iddenschool nog altijd veel in de verdediging Smakelijk diëten (3) Molukse vluchteling mag asiel aanvragen ers geloven er pas in als ze resultaten zien Vakbeweging tegen arbeidsbemiddeling van uitzendbureaus 'Behandeling kan in vrijheid afgewacht worden' Brand legt twee etages in de as Drie weken verstandig vermageren BINNENLAND Trouw/Kwartet Piet Hagen en Hanneke Wijgh EKERTJTRECHT De experimenten met de middenschool dreigen in een isolement te B. Dit stelt de commissie-middenschool in haar elfde advies, dat vandaag officieel op een Iferentie in Den Haag wordt toegelicht. lement zou op diverse manie uiting komen. Sommige ba len adviseren de ouders hun i niet naar de middenschool in, omdat zoveel zaken nog [zijn. Het resultaat is dat niet Irsnede van de schoolbevol- de middenschool terecht die noodzakelijk is voor het |en van het experiment. rt. einde van de middenschool, [leerlingen doorstromen naar tvolgonderwijs, rijzen even- peilijkheden. Al doet dit pro- rich pas over twee jaar voor, idan de eerste middenschool- i zich bij havo, atheneum, |ium of beroepsonderwijs L Maar reeds nu merken de [scholen dat de vervolgscho- t met open armen op hun {en staan te wachten. De alge- frees is dat er witte plekken in nnis zouden zitten. lement blijkt nog uit een der- t: de onwetendheid van ou- opvoeders over wat de mid- )ol precies voorstelt. Bij veel heeft namelijk de mening at dat de middenschool een eenheidsworst zal worden, nig kansen biedt aan talent- erlingen. Een misvatting die rdnekkig is en waartegen het boksen is. (diging t isolement spraken we met ng van twee van de vijf volle- iddenschoolprojecten in Ne- In Franeker bezochten we stelijke scholengemeenschap laria van Schurman. De ge- lartners daar waren de heren J. de Boer en S. Muizelaar, ievelijk directeur en project- n Utrecht gingen we naar de re middenschool en Jena- O-school, de P. F. van Over- ihool. Het gesprek werd daar met de directeur H. Pas- denschool in Franeker is ont- lit een scholengemeenschap lavo en lager beroepsonder- Utrecht is de middenschool ortzetting van de Jenaplan- lool op mavo-grondslag. De van grote onderwijsvernieu- s Kees Boeke en Peter Peter sen hier altijd vaste voet aan id gehad. lement wordt in beide plaat- Iers ervaren. „We zitten nog te de verdediging," zeggen De Muizelaar. „Het is soms erg c te laten zien waar je mee ent. We zijn pas in het eerste n het experiment en de men- oven je pas als ze resultaten recht met de buitenwacht is Utrechtse directeur een min- root probleem. Passchier: het begin van de IVO-school i een school voor Individueel ezet Onderwijs, hebben we jeleverd om erkenning voor hooi te verkrijgen. De proble- e we nu ondervinden met de •school vormen slechts een Jdeelte van de problemen, die chter de rug hebben." leren en tekenen l>ekendheid met de midden- speelt veel ouders parten. Op ouderavond valt de vraag: nijn kind straks wel naar het lun?" De ongerustheid neemt e na programma's op de tv t middenschool, waarin visu eel aantrekkelijke zaken als timme ren en tekenen vaste prik zijn. Dan komt steevast de vraag: „Leren ze bij jullie nog wel wat?" De leraren in Franeker en Utrecht besteden veel aandacht aan contact met de ouders. Voorlichtingsavon den, huisbezoek, een krantje, enzo voorts. Maar de ervaring in Frane ker is dat sommige ouders toch een andere school, bijvoorbeeld in Har- lingen of Leeuwarden, de voorkeur geven boven de middenschool in Franeker. In Utrecht is er minder argwaan, zo J^lijkt uit de praktijk. De stroom aanmeldingen voor het eerste jaar is groot. Dit jaar moesten honderd kinderen worden afgewezen. Pas schier: „De school heeft in de regio Utrecht een goede naam. Kinderen vertellen aan elkaar dat het een leu ke school is, waar veel gebeurt. Maar ook wij krijgen te maken met ouders die naar de intellectuele vorming vragen. Ik hoef dan maar een ding te zeggen: volgend Jaar beginnen we met latijn, wis-, natuur- en schei kunde op eerstegraadsniveau." De middenschool in Utrecht is zeer breed georiënteerd. Leerlingen met zowel