an der Stee dreigt ritten met rechter amro banK® Lage dollar helpt Amerika niet isserij-overleg Brussel erdaagd tot 30 januari Eerlijk is eerlijk ABN Bank 'luimveecombinatie weekip kan starten u:ri/o/ wie echt P/2 /oen een Be maand rente wenst zonder opzegtermijn^ boete ofrentekoi reservegeld-rekening bij EL BANQUE DE PARIS ET flenzen moeten open voor aardappelen' Verlaging opslag debetrente. Verlaging opslag debetrente. Melk (nog) niet duurder Naaldkooksfabriek Shell Hypotheekrente per 19 jan. ritten maakten nieuw uitstel nodig OrmasHB Sharps elektronische kasregisters Vet- en olie sector liep minder gesmeerd FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P17-RS19-H21 JSSEL (ANP) Nederland in plan bij de Engelse rech- >eklag te doen, als de Brit- niet snel hun grenzen volle openen voor Nederlandse lappelen. Dit heeft minis- Van der Stee gisteren in jsel laten weten. rland heeft al geklaagd bij zo de Engelse regering, als bij de pese Commissie (het dagelijks lur van de Europese Gemeen- j) over het feit dat de Engelsen eren Nedelandse aardappelen e laten. )lijkt dat de Europese Commis- e Britse regering al om ophelde- heeft gevraagd. Vereocht is te weten, welke stappen de Engel- denken te nemen om „tot de iteit" terug te keren. Gevraagd arop zo spoedig mogelijk te ant- den. Het Britse antwoord wordt eind deze week of in de loop van volgende week verwacht. Vrij verkeer Sinds 1 januari is Engeland volledig lid van de Europese Gemeenschap, evenals Ierland en Denemarken. De zogeheten „overgangsperiode" die de Engelsen, Denen en Ieren kregen toen ze op 1 januari 1973 tot de Europese Gemeenschap toetraden, is voorbij. Dat betekent dat de „nieuwe" lidsta ten evenals de zes „oude" het volle dig vrij verkeer van goederen moe ten toepassen. Dat geldt ook voor aardappelen en Engeland mag Ne derlandse aardappelen dus niet lan ger weigeren. Geen marktordening De aardappel is een van de weinige produkten in de Europese Gemeen schappelijke landbouwmarkt, waar voor nog geen gemeenschappelijke marktordening bestaat. Voorstellen voor een marktordening voor dit produkt liggen ter tafel en per 1 augustus zal die regeling waarschijn lijk werkelijkheid zijn. Op het feit nu, dat er nog geen ge meenschappelijke marktordening is, beroepen de Briutten zich om maat regelen te nemen die Nederlandse aardappelen buiten de deur houden. In strijd Juristen bij de Europese Commissie wijzen die argumenteringen van de Britten echter volstrekt van de hand. Zij wijzen erop, dat het Euro pese Hof van Justitie te Luxemburg al eens een uitspraak heeft gedaan die volstrekt duidelijk maakt dat importbeperkingen, zoals Engeg- land ze nu toepast voor Nederlandse aardappelen, volstrekt in strijd zijn met de regels van de gemeenschap pelijke markt. ADVERTENTIE In verband met de recente daling van de tarieven op de geldmarkt zal de opslag op de debetrente voor kredieten in rekening-courant met ingang van 20;januarj 1978 met Vi% worden verlaagd. De opslag bedraagt vanaf die datum tot nadere aankondiging 0%. [ST Tweekip, de combinatie van de pluimveeslachterijen ki (1.100 werknemers) en Bekebrede (500 man) kan van start in. Deze beslissing is op het ministerie van landbouw gevallen een bijeenkomst met vertegenwoordigers van de beide onder mingen en de vakbonden. Dat heeft de plaatsvervangend jrzitter van het Produktschap voor pluimvee en eieren, P dam meegedeeld. bonden willen echter geen ver- woordelijkheid aanvaarden voor werkgelegenheid in Barneveld, tr Bekebrede een vestiging heeft, /endien verliezen overigens al 500 de in totaal 1.600 werknemers baan. De