Communisten Italië: desnoods volksfront Ethiopië wil geen Inmenging Westen Soares krijgt partij achter zich Niet-blank front mijlpaal in geschiedenis Zuid-Afrika Sadat China wil Vietnam en Cambodja verzoenen g/erbond tegen apartheid onder leiding van Buthelezi Hof stelt Ieren en Britten tevree Saoedi-Arabië houdt vast aan dollar VS leveren meer wapens Coalitie met centrum-democraten OAE-top over Sahara in maart DERDAG 19 JANUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet S DME (Reuter, UPIi Een regeringscrisis in Italië kan des- Dds worden opgelost zonder christen-democraten. Met deze arschuwing hebben de Italiaanse communisten gisteren de ko ik op de christen-democraten opgevoerd. Het was de eerste n l er dat zij zo duidelijk zich bereid verklaarden om mee te nel rken aan een soort „volksfront-regering" in Italië. DUBLIN (Reuter, UPI) - Dc Britse en Ierse regering hebben gisteren met voldoening gereageerd op de af loop van de procedure waarbij zij tegenover elkaar stonden voor het Europese Hof voor de rechten van de mens. Dit Hof kwam gisteren met de uit spraak dat het Britse leger in 1971 Noordierse gevangenen op ontoelaat bare wijze heeft behandeld. In ten minste twaalf gevallen werden man nen die verdacht werden van terroris tische activiteiten, onder meer bloot gesteld aan zware geluidshinder. De Ierse regering had om een uit- spraak van het Europese Hof ge vraagd om te laten vaststellen of een dergelijke behandeling al dan niet in strijd is met de rechten van de mens. Op dit punt heeft Ierland zijn zin gekregen. Aan de andere kant heeft het Hof de Britten niet uitdrukkelijk van marte lingen willen beschuldigen. Dat was voor de Britse regering reden om vol daan te zijn over de uitspraak. Prakti sche gevolgen zal de beslissing van het Hof niet hebben. Engeland heeft al in een eerder stadium toegegeven dat de verhoortechnieken in Noord- Ierland niet door de beugel kunnen cn maatregelen genomen on herha ling te voorkomen. In een reactie noemden de leren de uitspraak een winstpunt voor allen die waarde hechten aan de naleving van mensenrechten. n christen-democraten, de grootste 1 itieke groepering in Italië, zijn a' tig jaar aan de macht geweest. De fs elopen jaren is het streven van de nmunisten gericht geweest op een bond met deze christen-democra- v Door de geringe toeschietelijk- d van deze laatsten is dit beleid dit moment weer ter discussie, lop regeringscrisis die afgelopen 1. ekeinden in Italië uitbrak, heeft herbezinning in de communisti- veijie gelederen nog versterkt. Die tes sis ontstond juist doordat de d isten-democraten weigerden ue z, nmunisten op te nemen in het gbinet. Bij de onderhandelingen s nu aan de gang zijn om Italië sseier aan een regering te helpen zul- e i Je communisten (daarbij ge- refc und door onder meer de socialis- moD toch blijven vragen om rege- lbe gsdeelname. Om zich daarbij I rker te maken hebben ze nu dui- zi ik gezegd dat de christen-demo- iten ook geheel buiten de regering nnen worden gelaten, ft. verklaring kwam van de parle- wéntaire leider Fernado di Guilio. vi j zei dat wanneer de christen-de- Cfccraten er niet in slagen een kabi- nvit te vormen „volgens de regels enin de democratie het staatshoofd Zo|nand die niet tot de relatieve lerderheid behoort kan vragen 1 kabinet te vormen." een communist idii rmoedelijk denken de communis- tat i daarbij niet aan de benoeming n een partijgenoot tot kabinets- mateur. Waarschijnlijker is dat het oog hebben op iemand uit één de kleinere partijen. }t is zelfs denkbaar dat die een Jbinet zou samenstellen zonder communisten. Wel zou dan het be leid in hoge mate door de commu nisten worden gedicteerd, maar over sociaal-economische vraagstukken bestaan er geen gTote verschillen tussen die communisten de kleinere linkse partijen. Er is ook aleennaamgenoemd voor de functie van premier in zo'n kabi net. Het is Ugo la Malfa, leider van de kleine Republikeinse partij, een vroegere vice-premier. Hij heeft de afgelopen weken ook krachtig