Regering België stemt in met korter werken Zwijgen Portugese regering verdacht 20- Mr 50r Peek&Cloppenburg Werkloosheid op naoorlogse record Kabinet wil „nader beraad" over gezondheidszorg KSH wil mogelijk buitenlandse fabrieken verkopen Veel vragen na arrestatie hoofd televisie Werknemers Hoechst in ziekenhuis Handtekeningen voor slachtoffers apartheidsbeleid Cabans. Nu voor 98- Ski-jacks in anti- gliss. Nu voorJX" Acryl streeppull- overs. Nu voor 19. Corduroy aa broeken. Nu voorZX" denim jeans. Nu voor Fablo" overhemden. 50 90 Nieuwe dessins. Nu voor/A Grote kollektie kwaliteits^ hemden. Nu voorW?o9? Pantalons. In polyester/wol.^*- Nu voortS" Pyjama's. Tricot en polyester/katoen. Nu voor Sokken. Per 5 paar Moderne kwaliteitskostuums. Zuiver wollen kamgaren- stoffen. Nu voor£09? £99? Nieuwe modellen sportkolberts. In tweedstoffen. Nu voorJo? Pullovers en vesten. Nu voor.rlTen/ir poppers. Zware zeeduffel. voor Joppers. Zware zeeduffel.V.a. 35- Parka's,winteruitvoering.Va. 29r [tefe corduroy jeans, denim jeans. Alle maten 99? Sportshirts. In voorjaarsruiten. V.a Kleuter-pullovers. V.a. Tricot pyjama's. V.a. Grote kollektie pullovers. V.a. 9? Lekker veel mantels. V.a59L- Jurkjes en rokken. V.a./*- WOENSDAG 1B JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet BRUSSEL IANP) De Belgische vakbonden en de werkgevers In de olie-industrie hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe, twee-jarige collectieve arbeidsovereenkomst (CAO). Het akkoord is politiek van groot belang omdat de regering als bemiddelaar er aan heeft meegewerkt en zich niet verzet heeft tegen het belangrijkste punt: invoering van een 38-urige werkweek per 1 januari 1979. DEN HAAG - Het kabinet - Van Agt wil twee felbestreden wetsont werpen van het kabinet Den Uyl over de toekomst van de gezond heidszorg op dit moment niet over nemen. Het kabinet wil zich „nader beraden" over de wetsvoorstellen, die de greep van de overheid op voorzieningen en tarieven in de ge zondheidszorg willen vergroten. Vooral in de ziekenhuis- en artsen organisaties is een storm van kritiek losgebroken. Oud-staatssecretaris Hendriks had echter laten weten, daarvan niet al te zeer onder de indruk te zijn. Vanuit de Kamer was de scherpste kritiek afkomstig van mevrouw Ve der-Smit (WD) die Hendriks nu is opgevolgd. Ook na haar mening be geeft de overheid zich al erg ver op het terrein van de volksgezondheid, als de wetsvoorstellen tot wet verhe ven zouden worden. De twee wetsontwerpen prijken op een lijst, waarmee het nieuwe kabi net gisteren heeft aangegeven, wel ke zaken haast hebben, welke min der en welke nader beraad vragen. Tot die laatste groep behoort de nota „Studiefinanciering" en het „het gezondmaken" van de noodlij- dende scheepsbouw. Premier Van Agt heeft de Tweede Kamer ook laten weten, welke wets voorstellen nog deze maand behan deld zouden moeten worden. Het betreft: de invoering van een mini mum-kapitaal bij de oprichting van NV's, de gemeentelijke herindeling van oostelijk West-Friesland en goedkeuring van de internationale Koffie-overeenkomst. Een niet-dringende maar wel spoe dige behandeling heeft Van Agt op het oog met de nota „Jeugdbescher ming en justitie", de nota „Kunst en kunstbeleid" en van de huurprijzen- en woonruimtewet. Oppositieleider Den Uyl vroeg zich gisteren af, of het kabinet soms met een eigen wets voorstel wil komen, omdat in de regeringsverklaring wordt gespro ken over „een" huurprijzenwet. In België accepteert de overheid in het algemeen, veel sneller dan in Nederland, een bemiddelende rol bij dreigende arbeidsconflicten. Maar dit keer heeft de regericg-Tindemans merkwaardig lang geaarzeld voor ze de socialistische) minister van ar beid, Guy Spitaels. toestemming gaf zich bemiddelend met het arbeids conflict te bemoeien. waar onderhandelingen voor de deur staan. Staking De onderhandelingen waren deze keer extra moeilijk omdat het een publiek geheim was dat de Belgische petroleumfederatie het best op een staking wilde laten uitdraaien. Eve nals elders in West-Europa draaien de Belgische raffinaderijen maar op 60 tot 65 pet van hun capaciteit en de voorraden zijn groot. Een staking zou de raffinaderijen met zo slecht aiistisch Algemeen Vakverbond. ult«<*omen omdat dan de opge- lABW) om beschikbare arbeid, via voorraden zouden slinken werktijdverkorting, te verdelen over De uitleg die hieraan gegeven wordt is de volgende