oer en natuurbeschermer oren juist naast elkaar lechte hoogleraren desnoods ontslaan Almelo b if gaat om bescherming van landschap en landbouw d Natuur en Milieu: gestrand gesprek doen herleven )rkomen dat universiteiten langzaam maar zeker afzakken Opslagrente banken vervallen EN 0QK0PZATERDAG\ .„EN00K0PZATERDAG Roberts HiFi platenspeler V" 5.25 15.95 Vendex VD1500 slagboormachine lAG 19 JANUARI 1978 TROUW/KWARTET H11 ;RDAM Boeren en natuurbeschermers behoren niet zoals doorgaans het geval is in de landbouw veranderingen noodzakelijk dan wel overbodig worden geacht it tegenover elkaar te staan, maar zouden vaker juist nóóst elkaar dienen te staan. Want dige landbouwbeleid treft zowel de landschappelijke waarden als de kleine boeren, van wie luizenden de komende jaren elders een nieuw bestaan moeten zien op te bouwen. Het gaat niet om de bescherming van het landschap tegen de boer, maar om de bescherming van dschap èn de boer tegen sanering en schaalvergroting. Hans Schmit lobaal samengevat, de strek- V n de door de Stichting Na- Milieu uitgegeven brochure CTemma van de nationale land arken" Met deze brochu- ituur en Milieu de gestrande i raak tussen de landbouw en U ïrbescherming. die al jaren van oorlog verkeren, weer op V engen en een discussie los- \tyer een nieuw landbouwbe- zowel de boer als het milieu lerspectieven biedt dan het jeleid. ;pu junt van de brochure zijn 75 uitgebrachte regeringsno- yk de instelling van nationale y ipsparken (waardevolle cul- Ischappen waarvan de re delen worden beschermd) de relatie tussen landbouw lurbescherming, waarin is ;d dat boeren in kwetsbare een beheers- of onder voeding kunnen krijgen. In ire wordt deze Relatienota icipiële nederlaag voor de herming" genoemd. De zijn desondanks gepre- als tegemoetkomingen aan •bescherming, terwijl ze in issend goed" in het huidge landbouwbeleid passen. De natuur bescherming is, min of meer tegen haar zin, bezig met een versterking van dat beleid, terwijl zij bovendien de agressie van de boeren krijgt te incasseren, aldus de samensteller van de brochure, drs. Wouter van der Weijden. Produktiviteit Tot aan de jaren zestig verzette de natuurbescherming zich vooral te gen de uitbreidingen van de land bouwgronden, maar door een ver schuiving in het landbouwbeleid kregen ook de ontwikkelingen bin nen het cultuurlandschap meer en meer aandacht. Het landbouwbeleid is niet langer meer gericht op een verhoging van de produktie, maar op een verhoging van de produktiviteit; dat wil zeggen: meer opbrengsten van minder grond met inschakeling van minder mensen. Op Europees niveau kreeg deze gedachte gestalte in het plan-Mansholt, dat in 1968 werd gelanceerd en dat erop neer komt dat in de EG vijf van de tien miljoen boeren moeten afvloeien en dat zeven procent van de landbouw grond uit cultuur moet worden genomen. Deze ontwikkeling in de landbouw vormt, aldus de brochure van Na tuur en Milieu, de grootste bedrei ging van de natuur en het landschap in Nederland. Die ontwikkeling heeft weinig te maken met vrije beslissin gen van individuele boeren, maar veel meer met economische dwang, opgelegd door het nationale en Euro pese landbouwbeleid. Sleutelwoor den van dat beleid zijn: schaalver groting, mechanisering, intensive ring, afstoting van arbeid en afsto ting van grond. Het belangrijkste instrument hierbij is de ruilverkave ling, die er vooral op is gericht het land aan te passen aan het gebruik van machines. Ruïnes De gevolgen van de ruilverkaveling voor natuur en landschap zijn, zo schrijft Van der Weijden, ruïneus: „Gronden