een aanbeveling voor de lts als voor het gymnasium kunnen wor den toegelaten. Dat is ook gebeurd. Uit de veelheid van kandidaten is een passende doorsnede van de schoolbevolking geselecteerd. We liswaar waren de kandidaten met een aanbeveling voor het vwo gerin ger in aantal, maar de geplande ver deling is toch gehaald. In Franeker verwacht men enig soe laas als in 1981 ook een havo-afde ling aan de school wordt verbonden, naast de afdelingen mavo, lager agrarisch en lager technisch onder wijs. De Boer en Muizelaar hebben er begrip voor dat ouders willen we ten hoe ver hun kind kan komen. Maar ze zouden toch wel iets meer waardering willen ontvangen voor hun streven naar verbreding van de opleiding. Naast de intellectuele vorming, ook aandacht voor de crea tieve, sociale en praktische gaven. Wat hen steekt is dat iedereen wel bezorgd is over de vraag of de knap ste leerlingen aan hun trekken ko men, maar dat er zo weinig belang stelling is voor de zwakkere leerlin gen. Juist aan die laatste groep be steedt de middenschool veel extra aandacht. Kringschool Ook de hoofden van de lagere scho len willen weten waar hun leerlingen straks aan toe zijn, hoewel het we derzijdse vertrouwen groeit. De Boer: „We hebben daarbij het voor deel dat de meeste van de twintig toeleverende lagere scholen verte genwoordigd zijn in het bestuur van de Anna Maria van Schurman- school. De suggestie van de commis sie-middenschool om de lagere scho len in de omgeving de status van „kringschool" te geven is hier min of meer al gerealiseerd." In Utrecht is al van oudsher een goed contact met de lagere scholen, die vernieuwingsgezind zijn. Het zijn veelal de hoofden van deze scholen, die hun leerlingen een ad vies geven voor de P. F. van Over- beekeschool. Over de toelóop van leerlingen is niet te klagen. Passchier: „Er komen er elk jaar teveel. Wij zouden kunnen uitdijen tot een middenschool, die twee keer zo groot is. Maar dat willen we niet. Wij hebben geëist dat onze school ten hoogste 360 leerlingen zal tellen. We.laten de dlëters onder u niet in de steek. Ook in deze derde week van de actie „Drie weken verstan dig vermageren" geven we weer een aantal recepten vervanging van de warme maaltijden in de dagme nu's. voor het geval u die te eenzijdig vindt. Ook deze keer zijn de recepten weer bedoeld voor twee personen en ontleend aan het boekje „Smakelijk diëten voor de slanke lijn" van Bonnie Buurke en Madeleine Lim, beiden als diëtiste verbonden aan het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Garnalencocktail (als voor gerecht bij stuk kipfilet met 2 eetlepels kerriesaus, portie spitskool en een „handje" rijst). 2 eetlepels magere sla saus, 4 eetlepels zure room, citroensap, 2 theele pels tomatenpuree, 2 eet lepels sherry, (cayenne peper, 100 gram gepelde garnalen, peterselie. Roer de slasaus en de zure room door elkaar. Voeg enkele druppels citroen sap toe, de tomatenpuree, de sherry en de peper. Schep de garnalen door de saus en verdeeld de cock tail over twee glazen. Gar neer met wat peterselie. Pot-au-feu (een maaltijd soep) 250 gram mager runderpoe let, 3/i liter water, stukje ui, 1 laurierblad, 1 kruisnagel, aan de kook en laat het 2 uur zachtjes trekken. Maak de prei schoon, was hen en snijd hem in ringen. Schrap de wortelen en snijd ze in plakken, snijd de kool. schil de knolselderij, was hem en snijd hem in blokjes. Schil de aardappelen en snijd die eveneens in blokjes. Voeg de aardappelen en de groente bij het vlees en kook ze een half uur mee. Zout naar smaak toevoe gen. Per persoon 3 sneetjes stokbrood erbij. Illustratie uit „Project", maandblad van TNO. teentje knoflook, takjes pe terselie, takje tijm, 250 gram prei, 150 gram wortel, stukje groene kool, stukje knolselderij, 250 gram aar dappelen, zout. Zet het vlees op met het water, waarin het schoonge maakte stukje ui, laurier blad, kruidnagel, kleinges neden knoflook, gewassen peterselie en tijm. Breng dit Blote kindertjes in het gras (winterschotel) 350 gram snijbonen uit het zout, 500 gram geschilde