ril krmenië lijdt onder 'russificatie' Sleutelen aan genen, mag dat? nanda Marga kan niets met andaden te maken hebben Dit is Linda Verfijnd musiceren eaal van onafhankelijkheid leeft nog Nieuw boek over erfelijkheid ederlandse aanhangers niet onder indruk 'Vereniging' maar puntje van pink Zoetermeerse PvdA wil eind maken aan jacht op wild :RDAG 19 JANUARI 1978 TROUW/KWARTET H15 or Henk Wolzak ide Kaukasus, het hooggebergte tussen de Zwarte en de 6p is ("he Zee, leven verscheidene bevolkingsgroepen genaam de Kaukasiërs. Een van deze stammen wordt gevormd door Armeniërs, die in de vorige eeuw zowel in Turkije als in kland woonden De Turken waren mohammedanen, de Arme- fs en Russen christenen. De Russische Amreniërs streefden ir hereniging met de west-Armeniërs. In 1915 hebben de rken een miljoen Armeniërs vermoord, een klein aantal wist te vluchten naar het buitenland. Sinds 1921 is Armenië door de ïjet-Unie geannexeerd en ondanks het in de grondwet van de 3R gegarandeerde recht op zelfstandigheid, worden Armeen- mjheidsstrijders tot lange straffen veroordeeld. :menië is de kleinste Sowjet-re- liek en telt 2.306.000 inwoners, loofdstad Jerewan heeft 770.000 >ners. Volgens dissidenten is de osfeer er een van corruptie en eld en ligt de menselijke waar- leid in de goot. Er zijn sloppen en en zonder water. In sommige rten wordt het water dagelijks sneden tussen 12 en 18 uur en en 23 en 7 uur. Het openbaar -oer is slecht. De bussen zijn vol. Na soms wel drie kwartier te ben gewacht, worden de passa- erin gepropt. Er gebeuren veel elukken. De misdaad, het bandi- le en het geweld komen veelvul- voor. In augustus zijn enkele men erin geslaagd anderhalf mil- roebel te stelen uit een grote in Jerewan. Een karwei van dagen en nachten werken. Tot len zijn zij nog niet opgespoord. I geweld is niet alleen een ver- Ijnsel van de kapitalistische we- i, zoals in de Sovjetpers vaak It beweerd. In Jerewan bijvoor- |d hebben alle ramen op de bega- •ond tralies. In het algemeen corruptie ongestraft. Daardoor it zij voor. Om niet vervolgd te len is het eenvoudig voldoende talen. De MVD (Ministerie van nlandse zaken, waar ook de ie onder valt) is maar al te be- geld aan te nemen. Bovendien is goed voor de statistieken, want ;an worden aangekondigd dat in lenië het misdaadcijfer uitzon- ik laag is. Volgens de oppositie gelooft bijna niemand meer Tn het communisme. De enige waarde is geld, dat tevens alle waardigheid vervangt. Cultuur Afgezien van het geweld en de wet teloosheid ziet men om zich heen het verval van de Armeense cultuur. Armenië heeft een zeer oude cul tuur, zoals duidelijk wordt geïllu streerd door de talloze kerken en kloosters, twaalfde, dertiende en veertiende eeuw. In onofficiële pu- blikdood is. De meeste kerken zijn gesloten. De taal, die uitermate rijk is, wordt uitgehold. Het Russisch dringt door in de taal, niet alleen met woorden, maar ook in zinscon structies. De meeste theatervoor stellingen zijn in het Russisch. Bui tenlandse boeken worden alleen in het Russisch vertaald. Er zijn in Jerewan 150 Armeense scholen en 50 Russische. Sinds twee jaar is het voor een student verplicht zijn doc toraalscriptie in het Russisch te schrijven en te verdedigen. Er be staat onder de jongeren een algeme ne onverschilligheid jegens dit pro bleem. De jeugd luistert meer naar jazz dan naar typische Armeense muziek. Er is een spreekwoord dat zegt, dat wat de Turken met wapens hebben gedaan (waarbij verwezen wordt naar de genocide van 1915) door de Russen met liefde wordt gedaan. In Armenië, een deelstaat var. de Sowjet-Unie, worden groepe ringen die zich inzetten voor de mensenrechten en de Armeen se zelfstandigheid achtervolgd. Leden van deze groepen worden vaak tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld. Van deze illegale groepen ontving het Al gemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken vori ge week enkele