an 't Oever komt met ezelfde resultaten thuis' IK BEN WEER DE JONGEN DIE OP DE SPORTPAGINA STAAT' Olympiade in Buenos Aires HOJ KNVB treuzelt lang met CAO-antwoord -bondscoach Pfrommer ziet geen vooruitgang Verlaging opslag debetrente. Verlies Den Bosch in Europa Cup-duel Enith Brigitha snel in Sydney Bart Crum in proefschrift: 'Gymnastiekleraren zijn over het algemeen autoritair' [RDAG 19 JANUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet P13-RS15-H17 Erik Oudshoorn )A Hier en daar doemt og weieens op, Leen jner. In Inzeil bijvoor- waar hij voor het eerst tien jaar kon genieten en wintersportvakantie, tijdens „belangrijke" tswedstrijden. Maar dan neer op het ijs. Nee, ge- op de tribune. Tussen n Alleman. De betrekke- id van sport, geldt net zo iroor de coach als de top- •r. Toch heeft Leen imer de band met het tsen niet laten vervagen, nadat de KNSB in de zo- van 1977 hem een loer le, waarop hij resoluut ig nam, kreeg Pfrommer ille kanten nieuwe func- angeboden. is om bondscoach van Canada den liet hij schieten. Pfrom- eeft sowieso geen trek in het land („of het moet zo aantrek- zijn dat ik gewoon niet kan en"). Niettemin hapte hij toe. andere baantjes, die hem chter bij huis hielden. De voor- bondscoach liet zich overha- cöordinator te worden van west Brabant en clubtrainer ie schaatsvereniging Eind- ankelijk, onder vrijblijvend- zegt de sportinstructeur van fA in Breda. „Zoiets is natuur- el een stap terug. Maar dat sen blijft nu eenmaal een hob- me. Afchteraf ben ik blij dat ik begonnen ben." En niet zon- ige trots: „Van de juniorense- Brabant heeft tachtig procent eten te plaatsen voor de natio- ampioenschappen. Dat is ove niet alleen mijn werk geweest, at van gewesttrainer Bart van Serlijk gezegd doe ik dit alles ïzelfde lol als het coachen van nploeg." floeg. De veel besproken elite van het immer kolkende ltswereldje vormt geen schrik- i meer voor de Leen Pfrommer ïandaag. De drama's, die zich jaar rond zijn persoon afspeel- ^ezitten nog een plaatsje in zijn gen maar in feite heeft hij er ld van genomen. 'nog even het gegeven dat het aal draaide om de krachttrai- Pfrommer werd verweten dat weinig met gewichten werkte, loor de Oranje-schaatsers een (barende achterstand hadden open op de buitenlandse rij vet name op de Noren en één Ikaanse student, te weten Eric r' Iterboer en Van 't Oever werden de rug van Pfrommer aange- i Kloosterboer bezat thuis in de (alleen een paar nauwelijks ge- ite Friese doorlopers, maar had jen blauwe maandag de roeiers liegir aan de gewichten gezet, ten, aan de vooravond van het bees kampioenschap (Oslo, 28/ puari) is het natuurlijk interes- Pm te zien of die krachttraining perste vruchten begint af te F ier, die zijn oude liefde (het wel te verstaan) nog op de voet volgt: „Ik zie niks. wie wel? De sprinttijden van irbeeld Piet Kleine schommel- rorig seizoen rond de 41,1 en "at doen ze nu nog. Hetzelfde voor Jan Derksen en Klaas d. Vriend reed in Madonna goe den. Maar niet onder de veertig den. En juist daar gaat het om. naar de Noren. Stensjemmet, end en niet in de laatste plaats olt. Zij doen niet anders. De rstand op de Noren is wat be- die korte achterstanden voor ns als Vriend, Kleine en Derk- iet meer te overbruggen. Met Piet Kleine zal zich daarvan n vergewissen. Al traint hij ewichten van driehonderd kilo, e zal nooit en te nimmer de onder de 39,5 rijden. Kleine is iempobeul, die net als Eddie lex faalt in de eindsprint. Ik dat je dan ook reëel moet zijn ggen: die jongen redt het toch Laat hij zich maar toeleggen op ge afstandswerk." van Helden komt in het be- van Pfrommer nog niet ter ;e. Maar weldra wordt de Friese idualist middelpunt van het ek. Pfrommer: „Hans doet er aan