Een foutje van W.F.Hermans 't Is al volop zomer bij Anno Reizen. IUNST 'Woyzeck'beeldend gespeeld Elektrische energie relatief goedkoper Uit brieven van lezers cl U amrof^gizen Kom langs. De vakantiegidsen liggen voor u klaar. ^chrijfmachinenummer van Utopia Wikortournooi in Nederland i afgelopen vijfenzeventig jaar aamercommissie Irengt bezoek aan evangenissen 3p INSDAG 18 JANUARI 1978 BINNENLAND -TROUW/KWARTET P 13 - RHS 11 -fan loor Aldert Schipper de schrijver W. F. Hermans was al bekend dat hij een lestdriftig verzamelaar van schrijfmachines is. Hij heeft er ook rer gelezen en weet er dus wat van af. De redactie van het einig bekende tijdschrift Utopia (adres: Henegouwerlaan 106c Rotterdam) heeft Hermans zover gekregen een opstel over hrijfmachines te maken en zij publiceert dat in haar laatst tgekomen nummer, dat grotendeels aan schrijfmachines is iwijd. lermans' stuk boeit, omdat hij eel details kent en die kennis meet ij breed uit. In zijn geval levert lat een aardig stuk op. Hij vertelt chtereenvolgens wie de schrijfma- hine misschien heeft uitgevonden, en timmerman uit de omgeving an Merano, uit wat voor delen de nachine bestaat en welke varian- en er in de loop van de geschiede- zoal zijn geprobeerd. Iet opstel wordt geïllustreerd met chrijfmachines uit de oude doos n met foto's van enkele heel mo- leme machines. Een van deze ma- hines is zo modern dat het schrift bijna niet te lezen is. Het is de Braun Minityper, die nooit in pro- duktie is genomen. Bekentenis Hermans noemt het al in de eerste regels van zijn stuk een bedroe vend feit dat steeds meer mensen oude schrijfmachines verzamelen. Ik schaam mij te moeten bekennen dat ook ik een aantal oude machi nes bezit. Hermans dwingt mij tot deze bekentenis, omdat hij van een type schrijfmachine beweert dat deze kleiner is dan enige moderne portable. Met overtreffende trap pen moet je voorzichtig zijn. Her mans heeft het over de Standard Folding. Opgevouwen kan hij ge makkelijk in een aktentas, schrijft Hermans. Het is inderdaad een be knopte machine, maar hij is niet kleiner dan enige moderne porta ble. De Hermes Baby. waarop ik nu zit te tikken, is ruim 200 cc kleiner dan Hermans' kleinste. De Hermes Baby werd gemaakt door de firma Paillard in het Zwit serse Yverdon. De produktie is ge staakt. omdat hij voor een belang rijk deel met de hand werd ge maakt en Zwitserse handen zijn kostbaar. De enige machine die nu nog door Zwitserse handen ge maakt op de markt is, heet Swiza. Het is een grijs gemoffeld ouder wets model, maar de machine schrijft bijna vanzelf. Hij wordt met een solide houten koffer gele verd. Hij is onaanzienlijker dan de IBM-machine waar Hermans over opgeeft, maar daar staat tegenover dat je hem onbezorgd in het vlieg- tuigruim kunt laten vervoeren. Het vreemde van typemachines is dat zij de laatste honderd jaar bij na niet zijn veranderd. De meeste moderne machines werken met hetzelfde hamertjessysteem als de Underwood uit 1896. En de Re mington Standard uit de jaren twintig die ik bezit heeft net zo'n lichte aanslag als de nieuwerwetse machines in ons redactiebureau. De enige werkelijke vernieuwing is de elektrische machine Deze tikt lichter. Hij schrijft echter alleen sneller, wanneer de toetsen sneller worden bediend. Dat kan wanneer men een cursus heeft gevolgd. Journalisten en schrijvers hebben dat echter hoogst zelden. Een schrijver met een elektrische ma chine is dan ook net zoiets als een automobilist met een vliegtuig. llustratie uit Utopia: de Virotyp en de Mignon (1903-1933). Echt nieuw Achterin het nummer van Utopia vertelt redacteur R. Daalder over een echt nieuw soort