Werken met commissies biedt veel mogelijkheden I I Haal alvast de zomer binnen. ABN Bank Drobny's tijds- verbeelding duurt te lang deTijd deTijd deTijd deTijd p IF Pianist Eugen Indjic: beheerste romantiek (looie kans gemist bij gezondheidszorg in Rotterdam Dorps- of wijkraad alleen als er behoefte aan is Nationaal congres in teken van fietser en voetganger BBK verwacht weinig van nieuwe kabinet Twee jaar cel voor heroïnehandel 0e liefde De DDR Verder: Weekblad Nederland weer op muziekmarkt in Cannes lERDAG 19 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet P11-RHS13 t onze redacteur wetenschappen HECHT Toen destijds het Rotterdamse gezondheidscen- i Ommoord tot de conclusie kwam dat het gezonder was als meewerkende huisartsen gemeenteambtenaar werden in ats van min of meer vrije zelfstandige, is er volgens mr. J. B. J. ten Berge een mooie kans gemist. Wat er gebeurde was dat hele gezondheidscentrum als afdeling werd ingelijfd in de ^meentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, met daar- iven de directeur van die GG en GD en daar weer boven het neentebestuur. It gemeentebestuur had het ook Iers kunnen doen. Het had een teerscommissie kunnen instellen was samengesteld uit de direct ikkenen. De artsen zelf dus, en fysiotherapeuten en de assisten- j, maar ook vertegenwoordigers n de organisaties voor geestelijke maatschappelijke gezondheids- rg en van de ziekenfondsen. En,- It te vergeten, vertegenwoordigers de wijkbewoners van Ommoord, ir wie het gezondheidscentrum kt. Kid Dl 16 ts er bovendien minstens één idsliri in zo'n commissie zit, kan de eenteraad de hpvoeedheid om gemeentelijke instelling te bestu- t. aan de commissie overdragen, t zou volgens mr. Ten Berge in dit 'al een aantal voordelen hebben ïad. De werkers in het centrum iden een zekere zelfstandige in- ing hebben gehad, als tegenwicht ;en de min of meer ondergeschikte iitie die zij als ambtenaar inne- „Voor de overgang van veel ije-beroepers' naar de ambtelijke tus zou dit wel eens van grote tekenis kunnen zijn." Verder rdt in één operatie de inspraak patiënten mogelijk gemaakt, en zinnig dwarsverband gelegd tus- verschillende sectoren van wel- iszorg. imoord is maar een voorbeeld, meenteraden kunnen voor (bijna) denkbare terreinen speciale nmissies instellen die helemaal of itendeels bestaan uit direct be kkenen. En ze kunnen, als de pro- icie het goedvindt, stukken van n eigen bevoegdheid aan zulke nmissies overdragen. Zo wordt bestuur dichter bij de mensen jracht en kunnen ze er zelf bij rokken worden. heet binnengemeentelijke de- itralisatie, een term waarvan Ten Berge zelf het afschrikwekkende ka rakter inziet. Het proefschrift waar op hij gisteren bij prof. mr. R. Crince Le Roy promoveerde, heet „Decen traliseren met commissies", wat al iets menselijker klinkt. Hij heeft het bedoeld als een „gereedschapskist met handleiding" voor het hanteren van het onderdeel van de Gemeente wet waarin de commissies worden geregeld (artikel 61 en volgende). Tholen De minister vond dat een duidelijk geval voor artikel 61, dat namelijk naast commissies voor bepaalde on derwerpen, ook commissies kent voor „de behartiging van de belan gen van een deel van de gemeente hetwelk daarvoor hetzij door zijn lig ging hetzij door zijn karakter in aan merking komt'. Kortom, dorpsraden en wijkraden. De minister gaf de nieuwe gehieente Tholen op dit punt een duidelijk duwtje in de rug door in de herinde- lingswet de gemeenteraad te ver plichten, binnen twee jaar met rede nen omkleed uit te leggen wat er met artikel 61 e.v. was gedaan. Een dergelijk „aansporingsartikelheeft sindsdien elke herindelingswet gesierd. Intussen ging de gemeente Tholen op zoek naar een deskundige die eens uit moest zoeken hoe dat nu allemaal moest gaan verder. En dat werd de zojuist met lof afgestudeer de mr. J. B. J. M. ten Berge. Hij heeft daar geen kater van overgehouden. Het aansporingsartikel, schrijft hij nu in zijn proefschrift, „verklaart de vormgeving van de plaatselijke de mocratie tot urgent probleem na de herindeling". Het vangt daarmee iets op van het gebrek aan begelei ding dat die periode in het