>ok banken willen )ver APO's praten mnesty houdt actie legen Zuid-Afrika Verleyen over vroegere dissidenten Personalia Kerkelijke hoogleraren tegen de neutronenbom AH akkoord met bonden over APO's schrikken van tegenstanders van de Steun aan Interkerkelijk Vredesberaad loechst-leerlingen (eer ontslagen lit ziekenhuis feeïev^„no2nïèeTvnindlngv1n 'Aantal dubbele nationaliteiten beperken' FAMILIEBERICHTEN Drie weken verstandig vermageren DERDAG 19 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet HS 9 ternationale campagne tegen apartheid jaJ n een onzer verslaggevers rv SN HAAG Onder het motto „blank en zwart voor de wet ;pi gelijk" houdt Amnesty International van 18 januari tot half tv iart een Zuid-Afrika-actie. De campagne vindt niet alleen in T iderland plaats maar ook in tien andere landen waaronder de verenigde Staten. restatie en gevangenhouding zonder vorm van proces. •ni van deze grootscheepse actie. n iaraan alleen hier al 280 plaatselij- tal groepen meedoen, is het vergro- ov i van de druk op Zuid-Afrika om t mensonterende apartheidssys- Tem af te schaffen, de onmiddellijke ïjlating van alle politieke gevange- r in, het instellen van een onafhan- lijk onderzoek naar martelingen sterfgevallen in gevangenschap afschaffing van de doodstraf. 'e"3iformatie >zet van de campagne is tevens het ormeren van het Nederlandse pu- ek over de situatie in zuidelijk ka. In Den Haag werd gisteren rapport „Politieke gevangenen Zuid-Afrika" gepresenteerd, waar uitvoerig wordt ingegaan op de ntallen politieke gevangenen, artelingen, sterfgevallen in gevan- nissen en het optreden van de poli tijdens onlusten het afgelopen iderhalf jaar. sinds de oprichting van Amnesty 1961 verzet deze organisatie zich gen schendingen van de mensen- chten in het land van de apartheid, hoofdzaak gebeurde dit door te Tken voor de vrijlating van indivi- »ele politieke gevangenen, maar re- ltaten heeft dit voor hen tot nu toe tuwelijks opgeleverd. Vandaar nu ze internationale actie. oodzaak recente toename van de onder- ukking door de overheid versterkt noodzaak van een dergelijke cam- gne, aldus een woordvoerder van nnesty gisteren. oktober vorig jaar verbood de gering-Vorster achttien oppositio- le organisaties en legde een groot ntal politieke tegenstanders een idding order (beperking van de be- ;gingsvrijheid) op of nam ze gevan- n zonder vorm van proces. Zuidafrikaanse regering is kenne- k geneigd zich weinig aan te trek- van de wereldopinie en dit aagt om een grotere druk van bui- n af. aldus Amnesty. 'illekeurige arrestaties haar rapport „Politieke gevange- rn in Zuid-Afrika" doet de organi- atie uitvoerig verslag van de schen- ngen van de mensenrechten, waar- n de Zuidafrikaanse regering zich huldig maakt. taarvoor beschikt deze regering irer verregaande bevoegdheden. Iet name wordt in het rapport uit- ibreid ingegaan op de veiligheids- fetgeving. die het mogelijk maakt m vrijwel alle vormen van politieke bpositie te controleren of te onder- fukken. politie heeft verder uitgebreide kvoegdheden tot willekeurige ar- Politieke gevangenen Zuid-Afrika heeft momenteel onge veer 450 veroordeelde politieke ge vangenen. onder wie zich vele promi nente zwarte leiders bevinden. De om politieke redenen veroordeelden hebben veel minder rechten dan de niet-politieke. Op het verbanningsoord Robbenei land worden de zwarte politieke ge vangenen gedwongen tot zware li chamelijke arbeid, hoewel