onofficiële docu menten, zogenaamde samizdat- documenten. Uit die stukken is bijgaand artikel samengesteld. door Jelle Jan Klinkert De lettercombinatie DNA. de officiële afkorting van de weten schappelijke term desoxyribonucleïnezuur, heeft veel gemeen met de ultracentrifuge en de neutronenbom. Dat gemeenschap pelijke schuilt in de emoties die rond al deze onderwerpen gemakkelijk losbarsten, de aandacht en de vage angsten die bij veel mensen erdoor gewekt worden en de noodzakelijke keuze, waarvoor al deze onderwerpen ons schijnen te plaatsen: de keus tussen de uiteindelijke ondergang of redding der mensheid. zijn: de metaalarbeider Ambart- soem Chlgatjan, Eduard Sessjan en Samuel Sessjan. Chlgatjan heeft er het om? DNA is een chemische stof Nu is alle opwinding over het zgn. DNA-recombinantenonderzoek ove rigens niet geheel onbegrijpelijk. In Amerika is men al vier jaar eerder geschrokken van de mogelijke geva ren en heeft men zijn tegenmaat regelen genomen. Want waar gaat In Sowjet-Armenië zijn twee opposi tie-organisaties. Zij strijden tegen de schending van de mensenrechten en het verval van de Armeense cultuur. Sinds vorig jaar april is er een pproep die de akkoorden van Helsinki con troleert. Hiertoe behoren de vijf vol gende mensen: Eduard Aroetjoen- jan, die lange tijd werd bedreigd met opsluiting in een psychiatrische inrichting. Hij is de leider van deze groep. De 30-jarige ingenieur Robert Nazarjan is de secretaris-penning meester. Als diaken heeft hij tevens een godsdienstige functie. In 1973 verliet Nazarjan het religieuze semi narie. Ook heeft hij in het observa torium van Boerakan gewerkt en bij het Armenian State Design Office. Op 5 mei 1977 werd hij aangevallen in de Sowjetskaja Ajastana in een artikel met de titel „Deprofeet-leu- genaar". Op 9 juni vorig jaar werd hij gefouilleerd op het vliegveld van Jerewan. Men heeft zijn paspoort in beslag genomen en tot op heden niet teruggegeven. Hij is pas getrouwd, maar zonder paspoort kan hij zijn huwelijk niet laten registreren. On der voorwendsel van personeelsin krimping werd Nazarjan op vijf sep tember van het vorig Jaar uit zijn baan ontslagen. Inmiddels heeft hij afstand gedaan van zijn Sowjet-na-1 tionaliteit. Vorige week zijn Aroet- joenjan en Nazarjan gearresteerd. Andere leden van de Helsinki-groep al vijftien jaar gevangenis en kamp opzitten wegens een poging in 1949 om de Sovjetunie te verlaten. Onafhankelijk De tweede oppositie-groep is de or ganisatie voor de onafhankelijkheid van Armenië. Zij omvat ongeveer vijftig leden. De oprichter en leider tot 1968 was de schilder Alkazoen Chadtzjadjan, die vijf jaar in de gevangenis heeft gezeten. Sinds 1968 is de 29-jarige Paroejr Ajrikjan de leider. Deze zit sinds 1969 met uitzondering van het jaar 1973 in gevangenissen. Tussen 1967 en 1975 onderzoek DNA-ketens worden zijn er achttien processen tegen daarbij in stukjes geknipt en in een deze organisatie gevoerd. Meer dan andere volgorde weer aan elkaar vijftig Armeense patriotten zijn ver- geplakt oordeeld tot straffen tussen zes maanden en tien jaar. Een van hen was de architect Ajik Skandarjan, Plezierig die in 1968 in de gevangenis van Jerewan is overleden. Dat alles is het minst moeilijk als het gebeurt in overzichtelijk samenge- Het doel van deze organisatie is het stelde wezens. Vandaar dat men beslechten van de Armeense kwes- graag gebruik maakt van een eencel- tie, dat wil zeggen het herkrijgen lig wezen als een bacterie. Speciaal van het verloren grondgebied. Zij de coli-bacterie die ook in de mense die in elke lichaamscel van elk le vend wezen voorkomt. Het bestaat, zoals we sinds zo'n vijftien jaar we ten. uit ketens van chemische ver bindingen. De volgorde van die ver bindingen in die ketens bepaalt de erfelijke eigenschappen van alle le vende wezens. Sinds men dat ontdekt heeft en alles in deze tak van wetenschap is van zeer recente datum is