ge pleit voor een nationaal noodkabi- net op zo'n breed mogelijke basis. Dat is hetzelfde wat de communis ten vragen, maar door de christen democraten wordt afgewezen. NICOSIA (AP) Saoedi-Arabië zal de dollar blijven aanhouden als de geldsoort, waarin de porijzen van ruwe olie worden uitgedrukt. De re gering van het land ontkenbt ooit plannen te hebben gehad om de rol van de dollar door een andere geld soort over te laten nemen. Zij heeft ook aan derden geen suggesties in die richting gedaan. Dit blijkt uit een verklaring van de minister van economische en olieza ken van Saoedi-Arabië, Mohammed Aba al-Khail, die door het officiële persbureau van Saoedi-Arabië is be kend gemaakt. „Op de komende vergadering van de economische commissie van de OPEC zaLde prijs bepalingsmethode voor ruwe olie besproken worden. Niet de geld soort, waarin de prijs wordt vastge steld", aldus de minister. Bij de aankomst van de Turks- Cypriotische leider Raoef Denk- tasj (links) in Ankara riep Tur- kijes premier Boelent Ecevit (midden) op tot een regeling van de kwestie Cyprus die de rechten, van de Turks-Cyprioti sche gemeenschap waarborgt en in overeenstemming is met de nationale belangen van Tur kije. Turkije maakte gisteren verder bekend dat de onderhan delingen met Griekenland over het conflict tussen de beide lan den in de Aegeische Zee op 12 februari op technisch niveau in Parijs zullen worden hervat. 'NDEN, NAIROBI (UPI, Reuter) Ethiopië heeft het Westen iteren gewaarschuwd om zich niet in het conflict in de Hoorn Afrika in te mengen. Tegelijkertijd kondigde Ethiopië aan een tegenaanval te zullen lanceren om de eenheden in het Westsomalische Bevrijdingsfront uit de Ogadenwoestijn ""verdrijven. fze aankondiging werd gisteren ge- door de permanente secretaris i Ethiopië voor buitenlandse za- Dawit Wolde Georgis, tijdens i persconferentie in Londen. Ma- [$r Berhanos Bajih, een van Ethio- s voornaamste experts op het ge- van internationale betrekkin deed gisteren eveneens een firtgelijke aankondiging tijdens persconferentie in de Keniase Jofdstad Nairobi. iwit die in Londen een tussenlan- ig maakte op weg van de Verenig- Naties in New York naar Addis ba bevestigde dat de Sowjet- 30i.jiie en Cuba tot de „hooggewaar deerde socialistische vrienden beno ren die inspringen in ons uur van de nood". Dawit ontkende echter dat „buiten lands personeel op ons grondgebied vecht". De Ethiopische secretaris was gisteren in Londen om met de Britse minister van buitenlandse za ken, David Owen het „Britse stand punt te verduidelijken". Op zijn persconferentie las Dawit een verklaring voor waarin Ethiopië „de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Somalië en z'n reactionaire bondgenoten zoals Iran en Saoedi- Arabië sterk waarschuwt om zich te onthouden van het creëren van een voorwendsel om de oorlog van agres sie begaan door Somalië tegen Ethi opië te internationaliseren". Zowel Dawit als Bajih ontkenden dat de Russische en Cubaanse mi nisters van defensie zich in Ethiopië bevonden of dat Russische oorlogs schepen eenheden van de Eritrese afscheidingsbeweging hadden be schoten. Dawit bevestigde dat Ethiopië bin nenkort een grootscheepse aanval in de Ogadenwoestijn zou lanceren maar stelde uitdrukkelijk dat in te genstelling tot wat Somalië beweert Ethiopië Somalisch grondgebied niet zal aanvallen. De Ethiopische aanval in de Ogaden, dat formeel tot het grondgebied van .Ethiopië behoort dient slechts om „ons bezet gebied te heroveren". Die officiële benoeming kan nog wel op zich laten wachten. De Portugese grondwet schrijft voor dat de nieuwe regering binnen tien dagen na haar benoeming een programma moet presenteren. Soares zal waarschijn lijk wat langer tijd van voorberei ding nodig hebben. Het was gisteren ook nog de vraag of de nieuwe regering wel voldoende „stabiel" en „coherent" is. De revolu tionaire raad, die als een soort super visor voor de Portugese politiek fun geert, zou op die gronden de benoe ming van de premier kunnen tegen