schrijfmachi ne. de Typion. In deze machine zijn de mechanische door elektronische functies vervangen. Het toetsen bord is bovendien meer aan de mens aangepast. De bediening van deze machine zal men ook moeten leren, maar als ik zo'n machine zou kunnen toevoegen aan mijn verza meling, ben ik nog wel bereid de daarbij horende cursus te volgen. In het hele nummer van Utopia wordt steeds het woord „schrijf machine" gebruikt. Dat mag eigen lijk niet van Piet Grijs, die dat ten besluite van het blad uiteenzet. Hij vindt dat hijzelf een schrijfmachi ne genoemd kan worden. De schrijfmachine schrijft niet zelf, maar het is een werktuig om mee te schrijven, zoals een breimachine een instrument is om mee te breien en een maaimachine om mee te maaien. Volgens diens eigen exege se is Grijs dus ook een brei- en maaimachine Een kroegscene uit Biichners 'Woyzeck', waarbij te zien is hoe er door stylering beeldend theater ontstaat. door André Rutten AMSTERDAM Een opmerkelijke voorstelling van Georg Biichners „Woyzeck" ls op het ogenblik op tournee door Nederland op initiatief van Wikor, dienstverlenend instituut voor de muzische vorming van de jeugd. De eerste voorstellingen in Nederland waren maandag in het Nieuwe De La Martheater. Het opmerkelijke van de voorstel ling komt voort uit de regie van Wolfram Mehring, die ook zelf de titelrol speelt. In 1954 al is hij uit het traditionele Duitse theater gestapt om op een andere dan de conventio nele manier theater te maken, meer beeldend, meer van de acteur als mens uit, wel met een tekst als uit gangspunt, via een werkmethode, waarbij de acteur als mens geheel betrokken raakt, en waarin naar „de wortels van het theater" wordt ge zocht. In 1958 richtte hij daarvoor in Parijs het „Théfitre de la Mandrago- re" op, de naam die ook de groep draagt, waarmee hij nu in Nederland is. Hij is een internationaal ver maard theatermaker geworden, die in vele landen ensceneringen heeft gedaan, workshops geleid en semina ria gehouden (vorig seizoen o.a. in Rotterdam). Zijn Woyzeck is inderdaad beelden der, beweeglijker en daardoor krach tiger en helderder geworden dan ik hem ooit gezien heb. Mehring stelt terecht maar dat deden andere regisseurs meestal ook dat de scè nes, fragmentarisch zijn, en preci seert dat de natuur erin geconden seerd is, compact gemaakt, maar hij trekt er ook de consequenties uit voor de manier van spelen, die je compact gestyleerd zou kunnen noe men, waarbij de beweeglijkheid ver sterkt wordt door het gebruik van twee vijfdelige zwarte kamerscher men. waarmee ruimtes beperkt en ook weer uitgedijkd kunnen worden, die ook „bevroren" scènes langzaam aan het oog kunnen onttrekken, als of een sprekend „beeld" langzaam wordt uitgewist, of, omgekeerd, een al opgesteld „beeld" langzaam ont hullen alvorens het tot leven komt. Opmerkelijk ook, dat hij enkele naamlozen in het stuk, o.a. de kapi tein als symbool van macht en orde en de dokter als symbool van wetenschap en hoogmoed (standsbesef) van maskers voor ziet en gechargeerd mimisch laat spelen, waarbij hun teksten gechar geerd uit de luidspreker komen Dat zijn elementen, die de kritische bedoelingen van Büchner helder zichtbaar maken. Hij laat de maat schappij van het begin van de negen tiende eeuw zien als een, die doel op zichzelf is geworden en mensen als Franz Woyzeck en zijn Marie geen kans op leven gunnen. Wat de interpretatie van het stuk betreft, en ook wat Büchner als schrijver en als criticus van zijn tijd aangaat, heeft Wikor door een werk groep van het Bernardinuscollege in Heerlen een uitstekende informatie map doen samenstellen, waarin ook uitvoerig op Wolfram