men koortsachtig op zoek gegaan naar mogelijkheden om die erfelijke ei genschappen te beïnvloeden. Daar voor is het zgn. DNA-recombinant eisen de onafhankelijkheid van Ar menië met pacifistische middelen, met name een referendum. Henk Wolzak is Oosteuropa-mede- werker van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Ker ken in Leusden. lijke darm voorkomt, komt in aan merking. Het resultaat is dus aller eerst. dat men bacteriën met nieuwe, nog onbekende eigenschappen krijgt. Die kunnen plezierig zijn (bijv. voor de vervaardiging van een bepaald hormonaal of biologisch ge neesmiddel), maar de bacterie kan ook gevaarlijke eigenschappen krij- >r Barend Mensen 751- "JrdRECHT De Nederlandse aanhangers van Ananda Marga te schatten op een aantal dat 35%en de 100 en 150 ligt zijn niet onder de indruk van de beschuldigingen die de laatste tijd n deze, van oorsprong Indiase beweging zijn ingebracht. Moord op zes voormalige leden, een ilag op een Indiase diplomaat, dreigbrieven naar Indiase missies in het buitenland en als klap Je vuurpijl sabotage met als gevolg een vliegramp waarbij 213 mensen om het leven kwamen, kan niet waar zijn dat dit alles op rekening van Ananda Marga moet worden geschreven. egen we te horen zowel van een voerder van het Ananda Mar- intrum in Den Bosch als van de rdammer Henk de Weyer. ;aam op een architectenbureau ot voort kort secretaris van de erlandse vereniging Ananda ga Yoga. r het is meer vertoond dat goed- inde. idealistische mensen hevig lirgesteld werden in de meoilijk ontroleren leiding van een sekte op het internationale pad ging. dat met Ananda Marga of „Pad gelukzaligheid" ook niet het ge- zijn? e," zegt Henk de Weyer. „Dat t ik alleen al omdat een van de te uitgangspunten van de bewe- is dat de mensen in hun eigen n zowel naar binnen als naar len geweldloosheid toepassen, er de laatste tijd over de bewe- is geschreven, is op zichzelf al list. Wij zijn geen religieuze maar spirituele groep. Dat laatste be-' int dat wij er niet van uit gaan. wij de enigen zijn die het bij het ite eind hebben en alle anderen Vanuit onze spirituele filosofie it voort solidariteit met elkaar en degenen die verdrukt en uitge- worden. In de Telegraaf stond bericht dat de ultra-rechtse ter- groep „Revolutionaire volksbe- ing voor de universele waarheid" intwoordelijk is voor de vlie- np In geen enkele afdeling of erafdeling van Ananda Marga pt de naam ./evolutionaire volks- Veging" voor en ook „universele rheid" ken ik niet. Zo die groep ou bestaan." ranghuis trum van de beweging in Neder- s 's-Hertogenbosch. Daar dt een opvanghuis voor jongeren and gehouden, een van de socia- rojecten van de vereniging waar- zij haar idealen tastbaar maakt, het. door wat voor oorzaak, ook lilijk heeft kan daar voor enige terecht. Het is een bescheiden eet en professionele hulp kan ook niet worden geboden. Er dt geen „zending" bedreven en (asten hoeven ook geen lid van de iniging te worden. djn verder een natuurvoedselwin- en een peuterspeelzaaltje voor lerlandse en buitenlandse kinde- Het plan bestaat een schooltje stichten voor oudere buitenlan- tjes. bedoeld om die van de gevol- van hun moeilijke inpasbaar- W in Nederlandse schoolklassen te verlossen. Er worden voorts gratis lessen in yoga en meditatie gegeven. Individueel Alles vanwege de „vereniging", die volgens Henk de Weyer overigens maar het „puntje van de pink" is. Hij zegt: „Het echte Ananda Marga is het pad dat iedereen individueel naar zijn eigen gelukzaligheid voert. Dat is iets heel persoonlijks en niet gebonden aan welke organisatie vorm ook." De vereniging heeft een bestuur. Aan het hoofd daarvan staat de yogaleraar Ac. Maetreyea Brei. Hij komt van de Philippijnen en is niet de stichter van de Neder landse tak. Voor de aanhangers in Europa (tussen de 1000 en 1500) is er een soort „begeleider". Deze kwam in 1973 naar Nederland om Ananda Marga te propageren, de