worden geëgaliseerd, houtwallen geslecht, sloten ge dempt en rechtgetrokken, percelen vergroot en gestandaardiseerd, grondwaterpeilen verlaagd en geni velleerd, boerderijen afgebroken, nieuwe standaardboerderijen ge bouwd, wegen aangelegd en ver breed en nog veel meer. Kortom, vrijwel iedere landschappelijke af wisseling verdwijnt". Ondanks vertragingen in de uitvoe ring van de ruilverkaveling gaat deze vernietiging van het landschap snel: jaarlijks ondergaat 40.000 hec tare een dergelijke gedaanteverwis seling, hetgeen 9.000 hectare meer is dan het totale bezit van Natuurmo numenten, opgebouwd in ruim ze ventig jaar. Daarnaast worden in het cultuurland ook nog, vaak in grijpende, werken uitgevoerd door gemeenten en waterschappen, ter wijl ook bepaalde bedrijfsvoering (het gebruik van kunstmest, het scheuren van grasland, intensieve veehouderij) bijdraagt tot een ver dere ontluistering, verarming of ver vuiling van het cultuurland. Landschapspark Zo'n acht procent van het Neder landse cultuurland (200.000 hectare) zal in de toekomst moeten worden veiliggesteld en daartoe de status van een nationaal landschapspark krijgen. Een uitvoerige analyse van de regeringsplannen brengt Van der Weijden tot de sombere conclusie dat de nationale landschapsparken echter nauwelijks bescherming zul len bieden aan het landelijk gebied als geheel en dat voor de parkgebie- den zelf evenmin garanties te geven zijne Het nationaal landschapspark versterkt het landbouwstructuurbe- leid, zet boeren en natuurbescher mers tegen elkaar op en is een alibi om elders allerlei ontwikkelingen voort te zetten Het nationaal land schapspark, aldus Van der Weijden. lijkt ruimte te gaan scheppen voor een nog sterkere intensivering van de landbouw elders: „Zo bezien zou elke winst aan natuurgebied wel eens dubbwl en dwars teniet kunnen worden gedaan door een verarming van natuur en landschap op de cul tuurgronden." Weinig zinvol Het is, aldus Van der Weijden, wei nig zinvol ontwikkelingen in de maatschappij te verwerpen uitslui tend omdat ze schadelijk zijn voor natuur en landschap. De ontwikke ling van de landbouw moet zo wor den omgebogen dat deze maat schappelijk en milieukundig meer verantwoord is. Van der Weijden noemt een aantal mogelijkheden die tot deze ombui ging zouden kunnen leiden. De eer ste ombuiging zou een besparing van grondstoffen en energie in plaats van de huidige besparing van arbeidskosten kunnen zijn. Grond stoffen en energie kunnen onder meer worden bespaard door het te rugdringen van glastuinbouw en in tensieve veehouderij, verschuiving van veehouderij naar akkerbouw en het herstel van het gemengd bedrijf (althans: menging op streekniveau, hetgeen ook een eind betekent aan de lokale mestoverschotten). „Landvernieuwing" Een andere mogelijkheid om tot een I 1 nationale landschapsparken Mogelijke nationale landschapsparken. De voorgestelde proefgebieden zijn op dit kaartje gearceerd. 1. Ameland, 2. Vlieland, 3. Texel, 4. Zuidwest-Friesland, 5. Zuidwest-Drente, 6. Noordwest-Overijsel, 7. Waterland, 8. Veluwe, 9. Noordwest-Twente, 10. Vechtstreeks, 11. Graafschap-Achterhoek, 12. gebied tussen Den Haag en Leiden, 13. Vijfheerenlanden, 14. Zuidoost-Utrecht, IS. gebied rond Winterswijk, 16. Midden-Brabant, 17. Mergelland. ander landbouwbeleid te komen, is het vervangen van ruilverkaveling en landinrichting door „landver nieuwing"; te vergelijken met de ontwikkeling in de steden waar een verschuiving plaatsvond van sane ring (kaalslag en nieuwbouw) naar vernieuwing (behoud en verbetering van het bestaande). In