ze slechts beperkte voeding ontvangen en de medische voorzieningen er niet best zijn. Minstens 37 van hen zitten le venslange straffen uit. Het is volgens het rapport moeilijk om een schat ting te maken van de aantallen men sen die zonder vorm van proces ge vangen zitten. Terughoudend De autoriteiten zijn zeer terughou dend met het verschaffen van infor matie hierover en het aantal gedeti neerden is aan sterke wisselingen onderhevig. Naar de laatste schat ting bevinden 778 mensen zich om politieke redenen in gevangenschap zonder veroordeeld te zijn. Aan nog eens 170 personen is één of andere vorm van beperkte bewe gingsvrijheid of huisarrest opgelegd, terwijl jaarlijks enige honderddui zenden Afrikanen langere tijd in de gevangenis doorbrengen als gevolg van een overtreding van de pasjes- wetten. Martelen Amnesty beschikt over vele getui genverklaringen waaruit duidelijk blijkt dat martelpraktijken in Zuid- Afrika met grote regelmaat worden toegepast. Doel is hierbij het verkrij gen van bekentenissen en het af- KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KT jjfcKEN KINDER Cyriel Verleyen, Mechelen, 1914 zou hier meer moeten worden gelezen. Pedagoog van zijn vak nu oud-in specteur van het onderwijs in Vlaanderen is hij histo ricus voor zijn en ander mans plezier. Hij was het die de serie „Historische Verhalen" opzette, kleine verhalen voor schoolge bruik, die nu de 21ste jaar gang beleeft en waaraan zo wel door Vlaamse als Neder landse auteurs wordt mee gewerkt. Behalve van ge schiedenis is hij bezeten van sprookjes. Het zal niemand verbazen dat de man prachtig kan vertellen; toen ik hem eens meemaakte op een geza menlijk ondernomen lezin- gentoer onder andere op het H. Maagd College in Den- dermonde, school met twee duizend leerlingen zodat er nogal van lokaal en groep gewisseld werd die dag, trof ik, zelf uitgeteld, tegen vie-' ren hem fris en onvermoeid aan in een lokaal waar een klas jongens met open mond hem zat aan te horen. Hij heeft de Duizend en één Nacht bewerkt, samen met Jan Vercammen, is actief als criticus en promotor van andermans werk. En dat laatste zie je nog niet te vaak gebeuren! Een belangrijke bijdrage tot vernieuwing van de Vlaamse jeugdliteratuur is zijn „De boodschap van de onzichtbare" het verslag van een vliegramp in Peru waar één jong meisje over leeft, en dan ook het oer woud letterlijk overleeft. Of hij er bij geweest is be schrijft Vërleyen de ver schrikkingen van insecten, die maden eieren leggen on der je huid, dreigender dan tijgers en leeuw. De wil tot overleven, ook al ben jij de enige. Dat het meisje aan het slot ook nog de „on zichtbare" verscholen le vende Duitse oorlogsmisda diger vindt, die haar zijn levensverhaal opbiecht, komt mij als teveel voor. het verhaal van „survival" ls al boeiend genoeg als the- rpa. Het verhaal heeft hij ontleend aan een krantebe- rlcht zoals wij ze elke dag kunnen lezen. Avontuurlijk Spannend en avontuurlijk is „Vesalius, Schipbreuke ling op Zante". De Vlaming Andreas van Wesele gaat op weg naar Parijs om medicij nen te studeren bij de be roemde Sylvius, die de bron van Galenus' werk weer do ceert en de geheimen van het menselijk lichaam weer ontsluiert. Men heeft aan Andreas een lastige stu dent; hij gelooft niet in hek sen of tovermiddel, en brengt een schedel in zijn kamer, tot ontzetting van zijn hospita die wijwater haalt voor. of liever tegen, de om spraak roepende