Mehring als theatermaker wordt ingegaan in een onzer verslaggevers 1STERDAM Vijfenzeventig jaar geleden, bij de start van de meentelijke elektriciteitsvoorziening in Amsterdam, bedroe- n de kosten van een kilowattuur 21 cent, ongeveer evenveel als t uurloon van één monteur. Thans komt de prijs van een owattuur in het huishoudelijk gebruik overeen met de loon- isten van ongeveer 1 minuut werken van een modale werk- mer. 311 zei mr C. H. Goekoop, wethouder n de gemeente Amsterdam, in een espraak ter gelegenheid van het jarig bestaan van AEG-Telefun- n Nederland. Voor de toekomst, lus de heer Goekoop. zal een der- ij ke prijsverlaging voor elektrici- t ongetwijfeld niet mogelijk blij- te zijn. Dit zou na 75 Jaar neerko- n op een prijs van 1 kilowattuur ijk aan het loon voor 1 seconde rken. technische ontwikkeling zal in heel andere richting gezocht •ten worden. Zo zal o.m. het ren- lent van installaties, apparaten, npen e.d. nog aanzienlijk ver- ogd moeten worden, opdat met de "Tstaande energiebronnen zo zuinig (gelijk kan worden omgesprongen. Oorsprong drs H. Langman, lid van de raad Pijn bestuur van de Algemene Bank iderland, ging in zijn rede in op de lits-Nederlandse economische be- tkkingen Na een terugblik op het ir 1903, in welk jaar de AEG zich een klein bouwbureau in het MÉrtje van Amsterdam vestigde, stel- hij vast. dat Duitsland op het bied van de metaal- en elektro- hnische industrie een voorsprong eft weten te behalen niet alleen op J)derland, maar op alle Westeurope- industrielanden. Toch heeft Ne tland op deelgebieden ook ge lord. „Zo hebben wij," aldus de Langman, „vaak daar succes bad waar de technische factor wei- raar belangrijk was, maar de com- rciële factor doorslaggevend." »k na de oorlog werd de Neder- idse kapitaaldeelname in het Duitse bedrijfsleven geschat op 1 miljard. In de jaren 1967 tot en met 1976 werd 3,3 miljard geïnvesteerd, exclusief winstinhoudingen. Dat is meer dan het dubbele van de Duitse investeringen in Nederland in die periode ad 1,5 miljard. Met een grote mate van onzekerheid schatte de heer Langman het Nederlandse belang in West-Duitsland thans op 6 miljard Niet in onze greep Ais dat 10 procent per jaar oplevert aan uitgekeerde winst, blijkt uit een vergelijking van die 600 miljoen met onze kapitaalopbrengsten uit het buitenland ad 8,6 miljard in 1976, dat wij er na de oorlog niet naar gestreefd hebben West-Duitsland economisch ln onze greep te krijgen. De heer Langman besloot zijn toe spraak met de woorden: „ik hoop dat de nieuwe Nederlandse regering erin slaagt tot een betere verstandhou ding met Bonn te komen dan haar voorgangster. De verdere ontplooi ing van onze economische betrek kingen zal er wel bij varen." Vorster en de bijbel Tot mijn blijdschap las ik, dat presi dent Vorster elke avond een hoofd stuk uit de Bijbel leest. Maar nu een paar vragen aan hem. Heeft hij 2 Samuël 19 vers 20-32 ook gelezen? Dan weet hij, dat de Israëlieten Et- hioplrs in hun dienst hadden. Er wordt hier zelfs een zwarte koerier genoemd, wat een vertrouwen in deze neger. Leest hij ook in 1 Konin gen 10, dat de koningin van Scheba op bezoek komt bij Salomo? Geen onnozele negerin, maar ze stelt Salo mo vragen, waar hij nog wel eens over moet peinzen om een antwoord te vinden. Leest hij Jeremia 38 vers 7-13, waarin Jeremia wegzinkt in het slib? Ebed-Melech trekt hem uit de put. Wat een zorg van deze neger voor de profeet. Hij zorgt zelfs voor oude lappen om deze onder zijn ok sels te leggen, opdat het touw hem geen pijn zal doen. In het Hooglied roemt Salomo zijn zwarte gemalin of zuster. En dan Handelingen 8 vers 26-39, Filippus en