algemeen kenmerkt. Het is een handvat om de oor Jac. Kort MSTERDAM De 30-jarige pia- tt Eugen Indjic, die dinsdagavond de grote zaal van het Concertge- luw een recital gaf, is een romanti- |s van het zuiverste water. Zulks eek allereerst uit het programma, ft hij voor dit concert had gekozen. htereenvolgens speelde hij de so- (te in a klein opus 143 van Franz ihubert, het Carnaval opus 9 van- kbert Schumann en na de pauze, I vijf Intermezzi van Alexander jnsman, Ballade in F, opus 38, Noc- fne in E. opus 62 en Scherzo in bes, lus 31 van Frédéric Chopin. Maar et alleen uit de keuze van werken feek de romantische inslag van fee pianist. Veel meer nog kwam (ze naar voren uit de manier, waar- hij de composities speelde: van jemoedig-dromerig, zoals de eerste ilen van de Schubert-sonate klon ken. tot grillig en onstuimig, zoals Schumann en Chopin van hun ver tolkers vragen. Dit zeer grote pianis tische talent van Servisch-Russische afkomst, kreeg zijn muzikale oplei ding in de Verenigde Staten, waar Alexander Borovsky o.a. zijn leraar was. Op deze wijze heeft hij geleerd zijn romantische aanleg te beheer sen door middel van een ongetwij feld harde training. Het resultaat is een volmaakte beheersing van het metier, echter niet ten koste, maar ten dienste van de muziek. Onder die beheersing versta ik dan alles wat met pianospelen te maken heeft: een prachtig toucher, rijke expressieve mogelijkheden en een volmaakt pe- daalgebruik. Je hoort weinig pianis ten, waarbij het artistieke en het technische aspect zo voortreffelijk op elkaar is afgestemd als bij Eugen Indjic. Mr. J. B. W. M. ten Berge. burgers „te betrekken bij de grote veranderingen die er ten gevolge van een herindeling op lokaal ni veau ontstaan". Behoefte Een dorps- of wijkraad kan alleen behoorlijk van de grond komen als de mensen er iets in zien. er behoefte aan hebben. Daar kom je niet achter door het ze pardoes te vragen, schrijft Ten Berge mede op grond van zijn Tholense ervaringen. Ze kunnen zich er namelijk erg weinig bij voorstellen. De nieuwe gemeente Zaanstad bijvoorbeeld, probeerde in elk van de negen vastgestelde deel gebieden door hoorzittingenjen ge sprekken met organisaties en instel lingen te peilen of een wijkraad er aan een behoefte voldeed. Ook de .zwaarte" van een wijkraad kan sterk verschillen. In Haarlem kan zo'n raad alleen adviezen uit brengen aan de gemeenteraad. Rot terdam begon ooit aan de opbouw van een ambitieus systeem van deel gemeenteraden. Die kregen grote pakketten gemeentelijke bevoegd heden toebedeeld, plus elk een eigen ambtelijk apparaat. Maar de op bouw van deze nieuwe bestuurslaag is inmiddels gestaakt, omdat het bar en boos duur bleek te worden. Mogelijkheden Naast de wijkraden ziet Ten Berge voor het werken met commissies op AMSTERDAM (ANP) Op 19 en 20 april a.s. wordt in het RAI-congres- centrum in Amsterdam voor de eer ste maal in Nederland een nationaal verkeersveiligheidscongres gehou den. Dertien overheidsinstanties en particuliere instellingen organiseren dit congres, dat als thema heeft „de veiligheid van voetgangers, fietsers en bromfietsers binnen de bebouw de kom". Op het ogenblik behoort 72 procent van alle verkeersdoden binnen de bebouwde kom tot deze groepen verkeersdeelnemers (29 procent voetgangers, 25 procent fietsers en 18 procent bromfietsers). Het is de bedoeling tot een brede uitwisseling van kennis en opvattin gen te komen. Mogelijk kunnen ge zamenlijke visies leiden tot aanbe velingen voor maatregelen. afzonderlijke beleidsonderwerpen vele mogelijkheden, ten dele al gere organiseerd. Een voorbeeld in de gezondheidszorg kwamen we al te gen. Langs soortgelijke lijnen zou een gemeenteraad het bestuur van openbare scholen aan een of meer commissies kunnen overdragen. Een verrassend terrein voor decen tralisatie is dat van openbare orde en veiligheid. Daarvoor is volgens de wet de burgemeester verantwoor delijk, met de politie als werkappa raat; daar zal geen commissie iets aan veranderen. Maar in bepaalde wijken of dorpen waar bijvoorbeeld sprake is van een hoge mate van criminaliteit, of spanningen tussen verschillende bevolkingsgroepen, zou