Meer bezuinigingen odig, vindt kabinet Kabinet tegen teveel bemoeienis overheid v't Maatschappij moet voldoen aan 'gerechtigheid, ontplooiing en zorgvuldigheid' Verslechterend economisch perspectief parlementparlementairparlementariërparlementarismeparlemen7 De eerste dag (1) De eerste dag(2) Smalle marges (1) Smalle marges (2) parlementparlementairparlementariërparlementarismeparlement: H IINSDAG 17 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartel9 Ivan onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het kabinet-Van Agt meent dat „het verslechterende economische perspectief hoopt tot een versterking van de ombuiging (bezuinigingen), in vergelijking met de plannen van fet vorige kabinet. Maar pas in september, in de miljoenennota 1979, zal de regering een concreet eld geven van de gehele ombuigingsoperatie". Dit deelde premier Van Agt gisteren |mee in qe regeringsverklaring in de weede Kamer. Het nieuwe kabinet teft bij het saneren van de econo mische sjtuatie geen voorkeur voor matiging tan inkomens boven bezui- gingen op collectieve uitgaven iverheid; sociale uitkeringen). Bei- Ide zaken moeten „hand in hand gaan," aldus Van Agt. Zonder mati- Iging van inkomens valt er met bezui- Inigingen alleen niet uit te komen. En ■zonder bezuinigingen zou de dan no il dige matiging van inkomens te veel I leiden tot vermindering van de koop- Ij kracht, a!dus de premier. Verschillende studiegroepen worden Inu aan het werk gezet. Een studie- li groep gaat uitzoeken hoe hoog het ■begrotingstekort mag zijn. Het te il kort is het deel van de uitgaven dat I met leiingen of geldschepping I wordt gtfinancieerd. Hoe hoger het I tekort ken zijn, des te minder hoeft I er te worden bezuinigd. Hiernaast gaat de .centrale economische com- I missie" (DEC: economische topamb- I tenaren van meerdere ministeries) I de koméide maanden uitzoeken uit I welke soorten economisch beleid er I gekozen can worden voor de middel- I lange teimijn. Zo'n studie had de I CEC ook al in het voorjaar gemaakt I ten behoeve van de kabinetsfor- I matie. SER-advies Voorts vil het nieuwe kabinet nu „zo I spoedig mogelijk" het advies van de Sociaalrficonomische Raad (SER: werkge\ers, vakbeweging, onafhan- jkelijke leskundigen) over de bezui- ïigingeï (een-procents-operatie) die het oucfe kabinet op stapel had ge il zet. Bo\endien zal het nieuwe kabi net de SER binnenkort nog een I tweede ïdvies vragen over het beleid op midlellange termijn. Tenslotte wordt )Ok de commissie-Lamers weer aai het werk gezet om in de I sector sociale verzekeringen „moge lijke ombuigingen te inventarise ren". Deze commissie van ambtena- I' ren uit meerdere ministeries had ook l ten behoeve van de een-procents- operati? van het kabinet-Den Uyl leen uitvoerig rapport met mogelijke izuinipngen opgesteld. Uitkeringen De bezuinigingen op de sociale uit- keringéi zullen „in de eerste plaats zijn gerbht op een vermindering van het be'oep dat mensen moeten doen" op deze uitkeringen. Maar maatregelen inzake de hoogte van de uitkeringen zelf „kunnen, naar het zich laat aanzien, niet worden gemist", aldus Van Agt. Bij de bezui nigingen zullen offers worden ge vraagd van zowel werkenden als niet-werkenden (dit zijn de mensen met een uitkering). Wel zullen van de hogere inkomens meer offers worden gevraagd. „De regering wil er geen enkele twijfel over laten bestaan dat de laagste inkomens zullen worden ontzien. Met name de sociale mini ma zullen niet worden aangetast," aldus de premier. Het vorige kabinet had in de begro ting voor 1978 al een aantal bezuini gingen verwerkt, die