om nu reeds naar Noorwe- e vertrekken. Het is beter datje vast aan de Skandinavische AMSTERDAM/MANILA De schaakolympiade begint dit jaar op 25 oktober. Plaats van handeling is de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires: daar wordt zowel het dames als het herentoernooi gespeeld. Nederland bezat een optie op de Olympiade, maar maakte daar geen gebruik van. Dit was het belang rijkste nieuws uit de vergadering van de FIDE in Manila. Professor dr Max Euwe, die de vergadering leidde, keerde voorts uit Manila in Amsterdam terug met de mededeling dat bij de FIDE nu precies honderd landen zijn aangesloten. De op 20 mei 77 wor dende FIDE-voorzitter noemde dit een leuke mijlpaal. Toen hij 8 jaar geleden het voorzitterschap op zich nam waren er 71 landen bij de FIDE aangesloten. Prof. Euwe zal dit jaar tijdens het congres van de FIDE, dat in okto ber voor de Olympiade gehouden wordt, aftreden. „De FIDE wordt dan totaal gerenoveerd." Alle be- stuurs- en commissiezetels komen vrij voor anderen. Prof. Euwe stelt zich niet herkiesbaar. „Van verschillende zijden is er op mij alweer druk uitgeoefend om dat wel te doen. Het schijnt dat er geen geschikte Europese kandi daat is, maar ik hoop dat ik in oktober in Buenos Aires sterk ge noeg zal zijn om daar niet aan toe te geven." Over de tweekamp om het wereld kampioenschap tussen uitdager Viktor Kortsnoj en titelverdediger Anatoli Karpov is nog niets beslist. De inschrijving is pas open en op het bureau van de FIDE in Am sterdam waren nog geen inschrij vingen binnen. Prof Euwe wist wel te melden dat cr in elk geval een komt van de Philippijnen. Hij ver wacht vijf tot acht andere offertes en vermoedt dat daar ook Zwitser land, Italië, Duitsland en Neder land bij zullen zijn. Op 16 februari sluit de inschrij vingstermijn en worden de offertes in het openbaar geopend. Prof. Eu we: „Ik hoop dat beide spelers de zelfde voorkeuren zullen hebben, zodat ik niet weer door een van de twee voor van alles en nog wat word uitgemaakt." KORTSNOJ De uitgeweken Russische groot meester Viktor Kortsnoj heeft ver- 'klaard dat hij dit jaar een „bozere uitdager" van wereldkampioen Anatoli Karpov wordt als zijn gezin in Russische „slavernij" wordt ge houden. Maar hij ontkende eerde re berichten dat hij zou weigeren tegen Karpov te spelen zolang zijn vrouw en zoon zich niet bij hem mogen voegen in het westen. Tijdens zijn eerste persconferentie sinds zijn overwinning op Boris Spasski in Belgrado zei Kortsnoj dat hij ervan overtuigd is dat hij gaat winnen van de 26-jarige Kar pov, „wiens enige voordeel zijn jeugd is. Het gaat wel een uiterst moeilijke sfrijd worden," aldus de 46-jarige Kortsnoj. „Karpov is met schaken een maatje groter dan Spasski." De uitgeweken Rus bevestigde op nieuw dat hij in Belgrado „onder de een of andere vreemde invloed" heeft gestaan na de negende partij. Hij zei dat hij weg had willen gaan omdat hij geen afweer had tegen wat hij eerst „geheimzinnige stra ling" noemde. Kortsnoj zei dat de Zwitserse parapsycholoog dr. Wolf gang Eisenbeiss hem nieuwe kracht had gegeven. Dr. Eisen beiss, die op de persconferentie aanwezig was, zei te veronderstel len dat de Russen „een combinatie van telepathie en hypnose" tegen Kortsnoj hebben gebruikt. Hij noemde in het bijzonder een partij waarbij Kortsnoj geschiedenis heeft gemaakt door een loper aan te zien voor een pion. een blunder die nog nooit bij de wereldkam pioenschappen is voorgekomen. Kortsnoj, die na de ene de andere sigaret opstak, verklaarde daarna „nadat ik per telefoon met dr. Ei senbeiss gesproken had was ik mijn angst tegen deze onzichtbare krachten kwijt. En ik voelde dat Spasski zich ervan bewust was dat de invloed niet meer