ederland prijst ichzelf uit de ruise-markt' Kwaliteitsbesluit scharrelei 'zwak' )PEC-geldstroom wordt kleiner Inkrimping warenonderzoek^ door krappe kas 5ran der Stee achter jG-visvoorstellen OrmasËË Sharpfax kopieer machines Fiscus loopt achter met 'voorrangsposten' enemende interesse voor Zeebrugge Produktschapvoorzitter Mellema: Hogere subsidie op aanschaf koophuis oeweit maakt z.ware olie iets goedkoper NSDAG 18 JANUARI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - RHS 17 ITERDAM De Rotterdamse haven is druk bezig, zichzelf de markt te prijzen en dat is geducht te merken in het cruise- teer, zo meent de directie van Zeetours, een reisbureau, dat geheel op cruise-vaarten heeft gespecialiseerd. specialisatie is niet toevallig: ours is een dochter van de Hol- •Amerika Lijn. Zij is zelf geen rij, exploiteert dus geen sche- Maar zij vertegenwoordigt zes- Nederlandse en buitenlandse re- jen, die, tot haar grote spijt, Rot- am hoe langer hoe minder ..zien n" als aanloophaven of als al thaven. Zeetours in 1977 nog te maken 51 Rotterdam aandoende sche en met ruim vijftienduizend pas- ers, die eich in Rotterdam in- tepten voor een cruise-vakantie, 1978 staan slechts 34 bezoeken cruiseschepen aan Rotterdam het programma. Een absoluut itepunt. aldus de directie van ours. En dat, terwijl sinds 1974 belangstelling van het publiek de cruisevaart in het algemeen in sterk stijgende lijn beweegt! bbele kosten voornaamste ooreaak wordt ge- oo 4nd, dat de behandeling van een •®o p. van het ogenblik af, dat het de enmonding binnenkomt tot het rekt, in Rotterdam en ook sterdam het dubbele kost van so 'jeen daarvoor in Zeebrugge in moet worden betaald. Zee- s heeft becijferd, dat Rotterdam »ehien wel de grootste haven ter eld is. de beste verbindingen [t met het achterland, de beste linding met open zee bezit en passagiers de beste bereikbaar- maar dat het de allerduurste en is die op het gehele vaarsche- van Zeetours, in Europa en daar- en, voorkomt. In Amsterdam wellicht de havengelden en be- delingskosten lager, maar dat rdeel wordt geheel teniet gedaan door de hoge sleepbootkosten in de sluizen en het obstakel van de Hembrug. Sterk verouderd Voor het komende jaar hebben dan ook heel wat rederijen Zeebrugge verkozen boven Rotterdam of Am sterdam. Waarbij komt, dat Zeetours nogal wat aanmerkingen heeft op de accommodatie van de cruise-termi nal aan de Wilhelminakade in Rot terdam. De outillage is sterk verou derd, de toiletfaciliteiten zijn zeer beperkt, de restauratievooreienin- gen laten te wensen over, er is weinig meer dan een grote kille ruimte en ontschepende passagiers moeten vaak uren lang op een taxi wachten. Op het gebied van kwaliteit en ser vice heeft Zeebrugge een goede naam en de Zeetours-directie meent dan ook, dat Nederland een aanzien lijk stuk inkomend toerisme verlo ren laat gaan. Dat de belangstelling in het alge meen voor zeereizen stijgt, ligt, naar de mening van de Zeetoursdirectie, voor een groot deel aan de goede veerdiensten op Groot Brittannië en Scandinavië. Hier maken velen voor het eerst kennis met de zee en heel wat van deze veerreizigers willen la ter een zeereis „nog eens dunnetjes overdoen'" aan boord van een cruise schip. De gemiddelde leeftijd van de cruise-passagiers wordt lager, er ko men steeds meer jongeren. Studie reizen, bijvoorbeeld naar Indonesië, Griekenland en, dichter bij huis, naar Engeland, blijken een groot succes te zijn. En het verdriet de Zeetours-directie in hoge mate, dat de Nederlandse havens bij deze toe nemende belangstelling meer en meer op de achtergrond geraken. Beeld uit de tijd toen Rotterdam nog hoger stond aangeschreven als aanlegplaats voor cruise-schepen. Op deze archieffoto de Britse Oriana, met 43.000 ton een van de grootste