houden, maar de kans op een nega tief oordeel van deze raad werd niet hoog aangeslagen. Grond voor twijfels aan de stabiliteit van coalitie tussen socialisten en (ta melijk conservatieve) centrum-de mocraten is er wel. De combinatie heeft in het parlement van 263 zetels een meerderheid van 143. Maar bin nen de socialistische partij bestaat er nogal wat verzet tegen de koers van Soares. De partijraadsvergadering ging met grote meerderheid akkoord: 96 stera men voor, één tegen en 23 onthou dingen. Maar een derde van het to taal aantal leden van de partijraad was niet ter vergadering verschenen en het is waarschijnlijk reëel de meesten van hen maar tot de „ont houders" te rekenen. Buiten het parlement kan de rege ring niet rekenen op steun van de vakbonden. De communisten die veel invloed hebben in de vakbewe ging weigeren hun steun aan wat zij noemen „een kabinet met extreem rechtse elementen." WASHINGTON (UPI, AFP) De Verenigde Staten zullen dit jaar in totaal voor 13,2 miljard dollar aan wapens leveren aan de rest van de wereld. Dit is een schatting van het Amerikaanse ministerie van de fensie. Wanneer dit cijfer werkelijkheid wordt, betekent dat dit jaar een stijging met 2 miljard dollar. PEKING (UPI. Reuter) China is een diplomatiek offensief om een wapenstilstand tussen Vietnam en Cambodja tot stand te brengen. Terwijl de Vietnamese vice-minister van buitenlandse zaken Phan Hien zich in Peking bevindt is gisteren een hoge Chinese delegatie naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh vertrokken. Van een medewerker LISSABON De partijraad van de Portugese Socialistische Partij heeft Mario Soares gisteren toestemming gegeven een regering te vormen van socialisten en centrum-democraten. President Eanes zal nu Soares waarschijnlijk binnen enkele dagen benoemen tot premier van het nieuwe kabinet. De Chinese delegatie wordt geleid door mevrouw Teng Jing-Chao, we duwe van de voormalige Chinese premier Tsjoe En-lai en bestaat ver der uit de Chinese vice-minister van buitenlandse zaken Han Nien-loeng en de directeur van de afdeling Azië van het ministerie Schen Ping Onverwachts Het bezoek van de Chinese delegatie aan Cambodja wordt als een vriend- schapsbezoek omschreven. Het be zoek komt onverwachts omdat me vrouw Teng zaterdag een ontmoe ting zou hebben gehad met de Fran se premier Barre, die vandaag in Peking aankomt. Aangenomen wordt dat de reis van de Chinese tot doel heeft om Viet nam te bewijzen dat China achter Cambodja staat en om Phnom Penh te bewegen tot een soepelere hou ding ten aanzien van de mogelijk heid van vredesonderhandelingen met Vietnam. De Vietnamese onder-minister van buitenlandse zaken bevindt zich al tien dagen in de Chinese hoofdstad. Over zijn besprekingen in Peking wordt de grootst mogelijke stilte bewaard. Geen federatie Vietnam heeft ondertussen tegenge sproken dat het streeft naar de vor ming van een Indochinese federatie waarin, volgens Cambodjaanse le zing Laos en Cambodja zouden moe ten worden opgenomen onder lei ding van Hanoi. Wel wil Vietnam dat de drie landen die „nauw verbonden waren in hun nationale bevrijdings- strijd tegen het Franse en Ameri kaanse imperialisme dit blijven bij hun opbouwwerk en nationale ver dediging." Vervolg van pagina 1 Palestijnen Vanaf het begin van de politieke besprekingen in Jeruzalem stonden Egypte en Israël lijnrecht tegenover elkaar wat betreft de oplossing van het Palestijnse vraagstuk en de Egyptische eis dat Israël zich uit alle in 1967 bezette gebieden terug moet trekken. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen achten het niet uitgesloten dat de incidenten bij het diner dat Be gin dinsdagavond voor zijn Egypti sche gasten tot het besluit van Sa- dat hebben bijgedragen. In een toe spraak na het diner sprak Begin over misbruik van het begrip zelfbe stuur. Hij haalde het voorbeeld aan van Adolf Hitler en het zelfbestuur voor de Duits sprekende bevolking in Su- detenland. dat destijds een van de eerste gebieden was die door Duitse troepen werden ingenomen. Deze uispraken en uitlatingen van Begin bedierven de sfeer bij de vredesbe sprekingen volgens Egyptische functionarissen. Begins uitspraken leidde ertoe dat de Egyptische minister Kamel geen toost bij het dinner uitbracht. Dat Sadat de stand van zaken bij de onderhandelingen tussen Egypte en Israel ernstig opvat bleek uit zijn besluit eerder deze week zich gedu rende tien dagen af te zonderen om onder meer de ontwikkelingen bij de besprekingen in Jeruzalem van mi nuut tot minuut te kunnen volgen. De regerinsverklaringen gisteren be schuldigde Israel ervan na „deelop lossingen" te streven „die niet zou den kunnen leiden tot de verwezen lijking van een rechtvaardige en duurzame vrede in het gebied." „President Sadat heeft dit ernstige besluit genomen zodat de onderhan delingen niet worden voortgezet in een vicieuze cirkel of worden afge leid van een zaak, waarover de dis cussie nog niet is afgesloten, naar een zaak die nog niet aan de orde is." Gedoeld wordt hierbij op de Palestijnse zaak. Hierover wil Egyp te met Israël een principe akkoord sluiten voordat er over andere zaken gesproken wordt. Volgens de Egyp tische verklaring is de Egyptische onderhandelingspositie duidelijk. Israël echter trachtte de discussie vaag te houden en „dit is niet langer duldbaar na het moedige initiatief van Sadat. Het besluit van Sadat om zijn minis ter van buitenlandse zaken naar Cai ro terug te roepen kwam als een donderslag in Jeruzalem aan. Ameri kanen. Egyptenaren en Israëli's wa ren er volslagen door verrast. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Vance moest het nieuws ontvangen van de persbu reaus. Premier Begin hoorde van het besluit van Sadat via de Israëlische radio. Een woordvoerder var. het Is raëlische ministerie van buitenland se zaken verklaarde gisteravond: „Wij waren verrast. Wij geloven dat het een zaak van overleg Is. Wij zien geen enkele reden waarom de be sprekingen afgebroken zouden wor den. De zaken zijn in beweging". Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hadden gisteravond nog geen idee wat de gevolgen waren van het besluit van Sadat. Volgens de woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken is „er geen crisis, geen patstelling en geen afbraak". Ozman al Baaz, een hoge Egyptische functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gis teravond in Jeruzalem dat het ver trek van de Egyptenaren „niet bete kent dat wij het vredesproces afbre ken. Wij lopen er niet vandoor". Ook een anonieme Israëlische minister liet zich gisteravond op de Israëli sche televisie optimistisch uit: „On danks alles zullen wij een regeling met Egypte treffen. Als enig lid van de regering zou willen intervenieren, zullen wij de regerlg veranderen." LIBREVILLE (AP) Algerije en Marokko zijn overeengekomen om beide een speciale topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid over hun geschil over de westelijke Sahara. Dit werd door de president van Gabon, Omar Bongo, bekendgemaakt in wiens hoofdstad de OAE-top van 24 tot 30 maart zal worden gehouden. Algerije steunt het Frente Polisario, de bevrijdings beweging van de westelijke Sahara die zich tegen de opdeling van het gebied tussen Marokko en Maureta- nië verzet. Dor Hennie Serfontein (tETORIA Het opzetten van een politiek verbond door oraanstaande leiders van de zwarte, de Indische en de gekleur- t gemeenschappen in Zuid-Afrika om een gezamenlijk beleid igen de apartheid te voeren „ten behoeve van het onderdrukte »lk", was een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van Zuid- Jrika. Deze beslissing kan nog veel verreikende politieke conse- ienties hebben. jldens de bijeenkomst op 11 janua- fin Oeloendi, de hoofdstad van Zoe- feland, werd Gatsha Buthelezi. eer- p minister van Kwazoeloe en leider fn Inkatha, gekozen tot voorzitter in deze nieuwe politieke beweging, fet verbond vertegenwoordigt nu (langrijke delen van de Zuidafri- lanse zwarte, gekleurde en Indi- ihe gemeenschappen, namelijk (eer