de.kamerling. Fi- lippus verkondigde hem Jezus, toen hij naast hem in de wagen ging zitten. Laat Vorster eens naast een neger in de wagen gaan zitten. Maar dat doet hij piet. Er moet verschillen zijn tussen blank en zwart. Hij zal het uit zichzelf niet durven of om zijn blanke onderdanen niet. Uit deze voorbeelden zien wij, dat apart heid onbijbels is. Israel heeft er zich niet aan bezondigd. Hoogeveen J. Renema Defensie De CDA-minlster' Kruisinga wil meer voor defensie dan de vorige ploeg had voorgesteld. Ik ben geen antimilitarist, en ook niet tegen het CDA, maar heb wel bezwaar. Rus land breidt zijn invloed uit, door overal adviseurs en helpers naar toe te sturen. Wanneer de zg. vrije we reld hetzelfde deed, hulp voor leer krachten, voeding en medische ver- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korie reacties op m deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen lot de directie gericht te worden) De inzondingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeli|k te zi|n De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas niet mogeii|k over elk geval van bekorting ot metplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus, 859, Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de sctir Ijver vél meld zorging, zou dat niet meer christe lijk zijn en de goede naam van onze in weelde levende wereld gunstig beïnvloeden? Als Nederland bijv. een vierde van de defensie ging bes teden voor de honger in de wereld, een derde van de dienstplichtigen eenzelfde periode voor ontwikke lingshulp, en zoveel mogelijk wer kloze onderwijskrachten uitzenden overal in de wereld. Dit in gehoor zaamheid aan het bijbelse gebod: Geeft gij hun te eten, geneest de kranken, onderwijst alle volken"! In Leviticus 25 vers 18 staat; „Zo zult gij Mijne inzettingen opvolgen enz., dan zult gij veilig wonen in het land". Lees hierbij verder Leviticus 26 vers 3-6, Numeri 24 vers 8 en 9 en Job 38 vers 22-23 Ik weet heel goed dat dit eenzijdig is, maar goddelijke beloften zijn meer waard dan onze wapens. Vroomshoop J. Boessenkool Spaarrente Met grote verbazing namen wij ken nis van uw commentaar over „Spaarrente" in Trouw van donder dag 5 januari. U heeft kans gezien om daarin de zaak volkomen op haar kop te zetten. De Rijkspost spaarbank heeft sinds haar oprich ting altijd de z.g halfmaandelijkse methode van renteberekening toe gepast. Niet alzo een aantal der door u gesmade „particuliere" spaarban ken. leden van de Nederlandse Spaarbankbond als voorbeeld noemen wij daarvan de Spaarbank Rotterdam. de Nutsspaarbank West-Nederland, de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage welke spaarban ken het al jarenlang vanzelfspre kend vinden, dat de spaarder zijn rente krijgt berekend volgens fle da gelijkse methode. Deze spaarban ken neemt de R.P.S. nu eindelijk ten voorbeeld en zij zet zich daarbij af tegen de algemene banken. Geluk kig voor de spaarders, dat er nog niet-overheidsinstellingen zijn met een „zuiverder concurrentiemetho- de", overigens niet in de eerste plaats als zodanig bedoeld, maar voor alles om de spaarder op een duidelijke manier aan zijn trekken te laten komen. Den Haag Stichting Nutsspaarbank Werkgelegenheid De werkgelegenheid in ons land is een onverteerbare zaak. Honderd duizenden zijn zonder werk. Waar dienen nu eigenlijk de statistieken, volks- en bedrijfs-, woningtelling en andere planningen van de overheid voor? In 1955 werd reeds voorspeld, dat na de jaren 1975 er voor ieder nog 3 4 dagen per week werk zou zijn. Geschoold personeel is bijna niet te krijgen denk aan de bouw en onderwijs in sommige regio's, ter wijl er voor