sraël en Egypte log ver uiteen Moskou ontkent beschuldigingen van Somalië n Mexico is weinig brood voor kritische journalisten Filippijnen kiezen in april parlement Cambodja roept volk ten strijde Vredesoverleg begonnen 5 F Turkse regering ieïrijgt vertrouwen ™ran parlement Ruimtevaarder Marcos wordt ook premier Aardbevingen Conflict rondom Excelsior pakte goed uit FXCELSIOP I I 1 Woensdag 18 januari 1978 BUITENLAND l^HBi Trouw/Kwartet 7 tRUZALEM (AP, UPI, Reuter) De kloof tussen Egypte en Israël is bijzonder groot. Dit blijkt de nogal harde toespraken van de Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan en lts|n Egyptische collega, Mohammed Ibrahiem Kamel, tijdens de opening van de bijeenkomst van politieke commissie in het Hilton Hotel in Jeruzalem. kefjdens een twintig minuten duren- openingszitting verklaarde Ka- ,.Er zal geen echte vrede in Keilestina voor het huis van Israël men als er geen gelijk huis voor >t Palestijnse volk komt". De kloof ien de opvattingen van Egypte seij ANKARA (AFP, UPI, Reu- tr) De Turkse nationale :rgadering heeft de linkson- Ihankelijke regeringscoalitie bder premier Boelent Ecevit Isteren met 229 tegen 218 lemmen haar vertrouwen ge- pven. Ecevit, leider van de pciaal-democratische RVP, •eeg daarmee het groene licht In de klemmende nationale 'oblemen van Turkije te gaan inpakken. n p het internationale vlak zijn dat p kwestie Cyprus, de daardoor ver- irzaakte kille verhouding met Grie- enland en de Verenigde Staten als mede voor Turkije —gunstiger af- u iraken met de Europese Ge- U81 eenschap waarmee het land geas- icieerd lid is. Dp ^e' e kans op nieuwe onderhandelin- ?el in in de kwestie-Cyprus hangt af in de voorstellen de Ecevit zal ;c£ »en. Dit heeft de secretaris-gene- al van de Verenigde Naties. Kurt aldheim gisteren op een perconfe- ntie in Athene verklaard. algens Waldheim, die zojuist een zoek aan Turkije. Cyprus en Grie- rnland heeft afgesloten, zouden de 1 euwe onderhandelingen over Cy- e us in maart kunnen beginnen. aldheim waarschuwde dat de situ- ^%e op het verdeelde eiland zou ver- echteren wanneer de pogingen om nderhandelmgen op gang te bren- en zouden mislukken. el). F». Amerikaanse minister van bui- nlandse zaken, Cyrus Vance heeft |steren bekendgemaakt dat hij op tnodiging van de Turkse regering nd deze week op terugreis van Je- ïzalem naar Washington Ankara bezoeken. kit onverwachtE bezoek draagt bij fot het optimisme dat Ecevit daad werkelijk wil aansturen op een rege- l van de kwestie-Cyprus en op een lormalisering van de Turks-Griekse Intrekkingen. innenlands heeft de nieuwe Turkse •gering met een ernstige valutacri- s te kampen en met een hollende ïflatie van veertig procent. Boven- en zal de nieuwe Turkse regering golf van politieke geweld in het id moeten indammen. en Israël ligt vooral in de houding van de beide landen tegen over het Palestijnse vraagstuk en het pro bleem van de Israëlische terugtrek king uit de in 1967 bezette gebieden. Kamel hield vast aan de Egyptische eis dat Israël zich uit alle bezette gebieden „met inbegrip van Jeruza lem", de heilige stad van de vrede" moet terugtrekken. De toon van de Egyptische toe spraak schokkeerde en maakte Is raëlische regeringsfunctionarissen aanvankelijk nogal kwaad. Later verklaarde Dajan op een persconfe rentie. „Het waren leuke frasen". Da jan benadrukte tijdens zijn toe spraak de noodzaak dat beide partij en concessies moeten doen en com promissen moeten sluiten. Toekomst De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Vance herhaalde de standpunten yan de Amerikaanse regering. Hij riep Syrië en Jordanië op om alsnog aan de besprekingen in Jeruzalem deel te nemen. Naar zijn mening moeten de landen in het Midden Oosten een werkelijke vrede sluiten, moet Israël zich uit de bezet te gebieden terugtrekken en moet een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk de wettelijke rechten van dat volk erkennen en het in staat stellen aan z'n eigen toekomst mee te bouwen. Na de openingstoespraken van de drie ministers van buitenlandse za ken werd de zitting vijftien minuten lang achter gesloten deuren gehou den, waarin