pluimveecombinatie eekip is ontstaan nadat plannen >r „Driekip" waren mislukt. Het chtbedrijf Goossens trok zich en- e maanden geleden terug, t ministerie baseert zijn toestem- ïg (de totstandkoming van de uwe combinatie geschiedt met ïzienlijke financiële overheids- un) op een tussenrapport van de tionale Investeringsbank. De ver- chting is dat het eindrapport dat ld deze maand wordt uitgebracht, it of nauwelijks van het tussenrap- rt zal afwijken. Nijdam zei dat er behalve de Barne- veldse Pluimveecentrale (BPC) nog andere gegadigden zijn die eventu eel wel deel willen gaan uitmaken van de combinatie. Bestuurder Ger van Os van de Unie BLHP baseerde op het bericht dat de BPC mogelijk tot Tweekip zal toetreden zijn angst met betrekking tot de werkgelegen heid voor 100 van de oorspronkelijk 220 werknemers die Bekebrede Bar neveld nu nog in dienst heeft. Een woordvoerder van de Voedings bonden FNV zei, dat de bonden min of meer met de rug tegen de mum- staan. Meegedeeld is dat na 1 april de besprekingen met de BPC zullen beginnen, maar dat daarop niet kon worden gewacht met de vorming van de Tweekip. Uitstel zou de hele zaak weer op losse schroeven zetten. In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal, met ingang van 20 januari 1978, de extra opslagrente voor debetstanden in rekening-courant met een 5% worden verlaagd tot 0%. Ruim 9.5 min. fietsen AMSTERDAM - De bijna 14 miljoen Nederlanders beschik ken thans over ruim 9,5 mil joen fietsen. Volgens voorlopi ge cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in 1977 in ons land bijna 1.4 miljoen fietsen verkocht, bijna 200.000 meer als in 1976. Deze cijfers heeft de Stichting Fiets gisteren bekend ge maakt. Volgens de stichting blijkt eruit dat de markt voor rijwielen niet is verzadigd. Volgens de cijfers van de Stichting Fiets bezit 16 pro cent van de Nederlandse gezin nen geen fiets. Achttien pro cent heeft één rijwiel; 28 pro cent zit er twee. üssentijds. tijdens de Grüne Woche en jaarlijks terugkerende land ouwtentoonstelling in Berlijn) en en traditionele ontmoetingsplaats an de negen ministers van land ouw en visserij), die op 27 januari egint, zullen de bewindslieden in- irmeel van gedachten wisselen over e visserij politiek. Bovendien zal in e periode tussen nu en 30-31 januari e Europese Commissie weer ge- prekken voeren met de Britse mi- ister, John Silkin, de enige dwars- gger in de onderhandelingen. Het is verigens deze minister geweest, die tn uitstel van beslissing heeft ge- Taagd. 'olgens Van der Stee zijn de stand- Hinten in de afgelopen dagen dich ter bij elkaar komen te liggen. Pun ten van onderhandeling zijn nog en kele vangstregelingen (aan de grote lijn, die de Europese Commissie voorstelde wordt niet meer getornd), de visserijplannen (wat die precies zullen gaan inhouden is nog niet duidelijk) en de voorkeursrechten, die de Brittsen verlangen in hun kustwateren van 12 tot 50 mijl. Soepeler Er zijn tekenen, die erop wijzen dat Groot-Brittannië een wat soepeler standpunt ten aanzien van die voor keurszones gaat innemen. Met name de continentale lidstaten geven geen duimbreed toe. Zij vinden dergelijke zones volstrekt in strijd met de ee- RIJSWIJK De adviesprijs voor consumptiemelk is op 1 januari door de fabrieken met 2 cent per liter verhoogd. Het Produktschap voor Zuivel heeft vooralsnog ervan afge zien de melkprijs dienovereenkom stig te verhogen; dit in afwachting van het gesprek met het ministerie van Economische Zaken, dat vol gende week wordt gehouden. Dit bleek gisteren in de openbare bestuursvergadering van het Pro duktschap voor