een uitgekiende overlegcommis sie vrucht kunnen afwerpen. „De zin van deze commissies is niet in de eerste plaats gelegen in het zeggen tegen de politie hoe deze zou moeten functioneren, maar in het zoeken naar dieperliggende oorza ken van inbreuken op de openbare orde en het vinden van oplossingen om deze oorzaken weg te nemen." In zo'n commissie zouden overheidsor ganen en instellingen (waaronder de politie) met particuliere organisa ties voor samenlevingsopbouw en maatschappelijk werk, onderwijsin stellingen, vertegenwoordigingen van bepaalde bevolkingsgroepen en dergelijke, samen moeten proberen om tot een aanpak van de proble men te komen. Ten Berge was actu eler dan hij wist toen hij dit schreef. Pas later kwam in Assen de discus sie op gang over de vorming van een Molukse wijkraad op basis van arti kel 61 e.v. Gemeentewet. Van zijn proefschrift Decentraliseren met commissies verscheen een han delseditie als nr. 26 in de serie Be stuurlijke verkenningen van de Vu- ga-boekerij in Den Haag (343 pagina's incl. register, 68.-). AMSTERDAM - „De mede deling van premier Van Agt, dat bijzondere aandacht aan de scheppende kunstenaars zal worden geschonken, wekt in de algehele context van tal van aangekondigde bezuini gingsmaatregelen ons bijzon der wantrouwen." Dit zegt het bestuur van de Beroeps vereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) in een commentaar op de regerings verklaring. „In het verleden was de al geringe aandacht voor de positie van bijvoor beeld beeldende kunstenaars gekenmerkt door aantasting van de bestaansmogelijkhe den voor de scheppende kun stenaar. Een kabinet Van Agt-Wiegel kan op onze waakzaamheid rekenen en op onze solidariteit met an dere werkers, niet in het laatst in de cultuursector," aldus de BBK. Het bestuur meent, dat er gezien de rege ringsverklaring geen ombui ging valt te verwachten van het tot dusver op CRM ge voerde beleid, in die zin „dat er gestalte kan worden gege ven aan een democratisch kunstbeleid". advertentie De beelden worden vertoond op een enorm projectiescherm van naar schatting twee-en-half bij vijf meter. Het beslaat de hele muur en dat accentueert de weidsheid van de we reld die de beelden tonen en de nie tigheid van de mens. Het werkt niet beangstigend, hoogstens relative rend ten aanzien van de wezens die Ynbord's wereld bevolken; wezenlo ze wezens zo laat Drobny ze spora disch zien gedoemd te vergaan tot bladderende verf. De wensdroom van de door de reclame geschapen wereld, de onbereikbaarheid en de herhaling of de stilstand. En in die zin lijkt de vertoning op „het jaar lijkse familie dia-avondje na de va kantie", waarvoor tante Nel twee tweepersoonslakens aan elkaar heeft genaaid en oom Kees op de piano begeleidt: net zo droef. Alleen mis je bij Drobny de bekende, die even begerig commentaar levert als dat hij op het projectiescherm in het ijsje hapt. Drobny laat de piano voortjengelen, geen commentaar. Dat mag je zelf bedenken. Herhaling We zien dan bijvoorbeeld de eindelo- advertentie Vakantie'78 Kom even langs bij de ABN en u hebt vandaag nog een zonnig stapeltje voor pret in huis. De ABN heeft een prima uitgemeten reizenpakket: uit het zomer- aanbod van de grote, bekende reis organisaties. Bij de ABN krijgt u een goed advies en u regelt er meteen uw andere vakantiezaken, zoals vreemd geld, reischeques en verzekeringen. De ABN-reisadviseurs staan voor u klaar! Coupon voor meer informatie. Stuur mij meer informatie over ABN Vakantiereizen '78. Dhr./Mevr.: Adres: Plaats: Land van bestemming: Wij reizen bij voorkeur per auto vlitgtuig boot trein touringcar camper. In ongcfrankccrde envelop zenden aan ABN Bank, atd. Ó.D. 50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. a 3 Michael Drobny in actie voor een van zijn lichtbeelden Door Dirkje Houtman AMSTERDAM „Ynbord's Imaginage" van de Zwitser Michael Drobny wordt tot en met zaterdag in het Amsterdamse Shaffy Theater vertoond. De toeschouwer ziet er door de ogen van Drobny, Ynbord's verbeelding van de tijd (imagine en age, samengevoegd tot imaginage) vastgelegd met een camera. Het is de vertoning van een groot