Egypte en Israël werk documenten uitwisselden waarin hun voorstellen uiteen werden ge zet. Daarna werd de zitting tot van middag verdaagd om de ministers de gelegenheid te geven de docu menten te bestuderen. tijd met manoeuvres" niet meer duldbaar was. Sadat heeft een comi té in het leven geroepen dat onder leiding van vice-president Hosni Mobarak voortdurend de vooruit gang die in Jeruzalem wordt ge boekt moet beoordelen. De Egypti sche minister van buitenlandse za ken, Kamel die gisteren een beleefd heidsbezoek van veertig minuten aan premier Begin bracht onder houdt voortdurend contact met de regering in Cairo. 'Huis' Egyptische regeringsfunctionaris sen zeiden gisteren dat Kamel toen hij het begrip „huis" voor de Pales- tijnen gebruikte doelde op een Pa lestijnse staat. Kamel gebruikte de term „huis" opzettelijk omdat Da jan in 1967 de staat Israël als „het huis van Israël" had omschreven. Dajan deed dit toen hij na de Zes daagse oorlog een papiertje in een kloof van de Klaagmuur deed waar op geschreven stond: „vrede voor het huis van Israël". In een toespraak gisteravond her haalde Egyptes premier Salem de Egyptische vredesvoorwaarden. Hij noemde echter een voorwaarde die Kamel in Jeruzalem niet had aange roerd. Salem eiste de verdwijning van de Joodse nederzettingen in de Sinal-woestijn in het kader van de Israëlische terugtrekking. Dr. Shannon Lucid werd begin deze week uitgeko zen als een van de zes vrou wen die een opleiding krij gen voor ruimtevaarder. Shannon Lucid is moeder van drie kinderen. Samen met 34 anderen gaat zij deelnemen aan de oplei ding voor het nieuwe ruim teprogramma dat de Vere nigde Staten voor de jaren tachtig op het programma hebben staan. Graag of niet Tijdens zijn persconferentie ver klaarde Dajan dat Israël bereid is om elk Arabisch voorstel te onder zoeken maar dat „het enige voorstel dat wij niet bereid zijn te aanvaar den is een ultimatum van graag of niet". Volgens Dajan heeft Egypte met de aanvaarding van de Israëli sche agenda voor de besprekingen in Jeruzalem een belangrijke con cessie gedaan, waartoe het tijdens de topconferentie van premier Be gin en president Sadat in Ismailia nog niet toe bereid was. Dajan gaf toe dat Israël aan de Egyptische eis had toegegeven om de toekomst van de Joodse nederzettingen niet in Je ruzalem maar in de militaire com missie in Cairo te bespreken. Presi dent Sadat, die in retraite is gegaan, heeft gisteren de ontwikkelingen tij dens de besprekingen in Jeruzalem op de voet gevolgd. Hij bereid zich voor op de mogelijkheid om de „no dige en aangewezen besluiten" te nemen op korte termijn. Een rege ringsverklaring in Cairo waarschuw de gisteren dat „het verkwisten van MANILA (Reuter) President Ferdinand Marcos van de Filip pijnen heeft gisteren bekend gemaakt dat op 2 april algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Daarmee lost de presi dent een eerder gedane belofte in. MOSKOU (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie heeft de Somalische aantijging dat door Moskou gesteunde Ethiopische troepen op het punt staan Somalië binnen te vallen een „verzinsel" genoemd. De bevolking worbt naar de stembus geroepen voor het kiezen van een voorlopige nationale vergadering. Deze vergadering moet voorberei dingen treffen voor het kiezen van een volwaardige nationale vergade ring. Het worden de eerste verkiezingen op de Filippijnen sedert president Marcos in 1972 de staat van beleg afkondigde. Overigens behoudt de president krachtens de grondwet van 1973 het recht ook een eventueel te verkiezen volwaardige nationale vergadering te ontbinden. Politieke waarnemers kijken daarom wat sceptisch aan tegen de vermeende democratisering op het eilandenrijk. President Marcos maakte zijn be sluit gisteren bekend tijdens een bij eenkomst van de Filippijnse consti tutionele bond. Een belangrijke ver tegenwoordiger van de oppositie, ex- president Dissdado Macapagal. heeft al gezegd dat hij niet zal deel nemen aan de verkiezingen, omdat deze plaats vinden onder de staat van beleg. Macapagal acht de verkiezingen een klucht. Andere oppositieleiders zou den zich nog niet definitief