het landelijk 'gebied betekent dit dat bepaalde knelpunten voor de boeren moeten worden weggenomen, zoals versnip perd grondbezit en slechte perceels- ontaluiting. Het doel moet niet zo zeer het afstoten van arbeidskrach ten en produktieverhoging zijn, maar meer het verlagen van de kos ten. Enkele andere suggesties van Van der Weijden zijn: spreiding van grond (herverdeling van de produk- tiecapaciteit), voorkeursrecht voor de overheid bij verkoop, directe in plaats van indirecte inkomstentoe slagen en gerichte in plaats van glo bale investeringssteun. Tegenover de hieraan verbonden k06ten staan aanzienlijke besparingen op de cul tuur-technische werken, de produk- tie-overschotten, de sociale uitke- ringen, de zuiveringslasten en het energieverbruik. „Het dilemma van de nationale landschapsparken. Over de noodzaak van een nieuw landbouwbeleid met betere vooruitzichten voor het milieu en voor de boer." Samengesteld door drs. W. J. van der Weijden met mede werking van de Vakgroep milieubiolo gie van de Rijksuniversiteit in Lei den. 64 pag., prijs: 7,26. Uitgave Stichting Natuur en Milieu. 's-Grave- land. Te bestellen via postgiro 9933 t.n.v. Natuurmonumenten te 's-Gra- veland. Ir. G. Klein Phillips heeft in zijn publikatie „Enige beschouwingen et wetenschappelijk onderwis in Nederland" naar mijn een vrij exacte beschrijving gegeven van de situatie in niversiteiten en hogescholen. Met de redactie van Trouw k dan ook dat deze door een „nieuwkomer" gegeven e fe niet zal leiden tot zelfverdedigingstechnieken maar tot overwegen. r kan worden gesteld dat wat ons voorbereidend onderwijs ook in essentie is terug te In, bijvoorbeeld, de Contou- men kan opmerken dat hij [lelijk de situatie van dit i heeft beschreven en niet is li op het vele dat de laatste Istapel is gezet om tot verbe- |e komen. Dat alles mag zo )r laat onverlet dat Phillips, overigens zeer vriendelijke hs met de neus op de ernst situatie drukt. En aan dat ontbreekt het nu juist nog jij velen, te velen, werkzaam fetenschappelijk onderwijs. aring van de afgelopen jaren reliswaar bij het merendeel lestuurders de ernst volledig jmderkend, maar dat met ij een groot deel van het "tiappelijk corps nog steeds ■%gegaan van zodanige „van- od)(endheden" dat de snelheid naar een gezondere toe- in worden toegewerkt, dras- rdt beperkt, met als levens- vaar dat de overheid, tegen n, genoodzaakt wordt om üiddelen te gaan hanteren. fel lier niet de plaats om een itting te geven van wat ik de laatste jaren volgens ït een grote hoeveelheid ter- tot vervelens toe heb ge- 'upittiger lijkt het om hier aan -r<fc wat naar mijn mening de prioriteit heeft om zodanig gei een gezondmaking te ko- O.Jt het gelukt om zonder soclj iwenste maatregelen, zoals !t iffen van faculteiten of ont- personeel, de universiteiten1 ilingen van wetenschappe- erwijs en onderzoek te be- Gegeven de beschikbare ruimte zal ik hiervoor de vorm van stellingen kiezen. 1. Hoewel het studieprogramma van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs zeker voor bijstelling in aanmerking komt met name geldt dit voor het feit dat de alpha- en gamma georlnteerden er zich wat de exacte vakken betreft wel heel ge makkelijk vanaf kunnen maken dienen de universiteiten er vanuit te gaan dat de gemiddelde kwaliteit van de instroom voldoende is. Wel dient er op de middelbare scholen, ook door vakdocenten, meer aan dacht te worden besteed aan de be roepsvoorlichting en wel op een zo danige wijze, dat de leerling, zijn talenten en beperkingen maar voor alles zijn karakter kennend, meer dan thans het geval is zelf tot een verantwoorde selectie van passende studiemogelijkheden kan komen. 