adat gaat n retraite I,* f X Ecuador krijgt nieuwe grondwet Breznjew moet op zijn hoede zijn Cubaanse en Sow jet-ministers in Ethiopië Politiek overleg n Italië „Indonesië bombardeert dagelijks Oost-Timor" Woonwijk bij Kaapstad ontruimd |rance in Israël aangekomen Stemrecht voor analfabeten Somalische aantijging: Twee Russen uit Saljoet 6 terug Rolf Pohle maakt amok Stagnatie in binnenland, tegenslagen in buitenland ©AG 17 JANUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet7 URO, JERUZALEM (AFP, UPI, Reuter) President Anwer dat van Egypte heeft alle afspraken voor de komende tien gen afgezegd om zich in afzondering te gaan beraden over tpaalde aspecten van de problematiek in het Midden-Oosten." iduidelijk is of de voorgenomen ontmoeting met de Ameri- anse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, die gister- ond voor de bijeenkomst van de Egyptische-Israëlische poli- ke commissie in Tel Aviv aankwam, later deze week in Egypte ig doorgaat. De Egyptische minister van buitenlandse zaken ime! zal de bijeenkomst van de politieke commissie vandaag enen. plomaten achten het desniette- n mogelijk dat Sadat en Vance aar later deze week wel zullen reken. Dit omdat Sadat rekent op n bemiddelende rol van de Vere gde Staten in het vredesproces, ince zal na afloop van zijn bezoek a.Israël ook naar Jordanië reizen. ilgens diplomatieke kringen is Sa- t akkoord gegaan met een Ameri- lans compromis-voorstel inzake de enda voor de besprekingen in Je- zalem zodat niet Egypte, maar Is- ël de blaam zal treffen als de be- irekingen mislukken. Hij zou heb- n ingestemd met de vage formule- agen van de compromis agenda om n te tonen dat hij alle mogelijke incessies heeft gedaan. Onduide- ikheid bestaat over hoe de compro- is agenda er precies uitziet. Vol- ns de Egyptische pers luidt de jenda: een stel fundamentele principes ?oor vrede) het wezen van de vrede de Westelijke Jordaanoever en de iazastrook de beëindiging van de bezetting uitvoering van resolutie 242 van Veiligheidsraad van de Verenigde aties. ilgens het Israëlische ministerie n buitenlandse zaken luidt de genda: :OME (Reuter, UPI) De Italiaan- president Leone is gisteren be- onnen met beraadslagingen met de liders van de politieke partijen, na- at premier Andreotti het ontslag an zijn regering had aangeboden, pe verwachting is dat Leone Andre- ptti deze week nog zal vragen een ttieuwe regering te vormen Premier Andreotti diende gisteren bet ontslag van zijn kabinet in, na lat de Italiaanse communistische partij vorige week had bekend ge naakt de bestaande minderbeidsre- jering niet meer te zullen gedogen. De communisten dringen aan op de forming van een regering van natio nale eenheid om de problemen Italië kampt krachtdadig san te vatten. De christen-democra ten hebben tot dusver weinig toe jegens de communis aan de dag gelegd. waarnemers voorspellen inige weken van harde onderhande len tussen christen-democraten (n communisten over de wijze van leelname dan wel steunverlening ^an de PCI aan een regering. Het Amerikaanse ministerie van buiten zaken heeft zich de afgelopen zeer negatief uitgelaten over eventuele communistische deel aan een Italiaans kabinet. leiders in West-Eu ropa hebben de Amerikaanse ver afgewezen als een onduldba re inmenging in de binnenlandse kangelegenheden. - r JtiL QUITO (AFP, AP) Het ontwerp voor een nieuwe grondwet in Ecuador heeft afgelopen zondag bij een referendum bijna 42 procent van de stemmen gekregen. Dit betekent dat de analfabe ten in het land voortaan stemrecht zullen hebben en dat een staatshoofd slechts éénmaal voor een periode van vijf jaar gekozen kan worden. Er=5^L M MprdoyPo r t O^g-—jg lgtgofl$o O M rf. A O A\ een verklaring over principes die aan de onderhandelingen ten grond slag moeten liggen richtlijnen voor de onderhande lingen over zaken betreffende de westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook elementen van een vredesverdrag tussen Israël en haar Arabische bu ren in overeenstemming met resolu ties 242. Volgens