echter nog niet concreet waren uitgewerkt. Het nieuwe kabinet zal nu in juni, bij de „voorjaarsnota" bekendmaken hoe deze bezuinigingen worden uitge- V A Fï-vnnrcfp! voerd. Tevens kan dan. als het kabi- v VUVI81CI net daartoe nog wil overgaan, ruimte worden vrijgemaakt voor nieuwe uit gaven nog in 1978. genoemd wordt evenwel in dit rijtje uitbreiding van het begrip „passen de arbeid", waardoor een werkloze minder makkelijk een openstaande baan kan weigeren. „Wij beseffen ook dat wij alleen zul len kunnen slagen als erop gerekend kan worden dat een ieder naar draagkracht zal bijdragen", aldus de regeringsverklaring. Er komt overleg met net bedrijfsleven over „een ex tra bijdrage van de hogere inko mens". Het wetsontwerp van het vo rige kabinet inzake openbaarheid van inkomens uit arbeid per catego rie werkers wordt door het nieuwe kabinet gehandhaafd. Ook de voor bereidingen voor een globale „raam wet op de inkomensvorming" wor den voortgezet. Intussen ligt er nog eens een pro gram van 2,5 miljard gulden extra uitgaven ter stimulering van de eco nomie, waartoe het oude kabinet in september besloot. Het nieuwe kabi net zal „uiterlijk eind februari" zijn definitieve standpunt inzake de be steding bekendmaken. Het kabinet acht de discussie, onder meer bij de lopende CAO-onderhan- delingen, met betrekking tot de zo genaamde arbeidsplaatsen-overeen komsten „van belang". Wel wordt gewaarschuwd tegen verstarring. Het nieuwe kabinet gaat mogelijk heden onderzoeken om het beschik bare werk te stuwen. „Voor- en nade len van vervroegde uittreding, edu catief verlof, deeltijdarbeid en ar beidstijdverkorting zullen nauwge zet moeten worden afgewogen tegen de risico's van langdurige werkloos heid voor met name jonge mensen". Voprts wordt nagegaan of langdurig werkloze en jonge werklozen geen zinvolle arbeidsplaatsen kunnen worden aangeboden in bijvoorbeeld - de sociaal-culturele sector of monu- tenzorg of natuur- en landschapsbe heer. Mobieler Verschillende middelen worden op gesomd om de werknemers mobieler te maken op de arbeidsmarkt. Ge noemd worden meer beroepenvoor- lichting, meer om-, her- en bijscho ling, verbetering arbeidsbureaus, be tere coördinatie van instanties. Niet Het wetsontwerp inzake de vermo- gensaanwas-deling (VAD) wordt ech ter nog niet overgenomen. Premier Van Agt kondigde aan dat het nieu we kabinet „uiterlijk 1 april een voorstel zal indienen". De belasting vrije sommen voor de vermogensbe lasting zullen worden verhoogd, ter wijl voor bepaalde soorten vermogen (zoals bedrijfsvermogens) vrijstel ling van vermogensbelasting wordt bezien. Het kabinet zal zich „beraden" op een vermogenswinst-belasting op onroerend goed en effecten, een zaak waarover in het regeerakkoord van CDA met PvdA al een regeling was afgesproken. Het onderzoek naar be strijding van belastingontduiking wordt „met kracht voortgezet". „Verscherpte aandacht zal worden gegeven aan juridische constructies" om belastingen te ontgaan zonder in strijd te raken met de wetsregels. Commissarissen Het kabinet zal ..zo spoedig moge lijk" de SER advies vragen over sa menstelling van de raden van com missarissen van grotere bedrijven door „directe verkiezing" door werk nemers en aandeelhouders volgens de formule driemaal eenderde (een derde gekozen door werknemers, eenderde door aandeelhouders, en de rest door de aldus gekozen com missarissen). Tot nu toe werd voor namelijk gesproken over een indirec te verkiezing via de ondernemings raad, wat betreft de eenderde van werknemerszijde. Redactie: Ferry Mingelen BijdrageJohan van Workum Een