an Agt: verwijten niet terecht Verhuizing PTT gaat gewoon door Middenschool niet de enige lorm van vervolgonderwijs' Helft van leerlingen heeft bijbaantje Sociale minima •ijwel iedere regeringsverklaring is vaag' Prinses Margriet 35 jaar If OT-J UP* Ondanks problemen bij personeel nister Pais voor veelvormigheid Burgemeester bijna geveld door gekapte boom Valse honderdjes in omloop gebracht 'Kansarmen' op atheneum en gymnastium Het gaat in eerste plaats om het geld Hogere subsidie bij aankoop huis DERDAG 19 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Irot onze parlementsredactie HAAG Premier Van vindt het verwijt dat de na ringsverklaring op veel be- rijke punten te vaag is terecht. „Vrijwel iedere re- ïgsverklaring is vaag, over ngrijke zaken kan een ka- t nu eenmaal niet binnen [ie weken al besluiten ne- zei hij. hu )estreed dat er fundamentele "■hillen zouden zitten tussen het CDA-akkoord en het CDA- akkoord. Hij wees er daarbij Jat in linkse kring over die ver- toe en nogal verschillend wordt cht. ad Den Uyl geconstateerd dat erkelijke grote beleidswijzigin- iu in het nieuwe akkoord zijn ikondigd, terwijl de PPR "Ie dat die beleidswijzigingen maar minimaal zijn. -1 ij« "iiiiek OV de melodie in het CDA-WD-ak- is niet meer de vertrouwde iet vorige kabinet, maar er zit nog wel muziek in, zei Van Agt. Vox 1 ras het ook niet eens met de 3' ng van Den Uyl dat de tot me Ikoming van het kabinet een belasting voor de werking van de democratie zou zijn. Hij gaf toe dat een PvdA-CDA-rege- ringscombinatie op grond van de verkiezingsuitslag meer voor de hand had gelegen. „Daarom hebben we ook zo lang geprobeerd die tot stand te brengen," zei hij. Niets schrikwekkends Maar voor dit CDA-WD-kabinet bood de verkiezingsuitslag ook de mogelijkheid, dat heeft niets schrik wekkends voor de democratie. Ook meende Van Agt, dat de lange for matieperiode slecht is geweest, maar hij zag geen mogelijkheden naar staatkundige wijzigingen te zoeken die de formatieduur zouden- kunnen beperken, zoals door D'66 fractieleider Terlouw was gesugge reerd. „De steen der wijzen die hier wat aan kan veranderen ligt volgens mij in Utopia," aldus Van Agt. Samenlevingsvormen Wel kondigde Van Agt een onder zoek aan naar de opvattingen die onder de bevolking leven over on rechtvaardige verschillen in de rechtspostie tussen verschillende samenlevingsvormen. Van Agt meent dat het opheffen van deze verschillen geen bijdrage behoeven te vormen aan de vervaging van de normen, zoals gevreesd door Ver- brug (GPV). Op basis van dat onderzoek zal de regering maatregelen nemen om nog bestaande verschillen in de» rechtspositie te laten verdwijnen. Van Agt wees er op dat ook andere relatievormen dan het huwelijk hele diepe en wezenlijke gronden kunnen hebben. Gisteren diende het kabinet defini tief het wetsontwerp voor de huur verhoging per 1 juli in: het voorge stelde stijgingspercentage is zeven. Van Agt honoreerde de vraag van de CDA-fractieleider Aantjes om nade re voorwaarden die aan eventuele verkoop van woningwetwoningen en aan de huurders moeten worden gesteld. Uitstel huurverhoging Oosterschelde Het uitstel van de huurverhoging dit jaar tot 1 juli, zo vervolgde Van Agt in zijn antwoord aan de Kamer, is éénmalig en niet blijvend, zoals het vorige kabinet eerder had besloten. Dat bevestigde de premier na in dringende vragen van de oppositie leider Den Uyl. „Uitdrukkelijk heeft het nieuwe ka binet het besluit tot blijvende latere huurverhoging teruggedraaid", zei Van Agt. „omdat het uitstel met drie maanden dit jaar speciaal is be doeld als regeringsbijdrage voor het op gang zijnde overleg over het ar beidsvoorwaardenbeleid". Ook volgend jaar Van Agt sloot niet uit dat de huur verhoging ook volgend jaar weer met drie zou maanden worden uitge steld. maar daarvoor zal dan op nieuw de aanleiding moeten blijken. Het nieuwe kabinet ziet geen enkele reden om alsnog te kiezen voor een grotere doorlaatopening in de