Veel huurders nog vogelvrij SPECULATIE IN UITVOERING!! tekening van een lezer Trouw commentaar ^ïderwijsbeleid Steeds meer bewoners bedreigde complexen wenden zich tot Bouwfonds Bescherming via wet dringend nodig genoemd ■pjlNDER. SÉRVICE OPENBAAR VERVOER. JDAN MAAR W£ER Regen of sneeuw JIT DE WEEKBLADEN ïthina Tien meter Maniakken Mistig Van bovenaf Erfenis Liefde Veertig pilsjes NOERDAG 19 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet wnier Van Agt heeft het mooi tegd deze week: het onderwijs als sksteen van het regeringsbeleid, t klinkt bijna net zo mooi als de orden van de grondwet, waar te spreekt over het onderwijs als van aanhoudende zorg i de regering." j mogen ons erover verheugen i het onderwijs in de regerings- klaring zo'n ruime aandacht T2 :ft gekregen. Daaruit mag men r maken dat de regering ook in dit zicht de persoonlijke ontplooiing j mensen wil bevorderen. V regering heeft er gelukkig oog r or dat de individuele ontplooiing ns belemmerd wordt door maat- lappelijke ongelijkheden. Daar- verklaren wij tenminste de uit- erige passage over de ongelijke van meisjes. Het siert de ;ering dat zij daar iets aan wil m en, ook al zegt zij nog niet wat gen deze achtergrond is het ei- niet goed te begrijpen dat in regeringsverklaring zo weinig orklonk van zorg voor die andere jep kinderen met geringere kan- n op een goede ontplooiing: kin- ren uit minder welgestelde lieus. st met het oog op die groep ideren heeft de antirevolutionai- staatssecretaris Grosheide al in Éhet idee gelanceerd van een enschool voor alle twaalf- tot :njarigen. En vanuit eenzelfde voor de zwaksten in de samen- g heeft minister Van Kemena- ier jaar lang gewerkt aan een antwoorde opzet van een proef T?: eer is het niet) met dit nieuwe looltype. :n kan aanvoeren dat de liberale ia nister Pais en zijn christen-demo- I Arische staatssecretarissen De 1 ng en Hermes bereid blijken het ,vl periment voort te zetten. Dat is /a'j, maar tegelijk stellen zij alles in kt werk om de goede afloop te uhinderen. Zij doorkruisen een enlang nagestreefde en door het sirlement gesanctioneerde opzet, arbij de middenschool volgde op zesde klas van de lagere school, dii ineens moet er ook een cxperi- uent komen met een schoolvorm or elf- tot veertien jarigen. Dat ■■^tekent dat ook de basisschool lerhoop wordt gehaald. Wie wilde ook weer rust in het onderwijs? lidelijk is verder dat de nieuwe indslieden het experiment met middenschool nog wel dulden kunnen moeilijk anders), maar n voorkeur gaat toch uit naar andere ontwikkelingen, bijvoor beeld naar vergroting van het aantal scholengemeenschappen van lager beroepsonderwijs en Mavo. Op zichzelf is dat wel een goede zaak, maar wordt door de nadruk die daar nu op valt toch niet langs een ach terdeur de middenschool afge voerd? Verbazingwekkend is ook dat de kersverse minister nog voor dat iets van de uitkomsten van het experi ment met de middenschool bekend is, nu al laat merken niets te voelen voor invoering van zo'n schooltype over de hele linie. Naast een even tuele middenschool wil hij andere schooltypen laten voortbestaan. Buitenlandse voorbeelden hebben bewezen dat een dergelijke twee sporigheid alleen maar kan leiden tot „afroming" van de midden school: de pienterste kinderen gaan naar andere scholen. Daarom heeft de vorige minister van onderwijs altijd volgehouden, dat als er ooit een middenschool komt, deze net als de lagere school de enige onder wijsvorm voor de betrokken leef tijdsgroep moet zijn. Het gaat ons er hier