I 'Als een spin in een web' Standpunten 'grote drie' over sociale minima tekening van een lezer Trouw Jeltien Kraaijeveld, staatssecretaris voor emancipatie: commentaar franium HJeschoolmeester? >TT verkocht adressen fa Emancipatie gaat man én vrouw aan' Een lach en een traan Dichtbij en verder OENSDAG 18 JANUARI 1978 BINNENLAND T rouw/Kwartet de „smalle marges voor veran- *ring" waarmee oppositieleider en Uyl zich troostte bij het eerste <P effen met het kabinet, rekende hij recht het leveren van verrijkt ura- um aan Brazilië. Daar kon inder ad beleid gemaakt worden, en de euwe ploeg heeft opmerkelijk :inig aarzeling vertoond op dit voelige terrein. wij met deze uitbarsting van geerkracht blij moeten zijn, is een #iidere kwestie. Volgens de Hl VD'cr Portheine moeten we de gering op dit punt het voordeel m de twijfel geven. Dat klinkt l keurig en aardig. Maar het kan verhullen dat minister Van der laauw op zijn beurt het voordeel r n de twijfel aan Brazilië gegeven eft. En daar hoort het niet thuis. oegegeven moet worden dat geen ikele garantie voor het toezicht op toepassing van plutonium ooit fclstrekt waterdicht zal zijn. Hoe internationaal het beheer ook ooit zou worden, de opslagplaatsen zul len ergens moeten liggen. Brazilië zal niet aanvaarden dat „ergens" vertaald wordt als „niet in Brazi lië". Dat betekent dat het plutoni um, desnoods wederrechtelijk, te pakken is. En regerende generaals die niet als zodanig zijn uitgekozen, hebben in elk geval met hun eerste wederrechtelijke actie niet veel moeite gehad. Absolute garanties zijn dus niet mo gelijk. Maar door de even snelle qls soepele actie van het kabinet drei gen we ook het inzicht mis te lopen in de garanties waartoe Brazilië dan wél bereid zou zijn als eeh algeme ne internationale regeling zou uit blijven. Het is goed dat niet alleen de leider van de oppositie, maar ook de fractievoorzitter van het CDA heeft gevraagd om een Ka merdebat over deze opmerkelijke ombuiging. door Cisca Dresselhuys DEN HAAG Wanneer je, vlak voordat je de staatssecretaris voor emancipatiezaken gaat interviewen, een oud artikel over haar leest, waarin ze zegt „Emancipatie? Zie ik niet zo erg. Bovendien is het een naar woord. Veel vrouwen willen wel geëmancipeerd worden, maar als puntje bij paaltje komt en Je hebt ze nodig voor iets, blijven ze lekker thuis zitten", dan kijk je wel vreemd op en je neemt je voor haar toch even met deze oude uitspraken te confronteren. Pe Duitsers raken door Neder- ds geschoolmeester nogal snel jtïrriteerd en hun tweede IJzeren [anselier beschouwt Nederland zo hgeveer als één van de Lander, jet als voordeel dat het geen stem- pcht in.de Bondsraad heeft.' Een wat merkwaardige stelling die je oud-minister van Economische laken, mr. H. Langman (nu top- lan van de Algemene Bank Neder- ind), gisteren in een rede heeft Intwikkeld. "'ij verbond deze uitspraak aan zijn dat de nieuwe Nederlandse e(5gering erin zal slagen om tot een etere verstandhouding met Bonn komen dan haar voorgangster. in om alvast een beloning in het ooruitzicht te stellen voor deze nanpak voegde Langman eraan toe: De verdere ontplooiing van onze conomische betrekkingen zal er 'el bij varen" let komt ons voor, dat Langman Ie relatie tussen West-Duitsland en is land wel wat éénzijdig schetst, ant wat is er aan de hand? Er zijn wat merkwaardige schermutselin gen geweest en misschien nog wel tussen de PvdA en haar Duitse zusterpartij de SPD. Maar het kan toch niet zo zijn, dat