlandse stelsel van rechtsbescherming. Pas afgesneden Burgemeester Van der Louw voelt zich door deze gang van zaken de mogelijkheid ontnomen om te wer ken aan herstel van vertrouwen in de samenwerking met Kalma: de pro cureur-generaal had zich van meet af op het standpunt gesteld dat herstel van de normale verhoudingen bij handhaving van Kalma bij de zeden- en kinderpolitie onmogelijk zou zijn. Van der Louw had dat tenminste willen onderzoeken en, zo mogelijk, begrip voor eikaars positie binnen het politiekorps willen trachten op te wekken. Pas als herstel van de normale verhoudingen onmogelijk zou blijken, zou hij bepalen welke maatregel nodig zou zijn om de rust binnen het korps te herstellen. De procureur-generaal heeft met zijn beschikking Van der Louw echter volledig de pas afgesneden. Bovendien meent Van der Louw. dat met zijn haastige stellingname de procureur-generaal collectief optre den tegen een collega sanctioneert, hetgeen gevaar oplevert voor de rechtspositie van politiemensen in het algemeen. Immers, de weg lijkt nu geopend om een minder gewenste collega via een actie in vereniging uit het korps verwijderd te krijgen. Reactie Kalma Kalma vindt het ..een goede zaak dat de burgemeester tegen de beslis sing van de procureur-generaal in beroep is gegaan. Hij is van mening, dat Van der Feltz de laatste man was die het onderzoek had mogen leiden. Kalma is het met Van der Louw eens, dat de uitslag van het onder zoek al van tevoren vaststond. „Daarom heeft het voor mij geen enkele waarde," aldus Kalma. De ex-hoofdinspecteur van politie hoopt, dat bij de behandeling van zijn zaak in de Tweede Kamer er bij de minister op wordt aangedrongen een onderzoek in te stellen naar de rol van de procureur-generaal en en kele leden van het Rotterdams poli tiekorps. Volgens Kalma zijn er door zijn ex-collega's, die door de procu reur-generaal zijn gehoord, leugens en halve waarheden verteld. tTRECHT (ANP» De Utrechtse litie heeft een 34-jarige vrouw uit loornaar aangehouden, die ervan rdacht wordt haar tien jarige zoon irig jaar door vergiftiging om het iven te hebben gebracht, ie vrouw werd aangehouden nadat •oigens hoofdinspecteur W. Doeven an de Utrechtse politie was geble- ten dat zij ook probeerde haar man. ie in het Academisch ziekënhuis in 'trecht ligt. te vergiftigen. De rrouw heeft toegegeven haar zoon- «e en man fijngestampte medicij- en te hebben toegediend, opgelost n koffie en jus d'orange. aa UTRECHT (ANP) De Utrechtse dei politie heeft de 64-jarige A. J. L. uit inti Utrecht aangehouden in verband met de woensdag dood in haar wo- hérung aangetroffen weduwe J. Donk- ma Noordberger (54 jaar). De vrouw, zo .erl heeft sectie uitgewezen, had een ge- vi broken neus en is door verstikking o het leven gekomen. v<$De vrouw as woensdag levenloos hekjdoor haar buurman aangetroffen in retóihaar woning. Zij was overdekt met n i brandwonden. De politie vermoedt raa dat de vrouw eerst om het leven is aed gebracht en toen in brand gestoken. zi Het misdrijf had op een ongeluk hjl^moeten lijken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vaag, voorzich tig, halfslachtig en weinig con creet. Zo kan men de kritiek naast ook wel enige waardering samenvatten, die door 24 groeperingen en instellingen geuit werd op de hoorzitting van de Werkgroep Rechtsposi tie Patiënten in Psychiatrische inrichtingen over het tussen tijdse rapport dat eind vorig jaar werd uitgebracht. Deze werkgroep, naar haar voorzit ter prof. dr. W. K. van Dijk door gaans de commissie-Van Dijk gehe ten, werd in mei 1975 door de voor malige staatssecretaris Hendriks voor volksgezondheid ingesteld. Haar opdracht is inzicht te geven in de rechtspositie van in psychiatri sche ziekenhuizen opgenomen pa tiënten en om te kijken of wettelijke regelingen wenselijk zijn en of een beklagcommissie bij deze ziekenhui zen moet worden ingesteld. Hoorzitting Na tweeëneenhalf jaar. waarin de commissie zo'n 25 keer bijeen kwam, verscheen er een interimrapport waarin enerzijds wordt toegegeven dat er nogal wat misstanden zijn op psychiatrisch gebied en anderzijds ros anloUDE PEKELA - Twee oudere ■biiechtparen zijn gistermiddag bij een t i frontale botsing tussen twee perso- igï lenauto's om het leven gekomen. Op ele de Provinciale weg bij het Groningse Tai Oude Pekela raakte de 65-jarige A. I. c Hieboer met zijn wagen zonder enige t h lanleiding op de linker weghelft, te t di Bij botste daar frontaal tegen een ?ilil luto, waarin het echtpaar B Veeger pei »691 en M. Veeger-van der Cingel (62) uit Winschoten zat. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft gisteren tegenover de Chileen se ambassadeur de ernstige be zorgdheid van de Nederlandse rege ring over de ontwikkelingen in Chili uitgesproken, aldus een woordvoer der van het ministerie van buiten- landsé zaken. Van CDA- en PvdA-zijde was op deze stap eerder deze week in de debatten over de regeringsverkla ring al aangedrongen. In een gesprek met ambassadeur Jose Miguel Barros zei de minister, dat in zeer brede kring in Nederland, zoals in de Tweede Kamer naar vo ren kwam. hevige verontwaardiging heerst over de nieuwe golf van on derdrukkingsmaatregelen. Minister Van der Klaauw heeft er bij de Chileense ambassadeur op aan gedrongen dat zijn regering de re cente maatregelen, waaronder de verbanningen van een aantal voor nal ;de Nu het kabinet volledig is laten wij hieronder nog eens een volledige lijst volgen van alle ministers en staatssecretaris- «4- sen- Achter de namen van de staatssecretarissen geven wij kort een aanduiding van hun taak. MINISTERS Minister-president, tevens mi nister van algemene zaken; mr. A. A M. van Agt. (CDA) Binnenlandse zaken, tevens vi ce-premier: H. Wiegel (VVD) Financiën: mr. F. H. J. J. An- driessen (CDA) Economische zaken: drs. G. M.V. van Aardenne (VVD) Sociale zaken: dr. W. Albeda (CDA) Buitenlandse zaken: dr. C. A. van der Klaauw (VVD) Defensie: dr. R. J. H. Kruisinga (CDA) Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening: jhr. drs. P. A. C. Beel den». van Blokland (CDA) Volksgezondheid en milieuhy giëne: dr. L. Ginjaar (VVD) Onderwijs: dr. A. Pais (VVD) Justitie: mr. J. de Ruiter (CDA) Cultuur, recreatie en maat schappelijk werk: mevrouw M. H. M F. Gardeniers-Berendsen (CDA) Minister van landbouw en visse rij: mr A. P. J. M. M. van der Stee (CDA) Verkeer en waterstaat: ir D. S. Tuijnman (VVD) Ontwikkelingssamenwerking: drs. J. de Koning (CDA) Wetenschapsbeleid: drs M. W. J. M. Pcijncnburg (CDA) STAATSSECRETARISSEN Binnenlandse zaken: mr H. F. Koning (VVD) onder meer PBO en spreidingsbeleid. Financiën: mr A. Nootcbnom ,(CDA) onder meer belastingen Economische zaken: drs Th. M. Hazekamp (CDA) onder meer midden- en kleinbedrijf en toeris me Mr K. H. Beycn (VVD) internationale handelspolitiek en exportbevordering. Sociale zaken: L. de Graaf (CDA) sociale zekerheid Buitenlandse zaken: drs D. F. van der Mei (CDA) onder meer Europese integratie Defensie: C. L. J. van Lent (CDA) personeel. Dr. W. F. van Eekelen (VVD) herziening mili tair straf- en tuchtrecht, ruimtelij ke ordening, verzorging en aan schaf materieel. Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening: mr G. P Brokx (CDA) volkshuisvesting behalve stadsver nieuwing) Volksgezondheid en milieuhy giëne: mevrouw mr E. Veder-Smit (VVD) volksgezondheid, behal ve voedingsaangelegenheden en abortuswetgeving. Onderwijs: Drs. K. de Jong Ozn (CDA) voorgezet onderwijs. A. J. Hermes (CDA) kleuter- en lager onderwijs. 