niet om de politiek van Van Kemenade ten voorbeeld te stellen aan zijn opvol ger. Ook wij hebben in het verleden wel eens kritiek gehad op de manier waarop de vorige bewinstman te keer ging. En het is ons nog verre van duidelijk hoe een eventuele middenschool er precies uit zou moeten zien. Wat ons echter ver driet is dat Nederland met de komst van minister Pais op het departe ment van onderwijs schijnt te ver vallen in wat we de Engelse ziekte zouden kunnen noemen. In dat land woedt al twintig jaar lang een poli tieke strijd tussen socialisten en conservatieven over de invoering van de „comprehensive school." Telkens als de regering wisselt wordt de marsroute verlegd, zeer ten nadele van het onderwijs. Gezien de brede overeenstemming die in Nederland bestond over de noodzaak van een experiment met de middenschool zou het te wensen zijn dat de door voorgaande rege ringen in gang gezette ontwikkelin gen met wat meer enthousiasme werden voortgezet. Laat men niet vergeten dat talloze mensen al jaren met inzet van al hun krachten aan deze proef bezig zijn. En dat een nog veel talrijker groep mensen nog steeds hoopt op betere ontplooi ingskansen voor hun kinderen. door Jac. Lelsz ZUTPHEN De gevaren die argeloze huurders bedreigen door het optreden van geld rui kende speculanten gaan zich bij de schaarser wordende wo ningmarkt op steeds driestere wijze manifesteren. Apeldoorn, waar zestig huurders „door een windhandelaar voor het blok gezet: binnen een week kopen of anders eruit" op het nippertje de dans ont sprongen, is het meest recente voorbeeld. Daaraan vooraf gingen Enschede, waar de huurders van het zogenaam de Vredestein-complex. die in de mallemolen van de speculatie te recht waren gekomen, kans liepen op straat terecht te komen, en Am stelveen, waar de Rijkspostspaar bank een aantal huizen afstootte met vervelende gevolgen voor de huurders, een affaire die aanleiding gaf tot een discussie in de Tweede Kamer. In Apeldoorn is men op het ogenblik, wijs geworden door de op gedane ervaringen, bezig een draai boek samen te stellen, een handlei ding die huurders van woningen, mochten ze in moeilijkheden komen, vertelt wat ze het beste kunnen doen. In enige gevallen is het BNG, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten er al ingesprongen (Enschede, Apel doorn) om de huurders uit de handen van de speculanten te halen, name lijk in die zin dat ze althans kunnen blijven zitten waar ze zitten. Daar aan is onder meer in de laatste num mers van „Indruk", een door het BNG uitgegeven periodiek, bekend heid gegeven. Na deze publiciteit is het aan het BNG gebleken dat in veel meer gemeenten een dergelijke problematiek is. In ieder geval is het BNG de laatste dagen zoal vanuit een viertal gemeenten in het westen des lands benaderd: Rotterdam. Maassluis. Rijswijk en Heemstede. De heer A. de Vries, ontwikkelings manager van het BNG in oost-Neder land. heeft er in dat verband op gewezen dat het werkelijk de hoog ste tijd wordt dat de mazen van de wet worden aangetrokken, want die zijn nog lang niet waterdicht. „Veel huurders in Nederland zijn vogelvrij, ik schat wel zo'n twintig procent van hen." Heel erg bont In Enschede, al weer een tijdje gele- A. de Vries, Veel huurders vogelvrij den, heeft het speculatiebedrijf het wel heel erg bont gemaakt. Het profi teerde daar van buitengewone om standigheden. Op een middag werd daar een bedrag van een kleine twee miljoen gulden verdiend. Intussen kwam daar een groot aantal gezin nen een poos lelijk