Zuid-Afrika zegt daarvoor: Baiedankie! Fiat 131. Dat zit, dat schakelt, dat rijdt.. vr. verpleegkundige Trouw Over de Fiat 131 Mirafiori kan ik wel blijven praten maar neem 'm nou gewoon een dag mee, zei de dealer in z'n showroom en overhandigde de sleuteltjes... Een royale middenklasser voor zaken en gezin. Toch al vanaf f 13.255,-. kok Huize "Maria Dommer" verpleegkundig docent(e) diakonessenhuis utrecht Welke verpleegkundige A of A/B zoekt een werkkring buiten de ziekenhuissfeer? bejaardenverzorgende Provinciaal Ziekenhuis J= te Santpoort PSYCHIATER ZATERDAG 21 JANUARI 1978 TROUW/KWARTET Geen betere manier om de er ruim 1 miljoen kilometer in). Fiat 131 te ervaren dan 'm vrij- Iedere Fiat-dealer overhandigt u uit te sturen. Door de stad. Over daartoe graag de sleuteltjes. En de grote weg. Dat heeft de Grote blijkt al even meegaand als 't over Fiat 131 Praktijktest wel bewe- de inruilprijs gaat. zen (1600 Nederlanders reden We spreken u nog wel.|Tiillü)iuu>otfffll bnp. Leonard Lang. Daniel Goedkoopstraat, Industriegebied Amstel/Amsterdam. Tel. 020-92 48 88. Prijs inkl BTW. exkl afleveringskoaten. ^In ons bejaardenverzorgingshuis is de funktie^ vakant van Zijn werkzaamheden bestaan uit: het assisteren bij het bereiden van de maaltijden en alle voorkomende werkzaamheden in de keuken. Wij bieden: 5-daagse werkweek in onregelmatige dienst, salaris volgens de CAO-bejaardentehuizen, gratis dienstkleding, prettige werksfeer. Als u geïnteresseerd bent in deze funktie kunt u bellen of schrijven naar de direkteur van Huize Maria Dommer, Vondelstraat 1 Maarssen, Telefoon (03465) 65 464. Maarssen CUJ De afdeling Opleiding van het Diakonessenhuis Utrecht heeft de taak 200 leerlingen op te leiden voor het diploma verpleegkunde A en 140 leerlingen voor het diploma ziekenverzorging. Het opleidingsteam bestaat uit een hoofd Opleiding, 4 verpleegkundig docenten voor de A-opleiding, een hoofddocente en 2 verpleegkundig docenten voor de opleiding ziekenverzorging 2 sekretaressen en administratieve medewerkster. Binnen het opleidingsteam verpleegkunde A is i.v.m. ziekte plaats voor een in part-time dienstverband ±70%). Wij zoeken een verpleegkundig docent(e) die als lid van het opleidingsteam de leerlingen een goede theoretische opleiding en een adekwate begeleiding kan geven. Van de kandidaat wordt verwacht dat hij/zij meewerkt aan de organisatie van de opleiding. De voorkeur gaat uit naar iemand die naast het diploma verpleegkunde A de docentenopleiding met sukses heeft gevolgd. Rang en salaris zullen overeenkomstig opleiding en ervaring worden vastgesteld. Informaties kunt u inwinnen bij de heer G.W. van Osch, hoofd Opleiding, tel. (030) 528111; na 19.00 uur (03450) 4204. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan de heer D.C. de Haan, hoofd Personeelszaken, Bosboomstraat 1, Utrecht. Zuid-Afrika vraagt U... "In Zuid-Afrika vinden geen veranderingen ten goede plaats. Daarom moet het Westen economische sancties aangrijpen als laatste geweldloze hulpmiddel om verandering af te dwingen". Zo luidt de argumen tatie van voorstanders van economisch geweld, die met kreten als "solidariteit met de onderdrukten" gretig inspelen op het gebrek aan kennis over de werkelijkè ontwikkelingen in Zuid-Afrika, veroorzaakt door eenzijdige voorlichting. Is er werkelijk geen sprake van veranderingen ten goede? Wij menen van wel. De regering tracht in alle ernst alle vormen van discriminatie gebaseerd op huidskleur af te schaffen, te komen tot gelijk loon voor gelijk werk en het opheffen van overbodige scheidslijnen in het dagelijks leven. Zuid-Afrika kan voortbestaan zonder westerse wapenleveranties, maar een handelsboycot zou het einde betekenen van alle inspanningen gericht op verbetering van de levensstandaard van de niet-blanke bevolking. Deze inspanningen vergen enorme investeringen: tussen 1962 en 1975 besteedde blank Zuid-Afrika ruim tweemaal zoveel aan de ontwikkeling van de 18 miljoen zwarte Zuidafrikanen als de Verenigde Naties aan 180 