bot ten, want ontleden met ei gen oog en eigen mes van het menselijk lichaam was ongewoon in die tijd. An dreas bezweert zijn mees ters dat het kaakbeen van een mens niet zoals dat van hond en kat uit twee, maar uit één onderkaaksbeen be staat. Als Sylvius hem toe staat in een openbaar colle ge een lijk te ontleden om aan te tonen dat de lever uit twee lobben bestaat, en niet uit vijf, krijgt hij te horen „Nu ja, dat zal een geval van degeneratie zijn geweest. Vesalius, zo heet Andreas nu, krijgt het skelet van een gehangene te pakken, en studeert ijverig verder; hij begint aan zijn boek, gaat niet terug naar Leuven maar naar Padua, waar men hem aan de universi teit professor heeft ge maakt. Tot dan werd het beroep van medicus door de andere wetenschapsmen sen smalend bejegend, ook wel omdat zij het bereiden van geneesmiddelen over lieten aan de apothekers, de zieken aan barbier en chi rurgijn, en aderlaten hun al te veel was. Wat ze wél de den was eigenlijk: recepten uitschrijven. Bron van kennis Vesalius bracht zijn studen ten tot Galenus terug, die het menselijk lichaam zelf de bron van onze kennis noemde. Hij maakte school (en opspraak, omdat hij voortging met het ontleden van lijken) en hij zou een schitterende wetenschap pelijke carrière tegemoet gegaan zijn als niet Keizer Karei V hem zelf had ge vraagd die loopbaan op te geven, om voor hèn te ko men zorgen. Tegen ieder be ter weten in had Vesalius de medicus Cais Brittanicus genezen. Na 1543 evenwel woonde hij bij de keizer; hij was erbij toen op het slag veld van St Dizier René de Chalon, prins van Oranje, sneuvelde. Aar. Filips II vroeg hij toestemming een bedevaart naar het Heilige Land te mogen doen; onder weg leed hij schipbreuk op het eiland Zante. Van daaruit laat de auteur dit hele leven aan Vesalius (en aan ons) voorbijtrekken. Een knap geschreven histo rische jeugdroman, maar voor ouderen ook. In „Driemaal aan de schandpaal" heet de hoofd persoon Daniel Defoe. Hoe wel iedereen Robinson Cru soe kent, weet niet iedereen hoe zijn geestelijke vader zijn leven doorbracht. Ver leyen had een hoorspel over deze figuur geschreven, die hem aantrok omdat hij overeenkomsten zag tussen een man als Vesalius en De foe: beiden eenzame vech ters voor wat ze goed acht ten. Beiden bereid een stuk van hun loopbaan op te ge ven ten bate van de ge meenschap. Als schrijver, journalist, dissenter, is De foe nauwelijks bekend, alles wat men van hem weet is „Robinson." Uit roman Verleyen heeft vele figuren uit deze geromantiseerde le vensbeschrijving doodge woon uit Defoe's romans ge haald, en andere namen ge geven. De ontsnapping van kolonel Jack wordt verteld door Tom Shepard, om de figuren meer kleur te geven. Defoe is zijn hele leven lang boeiend genoeg, in en uit (meest in) het gevang we gens schulden; opgepakt wegens zijn dlssenter-schap (lid van bewegingen die on der invloed der protestan ten grondige hervormingen in de kerk van Engeland wensten. Je zou ze nu ook dissidenten kunnen noe men. Uit hen kwamen de Presbyterianen, de Metho disten, het Leger des Heils voort (later). Hun kinderen hadden geen toegang tot Oxford en Cam bridge, dus studeerde de jonge Defoe onder Morton in Newington Green Behal ve de godgeleerdheid wordt er door de eminente Morton ook les gegeven in wijsbe geerte, sterrenkunde; de te lescoop van Isaac Newton wordt door de jongens 's nachts gebruikt. Maar pre dikant wordt Daniel