Zuivel in Rijswijk. Voorzitter drs H. Schelhaas zei voorts, dat vorig jaar voor een waar de van ongeveer 4 miljard (was 3.8 miljard) aan zuivel werd uitge voerd. Deze grotere export was voor al te danken aan de grotere uitvoer naar landen buiten de Europese Ge meenschap, met name naar de olie producerende landen. AKZO-fabriek dicht: 40 banen minder DEVENTER AKZO Chemie gaat de citroenzuurfabriek in Deventer op zo kort mogelijke termijn sluiten waardoor veertig arbeidsplaatsen verloren gaan. Al in 1976 werd be gonnen met de afbouw van de ci troenzuurfabriek omdat de afzetmo gelijkheden beperkt waren en het produktieproces verouderd en daar door te kostbaar. De eerste fase van de afbouw bete kende twee jaar geleden dat tachtig arbeidsplaatsen verloren gingen. Vanwege de sociale gevolgen werd toen besloten nog tot 1981 met veer tig man door te draaien. Shell Nederland Chemie heeft op haar terrein in Moerdijk een naaldkooksfabriek met een capaciteit van 100.000 ton per jaar in bedrijf genomen. Deze fabriek is de enige in haar soort binnen de Koninklijke/Shell Groep en vormt een onderdeel van de tweede bouwfase van Shell Chemie aan de Moerdijk. Deze tweede fase vergt in totaal een investering van ƒ750 miljoen en omvat ook de bouw van een styreen/propeenoxidefa- briek, die later dit jaar gereed zal komen. De geproduceerde naaldkooks is vooral bestemd voor export naar landen binnen Europa. Dit brengt het totale personeelsbestand van 500 naar ongeveer 900 man, hetgeen vooral van belang is voor de werkge legenheid in Noord-Brabant, aangezien 80% van die toename uit deze provincie afkomstig is. KNSM meldt over het tweede halfjaar een duidelijk herstel nadat het eerste halfjaar slecht was verlo pen. Toch sprak directeur Doyer van „een gedenkwaardig jaar 1977, he laas in ongunstige zin" en van „een dreun op het hoofd". IHC heeft twee opdrachten voor baggermateriaal ontvangen uit La tijns Amerika. Totale waarde 70 miljoen. De orders betreffen twee sleepzuigers. De eerste wordt ge bouwd bij IHC Smit, de tweede bij IHC Verschure in Amsterdam. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.75 8.5 8.75 85 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 1.5/2- 875 8.5 875 85 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 15 8.9 85 8.3 8.9 85 83 Centraal Beheer 10 jaar - 8.5 85 Ennia 10 jaar - 8.5 85 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar 85 85 85 85 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 875 8.75 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.75 8.75 RPS 5 jaar 1.- 85 8.5 Stad A dam 5 jaar 1- 85 85 Westland Utrecht standaard no risk budget 510 jaar 5/10 jaar variabel 2 2 2- 86 9- 87 88 9 2 8.7 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Nadat enkele instellingen eerder de rente al hadden verlaagd, hebben 'nu de Rabo Bank en de Rabo Hypotheekbank de rente aangepast en zijn daarmee op 8,75 procent gekomen, (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Voor zover het tekort op Amerikaanse beta lingsbalans te wijten is aan de olie-invoer is de goedkope dol lar niet het instrument dat die betalingsbalans weer in even wicht kan brengen Dr A. H. E. M. Wellink, de thesaurier- generaal van financiën, is bang dat de dalende dollar op kortere of lan gere termijn olieprijsstijgingen kan uitlokken. Andere landen zullen dan de rekening moeten betalen met alle depressieve gevolgen vandien voor de wereldeconomie. Het betekent ook dat Amerika voor de andere internationaal verhandel de goederen zich een enorm concur rentievoordeel zou verschaffen. Ook dat zou grote verstoringen