de Israëlische minister van buitenlandse zaken Dajan heeft Egypte de agendapunten Israëlische terugtrekking uit de bezette gebie den, de discussie over gedemilitairi- seerde zones aan beide kanten van de Egyptisch-Israëlische grens en een verwijzing naar het Palestijnse recht op zelfbeschikking laten vallen nadat de VS het afgelopen weekein de waren gaan bemiddelen. Israël hëeft toegestemd in het bespreken van de kwestie van de Joodse neder zettingen in de Sinai in het kader van de militaire commissie die in Cairo bijeen komt in plaats van in het kader van de politieke commis sie in Jeruzalem. In de Israëlische versie van de agenda staat het vraag stuk van de westelijke Jordaanoever aangegeven als „Judea en Samaria" terwijl in de Egyptische versie het begrip „westelijke Jordaanoever" staat. Dajan toonde zich met agenda tevreden maar waarschuwde dat Is raël geen dictaten zou aanvaarden, dat Egypte geen pistool tegen het hoofd van Israël kon richten. Crisissfeer De crisissfeer die om de formulerin gen op de agenda ontstonden het afgelopen weekeinde toont volgens Dajan aan waarom een actieve Ame rikaanse rol in de onderhandelingen nodig is. In Cairo zijn regeringsfunc tionarissen van mening dat alleen Amerikaanse interventie de kloof tussen de Egyptische en de Israëli sche opvattingen kan overbruggen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Mohammed Ibrahiem Kamel (links) en zijn Israëlische collega Dajan voerden gisteren tijdens een lunch informeel overleg. Bij de lunch waren ook een aantal van hun medewerkers aanwezig waaronder de Egyptische minister zonder portefeuille Boetros Ghali (rechts van Dajan) en de juridische adviseur van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken Mcir Rosennen (geheel rechts). NAIROBI (UPI, Reuter) De Russische en Cubaanse ministers van defensie, Oestinow en Castro, bevinden zich heimelijk in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Dit is gisteren door de Somalische minister van informatie Abdelkassim Hassan ver klaard. Volgens de gisteren door het natio naal Informatiebureau bekend ge maakte gegevens behaalde de nieuw voorgestelde grondwet 41,94 pro cent, een geamendeerde versie van de oude grondwet die dateert van 1945 33,36 procent, maakt 22,99 pro cent van de kiezers het stembiljet ongeldig en stemde 1,7 procent blanco. De meest politieke partijen in Ecua dor, dat sedert 1972 door het leger geregeerd wordt, hadden zich uitge sproken voor de nieuwe grondwet. Dat toch slechts ruim veertig pro cent zich voor de nieuwe grondwet heeft uitgesproken wijst erop dat de invloed van de politieke partijen op de bevolking niet bijzonder groot is. De partijen bepleitten aanvaarding van de nieuwe wet, omdat zij hopen op de stemmen van dat deel van de bevolking (27 procent) dat tot dusver nooit naar de stembus kon gaan, omdat het niet kon lezen en schrij ven. Het appel van de partijen heeft kennelijk niet bijzonder aange sproken. staan voor een terugkeer naar de democratie. Tijdens de volksraadpleging zijn een dertigtal politici aangehouden. On der hen bevond zich presidentskan didaat Assad Bucaram en de voorzit ter van de Christen-Democratische Partij Oswaldo Hurtado. De gearres teerde politici zouden geprobeerd hebben kiezers te beïnvloeden, wat door de regering verboden was, As sad Bucaram, burgemeester van Gu ayaquil, is bijzonder populair bij het volk en lijkt een goede kans te ma ken bij de verkiezingen die voor 16 juli van dit Jaar gepland zijn. Het leger moet echter niets van hem heb ben. Het belangrijkste bewijs daar voor is wel het feit dat het leger ingreep toen hij in 1972 tot president was gekozen. De komende presi dentsverkiezingen zijn nu zo georga niseerd dat er in twee ronden ge stemd wordt. In de tweede ronde wordt er dan gestemd tussen de twee kandidaten die het hoogst geëindigd zijn. De militairen hopen ln die twee de ronde alle politieke krachten te gen Bucaram te kunnen verenigen. De tekst van de nieuwe grondwet bedoelt ook een einde te maken aan het caudillismo