hebben uitgesproken over hun deelname in afwachting van de omstandigheden en de voorwaarden waaronder de verkiezingen gehouden zullen worden. Na de verkiezingen zal president Marcos ook het ambt van eerste mi nister op zich nemen, zo heeft hij laten weten. Daarmee zal Marcos zijn greep op het land nog kunnen vergroten en dat toont tegelijkertijd de dubbele bodem van de verkie- zlgen. Het officiële Russische persbureau Tass meende dat Somalië dit „ver zinsel" nodig had om interventie van het westen in het conflict in de Hoorn van Afrika mogelijk te maken. Tass reageerde hiermee op een ge sprek dat de Somalische president Barre voerde met de ambassadeurs van verschillende westerse landen in Mogadisjoe. In dat gesprek vroeg Barre, die gisteren naar Jordanië is gereisd om militaire steun te zoeken, het Westen om wapens ter verdedi ging van de territoriale integriteit van zijn land. Tass ontkende ook dat de Sowjet- minister van defensie Oestinow zich, zoals Somalië beweert, heimelijk in Ethiopië zou bevinden. Op een persconferentie in Teheran heeft de Somalische ambassadeur, Mohammed SJarmani, gisteren op geroepen tot een „heilige oorlog" te gen de Sowjet-Unie en Cuba in de Hoorn van Afrika. „Wij hebben een heilig bondgenoot schap nodig om het onzalige ver bond onder leiding van de Sowjet- Unie met steun van Cuba en alle landen van het Warschaupact tegen te houden", aldus Sjarmani. Volgens Sjarmani zouden alle lan den in het gebied met belang bij de vrijheid van scheepvaart in de Golf. de Rode Zee en de Indische Oceaan zich bij het verbond aansluiten. De Somalische ambassadeur stelde ver- De Verenigde Staten hebben gis teren het verzoek van Somalië om wapensteun verworpen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in Washington me degedeeld. „Wij zullen niet tot het conflict bijdragen door er benzine op te gooien", aldus de woordvoer der van het ministerie. der dat de communistische interven tie in de Hoorn van Alrika strijdig is met de conventies van de Verenigde Naties en de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid. Eritrese guerrillastrijders beschul digden gisteren de Sowjet-Unie er van rechtstreeks aan de Ethiopische oorlog tegen de Eritrese afschei dingsbeweging deel te nemen Een woordvoerder van het Volksfront voor de Bevrijding van Eritrea in Rome verklaarde dat twee Russi sche torpedobootjagers de guerrilla strijders die de havenstad Massawa omsingeld hebben, hebben be schoten. De Ethiopische regering heeft onder tussen de Westduitse militaire atta ché in Addis Abeba het land uitgezet en legertroepen hebben de school van de Westduitse ambassade in de Ethiopische hoofdstad gesloten. De school werd gesloten omdat de West duitse ambassade weigerde om het beheer van de school aan de Ethiopi sche autoriteiten over te dragen. BANGKOK (DPA, UPI, AP) - De radio van Cambodja heeft de bevol king van dat land gisteren opgeroe pen zich gereed te maken voor de strijd tegen de Vietnamese indrin gers. De gevechten tussen Cambod ja en Vietnam, die nog steeds voort duren. leken zich gisteren naar het zuiden te verplaatsen. Cambodjaanse troepen lanceerden gisteren een krachtig offensief in de omgeving van de Vietnamese pro vincie An Giang. 80 kilometer ten zuiden van de Cambodjaanse hoofd stad Pnom Penh. Van Thaise zijde werd gisteren het vermoeden uitge sproken dat de Cambodjanen in dit gebied hebben geprofiteerd van de betrekkelijk zwakte van het Vietna mese leger in dit gebied. In andere delen van het grensgebied tussen de beide landen zou het Cambodjaanse leger zijn toevlucht hebben gezocht tot een guerrilla, aangezien Vietnam hier een overheersende positie inneemt. Cambodja herdacht gisteren het feit dat tien jaar geleden het rode leger van Cambodja werd opgericht. Vol gens radio Pnom Penh vonden in het hele land bijeenkomsten plaats waar de bevolking discussieerde over de plannen tot verdediging van Cambodja. Tevens werden massa bijeenkomsten gehouden ter her denking van degenen die in de stnjd tegen Vietnam het leven hebben gelaten. Amerika Robert Oakley, een lid van de afde ling Oostaziatische zaken