werkte." Spasski gaf het op na de 18e partij. Kortsnoj is de enige dissident wiens naam nog steeds met grote regelmaat in de Russische pers wordt genoemd. Een uitzondering werd gemaakt in de sportkrant So- vietsky Sport waarin alleen werd gemeld dat Spasski in Belgrado had verloren zonder erbij te zeggen dat Kortsnoj de winnaar was. „On gelooflijk," aldus Kortsnoj. LEEN PFROMMER: „Ik denk dat we blij moeten zijn met twee rijders bij de eerste tien. koude went. Na de interland van Noorwegen-Nederland klaagden en kele rijders er al over dat de kou op hun keel sloeg. Begrijp ook niet dat er toen geen lichtje bij Van 't Oever is opgegaan. De dagen voor het EK in Nederland blijven heeft geen zin." Maar weer terugkomend op Van OSLO De Noorse schaatsploeg die deelneemt aan de Europese kampi oenschappen op 28 en 29 januari in het Bislet-stadion in Oslo bestaat uit de volgende vier rijders: Jan Egil Storholt, Sten Stensen, Amund Sjö- brend en Kay Stenshjemmet. Reser ve is Oivind Tveter. Ter voorbereiding op dit Europees kampioenschap zal de ploeg vanaf vrijdag 20 januari in Hamar ver blijven. Helden: „Niettemin keur ik de han delswijze van Hans allerminst goed. Hij denkt zichzelf te kunnen trai nen, maar dat is niet zo. De bewijzen liggen nu al op tafel. Let maar eens op de tijden van de selectiewedstrij den in midden-Europa. Op de korte afstanden is hij als vanouds snel (39,18 sec., red Op de vijf en tien kilometer verliest hij terrein. Onbe wust heeft Hans de laatste maanden te weinig op het langere duurwerk getraind. Een coach is er juist voor, om je op dat soort zaken te atten deren." Als de Heerenvener, die nu zonder dat hij het zelf realiseert de verkeer de weg lijkt te zijn ingeslagen, het exposé van Pfrommer kon horen dan zou hij direct naar Harm Kui pers wijzen. De inmiddels afgestu deerd sportarts werd immers zonder enige trainingsbegeleiding wereld kampioen. Pfrommer weer: „Kuiper hield in een schrift elke dag zijn vorderingen bij. Hans van Helden traint op gevoel. Ik denk dat het probleem Van Helden aan het eind van dit seizoen is opgelost. Dan zal hij tot de conclusie zijn gekomen dat trainen, onder de hoede van een coach, voor hem onontbeerlijk is." Zover is het thans natuurlijk nog niet. Eerste volgen nog de grote in ternationale toernooien en wellicht zal Hans van Helden zich toch ont poppen als een echte schaatsvedet- te. Maar er zijn twijfels. Ook wat betreft de resterende kernploegle den. Pfrommer wil zich best aan een prognose wagen. „Ik denk dat we blij moeten zijn met twee rijders bij de eerste tien," stelt hij somber. „Vorig jaar werd Hans vijfde en Piet Kleine zevende. Niet best, dat geef ik toe. Maar ik twijfel er aan of Van 't Oever met dezelfde resultaten thuis komt. Het zal eerder slechter dan beter zijn. Als Van 't Oever zegt dat hij een neerdalende prestatie- curve aan het ombuigen is, dan wens ik hem daarmee het beste. Maar ik geloof er niet in. Erg gevaar lijk trouwens, om zo'n uitspraak te doen." Pfrommer stelt zich tegen Van 't Oever, waarmee hij ruim twintig jaar heeft samengewerkt uiterst koel op. Dat blijkt wel. „Destijds heb ik gezegd, dat ik er grote moeite mee zou hebben om Van *t Oever een hand te geven. Die woorden trek ik niet terug. Hij was bereid onder een man te werken die geen greintje verstand heeft van schaatsen. Onge looflijk. Daar begrijp ik helemaal niets van. Dit had ik nooit van hem verwacht." In verband met de recente daling van de tarieven op de geldmarkt zal de opslag op de debetrente voor kredieten in rekening-courant met ingang van 20 januari 1978 met Vi% worden verlaagd. De opslag bedraagt vanaf die datum tot nadere aankondiging 0%. HOILANDSOU BANK UNIE Intussen zijn de