passagierschepen die Rotterdam ooit aandeden. ZEIST De argumenten die de ministers van Landbouw en van Economische Zaken hebben aangevoerd voor het „landbouw- kwaliteitsbesluit scharreleieren" is zwak. Dit zei voorzitter J. T. Mellema van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren giste ren in de bestuursvergadering te Zeist. Het besluit bepaalt, dat op eieren of op de verpakking ervan alleen „scharreleieren" mag staan als aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Zo moeten de eieren afkomstig zijn van bedrijven waar hoogstens acht kipper per vierkante meter worden gehouden en waar de voor de kippen bestemde ruimte voor tenminste eenderde bestaat uit met strooisel- materiaal bedekte grand. Als het welzijn van de kippen dat nodig maakt, kan de minister van Land bouw het maximum aantal kippen per vierkante meter ook lager vast stellen. In hun nota van toelichting zeggen de ministers, dat er bij de consumen ten een groeiende vraag bestaat naar eieren die niet afkomstig zijn van kippen op legbatterijen. Momenteel zou die vraag neerkomen op drie vier procent van de binnenlandse produktie. De heer Mellema vroeg zich af, hoe de ministers aan het percentage drie a vier komen. De belangengroep „rechten voor al wat leeft" die het initiatief tot scharreleieren-bedrij- ven heeft genomen, schat zelf het wekelijkse aanbod op een half mil joen scharreleieren en dat is maar één procent van de totale consump tie. De produktschapsvooreitter stel de alvorens de vraag waarom de overheid voor één procent van de consumptie een besluit moet nemen en waarom niet voor andere produk- ten, waarbij ook één procent van de vraag wordt beïnvloed door welzijns aspecten. Verder stelde de heer Mellema, dat de conclusie van de ministers, dat strooiselschuren voor de kippen een verbetering betekenen ten opzichte van de situatie in legbatterijen, (nog) niet door wetenschappelijk onder zoek is bevestigd. ö4op een onzer verslaggevers awfUSSEL Minister Van der Stee zal akkoord gaan met de ?7souwste visserij voorstellen van de Europese Commissie, het »«;elijks bestuur van de E.G. De overige continentale lidstaten ,f7^i de Gemeenschap en waarschijnlijk Ierland zullen dat ook en. Groot-Brittannië daarentegen vindt de plannen onaan- irdbaar. afloop van de gisteren gevoerde worden verdeeld, maar over de erhandelingen verklaarde Van vraag, in hoeverre de visserij een Stee, weliswaar akkoord te gaan zaak is van nationaal of van gemeen de voorstellen, maar dat dit niet schappelijk beleid. ;kent, dat hij er ook tevreden Minder Als consumenten ook het welzijn van de kippen betrekken, moeten ze er aldus de ministers zeker van kunnen zijn dat eieren die ze, vaak tegen een hogere prijs, als „scharrel eieren" kopen, inderdaad op de door hen veronderstelde wijze zijn gelegd. Wat de ontwikkeling in de pluim veehouderij betreft voor 1978 waag de de heer Mellema zich niet aan voorspellingen, omdat die in de pluimveehouderij „per definitie niet uitkomen Hij voegde hieraan ech ter toe, dat menselijkerwijze moet worden verwacht, dat de sector weer in de problemen raakt door een aan merkelijke uitbreiding in de leg en een stagnatie in de afzet bij de slacht. Die situatie blijkt de laatste weken zeer bedenkelijke vormen aan te ne men. Daarbij geteld de uitzonderlijk lage dollarkoers doet vrezen, dat 1978 voor de pluimveesector een minder goed jaar gaat worden. is. „Als ik zie. wat de anderen visvangsten hebben moeten in- ren, kan ik ermee leven. De Eu- ese Commissie heeft ons tenslot- eventig tot tachtig procent gege- van hetgeen we gevraagd ben." de voorstellen voor 1978 krijgt Ierland door de Europese Com- sie een grotere te vangen hoe- lheid haring, tong, schol en ma- el toegewezen, terwijl het quo- 17 50 1 schelvis en