de VVD'er Langman de mening is toegedaan, dat de PvdA-houding ten opzichte van haar zusterpartij in de Bondsrepubliek tegelijkertijd ook als de Nederland- s e houding kan worden be schouwd.? Een tweede kanttekening kan ge plaatst worden bij Langmans stel ling, dat een verbeterde relatie Bonn-Den Haag de verdere ont plooiing van onze economische be trekkingen zal bevorderen. Natuurlijk, een goede relatie is nooit weg. Maar wij hebben steeds gedacht (en ook vaak gehoord van bank-economen) dat een verbeter de economische relatie lees ex port verhoging met West-Duits land primair moet komen van een betere beheersing van de inflatie in ons land en de kosten structuur van onze producten. -Mi bij (DEN HAAG (ANP) De PTT heeft 1 n 1967/1977 ongeveer acht miljoen idressen uit met. name de telefoon- kids geleverd aan reclamebu- - eaus, liefdadigheidsinstellingen. ir>':onsumentenorganisaties en derge- üke- heeft staatssecretaris mevrouw lBmit-Kroes gisteren geantwoord op g ehriftelijke vragen van de Tweede ze Kamerleden Hartmeijer en Vellenga beiden PvdA). Mevrouw Smit- ie throes heeft in haar portefeuille, als l h itaatssecretaris van verkeer en wa- erstaat, de PTT-aangelegenheden De levering van de adressen gebeur de onder meer voor de adressering van poststukken en droeg in belang rijke mate bij tot het verminderen van het aantal onbestelbare post stukken. De PTT lichtte de telefoonabonnees niet in over de levering. Zij behoefde dat niet te doen. omdat hun adres door iedereen uit de telefoongids kan worden gehaald. Niet verkocht worden adressen van telefoonabonnees, die te kennen hebben gegeven, onder meer via antwoordnummer 666 te Amster dam, dat zij hun adres niet voor postzending beschikbaar stellen. „Heb ik dat indertijd gezegd? Ja, dat zal dan wel, maar je moet rekenen, dat dat tien jaar geleden is en de discussie over de emancipatie pas opkwam," zegt de staatssecretaris voor emancipatie, mevrouw Jeltien Kraaijeveld-Wouters (45 jaar) in haar met felicitatie-bloemstukjes versier de kamer op de vijftiende verdieping van het CRM-gebouw in Rijswijk. „Ik denk, dat ik toen ik dat zei, wel erg naar de negatieve kanten van de zaak heb gekeken. Ik merkte in die tijd ik werd toen presidente van de Gereformeerde Vrouwenbond dat veel vrouwen niet thuis gaven, wanneer er gewerkt moest worden en je ze voor iets vroeg. Men kon dan maar heel moeilijk de overstap ma ken van de warme haard naar zaken als politiek of andere maatschappe lijke bezigheden. Verder speelde, denk ik, de opvatting mee, die je toen en nu trouwens nog wel had, dat je als vrouw geëmancipeerd was, als je maar buitenshuis ging werken. Dat irriteert mij altijd erg, want je kunt als vrouw in je huishou den net zo geëmancipeerd zijn als die vrouw, die een baan heeft. Maar goed, dat neemt allemaal niet weg, dat ik in die tijd zelf ook anders tegenover de emancipatie stond. Ik ben in de loop der jaren wel veran derd; ik ben m'n eigen opvattingen over de plaats van de man en de vrouw in de samenleving kritisch gaan bekijken en ben tot andere standpunten gekomen. Ik ben wel altijd al overtuigd geweest van de noodzakelijkheid, eigenlijk de van zelfsprekendheid. dat mannen en vrouwen samen verantwoordelijk zijn voor wat er in de samenleving gebeurt. Door alle discussies in de afgelopen jaren ben ik wel met mijn neus op de feiten gedrukt; dat uit gangspunt van mij was mooi, maar daar bleek in de praktijk nog niet veel van te kloppen. De vrouwen lagen en