niet. hij wil als het huis in brand staat niet Gods hulp inroe pen maar water zoeken om te blussen; veel predikan ten, denkt hij, bidden te veel en blussen te weinig. Dan heeft hij al meer dan eens aan de schandpaal ge staan. armoe geleden, zijn gezin zien verkommeren. Om de schulden en vervol- door Gertie Evenhuis gers van zijn lijf te houden vlucht hij naar Bristol, waar hij alleen 's zondags buiten komt omdat hij dan niet gearresteerd kan worden,, vandaar zijn bijnaam Me neer Zondag. Hij schrijft en schrijft hij is koopman, maar zijn betoog over termijn-beta lingen maakt indruk, en geeft hem de vrijheid Iets maniakaals Waarom verwijt men ie mand dat hij vreemdeling is? Dat hij van een ander ras is? Over die zaken schreef Defoe al! Zijn vrouw en gezin verwaarloosde hij, hij had ook iets maniakaals, maar hij móest zich met po litiek inlaten, en het was geen wonder dat men hem koos om naar Schotland te reizen om pogingen in het werk te stellen van Groot- Brittannië één rijk te ma ken. Maar wat in zijn leven alles veranderde was de ontmoeting met matroos Selkirk, die door zijn kapi tein voor straf alleen op het eiland Juan Fernandez was achtergelaten. Na drie jaar dook hij op. gezond en wel; hij werd de held van de dag. Defoe zocht hem op en vroeg hem het hemd van het lijf, dat Selkirk overigens nauwe lijks meer had. Het viel te gen. De natuur mooi? Ja. als je een mens hebtEn God?Niks gemerkt De eenzaamheid had hem misschien kwaad gedaan. Levensverhaal Van toen af speelde Defoe met de gedachte Robinson Crusoe te schrijven, die een menselijk wezen zou krij gen om hem gezelschap te houden. Hij beschreef hem als een matroos uit York „Maar Robinson was ik zelf, en het avontuur was het mijne," laat Cyriel Verleyen zijn held zeggen. Hij laat ook Defoe aan diens lieve lingsdochter Sophie zijn le vensverhaal doen. in ge sprekken Hij roept het Londen op van 1684 toen 't kermis was op een bevroren Theems; zijn kantoor in Cornhill; zijn vrouw Mary; alle kinderen. Zijn vader, die wat hij schrijft meer waard vindt dan vele pre ken. William Penn (een Quaker) die hem helpt te gen de stroom op te roeien, omdat de wereld zulke men sen nodig heeft Defoe sterft in Londen, en wordt begra ven buiten de poorten, bij Cripplegate, waar hij zijn kinderjaren doorbracht. Cyriel Verleyen: De boodschap van de on zichtbare, Lannoo. f 14.90 idem: Vesalius, schipbreu keling op Zante. Altiora. 15.90 idem Driemaal aan de Schandpaal, uitg Altio- re uitg. 15.90 uitg. te Aver- bode. gen van Dexenienissen en net ai- r-ij. t a. i ÏT'ITT i 1 apartheidspolitiek. In de laatste vijftien jaar vonden ruim 40 mensen in Zuidafrikaanse gevangenissen de dood. In die geval len waarin een onderzoek naar de doodsoorzaak werd ingesteld ver toonden de lichamen vaak zichtbare sporen van marteling. Druk op overheid De actie is er niet alleen op gericht het eigen maar ook het Zuidafri kaanse publiek te informeren over Zuid-Afrika en zo groot mogelijke druk op de overheid daar uit te oefenen. Amnesty meent dat slechts een af schaffing van het apartheidssysteem dat zijn weerslag vindt in de wetge ving. de wezenlijke oorzaken van po litieke gevangenschap in Zuid-Afri ka kan wegnemen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Acht kerke lijke hoogleraren zullen steun verlenen aan de actie van het Interkerkelijk Vredesberaad tegen de neutronenbom. Tegenover het weekblad Hervormd Nederland van deze week hebben