van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, zei gisteren dat de Vietnamees-Cambodjaanse grens- oorlog mogelijk van invloed zal zijn op de relaties tussen Vietnam en de Verenigde Staten. Vietnam en de Verenigde Staten praten al zowat twee jaar over normalisering van de onderlinge betrekkingen, maar nog zonder veel resultaat. In december werd het gesprek zelfs afgebroken omdat men het niet eens was over de kwestie van de Amerikaanse hulp aan Vietnam TEHERAN (Reuter, UPI) - Op drie verschillende plaatsen in de wereld hebben zich gisteren aardbevingen voorgedaan. De scherpste beving trof de streek op achthonderd kilo meter ten zuiden van de Perzische hoofdstad Teheran De eerste be richten spreken van grote schade. De dichtbevolkte streek rond de stad Marvdasht is nog afgesneden van de buitenwereld door overstro mingen van vorige week In het westen van Argentinië deed zich een lichte aardbeving voor. die de provincies Cordoba. Mendoza en La Rioja trof. Over schade of slacht offers zijn geen mededelingen ge daan. Een derde aardschok werd gevoeld ten zuiden van Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado De schok veroorzaakte geen schade. De Japanse rivier Kanogawa is ern stig vergiftigd door modder waarin zich cyanide bevindt. De modder ontstond toen afgelopen zaterdag bij een aardbeving een dam brak en een grote hoeveelheid mijnafval door het water naar de rivier werd gesleurd. oor Herman Amelink en krant kopen op straat in Mexico is niet moeilijk. Het wemelt n werklozen die door het verkopen van ochtend- en avondbla- en aan de kost proberen te komen. Het aanbod van kranten is root. In Mexico-stad verschijnen zeker negen belangrijke dag laden. inse/nanno? MUASfiBÏES Mexico bestaat geen censuur, een enkele journalist hoeft zijn •ijfsels voor te leggen aan een jeringsfunctionaris voordat hij die lag publiceren. Dat wil overigens let zeggen dat de vrijheid van de rs ideaal is. Het meest geruchtma- nde voorval van aantasting van vrijheid was de in de zomer van '6 gepleegde putch bij Excelsior, n Echeverria in 1970 president ■rd. riep hij de pers op. openlijk ritiek uit te oefenen op misstanden i Mexico Onder leiding van direc- eur Julio Scherer, die naar Ameri- aans gebruik ook hoofdredacteur /as. ontwikkelde Excelsior zich in lie jaren tot een internationaal ge- especteerde. kritische krant die uimte bood aan politiek zeer uiteen- opende opvattingen. n de zomer van 1976 werd de kriti- che houding van Excelsior presi- lent Echeverria te bar. Redacteuren lie het niet met het beleid van direc- eur Scherer eens waren, lieten op nstigatie van de regering zeventig ;ewapende mannen het gebouw van bccelsior aan de Paseo de la Refor- na binnen en namen op een perso- leelsbijeenkomst gewelddadig de nacht op de redactie over Om iloedvergieten te voorkomen verliet kherer het gebouw, gevolgd door «0 mederedacteuren heilzaam gebeurtenissen bij Excelsior blij- ten uiteindelijk een heilzame uit werking gehad te hebben op de pers n Mexico Juli Scherer richtte met *n aantal uitgetreden redacteuren het politieke weekblad Proceso op. dat een zeer zelfstandige koers vaart. Een andere groep redacteuren heeft onder leiding van Manuel Becerra Acosta, die onder-directeur was bij Excelsior, twee maanden geleden het ochtendblad Unomésuno opge richt. De naam van dit blad „Eén- plus-één", is bedacht om de verbin ding tussen redactie en lezer tot uit drukking te brengen. Een krant wordt immers niet slechts door de redacteuren maar even zo goed door de lezers gemaakt. Als er niemand is die een bepaalde krant wil lezen, dan heeft zo'n blad geen enkele be staansgrond. Ook Unamésuno volgt een kritische, progressieve koers. Een derde blad dat uit de strijd om Excelsior geboren is, is het maand blad Vuelta, waarvan de Mexicaanse dichter Octacio Paz hoofdredacteur is. Paz had vroeger de leiding van het door Excelsior uitgegeven maand blad Plural, maar na het gedwongen vertrek van Scherer, vertrok ook hij. Bedrijfsleven De overige kranten die in Mexico worden uitgegeven zijn aanmerke lijk minder kritisch dan de drie bo vengenoemde bladen. De meeste bladen hebben sterke bindingen met het