kabeljauw is vermin- d. Volgens Van der Stee is met ne het tong- en haring-quotum laag. „maar als je ziet, wat de len en Duitsers verliezen, is onze s nog betrekkelijk laag." visserijonderhandelingen die daag worden voorgezet, gaan in e niet meer over de vraag, hoe de >uit in Europese wateren moet Het debat van nationale politiek of EG-politiek heeft zich toegespitst op de exclusieve visserijzones. Groot- Brittannië wil exclusieve zones van twaalf zeemijl en daarnaast „domi nante preferenties" in de zone tot vijftig mijl, terwijl alle historische rechten moeten worden afgeschaft. De continentale lidstaten die in prin cipe vrije toegang tot de kustlijn van alle Europese wateren willen, zijn eventueel bereid in de stemmen met de tijdelijke instelling van een visse rijzone van twaalf mijl, mits de histo rische visserijrechten (die van vele eeuwen her stammen) gehandhaafd blijven. Als die exclusieve twaalf- mijls-zone over enige tijd (1982) is afgeschaft en de vrije toegang tot de Europese wateren is verzekerd, ver dwijnen de historische rechten vanzelf. DEN HAAG De grenzen voor een subsidie in verband met de stich- tingskosten van een eigen woning zijn opgetrokken. De maximale bij drage voor het eerste jaar die wordt verstrekt voor een huis met stich- tingskosten die niet hoger zijn dan 113.000 blijft gelijk (niet meer dan ƒ4.000) maar het is mogelijk om subsidie te krijgen, zij het minder, voor huizen waarvan de stichtings- kosten tot 136.000 oplopen Voor huizen die tussen 113.000 en 136.000 aan stichtingskosten ver gen, kan een sbusidie worden ver strekt (voor het eerste jaar) van 4.000, verminderd met 15 procent van het verschil tussen 113.000 en de werkelijke stichtingskosten. Deze werkelijke kosten mogen dus de 136.000 niet te boven gaan. Tot nu toe was die grens 127.000. (ADVERTENTIE) I kopiëren, ook op gewoon papier #\ORMAS BV B'Uftovtn Remounatmn 9 lei (050)7878*4' Te*»*0130 levering va dulers 79 ti een onzer redacteuren —■^STERDAM Het overschot op de betalingsbalans van de iamenlijke olie exporterende landen (OPEC) begint te vermin- en. Over 1977 bedroeg het volgens berekeningen van de lerikaanse bank Morgan Guaranty Trust 35 miljard dollar 'en 38 miljard in 1976. In guldens (tegen de huidige dollar- »rs) liep het overschot terug van 87.5 tot 80.5 miljard. Een ^EC-deskundige heeft onlangs verldaard dat door het zuiniger ïrgieverbruik in de industrielanden een herhaling van de ecrisis niet is te verwachten. It de betalingsbalansen betreft, na inkrimping van het overschot met liljard dollar in het afgelopen jaar, i wacht Morgan Guaranty in 1978 verdere vermindering van 7 mil- ti tot 28 miljard dollar. t enorme overschot is ln 1973/74 tstaan toen de OPEC-leden de eprijs drastisch verhoogden. Dit ide tot ernstige verstoringen in de reldeconomie. Ten eerste werden e industrielanden, maarzeker ook i twikkelingslanden, plotseling ge- Wronteerd roet een onverwacht >ot tekort op hun betalingsbalans, wijl in de tweede plaats een grote eveelheid geld aan de wereldgeld- culatie werd onttrokken Vooral kele Arabische landen gaven de or de olie ontvangen dollars aan- nkelijk minder snel uit dan het npo waarin ze het geld ontvingen. zijn drie ooreaken voor het ver minderde overschot op de OPEC- betalingsbalans. De Arabieren belegden veel kapi taal in de industrielanden. OPEC-staten Investeerden aan zienlijk meer in eigen land. Denk aan de gigantische bouworders voor on der meer Ballast-Nedam en OGEM Een topman van Bos Kalis heeft er onlangs overigens op gewezen dat door de achteruitgaande betalings balansposities de periode van de mammoetorders achter de rug is. Alleen Saoedi-Arabië en de Verenig de Arabische Emiraten kunnen zich nog grote opdrachten veroorloven. De belangrijkste ooreaak de ex port