lusteloos bosje rode tulpen op een der banken in de Tweede Ka mer markeerde de trieste dag die het gisteren was voor de gedood verfde premier, nu oppositieleider Joop den Uyl. Als een der zestien nieuwe Kamerleden, klein en grijs, achterin de rij, onder de voet gelo pen haast door de tientallen foto grafen. werd hij gistermiddag door de griffier de Kamer binnengeleid voor de beëdiging. En dit niet na dat meegedeeld was dat het onder zoek van de geloofsbrieven ook te gen de benoeming van drs J. M. de Uyl te Amsterdam geen bezwaren had opgeleverd. Het viel hem gisteren allemaal niet gemakkelijk, de ochtend al niet toen het nieuwe kabinet en de Ka mer informeel met elkaar kennis konden maken. Een lange rij Ka merleden stelde zich op om de nieu we ministers te feliciteren met hun benoeming, ook Den Uyl schaarde zich erbij, maar het duurde hem allemaal te lang. Later kwam hij terug om de bewindslieden, en Van Agt met name sterkte en succes te wensen en in diezelfde vriendelijke sfeer bedankte Van Agt in zijn re geringsverklaring Den Uyl voor zijn grote inzet („Zijn gaven van hoofd en hart" zei Van Agt) als leider van het vorige kabinet. Gis teren kon dat allemaal. Vandaag staan de premier en vice-premier uit het vorige kabinet scherp tegen over elkaar als minister president en oppositieleider. Terwijl de verschillende fracties zich gistermiddag na het voorlezen van de regeringsverklaring terug trokken voor urendurend beraad over het stuk, liep Van Agt ont spannen rond in Nieuwspoort op de volgende kennismakingsbijeen komst, nu van bewindslieden met de parlementaire pers. „Ieder wel denkend mens heeft danzo eens zijn twijfels en het is goed daarover hier in dit centrum over te kunnen praten", zei de premier na verkrij ging van een gratis lidmaatschap. Nieuwspoort als emotionele uit laatklep, Van Agt heeft er gebruik van gemaakt. Naar buiten toe, officieel gezien, zei Van Agt overigens, bestaan zijn twijfels niet meer, heeft hij ze over wonnen. Met veel zelfvertrouwen sprak hij dan ook over zijn rege ringsverklaring „een goed stuk niet waar, er staat net genoeg niet in." Daarmee bevestigde hij de algeme ne indruk dat dit visitekaartje van het kabinet op vele punten nogal vaag is en de oppositie nog weinig houvast geeft om de tanden in te zetten. De PvdA-vooreitter Ien van den Heuvel had „bij gebrek aan aanknopingspunten voor een com mentaar," dit keer geheel tegen de gewoonte in, de fractieleider in de Tweede Kamer de eer gegund als eerste op het stuk te reageren. VB- - i Den Uyl heeft zogezien alle reden tot uitbundigheid, ook Ed van Thijn lijkt de situatie niet al te somber in te zien. Agt heeft een paar weken geleden besloten dit voorbeeld niet te vol gen, en de ministerssalarissen voor lopig de trend van de salarissen van de ambtenaren te laten volgen. Als motief noemde premier Van Agt. dat anders de staatssecretaris sen minder zouden gaan verdienen dan de top-ambtenaren van hun ministeries, de secretarissen-gene raal en de dirécteuren-generaal. Zelfvertrouwen. Van Agt straalde het uit in de ontspannen manier waarop hij zich tussen borrelende ministers en journalisten voortbe woog. Zelfs in de internationale contacten, algemeen beschouwd als een zwak punt in de nieuwe premier, zag hij gisteren geen pro blemen. Natuurlijk, Den Uyl had een goede naam in het buitenland, kon goed opschieten met Schmidt (Duitse bondskanselier) en Giscard D'Estaing (de Franse president), maar zijn invloed, die werd toch wel overdreven. Die rijkt niet ver der dan Nederland groot is en Ne derland is niet zo groot, zo sprak Van Agt zijn