2. Gegeven de, ook internationaal gezien, zeer hoge kosten van ons universitair onderwijs, is het redelijk te eisen dat, met uitzondering van enkele harde numerus fixus-richtin- gen aan de toenemende onderwijs- vraag wordt voldaan zonder dat dit ten koste gaat van het onderzoek. Sterker: ook het onderzoeksresul taat zal dienen toe te nemen. 3. Gegeven de bestaande grote ver schillen in de staf-studentverhoudin gen van enerzijds de beta- en medi sche anderzijds de alpha- en gam in astudierichtingen, is het onvermij delijk dat de eerste relatief „inleve ren" ten gunste van de laatste. 4. Het natuurlijk verloop (pensione ring. vertrek, overlijden) in het aan wezig personeel is niet voldoende om deze verschuiving tijdig te kunnen effectueren. Er zal dus door andere Op ons verzoek schreef dr. G. Klein, staatssecretaris van onderwijs van 1973 tot 1977, een reactie op het artikel van de Amerikaan Derek Phil lips in het maandblad De Gids (door ons samengevat in de krant van 13 januari j.l.). De bijdrage van dr. Klein is tevens een aanzet tot de discussie die georganiseerd is door de afde ling Den Haag van de VVD. Over het thema „Universiteit in de branding" spreken H&den o.a.dr. Klein (PvdA), prof. mr. I. A. Diepenhorst (CDA) en prof. dr. G. Zoutendijk (VVD). maatregelen moeten worden bereikt dat er middelen worden vrijgemaakt om nieuw personeel te kunnen aan trekken. 5. Daar van het totaal aan middelen ca. 85 procent uit personele kosten bestaat en de beschikbare bedragen voor investeringen en materiële voorzieningen geen verdere verla ging dulden, zullen deze maatrege len moeten worden gevonden bij de post „personeel". *6. Verreweg de meest-effectieve en tegelijk „vriendelijkste" maatregel is het bijstellen van de salarissen van het wetenschappelijk personeel door toepassing van een gedifferen tieerd trendbeleid in de komende jaren. Voorts dient het automatisme bij de bevordering van wetenschap pelijk medewerker tot wetenschap pelijk hoofdmedewerker te worden afgeschaft. 7. Uit een evaluatie van hetgeen individuele docenten en weten schappelijke medewerkers de laat ste jaren hebben gepresteerd dient, bij gebleken nalatigheid, tot harde werkafspraken te worden gekomen. Persisteert men in zijn gedrag, dan zal dit tot ontslag moeten leiden. Met name geldt dit voor een nog steeds aanzienlijk aantal hooglera ren die menen met enkele uren col lege hun riante ambtelijk inkomen te hebben waargemaakt en de rest van hun tijd aan allerlei lucratieve nevenwerkzaamheden besteden in plaats van zich met onderzoek bezig te houden. Inkomsten uit neven werkzaamheden dienen, afgezien van een klein bedrag, in hun geheel aan de universiteit te worden afge dragen. 8. Door een goed personeelsbeleid moet voor degenen, die wel van goe de wil zijn maar hun functie niet kunnen waarmaken, worden ge zocht naar ander, passender werk binnen, maar zeker ook buiten de instelling. De instellingen moeten hierbij worden geholpen door een overheid die een actief personeels beleid gaat voeren en daarbij de nodige flexibiliteit met betrekking tot de „schalen" hanteert. Het is bepaald te dol dat het overgaan van bijvoorbeeld, een wetenschappelijk hoofdmedewerker naar een functie bij de centrale overheid keer op keer afketst op het feit dat betrokkenen dan aanzienlijk in salaris achteruit moeten gaan. Een verkeerd beleid van ca. 25 jaar kan men niet onge daan maken door het toepassen van regeltjes, die mede de scheefgroei hebben veroorzaakt. Voor de oudere werknemer moet de mogelijkheid van vervroegde pensionering aan zienlijk worden verruimd. Een een voudige berekening leert dat de mo gelijkheden hiertoe, zonder voor de samenleving bijkomende kosten, sterk toenemen indien de betrokke ne bereid is hiertoe ook een financië le bijdrage te leveren. 