in de zenuwen te zitten. En dat terwijl ze toch al aan spanningen van andere aard ten prooi waren. Het betrof hier een complex wonin gen van het Vredestein-concern. De rijksoverheid besloot Vredestein fi nancieel te steunen. Een der voor waarden was dat Vredestein zijn „onrendabele goederen" van de hand deed. Hiertoe behoorden ook de huizen, honderd eengezinswonin gen en 84 flats, die destijds voor de werknemers gebouwd werden. Er was geen huurcontract afgesloten, maar de rechten waren min of meer „ingebouwd" in de arbeidsovereen komst. Toen het minder goed ging met de onderneming wilden de em ployés meer zekerheid. Ze kregen die van de directie. Bij eventuele ver koop zouden de huurders het eerst in aanmerking komen voor de aankoop van hun woning. In de praktijk kwam daar niets van terecht. Om een lang verhaal kort te houden Vredestein kwam de afspraak niet na. toen metterdaad tot verkoop moest worden overgegaan. Vergeefs probeerde de Enschedese Bouwver eniging het complex over te nemen voor 3.9 miljoen gulden top basis van het gemiddeld huurniveau van 150 gulden per maand). Even later verkocht Vredestein het voor bijna het dubbele aan Macobouw BV te Amsterdam, ongeveer zes miljoen gulden. Vijf minuten later had deze het telefonisch doorverkocht aan G-6 Vastgoed BV te Den Bosch voor zeseneenhalf miljoen Enige uren la ter ging het over naar Huizendepot BV te Breda voor 7,85 miljoen. Bijna twee miljoen gulden speculatie winst op een achternamiddag De bewoners mochten de huizen nogmaals met een bedrag verhoogd, kopen voor 73.500 gulden Gingen zij niet akkoord, dan zouden de huizen aan derden worden verkocht. De huurders weigerden unaniem de huizen te kopen. Er kwamen stuk ken in de plaatselijke pers. Toen verscheen het Bouwfonds Neder landse Gemeenten op het toneel De heer J. Lula van het BNG sprak van „mensen die het slachtoffer dreig den te worden van een grof specula tieschandaal." Na keihard onder handelen, waarbij ook de gemeente was betrokken, kocht het BNG het complex voor 7,7 miljoen gulden Het BNG heeft intussen een aantal woningen tegen een redelijke prijs aan de huurders verkocht. Wie die stap niet aandurft, kan blijven huren. „Kleedjesverkoper" Ook in Apeldoorn haalt een aantal gezinnen in dit geval zestig ruimer adem nu hun huisvesting is veiliggesteld. Het betreft ook hier woningen waarin gewone mensen wonen, dus met het inkomen van Jan Modaal. De huur bedraagt ge middeld 210 gulden per maand „Indruk", het blad van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten „Midden in september stapt een ma kelaar in onroerend goed als een kleedjesverkoper de huizen langs. 'Complex verkocht aan een belegger, meneer en mevrouw. Of u morgen ochtend maar wil beslissen of u 't huisje koopt of niet. En koopt u niet? Dat is geen probleem dan verkopen we aan een ander en staat u bver een poosje op straat." In dit geval wilden het Beleggingsfonds Onroerende Goederen en het Beleg gingsfonds voor Medici te Amster dam van het complex af Als „admi nistrateur" speelde hierbij de Maat schappij voor Kapitaalsgoederen BV te Amsterdam een rol Een doch ter van de Algemene Bank Neder land. Hier dient aan toegevoegd dat de hoofddirectie eigenlijk nergens van wist. En voorts dat de „top" naderhand beloofde alles op alles te Deze affiche hingen de bedreigde gezinnen voor hun ruiten zetten om tot een goede afloop te komen. Atrium BV te Utrecht en de Beleg gings- en Exploitatiemaatschappij Van dér Wiel te Schiedam worden de nieuwe eigenaren. De buurt