te bouwen dan in de Oosterschelde. Zo'n grote opening zou 160 miljoen gulden meer kosten dan het nu al uitgetrokken bedrag van zes mil jard. Voor Pasen zal het kabinet geen beslissing nemen over de aan leg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Van Agt schoof eventueel vergaand overheidsingrijpen in de handel in agrarische gronden gisterenavond nog verder voor zich uit dan hij eerder al deed. Hij toonde zich nog maals bereid de landbouwkundige toetsing (koperskring beperken tot agrariërs) in te voeren, maar zei dat bij falen van die toetsing pas „jaren verder van nu" over verregaande maatregelen zal worden gedacht. De PvdA had die verregaande maatre gelen volgens het eerder gesloten PvdA-CDA-akkoord al een jaar na nu willen invoeren «gr- w 5P QHhi B jJr i j 1 JH "Jm ■ar# Vandaag is prin ses Margriet 35 jaar geworden. Max Koot maakte onlangs deze foto van haar. onze onderwijsredactie °pj HAAG Minister dr. A. 'vil (onderwijs) ziet niets in de lenschool als enig mogelij- corm van voortgezet onder- Hij is voorstander van vormigheid. In de praktijk lat betekenen dat naast de "i° denschool ook de huidige a irwijstypen als lager be- iojsonderwijs, mavo, havo, ineum en gymnasium zui- blijven bestaan. lniist daarmee lijnrecht in tegen lannen van zijn voorganger dr. J. temenade, die de middenschool icht wilde stellen voor alle 1 II tot vijftien- ol zestien-jarigen. iso gister Pais zei gistermiddag op persconferentie over het elfde ïs van de commissie-midden- jol in Nieuwspoort in Den Haag, e' lij niets voelde voor een „grauwe }„ei eidsworst", die de midden- 1 1 Dl in zijn ogen zou zijn als het de ^se onderwijsvorm voor deze leef- categorie zou worden. n"! isluiting r°®it alle waardering die minister T¥ uitsprak voor de commissie- HtllSVCSting lenschool en alle mensen die "^Inzetten voor het welslagen van middenschoolexperimenten ide hij veel lof toe naar de on- ijsgevenden in de andere typen voortgezet onderwijs, reet dat er in het onderwijs veel ren werken aan vernieuwing en ho< itering. Ik wens met mijn werk nti lui ting te zoeken bij datgene 1 in het onderwijs gebeurt". Pais benadrukte dat in een verande rende maatschappij veelvuldig pau zes moeten worden gemaakt. Door her, bij- en omscholingscursussen zullen de mensen in staat moeten worden gesteld ook op latere leeftijd van beroep te veranderen. Kritiek Zeer duidelijk uitte minister Pais kritiek op het „dirigistische beleid" van zijn voorganger. „Onderwijsver nieuwing begint niet in een hoge toren in Den Haag, noch in de Twee- dp Kamer Het begint op de scholen. Het past een minister niet om te. zeggen: Zó en zó moet het gebeuren. En wie niet mee doet is reactionair en moet het zelf maar ruimen". Pais ontvouwde zijn onderwijsvisie door een drietal punten aan te voe ren. De noodzaak van individualise ring, verbreding van het onderwijs aanbod en de volgens hem noodza kelijke groeiende ontwikkelings gang binnen het onderwijs. Daarmee doelde hij op een soepele integratie van het kleuter- en basi sonderwijs en de soepele overgang van de lagere school naar het ver volgonderwijs. het accent leggen op verbetering van de opleidingsinstituten voor kleuter leidsters en leerkrachten voor het basisonderwijs. Ook de huisvesting van de onder wijsgevenden wil hij zo nodig verbe teren, zodat geen materiële of fysie ke aspecten de ontwikkelingen bin nen het onderwijs zullen belem meren. Reactie van PvdA De fractie van de PvdA heeft in een eerste reactie op het elfde advies van de commissie-middenschool de al ternatieve experimenten met mid denschool voor elf tot veertienjari gen van de hand gewezen. In de regeringsverklaring van maandag was deze oude wens van het CDA weer opgedoken. De PvdA vreest dat dergelijke expe rimenten nauwelijks zullen leiden tot het beoogde uitstel van beroeps- en studiekeuze. Daarnaast zou een middenschool van dit type een ern stige aanslag plegen op de basis school. Ook de rechtspositie van de leerkrachten