de acht hoogleraren verklaard waarom zij bereid zijn binnen hun kerken actie te voeren tegen de neutro nenbom. Gevaarlijk rrRECHT (ANP) Tijdens in eerste, algemeen beschou- ende bespreking van de CAO bor de bankbedrijven, hebben e werkgevers de bonden laten ten in te willen gaan op de rstellen over het werkgele- nheidsbeieid van de NW- md Mercurius en de diensten- nd NKV. Dit heeft een oordvoerder van Mercurius egedeeld. rder de CAO voor bankbedrijven kllen zestigduizend werknemers en overeenkomsten, die hiervan zijn afgeleid, hebben betrekking op nog eens 25.000 man. De arbeidsplaatsenovereenkomst van de NVV- en NKV-dienstenbond behelst volgens Mercurius een aan tal procedure-afspraken, die de bon den gelegenheid geven op te komen voor de werkgelegenheid bij plannen voor investeringen, belangrijke in krimpingen en reorganisaties. Dit overleg over arbeidsplaatsen zal niet alleen worden beperkt tot indi viduele ondernemingen, want er wordt ook gedacht aan een nieuw op te richten orgaan, waarin wordt ge sproken over de werkgelegenheid in de gehele bedrijfstak. Prof. dr G. Th. Rothuizen, (gerefor meerd) die aanhanger is van de poli tiek van het machtsevenwicht, zegt de neutronenbom te zien als een verschuiving in het evenwicht en daarom als een hoogst gevaarlijke ontwikkeling. De doopsgezinde prof. dr H. B. Ros sen acht de uitwerking van de neu tronenbom tenminste zo erg als die van de terecht verboden chemische wapens. Prof. dr E. J. Kuiper (remonstrant) ziet in invoering van de neutronen bom precies het omgekeerde van stabilisering: „In plaats van dat de trein van de wapenwedloop langza mer gaat rijden, zodat we een kans krijgen eruit te springen, wordt z'n vaart versneld." Verzet groter LISSINGEN (ANP) De veertien jerlingen van de bedrijfsschool van bechst in Vlissingen, die dinsdag iet ademhalingsmoeilijkheden in kt Academisch ziekenhuis in recht moesten worden opgeno- n. mochten gisteravond weer ^ar huis terugkeren. !t Inademen van giftige dampen. Van onze parlementsredactie Bij de CAO-onderhandelingen is voorts toegezegd dat een prijscom pensatie zal worden uitgekeerd en dat verder gesproken zal werden over een kaderregeling voor het so ciaal beleid op lange en middellange termijn. Hierover waren door de bon den al eerder voorstellen ingediend. Wat betreft de voorstellen voor ver vroegde pensionering zal nog nader worden gestudeerd over de algeme ne positie van oudere werknemers bij de banken, aldus Mercurius. Prof. dr H. M. Kuitert (gereformeerd) vindt een protest enkel tegen de neu tronenbom niet zo'n goede actie: „Ik ben tegen de invoering van de neu tronenbom, omdat ik al lang tegen kernwapens ben." „Ik ben wel blij dat de dreigende ontwikkeling van de neutronenbom het verzet tegen de kernwapens nieuw leven inblaast, de ogen opent van mensen die tot nog toe het ge vaar van de kernwapenstrategie on voldoende onderkenden." De hervormde prof. dr M. H. Bolke- stein zegt: „Als de hervormde kerk de lijn wil doortrekken van het kern wapenrapport uit 1962, waarin een radicaal nee tegen kernwapens wordt uitgesproken, dan is de beslis sing ook nee te zeggen tegen de neutronenbom, in feite al lang ge nomen." f dinsdagmorgen vrijkwamen tij ns laswerkzaamheden op de be- ijfsschool in Vlissingen-Oost. er van de in het lokaal aanwezige Briingen werden direct in het zie- "inhuis in Goes opgenomen. De be- indelend arts achtte het later adzaam om deze vier en