dan 8 miljoen mensen, hetgeen lerkomt op een derde van de totale fvolking. Voor de goede orde; van pe totale Zuid-Afrikaanse bevol- jng is slechts 4,3 miljoen blank. leiders besloten tot de vorming In een coördinatie-comité dat het rrbond vaste vorm moet geven, ferder moet het comité een nationa- j conventie bijeenroepen waar alle isidafrikanen uitgenodigd moeten Prden om een handvest te bedenen t>or een niet-raciale maatschappij een nieuwe grondwet voor Zuid- Irie partijen e nieuwe politieke beweging verte- fnwoordigt drie partijen. Ten eer- e de machtige Inkatha, een „natio- ^al-culturele bevrijdingsorganisa- van de Zoeloes Deze organisa tie, geleid door 120 gesalarieerde krachten, wordt gesteund door de brede massa van de Zoeloes, die met hun 5 miljoen de grootste etnische groep in Zuid-Afrika vormen. Inkat ha heeft verder de steun van voor aanstaande academici en intellectu elen, terwijl ook leiders van andere etnische groepen hun steun hebben toegezegd. Bij 'de verkiezingen voor het Kwazoeloe-parlement die in fe bruari gehouden zullen worden, zijn alle kandidaten leden van Inkatha. De tweede partij is de gekleurde Arbeiderspartij van Sonny Leon. Deze partij heeft een grote meerder heid in de gekleurde vertegenwoor digende raad en ze belichaamt de weerstand van de meeste van de 2 miljoen gekleurde Zuidafrikanen te gen het beleid van de Zuidafrikaanse regering. Ten derde is er de Indische Hervor mingspartij, geleid door Chinsamy, die een belangrijk deel van de Indi sche opinie vertegenwoordigt. De In dische Congrespartij, die er niet bij was in Oeloendi. heeft wel de beslis singen die daar genomen werden van harte toegejuicht. De Arbeiderspar tij en bijna alle Indische groepen, waaronder de Indische Raad, die druk op dat „Zuid-Afrika één land is menwerking, die de etnische lijnen Buthelezi. aan de kant van de regering staat, hebben de recente constitutionele plannen die een gescheiden verte genwoordiging voor blank, gekleurd en Indisch voorstaan en die de zwar ten naar de thuislanden verwijzen, verworpen. „Een volk, een land" Dit nieuwe verbond, dat boven de raciale lijnen uitgaat, is regelrecht in strijd met de fundamentele basis van het regeringsbeleid van geschei den ontwikkeling (apartheid). In zijn openingsrede van de vergade ring, legde chief Buthelezi er de na- en dat wij allen één volk zijn, in één hand". Hij riep dus op tot een hou ding waarin racisme niet bestaat en benadrukte zaken die van gemeen schappelijk belang zijn. Onherroe pelijk verwierp hij het apartheidsbe- leid van de regering en het idee dat zwarten een eigen politiek moeten voeren die gebaseerd is op etnische groepen, beperkt tot de zogenaamde thuislanden, waar slechts een min derheid van die etnische groepen woont. De bijeenkomst in Oeloendi en de besluiten die daar genomen werden zijn een ernstige uitdaging aan de Zuidafrikaanse regering. Het gaat immers regelrecht in tegen de waar schuwing die vier maanden geleden werd gegeven door minister van Jus titie. Jimmy Kruger, toen deze chief Buthelezi vertelde dat hij Inkatha zou verbieden als deze organisatie ook niet-Zoeloes zou aantrekken. Hij zei dat zoiets tot bloedvergieten in Zuid-Afrika zou leiden, waarop Buthelezi hem van repliek diende door op te merken dat de (blanke) Nationale Partij van premier John Vorster ook niet-Afrikaners als lid accepteerde. Buthelezi kondigde toen al aan dat hij de basis van Inkatha zou verbreden zodat deze organisatie een bevrijdingsbewe ging voor alle zwarten zou worden. De Zuidafrikaanse wetgever ver biedt multi-raciale politieke partij en. De zogenaamde „niet-inmen- gingswet" verbiedt bijvoorbeeld dat blanken zich bezighouden of zich mengen in zwarte politiek. Tot op heden heeft de regering niets ondernomen tegen „niet-blanke" sa- overschreed. De ontmoeting tussen Kruger en Buthelezi vond plaats op verzoek van de minister met het doel Buthelezi te waarschuwen dat hij bezig was een „gevaarlijke weg" in te slaan met zijn nlet-etnische benadering. „Gevaarlijke