liggen wel degelijk een stuk achter op de mannen, wanneer het gaat om hun inbreng in de maat schappij. U bent afkomstig uit de christelijke vrouwenbeweging. Vindt u niet, dat het voor vrouwen met deze achter grond extra moeilijk is om te emanci peren, omdat zij behalve met manne lijke tegenwerking ook nog te maken kunnen krijgen met bezwaren vanuit de bijbel? „Sara blijf in je tent" was een veel gehoorde uitspraak. Jeltien Kraaijeveld: Als ik mij herin ner, hoe we in de gereformeerde vrouwenbond altijd bezig waren met die gezamenlijke verantwoordelijk heid van man en vrouw voor de sa menleving, dan denk ik, „dat was heel wat anders, dan „Sara blijf in je tent". Maar ik weet wel dat de con frontatie met allerlei Bijbelse over wegingen, met name die uit de brie ven van Paulus, een vertragende in vloed heeft gehad op de emancipatie van de christenvrouw. Wat is voor u eigenlijk een geëmanci peerde vrouw? Jeltien Kraaijeveld: Ik praat liever over geëmancipeerde mensen, om dat mijn leitmotiv altijd geweest is, dat mannen en vrouwen samen moe ten emanciperen. Het is een zaak van allebei. Onder een geëmanci peerd mens, versta ik iemand, die zoveel mogelijk verantwoordelijk is voor het eigen leven, die drempels durft over te stappen, die buiten het eigen vertrouwde kringetje durft te kijken en te werken en die risico's durft te lopen. Wanneer vrouwen steeds maar opge zadeld worden met „verantwoorde lijkheid voor hun gezin, maar ook voor de maatschappij", dreigt dan niet het gevaar, dat ze nooit eens aan zichzelf toekomen? Altijd maar bezig voor anderen, maar geen stukje eigen leven? Jeltien Kraaijeveld: Natuurlijk is elk mens, behalve verantwoordelijk voor anderen, ook verantwoordelijk voor zichzelf. In de eerste plaats zelfs. Ik zeg altijd: je dichtste naas te, ben je zelf. Inderdaad moet op dat punt bij vrouwen eens wat meer nadruk worden gelegd, omdat de meesten altijd maar bezig zijn voor anderen en zichzelf daarbij wel eens vergeten. Ik geloof niet dat je aan je bestemming beantwoordt, wanneer je jezelf geheel ondergeschikt maakt, jezelf altijd maar volledig wegcijfert. Dat is fout Vindt u emancipatie van de vrouw een zaak, die bedreigend kan zijn voor de man of voor de verhouding tussen man en vrouw? Jeltien Kraaijeveld: Ik heb wel eens mannen gesproken, die hun vrouw verboden naar de Moeder-mavo te gaan. Goed, dat zijn misschien uit zonderingen, maar ik ben ze toch tegengekomen. Ik denk, dat uit zo'n „verbod" een stuk angst spreekt. Want wat zal die vrouw allemaal leren op die school, zal ze anders worden, zal hij overvleugeld wor den? Dat zijn natuurlijk situaties, die niet gunstig zijn voor de ont plooiing van de vrouw. Ik geloof dat emancipatie een langzaam-aan pro ces is, een kwestie van verandering en groei. Maar als echtpaar moet Je wel steeds blijven praten over wat er gebeurt en waarmee je bezig bent, anders zou er wel eens verwijdering kunnen ontstaan, wanneer de een groeit en de ander blijft stilstaan. Moet de overheid de emancipatie niet veel directer stimuleren door bepaal de activiteiten? Jeltien Kraaijeveld: Ik denk dat de Mevrouw Jeltien Kraaijeveld-Wouters:als echtpaar steeds blijven praten overheid zich terughoudend moet opstellen, wanneer het gaat om di recte beïnvloeding van man en vrouw. Ik zie de taak van de over heid op <Jit punt meer als een bege leidende. Wanneer er aan de basis activiteiten ontstaan, kan de over heid die steunen, bijvoorbeeld met geld. En zodra er allerlei knelpunten