zou een hindernis kun nen vormen. SCHIERMONNIKOOG (ANP) De eerste van de tweehon derd door de gevreesde iepziek te aangetaste bomen, die giste ren op Schiermonnikoog werd geveld, miste in zijn val op een haar na de werkkamer van de burgemeester van het eiland de heer Eenhoorn. Deze stond voor het raam van zijn kamer het kappen te bekij ken. Het huizenhoge gevaarte verbrijzelde in zijn val het ge meentelijke mededelingenbord en enkele fietsen die er tegen aan stonden. De boom bleef op enkele meters afstand van de linkervleugel van het gemeen tehuis liggen. Burgemeester Eenhoorn wilde wel kwijt dat hij enorm was geschrokken en dat hij net als de werklieden verwacht had dat de zeventigjarige gigant op het vrije veldje juist tegenover het stadhuis terecht zou komen. Rechtspositie De minister benadrukte het belang van goed primair onderwijs. Hij wil 1. >or lielette zich af tegen de visie van »ek Kemenade als zou de beroeps- To<e omtrent het vijftiende jaar flssend zijn voor het gehele leven. AMSTERDAM Vorig jaar is in Nederland waarschijnlijk 835.000 ton suiker geproduceerd, dat is 35.000 ton meer dan eind augustus werd verwacht. Toen werd per hectare een op brengst van 43 ton bieten verwacht met een suikergehalte van 15,5 pro cent. Maar het werd uiteindelijk 48 ton met een gehalte van 15,8 pro cent, aldus het informatieblad van de Centrale Suiker Maatschappij. Minister Pais zei verder dat de rege ling van de rechtspositie noodzaak was voor het welslagen van elk expe riment. dus ook voor dat van de middenschool. Voorzitter H. J. Ja cobs van de commissie-midden school zei dat de commissie zich nooit heeft verzet tegen de invoering van experimenten van elf- tot veer tien-jarigen. Zijn voorkeur ging uit naar experi menten voor elf- tot vijftien-jarigen zodat de studie en de beroepskeuze pas rond het vijftiende jaar zal plaats vinden. EINDHOVEN Op verschillende plaatsen in de Brabantse Kempen zijn valse briefjes van 100 gulden aangeboden. In Eindhoven. Val- kenswaard en Bergeyk zijn er zes tien in beslag genomen. De briefjes zijn van echte biljetten te onderscheiden doordat de opdruk wat donkerder is. Bovendien zit het watermerk niet in het papier maar is het er op gedrukt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De verhuizing van de centrale directie van de PTT van Den Haag naar Gro ningen gaat gewoon door, on danks de tegenslagen en geble ken moeilijkheden vooral in de personele sfeer. Die conclusie hebben verkeer en waterstaat- staatssecretaris mevrouw Smit (PTT-zaken) en PTT-directeur- generaal Leenman gisteren ge zamenlijk getrokken. De hoop van de vakbonden dat het gesprek tussen de staatssecretaris en de PTT-leider door recente ver ontrustende rapporten over perso neelsproblemen, zou leiden tot uit stel of eventueel afstel van de PTT- spreiding, werd door deze medede ling weggeveegd. De veronderstelling bij de vakbon den dat met name directeur-gene raal Leenman de verhuizing momen teel niet meer ziet zitten, blijkt niet juist te zijn. Geen controverse In een persbericht, dat na afloop van het gesprek door het departement van verkeer en waterstaat werd uit gegeven, wordt nadrukkelijk gesteld dat er geen verschil van mening be staat tussen de staatssecretaris en de directeur-generaal over de nood zaak van overplaatsing van de cen trale directie naar Groningen. Directeur-generaal Leenman blijft staan voor de uitvoering van de be slissing van de regering, bekrachtigd door het parlement, om de centrale directie (3500 functies) naar het Noorden over te plaatsen in het ka der van de spreiding rijksdiensten. PTT-rapport. waarin in feite de noodklok geluid wordt over de per sonele gevolgen voor de overplaat sing. Uit dat rapport blijkt, zoals eerder gemeld, dat nu reeds de ver huizingsvoorbereidingen leiden tot grote spanningen, toenemende ziek ten, groot verlies aan deskundigheid en verslechterende dienstverlening. Het merendeel van de in Den Haag werkende