veroorza ken, zei dr Wellink, die sprak bij de opening van een nieuw kantoor van Bank Mees Hope in Utrecht. Bedreiging Volgens de thesaurier-generaal vor men koersschommelingen van de dollar zoals die recent zijn opgetre den (en zoals die ook voorkwamen in de jaren 1973/75) een bedreiging voor een evenwichtige ontwikkeling van de internationale handel en het in ternationale monetaire stelsel. Dat geldt zijns inziens des te meer nu door de betrekkelijk trage groei van de internationale handel alom de roep om protectie sterk is toege nomen. Het GATT, de organisatie voor vrij handel in Genève, heeft onlangs ge schat dat in de afgelopen drie jaai zo'n vijf procent van de internationa le handel in protectionistisch vaar water is terechtgekomen. Vijf pro cent lijkt misschien niet veel. Maai het gaat toch om een bedrag van 30 a 40 miljard dollar. En daarin worden dan nog alleen maatregelen aan de grens meegere kend. Het sterk groeiende verborgen protectionisme in de vorm van natio nale concurrentie vervalsende maat regelen komt daar nog bij. Te weinig groei Dr Wellink liet de oorzaken van het tekort op de Amerikaanse betalings balans de revu passeren en noemde de olie-importen (verantwoordelijk voor de helft van de toeneming van het tekort op de handelsbalans). Het achterwege blijven van voldoen de economische groei in enkele grote industrielanden is ook belangrijk. De Amerikanen zelf menen dat zeker 10 miljard dollar van het tekort daar aan te wijten is. Dr Wellink was van mening dat de duidelijke aansporing (van onder meer het IMF, red.) tot een zoveel mogelijk stimulerend beleid door landen die daarvoor de ruimte heb ben, serieus moet worden genomen. Anderzijds, aldus Wellink» moet de Amerikanen worden voorgehouden dat een daling van de dollarkoers die ruimte aantast en daarom de groei in landen als West-Duitsland en Japan verder onder druk zal zetten. Tegen de geschetste ontwikkelingen achtte de thesaurier-generaal meer dan ooit de tijd rijp om over een betere beheersbaarheid van de wis selkoersen te spreken. De recente ontwikkelingen rond de Amerikaan se dollar moeten worden aangegre pen voor een meer principiële bezin ning over de vraag, welke maatrege len onder de huidige omstandighe den moeten worden genomen om het stelsel van zwevende wisselkoersen minder evenwichtverstorend te doen zijn. Zelf zullen de Amerikanen zuiniger moeten worden, energie en hun ei gen energieproduktie aanzienlijk moeten verhogen, zei Wellink. Dat zal een zaak van lange adem zijn: een van de redenen waarom te verwach ten is. dat de grote tekorten op de Amerikaanse betalingsbalans de ko mende jaren nog wel zullen aan houden. Het is voor de Amerikanen raad zaam een geloofwaardige politiek met betrekking tot de financiering van deze tekorten te voeren met be trekking tot de financiering van deze tekorten te voeren en het moet ook geloofwaardig overkomen, dat zij ernst maken met het verminderen van het tekort. Geloofwaardigheid Het op diverse plaatsen in de wereld ontstane gevoel, dat het Amerika nen eigenlijk niet schelen kan, moet worden weggenomen, vindt de the saurier-generaal. Ontbreekt die ge loofwaardigheid. dan zal er ook bij buitenlanders minder bereidheid be staan om dollarvorderingen aan te houden. De wereld moet ervan worden over tuigd. dat de Amerikanen belang hechten aan de dollarkoers en aan de externe gevolgen van hun beleid Nu de Amerikaanse autoriteiten dan tenslotte hun monetaire beleid heb ben ingezet om verdere daling van de dollarkoers tegen te gaan, is een zorgvuldige coördinatie van het mo netaire beleid onontbeerlijk de ren