toehoorders gerust stellend toe. In de koutende massa ook de mi nisters Kruisinga (defensie) en Pais (onderwijs) die zich door de proble men met de staatssecretarissen in het geheel niet uit het veld hadden laten slaan. Kruisinga was de lichte knieval voor de WD, die nodig was om hem uiteindelijk toch de twee de staatssecretaris op defensie toe geleverd te krijgen alweer geheel te boven en Pais kon nog nagenieten van zijn overwinning in het conflict met Hermes. „Pais", zo zei een in gewijde op onderwijs, „is een man van principes, hij eet geen vlees, drinkt geen alcohol, geen thee. geen koffie, zo'n man laat zich niet inpakken door het CDA, hij lust ze rauw". Pais zelf ontkende dat poli tieke invloed hem er wel toe had gebracht zijn reeds langdurige ech telijke relatie kort voor de minis tersbenoeming op het stadhuis for meel te laten bekrachtigen. „Dat had met mijn ministerschap niets te maken hoor, volgende vraag graag, over onderwijs dan", zei hij vriendelijk. De twee vorige kabinetten (-Bies heuvel en -Den Uyl) hebben kort na hun aantreden de salarissen van ministers en staatssecretarissen verlaagd, om bij de aangeprezen inkomensmatiging het goede voor beeld te geven. Het kabinet-Van Door dit besluit blijft de WD- staatssecretaris van verkeer en wa terstaat. drs Nelie Smit-Kroes, nu de enige bewindsman of -vrouw die het moet zien te klaren met een ambtenaar die veel meer verdient dan zij. De staatssecretaris, met 134.928 gulden inkomen per jaar. zwaait namelijk de scepter over de directeur-generaal van de PTT, met 167.376 gulden per jaar. Deze situatie heeft het kabinet kennelijk niet nog meer staatssecretarissen willen aandoenk Blijkbaar wordt al leen een persoonlijkheid van het kaliber van mevr. Smit geacht te gen deze situatie te zijn opge wassen. Nu hadden mevr. Smit en haar mi nister, ir Tuijnman, hun taken zo danig kunnen verdelen, dat de PTT kwam te vallen onder de minister in plaats van de staatssecretaris, maar ook dat zou geen uitkomst hebben gegeven. De ministers ver dienen „slechts" 153.960 gulden per jaar, en dat is altijd nog ruim der tien mille te weinig om de direc teur-generaal der PTT te overtroe ven. Zodat het te begrijpen valt, dat de vriendelijke heer ir Tuijn man het bestieren van de PTT gaarne aan zijn -staatssecretaris heeft overgelaten. ters holt dus thans met het tempo van de inflatie achteruit. De ministers zelf hebben dus nog wel salarisverhoging gehad op 1 jahuari. Maar dat was slechts 70 gulden per maand, een schijntje op een maandsalaris van 12.761 gul den. Dat komt door de ..aftopping" die het kabinet-Den Uyl heeft inge voerd voor de topsalarissen bij de overheid. Salarissen boven 122 mil le (top-directeuren op ministeries) ontvangen niet meer het volle pond van de periodieke „trendverhogin gen" voor de ambtenaren. Die trend verhoging was op 1 januari 1.31 procent. De staatssecretarissen (11.244 per maand) klregen hiervan nog 80 procent. De ministers en de top-ambassadeurs kregen 40 pro cent. De elf commissarissen der Koningin (14.564) kregen nog slechts 20 procent van de trend, evenals de directeur-generaal van de PTT. zodat staatssecretaris mevr. Smit-Kroes haar achter stand een klein beetje heeft kun nen goedmaken. Aan de ambtelijke top van elk mi nisterie staat de secretaris-gene raal (11.097 per maand). Hij ver dient evenveel als de directeuren- generaal, waarvan er op elk minis terie enkele zijn, en die aan het hoofd staan van een grote afdeling van het departement. Er zijn bij elkaar zo'n zestig secretarissen- en directeuren-generaal Zij verdienen per maand slechts 