yoga-leraar kwam anderhalf jaar later. In Ameri ka zijn vierduizend aanhangers, in het stamland India 10.000. Daar wor den ze de laatste tijd erg vervolgd zodat dit aantal ingekrompen kan zijn. Waarom? Maar waarom dan die vervolging en waarom zit de stichter van de bewe ging, Sarker, al anderhalf jaar in de gevangenis? „Dat is een heel verhaal", aldus Henk de Weyer. „Sarker wordt be schuldigd van het aanzetten tot moord. Een vertegenwoordiger van een internationale commissie van ju risten en ook de Engelse advocaat die wij naar het proces tegen hem hebben gestuurd zijn echter van oor deel dat het geen enkele rechtsgrond heeft. Ananda Marga en met name Sar kar is tegen het communisme omdat dit vanuit de groep het indivi du onderdrukt. Maar evengoed is de beweging tegen het kapitalisme, om dat de mens zich ook in dat stelsel niet optimaal kan ontplooien. Voorts is de beweging gekant tegen uitbui ting voor religie en tegen het in India bestaande kastestelsel. En kijk, als er nu mensen zijn die zich rond een man als Sarkar scha ren. als zij zijn ideeën niet alleen onderschrijven maar zich ook bereid tonen metterdaad solidair te zijn met de armen in India, dan wordt de betrekkelijk kleine clan geraakt die macht en kapitaal daar in handen heeft. Dan wordt het systeem onder graven en dan worden die mensen, en zeker hun leider, gevaarlijk. Als die clan dön ook nog de media in India beheerst, dan is dit mede het antwoord op de vraag, waarom een humanitaire organisatie als deze be lasterd en vervolgd wordt. Het is te betreuren maar aan de andere kant hoopgevend, omdat men in Ananda Marga toch kennelijk iets meer ziet dan een aantal streberige mensen en de met waarheid te maken hebbende innerlijke kracht er van onderkent." Onze buitenlandse redactie tekent hierbij aan. Na veel hee en weer gepraat wist men ons op de Indiase ambassade geen nadere inlichtingen te ver schaffen over Ananda Marga, wat op zijn zachtst gezegd nogal vreemd is. Uit de ons toegestuurde stukken, waaronder een rapport van de inter nationale commissie van juristen te Genève, blijkt dat de beweging, die in 1955 door P. R. Sarkar werd opge richt, nogal hard door de Indiase overheid vervolgd is. Met name het proces tegen Sarkar, dat na langdu rige voorverhoren op 22 december 1975 begon, kreeg ruime aandacht, zowel in India zelf als daarbuiten. Volgens het rapport van de juristen waren er duidelijke politieke onder tonen in het proces. „Als het proces zo niet eigenlijk op touw gezet was om de beweging te verwoesten, dan schijnt het toch wel door sommigen gebruikt te worden om de geloof waardigheid van Ananda Marga te verwoesten en zijn volgelingen te desillusioneren." De vijandigheid van de Indiase overheid tegenover de beweging ver klaart de Britse advocaat William T. Wells uit de aantrekkingskracht van de beweging op met name regerings- en politieautoriteiten. Ananda Mar ga werd spoedig verdacht van poli tieke ambities en wekte de woede op van de Indiase regering. Ananda Marga zette zich vooral af tegen de Indiase communistische partij (CPI), toen een belangrijke factor in mevrouw Indira Gandhi's politieke macht. „Een bezwaar tegen Ananda Marga." aldus het rapport, „was zijn uitdrukkelijk aandringen op een ge meenschap, geleid door moralisten of sadvipra's, die alleen aanspraak op de regering van de gemeenschap kunnen maken Dit bracht critici ertoe te beweren dat Ananda Marga fundamenteel ondemocratisch was en trachtte een fascistische getinte dictatuur te willen vestigen." In de herst van 1971 werd Sarkar gearres teerd, verdacht van een komplot om enkele afvallige leden van Ananda te vermoorden. Volgens de commis sie kleefden er aan het proces, dat volgde, nogal wat bezwaren die ten dele voortkomen uit het feit dat het proces zich afspeelde tijdens de door Indira Gandhi uitgeroepen noodtoestand. In de noodtoestand werden veel Ananda Marga-leden gearresteerd en werd