is hevig geschokt en vreest het ergste. Er ontstaat actie, aangevoerd door de etaleur G A M J. de Moulin. Alle ramen vertonen een affiche, een mannetje dat geld aan het opschep pen is binnen de driehoek van een waarschuwingsbord met het onder schrift „Speculatie in uitvoering De huisjesleurder doet de deur dicht Op een enkeling na zijn de huurders solidair. Zij besluiten niet op het aanbod in te gaan stappen, daaren tegen bij het Bouwfonds Nederland se Gemeenten binnen Dat maakt afspraken met de verschillende par tijen tde gemeente is eveneens ge alarmeerd). De belegger wil meer dan drie miljoen gulden Het draait uit op 2.8 miljoen. Al met al zit er een leuk speculatiecentje tussen j Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon HET WEER door Hans de Jong Alsjeblieftregen of sneeuw en temperaturen in de nacht van -1 tot -3 graden vooral in oost-Nederland Dat riekt een beetje naar winter. Overigens ei genlijk verschijnselen die een seizoen van diepvriesvlees en -bloed onwaardig zijn, want werden Sint Antonius, be schermheer van Italië (17 janua ri) en St. Sebastiaan, bescherm heer van Portugal (20 januari) niet „de hardste koppen van de winter" genoemd?! ..St. Anton en St. Sebastiaan. gaan nu het hardste van de winter aan." Gis teren was het behalve de 15- jarige jubileumdag van de laat ste Elf Stedentocht in 1963 (in Leeuwarden 's morgens -16 gra den in de mist. overdag een har de, noord-oostelijke verstuiven de wind) ook de maandag van St. Petrus. 18 januari: ,,St. Pieters-stoeltje koud. wordt veertien dagen oud." In sommige streken van Vlaan deren wordt deze dag „Aard- slaapdag" genoemd. Als het re gende of sneeuwde op die dag. zou het jaar vochtig zijn. als het vroor zou juist het tegengestel de gebeuren (vult u wat het hui dige weer betreft zelf maar in) In geen geval mag men op die dag de aarde omspitten, dit om haar niet wakker te maken De Eeuwigdurende Kalender van de Vlaamse Toeristenbond weet mee te delen, dat de zeven dagen waarmee we nu begonnen zijn, gemiddeld de minst zonni ge van het jaar zijn. Maar terug naar de weerkaart Daarop is te zien dat het Russi sche hogedrukgebied een zekere uitbreiding ondergaat in weste lijke richting (Oostzee) en de oceaanstoringen een wat onge bruikelijke baan volgen, name lijk via Ierland en west-Frank rijk naar de Middellandse Zee Maar dat Russische winter- maximum onderhoudt evenals eerder deze winter en ook in het seizoen 1976-'77 nauwe contac ten met de Zwarte Zee en Grie kenland in plaats van veel beter voor de ijsliefhebbers noordwest-Rusland en Scandi navië. (Het over noord-Scandi- navië gesignaleerde hogedruk- gebiedje blijft in de groeistuipen steken.) Een Zweedse prognose-kaart voor vrijdag a s. weet het maar knap uit te leggen een kou front waarachter zich Russische vorstlucht bevindt, strekt zich uit via de Botnische Golf en Polen om vervolgens uit te waai eren via oost-Hongarije en Roe menië Het is daarmee voor ons niet belangrijk. Een warmte- front verloopt van een IJsland- depressie over het westelijk deel van de Noordzee langs Parijs tot oost-Spanje. He£. ligt dichterbij en is voor ons dus wel belang rijk. vandaar ook de regen- en sneeuwkansen. met name in de westelijke helft van het land De wind. u zult het al hebben begrepen, blijft over het groot ste deel van Duitsland en de lage landen de Komende dagen uit zuidoost tot zuid, niet direct een richting voor de natuur om hartelijk applaus van de schaatsliefhebbers mee te oogsten En zo zal het weer in de tweede helft