PTT-ambtenaren heeft aangekondigd niet mee te gaan met hun arbeidsplaats naar het Noorden, en een zorgvuldige opbouw van een nieuwe organisatie in Groningen is tot nu toe niet mogelijk gebleken. „Zorgelijk" Intern rapport Mevrouw Smit en de heer Leenman spraken gisteren over een intern De NCBO (Chr. bond overheidsper soneel met 62.000 leden) noemt in het bondsblad „Ons Orgaan" de spreiding van de centrale directie PTT „treurig, zorgelijk en verontrus tend" De overplaatsing van de 170 functies die reeds in Groningen zijn. was voor bijna alle betrokkenen een overrompeling, aldus de NCBO Een overplaatsing op korte termijn gaat de grenzen van de draagkracht van de organisatie en de mensen veelal te boven; het peil van de dienstverlening wordt aangetast; de personeelsvoorziening van de mid delbare functies verloopt niet met succes en de herplaatsing van de niet-meegaanders verloopt moei zaam. Spreiden doet lijden De bond verwacht voor de toekomst medisch-sociale problemen (stress); de sociale begeleiding is er niet op berekend, het werkklimaat wordt nadelig beïnvloed, de continuïteit van de bedrijfsvoering wordt be dreigd. Voorts stelt de NCBO dat de vrijwil ligheid zoals de regering die ga randeert onvoldoende inhoud heeft gekregen doordat veelal geen aanvaardbaar alternatief aanwezig is. „Spreiden doet lijden, spreiden brengt leed", aldus het NCBO-blad. Door Bert de Jong Aie Abraham heeft gezien. jhf toe' mens goed: een bloemengroet. [Qtr f Uw Fleuropbloemisl accepteert 'n WV geschenkbon als m 'nu nc heque ni rop Interf lora staat er voor PVI [J3 nginnegracht 135. Den Haag^l AMSTERDAM Van de leerlingen van het voortgezet onderwijs heeft ongeveer de helft een bijbaantje. Hiermee verdient de werkende scholier gemiddeld 30,63 per week of ruim 1.300 gulden per jaar. Met de verdiensten in de vrije vakantieweken mee weten zeer veel scholieren zo'n 2.000 gulden per jaar op te strijken. keens, pap. de handbalkampioe- i alle tijden Deze opmerkelijke gegevens zijn gekomen uit een enquê te, die het Nederlands Ge nootschap van leraren heeft ingesteld onder 674 leerlin gen uit de vierde klas van het voortgezet onderwijs in Rot terdam. Dordrecht, Den Bosch. Ede, Deventer, Hee renveen. Dokkum en Heerlen Op de vraag waarom de leer ling in zijn vrije tijd werkte, werd 298 keer geantwoord, dat men het voor „geld" deed. Slechts in 68 gevallen werd geantwoord voor het „plezier" te werken. Het geld is bij de leerlingen een allesoverheersende fac tor geworden. In het Week blad voor leraren van deze week. waarin de enquête wordt besproken, wordt dan ook de conclusie getrokken, dat de materie en welvaart op de scholen zichtbaarder worden. Het gaat bij de bij verdiensten niet alleen om het noodzakelijke zakgeld. Het geld is doel op zichzelf geworden Wat dit betreft is de school dichter bij de maat schappij gekomen, dat wil zeggen dichter bij de presta tiemaatschappij Onderscheid Verrassend in de uitkomst van de enquête is verder het verschil in antwoorden, dat werd gegeven door de leerlin gen van het lager en beroeps onderwijs en de mavo aan de ene kant en van het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs (atheneum en gymnasium) aan de andere kant. Het blijkt, dat de vwo- ers veel minder tijd hebben voor een bijbaantje, omdat ze gemiddeld niet minder dan 23,8 uur per week aan hun huiswerk moeten beste den. De lbo-er komt daaren tegen aan een gemiddelde van 7,4 uur. De mavo-er en havo-er doen gemiddeld res pectievelijk 13,2 en 13,4 uur over hun huiswerk. Op scholen voor havo en vwo (een veel voorkomende com binatie) wordt dikwijls een aparte havo-mentaliteit ge constateerd. Hoewel de en quête van het NGL slechts beperkt was en de vrije tijds besteding van de leerlingen als onderwerp had. bevestigt ze wel dit onderscheid: de ha vo-leerling besteedt veel min der tijd aan zijn huiswerk, heeft meer bijbanen en bij verdiensten. zegt meer zak geld nodig te hebben en doet in zijn vrije tijd heel