nog tien idere leerlingen te laten opnemen bet ziekenhuis in Utrecht, dat is specialiseerd in ademhalingspro- emen Over de oorzaak van de trgiftiging bestaat nog geen duide- kheid. DEN HAAG Het aantal gevallen van dubbele nationaliteit moet be perkt worden. Dit is de mening van de staatscommissie voor de Neder landse burgerlijke wetgeving die gisteren een advies heeft uitge bracht voor een nieuwe wet op het Nederlanderschap. In december 1976 werd over het Ne derlanderschap een voorontwerp van wet ingediend dat nogal een aantal mogelijkheden open laat voor dubbele nationaliteit De staatscommissie is het daar met in alle gevallen mee eens. Zij adviseert om een kind niet auto matisch de Nederlandse nationali teit te geven als een van de ouders een buitenlander is en het kind te vens geboren is in het land van die ouder. Alleen als de ouders erop staan dat het kind Nederlander wordt kan dat volgens de commis sie Maar dan moet het de andere nationaliteit opgeven. Prof. dr P Roscam Abbing (her vormd) wijst alle soorten kernwa pens principieel van de hand, en zegt daarom ook voluit nee tegen de neu tronenbom, die de kernwapendrem pel duidelijk verlaagt. De hervormde hoogleraar dr A. Geense noemt de neutronenbom „een cynische ver sterking van de kernbewapening, cy nisch vooral in die zin dat de Indruk wordt gewekt dat de vernietiging minder totaal is. omdat het geraam te van het menselijk leven overeind blijft staan." Prof. dr H. Berkhof (hervormd), de achtste kerkelijke hoogleraar, was niet beschikbaar voor commentaar wegens verblijf in het ziekenhuis. Hervormd Nederland schrijft dat hij scherp stelling neemt tegen de kern wapens in het algemeen en de neu tronenbom in het bijzonder Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Albert Heijn 24.000 werknemers is als eerste grote onderneming akkoord gegaan met het voorstel van de vakbeweging om in de CAO voor dit Jaar een arbeids plaatsenovereenkomst (APO) op te nemen. Het principe-akkoord tussen Ahold, de holdingmaatschappij van Albert Heijn en de vakbonden betekent dat de bonden gelegenheid krijgen meer invloed uit te oefenen op het werk gelegenheidsbeleid in de onderne ming. Afgesproken is dat de bonden zullen worden betrokken bij investerings plannen, die van invloed zijn op de werkgelegenheid en dat zij twee keer per jaar informatie zullen ont vangen over de algemene ontwikke ling in het concern, met name op het vlak van de werkgelegenheid. Verder is de onderneming bereid een actief beleid te voeren voor bijzon dere groepen, zoals gehandicapten, het eigen personeel voorrang te ge ven bij het vervullen van vacatures en alle vacatures te melden bij het GAB Bovendien komen er regeb voor het aantrekken van uitzend krachten. Op materieel gebied scheiden Ahold en de vakbonden nog voornamelijk twee punten: een half procent com pensatie voor de verhoging van het BTW-tarief van het aardgas en het „aftoppen" van de prijscompensatie voor de inkomens boven de 50.000 gulden. Zowel Ahold als de bonden menen dat het resultaat van de besprekin gen tot nu toe redenen tot optimis me geeft. Vice-voorzitter CDA Dr Sytse Fa- ber is gekozen tot vice-voorzitter van het CDA, overeenkomstig de procedure waartoe is besloten op het CDA-congres van 10 december 1977. Weliswaar zijn naast de heer Faber, als de kandidaat van het algemeen bestuur, twee tegenkandidaten in gediend, te weten: mevrouw J. van Leeuwen en de heer S. J. Jonker, maar