van de week wisselvallig blijven met over het algemeen iets lagere temperaturen in de nacht en ochtend: nu eenmaal het gevolg van een vervanging in onze omgeving var. de west circulatie door een zuid-noord- s troming Lezer E. Algra in Amsterdam merkt op „het totale koudege- bied. dus ruwweg een koudecir- kel rondom de noordpool, is on geveer elke winter nagenoeg even groot Deze „cirkel" zal niet altijd Zijn middelpunt op de Noordpool hebben, doch bij voorbeeld meer naar de Canade se-Noord-Amerikaanse kant of naar noord-Europa uitwijken (En vergeet Rusland niet: Mos kou en oost Siberië hebben ook vaak koude tongen over zich heeni Een verdere opmerking ..De ge middelde temperatuur op de aardbol in zijn totaliteit moet steeds nagenoeg constant zijn Ik heb steeds het gevoel dat. als de koude grens bijvoorbeeld in Amerika of oost-Siberie zeer ver van de Pool verwijderd is. wij dan onmogelijk in de zelfde tijd in noord-west Europa hetzelfde kunnen hebben Mijn commentaar Daar zit be slist wel wat in. In de natuur vindt altijd compensatie plaats, dat houdt de warmtehuishou- ding in evenwicht en ons uit eindelijk op de been. Totdat, zoals sommigen vrezen, onver hoopt een of andere klimaat schommeling eens te sterk zou worden en uit de hand loopt Maar de Dewoners kunnen weer rus tig slapen Bij de notaris bleek dat over een kwart van de woningen al afspraken waren gemaakt over doorverkoop Het gevaar van uitzetting ging rake lings langs de bewoners heen Ze kunnen blijven huren als ze dat ver kiezen Willen de bewoners kopen dan kan dat tegen een prijs, die ongeveer tien procent lager ligt dan die eerst van hen gevraagd was Als alternatief wordt gedacht aan een bewonerscollectief, een coöperatie Onderzoek Omdat soortgelijke gevallen als zich in Apeldoorn ten voordien in En schede) hebben algespeeld in toene mende mate ook elders te verwach ten zijn zolang dc wet de huurders met meer bescherming biedt, is men in Apeldoorn begonnen met de sa menstel'.ing van een draaiboek Daarin worden dc ervaringen du- men met dit onderwerp opdeed vastgelegd ten gerieve van anderen Indien nodig kan men de daarin uit te stippelen procedure volgen om dergelijke drama's-in-opzet zoveel mogelijk in goede banen te leiden Voorts wordt gehoopt dat er een preventieve werking van uitgaat ten opzichte van snode speculanten Ui termate gerust is men daar niet op en daarom is op het ogenblik bn voorbeeld vanwege de gemeente Apeldoorn een onderzoek gaande naar eventuele zwakke plekken in het veld van het woningbestand, waarbij nagegaan wordt oi er speru laties dreigen Zonder wettelijke maatregelen zal het kwaad van de speculatie echter niet kunnen wor den uitgebannen Daarom wordt met belangstelling uitgekeken naar onder meer wat dc destijds door Van Agt en Van Dam breed samengestel de commissie-Glastra Van Loon mo gelijk over niet al te lange tijd op tafel zal leggen om tot een betere rechtsbescherming van de huurder te komen Als een stap op de weg naar meer juridische bescherming voor de huurder kan ook gezien worden het maandag in de regeringsverklaring genoemde voorkeursrecht bij ver koop, dat huurders over enige tijd mogelijk zullen krijgen F.en be scheiden stap overigens, omdat hun kwetsbaarheid daardoor slechts op een bepaalde wijze die hun wellicht met pas. lijkt te worden verminderd Dc illustraties rijn nntlcenJ aan „In druk". een periodiek van het Bouw fonds Nederlandse gemeenten foj Nederland i de voorpagina van Vrij Neder- |nd staat het eerste van vijf versla- i over de