4 Justitie: mevrouw mr E. A. Haars (CDA) onder meer vreemdelingenbeleid en kinderbe scherming Cultuur, recreatie en maat schappelijk werk: mevrouw J. G. Kraaijeveld-Woutcrs (CDA) on der meer emancipatie/aken. G. C. Wallis de Vries (VVD onder meer musea, sportzaken, en na tuurbehoud en openluchtrecre atie). Verkeer en waterstaat: me vrouw drs N. Smit-Kroes (VVD)- onder meer PTT en goederenver voer. aanstaande Chileense christen-de mocraten, ongedaan maakt. Ambassadeur Barros heeft toege zegd de mededeling aan zijn rege ring over te brengen. Volgens de woordvoerder van het ministerie zal de Nederlandse regering de ontwik kelingen in Chili nauwgezet blijven volgen. Met deze verklaring geeft de rege ring ook snel antwoord op een brief die het landelijk overleg van Neder landse Chili-comités gisteren aan de ministers van financiën, van buiten landse zaken, van ontwikkelingssa menwerking en van economische za ken heeft verzonden. De Belgische regering heeft gisteren besloten haar ambassadeur uit Chili terug te roepen. Deze stap werd ge nomen uit protest tegen de schen ding van de mensenrechten door de Chileense militaire junta. Tot het vertrek van Pinochet zullen de con tacten tussen België en Chili op het niveau van zaakgelastigde gehou den worden. voorstellen worden geformuleerd om deze te voorkomen. Van verschillende kanten is inmid dels kritiek op dit rapport geuit. En nadat verscheidene belangengroepe ringen eerst schriftelijk commentaar hadden kunnen inleveren, konden gisteren op de hooizitting in Den Haag deze mondeling worden toege licht. Wegens tijdgebrek was een echte discussie niet mogelijk en dat zat vele actiegroepen, zoals de werk groep Krankzinnigenwerk (met veer tien aangesloten organisaties) be paald niet lekker. Bovendien was de spreektijd beperkt tot een kwartier en dat werd veel te gering gevonden om op zo'n belangrijke zaak als de rechtspositie van de psychiatrische patiënt en de kwaliteit van de zorg in te gaan Kritiek Het geheel leverde dan ook een wei nig verheffende vertoning op, waarin een zeker wantrouwen jegens de commissie de boventoon voerde en van fundamentele informatie nau welijks sprake was. Met name werd kritiek geuit op het feit, dat de commissie op een aantal wezenlijke punten een halfslachtig standpunt inneemt. Zo blijven in be paalde gevallen omstreden zaken als de elektroshock toegestaan en wijst men onherstelbare ingrepen als psy- chochirurgie, castratie en sterilisatie niet volledig af. Dwangmiddelen zoals isoleercel, spanzeil, medicatie en anticonceptie mogen volgens de commissie slechts in uiterste noodzaak worden gehan teerd Maar nergens wordt aangege ven wat die uiterste noodzaak inhoudt. dwongen opname en mogelijkheden tot beroep hiertoe Al deze zaken kwamen op de hoorzit ting aan de orde. waarbij de ene keer dit aspect en de andere keer dat aspect zwaar de nadruk heeft Voor zitter Van Dijk. die er meer dan eens op wees dat het slechts om een tus sentijds rapport ging, zegde toe dat alle vragen wel een schriftelijk ant woord zouden krijgen. Naar zijn ver wachting zou dit najaar het defini tieve rapport van de commissie wor den uitgebracht. Gaat u naar de besneeuwde bergen en dalen van Oostenrijk? Laat uw vakantie dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Oostenrijks postkantoor geeft u er 1000 Schilling per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Schön' Urlaub! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. Weinig tijd Vele aanzetten tot een diepgaande discussie werden afgekapt wegens tijdgebrek en de opmerking van ver schillende commissieleden tot tal van woordvoerders van belangen groepen om hier nog eens „onder vier ogen" over te willen praten was dan ook niet van de lucht Zinniger lijkt het, om zoals het com missielid Eveline Paul ook opmerk te, dat er over dit onderwerp een of meer discussiedagen worden gehou den, aangezien het hier „om mensen gaat" zoals een aanwezige patiënte zei. Gezien de positieve reactie van de bijna tweehonderd aanwezigen op deze opmerking zou dat zeker een mogelijkheid zijn om aan de verlan gens van de belangengroeperingen tegemoet te komen en het bestaande wantrouwen om te buigen in een zeker vertrouwen. Waarschuwing VS-ambassadeur: Openbaarheid Onduidelijk Ook ten aanzien van vrijheid beper kende maatregelen wordt een slag om de arm gehouden, terwijl tevens onduidelijkheid blijft bestaan over het gerechtvaardigd zijn van een ge- Een verdere stap is dat de commissie meer in het