147 gulden min der dan een staatssecretaris. Juist deze smalle marge heeft het kabi net geipijnspireerd tot het besluit de miniserssalarissen voorlopig on gemoeid te laten. Minister Wiegel (binnenlandse za ken) gaat nu eerst de hele structuur van de bezoldiging voor ambtena ren boven de directeursrang (maxi maal bijna 122.000) bezien. In sa menhang hiermee zal dan ook een defenitieve beslissing worden geno men over de salarishoogte voor mi nisters en staatssecretarissen. per jaar gulden Tóp-burgemeesters (3) 187.476 Commissaris der Koningin (11) 174.768 Directeur-generaal PTT (1) 167.376 Ministers (16) 153.960 Top-ambassadeurs (plm. 10) 152.832 Directeur-generaal rijkswaterstaat (1) 137.340 Staatssecretaris (15) 134.928 Secretarissen- cn directeuren-generaal (plm. 60) 133.164 Top-directeuren, hoogleraren (honder den) 121.692 minimumloners (ruim 200.000) 20.977 De kroon van de ambtelijke salaris- sen in Nederland wordt nog steeds ACTGnQcl gespannen door.de drie burgemees- terg van de grootste steden, Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Zij „vangen" 187.476 gulden per jaar, en- dat nu al een paar jaar lang, want op hun eigen verzoek heeft de minister van binnenlandse zaken dit salaris bevroren. De koopkracht van deze burgemees- De Tweede Kamer vergadert deze week uitsluitend over de regerings verklaring. De Eerste Kamer behandelt van daag het wetje op de niet cao-inko mens. Van oize parlementsredactie DEN HAAG Nederland gaat een moeilijke tijd tegemoet. Er zullen door het nieuwe kabinet offers moeten worden ge vraagd, om recht te doen aan de zwskkeren in de maatschap pij, om de kinderen een goede toekomst te bieden, en om een eind te maken aan nood en onrecht in Nederland en in de hele wereld. Met die aankondiging, „onver bloemd, en zonder overdrijving", sloot premier Van Agt gistermiddag in de Tweede Kamer de regerings verklaring van zijn nieuwe kabinet af. Zijn kabinet wil sterk de nadruk leggen op de eigen verantwoordelijk heid die mensen dragen voor hun eigen en eikaars welzijn. Men wil ten strijde trekken tegen het idee dat slechts de overheid moet voorzien in gevallen van nood, en dat persoonlij ke hulpverlening overbodig zou zijn geworden, zo blijkt uit de regerings verklaring. Door een te nadrukkelijk overheids optreden op alle mogelijke terreinen vervaagt de persoonlijke verant woordelijkheid zoals: „De hulpvaar digheid aan mensen die men nabij aantreft, thuis of op het werk. be reidheid om veeleisende en ondank bare diensten te verlenen, spaarzin en soberheid." „Het kabinet is zich ervan bewust," aldus Van Agt, „dat de overheid niet bij machte is om alle tekorten in onze maatschappij te verhelpen en in alle noden te voorzien. Dat kan de overheid niet, en dat moet zij ook niet willen. we taken meer zou mogen aan vatten. „Zij zal dat wel degelijk mogen, en ook moeten doen wapneer het leni gen van maatschappelijke nood, of het opheffen van onrecht, door on macht of onwil, niet uit de maat schappij zelf te verwachten is." Drie voorwaarden De maatschappij die het kabinet Van Agt voor ogen heeft moet vol doen aan drie voorwaarden: gerech tigheid (voor erkenning van gelij kwaardigheid van alle mensen), ont plooiing (de mensen moeten hun ei gen leefomstandigheden kunnen meebepalen, en mee-verantwoorde- lijk zijn voor het inrichten van de wereld om hen heen), en zorgvuldig heid (een verantwoord beheer over de natuur). De vraag of het kabinet een parle mentair meerderheidskabinet is vond Van Agt weliswaar een interes- 4 santé vraag voor staatsrechtgeleer- De dames in het meuwe kabinet-Van