van eerste minister Leo Tindemans is bekend dat hij persoonijk uiterst aarzelend staat u genover de denkbeelden van de Bel gische vakbeweging (vooral bet soci al bijna een traditie geworden in België Ook in 1974, *76 en '77 deed zich dat verschijnsel voor. De Belgische rijksdienst voor ar beidsvoorziening sluit niet uit dat het aantal werkelijk werklozen nog hoger is dan nu is vastgesteld. De ervaring heeft geleerd dat de vakan ties rondom de jaarwisseling de sta tistieken beïnvloeden. meer mensen Het was dan ook pas op het laatste moment dat Tinde mans zijn minister van arbeid toe stemming gaf bemiddelend te gaan optreden in het al geruime tijd sle pende conflict Dat et nu tenslotte toch in de nieuwe overeenkomst in een arbeidstijdver korting (van 40 naar 38 uur per week) is voorzien kan een duidelijke pre- cendentwerking hebben. Politieke waarnemers in België zijn van me ning dat dit onderhandelingsresul taat duidelijke consequenties kan hebben voor andere bedrijfstakken. Werkloosheid Het nieuws over het bereikte ak koord in de olie-industrie kwam vlak voordat nieuwe cijfers over de wer kloosheid bekend werden. Daaruit bleek dat het aantal geregistreerde werklozen in België voor het eerst sinds de oorlog boven de 300.000 is gestegen. Op de peildatum 12 janua ri was het aantal 304.510 werklozen. Vergeleken met de vorige maand be tekende dat een stijging van ruim achtduizend. Zo'n stijging in de wer kloosheid zo rond de jaarwisseling is Van een medewerker LISSABON Er bestaan in de affaire rondom de Portugees Edmundo Pedro twee zekerheden. Hij is vorige week gearres teerd wegens illegaal wapenbezit (35 machinegeweren, munitie en pistolen) en de verklaring van het Portugese opperbevel dat deze wapens op 25 november 1975 door dat zelfde opperbevel zijn uitgedeeld aan democratische burgers. Meer feitenmateriaal wordt de journalisten vooralsnog niet toevertrouwd. Edmundo Pedro, gewaardeerd ver zetsheld tegen de Salazar-dictatuur, lid van het bestuur van de Socialisti sche Partij, parlementslid en hoofd van de Portugese televisie is door dit stilzwijgen onderwerp geworden van veel vragen en speculaties in de Por tugese pers. Vragen op de eerste plaats over de 25ste november 1975. Volgens de of ficiële lezing de dag waarop links- radicale militairen en burgers gepro beerd zouden hebben de zesde voor lopige regering omver te werpen. Ge beurtenissen die leidden tot het huisarrest en verwijdering van diver se revolutionaire militairen en bur gers uit hun respectievelijke sleutel posities De verklaring van het op perbevel van het Portugese leger vo rige week maakt duidelijk dat die officiële lezing in ieder geval niet de hele waarheid dekt Volgens de ver klaring werden in de nacht van 25 november 1975 door het opperbevel wapens en munitie aan „democrati sche burgers" onder wie Edmundo Pedro, uitgedeeld De toenmalige stafchef luitenant-kolonel Carlos Fa bian blijkt echter van niets te weten. Tribunaal Een onderzoekscommissie van het Bertrand Russell-tnbunaal kwam vong jaar tot de conclusie dat er van een linkse staatsgreep geen sprake was. De 25ste november zou integen deel volgens een vooropgezet plan buiten ae officiële hiërarchie om zijn voorbereid en zijn uitgevoerd door behoudende militairen Het Edmun do Pedro-schandaal tast die conclu sies van de Bertrand Russeil-stich- ting in elk geval niet aan Volgens radicaal linkse commentaren in Lis sabon een rechtzetting met meer dan alleen historische waarden: ook VLISSINGEN (ANP) Veertien mensen van de bedrijfsschool van Hoechst Holland nv in Vlissingen- oost zijn gisteren in het academisch ziekenhuis in Utrecht opgenomen met ademhalingsmoeilijkheden. Tijdens laswerkzaamheden die in de bedrijfsschool in Vlissingen-oost werden uitgevoerd kwamen schade lijke dampen vrij waardoor vier van de leerlingen onmiddellijk moesten worden opgenomen in het zieken huis in Goes Later bleek dat nog eens tien andere in het lokaal aan wezige personen met ademhalings moeilijkheden kampten Ze werden met de vier. die al m het ziekenhuis in Goes opgenomen waren, naar het academisch ziekenhuis in Utrecht afgevoerd Volgens de behandelen de artsen maken de veertien het naar omstandigheden redelijk goed. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in nu nog zou er in de strijdkrachten naast de officiële hiërarchie een dub- belstructuur opereren die zich onder andere zou bemoeien met de benoe ming. respectievelijk zuivering van officieren en sergeanten. Vragen zijn er ook over de smokkel waar die samen met de wapens in Pedro's vrachtwagen zouden zijn aangetroffen. Het gezaghebbende weekblad Expresso citeert „be trouwbare bronnen" die spreken over een hoeveelheid contrabande hoofdzakelijk elektrische, huishou delijke artikelen in Pedro's vrachtwagen ter waarde van onge veer 30 duizend gulden. Volgens Ex presso bestaat er een omvangrijk net van georganiseerde smokkelaars dat gedekt wordt door hoge instanties. Zakelijke belangen Wat er ook allemaal van waar is, de affaire Edmundo Pedro legt in ieder geval de vinger op een zere plek bij de socialistische partij. Met het ver overen van de regeringsmacht heb ben de socialisten niet alleen de ministeries onder hun controle ge kregen, maar ook vrijwel alle andere belangrijke overheidsorganen. Bij radio en televisie, de genationali seerde persorganen, de bedrijven onder staatsbeheer, het provinciale bestuur, de liefdadigheidsorganisa ties van de staat, overal werden soci alistische bestuurders neergezet Op deze manier is er binnen de socialis tische partij een groep ontstaan die meer dan alleen politieke belangen heeft bij het aan de macht blijven van hun partij. Omgekeerd moet het partijbestuur er beducht voor zijn deze mensen niet voor het hoofd te stoten bij eventuele politieke ma noeuvres Met het steeds meer verla ten van de socialistische principes, het verdwijnen van de idealistische militanten zoals dat vorig jaar op grote schaal Is gebeurd kan er tenslotte een partij overblijven die alleen nog maar In de macht zelf is geïnteresseerd. In dat licht krijgt de doofpot voor Edmundo Pedro een bijzondere betekenis. Niemand weet ook hoe het mogelijk was dat Edmundo Pedro in het ge vangenisgebouw door de Portugese radio kon worden geinterviewd. Raadselachtig blijft de tip die Ed mundo Pedro volgens eigen zeggen gekregen heeft toen de politie op het punt stond zijn magazijn te door zoeken. Waarom wil het ministerie van fi nanciën niet bekend maken tegen welke firma's processen wegens smokkelwaar aanhangig zijn ge maakt? Hoe weet het opperbevel van het leger zo precies dat de wa pens van 25 november afkomstig zijn. terwijl de iegernummers on leesbaar waren gemaakt0 Het is heel goed mogelijk dat Ed mundo Pedro volkomen te goeder trouw heeft gehandeld Maar de „be scherming" van andermans belan gen zouden het weieens onmogelijk kunnen maken ooit nog zijn goede trouw te bewijzen. ZAANDAM - Koninklijke Schol- ten-Honig zal in de komende vier weken onderzoeken of een verlich ting van de schuldenlast kan wor den bewerkstelligd. Dit zou moeten gebeuren door het afstoten van een aantal meest buitenlandse acti viteiten. aldus KSH. Aangezien be kend is wie voor de betrokken vesti gingen belangstelling hebben, zul len de voorgenomen verkenningen zeer snel kunnen worden uitge voerd. Daardoor wordt een beter in zicht verkregen in de financiële con sequenties van eventuele totaal op lossingen, zo zegt het bestuur Over al deze aspecten zal KSH in de komende vier weken intensief met de overheid praten. Zoals vorige week al van vakbondszijde was ge zegd, heeft de overheid de periode waarin KSH met staatsgarantie kan werken met een maand verlengd. Dit is nu door het bestuur bevestigd. Verlenging was nodig omdat de ga rantieperiode oorspronkelijk op 15 januari afliep. Zoals eerder gemeld zijn Koninklij ke Wessanen, Coöperatieve Vereni ging AVEBE en Suiker Unie de be drijven, waarmee zal worden ge zocht naar een oplossing voor de problemen bij KSH. DEN HAAG De Anti-Apaj beweging Nederland heeft gisti 20.000 handtekeningen aangebd aan minister Van der Klaauw buitenlandse zaken. Deze aanbieding maakt deel uitl een internationale actie tegenl gevangenschap van twaalf striji tegen de apartheid (de twaalf Pretoria). De twaalf, onder wiel vrouw, worden verdacht van on| gronds werk tegen het bev Vorster. Het aanbieden van de handteke gen valt samen met het begin een nieuw proces tegen de twi Dat proces kan volgens de A Apartheidsbeweging de doods betekenen tegen vier van de bet kenen. De Anti-Apartheidsbs ging eist van de Nederlandse r ring dat ze alles in het werk stelt de twaalf vrij te krijgen. Voorts gen de leden economische en pol ke isolering van het bewind Zuid-Afrika. IETEN 'Fnn BIJP&CE) De uitverkoop begint 19 januari om 9.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8