openbaar gaat werken en de notulen bij elke vergadering pu bliceert. In dat geval zou er al veel gewonnen zijn. aangezien het de be langengroeperingen van patiënten, ex-patiënten en hulpverleners ge weest zijn die in de afgelopen jaren de misstanden in de psychiatrie openbaar hebben gemaakt Misstan den, waarvan de commissie zelf in haar interimrapport bevestigd heeft dat deze bestaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland. Robert J. McCloskey, heeft in bedek te termen gewaarschuwd tegen het mede door Nederland leveren van verrijkt uranium aan Brazilië zonder tot in details vastgelegde veilig heidsgarantie. De ambassadeur deed dat door tij dens een toespraak op een lunch van de Amerikaanse vereniging nog eens nadrukkelijk te wijzen op de Ameri kaanse standpunten over de non- proliferatie-politiek (waarborgenver- krijging van vreedzaam gebruik van kernenergie). „Als wij problemen met de aanvoer scheppen doordat wij onze verant- woordelijheid betreffende niet-ver- spreiding van kernwapens ernstig nemen, is dat omdat wij liever te voorzichtig zijn, dan niet voorzichtig genoeg," aldus de Amerikaanse ver tegenwoordiger in Nederland, die er aan toevoegde dat Nederland het zelfde uitgangspunt dient te hebben. „Wij hopen dat, nu Nederland en andere landen leveranciers worden van verrijkte kernbrandstof, zij in twijfelgevallen net als de Verenigde Staten zullen vasthouden aan con troleerbare waarborgen." Met de inhoud van zijn toespraak houdt de Amerikaanse ambassadeur zich nadrukkelijk buiten de intern- Nederlandse discussie die volgende week in het parlement over de nog steeds omstreden uranium-leveran- tie vanuit de Almelose ultra-centri- fugefabriek. Maar naar in Haagse diplomatieke kringen verluidt is men in de Vere nigde Staten van mening dat de nu gesloten veiligheidsovereenkomst met Brazilië (een nog onlngëvulde bereidverklaring) eigenlijk onvol doende is. „Ik was op weg naar hel ver jaarspar tijtje, toen ik trek in het cadeautje kreeg." door Johan van Workum DEN HAAG Oppositieleider Den Uyl heeft overvraagd met zijn motie over de sociale minima. Die opvatting overheerst bij het CDA en het kabinet. Toch heeft Den Uyls slotactie in het kamerdebat, door velen als overbodig ervaren, het meest wezenlijke verschil in beleid tussen het kabinet-Van Agt en een tweede kabinet-Den Uyl blootgelegd. De kwestie van de koppeling van de sociale bodemuitke ringen aan het netto mini mumloon was ongetwijfeld de belangrijkste kwestie waarmee de PvdA-oppositie het kersverse kabinet in de allereerste confrontatie be stookte. En op het eerste ge zicht met volledig succes. Het kabinet heeft het stand punt van het vorige kabinet inzake de sociale minima compleet overgenomen Dat ging stukken verder dan, ze ker in dit stadium, van het kabinet verwacht werd en kon worden. Dus wat wil Den Uyl dan nog meer? Zelfs de CNV-top. die de afgelopen weken de CDA-politici en het kabinet heeft bestookt met de koppelingszaak. is dik te vreden en vindt Den Uyls slotactie overbodig Den Uyl hekelde Van Agt vanwege diens voorbehoud De premier wees erop dat handhaving van de koppe ling wel veronderstelt dat de matiging van inkomens slaagt als beoogd en ver wacht. Als dat niet gebeurt moet niet zonder meer de koppeling van de baan, maar moet opnieuw worden beke ken of die koppeling nog wel te handhaven ls. Van Agt on derstreepte echter het on waarschijnlijke en theoreti sche van deze veronderstel ling. CDA-fractieleider Aan- tjes sprak over „een calami teit" die uiteraard nooit valt te voorzien maar vanzelfspre kend zal dwingen na te gaan of allerlei afspraken kunnen worden aangehouden. Maar Den Uyl wilde vastge legd zien dat juist ook in die situatie de koppeling ge handhaafd moet blijven. Van Agt vond dat „onwijs" Maar Den Uyl was bewust uit op deze handenbinder En dat was geen politiek opportunis me Den Uyl poogde niet het kabinet-Van Agt een handen binder op te dringen die hij voor zichzelf niet aan zou durven Handhaving van de