blijken te bestaan, wanneer de emancipatie echt „hard gemaakt" gaat worden (wanneer de theorie dus omgezet wordt in de praktijk) moet de overheid inspringen, maar verder moet zij zich betrekkelijk te rughoudend opstellen. Het is een zaak van de mensen zelf. Wat vindt u van geluiden, die bijvoor beeld ook uit de CNV-hoek komen, dat in tijden van grote werkloosheid, zoals we nu meemaken, de getrouwde vrouw maar liever niet buitenshuis moet gaan werken, omdat ze daarmee de plaats van een mannelijke kost winner zou innemen? Jeltien Kraaijeveld: Dit is een zeer moeilijke materie, die bovendien zeer gevoelig ligt bij de mensen. Je komt hier aan wezenlijke zaken, niet alleen van materiële aard (het inko men), maar ook van immateriële aard (wat betekent een baan voor een mens). Ik ben er zeer tegen, dat de getrouwde vrouw, die men in tijden van veel vraag naar arbeids krachten, graag inschakelt, zomaar en passant weer naar huis gestuurd wordt, wanneer het slechter gaat. Dat vind ik een heel verkeerde bena dering van deze zaak. Ik denk, dat je de oplossing veel meer moet zoeken in de richting van herverdeling van de beschikbare arbeid, een studie over de verhouding betaald en onbe taald werk en een onderzoek naar het scheppen van meer deeltijdar beid. Daaraan vast zit natuurlijk het probleem van het inkomen, want een gezin kan waarschijnlijk niet bestaan van het loon dat een man of een vrouw met een part-time baan moeten nemen. Maar al deze zaken zijn nog nauwelijks goed bestu deerd. Wat vindt u van de zogenaamde „po sitieve discriminatie" van vrouwen, dus het tijdelijk voorrang geven van vrouwelijke sollicitanten bo ven de mannen in allerlei sectoren van de maatschappij? Jeltien Kraaijeveld: In de Tweede Kamer heb ik indertijd de motie- Kosto over dit onderwerp gesteund. Ik vind ook, dat de overheid hier een voorbeeld—functie heeft en dus zij het voorzichtig positief zou moeten discrimineren. Als u zelf nieuw personeel zou moe ten aannemen, zou u dan alleen vrou wen nemen? Jeltien Kraaijeveld: Wanneer ik ambtenaren zou moeten aanstellen, zou ik ze niet uitkiezen om hun man- of vrouw-zijn, maar om hun deskun digheid. Wanneer ik speciaal voor het emancipatiewerk nieuwe mede werkers zou moeten uitkiezen, denk ik dat ik daarvoor wel voornamelijk vrouwen zou aannemen; die weten tenslotte het best wat er op dit ge bied aan de hand is. Ik zou het trouwens erg fijn vinden, wanneer ik ook op dit gebied deskundige man nen zou kunnen vinden, want ik blijf eraan vasthouden, dat emancipatie een zaak van mannen en vrouwen samen is. Kunt u als staatssecretaris voor uw gevoel echt iets betekenen voor de emancipatie van de vrouw? U zit, omdat u geen minister bent, niet bij de wekelijkse ministerraad; kunnen ze dan buiten u om niet dingen rege len, die niet zo best zijn voor de positie van de vrouw? Jeltien Kraaijeveld: Het nadeel van een staatssecretaris is inderdaad, dat die niet automatisch bij de mi nisterraad zit Dat wil niet zeggen, dat je er nooit bij kunt komen, wan neer er bijvoorbeeld dingen bespro ken worden die speciaal op Jouw terrein liggen. Daar moeten nog af spraken over gemaakt worden. Wat ik kan betekenen? Ik denk, dat ik als een soort spln-in-een-web moet functioneren: op alles letten wat de anderen doen en erin springen, wan neer Je denkt, dat er ergens een collega een beslissing gaat nemen, die in het nadeel van de vrouwen zou uitvallen. Er zijn collega's zoals Albeda, die zelf in de Emancipatie Kommissie heeft gezeten, die uit zichzelf al gevoel hebben voor de emancipatie van de vrouw; anderen zul je meer in de gaten moeten hou den en ze met de neus op de feiten drukken Tenslotte: u was tot nu toe in de vrouwenbeweging een tamelijk onbe kende figuur: Denkt u goed overweg te kunnen met bijvoorbeeld emanci patie-bewegingen als Dolle Mina en de Rooie Vrouwen, om maar een paar j te noemen? 