van OPEC-olie is in 1977 met slechts anderhalf procent toegeno men. Weliswaar bracht die olie nog elf procent meer op maar die groei was veel minder dan ln de voorgaan de jaren en dan ook niet genoeg om de stijgende Uitgaven te compense ren. Dat voor 1978 nog een overschot van 28 miljard dollar wordt ver wacht, komt nog slechts voor 18 mil jard door inkomsten van olie (en in geringe mate van andere produk- ten). Tien miljard danken de OPEC- landen aan de opbrengst van hun bezittingen in de industrielanden. Die zijn 155 miljard dollar waard. Vier OPEC-landen (waaronder Indo nesië) hebben trouwens meer schul den aan dan bezittingen in het bui tenland. Minder afhankelijk De geringe toename van de OPEC- produktie heeft ertoe geleid, dat met 30,8 miljoen vaten het aandeel van de dertien lidstaten in de wereldpro- duktie van 61 miljoen vaten nog slechts iets meer dan de helft is. De overige gebieden, met name Alaska, de Noordzee, de Sowjet-Unie en Chi na vergrootten hun winning met vier procent Het Britse vakblad Petroleum Eco nomist verwacht voor 1978 een nog geringere afhankelijkheid van de OPEC, omdat Noorwegen zich her stelt van het ongeluk met het plat form Bravo en ook de Britten en de Amerikanen in Alaska veel meer olie zullen produceren. Een en ander be tekent dat de afnemers kieskeuriger worden. Zo kan Koeweit zijn ruwe olie van zware kwaliteit moeilijk kwijt Er is een toenemende vraag naar lichtere produkten en Koeweit heeft als gevolg daarvan de prijs van zware olie met tien dollarcenten ver laagd tot 12,27 dollar. Niet tijdelijk De in het begin van dit verhaal al geciteerde OPEC-deskundige dr Fadhel Chalabi zei onlangs in een rede voor de Oxford Energy Policy Club dat zijns inziens het produktie- overschot van de OPEC-landen niet van tijdelijke aard is. zoals vaak wordt beweerd. Men zegt dan dat nu veel uit Alaska en de Noordzee wordt gehaald, maar komt er later weer een enorme vraag naar OPEC-olie, een vraag die winningscapacltett verre zou overtreffen. Chalabi stelde daar tegenover dat de olieproduktie de laatste jaren in ver houding tot de oliereserves de laag ste is ln de geschiedenis Er zijn nieuwe reserves bijgekomen en er is een zekere stabilisatie gekomen na de sterke uitputting van de reserves in de jaren voor 1973. Chalabi meent dat de beperking op invoer en ver bruik van olie en het gedeeltelijk overgaan op kolen en kernenergie geleid hebben tot structurele en niet tot conjuncturele veranderingen Het was voor Chalabi daarom onbe grijpelijk hoe men voor de perlodf 1979-1985 een jaarlijkse groei van f tot 10 procent van het verbruik kar verwachten waar deze expansie ln df jaren 1971-1976 gemiddeld 6 procent De Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) heeft zich op grond van de financiële positie gedwongen gezien, het aantal waren onderzoeken dit jaar te beperken tot vijftien.- Aanvankelijk stonden er twintig op het pro gramma. De oorzaak van deze bijzonder be treurenswaardige ontwikkeling is, dat de on- derzoekkosten met name de laboratorium- kosten naar verhouding sneller stijgen dan de inkomsten. Het budget voor dit jaar bedraagt nog geen 2 mil joen. Daarbij kan wor den aangetekend, dat de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek voor de financiën grotendeels is aangewezen op beter gezegd, afhankelijk is van overheidssub sidie. De term bijzonder be treurenswaardig vind ik bij nader inzien te zwak. Het is eigenlijk een schande, dat door een geldkwestie het aantal tests met een kwart moet worden vermin derd. Vergelijkende wa renonderzoeken zijn voor de consument na melijk van zo'n grote be tekenis, dat eerder aan een uitbreiding dan aan een vermindering ge werkt zou moeten (kun nen) worden. Dit zeker in deze tijd, nu de modale werknemer met het