rollen binnen het bondscoach-duo natuurlijk wel om gedraaid. Van 't Oever is supervisor, terwijl Tjaart Kloosterboer degra deerde tot conditie-trainer. In feite dezelfde verhouding als enkele jaren geleden Pfrommer-Gemser. „Ik zou in deze constellatie ook wel met Kloosterboer kunnen samenwer ken," merkt de majoor uit Dongen op. „Hij kan best een goede condi tie-trainer zijn. Maar zo waren de taken vorig jaar niet verdeeld. Kloosterboer was toen zo vriende lijk mij erop te attenderen dat hij de baas zou zijn. Dat kon ik natuurlijk niet accepteren. Maar Kloosterboer vond het heel gewoon. Hij zette zich zelf op een voetstuk. De pers heeft hem ervan afgetrokken. Toen Tjaart zag wat het topschaatsen eigenlijk inhield trok hij zich terug." Volgens Pfrommer staan de kern ploegleden niet achter de ingrijpen de beslissingen die de KNSB in de zomer van 1977 genomen heeft. Toch waren zij het, die de bal aan het rollen brachten. Pfrommer tot slot: „In Inzeil kwamen Klaas Vriend en Hans van Helden spon taan naar me toe. Ze vertelden dat het hun speet wat er vorig jaar is voorgevallen. Zo hadden ze het niet bedoeld. Ik moest schaatscoach blij ven en Tjaart conditie-trainer. Op het moment dat het scheefging, hadden ze bij de KNSB echter geen inspraak meer." DEN BOSCH De basketbalploeg Den Bosch heeft in een wedstrijd voor de kwartfinalepoule van de Eu ropa Cup H toernooi een nederlaag geleden tegen Europa Cup-houder UTRECHT - Onder het motto „Trek de CAO over de streep" is de vakbond BVA een actie begonnen om de slepende onderhandelingen met de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond af te ronden en te ko- r men tot een collectieve arbeidsover- eenkomst voor de J70.personeels.e- nen met 87-89 nadat zij bij de rust al een voorsprong van 49-54 hadden. Eerder won Den Bosch de eerste wedstrijd tegen het Joegoslavische Rijeka. Het was gisteravond een aantrekkelijke wedstrijd waarin de ervaring van de Italianen op dit ni veau de doorslag gaf. SYDNEY Bij zwemwedstrijden in Sydney heeft Enith Brigitha het Au stralisch record op de 200 meter vrije slag gebroken. De Nederlandse gastzwemster zegevierde in 2.02.51. Zij was daarmee zestiende seconde sneller dan eerder deze maand in Brisbane. Haar Nederlands record staat op 2.01.25. den. Bij de KNVB worden zoals bij de meeste sportbonden het geval is de arbeidsverhoudingen geregeld door een intern reglement. Begin vorig jaar zijn de onderhande lingen over een concept CAO en een ontwerp ondernemingsraad begon nen. De betreffende vakbond, de uit het NKV getreden BVA (Banken, Verzekeringen, Administratieve kantoren) was binnen drie maanden gereed met een voorstel. De KNVB toonde zich niet onwillig, installeer de een commissie en benoemde een deskundige. Tot op heden is echter een definitief antwoord uitgebleven. In het bondsblad „Perspectief" spreekt de BVA van spelbedervende vertragingsacties van de KNVB. Men vindt het onbegrijpelijk dat door de voetbalbond zo getreuzeld wordt als het gaat om de belangen van de eigen medewerkers. Van die medewerkers is meer dan de helft aangesloten bij de BVA, terwijl an dere personeelsleden lid zijn van het CNV en de FNV. De BVA wil in een later stadium de eenmaal afgesloten CAO met de KNVB aandragen bij de Nederland se Sport Federatie als aanzet voor een overkoepelende CAO voor de hele bedrijfstak. STOOP Naar aanleiding van een publikatie in het weekblad WIK van de indu striebond NVV en in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Dol man heeft de directie van Starlift BV te Voorburg laten weten dat er daar geen spelers van FC Amsterdam op de loonlijst staan zonder dat de daar aan verbonden normale werkzaam heden zouden worden verricht. WIK suggereerde