4 Jeltien Kraaijeveld: ik heb me wel degelijk al langdurig beziggehouden met emancipatie-zaken. In de Twee- de Kamer behoorden ze tot mijn 5 portefeuille. Ik ben ook meegeweest f naar het grote vrouwencongres in Mexico in het Jaar van de Vrouw. Bo vendien werk ik natuurlijk al ja renlang met vrouwen, o.a. toen ik in de gereformeerde vrouwenbond zat Het klopt, dat ik in bepaalde takken van de vrouwenbeweging geen be kende figuur ben: ze hebben mij nooit in demonstraties zien meelo pen en bij de Blocmenhovekllniek ben Ik ook niet geweest. Het emanci patie-terrein is een zeer gevoelig ter rein. er zijn heel wat verschillende soorten vrouwen werkzaam. Ik denk. dat men mij kritisch zal vol gen; dat is goed. Ik hoop, dat ik met iedereen zal kunnen opschieten, maar ik weet, dat ik voor de ene groep te radicaal zal zijn en voor de andere lang niet radicaal genoeg. Ik hoop een redelijke weg te vinden en een redelijk beleid te voeren. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom NOS EEN RE6ERiN6S VERKLARIN6' HET WEER door Hans de Jong Hogedruk bij de Azoren, hoge- druk boven west-Rusland: beide systemen voeren 1040 millibar in de kern. Daartussen in wonen wij in een soort proefterrein tus sen de maxima. De as van deze trog van een lage druk strekte zich de afgelopen dagen via de Britse eilanden tot over Spanje uit. In deze uitgebreide trog vin den we op verschillende plaat sen gebieden met neerslag. Dat is in het ene gebied regen, in het andere, zoals gisteren in zuid- en oost-Engeland sneeuw. Aan de oostkant van de trog werd vrij zachte lucht aangevoerd met in ons land maxima tot zes graden, daarvoor Ukkel acht graden Cel sius. Kouder weer heerst er aan de westkant van de trog met hagelbuien en in de nacht ook lichte vorst op de Britse ei landen. Vandaag wordt het koufront juist dichtbij of vlak over Neder land verwacht met een boven de Noordzee aanwezig en nu opvul lend lage druk gebiedje van cir ca duizend millibaar. De wind zal met name in het zuidwesten en midden van het land ruimen naar zuidwest tot west. Stroomt van die kant dan nog iets onsta bielere lucht toe, waarbij zoals gezegd een regen-, hagel- of nat te sneeuwbui niet uitgesloten is, maar het liet zich aanzien dat die buiigheid zich in de eerste plaats boven zee zal manifeste ren. De temperatuur op circa vijfduizend meter hoogte boven de Britse eilanden is nog wat verder gedaald tot minus dertig a minus 35 graden tegenover gis teren bij ons nog minus 24 minus 26 graden. Hoe zal het verder gaan? In de algemene luchtdrukverdeling komt vooreerst nog niet zoveel verandering. We blijven zoals gezegd in het speelterrein van de oceanische en continentale invloeden met in de buurt wat regen- of sneeuwexperimenten. Interessant is wel de positie van de luchtdruksystemen later in de week met name vrijdag. Dan wordt ten zuidwesten van Ier land een nieuwe depressieont wikkeling verwacht (992 milli bar) bij gelijktijdige hoge druk boven west-Rusland maar ook een afzonderlijke cel van 1025 millibar boven de Botnische Golf. Tussen beide systemen in zal de wind in vrijwel