weg" Twee maanden geleden verbood mi nister Kruger een editie van „De Natie", de spreekbuis van Inkatha, waardoor duidelijk werd dat de re gering een confrontatie met Buthe lezi aan het voorbereiden was. Bu thelezi echter schijnt de verwachte botsing handig uit de weg te zijn gegaan door niet een multi-raciale politieke partij te vormen. Door het sluiten van een verbond, waarbij elke partij zijn eigen identiteit be houdt, maar toch verenigd wordt in een overkoepelende organisatie, lijkt hij voorlopig de regering in Pretoria van zich af te houden. Twee ontwikkelingen Het verbond van Oeloendi geeft twee belangrijke politieke ontwik kelingen aan. Ten eerste heeft het feit dat de meerderheid der gekleur- den, de groep die historisch en cul tureel het dichtst bij de blanke Afri kaners staat, nu een verbond willen sluiten met de sterkste zwarte groep, de oude droom verstoord dat de Afrikaners een niet-zwart ver bond zoudeh kunnen domineren. Het betekent ook dat de nieuwe voorstellen van de regering voor de gekleurden en Indiërs onmogelijk uit te voeren zullen zijn omdat de gekleurden en Indiërs ze in groten getale hebben verworpen Ten tweede gebruikt Buthelezi zijn op de Zoeloes gebaseerde Inkatha niet voor een eng ethisch doel, maar ziet hij deze als een politieke basis om een bredere eenheid en samen werking te smeden tussen alle groe pen die het niet eens zijn met de regering van de Nationale Partij. De afgelopen twee weken hebben de regeringskranten en de door de staat beheerste radio en televisie hysterisch gereageerd op de vor ming van het verbond. Angstwek kende verhalen over een „Zoeloe- dreiging" waarschuwden de ge kleurden en Indiërs voor het komen de gevaar, waarbij niet vergeten werd het militante verleden van de Zoeloes uit de doeken te doen. Iro nisch genoeg ontkennen deze pers media het feit dat Boethelezi's doel van verbreding van de basis van Inkatha en de vorming van een ver bond met andere groepen, in feite Juist in strijd zijn met de aanklach ten van de regering en de regering dit dus eigenlijk als een hoopvol teken zou moeten zien. Sleutelfiguur Chief Buthelezi komt duidelijk op als een sleutelfiguur in de Zuidafri kaanse politiek. Hij geniet wijdver breide steun, als traditionele en als moderne leider Hoewel hij in het verleden verschillende malen in het openbaar is aangevallen door leden van het verboden ANC (de Afrikaan se nationale Raad). PAC (Pan-Afri- kaans Congres) en zwarte bewust zijnsbewegingen. blijft het feit dat hij privé een goede verstandhouding heeft met veel van de verbannen leiders van deze bewegingen. In het recente verleden Is er een aantal ontmoetingen geweest in Eu ropa tussen leden van de verschil lende zwarte politieke bewegingen die op de vorming van een gemeen schappelijk front aandrongen. Het nieuwe verbond van Buthelezi kan hierbij een belangrijke rol spelen. De leiders op de bijeenkomst In Oe loendi hebben duidelijk te verstaan gegeven dat het verbond geen anti- blanke beweging moet worden, hoe wel eerder wel gezegd werd dat een van de redenen voor de vorming ervan was dat bij de laatste verkie zingen vrijwel alle blanken één front vormden achter de regering. De deur is open gelaten voor de blanken. In het verleden is er over leg geweest tussen leiders van het nieuwe verbond en leiders van de Progressieve Federale Partij, die nu met haar 17 zetels in het 165 zetels tellende parlement de nieuwe offi ciële oppositiepartij is. Ook het be leid van deze partij is gericht op een conventie van alle rassen die een vreedzame oplossing van de conflic ten in Zuid-Afrika moet uitwerken. De regering staat voor een dillem- ma. Maatregelen tegen Buthelezi en zijn verbond zal de overtuiging bij de internationale opinie dat echte politieke vrijheid in Zuid-Afrika niet bestaat, verder versterken. Tenzij men zien bij het hanteren van deze politieke vrijheid houdt aan de re gels die gedicteerd worden door een blanke minderheidsregering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7