9. Door doorvoering van vorenstaan de maatregelen kunnen de universi teiten de beschikking krijgen over een „vrije beleidsruimte" zonder dat dit een extra aanslag op de algeme ne middelen inhoudt. Alleen op deze wijze kan worden voorkomen dat in de komende jaren nauwelijks nieuw personeel kan worden aangetrokken en een vergrijzing van het weten schappelijk corps optreedt. 10. Bij het aantrekken van nieuw wetenschappelijk personeel zal voorop moeten staan de bekwaam heid om fundamenteel wetenschap pelijk onderzoek te kunnen en wil len verrichten. Het betoog van Phil lips op dit punt behoeft geen nadere toelichting: het past bij de beste universitaire tradities en is absoluut noodzakelijk willen de universitei ten niet langzaam maar zeker afzak ken naar op zijn best hogere beroepsopleidingen en wellicht naar een vorm van veredeld voortgezet onderwijs waarvoor de gemeen schap zeker niet bereid zal zijn de wel zeer hoge prijs van dit ogenblik te blijven betalen. In het voorgaande is het woord „stu dent" nog niet gevallea Dat klopt. Als we het over de prioriteit van noodzakelijke maatregelen hebben betreft dit voor alles het weten schappelijk corps. De rest volgt hieruit: wanneer niveau en doelma tigheid door deze maatregelen wor den verbeterd zal de student meer dan thans worden gemotiveerd en kunnen er hoger eisen aan zijn inzet en studietempo worden gesteld. Het woordgestoei dat alleen kan gedijen in een niet doelmatige werkomge ving zal dan grotendeels vanzelf ver dwijnen. Vervolg van pagina 1 „Een buitenge woon noodlottig effect, waarom niet eerder de Kamer gehoord?", vroeg Den Uyl zich af. Van Agt bevestigde dat de Kamer volgende week alleen nog maar ja of nee tegen de uitbreiding van de fa briek, die brandstof voor kerncentra les levert, kan zeggen. Nieuwe onder handelingen over verdere veilig heidsgaranties zijn onmogelijk, al dus Van Agt. Van der Stoel, ex-mi nister van buitenlandse zaken en nu PvdA-Kamerlld ontkende dat. „Na 1 januari had nog best kunnen worden dooronderhandeld". Zuid-Af rika In het vervolg van zijn betoog verze kerde de premier nogmaals dat het kabinet de door het vorige kabinet genomen en aangekondigde maatre gelen jegens Zuid Afrika onverkort zal uitvoeren. Dat geldt onder meer het tegengaan van investeringen in Zuid Afrika door geen exportkre dietgaranties te verstrekken en het werken met de gedragscode voor Europese bedrijven in Zuid Afrika. Over die gedragscode zal het kabi net met de organisaties van werkge vers en werknemers nog overleg ple gen. De regering gaat ook nog ver der onderzoeken welke maatregelen ze kan nemen om Investeringen in Zuid Afrika tegen te gaan. Geen duidelijkheid gaf de premier echter over het lot van de zogenaamde boy- cotwet die economische boycot maatregelen zoals nu al tegen Rho- desië zijn genomen, wettelijk moge lijk maken ook als die niet steunen op een dwingende uitspraak daartoe van de Veiligheidsraad Dat wets voorstel is in de Eerste Kamer op grote weerstand gestuit bij CDA en WD. Hoe het kabinet daarop zal reageren Uet Van Agt nog in het midden. De premier zei voorts dat ook het culturele verdrag met Zuld-Afrika verbroken zal blijven, maar dat hij geen heil ziet in volstrekte Isolering van dat land. Een kritische dialoog moet