het gehele Weerrapporten land gaan toenemen uit richtin gen tussen zuidoost en oost. Van het continent wordt dan weer wat koudere lucht aangevoerd waarbij de laagste temperatu ren in noordoost-Nederland zijn te verwachten. Een overgang naar temperaturen om het vries punt tot lichte vorst lijkt daar later in de week mogelijk. Elders in het land zal de temperatuur daling vermoedelijk gematigder blijven aangezien de wind voor al in zuid-Nederland en België en zuidelijk component houdt. Een lezer uit Haarlem stuurde een knipsel uit de Texelse Cou rant van vrijdag 13 Januari. „Vroege leeuwerik geen best te ken". De negentigjarige C. Keij- ser in Den Burg zegt dat het vroege zingen van de leeuwerik eertijds door de boeren als een lentebode werd beschouwd, ge dachtig aan het toen bekende spreekwoord .zoveel dagen als de leeuwerik vóór Vrouwendag (2 februari) zingt, zoveel weken zal hij erna treuren. Een droevi ge geschiedenis dus en daarom als tegengas ook even dit uit Ten Post ontvangen knipsel uit de Winschoter Courant van toe vallig diezelfde dag: „bouw uw eigen KNMI volgens deze methode! Neem een steen met een door snee van 304 millimeter. Hang deze aan een ketting in uw tuin. Door de steen regelmatig aan een onderzoek te onderwerpen ontstaat een feilloze momentop name van het weer die door de peperdure KNMI-apparatuur zelfs niet kan worden vebeterd. De analyse kan de volgende uit komsten geven: a. een droge steen betekent dat het niet re gent, b. een natte steen daaren tegen wijst op regen. c. Schaduw onder de steen bewijst dat de zon schijnt, d. zwaait de steen heen en weer, dan staat er een krachtige wind. e. danst de steen op en neer, dan is er spra ke van een aardbeving, f. zou de steen bovenop ooit wit zijn, dan, u kunt het geloven of niet, heeft het gesneeuwd." Amsterdam zwaar bew. De Bilt geheel bew Deelen geheel bew Eelde half bewolkt Eindhoven geheel bew Den Helder geheel bew. Rotterdam zwaar bew. Twente licht bew Vlisslngen zwaar bew Zd Limburg geheel bew. Aberdeen licht bew Barcelona onbewolkt Berlijn licht bew. Bordeaux zwaar bew Brussel zwaar bew Frankfort mist Oenéve geheel bew. Helsinki IJzel Innsbruck geheel bew. Klagenfurt sneeuw Kopenhagen licht bew Locarno geheel bew. Londen onbewolkt Luxemburg mlat Madrid geheel bew. Malaga half bewolkt Mallorca zwaar bew MUnchen zwaar bew. Nice regen Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen zwaar bew. 2 Zurich zwaar bew. -O Casa Blanca licht bew 13 Las Palmas 18 New York sneeuw Tel-Avlv onbewolkt >8 Tunla licht bew 16 HOOOWATER donderdag 10 Januari Vliuln- gcii 10.26-23.01 Hanngvllftstutzen 10 34-23 16 Rotterdam 0 00-12 20 8chevenlngen 1144 IJ- muiden 12 26 Den Helder 2.51-15.21. Harlingen 5 28 18 04 Delfzijl 7 39-20.28 regen licht b< onze sociaal-economische Redactie I e >01 DEN HAAG - PvdA en CDA heb- hiiben gisteren in de Tweede Kamer vrijwel hetzelfde standpunt inzake >pode sociale bodemuitkeringen ingeno- :htmen. De WD heeft een sterk afwij- erfkend standpunt. Hier een overzicht ior van de standpunten van de drie gro te partijen. PvdA-lelder Den Uyl pleitte onver- voor handhaving van de koppe- J van de sociale minima aan het netto minimumloon. Dat levert 'on- ité getwijfeld problemen, want het bete kent een zware last voor sociale ver zekering en begroting', aldus Den 5 Uyl. De PvdA kiest echter voor het igs beginsel dat degenen die uit het ar- beidsproces worden gestoten wer eld klozen, arbeidsongeschikten, 65- plussers recht