dat het bedrijf waar de voorzitter van FC Amster dam, Dé Stoop, directeur is, „om de belasting te ontduiken een aantal voetballers van FC Amsterdam in dienst heeft laten treden bij een dochteronderneming". Naar aanlei ding van dat bericht stelde het ka merlid Dick Dolman vragen aan de staatssecretaris van financiën. De directie van Starlift ontkent de aantijgingen van WIK dat het op deze manier „meer vennootschaps belasting kan onthouden aan de ge meenschap". De directie heeft te vens de ondernemingsraad gevraagd „haar oordeel te geven over de laster lijke en leugenachtige aantijgingen van de industriebond NVV". Het be drijf heeft alle medewerking aange boden bij een onderzoek en de staatssecretaris meegedeeld „geen onbedrijfsmatige betalingen terzake te doen anders dan welke door de inspectie van de vennootschapsbe lasting onderkend zijn". POLEN Het Poolse voetbalelftal zal, ter voor bereiding op het toernooi om het wereldkampioenschap in juni in Ar gentinië, vijf oefeninterlands spelen. Het Poolse blad Przeglad Sportowy verkondigde dit in Warschau. De wedstrijden tegen Luxemburg op 26 maart. Griekenland op 5 april en Ierland op 12 april staan reeds vast, voor de twee resterende interlands, op 23 en 26 april, zijn Hongarije en Oostenrijk als mogelijke tegenstan ders genoemd. De wedstrijd tegen de Luxemburgse ploeg wordt in Luxemburg gespeeld, de overige in Polen. Daarnaast zal de Poolse ploeg van 1 tot 18 februari in een trainings kamp gaan in de Joegoslavische plaats Rovinj. door Johan Woldendorp AMSTELVEEN Het gymnastiekonderwijs in Nederland bulkt nog van het traditionalisme. Het is nog steeds een middel op zich en geen doel in dienst van het gehele assorti ment, dat in de onderwijswinkel te koop is. Daar komt bij, dat de „gymlessen" altijd de sluitpost van een lesrooster vormen. In veel gevallen is er zelfs sprake van een soort apartheidspoli tiek, die, zeker voor de oprichting van pedagogische academies en de daarmee gepaard gaande ombouw van de onderwijzers opleiding (in 1970) welig tierde in dit land. Nieuwe theorieën over de opvoe ding van kinderen hebben in de harde wereld van de praktijk wei nig open deuren gevonden. Die conclusie kan gemakkelijk worden getrokken uit het proefschrift, dat Bart Crum de wereld instuurde. Afgelopen vrijdag promoveerde hij met het boekwerk „Aan sport geo riënteerd bewegingsonderwijs; in het spanningsveld van aanpassing en kritiek" tot doctor in de sociale wetenschappen. Crum, verbonden aan de interfaculteit lichamelijke opvoeding van de Vrije Universiteit in Amsterdam, verwijt de gymnas- tiekonderwijzers in Nederland, dat zij te ver van de maatschappij af staan. Lichamelijke opvoeding moet terecht meer raakvlak ken vertohen met het dagelijkse leven. Overigens krijgen niet alleen gymleraren dit verwijt naar hun oren geslingerd. Sportjournalisten, om een groep te noemen, worden op dezelfde wijze gehekeld. Autoritair De binnen de landsgrenzen ge meengoed geworden hokjesgeest vindt ook in het onderwijs zijn trouwe aanhangers. Dat l.o.-docen- ten aan hun eigen metier een hoge waarde toekennen, is uiteraard hun goed recht, maar het gaat te ver, wanneer zij het vermogen missen om relativerend te denken. Bart Crum: „Gymnastiekleraren zijn over het algemeen uitermate auto ritair. Hun manier van onderwijzen is een typisch schools gebeuren." Crum vindt verder, dat de lessen in de lichamelijke opvoeding te wei nig doorspekt zijn met elementen, die de bouwstenen vormen van de (sportieve) maatschappij. „Men kan er niet omheen, dat er een maatschappelijk veld is, dat sport heet", gooit Crum op tafel. En ver der: „Het is de tweede stap, die ik gemaakt heb. De eerste was, dat ik indertijd ben opgeleid tot gymnas tiekleraar. Daarna heb ik opvoed kunde gestudeerd om alles tot één geheel te smeden. De school en de lichamelijke opvoeding hebben met sport te maken. In Nederland is er evenwel te weinig over nage dacht, in welke zin dat het geval is. Onderzoekingen op dat gebied muntten uit in oppervlakkigheid. Zo is er bijvoorbeeld een discussie ontstaan over het takenpakket van een l.o.