aantal lichtbeelden, door Drobny zelf op de piano begeleid, waar de aangekondigde mime en tekst nauwelijks aan te pas komen. ze wegen, lopend door onbegrensde landschappen, die door de natuur bewerkt worden, met op een erach- terliggende heuvel twee grillige dode bomen met daartussen een kruis, waarboven de zon weer opkomt. De herhaling, het principe van tijd en eeuwigheid. En die herhaling ligt besloten in het eindeloos aantal beelden waarin vaste punten terug keren, zoals de wegen zonder einde en de spiegels, die het antwoord op de vraag „wie ben ik?" niet geven, zoals Drobny nogal overbodig in summiere bewoordingen uitlegt. Maar ook in de muziek: een herha lende dreun van het kltscherig-ro- mantisch aandoend pianospel, waar bij je je alleen maar ondergaande zonnen kunt voorstellen. Het zijn beelden die in elkaar ver vloeien, veranderen, maar qua inten tie dezelfde blijven, waarbij de diep te- en ruimtewerking ervan aanvan kelijk een afstandelijke spanning te weeg brengt, die verdwijnt naarmate de vertoning vordert en Drobny er niets nieuws aan toevoegt. De een heid van vorm en inhoud van deze voorstelling zal dat verbieden. Maar wat mij betreft had, om met Carmig- gelt te spreken, na een uur de tover lantaarn al om mogen vallen. AMSTERDAM (ANP) De recht bank te Amsterdam heeft gisteren een 26-jarige Israëli veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met afrek van voorarrest wegens het in bezit hebben en verhandelen van heroïne. Een 22-jarige Duitser kreeg voor hetzelfde feit zeven maanden met aftrek, waarvan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank wilde er na melijk rekening mee houden dat de Duitser verslaafde is. Omdat hij al twee maanden in voorarrest had doorgebracht werd hij onmiddellijk op vrije voeten gesteld. De Israëli en de Duitser werden 15 november in een Amsterdams hotel gearresteerd, nadat een onbe kende de politie had getipt. of de krankzinnigheid van normale mensen wordt steeds meer onderwerp van officieel onderzoek Sjef van Oekel mag als mediciin voor de ongelukkige iie'cl*» wel een monter .Kop op. wijven zat' verstrekken. P van der Eijk meldt teleurgesteld de ontluistering van de liefde door de wetenschap snelt naar een crisis Ton Crijnen. zojuist terug uit de allesbehalve vrolijke Arbeiders- en Boerenstaal het nieuwe verzet bedreigt het regime veel fundamenteler dan de oppositie van vroeger, omdat nu het systeem-als- zodamg ter discussie staat. Wordt ons onderwijs steeds slechter?(Drs SC Derksen) PPR-voorzitter Herman Verbeek .Als Steve Biko sterft, moet ik bij hem zi|n' (vraaggesprek van Jet Kunkeler) Centraal Planbureau macht o» natte vinger? (CPB-directeur Van den Beid geïnterviewd door Ria Kuip) .Leverije. levertje1' (P van der Eijk tussen profboksers en artsen) .Kosten dezes, meneer?' (Jan Mulder) Bon voor proefabonnement 6 wefcvn Ó9 Tijd voor 6 gulden Zonder postzegel renden aan de T.|d Anieoordnummer 6 Amsterdam Beiaiinq na onrvangsi van accepigno Oveai lekoop.t2.SC Abonnementen tel 020 - 23 39 84 «O O v- DEN HAAG Nederland zal voor de twaalfde keer aanwezig zijn op de „MIDEM", de grote internationale muziekmarkt in Cannes, die van 20 tot 27 Januari in het Palais des Festi vals wordt gehouden. Er zal een overkoepelende stand van het Comité voor Nederlandse Amu sementsmuziek (CONAMUS) zijn, dat voor de achtste maal een de monstratie-langspeelplaat presen teert. Onder de titel ..Music from Holland with love" staan er 17 stqk- ken op van Nederlandse bodem. Ook vertegenwoordigers van de Ne derlandse muziekhandel als Philips, Polydor en Ariola zijn op de MIDEM vertegenwoordigd. De muziekmarkt zal het komende weekeind en de aansluitende dagen bevolkt worden met naar schatting vijfduizend personen uit de wereld van de muziekuitgeverij, de platen- business, radio, tv en vakpers Er worden internationale conferenties gehouden over o.a. auteursrechten. Een van de hoogtepunten wordt waarschijnlijk de herdenking van het op de markt brengen van de eerste langspeelplaat, dertig Jaar geleden. Simpkins „We hebben alleen tot taak honden en kat ten te vangen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13