in Ecuador, de ge woonte dat een sterke man die een maal aan de macht is om de vijf of zes jaar zijn herverkiezing organi seert. zoals in diverse andere landen van Latijns-Amerika gebeurt. Ongeldig Retraite Diplomaten zijn van mening dat de retraite van Sadat met deze moge lijkheid verband houdt. Deze diplo maten wijzen erop dat Sadat zich persoonlijk terugtrekt uit de open baarheid als hij een belangrijk be sluit overweegt. Mogelijk wil hij al ternatieven opstellen voor het geval de besprekingen in Jeruzalem op een mislukking uitlopen. Sadat trok zich ook terug voor hij zijn verrassende bezoek aan Israël, in november, aan kondigde, en voor hij in 1973 ten oorlog trok tegen Israël. Premier Mamdouh Salem van Egyp te waarschuwde dat Israël zich voor een „andere situatie" geplaatst zal zien als de vredespogingen op niets uitlopen. Ook de Egyptische pers slaat een sombere toon aan Al Achram opperde dat oorlog dan hél alternatief kan zijn. De Egyptische delegatie in Jeruza lem zal vasthouden aan het ree:.' op zelfbeschikking voor de Palèstijr.en, en terugtrekking van Israël uit al het in 1967 bezette gebied, zo meldt MENA. Tevens maakte Premier Salem dui delijk dat Egypte vastberaden is het gesprek gaande te houden. „Het vre- desstreven in ons gebied zal niet worden stopgezet, en ons gebied zal nooit terugkeren naar de situatie van voor het historische initiatief van Sadat". Hassans verklaring was de eerste aanwijzing dat Oestinow zich in Et hiopië zou bevinden. In kringen van de Amerikaanse inlichtingendienst verluidde reeds verleden week dat Cubas minister van defensie. Raul Castro, naar Addis Abeba was ge reisd. Volgens Somalië treffen de beide ministers voorbereidingen voor een „lucht, land en zee-aanval op Somalië met het doel het bewind in Mogadisjoe omver te werpen. De beide ministers zouden worden bijgestaan door een militaire top be staande uit acht Russische, vier Et hiopische en drie Cubaanse offi cieren. „De coördinatie en uitvoering van deze sinistere aanval tegen Somalië ligt volledig in handen van de beleid makers in het Krar-ilin en z'n War- schau-Pactstaten". De Somalische president Barre sommeerde gisteren de ambassadeurs van de Verenigde Staten. Groot-Brittannië. Frankrijk, West-Duitsland en Italië om hen op de hoogte te brengen van de plannen om Ethiopië aan te vallen. Barre vroeg de ambassadeurs „om wapens en personeel uit de westelijke wereld om de territoriale integriteit" van Somalië te kunnen verdedigen. De gevaar van een Ethiopische aan val op Somalië tussen beide lan den wordt een hevige oorlog op de Ogaden-woestijn werd eerder on derstreept door Saoedi-Arabië en Iran. Na afloop van een bezoek van de Saoedische minister van buiten landse zaken, prins Feisal, zondag aan Teheran verklaarde deze: „Saoe di-Arabië zal zeker Somalië te hulp snellen als diens grenzen worden ge schonden door een buitenlandse mo gendheid." De Somalische radio heeft ondertus sen bekendgemaakt dat de diploma tieke betrekkingen met Libië zijn genormaliseerd. Libië is het enige Arabische land dat Ethiopië steunt in het conflict in de Hom van Afrika. De verzoening tussen beide landen zou tot stand zijn gekomen tijdens een bezoek van de Somalische minis ter van hoger onderwijs en cultuur, Oemar Arteh Ghalib, aan Libië. On duidelijk is of Libië z'n politieke en militaire steun aan Ethiopië gaat staken. Ondertussen blijven de Ethiopische strijdkrachten steden in de provin cie Eritrea, waar een afscheidingsbe weging opereert bombarderen. Bij deze bombardementen worden na palm bommen en clusterbommen (bommen die bestaan uit een aantal ArrCStatïeS kleine wegspringende bommen) af geworpen. Dit is bevestigd door Ray mond Wilkinson, correspondent van het Amerikaanse persbureau UPI. Wilkinson maakte Ethiopische bom bardementen in het stadje Tessone in Eritrea mee. Verschillende politici, waaronder de aanhangers van de vroegere presi denten José Maria Velasco Ibarra en Carlos Arosmena Monroy, hebben er bij de kiezers op aangedrongen hun stembiljet ongeldig te maken uit protest tegen de militaire junta. Zij dringen aan op een onmiddellijk her stel van een burgerlijk bestuur en op verkiezingen voor een grondwetge vende vergadering. Aan de andere kant hebben ook ae extreem rechtse partijen de zakenwereld er bij de bevolking op aangedrongen het stembiljet ongeldig te maken, omdat zij tegen de door de regering geplan de geleidelijke terugkeer naar een burgerlijk bestuur zijn. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Indonesische strijdkrachten voeren dage lijks bombardementsvluchten uit op gebieden in Oost-Timor die door de bevrijdingsbeweging Fretilin beheerst worden. Daarbij vallen dagelijks honderden doden, rit bericht komt van rooms- katholieke priesters die in Oost-Timor werkzaam zijn. Alfredo Poveda, de leider van de militaire Junta, verklaarde na het bekend worden van de uitslag dat het referendum had aangetoond dat de Ecuadorianen politiek rijp zijn en achter de plannen van de regering Volgens de berichten oefenen de In donesische soldaten een ware ter reur uit op de plaatselijke bevolking. Het Indonesische offensief, waarbij ook helicopters en gevechtswagens werden ingezet, begon vorig jaar no vember, aan het eind van de droge tijd en het begin van het regensei zoen. In het regenseizoen kan er van geregelde gevechten op het land geen sprake meer zijn. omdat het land vrijwel ontoegankelijk is. Het Fretilin maakt van het regenseizoen gebruik om weer op krachten te ko men, zich te organiseren en te her groeperen. De enige manier waarop de Indonesische strijdkrachten ge durende het regenseizoen de eenhe den van de bevrijdingsbeweging te lijf kunnen gaan. Is via bombarde menten, waarbij nu ook gebruik ge maakt wordt van chemische midde len. Volgens de priesters worden ge- KAAPSTAD (Reuter, UPI) Woedende zwarten in de zwarte woonwijk Unibell bij Kaapstad staken gisteren hun eigen huizen in brand uit protest tegen de ontruiming ervan door de Zuidafrikaanse politie. Gewapende politie met honden schermden gisteren de omgeving af van de zwarte woonwijk, die voorna melijk bestaat uit door de bewoners zelf opgetrokken huizen, en haalden het meubilair eruit, waarna bulldo zers de woningen met de grond gelijk maakten. Een twintigtal woningen werd voor de komst van de politie door de bewoners in brand gestoken. Er wonen naar schatting 10.000 men sen in Unibell. De bedoeling van de regering is dat het met Unibell net zo zal gaan als met Modderdam. een kamp waaruit in augustus van het vorig jaar 26.000 mensen werden ver dreven. Volgens de regering zullen de kampbewoners die het recht heb ben om in de directe omgeving van Kaapstad te wonen, nieuwe woon ruimte krijgen toegewezen. Vele zwarten, die gisteren uit hun huizen verdreven waren wisten gisteren echter nog niet waaraan ze toe waren. Slechts twintig mensen hadden gis teren gevraagd om een treinkaartje naar Transkei, waar de bevolking van Unibell oorspronkelijk vandaan komt. De overigen zouden een on derkomen proberen te vinden in het noodkamp Nyanga. Regeringslei ders van Transkei, een onafhanke lijk thuisland, tekenden gisteren protest aan tegen de ontruiming van het kamp Unibell. Zij noemden de ontruiming ln strijd met de afspra ken die gemaakt waren tussen de MOSKOU (AP) - Na hun vijfdaagse bezoek aan het ruimtestation Sal joet 6 landden Wladirair Dzjanibe- kow en Oleg Makarow gistermiddag op de gebruikelijke manier ln Ka- zachstan. Hun collega's Romanenko en Gretsjko, Intussen aardig opweg in hun tweede ruimte-maand. ble ven ln het om de aarde cirkelende station achter. Uit het feit dat de bemanning niet werd afgelost maken waarnemers op dat de Russen een recordpoging rondjesvliegen in de zin hebben. Hun langste verblijf in een Saljoet duurde tot nog toe 63 dagen; Ameri kanen hielden het ooit 84 dagen uit in hun Skylab. regering van Transkei en de Zuidaf rikaanse autoriteiten In Johannesburg wordt vandaag het proces hervat tegen Winnie Mande- la. een van de bekendste strijders tegen het apartheidssysteem. Zij wordt ervan beschuldigd