mensenrechten in Chi- geschreven door de Canadese lurnalist Ross Mundo die naar aan leiding van zijn artikelenserie uit nina is uitgewezen Met een veel- i aan documentatiemateriaal wil duidelijk maken dat China in pe opzichten het strengst gecon- pleerde land ter wereld is regeringsverklaring is volgens I het sloomste verhaal dat in de [gelopen jaren in de Kamer is afge- loken „Het was een twintigmaal te inge Troonrede waarin alle depar- nenten hun in ambtelijke taal ge- Ihreven gebrek aan voornemens elkaar gelijmd zagen" H herdrukt behoudens een enke f passage en een aanvulling hier en een artikel over de waters- dramp van 1953 dat Trouw op 27 tnuan 1973 publiceerde jj Het kleurenkatern publi- tert een gedeelte uit het proef ïhrifl „Kunst, in crisis en bezrt- ng" van de Utrechtse kunsthistori Hans Mulder, en een artikel over toenland Elseviers Magazine In het ogenschijnlijk regeringsge zinde Elseviers Magazine stelt Ferry Hoogendijk teleurgesteld vast dat het verschil tussen Van Agt en Den Uyl slechts 10 meter is. zijnde de afstand tussen regeringstafel en op- positiebank „De grote bezuini gingsdrift van de VVD is vrijwel teruggebracht tot op socialistisch niveau" Aan de vooravond van het derde Landelijk Pastoraal Overleg sprak EM met de bisschop van Rotter dam. mgr Simonis, die ontdaan vaststelt dat „de Kerk op instorten staat" In het omslagverhaal de brandende vraag of Nederland 25 jaar na de ramp in Zeeland nu wel water dicht is Het definitieve antwoord kan volgens de schrijver pas na 1985 worden gegeven, na die eerste maal dat 80 schuiven in een pijlerdam de aanstormende vloedgolven feilloos zullen moeten tegenhouden Con clusie van het verhaal dit volk bouwt alleen Afsluitdijken en Delta- dammen na de rampspoed Ook Accent meent dat Zeeland in 1985 pas écht veilig zal zijn. hoewel aldus het omslagverhaal ook daarna nog menige Zeeuw onrustig zal slapen als er stormwaarschuwin- gen zijn en er dijkbewaking wordt ingesteld. Een aandoenlijk gesprek met de vroegere chauffeur van (toen nog) WD-fractievoorzitter Wiegel „Hans is 'n beetje 'n zoon van me' Naar aanleiding van twee recente wurgmoorden op prostituées ziet Accent al overeenkomsten met een serie soortgelijke moorden in Los Angeles Maniakken zaaien dood en verderf, luidt het artikel Ook een gesprek met de Belgische tekenaar Peyo. schepper van de Smurf („Het was een klein wonder dat ze er opeens waren") Haagse Post De Haagse Post concludeert dat de onverbloemde duidelijkheid over de belastingen schrille tegenstellingen vertoont met de mistigheid die ken merkend is voor het grootste deel van de regeringsverklaring. Colum nist Hofland „Als het denkbeeld ontstaat dat de Agtiaanse woord kunst een probaat middel is om de maatschappelijke tegenstellingen serieus te bestrijden en op te heffen, dan is dat een geweldige vergis sing" Onder de fraaie kop „Rondwande len als een levend beroepsverbod" een portret van Bouwe Kalma Tref fend is een uitlating van zijn zoon Rob in het radioprogramma Echo: „Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat hij bezig is de dingen zo op hun kop te zetten dat het irritant gaat Werken, maar ik denk dat we allemaal zo zouden moeten zijn. dan zou de wereld er toch veel beter uitzien, geloof ik" Verder aandacht voor het Gentse proces-Jespers. de anti-kraakwet. lesbisch ouderschap en de opkomst van de actrice Diane Keaton De Nieuwe Linie Wat Van Agt wil kan niet. meent Ria Beckers (PPR), die op de voorpagi na van Dc Nieuwe Linie de rege ringsverklaring op