miljoen mensen in 38 landen. Daarmee is bereikt: de koopkracht van de zwarte Zuidafrikanen steeg tussen 1970 en 1977 van 7,9 miljard naar 23 miljard gulden op het gebied van dichting van de loonkloof geeft de regering een goed voorbeeld: de salarissen van zwarte werknemers in overheidsdienst stegen tussen 1973 en 1976 met 105 procent, in vergelijking met 22,8 procent loonstijging bij de blanke werknemers tussen 1948 en 1976 werden met overheidsgelden niet minder dan 500.000 woningen voor zwarte Zuidafrikanen gebouwd. Voor 1977/78 is 750 miljoen gulden extra uitgetrokken voor woning bouw voor de niet-blanke bevolkingsgroepen. (Sinds vorig jaar kunnen ook niet-blanken in blank gebied woningen kopen - de lagere inkomens groepen kunnen hiervoor éénprocents hypotheken bij de overheid krijgen.) het aantal zwarte scholieren nam toe van nog geen miljoen in 1955 tot ruim 4 miljoen in 1977. Het aantal scholen voor hen steeg in die periode van 5.700 tot ruim 12.000, terwijl een enorm aantal scholen werd uitgebreid aan de ontwikkeling van de thuislanden werd vorig jaar door de overheid 5,6 miljard gulden besteed. Economische sancties zouden onverbiddelijk een einde maken aan de financiering van een groot aantal projecten gericht op het inlopen van de achterstand, die de gemiddelde niet-blanke helaas op vele terreinen nog heeft. Economische sancties zouden ook een einde maken aan de uitbreiding van de werkgelegenheid, een zaak van vitaal belang voor een gezonde samen leving. Niet alleen op sociaal-economisch gebied hebben zich grote veranderingen voltrokken: twee thuislanden kregen hun onafhankelijkheid, Transkei in oktober 1976 en Bophuthatswana in december 1977 alle andere thuislanden worden door de regering geholpen zich te ontwikkelen tot autonome staten. Om ze op bestuurlijk en economisch gebied krachti ger te maken, heeft de regering enorme bedragen uitgetrokken voor aankoop van grond ter uitbreiding van het grondgebied van de thuislanden zwarte steden en woonwijken krijgen in toe nemende mate zelfbestuur in lokale aangelegenheden de onafhankelijkheidsdatum voor Zuidwest-Afrika/ Namibië is bepaald op 31 december 1978 binnen afzienbare tijd zullen voor de drie niet- zwarte bevolkingsgroepen wetgevende vergaderingen tot stand komen. Via algemene verkiezingen zullen drie gelijkwaardige parlementen, gebaseerd op even redige vertegenwoordiging, worden samengesteld: voorde ruim 4 miljoen blanken 165 gekozen vertegen woordigers (plus 20 benoemde), voor de ruim 2 miljoen kleurlingen 82 gekozen vertegenwoordigers (plus 10 benoemde) en voorde bijna 1 miljoen Indiërs 41 gekozen en 5 benoemde vertegenwoordigers, leder parlement kiest een premier en een kabinet. Uit deze drie kabinetten wordt als overkoepelend orgaan de kabinetsraad samengesteld. Deze kabinets raad staat onder voorzitterschap van een door een kiescollege van leden van de drie parlementen gekozen staatshoofd, de President van de Republiek van Zuid-Afrika ook op sportgebied hebben zich de laatste jaren ingrijpende veranderingen voorgedaan. Was tien jaar geleden gemengde sport in Zuid-Afrika ondenkbaar, thans worden alle nationale afvaardigingen naar internationale sportevenementen samengesteld op grond van geleverde prestaties - kleur speelt daarbij geen enkele rol meer. Binnenslands raken gemengde sportontmoetingen een vertrouwd beeld en diverse sportbonden zijn overgegaan tot of overwegen fusering in vrijwel alle overheids- en gemeentelijke gebou wen en openbare gelegenheden zijn de discrimi nerende bordjes verwijderd. In vele steden is de scheiding in musea, openbare parken, bibliotheken en theaters opgeheven of verzacht en zijn zgn. "open" hotels en restaurants toegankelijk vooralle bevolkingsgroepen 20 van de 25 beroepen die vroeger gereserveerd waren voor blanken en kleurlingen staan thans ook open voor zwarten. Indien deze lijst van voorbeelden van verande ringen, die uiteraard niet volledig is, voor u geen bewijs vormt dat zich in Zuid-Afrika wel degelijk "de nodige