de bepalin gen te hebben overtreden van haar verbanning naar het afgelegen stad je Brandfort. Voor haar verbanning woonde mevrouw Mandela, echtge note van Nelson Mandela, die levens lang uitzit op het Robbeneiland, in de zwarte woongemeenschap Sowe- to. Op overtreding van de bepalin gen voor beperking van de bewe gingsvrijheid staan zware straffen, maar in recente, vergelijkbare pro cessen heeft men veelal voorwaarde lijke gevangenisstraffen opgelegd. De Amerikaanse autofabriek Ford zal zich niet uit Zuid-Afrika terug trekken. Dit is gisteren meegedeeld door de president-commissaris van dit bedrijf. Henry Ford zei dit in antwoord op de vraag of hij mogelij ke druk van de Amerikaanse rege ring op Amerikaanse bedrijven die in Zuid-Afrika werken ter sprake had gebracht tijdens een onderhoud dat hij had met de Zuidafrikaanse premier John Vorster. vangen genomen Fretilin-strijders door het Indonesische leger zonder pardon doodgeschoten. Krijgsge vangenen worden niet gemaakt. Tot op heden hebben de kerken in Indonesië in het openbaar over de Indonesische annexatie van Oost- Timor gezwegen, hoewel intern het verzet ertegen steeds groter wordt. Wel hebben verschillende leiders via persoonlijke relaties met de Indone sische overheid aangedrongen op een menselijker houding van de In donesische strijdkrachten in het gebied. Over het aantal doden dat gevallen is op Oost-Timor lopen de meningen sterk uiteen. De schattingen gaan van 10.000 tot meer dan honderddui zend. Maar in het algemeen is men het er over eens dat er ware slacht partijen zijn aangericht onder de Oost-Timorese bevolking MüNCHEN (DPA) In München is gisteren het proces begonnen tegen Rolf Pohle, een voormalige wapenle verancier van de Baader-Meinhof groep, die zich moet verantwoorden voor afpersing door ontvoering van de Westberlijnse politicus Lorenz in maart 1975. Pohle die al een veroor deling van zes jaar heeft, werd giste ren al bij het begin van het proces uit de rechtszaal verwijderd wegens wanordelijk gedrag. Bij het betre den van de zaal droeg hij een mas ker en balde hij zijn vuist en toen de rechter begon te spreken, schreeuw de Pohle. gesteund door toeschou wers: „Mensenrechten voor alle ge vangenen. hier en overal. Tegen het uitzitten van straf Tegen folter en moord." Pohle werd in Juli 1976 ln Athene gearresteerd en later aan West-Duitsland uitgeleverd. Er is twijfel gerezen over de moge lijkheid dat advocaten van de Baad er-Meinhof groep wapens hebben binnengesmokkeld ln de Stamm- heim gevangenis van Stuttgart. Re chercheurs verklaarden gisteren voor een onderzoekscommissie dat zij de tassen van de advocaten regel matig hadden doorzocht met me taaldetectors. loor J. den Boef 3e gezondheidstoestand van de Sowjet-leider Leonid Breznjew heeft in de afgelopen jaren al vaak ot vAkeerde veronderstellingen geleld. Daarom is het ook niet zinvol nu te speculeren over de letekenis van de ziekte die de nu 71-jarige partijleider en president de afgelopen tijd enkele malen rerhinderde belangrijke verplichtingen na te komen. >ok al is Breznjew niet ziek dan is er volop reden zich af te bevragen loe lang deze man nog aan het be- zal blijven. Nu de (niet erg uccesvolle) viering van de zestigste erjaardag van de oktoberrevolutie an 1917 achter de rug is. zal achter Ie schermen zonder twijfel opnieuw an de orde komen wie na Breznjew Ie Sowjet-Unie moet (of: moeten) egeren let is niet uitgesloten dat de partij- die zich terdege realiseert dat ir over zijn opvolging wordt nage- lacht en gepraat, zelf met een oplos- ing zal komen die de vorm krijgt lan een overgangsbewind. Niet te brwachten valt dat Breznjew bereid zal zijn of in staat zal worden gesteld, de macht direct over te dragen aan de jongere generatie van mensen tussen de 40 en 50 jaar, die als het ware gereed staat om de leiding over te nemen van de sterk vergrijsde huidige top. Les Chroestsjew Het is heel goed mogelijk dat Brezn jew ondanks een lichamelijke con ditie die te wensen overlaat zal proberen, zo lang mogelijk zijn