de beweging officieel verboden. Het is mogelijk dat de huidige regering veel anders tegen de beweging aankijkt, maar 'zoals gezegd, weigerde de Indiase ambassade nader in te gaan op onze vragen. Blijft de vraag waarom zich aanhan gers van Ananda Marga noemende mensen de vliegramp bij Bombay voor zich opeisen en dreigementen geuit hebben aan het adres van Indi ase missies in het buitenland. Vol gens brieven die wij ontvingen heeft de Ananda Marga niets te maken met „de revolutionaire volksorgani satie voor de universele waarheid," die zegt deel uit te maken van de beweging en die in het recente verle den een aantal terreurdaden heeft uitgevoerd perzische tapijten en handwerken Het twaalfjarige gorilla-vrouwtje Linda uit het Dierenpark in Wassenaar is wel om een heel bijzondere reden op vakantie in Artis. Linda moet zwanger worden en omdat de twee gorilla-mannetjes in Wassenaar daar niet voor kunnen zorgen, is zij uitbesteed totdat het grote gebeuren heeft plaats gehad. Overi gens is er in Nederland nog nooit een gorilla-jong geboren, hetgeen niet pleit voor de potentie van Linda's mannelijke soortgenoten Bobbie, die te oud is, en Oscar, die niet meer dan een broer-zus-verhouding met Linda had. „Dat krijg je als een gorilla-mannetje en -vrouwtje van hun babyjaren af samen hebben gewoond," aldus directeur J. W. Louwman van Dierenpark Wassenaar. Hij hoopt dat Oscar, nu Linda weg is, zich wat meer aangetrokken voelt tot het in Wassenaar achtergebleven vrouwtje Ngaji. De beide dierenparken houden de gezondheid van de beide dames, die vorig jaar velen ongewild voor de gek hielden met een schijnzwangerschap, nauwkeurig in de gaten. door Adr. Hager DEN HAAG Dank zij Toyohiko Satoh en Marius van Altena kon men gisteravond in de aula van het Haagse Gemeentemu seum getuige zijn van een even interessant als boeiend concert Eerstgenoemde, als docent verbon den aan het conservatorium studeer de in zijn geboorteland Japan gitaar en cello. Op dit goed bezochte con cert bespeelde hij de theorbe en de luit. De theorbe behoort tot de fami lie van de luiten en wordt voorname lijk gebruikt als begeleidingsinstru ment. Het instrument heeft twee rij en snaren, de melodie- en akkoord snaren en de bassnaren. De door Satoh bespeelde theorbe is origineel, in 1610 gebouwd door Tieffenbruc- ker. De barokluit is eigendom van de concertgever. Het lag in de bedoe ling. dat Satoh de achttiende eeuwse renaissanceluit. uit het bezit van het museum, zou bespelen. Bij de voor bereidingen bleek echter, dat het niet mogelijk was hierop een concert te geven. De tenor Marius van Altena heeft bij tal van gelegenheden blijk gegeven van zijn liefde voor oude muziek, een liefde die hij ondermeer kon uiten in de samenwerking met het ensemble „Syntagma Musicum". Ook hij is do cent aan het conservatorium. De met veel stijlgevoel, inzicht en bekwaamheden uitgevoerde werken boden de bewonderaar een bron van genoegen. Een zekere Charles Mou- ton schreef niet minder dan twee boeken met lultcomposities. Bachs tijdgenoot Silvius Weiss was de bekendste luitspeler van zijn tijd en zijn composities getuigen van zijn grote vaardigheid. Zowel Henry La- wes als Constatijn Huijgens werden in 1596 geboren. Al liep hun levens loop ver uiteen, de liefde voor de muziek en de compositietechniek bezaten zij gezamenlijk. De grootste componist van Engeland. Henry Purcell besloot een avond van in tiem, verfijnd en hoogstaand musi ceren. gen; er kunnen nieuwe, onbekende ziekten ontstaan, waartegen nog geen verweer is. In elk geval levert het onderzoek inzicht op in de manier waarop gene tisch materiaal (DNA-ketens dus) ge manipuleerd kan worden en welke effecten dat heeft. Op de zeer lange duur zou dit inzicht misschien ook op het genetisch materiaal van men sen kunnen worden toegepast De reden van de opwinding zal nu duidelijk zijn. Ten eerste is dat de kwestie of men wel voldoende reke ning