ander werk De havo-er staat vaker in een winkel, terwijl de gym nasiast eerder geneigd is een krant rond te brengen. De kansarmen De leerlingen van het athe neum en gymnasium worden en dat gebeurt vooral door de politici afgeschilderd als de kansrijken. Maar het Weekblad voor leraren komt tot de conclusie dat deze aan duiding na de enquête niet meer houdbaar is. Het blad schrijft: „Het menselijk ge luk wordt niet altijd door vrijheid en beperkingen be paald. maar objectief gezien hebben de leerlingen van het vwo toch niet de plezierigste jeugd van de Nederlandse scholieren. Zij hebben de langste werkweek, 62 procent van hen klaagt over gebrek aan vrije tijd en overbelas ting, zij hebben de minste en geringste bijbaantjes en uit hun zakgeld-wensen kun je opmaken dat ze thuis vrij kort worden gehouden. Wat hun aandeel in het vrije en onbezorgde spel van de jeugd betreft behoren zij beslist tot de kansarmen." Het lerarenblad gelooft zelfs, dat veel leerlingen uit de la gere milieus op het VWO niet slagen, doordat ze „een ge lukkiger jeugd prefereren bo ven de beperkingen van de zware opleiding." Het onder zoek onder de leerlingen van het voortgezet onderwijs werd ingesteld door dr M. Groen en drs B. Lippens van- uit de Eindhovense TH. De meeste vwo-ers vonden (38 procent kan zich voldoende ontspannen) dat ze te weinig tijd hadden Hoofdschuldige was het huisweTk De belangrijkste dag voor het bijverdienen is de zater dag. Maar ook op andere da gen van de week wordt druk bijverdiend. De meeste <78x) verdienen hun geld als week end-hulp in een winkel. Ook het rondbrengen van kranten en folders (75x) is in trek. Ook het huishoudelijk werk door meisjes (52x) staat hoog ge noteerd. Ook het babysitten (43x) wordt meer door Jon gens gedaan. De verschillen tussen lbo. mavo, havo en vwo komen vooral aan het licht in de tijd die aan de bijbanen wordt besteed: de vwo-er komt ge middeld aan 5,2 uur per week en de lbo-er aan 9,7 uur. Naast de bijbaan gedurende de 40 werkweken per jaar wordt ook nog druk in de vakantie geschnabbeld. Van de 674 ondervraagden had den er 466 een baantje in de vakanties. De havo-ers slaag den er in in de vakantie het meest te verdienen ƒ869.49 tegenover de ƒ614,13 van de vwo-leerlingen, ƒ695,06 van de mavo-leerlingen en de 489,93 van de achterblijven de lbo-ers. Naast het bijverdienen en huiswerk maken houden de leerlingen zich bezig met sport en hobbies (7,2 uur per week), uitgaan (8,4 uur) en niets-doen. lummelen, tv-kij- ken en gewoon thuis zijn (13,1 uur per week) Opmerkelijke verschillen werden niet ge constateerd tussen de ver schillende groepen leerlingen of het moest zijn dat de vwo leerlingen tweemaal zoveel uitgaan als hun leeftijdgeno ten (13,5 uur). Dat deze vwo- er liefst 23.8 uur per week aan huiswerk besteedt wordt door het leraren-blad „bijna ongelooflijk" genoemd. Maar navraag bij leerlingen van atheneum en gymnasium leerde, dat het echt waar was en dat drie uur per dag huls- werk m de hogere klassen een normale zaak is. Vervolg van pagina 1 daartoe zijn beperkt." voegde Van Agt eraan toe. Maar onder bepaalde voorwaarden kan mogelijk toch steun aan „expe rimenten" worden verleend. De in houd van de APO's moet dan wel stroken met het arbeidsmarktbeleid van de overheid. Ook mag er geen belemmering zijn voor een grotere arbeidsmobiliteit (dat is: de bereid heid van werknemers om in een an dere bedrijfstak of in een andere plaats in het land te gaan werkem. Van Agt wilde gisteren nog geen concrete uitspraken doen over fi nanciële steun aan APO's. „Wij we ten niet welke elementen de partijen in de overeenkomsten zullen bren gen," aldus de premier. „Een onge nuanceerde belofte om mensen met regeringsgeld aan het werk te hou den. kan tot onoverzienbare gevol gen leiden." Het kabinet voelt niets voor het aangaan van verbintenis sen die langer dan één jaar gelden Van Agt deelde mee dat het kabinet doorgaat met het oude wetsontwerp inzake vermogensaanwas-deling (VAD). „Op heel korte termijn" ko mer. wijzigingsvoorstellen voor het wetsontwerp. Het blijft de bedoeling de VAD te laten werken met terug werkende kracht tot 1 januari 1977. Ook het kabinet-Van Agt wil een collectief deel voor de verdeling van de opbrengst van de VAD. Maar ondanks herhaald aandringen van oud-premier Den Uyl wilde Van Agt niet zeggen of de vakbeweging de beheerder van dit collectieve deel zal zijn. zoals in het oude wetsont werp de bedoeline was. Oud-minister Duisenberg (PvdA) van financiën wees Van Agt erop inzake de bezuinigingen, dat het re geerakkoord van CDA en VVD al berust op allerlei studies van finan ciële commissies en deskundigen. „U hebt toch indicaties genoeg om nu al te kunnen beginnen (met de bezuini gingen). vond Duisenberg Van Agt. „Ja. maar niet om nu al te voltooi en." Duisenberg „Maar er is nie mand die u dat vraagt." Kinderbijslag De afschaffing van de kinderaftrek en herzieningen van de kinderbijslag is een zaak die het nieuwe kabinet weer opnieuw wil bekijken in het kader van het pakket bezuinigingen dat nu wordt voorbereid. Het kabi net-Den Uyl had hiervoor al een wetsontwerp ingediend, dat op 1 ja nuari had moeten ingaan, en dat de laagste inkomens voordeel bood maar de hogere nadeel Dit effect was in het beleid bedoeld Toch kondigde premier Van Agt aan dat al „binnen afzienbare termijn" het antwoord van het nieuwe kabi net ter afhandeling van het liggende wetsontwerp zal uitkomen. Dat is nodig, aldus van Agt, om te bereiken dat de nieuwe kinderbijslagTegeling in elk geval nog in 1979 kan werken. 'Innovatie' Minister Peijnenburg (wetenschaps beleid) zal een nota uitbrengen over „innovatie", ofwel toepassing van nieuwe produktiemethodes en ont wikkelen van nieuwe produkten in de industrie. Die nota zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Eerst wordt gewacht op studies over een „innovatie-toeslag" ingevolge de nieuwe „wet investeringsreke ning" (subsidies voor investeringen) Het is de bedoeling dat per 1 januari 1979 een dergelijke toeslag van kracht wordt Draagvlak In een beschouwing over de econo mische toestand legde premier Van Agt veel nadruk op de noodzaak om het economisch draagvlak te ver sterken. Met dit „draagvlak" wordt gedoeld op het verdienende deel van het bedrijfsleven. Dat deel zal name lijk, via premies en belastingen, de uitgaven van overheid en sociale sector moeten dragen Het voorlopi ge doel van maximaal 150.000 werk lozen in 1981 is slechts haalbaar als „een voldoende economisch draag vlak aanwezig is. „Door verster king van de marktsector worden ook mogelijkheden geboden voor te werkstelling in de niet-markt-sec- tor." Van Agt waarschuwde voor „genera liserende conclusies over het intre den van een nieuw economisch tijd perk," ook al zijn er „overcapacitet- ten in een aantal sectoren, die slechts heel geleidelijk zijn te over winnen." In dit verband wees de pre mier op de VerenigdeStaten Daar is het gelukt om in het bedrijfsleven in 1977 meer dan vier miljoen manjaren werkgelegenheid erbij te krijgen De premier had daarom alle ver trouwen in de mogelijkheden om de activiteiten van het bedrijfsleven weer op een hoger peil te brengen. Wellicht zullen nieuwe investeringen minder arbeidsintensief zijn. Maar dan zorgen zij toch nog voor een groter economisch draagvlak DEN HAAG Het ministerie van volkshuisvesting heeft de subsidie mogelijkheden voor koop- en huur huizen verruimd Aanleiding hiertoe vormen de gestegen bouwkosten Per 1 januari kan een gemeentelijke garantie voor rente en aflossingen van een nieuwbouwkoopwoning gel den voor huizen tot 192.000 gulden (was 180 000 gulden). Voor bestaan de woningen blijft de grens op 115.000 gulden. Voor premie-koopwoningen blijft de subsidie weliswaar op hetzelfde ni veau (4000 gulden in het eerste jaar», maar die premie wordt nu gegeven voor hulzen van ten hoogste 113.000 gulden (was 105.000).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3