-leraar. Moet hij zich beper ken tot het geven van lessen alleen, of moet hij ook buiten de school activiteiten als het organiseren van sportwedstrijden ontplooien?" Kritiek Alles, wat er op een onderwijsinsti tuut gebeurt, staat en valt met het leerplan, de inrichting van de les sen en de waardering daarvan. Hoofden van scholen zijn wat dat betreft natuurlijk mede afhanke lijk van inspecties en wettelijke richtlijnen. Crum. „De school kan niet om de samenleving heen. Het bewegingsonderwijs, mijn term voor l.o. op de school, moet zich met sport bezig houden, omdat de sport een wezenlijk onderdeel van de maatschappij is. Je kunt je bin nen dat deelgebiedje aanpassen aan de huidige situatie, maar je kunt ook streven naar vernieuwing. doet. Wanneer je van Jongsaf hoort, dat het normaal is om gelauwerd te worden voor prestaties waar je een vraagteken achter hoort te zetten, bevorder je dat emancipatie- en solidariteitsgevoel niet." „Dat komt," voegt Crum gemaks halve alles op één hoop, „door het geringe niveau van de sportjourna listen. Aan de sportpagina's kun Je niet zien welk gezicht de krant heeft. Daar treedt de grote vervlak king op. Daar wordt de sport kri tiekloos gevolgd en niet getoetst aan een levensbeschouwelijk standpunt. Studio Sport is wat dat betreft het grootste voorbeeld. Het heeft een enorme invloed op het denken van de mensen. Juist daar om is het fnuikend dat dat pro gramma iedere diepgang mLst. Maar ik kan ook de Sportshow van de NCRV noemen. Uitgerekend in zo'n programma moet ik horen, dat Wim Suurbier bij Schalke'04 een goed debuut heeft gemaakt, omdat hij zijn directe tegenstander van het veld schopte. Ik vraag me af. waar ik in dat progTamma de filoso fie achter de NCRV-uitzendingen terug kan vinden." Sportpagina DR. BART CRUM: „Aan de sportpagina's kun je niet zien welk gezicht een krant, heeft." naar kritiek op de heersende cul tuur. Dat is tevens de verklaring van het tweede deel van de titel van mijn proefschrift." Bart Crum pleit voor een open leer plan op de scholen „Iedereen moet zichzelf in het systeem kunnen vin den. Mijn onderzoek is er op gericht in hoeverre dat mogelijk is. Daarbij leg ik twee critiria aan: emancipa tie en solidariteit. Anders gezegd. Jezelf en de ander respecteren. Wanneer je echter die twee criteria op de sport projecteert, zie je dat de sport die principes met voeten treedt. Ik betreur het. dat de sport- jounalistiek daar dapper aan mee De „affaire"-Suurbier zou als een naar Incident beschouwd kunnen worden. Wat de geschreven publici teitsmedia betreft. Crum moet we ten. dat de sportpagina's van op pervlakkige commerciële kranten in Trouw zouden misstaan, en an dersom. Hij is kennelijk gefrus treerd, omdat hij van het pad af wil wijken, dat hij indertijd in 1973 bijvoorbeeld, toen hij samen met Frits de Leeuw in opdracht van de Partij van de Arbeid het boekje „Keerpunt in sport" schreef zelf heeft Ingeslagen. Crum is teleur gesteld, omdat een sportjournalist en niet een collega van de onder- wijsredactie naar het universitelts- complex Uilenstede werd afgevaar digd om over zijn proefschrift te babbelen. Zijn principes emancipa tie en solidariteit met voeten tre dend. verzucht hij: „Ik ben weer de jongen, die op de sportpagina staat."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17