houdt met de gevaren van het ontsnappen van bacteriën met onbe kende maar onaangename eigen schappen. En een tweede vraag is welke zijn de ethische consequenties die samenhangen met vooral - de beïnvloeding van de erfelijkheid bij mensen? Feiten Het boek onder de titel „Erfelijk heid. sleutelen aan genen wat kan. wat mag. wat moet" i uitgegeven bij Bosch en Keuning te Baarm ver- schafte mij bovenstaande informa tie. Het zet de feiten betreffende DNA-recombinanten onderzoek op een rijtje; maar het plaatst dit te vens in het kader van de meer alge mene vragen rond de erfelijkheid bij de mens. Dat is goed. want door alle opwinding rond DNA zou je bijna vergeten dat er nu ook al dagelijks door en voor individuele mensen voor hun nageslacht heel ingrijpen de beslissingen worden genomen Het bredere kader blijkt uit de on derwerpen die aan de orde komen: formele genetica (de wetten van Mendel), moleculaire genetica ide verklaring van de DNA-structuur). prenatale diagnostiek iwat kan er gezegd worden over eventuele gebre ken van een nog niet geboren kind), enzovoorts. Ook de ethiek heeft een plaats: helemaal achteraan, in het laatste hoofdstuk. Die plaats is min of meer typerend, want het ethisch denken loopt voortdurend achter de pijlsnelle ontwikkelingen op het ge bied van de genetica aan. Dat is dan ook de diepste oorzaak van de DNA-opwinding. en tevens van die rond de neutronenbom en ultracentrifuge: de ontwikkelingen op deze wetenschappelijke terreinen hebben een verloop dat los komt te staan van enige maatschappelijke waardering of controle. De enige ethische code van de wetenschap pers schijnt te zijn: wat kan dat mag, en wat mag dat moet. En de samen leving heeft nauwelijks de gelegen heid daar vraagtekens bij te zetten. Als iets kan (sleutelen aan genen i, mag dat dan ook? En als het mag (van wie?), moet het dan ook0 Een vervreemde en bedreigende situatie. Deze publikatie van het Nederlands Gesprek Centrum is daarom een goede zaak; zij biedt de mogelijk heid tot het vormen van een eigen mening op basis van feiten. Jammer dat het moeilijke taalgebruik veel aan de broodnodige toegankelijk heid afbreuk doet; toevoeging van een vreemde-woorden-tolk van 17 pagina's kan dat niet verhinderen En om op de flap te spreken van „met vrucht <sic) kennisnemen van de creativiteit (sic) van euisiogeneti- ci" vind ik tamelijk cynisch juist bij dit boek. Maar wie zich daarover heen zet krijgt voor 16,50 veel in formatie op een belangrijk terrein. Erfelijkheid, sleutelen aan genen; wat kan. wat mag, wat moet. Een publikatie van het Nederlands Ge sprek Centrum. Bosch en Keuning, Baarn, 1977. 152 pp; 16,50. ZOETERMEER - De PvdA-fractie in de Zoetermeerse gemeenteraad is van mening, dat de gemeente op haar terrein de wildjacht door parti culieren niet mogelijk moet maken De fractieleden P. Bockestijn en R van Ekeren verzoeken het college om vanaf heden geen gemeentelijke terreinen meer te verpachten aan particulieren die dit willen gebrui ken voor de jacht op wild. De ge meenteraadsleden schrijven in een toelichting te erkennen dat er rede nen kunnen zijn die het doden van wild noodzakelijk maken „Wij kun nen echter niet inzien welk algemeen of gemeentelijk belang wordt ge diend met het toestaan van het ja gen op wild op gemeentelijke grond als een vorm van sportief genoegen aldus de PvdA-leden. die menen dat een zeer groot deel van de Zoeter meerse bevolking ongetwijfeld liever hazen en fazanten zien dan jagers. Mocht er door aanwezigheid van een grote overmatige wildstand schade aan gewassen dreigen te ontstaan, dan moet de gemeente zelf uiteraard maatregelen tot ingrijpen in de wild stand op eigen terrein kunnen ne men De raadsleden delen het colle ge van Zoetermeer mee. dat indiener niet positief geantwoord wordt, er een uitspraak van de gemeenteraad gevraagd zal worden over deze zaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15