de korrel neemt: „Van bovenaf wordt weer opgelegd wat er moet gebeuren Oud-minister Pronk verwacht op korte termijn geen linkse meerder heid in Nederland, en vindt daarom dat de WD als toekomstige coalitie partner niet mag worden verwaar loosd: „Het gaat er mij om dat links niet langer het slachtoffer mag zijn van een lood-om-oud-ijzer-politiek die wordt voorgestaan door een club die zich een centrumpartij noemt, maar die in wezen een rechtse poli tieke partij blijkt te zijn." Verder artikelen over Zigeuners in Nederland („De regering beschikt, de gemeente wikt en de Zigeuners blijven rechteloos"). Oost-Timor en terrorisme in Duitsland De Groene Amsterdammer Dc Groene Amsterdammer meent dat uit de regeringsverklaring dui delijk blijkt dat Van Agt van plan is voorlopig te teren op de erfenis van Den Uyl. met dien verstande dat alles er op wijst dat het toch de lager betaalden zijn die straks het gelag mogen betalen: „Verdeling van ken nis. inkomen en macht heeft plaats gemaakt voor gerechtigheid, ont plooiing en zorgvuldigheid Ook een artikel over „de stille, maar ingrijpende veranderingen binnen de Nederlandse politie." wier functie momenteel in discussie is. De auteur vraagt zich af of het doel niet al lang stilzwijgend is bepaald door de keu- .ze van de middelen Bij het eindrapport van de Commis- sie-Mommersteeg (personeelsvoor ziening van de krijgsmacht) de vol gende kanttekening: „De commissie wilde te veel overhoop halen en liet daarom alles maar bij het oude De Tijd Het omslagverhaal van De Tijd gaat over de liefde, „de enige vorm van krankzinnigheid die bij normale mensen voorkomt" In een uitvoeri ge reportage over dit nieuwe onder werp van wetenschappelijk onder zoek komen velen aan bod een me- disch-psycholoog („een gebroken hart is geen fictie"). Freud. een jon ge vrouw, een sociaal-psycholoog („als de partner constant beschik baar is. is dat dodelijk voor de pas sie") en zelfs Sjef van Oekel („kop op. wijven zat") Onder de kop „Wordt ons onderwijs slechter" de aanzet tot een discussie over dit onderwerp Als eerste bij drage stelt een publicist uit Meppel vast dat herstel van de intellectuele status van de Nederlandse onderwij zersopleiding om diverse redenen een uiterst dringende zaak is ge worden In een artikel over de DDR wordt geconstateerd dat de top van de allesbehalve vrolijke Arbeiders en Boerenstaal steeds meer in het nauw komt Het nieuwe verzet stelt het systeem-als-zodanig ter diacus sie en is daarom fundamenteler dan de oppositie van vroeger Hervormd Nederland Veertig pilsjes per avond, staat er voorop Hervormd Nederland, en dat slaat, dan op een interview met de Eindhovense straatgroepenwerker Jos Hopstaken, die het vertrouwen van ontspoorde jongeren meent In winnen door onder meer in een sportwagen te rijden Volgens hem zijn het de meisjes, die de jongens vaak opstoken Verfrissend is dan een gesprek met prof De Froe. oud-hoogleraar antro pologie in Amsterdam „Er komen hoe langer hoe meer warhoofden bij Bart Crum promoveerde op een proefschrift over „aan sport georlën teerd bewegingsonderwijs waarin hij beweert dat het onderwijs al stand moet nemen van de heersende sportcultuur Hoofdredacteur Bert van Duyn roept op tot een krachtig protest van de kerken tegen de neu tronenbom. die de wereld alleen nog maar onveiliger zal maken Ook een interview met de Russische dissi dent Bons Vall („Het is verschrikke lijk hoe lang je in de Sovjet-Unie gevangen kan blijven")

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5