aardappelen, literblik of pot witte bonen, 4 Frankfurter worstjes. Was de snijbonen en zet ze op met zoveel water dat ze onderstaat. Kook ze gaar In ca 30 minuten. Spoel ze daarna af in een vergiet tot ze niet meer zout sma ken. Kook de aardappelen met daarop de snijbonen gaar in 30 minuten. Stamp de gare aardappelen en snijbonen door elkaar en schep nu de uitgelekte witte bonen erdoor. Warm de stamppot goed door en leg de verwarmde worstjes er bovenop. Florentijnse scholfilets 2 sjalotten, 50 gram cham pignons, eetlepel olie of margarine, peper, 2 salie blaadjes, stukje foeli, 400 gram scholfilets, zout, 1 pak ontdooide en uitge lekte diepvriesspinazie (250 gram), sap van ci troen, 2 tomaten. Snijd de schoongemaakte sjalotten en champignons fijn en fruit ze in de olie of margarine tot de ui goud bruin ziet. Neem de pan van het vuur en breng het mengsel op smaak met pe per. salie en foelie. Be strooi de visfilets met zout. verdeeld de spinazie erover, besprenkel met ci troensap en schep het ui- champignonmengsel er op. Rol elke filet op en steek hem vast met een cocktailprikker. Zet de rolletjes zij aan zij ln een ovenschotel, bestrijk de bovenkant met wat olie of margarine. Snijd de toma ten in parten en leg die erbij. Verwarm de oven op 175 graden C en laat de vis in ca. 15 minuten gaar worden. Geef hierbij aar dappelpuree van 300 gram aardappelen, ca 1 dl half volle melk, peper, zout en nootmuskaat. Per persoon 1 sinaasappel toe. Het principe van de individuele be nadering is anders niet goed moge lijk in onze ogen. Het is beter bij een grote toeloop een tweede midden school te stichten, dan er één grote van te maken. De schoolgemeen schap moet voor de leerling en de leraar herkenbaar blijven." Toelaatbaar' Het isolement zou volgens de com missie-middenschool ook bestaan in de contacten met het vervolgonder wijs. In Franeker is dat inderdaad het geval. De betrekkingen met de vervolgscholen waren er aanvanke lijk moeizaam. Maar nu is duidelijk afgesproken dat leerlingen van de middenschool „toelaatbaar" zijn op de havo- en de vwo-scholen in Leeu warden. Maar een waterdichte ga rantie. dat elk kind automatisch in de vierde klas komt, kan niet wor den gegeven. „Dat kan ook moei lijk", zegt De Boer. „Je weet van te voren niet hoe een leerling zich ont-, wikkelt. In veel gevallen zal de over stap wel een jaar extra kosten. Maar dan heb je wel een middenschool met een bredere vorming achter de rug. Bovendien hebben mavo-leer lingen die na vier jaar doorstromen naar de havo ook vaak een extra jaar nodig." Het contact met de vervolgscholen in Utrecht is goed. Ook hier speelt het voordeel van de langere erva ring, die de IVO-school met dit pro bleem heeft. De IVO-school heeft namelijk nooit meegedaan aan het landelijk eindexamen. Passchier: „Hoe kan je anders waarmaken dat Je elk kind individueel benadert?" De schoolexamens, die sinds jaar en dag worden afgenomen, hebben in de regio een grote erkenning gekre gen. Directeuren van vervolgscho len kloppen regelmatig aan voor nieuwe leerlingen. Op de Havo blij ken de exdeerlingen van de IVO- school het goed te doen. Passchier verwacht niet dat er moeilijkheden zullen rijzen als zijn middenschool leerlingen aan het vervolgonderwijs toe zijn. „Bovendien garanderen wij altijd een minimum aan kennis over een vak. Over de middenschool, die officieel vier jaar duurt, mogen de leerlingen naar eigen aard, tempo, belangstelling en werkwijze drie tot vijf jaar doen. Op elk gewenst mo ment kunnen ze een vak afsluiten. Het eigen initiatief en de zelfwerk zaamheid blijven op deze manier gewaarborgd." Middenschoolwet Wat denken de directies van de twee middenscholen over het advies van de commissie om een aparte wet voor de middenschool te creëren, waardoor de middenschool een ei gen status krijgt. De Boer: „Ik twij fel aan het nut. Het leidt tot unifor me regelingen. Met de experimen tenwet, waar we nu onder vallen, heeft elke school de ruimte om op haar eigen manier te werken. Het is bovendien zeer de vraag of de mid denschool meer maatschappelijk aanzien zou krijgen door een nieuwe wet. Dat zegt de mensen toch niet veel." Passchier: „Een voordeel zou zijn dat de rechtspositie van de leraren, die uit de diverse schooltypes ko men. beter wordt geregeld. Maar als dat probleem is overwonnen, heeft onze school in zijn huidige situatie geen verdere behoefte. Anderzijds zijn wij toch wel voorstander van zo'n middenschoolwet, zoals die is omschreven in het elfde advies." Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De vakbeweging vindt dat de commerciële uitzend bureaus handig gebruik hebben ge maakt van het gat dat de overheid de laatste jaren in de arbeidsbemid deling heeft laten vallen. Deze situa tie moet snel worden beëindigd. De vakbeweging zou de uitzendbureaus zelfs willen „wegvagen". Deze uitspraken doet bondssecreta- ris A. Fogarin van de NVV-bond Mercurius in een publikatie van de Stichting Maatschappij en Onder neming. De FNV-bonden vinden dat arbeids bemiddeling een overheidstaak is, die bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau hoort, ook wanneer het gaat over uitzendkrachten. CNV-secretaris D. H. Grasman ziet als fundamenteel bezwaar tegen uit zendbureaus, dat deze verdienen aan de arbeid van anderen, zonder dat er hoegenaamd risico wordt ge lopen. Het CNV stelt voor een lande lijke instelling op te richten onder het beheer voor de werknemers, werkgevers en de overheid. Deze landelijke instelling belast met het uitzenden van alle soorten personeel moet vestigingen heb ben bij elk GAB. Van de zijde van Randstad Uitzendbureaus wordt een gezamenlijk onderzoek naar het functioneren van de uitzendbureaus bepleit. Multiplan deelt mee dat de bedrijven en instellingen, die ge bruik maken van de diensten van uitzendbureaus in meerderheid niet vinden, dat de functie van deze bu reaus moet worden overgenomen door de overheid. Van de ondervraagde bedrijven staat 63 procent negatief en 21 pro cent positief tegenover een dergelij ke overname. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Zuidmolukse vluchteling D. Sahelessy zal zich wellicht vandaag maar waarschjijnlijk morgen bij de vreemdelingenpolitie in een nog niet bekende stad melden om politiek asiel aan te vragen. Zijn raadsman, mr. W. J. van Bennekom uit Amsterdam, heeft de garantie gekregen dat hij niet zal worden gearresteerd, maar in vrijheid de behandeling van zijn aanvraag kan afwachten. De heer Sahelessy vluchtte vorig jaar uit Indonesië omdat het Indone sische regime hem als RMS-er onder druk had gezet. Na een poos in West- Duitsland te hebben doorgebracht, verblijft hij nu illegaal in Nederland, in de hoop asiel te kunnen krijgen. Overleg Gistermiddag is er druk overleg ge weest. Zo heeft prof. KÖbben van de gelijknamige commissie voor Zuid molukse zaken, besprekingen ge voerd op het ministerie van binnen landse zaken. Mr. Van Bennekom heeft telefonisch contact gehad met mr. H. C. Fraay, hoofd directie vreemdelingenzaken van het minis terie van justitie. Er is een procedure afspraak ge maakt. Deze houdt in dat mr. Van Bennekom vandaag aan mr. Fraay doorgeeft waar de heer Sahelessy zich zal melden en hoe laat dat gaat gebeuren. Mr. Fraay pleegt daarover dan overleg met de vreemdelingen dienst en zal bevorderen dat de ga rantie wordt gegeven dat hij niet zal worden aangehouden. Het is overigens niet uitgesloten dat deze garantie dan alsnog niet gege ven zal worden. In dat geval ontstaat er een nieuwe situatie. Mr. Van .Bennekom verwacht echter dat de garantie wel zal worden gegeven. De vraag of hij als politiek vluchte ling zal worden geaccepteerd speelt pas op de wat langere termijn, aldus mr. Van Bennekom. Deze heeft zich verbaasd over een uitspraak van mi nister Wiegel van binnenlandse za ken. Volgens de bewindsman zou niet te verwachten zijn dat Saheles sy politiek asiel wordt verleend, maar zou hij slechts een verblijfsver gunning krijgen. „De heer Wiegel veroorlooft zich alle maal uitspraken maar dat ligt na tuurlijk helemaal buiten zijn compe tentie. De enigen die daar niets