Agt: vier staatssecretarissen: van links naar rechts de dames Veder den, maar niet voor hemzelf als Smit (volksgezondheid), Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), Kraaijeveld-Wouters (CRM) en Haars (justitie), premier. Geheel rechts minister van CRM mevrouw Gardeniers. re studie begonnen naar de verhou ding tussen de individuele huursub sidie enerzijds en de object-subsi dies anderzijds. Het enige wat in de regeringsverklaring over een even tuele herziening van de huursubsi die als uitgangspunt kenbaar wordt gemaakt is dat de positie van de laagstbetaalden binnen het stelsel van individuele huursubsidies niet zal worden aangetast. De jaarlijkse huurverhoging, zo wordt aangekon digd. wordt verschoven naar 1 juli. De prioriteit voor de stadsvernieu wing blijft gehandhaafd, aldus de regeringsverklaring. Het nieuwe ka binet wil zo snel mogelijk de ont- werp-wet op de stadsvernieuwing van ex-staatssecretaris Schaeler met de Tweede Kamer behandelen. In het woningbouwprogram voor de komende jaren overweegt het kabi net een ombuiging, ten gunste van de stadsgewesten in het westen van het land. Daar signaleert men een weer groeiend tekort aan woon ruimte. onderwijs wil de regering afstappen van het lotingssysteem. Bij het welzijnsbeleid zal het kabi net een grotere nadruk leggen op de rol van vrijwilligers. Zoals in het regeerakkoord tussen CDA en VVD al stond vermeld, zai de regering alleen de ontkoppeling van het lidmaatschap van een om roepvereniging en de omroepbijdra gen nastreven. De andere ontkoppe ling die de vorige CRM-minister Van Doorn had gewild, die tussen het lidmaatschap van een omroepvere niging en het abonnement op een programmablad, neemt het kabinet Van Agt niet over. Meer politie „Het komt erop aan of het kabinet mag vertrouwen op voldoende mate van steun in de volksvertegenwoor diging, en die vraag heb ik bevesti gend beantwoord." aldus Van Agt, die erbij zei wel degelijk daarbij re kening gehouden te hebben met de positie van de zeven loyalisten in de CDA-fractie. Behalve dat het kabinet mag reke nen op voldoende mate van steun, vond Van Agt in de regeringsverkla ring ook dat het CDA-WD-kabinet (77 van 150 kamerzetels) „de grootst mogelijke parlementaire binding heeft die onder de gegeven omstan digheden was te verkrijgen." -Onderwijs Sen overheid immers die zich wel Zuid-AfrilO geroepen zou voelen overal op te treden zodra mensen of groepen van mensen in het maatschappelijk ver keer tekort schieten, zou een be klemmende hand op de samenleving leggen." waarschuwde Van Agt. er aan toevoegend dat dit uitgangs punt voor het kabinetsbeleid niet betekent dat de overheid geen nieu- Ten aanzien van het buitenlandse beleid is minister Van der Klaauw erin geslaagd de aanvankelijk nogal vage passage over Zuid-Afrika in het CDA-WD-regeerakkoord, flink aan te scherpen. Premier Van Agt zei gisteren dat alle genomen en aangekondigde maatregelen van het vorige kabinet ten aanzien van Zuid-Afrika onverkort zullen wor den gehandhaafd dan wel uitge voerd. Daarbij gaat het onder meer om: Een wapenembargo (verbod van verkoop of doorvoer) tegen Zuid- Afrika. Afremming van Nederlandse in vesteringen in Zuid-Afrika door geen exportkredietgaranties meer te verlenen voor transacties die lan ger duren dan één jaar. Een in de Europese Gemeen schap afgesproken gedragscode voor vestigingen van Westeuropese bedrijven in Zuid-Afrika. Geen speciale KLM-tariven meer voor emigranten naar dat land Nederlanders die in Zuidafri- kaanse overheidsdienst treden moe ten daartoe, op straffe van verlies van