de langlopende werklo zen en gedeeltelijk arbeidsonge schikten. toch royale omscholings faciliteiten aanwezig zijn Zeker is dat het met de werksituatie in ons land goed fout zit. Meppei C. van Es Kunstmestindustrie Wat prettig dat het Instituut voor Ontwikkelingsvraagstukken te Til burg een zeer concreet onderwerp als de kunstmestindustrie weten schappelijk heeft doorgelicht (Trouw 11 jan. '78). Ook hier wordt duidelijk dat het systeem van „de vrije ondernemingsgewijze produk tie" de dekmantel is om zich onge straft te verrijken ten koste van de consument (prijzen in Nederland 10 a 20 procent te hoog. een extra mil jardenwinst in de ontwikkelingslan den tijdens de hongersnoden '73-75) Hoe de voorzitter van de christelijke werkgevers ertoe komt van het C.D.A. te verlangen dat het zich achter deze produktiewijze stelt, ls mij een raadsel. Dan hadden de oude Grieken en Romeinen een heel wat helderder kijk op deze zaken door kooplieden en dieven onder te brengen bij dezelfde god. Apeldoorn M. Ooms Vrijwilligersleger 11 januari las ik in de uitkomsten van de staatscomraissie-Mommer- steeg over de mogelijkheden van een beroepsleger. Ik vind dat som mige heren hier uiterst vreemd con cluderen. De reacties onder dè Jeugd om vrijwillig te dienen kunnen dan wel positief zijn, maar het is de vraag of dit niet te wijten is aan de uitzichtloze positie, waarin ze zich bevinden (gebrek aan werkgelegen heid). Je hoort tegenwoordig steeds meer: „Ik teken maar bij, want ik kom toch niet aan de slag Sprang Capcllr Marinus de Bie Petrus' graf P. Krijbolder schreef 9 januari: „De pretenties van Rome (dat Petrus daar geleefd, gedood en begraven zou zijn) berusten op aperte ge schiedvervalsing Het is een ergerlij ke zaak dat zelfs in protestantse kringen hieraan geloof gehecht wordt." Hiermee stelt hij zich tege nover de protestantse theoloog en voortreffelijke beoefenaar van de oude kerkgeschiedenis Hans Lietz mann, en eveneens tegenover prof. dr P. A. van Stempvoort uit Gronin gen (ook nlet-katholiek). En tegeno ver Toynbee-Perkins. Kirschbaum en Klausner. Om de mening van biede eerstgenoemde geleerden kort te illustreren een citaat uit Van Stempvoort's „Petrus en zijn graf te Rome" (1960i pag 132 Omstreeks 200 stond sedert geruime tijd de aedicula Petri ten Vaticane De lite raire bron waaruit wij dit weten, is betrouwbaar gebleken door de hui dige opgraving onder de Pieters kerk, waarbij dit monumentje is ge vonden. Het is hier de plaats om te memoreren hoe H Lietzmann reeds in 1915 tot praktisch dezelfde con clusies kwam langs eigen wegen Hij keerde zich tegen de protestantse theologie van zijn dagen, die menig maal met de stelligheid van een vaststaand feit het verblijf van Pe trus en Paulus te Rome ontkende. Deze protestantse houding kwam voort uit een onkritisch wantrouwen tegenover oud-christelijke tradities en een gebrek aan kennis vooral van de liturgie Wervershoof J. Th. M. Kraakman jr. ADVERTENTIE iSNeckemonn Airtnreiran ijl Vakantieplannen? Dan ogenblikke lijk naar de Amro Bank, want de gid sen van Amro Reizen liggen nu voor u klaar. Wat had u gedacht voor de zomer? Zon, zand, zee? Bergen, bos sen, meren? Een kort reisje? Een cruise? Amro Reizen heeft uw favoriete vorm van vakantie. De reisadviseurs van Amro lichten u graag voor. En hebt u gekozen, dan boeken ze voor u. Net zoals ze uw reischcqucs regelen en uw verzekeringen en buitenlands geld Alles in écn hand, wel zo handig. Kortom, hebt u plannen? Stap dan snel even binnen bij één van de 515 banken met dit vignet: )ok als u j (Ook als u geen Amro-clicnt benU

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11