inkomen op de nullijn zit. Dat betekent dat de economische posi tie van de modale consu ment nóg sterker afhan kelijk is van de wijze, waarop het geld wordt uitgegeven Samen Intussen wordt door de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek voor zover dat mogelijk is samengewerkt met bui tenlandse onderzoekor ganisaties, waaronder de European Testing Group. Dit biedt echter niet voldoende soelaas tegen de schaarbewe ging van kosten en in komsten. Een van de problemen is. dat in zo'n samenwer king de onderzoekpro gramma's, op elkaar af gesteld moeten worden. Een bijkomend maar niet onbelangrijk pro bleem is voorts, dat er op het gebied van normen, verschillen in wetgeving bestaan. Terug naar de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek. Aangezien het „vermagerde" onder- zoekschema vaststaat en de data waarop de uit komsten worden gepu bliceerd nagenoeg vast liggen, kan ik met dit overzicht* misschien een aantal lezers (en lezeres- senb) een plezier doen. Vooral die mensen, die een of meer van deze ar tikelen willen aanschaf fen. maar daarmee nog niet veel haast hebben. De brochure over de doelmatigheid en veilig heid van veertien twee- deurs koelkasten, werd enige weken geleden al gepubliceerd. Dat was het negentigste onder zoek door en onder ve- antwoordelijkheid van de Stichting Vergelij kend Warenonderoek. die nu ruim tien jaar bestaat. Objectief De bedoeling van al die publikaties is vooral, de consument uitgebreide en objectieve voorlich ting te geven over typen van bepaalde merken, ei genschappen. kwalitei ten en prijzen van ge bruiksgoederen Daar naast dienen deze waren onderzoeken ook als een stimulans voor bedrijven en importeurs om de pro dukten die ze maken of invoeren, in kwaliteit te handhaven en waar mo gelijk (verder) te verbete ren Hierbij wordt er van zelfsprekend voor ge waakt, dat de onderzoe ken verantwoord worden opgezet, zodat geen on nodige schade aan de be drijven wordt toege bracht Met de onderzoeken wordt dus niet over één nacht ijs gegaan. Het programma wordt zorg vuldig opgesteld, waar bij met name rekening wordt eehouden met vra gen of klachten van con sumenten en consumen tenorganisaties. De tech nische begeleiding van de onderzoeken wordt uitbesteed bij gereno- meerde laboratoria. Voorrang De vijf tests die nood gedwongen worden uit gesteld. zullen met voor rang op het programma voor volgend jaar wor den geplaatst. Naar deze onderwerpen blijkt na melijk veel vraag te bestaan. Die vraag is begrijpelijk, omdat alle vergelijkende warenonderzoeken als uitgangspunt hebben: de consument meer „deskundigheid" in han den te geven. Dit is nood zakelijk omdat de pro dukten technisch zo in gewikkeld zijn en de di verse merken en typen zo sterk in prijs en kwali teit (kunnen) verschillen, dat er voor een leek geen touw aan vast te knopen is. Trouwens, soms staat óók de verkoper met de mond vol tanden. de consument meer bewust te maken Dat beperkt het risico van impuls-aankopen waar van men later spijt krijgt. Bovendien be kijkt een kritische con sument de fraaie folders en wervende teksten met de nodige reserves. de consument sterker te bepalen bij de gevol gen van een aankoop Dit niet alleen financieel, maar ook ten aanzien van milieu (bijvoorbeeld vaatwasmachines) of de energie (zoals bij koel- en vrieskasten); het verstevigen van de concurrentie tussen mer ken en leveranciers Sterren Zo'n vergelijkend waren onderzoek biedt dus niet ONDERZOEKSCHEMA 1978 Onderzoek Geplande datum publikatie 1- 1-78 1- 3-78 1- 4-78 1- *-78 1- 5-78 1- 6 78 1- 6-78 1- 8 78 1- 8 78 1- 9-78 1- 9-78 1 9-78 Keukenelementen «inbouw» 1-10-78 Grills1-10-78 Vloerbedekking (glad) 1-12-78 Enige weken geleden gepubliceerd VOORLOPIG SCHEMA 1979 