hebben op 'een ge lijk basisinkomen als de minst ver dienende werkende', dus het mini mumloon. Als de sociale minima worden ge koppeld aan de prijsstijging, zoals de VVD wil, betekent dat 'koopkracht- bevriezing', aldus Den Uyl. Je kunt dan weliswaar zeggen dat 'de sociale minima niet worden aangetast'. Maar aan de andere kant betekent het dat de betrokkenen 'niet meer meedelen als er welvaartsgroei op treedt'. En dat is. aldus Den Uyl, zonder meer een aantasting van hun positie in de maatschappelijke ont wikkeling. CDA-fractieleider Aantjes zei: „Het kan niet de bedoeling zijn in de moeilijke sociaal-economische jaren die voor ons liggen, via het mini mumloon en de daaraan gekoppelde sociale voorzieningen het hele loon gebouw en de kosten van de sociale voorzieningen omhoog te krikken. Er is echter evenmin aanleiding om voor wat betreft de ontwikkeling van de koopkracht van de laagstbetaal de onderscheid te maken tussen zo geheten actieven en niet-actieven." Net als Den Uyl pleit Aantjes dus voor één sociaal minimum voor zo wel werkenden als uitkeringstrek kers. Aantjes gaat echter hierbij niet uit van (netto) lonen, maar van het resultaat daarvan: de koopkracht. Dit standpunt biedt enige ruimte om niet alle elementen die ten grondslag liggen aan een stijging van het mini mumloon. ook mee te nemen in de verhoging van de sociale uitkerin gen. Als voorbeeld van zo'n element noemde WD-leider Rietkerk een verhoging van reiskostenaftrek voor belastingen. Dat leidt tot een hoger netto minimumloon, hoewel het mi nimumloon bruto onveranderd lijkt. Zo'n verhoging zou echter niet mee genomen moeten worden in de socia le uitkeringen, als de trekkers daar van toch geen reiskosten hebben. Overigens weidde Aantjes hierover niet zelf uit. Uit zijn opmerking valt voorts op te maken dat het CDA niet voelt voor eventuele extra verhogin gen van het minimumloon, omdat die bij handhaving van de koppe ling immers de sociale uitkeringen ook duurder zouden maken. De WD wenst wel twee sociale mini ma. één voor de werkenden (mini mumloon), en één wat lager mini mum voor de trekkers van uitkerin gen. De WD wil bij de sociale bo- derauitkeringen, behalve de AOW, alleen nog vergoeding voor prijsstij gingen (waardevastheid). De WD- gedachte is. aldus Rietkerk, 'exact verwoordt' in het CDA-program, waarin staat: „Gedacht moet wor den aan omschakeling op de waarde vastheid, waarbij de mogelijkheid openblijft voor periodieke bijstellin gen." (CDA-leider Aantjes heeft zelf deze gedachte gisteren duidelijk ver laten). Rietkerk betoogde dat 'een bepaalde prikkel' niet kan worden gemist, en dat er daarom enig verschil moet zijn tussen het minimum voor wer kenden en dat voor trekkers van uitkeringen. Maar vooral betoogde hij dat handhaving van de huidige koppeling zo kostbaar Is, dat de loonkosten (vooral tengevolge van premies, belastingen) dan te hoog blijven, met als gevolg minder ar beidsplaatsen. „We moeten voorko men dat het aantal afhankelijken blijft toenemen." aldus Rietkerk. Anders is straks de uitkering voor degenen 'die deze werkelijk nodig hebben' ook niet meer te waarbor gen. Daarom is het Juist 'sociaal be leid' om de huidige koppeling niet tot een heilige koe te verklaren, maar ter discussie te stellen, zo be toogde Rietkerk. Tengevolge van ziekte kan ook van daag de rubriek „Dichtbijen verder" niet verschijnen. Wij hopen dat de rubriek weer spoedig present zal kun nen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5