over kunnen zeggen, zijn de ministers van Justitie en buitenlandse zaken en het is volstrekt nieuw dat zelfs binnen landse zaken zich daarmee gaat be moeien". Het feit dat minister Wiegel is aange wezen om de Molukkerskwe8tie te gaan coördineren, doet daaraan vol gens de heer Van Bennekom niets af of toe. „Dat betekent nog niet dat de heer Wiegel het vluchtelingenbeleid ook gaat coördineren. Dat is gewoon bij de wet opgedragen aan de minis ters van justitie en buitenlandse zaken". Verwonderlijk Volgens de raadsman is het een heel duidelijke vluchtelingenzaak. Af gaande op de wet. de rechtspraak en Simpkins „Hè, hè, daar knap je van op de gewoonte die zich heeft ontwik keld en gezien ook het feit dat hij duidelijk schriftelijke bewijzen heeft, moet Sahelessy de vluchtelin genstatus krijgen. Als dat niet zou gebeuren dan liggen daar andere overwegingen aan ten grondslag, aldus de heer Van Benne kom. De raadsman verwacht overi gens dat het nog wel een poos kan duren voordat er meer duidelijkheid komt Normaal duurt dit soort zaken gauw drie tot vier maanden. In een zaak als de onderhavige, die nogal gevoe lig ligt, is het niet te verwachten dat men meteen al een standpunt gaat bepalen. „Daarom is het zo verwonderlijk wat de heer Wiegel gedaan heeft. Zonder de stukken gezien te hebben, zonder het verhaal gelezen te hebben daar allerlei dingen over te gaan roepen". De Jongerenorganisatie van de RMS, de Pemuda Masjarakat, volgt de ont wikkelingen rond Sahelessy met toe nemende ongerustheid. In een open brief aan de Tweede Kamer vraagt de jongerenorganisa tie 8ahelessy de kans te bieden zich aan te melden zonder dat hij het land wordt uitgezet en dat hem de kans wordt geboden om in vrijheid zijn verzoek om politieke asielverle ning te mogen afwachten. De Pemuda Masjarakat vraagt de politieke partijen er bij de regering op aan te dringen politiek asiel te verlenen aan 8ahelessy. AMSTERDAM (ANP) - Een brand heeft gistermorgen twee etages ver woest van een pand aan de Amster damse Kal verstraat. De brand brak uit in de eerste verdieping en sloeg via de voorgevel over naar de twee de etage. Beide verdiepingen wer den verwoest. Er raakte niemand gewond; in de twee uitgebrande ver diepingen waren geen mensen op het moment dat de brand uitbrak. De brandweer slaagde erin het vuur binnen twintig minuten te bedwin gen. Over de oorzaak is. nog niets bekend. In de tabel van afgelopen za terdag is u ongetwijfeld het enorme verschil in calorische waarde opgevallen tussen ma gere en vette vis. Enkele voor beelden van magere vissoorten (80 kcal. per 100 g) zijn kabel jauw, schelvis, schol, schar, tarbot, tong, tonijn, baars, wij ting en poon. Mosselen, oes ters, krab en kreeft vallen on der de afdeling schaal- en schelpdieren maar zijn ook mager. Matig vette vis (110 kcal, per 100 g) is bot, brasem, forel, heilbot en karper. Vette vis (210 kcal. per 100 g) is ansjo vis, sprot en zalm. Ook vet is schelvislever (420 per 100 g), makreel (160 per 100 g). paling (210 per 100 g) en sardines in blik (240 per 100 g). Woensdag 18 januari Ontbijt Portie magere yoghurt met 10 eetlepels cornflakes of 2 dl halfvolle melk met 3 eetlepels Brinta (bord havermoutpap- mag ook). 1 sneetje kn&ckebrot met plak je kaas koffie of thee zonder suiker, 's Morgens koffie of thee met roaria bis- c uitje. Luneh 1 snee bruin of volkorenbrood dik belegd met tonijn, plakjes tomaat en komkommer of twee sneetjes bruinbrood met magere vleeswaar. 1 kopje magere of halfvolle melk thee of koffie zonder suiker 1 appel, peer of sinaasappel 'b Middags koffie of thee zonder suiker beker bouillon of glas mine raalwater. Wanne maaltijd 1 gebakken scholletje portie gekookte worteltjes met peterselie 1 gekookte aardappel of twee eetlepels aardappelpuree kopje magere of halvolle melk of kleine portie magere yog hurt zonder suiker koffie zonder suiker 's Avonds koffie of thee zonder suiker beker bouillon glas suikervrije tonic met schijfje citroen of een slaap mutsje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9