teverhouding op de belangrijkste in ternationale financiële markten moet worden afgestemd op het be vorderen van het terugvloeien van kapitaal naar de Verenigide Staten ADVERTENTIE ADVERTENTIE an een onzer verslaggevers IRUSSEL De ministers van landbouw en visserij van de Europese Gemeenschap hebben de eslissingen over het EEG-visserij beleid opnieuw opgeschort, nu tot 30 en 31 januari. De ïederlandse minister, mr A. van der Stee, zei gematigd optimistisch te zijn, dat het dan te houden isserijberaad tot definitieve resultaten zal leiden. meenschapsgedachte. Ook is 'er be weging gekomen in het Britse ver langen, dat de controle op de vangst beperkingen dient te worden uitge voerd door de kuststaten in hun ei gen wateren. De continentale lidsta ten willen een vergunningenstelsel, waardoor de controle in handen van „Brussel" komt. Gezien deze bewering is nu voor het eerst in de zich al ruim anderhalf jaar voortslepende visserijonderhan delingen een sfeer ontstaan waarin tot resultaten kan worden gekomen. Van der Stee; „Gelet op de aard van de discussies voelt niemand er voor om de zaken te forceren. Er is dan ook een goede kans dat we er eind januari uitkomen." BANQUE *Tot f 5.000,- per maand dirckt opvraagbaar. Daarboven geldt I maand opzegtermijn. «Indien U in de loop van 1978 minder dan de helft van Uw gemiddelde jaarsaldo opneemt krijgt U 1 maand extra rente. Voor meer informatie kunt U een folder aanvragen. «Spaar bij de Banque via Uw eigen Bank-Post- of Gemeentegirorekening. Telefonisch kunt U een rekening openen of informatie aanvragen. Bel020-52 04911 en vraaS naar afdeling Tèlébanque. U kunt ook terecht bij een van de onderstaande kantoren. PARIBAS DESPAYS-BASNV AMSTI «DAM AUNIIKMHKtnA-nOKUKK III IIMUIOVIN hNHUinUiKONINOtN.nfcN IIAAUIIAAHI fcM I III.KII..VI IhNt.ll (>MAA> I Ilk II l-NI|MI.(>hK-Kf II. KVK »M>K< M'l LKPAM- III 111 IU.I IKUIII V IMOWttKT I vanaf 11295 - excl. blw #\ORMASBV B'llho-rtn Hemi'onoai.m 9 Tel (030)787844* T»'ex 40130 y g vli dealers Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse vet- en oliesector heeft in 1977 een deel van de goede positie van 1976 moeten prijsgeven. Hoewel er van een verminde ring van de wereldhandel in oliehoudende grondstoffen, vetten en oliën in zijn totaliteit geen sprake was, daalde de in voer in ons land met anderhalf procent terwijl de Nederlandse uitvoer met vijf procent terug liep Dit zei voorzitter J Pasman van het Produktschap voor Margarine, Vet ten en Oliën gisteren in de jaarrede tn Den Haag. De daling van de Ne derlandse invoer manifesteerde zich volledig bij de oliehoudende grond stoffen (op jaarbasis van 472.000 ton tot 398 000 ton) De invoer van oliën en vetten steeg daarontegeh (van 850 000 naar 905000 ton). De export bedroeg 785 000 ton tegen 829 000 ton Binnen de Europese Gemeenschap /ag de heer Pasman vooral moeilijk heden bij de toetreding van Grieken land, Portugal en Spanje wegens de olijfolie. Nu al bestaan binnen de EG problemen, omdat het verbruik van olijfolie binnen de negen afneemt Komen de drie Middellandse Zee landen erbij, dan betekent de olijfo lie regeling een belasting van ander half miljard gulden per jaar op het Europese landbouwbudget De heer Pasman meende dan ook, dat de toetreding nog wel even op zich zou laten wachten Het verbod van het Europese Hof van Justitie In Luxemburg van de zogenaamde cautieregeling voor ma gere melkpoeder, was volgens hem een waarschuwing om niet te licht vaardig moeilijkheden In de ene sec tor op te lossen door een andere ermee te belasten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21