Tapijtreinigers, wasautomaten, kant-en-klaarmaal- tijden, mixers, wasmiddelen, wasemkappen, inbouw- kookplaten (keukens). Tweedeurs koelkasten Strijkijzers Frisdranken Musiccenters Filmcamera's Slaapzaken Slangstofzuigers Diepvrieskasten Cv-ketels Radiorecorders Vaatwasmachines Drie sterren koelkasten aiieen veel nuttige infor matie. maar kan ook in geslepen misverstanden de wereld "uit helpen Dit laatste geldt, om maar eens een recent voor beeld te noemen, de koelkasten. Vele consu menten denken ten on rechte. dat er een ver band bestaat tussen het aantal sterren op een koelkast en de kwaliteit daarvan; zoiets van „hoe meer stenen, hoe beter de koelkast". Dat is echter bepaald niet het geval. Het aan tal sterren heeft alleen betrekking op het vries- gedeelte van de koel kast. In koelkasten met in de koelruimte een klein vriesvak waarop één ster staat afgebeeld, kan diepvries enkele da gen goed worden gehou den. In koelkasten met een (wat groter) vriesvak met twee sterrren, kan diepvries enkele weken worden bewaard In koelkasten met in de koelruimte een vriesvak met drie sterren, is het mogelijp diepvries een tot drie maanden goed te houden. De koelkasten met. vier sterren zijn tweedeurs- koelkasten. waarvan (al leen) de vriesruimte van die vier sterren is voor zien. Daarmee wordt aangegeven dat in die ruimte niet alleen diep vries een tot drie maan den kan worden be waard. maar dat die ook geschikt is voor het zélf invriezen van levensmid delen Energie Wie een koelkast wil ko pen dient zich zodoende allereerst af te vragen of zo'n drie of vier sterren koelkast wel zo nodig is. of dat best met een één of twee sterren koelkast kan worden volstaan. Hoe meer sterren, des te duurder het apparaat en dit zowel in de aankoop prijs als in het energie verbruik Intussen zijn de meeste brochures van vergelij kende warenonderzoe ken nog te koop tegen de prijs van 2,50 per stuk. Bestellen kan door dit bedrag te storten op postgiro 1477321 van de 8tichting VWO of door het bijplakken van 2.50 aan postzegels op de adreszijde van een brief kaart aan Stichting VWO, Leeuwendaallaan 10. Rijswijk (ZH). De fiscus loopt achter bij de afwikkeling van de zo genaamde voorrangs- posten (aanslagbiljetten, waarvan het zwarte hoekje rechts boven is afgeknipt) voor de in komstenbelasting Een aantal mensen dat de de finitieve aanslag in de loop van de herfst ver wachtte. omdat elk jaar om die tijd de blauwe inveloppe tn de brieven bus valt, heeft tot dus verre nog niets ver nomen. De afdeling Vborlichting van het ministerie van Financiën ln Den Haag geeft toe, dat er „met dat enorme aantal aanslag biljetten wel eens wat fout kan gaan" De woordvoerder voegt hier aan toe. dat er echter he lemaal geen achterstand bestaat. Een woordvoer der van de Belasting dienst in Amsterdam zegt daarentegen, dat er „nog vrij veel van die posten" liggen. Desge vraagd voegt hij hieraan toe, dat de definitieve aanslagen niet voor eind maart te verwachten zijn Het afgelopen jaar heeft de fiscus ongeveer 1.2 Mening over reclame (38) Mevrouw Prijs (huisvrouw): Reclame is opdringerig en heel vaak misleidend. Goede produkten tijn een recla me op zichzelf. Alleen nieuwe artikelen hebben een eerste aanbeveling nodig daar ze anders niet bekend worden. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). ekktng op T-bll- e helft op miljoen belastingaangif ten als voorrangsposten ontvangen. De ene helft had beutki jetten; de andere aanslagbiljetten ATI waarvan het zwarte hoekje was afgeknipt in de verwachting (met voorrang) de te veel be taalde belasting terug te krijgen Degenen die zich afvra gen waar hun definitieve aanslag blijft, kunnen zich het best in verbin ding stellen met de be lastinginspectie waaron der zij benoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17