Nederlanderschap, speciale ver gunning vragen. Het beleid ten aanzien van EG, NAVO, etc. maar ook voor de ont wikkelingshulp zal, zo blijkt uit de regeringsverklaring, in hoofdlijnen niet veel afwijken van dat van het vorige kabinet. De ontwikkelings hulp blijft minimaal 1,5 procent van het nationaal inkomen, de omvang van de bedragen die eigenlijk niet op de ontwikkelingshulpbegroting thuis horen (bijvoorbeeld aan Suri- namers), wordt niet uitgebreid Defensie Wel uitgebreid wordt de omvang van de defensiebegroting voor 1978, met name om tekorten aan perso neel op te vullen en de extreem hoge prijsstijgingen in de defensiesector voldoende op te vangen. Minister Kruisinga had 350 miljoen extra ge vraagd, maar in de regeringsverkla ring is nog geen concreet bedrag opgenomen, daarover zullen de mi nisters Kruisinga en Andriessen (fi nanciën) het eerst onderling eens moeten worden. Van Agt wees er gisteren op dat de knelpunten waarvoor nu extra geld op de defensiebegroting komt, al onder het vorige kabinet (minister 8temerdlnk) waren gesignaleerd. Dit jaar nog worden ook de verour- derde Neptune lange-afstandspa- trouillevlietuigen van de marine ver vangen. In de miljoenennota 1978 worden de financiële meerjarenramingen voor defensie geactualiseerd. Uitgangs punt is daarbij dat het kabinet Van Agt-Wiegel „een bijdrage aan de NAVO zal leveren, zofüs die sinds de defensienota 1974 van ens land wordt verwacht." aldus de rege ringsverklaring. Het stelsel van huursubsidies wordt opnieuw doorgelicht. Er is een nade De plannen van de vorige minister van onderwijs Van Kemenade om te komen tot één Middenschool voor alle leerlingen die het basisonder wijs verlaten, zijn door het kabinet Van Agt overboord gezet. Wel zullen experimenten met de middenschool doorgaan maar als die leiden tot een definitieve schoolvorm zal die hoog stens naast, en niet in plaats van, de reeds bestaande onderwij stypen komen. Nadrukkelijk spreekt de regering op dit punt over veelvormigheid in het onderwijs, in plaats van over de zo genaamde „eensporigheid". waaro ver Van Kemenade het ten opzichte van de Middenschool altijd had In tegenstelling tot wat in de laatste jaren steeds verwachting was zullen de MO-opleidingen voor leraren niet worden „afgebouwd". In de rege ringsverklaring worden deze oplei dingen geprezen als goed voorbeeld van tweede-kans onderwijs Bij de toelating tot het universitair Uitbreiding en versterking van de politie is nodig, vindt de regering omdat ook de criminaliteit voortdu rend toeneemt. Globaal genomen stelt het kabi net Van Agt zich achter de plannen tot hervorming van het binnenlands bestuur, zoals die onder het kabinet Den Uyl een eerste aanzet kregen Dat betekent dat ook in haar visie sterke gemeenten en sterke provin cies nodig zijn waarnaar belangrijke delen van het rijksoverheid beleid overgeheveld kunnen worden Het kabinet vindt het noodzakelijk meer hulp te verlenen aan alcohol en drugverslaafden. Er komen meer voorzieningen voor deze groep. De Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ, waaronder met name de verpleegtehuizen vallen) wordt misschien uitgebreid. Het kabinet gaat bekijken, of er onderdelen van de eerste lijnszorg (wijkverpleging, kruisverenigingen) onder deze volksverzekering ge bracht kunnen worden Voor één grote concurrentiekracht van de Nederlandse landbouw mikt het kabinet vooral op de middelgro te bedrijven. Het kabinet wil moder nisering van die bedrijven steunen, en ook op andere manier de produk- tieomstandigheden helpen verbe teren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9