bedrijfsleven of met de regering, soms ook met beiden. El Heraldo is het voorbeeld van een typische on dernemerskrant. Het blad ls in han den van de industriële groep Monter rey Directeur Alarcon, die afkom stig is uit een ondernemersfamilie, is zelf eigenaar van tal van reisagent- "Amenazan a la Riqueza Camaronera de Campeche las Perforacicnes Petroleras" 1 tl rmiODICO Dl LA VIDA NACION' AL XV IMKOMnrLWCol het IPSA, een staatsonderneming die het papier Inkoopt voor de kran ten en tegen gereduceerde prijzen ter beschikking stelt. Toen Julio Scherer het weekblad Proceso op zette, kreeg hij van de regering ge woon geen papier en moest hij dat maar zien te bemachtigen op de vrije markt tegen veel hogere prij zen. Verder voert de regering machi nes in. die zonder omzetbelasting aan trouwe kranten ter beschikking worden gesteld. Alfonso Yanez Delgado, journalist van El Dia, is van mening dat Je moet spreken van een relatieve pers vrijheid. De vrijheid wordt volgens hem op een indirecte manier be perkt door overheid en bedrijfsle ven. Hij ls van mening dat de rege ring momenteel bladen als Unoma- suno en Proceso de ruimte geeft om aan te tonen hoe democratisch ze wel ls Veel meer ruimte voor de pers ziet hij er echter niet inzitten. Geheel tegengesteld is de mening van José Revéles, chef nieuwsdienst van het weekblad Proceso. Hij is van oordeel dat er ln Mexico volle dig vrijheid is te schrijven wat Je wilt, maar dan moet je die vrijheid schappen, hotels, restaurants en bio scopen De directeur van de krant Novedades, zit in het toerisme en de hotellerie en heeft grote belangen bij het assemblagebedrijf Automex, een luchtvaartmaatschappij en bij de te levisie. Toen de eigenaar van deze krant in 1974 in moeilijkheden raak te. kocht het gemeentebestuur van Mexico-Stad 1000 Volkswagenbus sen van hem. die het vervoer gingen verzorgen van het vliegveld naar het centrum van de stad. Daarmee was de krant uit de moeilijkheden. De journalisten die bij dergelijke bladen werken, stellen zich ln feite in dienst van het bedrijfsleven. Ze leggen zichzelf daartoe vrijwillig be perkingen op. Het is heel gebruike lijk dat zij in ruil voor het verzwij gen van wantoestanden in het rege ringsapparaat, overdadige onkos tenvergoedingen ontvangen Indirect Openlijke beperkingen van de pers vrijheid door de overheid, zoals in het geval van Excelsior, zijn uitzon deringen. De controle verloopt veel Indirecter. Zo beheert de regering wel nemen. Men maakt gewoon geen gebruik van de ruimte die er is, aldus Reveles. „Wij hebben de ruim te om te schrijven wat we willen, omdat wij geen enkel economisch of politiek belang hoeven te verde digen." Televisie Ruimte voor kritiek ontbreekt ge heel bij de Mexicaanse radio en tele visie, die geheel In handen is van bedrijfsleven en regering. Het fraais te voorbeeld daarvan was het Inter view dat in december werd uitgezon den met president Lopez Portlllo. Veertien vragen van landgenoten werden hem voorgelegd nota bene zonder dat hij die van tevoren gezien had, zoals herhaaldelijk om standig door de televisie-omroeper werd meegedeeld. De veertien vage algemeenheden die de president als antwoord gaf, werden door de inter viewer onveranderlijk beantwoord met een „heel veel dank, meneer de president". Geen kritische opmer king. niet even doorvragen. Alleen maar intense dankbaarheid. Voor veel Mexicanen is de televisie de enige bron van Informatie. Er worden relatief weinig kranten gele zen. Weekbladen zijn al helemaal geen succes. Een blad als Proceso heeft een oplage van 60.000 en dat ln een land met meer dan 60 miljoen mensen, waarin Proceso het enige politiek onafhankelijke weekblad ls dat nieuws èn commentaren geeft. Toch moet van dergelijke bladen de kritiek komen die regering en bevol king van Mexico nodig hebben. Maar er schijnen maar weinigen te zijn die op die kritiek zltten te wach ten, zodat journalisten daarin geen brood zien Dit is het vierde artikel in een serie over Mexico. Eerder artikelen ston den in de krant van 7, 10 en 13 januari. De burelen van het kersverse ochtendblad Unomasuno.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7