beide kandidaten hebben la ten weten voor de functie van vice- voorzitter niet beschikbaar te zijn. De heer Faber. geboren in 1937, woont te Hardegarijp (Fr.). Hij stu deerde sociale wetenschappen en was wetenschappelijk medewerker voor bestuurskunde aan de Fryske Akademy te Leeuwarden. Nu is de heer Faber lid van de CDA-Tweede- Kamerfractie, lid van het dagelijks bestuur van de ARP en lid van de commissie van hoofdredactie van het Friesch Dagblad. Burgemeester Mr J. O. E. Olden- ziel, chef-kabinet van de burgemees ter van Groningen, is met ingang van 16 februari benoemd tot burge meester van het Friese Hindeloo- pen. Mr Oldenziel is 38 jaar, her vormd en lid van de PvdA. Dr S. Faber Politiecommissaris Bij koninklijk besluit is de heer G de Boer, com mandant van het korps luchthaven- politie van Schiphol, benoemd tot onbezoldigd commissaris van de rijkspolitie. Het korps luchthaven- politie bestaat uit 116 man, van wie degenen die in de uitvoerende dienst zijn geplaatst, beëdigd zijn als onbezoldigd ambtenaar van de rijkspolitie. Enige en algemene kennisgeving Tijdens ons verblijf in Tanzania is op 12 januari j.l. plotseling van ons weggenomen mijn lieve man en mijn lieve papa Willem Albertus Dekker oud 35 jaar. Ank Dekker-Groeneveld Susanneke De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden op de begraafplaats Rustoord aan de Postweg te Nijmegen. Nijmegen, 18 januari 1978 Corr. adres: Groesbeekseweg 312 Met ontsteltenis en diepe droefheid vernamen wij dat in Tanzania is omgekomen onze zoon, schoon zoon, broer, zwager en oom Willem Albertus Dekker echtgenoot van Ank Groeneveld Badhoevedorp: C J Dekker A. A. Dekker-van Es Nijmegen B. W. Groeneveld H. J. Groene veld-van de Rest Badhoevedorp N P. Dekker N J Dekker-Koetsier Niels, Nienke Amersfoort: A. van Bemmel H. J. van Bemmel-Dekker Kees Eindhoven: H. Groeneveld J E. M. Groeneveld-Hendriks Coen Badlioevedorp, 18 januari 1978. Vaak wordt gewaarschuwd voor een overmatig gebruik van eieren, en dat is dan van wege het hoge cholesterolge halte in de dooier. Een ei weegt gemiddeld 58 gram. waarvan 35 gram eiwit (ongeveer 15 cal en 18 gram dooier (ongeveer 70 cal.). Er is dus iets voor te zeggen om de dooier wat vaker te scheiden van het eiwit, dat bovendien vetloos is. Met die dooier kunt u stukgeklopt in een beetje water uitstekend uw haar wassen. Het schuimt niet. maar reinigt des te beter. Dooiers kunt u bewaren in een kopje water in de koelkast. Overigens: verse eieren „zin ken" in een kom koud water. Twijfelgevallen blijven drijven. Donderdag 19 januari ontbijt 1 gekookt el 1 dun besmeerde snee bruin of volkorenbrood met magere vleeswaar 1 glas magere of halfvolle melk of yoghurt koffie of thee zonder suiker 's morgens koffie of thee zonder suiker met biscuitje lunch 2 sneden brumbrood of geroos terd wittebrood met tesamen 75 gram tartaar of filet Ameri- cain en uitjes kopje halfvolle melk of karne melk 1 manderijn koffie of thee zonder suiker 's middags koffie of thee zonder suiker beker bouillon uarme maaltijd gegrilleerde kip kleine portie sperciebonen portie sla met wat tomaat (wei nig sla-oliei kleine portie gebakken of ge kookte aardappelen 1 appel of sinaasappel kleine portie yoghurt of kopje melk avonds koffie of thee zonder suiker glas tomatensap, groentesap of suikervrije frisdrank (niet doen als u een slaapmutsje wenst).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9