een- mansbewind te prolongeren. Dit zou hij alleen kunnen volbrengen, als hij mogelijke rivalen uit het machtscen trum weert of verwijdert of op een andere wijze politiek onschadelijk maakt. Misschien is de verwijdering van Nikolai Podgorni als president en lid van het Politburo een stap in die richting geweest. Als Breznjew niet voortdurend op zijn hoede blijft, loopt hij het risico op eenzelfde wijze te worden afgezet als Chroestsjew in oktober 1964. Na dat deze zich als alleenheerser was gaan gedragen, lette hij onvoldoende op wat in zijn omgeving gebeurde. En zo kon het drietal Leonid Brezn jew, Aleksj Kosigin en Nikolai Pod gorni onmiddellijk na de val van Chroestjew de leiding in handen ne men, zonder dat er schokkende din gen gebeurden. Voor Breznjew staan de zaken er thans ook weinig roos kleurig voor. Hij heeft reden om voorzichtig te werken te gaan. In dit verband is de inhoud van een artikel van Breznjew, dat gepubli ceerd werd naar aanleiding van het feit dat hem de Karl Marx-medaille van de Sowjet-academie van weten schappen was toegekend voor „bij zondere resultaten op het gebied van de sociale wetenschappen", heel in teressant. Breznjew houdt zich in zijn bijdrage (die door het partijblad Prawda geheel en op een prominente plaats werd afgedrukt), bezig met de overgang van het socialisme naar het communisme, die volgens Chroestjew in 1980 voltooid zou zijn. Lange periode Breznjew heeft het in genoemd arti kel over het „ontwikkelde socialis me", dat de Sowjet-maatschappij heeft bereikt na een bestaan van zestig jaar. Dit „ontwikkelde socia lisme" is het laatste stadium vóór de intrede van de eindtoestand: het communisme. Voor het eerst sinds jaren geeft de Sowjetleider nu toe dat de fase van het „ontwikkelde socialisme" Ingeschat moet worden als een „betrekkelijk lange ontwik kelingsperiode op de weg van kapi talisme naar communisme". En vol gens Sowjet-ldeologen zijn 60 jaren (verstreken sinds de oktoberrevolu tie van 1917) „een betrekkelijk korte tijd". Dat was in 1961, toen Chroestsjew het voor het zeggen had, wel anders. Toen heette het in het officiële par tijprogramma dat „de huidige gene ratie 3owJetmensen in het commu nisme zal leven". Tegen 1970 zou de Sowjet-Unie wat de produktie per hoofd van de bevolking betreft de Verenigde Staten overvleugeld heb ben. En ln 1980 zouden de materiële goederen ln de Sowjet-Unie niet lan ger naar prestatie, maar naar de be hoefte van de individu worden ver deeld. Breznjew, die destijds staats hoofd was (als voorzitter van de Op perste Sowjet- die als parlement fun geert) bekijkt de zaken thans realis tischer. Daar is overigens het één en ander voor te zeggen. Want de Sowjet-Unie kan geen gelijke tred meer houden met de ontwikkelingen ln de wereld. In de binnenlandse groei lijken voor lopig grenzen te zijn bereikt. De kos ten van de internationale expansie worden te hoog. Reserves aan land, grondstoffen, energie en arbeids krachten worden steeds kleiner, zo als in alle industrielanden. De sterk verouderde leiding is niet meer in staat om de noodzakelijke structure le veranderingen in te voeren. Alleen van de wetenschapsmensen worden nu nog wonderen verwacht, maar ideologische en burocratische teu gels worden niet gevierd. Alleen in wereld De Sowjet-Unie staat tamelijk alleen in de wereld, hoe vreemd het ook moge klinken. Oost-Europa is een onzekere factor. In West-Europa gaan de communistische partijen een eigen weg. In het Mlddellandse- Zeegebied lopen alle zaakjes uit de Leonid Breznjew hand. Het Midden-Oosten biedt min der perspectief dan ooit In Afrika resteren alleen Ethiopië en Angola (voor hoe lang nog?) Zelfs Cuba gaat zich meer en meer op de Verenigde Staten oriënteren. In Azië kwam de klad in de relaties met India en Sri Lanka. Kortom men heeft in Mos kou genoeg reden om de toekomst met zorg tegemoet te zien. met of zonder Breznjew Onder zulke om standigheden moet een partijleider, gezond of niet. erg op z'n hoede zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7