koppeling was met zoveel woorden opgenomen in „memo 2". het economisch beleidsplan van formateur Den Uyl van afgelopen zo mer. dat nadien aanhangsel is geworden van het regeer akkoord van PvdA. CDA en D'66 (In het akkoord zelf stond de welbekende regel, letterlijk overgenomen in het latere akkoord van CDA en VVD: „de sociale minima zul len niet worden aangetast"). Nullijn Daarbij heeft Den Uyl geen voorbehoud gemaakt Inte gendeel, „memo 2" heeft juist vooral bekendheid gekregen doordat Den Uyl daarin voor stelde de lonen voor twee jaar op de nullijn te zetten Tot dan ging iedereen, ook in PvdA-kring. ervan uit dat een nullijn voor meerdere ja ren niet haalbaar is. Intussen is Den Uyls opzetje minder gewaagd gebleken dan het toen leek: de vakbeweging is althans voor 1978 zonder veel dreinen op de nullijn gaan zitten. Hoofdkenmerk van het eco nomisch beleid zoals uitge stippeld door formateur Den Uyl was. dat omvangrijke be zuinigingen bij overheid en sociale uitkeringen voorko men werden door een zeer sterke matiging van inko mens. Dat was best een rea listische benadering De meeste bezuinigingen, die het kabinet-Den Uyl op sta pel had gezet, zijn tot nu toe verzand in politieke onwil De weg van inkomensmati ging paste niet alleen beter in Minister-president A. M. van Agt (CDA) een socialistische visie, maar was voor een tweede kabinet Den Uyl ook praktischer in het streven de nationale re kening beter sluitend te krij gen. Dat succes moet komen uit de lengte (inkomensmati ging) of de breedte (bezuini gingen). Onverhoopt Den Uyls motie vraagt duide lijk niet om handhaving van de koppeling onder alle om standigheden. ongeacht cala miteiten van welk soort dan ook Er wordt uitsluitend ge sproken over „een onver hoopt te sterke groei van par ticuliere inkomens" en over handhaving van de koppe ling „ook in dat geval." Den Uyl wilde de inkomensmati ging desnoods forceren, zo lijkt het. Dat wilde hij ook al met de beruchte post van „in cidentele" loonstijging (on der meer promoties), die te gen het advies van deskundi gen in moest worden terugge drukt van 1.5 naar 0,75 procent. Tekenend is dat CDA en VVD wensten uit te gaan van de „realistische" inschatting van het „incidenteel" op 1.5 procent Deze houding mag dan realistischer zijn, zij leidt er tegelijk wel toe dat de kans om in elk geval nog iets van die beruchte post af te forceren, een stuk kleiner is. Hetzelfde geldt voor de kop pelingszaak Van een kabinet dat zich voor het blok zet met een handenbinder, mag meer succes worden verwacht bij het handhaven van de koppe ling. dan van een kabinet dat openlijk deze handenbinder afwijst Broekriem Toch ls de houding van het kabinet-Van Agt zakelijk be schouwd verstandig Dit ka binet is nu eenmaal minder geschikt, en ook minder erop uit. dan een tweede kabinet- Den Uyl. om het erg ver te schoppen op gebied van In komensmatiging. Dal begint al met de uitgesproken VVD- vlsie: „Niet de burgers, maar de overheid zelf moet de broekriem aanhalen." En ook CDA-politici zoals Andrles- sen, nu minister van finan ciën, hebben krachtig gepleit voor meer bezuinigingen dan Den Uyl wilde, om meer ruimte over te houden voor loonstijging. Vervolgens is er de grote arg waan bij de vakbeweging te genover dit kabinet, terecht of niet. Dat wordt nog erger als het kabinet de vakbewe ging teleurstelt met de ver- mogensaanwas-dellng (VAD). De VAD-pIannen zijn begonnen op verzoek van de vakbeweging om overwin sten mede ontstaan door loonmatiging, af te romen ten behoeve van de gezamen lijke werknemers Het zit erin dat de vakbeweging bij onte vredenheid met de VAD gaat proberen die overwinsten weer zelf af te romen via ho gere lonen. Terug dus naar de tijden van weleer. Den Uyl wilde met zijn moUe over de sociale minima meer hebben dan het onderste uit de kan van Van Agt Toch bracht dit ogenschijnlijke ge priegel in een erg smalle mar ge een groot verschil in beleid aan de oppervlakte

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3