mogelijk blijven Van Agt stel de PvdA en CDA gerust dat de in schakeling van het Nederlandse be drijfsleven bij de ontwikkelingshulp niet zal betekenen dat de belangen van dat bedrijfsleven een rol gaan spelen. Het bedrijfsleven wordt al leen ingeschakeld indien daarmee het doel van de hulp beter te berei ken is en in dat kader zal met het bedrijfsleven overlegd worden over optimale inschakeling. Het kabinet streeft op alle hoofdlij nen van het buitenlands beleid naar continuïteit ten aanzien van het vo rige kabinet en dat geldt met name ook op het terrein van de mensen rechten. De regering beraadt zich momenteel over stappen in verband met recente schendingen van d£ mensenrechten in Chili. Krappe steun Premier Van Agt besloot zijn betoog gisteravond met een oproep aan alle partijen in de kamer niet onnodig tegenstellingen op te roepen. „Het kabinet beseft dat het een krappe steun heeft en dat geeft de plicht een beleid te voeren dat het draag vlak in en buiten de kamer zal ver sterken. Met de beperkte mogelijk heden die dit kabinet heeft en in bescheidenheid maar vastberaden hopen wij een bijdrage te leveren aan het welzijn van dit land." Defensie Ten aanzien van het defensiebeleid sprak premier Van Agt zich ertegen uit dat de conventionele zwakte van de NAVO gecompenseerd zal wor den met atoomwapens. In dat ka der, zei hij, vergt de vraag of de neutronenbom ingevoerd moet wor den zeer diepgaand beraad. AM8TERDAM De grote banken hebben besloten om de opslag op de debetrente voor kredieten in reke ning-courant te laten vervallen. Amro- Bank en Algemene Bank Ne derland hebben beide bekendge maakt dat zij met ingang van vrij dag de extra opslagrente zullen ver lagen van 0,5 tot 0 procent. Ook de Nederlandsche Midden- standsbank en 81avenburg's Bank laten met ingang van 20 januari de tijdelijke toeslag op de debetrente vervallen. en met snaar aange dreven synchroon motor S-vormige pick-up arm met instelbaar gewicht dwarsdruk compensatie dynamisch element met diamantnaald aan te sluiten op radio of versterker op voetstuk en met plastic stofkap 1XQ m Nu twee dagen lang: van 199.-voor IWTa vrijdag voordeel jg Vinyl op vilt Voor keuken, toilet en slaapkamer. Met isolerende- en geluiddempende viltrug. Makkelijk zelf te leggen Kies uit 5 frisse, kleuren Per mtr. (200 cm breed vrijdagvoordeel Dames breeches Van eerste kwaliteit Helanca, dus zeer elastisch cn met een prima pasvorm. Verkrijgbaar in de kleuren skin en beige Maten 44/46- 48/50-52/54 vrijdag voordcel Carnavalspruiken Te gèk! Splinter nieuw gezicht voor alle swingende feesten 'Brosy' en 'Ppp' uitvoering. In felle kleuren en mixed Met handige opbergkoker vrijdag voordeel Zilverlux projektie- scherm. Kompleet met handige span- inrichting en inklap baar metalen statief Helder beeld ook in niet verduisterde ruimten Afm.: 125x'125 cm £9. vrijdag voordeel Vendomatic toaster Met handig snufje 'n aparte knop om het 'bruin worden' van uw toastje te regelen Opvallende chroom-bruin/gele kleurkombinatie 800 W 35,75 vrijdag voordeel Viola l slopen 100% katoen. Optisch wit Extra lang Goedgekeurd door de Ned. Ver. v. Huisvr. 240 x 260 32.-; 180 x 260 20.-; 150 x 260 2 Slopen 60 x 7010.- e Vermogen 400 Watt e 2 mechani sche toerenschakelingen e 10 mm boorhouder e slagvast- onbreekbaar huis e dubbel geïsoleerd en radio/TV ontstoord e alle hulpstukken van Vendex AEG en Bosch passen op deze machine e 1 jaar garantie Nu twee dagen lang: van 179.- voor VROOIVm DREESM ANN ook fletdig op dplMtartjk* koopavond I

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11