veranderingen" voltrekken, vragen wij u: wat verwacht u dan van ons? hoe denkt u dat te realiseren met de middelen waarover wij beschikken? welke plaats denkt u de blanke, kleurling en Indiër Zuidafrikanen toe? Te vaak wordt gedacht dat "blank Zuid-Afrika" uitsluitend voor eigen voortbestaan vecht. Wij strijden echter voor een leefbaar, welvarend Zuid-Afrika, waarin al onze bevolkingsgroepen op basis van weder zijds respect hun ambities kunnen realiseren, zonder elkaar te overheersen of onderdrukken. Zuid-Afrika vraagt u om begrip, tijd en hulp. De auteur en anthropoloog Robert Ardrey schrijft: ..."Hergerichte agressie, een bij dieren bekende gedragsvorm, is verantwoordelijk voorde heftige internationale kritiek op Zuid-Afrika. Wanneer een dier kwaad is op een ander dier, maar weet dat hij zijn tegenstander niet aankan, kiest hij een zwakker exemplaar om zijn agressie af te reageren. De Verenigde Staten en de Sovjet Unie zijn zo machtig, dat ze elkaar niet durven aanvallen, dus wordt hun agressie op kleinere naties gericht en Zuid- Afrika is een perfecte keus"... Helpt u, door uw begrip, Zuid-Afrika ondanks deze agressie voort te laten bouwen aan zijn toe komst, geef het hiervoor de tijd en moedig waar mogelijk hulp via investeringen en samenwerking aan. In februari verschijnt een speciale uitgave van TERZAKE, geheel gewijd aan de vorderingen en ver anderingen, die zich de laatste jaren in Zuid-Afrika voltrokken hebben. Mocht u hiervoor, of voor andere documentatie, belangstelling hebben, knip dan onderstaande coupon uit en zend deze naar: De Raad Pers en Voorlichting, Zuidafrikaanse Ambassade, Wassenaarseweg 40,2596 C| Den Haag. I Dhr/Mevr/Mej I Adres I j wenst toezending van 1 TERZAKE/aanvullende documentatie. met z'n 355.000 intensieve lezers en lezeressen EEN ONMISBAAR ADVERTENTIE MEDIUM Herstellingsoord Overbosch. Soestdi|kerstraatweg 102. HNversum. tel (035) 55300 In ons mooi gelegen herstellingsoord, waar 31 dames en heren van alle leeftijden voor kortere tijd herstel komen zoeken na operatie, ziekte of psychische overbelasting, is het prettig werken. Goede contactuele eigenschappen zijn'ten opzichte van de benadering en begeleiding van onze patiënten van groot belang. Men moet bereid zijn weekend- en slaapwacht- diensten bij toerbeurt te verrichten. Huisvesting kan worden geboden. Belangstelling? Schrijft u dan een brief met uitvoerige inlichtingen aan de directrice van Zr. A.J. Huisman. DENNENHEUVEL Ned. Herv. Bejaardencentrum 'VOOR ANKER' Lage Laarderweg 4, Huizen N.H. Om onze 120 bewoners een zo goed mogelijke verzorging te bieden, willen wij graag ons team versterken met een als hoofd verzorging/verpleging die begrip en interesse heeft voor de bejaardenzorg in al zijn facetten. Van deze medewerkster wordt verwacht dat zij: een pos. Chr. levensovertuiging heeft ervaring heeft in een soortgelijke funktie beschikt over goede kontaktuele eigen schappen leiding en begeleiding kan geven aan onze leerlingen de directie kan vervangen bij afwezigheid. Wij zoeken ook nog een die na gebleken geschiktheid als waarnemend afdelingshoofd kan worden geplaatst. Salaris en arbeidsvoorwaarden volgens de C.A.O. voor bejaardentehuizen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directrice Zr. J. D. Varkevisser, die ook bereid is alle informatie te verstrekken. Tel. 02152-56044. Het PROVINCIAAL ZIEKENHUIS te SANTPOORT zoekt voor de Herenafdeling voor kortdurende behandeling van Hoofdafdeling I een (eventueel part-time) De afdeling heeft primair tot taak: het bieden van kortdurende behandeling aan pas opgenomen psychia trische patiënten. Met de patiënten wordt zowel individueel als groepsmatig gewerkt. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het Manage-, mentteam van Hoofdafdeling I (tel. 023- 37 99 00 - toestel 153). Schriftelijke sollicitaties kunnen gericht worden aan de Directie van het Provinciaal Ziekenhuis, Postbus 50, postco 2080 AB te Santpoort-Zd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 32