Mijn dochter zit bij de 'Children of God'..|§p9 Nog eens: 'n boekje over euthanasie Koptische patriarch volgt lijn van Sadat n Uit brieven van lezers Buitenverbanders kiezen naam kerk Consecratie via tv Homoseksualite en de kerken Reactie OINSOAQ 17 JANUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet W.DJ Beroepingswerk door dr R. Kranenburg Wat gebeurt er als Je lid wordt van de Scientology-kerk? Kunt u me inlichtingen verstrekken over de „Holy Order of Mans"? Mijn dochter is aangesloten bij de „Children of God" en kunt u me vertellen hoe ze er weer uitgehaald kan worden en be staat er literatuur over deze sekte? Zulke vragen worden regelmatig ge steld aan predikanten of aan ande ren, die geacht worden op de hoogte te zijn van het godsdienstig en reli gieuze leven van deze tijd. Maar vaak zijn deze vragen erg moeilijk te beantwoorden, want terwijl Je voor inlichtingen over het algemeen aan een goede encyclopedie genoeg hebt, is dat hier niet het geval: materiaal over deze nieuwere religieuze bewe gingen is er niet veel en de documen- taUe moet vrijwel overal nog van de grond af worden opgebouwd. Het is dan ook erg verheugend dat het oe cumenisch InsUtuut van de universi teit van Aarhus (Denemarken) een documentatiecentrum heeft opge richt en sinds kort internationale congressen organiseert over de nieu we religies. Zo wordt men op de hoogte gebracht van wat er elders in de wereld aan de hand is en kunnen de deelnemers de vaak moeilijk te verkrijgen informaUe uitwisselen. De laatstgehouden bijeenkomst bracht veel Interessants. Het bleek dat met name drie religieuze groe pen internationaal de aandacht trek ken en bij wijze van verslag van de conferentie, zal ik kort iets weerge ven van wat er verteld werd over TM. de Children of God en Scientology. TM De beweging der Transcendente Me ditatie (kortweg TM) van Maharishl trok ditmaal de aandacht vanwege de binnen de beweging verrichte „siddhi's". Wat zijn siddhi's? Het zijn bijzondere verrichtingen die een mens kan doen wanneer hij zeer ver gevorderd is in zijn geestelijke ont wikkeling (of „verlicht" is) door yoga of diepe meditaUe. Het hindoeïsme noemt er vele op, onder andere het leer der beweging alswel vanwege moeilijkheden die een aantal der deelnemers van het congres hadden gehad. De Deense Journalist Ander sen vertelde van de processen die hij een aantal Jaren met de Scientologie had gevoerd, omdat hij destijds in een artikel een aantal opmerkingen over de beweging maakte die deze als smaad bestempelde. Maar nu. na een viertal Jaren vol processen heeft Andersen gewonnen en kan hij on bekommerd zijn visie op de sciento logie en de daarbij behorende prak tijken neerschrijven. Soortgelijke geluiden en ervaringen kwamen ook uit Duitsland en Frankrijk. Natuurlijk was er meer aan de orde gedurende de drie da gen van de conferentie. Maar een verslag moet beperkt blijven. Up-Date door muren heen kunnen gaan. het lezen van gedachten, het zich snel kunnen verplaatsen door ruimte en tijd en het zweven (levitatie). Deze 1 atste siddhi wordt door de TM en thousiast gepropageerd en Je komt dan ook regelmatig foto's tegen van opgewekt kijkende mensen die zo'n dertig centimeter boven de grond zweven. Op het congres was men bijzonder sceptisch over de siddhi's en werden er opmerkingen gehoord als: het is onmogelijk de zwaartekracht op zo'n manier op te heffen; tot nu toe zijn alleen TM-ers getuigen geweest van het zweven en niet-TM-ers worden niet toegelaten; het kunnen best fo tomontages zijn; er liggen altijd schuimrubberen kussens onder de zwevenden en dat heeft een trampo line-effect; op de foto's staan vaak haren en dassen overeind, zijn die dan ook „verlicht"? Een goede sport leraar kan deze techniek ook aan anderen doorgeven. Kortom; voorlo pig blijft het met de siddhi's een zwevende zaak en hebben we niet veel vaste grond onder de voeten. Children of God Dat de fanatieke beweging Children of God. steunend op de „openbarin gen" van de zich christelijk noemen de leider Mozes David (of Mozes Berg zoals hij echt heet) nogal veel vuldig aan de orde kwam op dit congres, werd veroorzaakt doordat de complete „Mo-letters" (brieven van Mozes David, bevattende al zijn openbaringen) aanwezig waren en het daarbij behorende bundeltje ..Free sex". Het werd. vooral dank zij het laatste boekje dat vol stond met „openbaringen" over een uitge breid seksueel leven, duidelijk dat deze sekte als religieuze beweging eigenlijk nauwelijks serieus te ne men valt en dat het religieuze een soort dekmantel is voor een zeer autoritair optreden van Mozes Da vid en voor een uitgebreide bevredi ging van diens seksuele behoeften. Wie de verzamelde „Mo-brieven" doorleest en bekijkt (ze zijn uitvoe rig geïllustreerd) kan zich niet voor stellen dat mensen in al die uitspra ken kunnen geloven. Maar het ge beurt en de Jongelui die zich bij de beweging aansluiten komen er vaak moeilijk uit. Geen wonder dat er op veel plaatsen oudercomité's zijn op gericht. Scientologie Ook de Scientologie kwam uitvoerig aan de orde. Niet zozeer vanwege de Ten slotte nog iets over het sinds een jaar bestaande tijdschrift „Up- Date". Dit in het Engels geschreven tijd schrift, dat uitgaat van de universi teit van Aarhus. wil informatie ge ven over de nieuwere religies. Het doet dat door literatuuroverzicht en -analyse, situatieschetsen, per land, opiniërende en informerende artike len, godsdienstwetenschappelijke achtergrondartikelen, terwijl ook vertegenwoordigers van de groepen zelf aan de orde komen (zo in het laatste nummer Hare Krishna). Het lijkt me dat dit blad bijzonder nuttig is en iedereen die zich meer dan oppervlakkig in de materie van de nieuwe religieusiteit wil verdie pen, kan er niet zonder. Ik hoop dat velen zich erop zullen abonneren, omdat ieder abonnement meer mo gelijkheden op dit terrein betekent. Het februarinummer zal een verslag van de conferentie bevattten en in het daarop verschijnende nummer komt speciaal TM aan de orde. Reeds eerder verschenen speciale edities over Scientologie en over de relatie tussen de tantristische yoga en de seksualiteit Het blad is te krijgen bij het „Dialogus center" KatrinebjergveJ 52, Aarhus-N (De nemarken). verschijnt vier maal per jaar en een abonnement kost 15 DM. NED. HERV. KERK Beroepen te Noordeloos: te Sebaldeburen; te De Bilt: dr H Smid te NOP (Emmeloord); te heijde aan Zee: 'E. J. Rietveld]n Terneuzen. Ij, Aangenomen het beroep tot pr kant voor buitengewone werkza r< heden (docent theologische schps van de Molukse protestantse keffe J. W. Arendshorst kand. te Oe»i geest. rh I re i'tuT Dr R. Kranenborg is gereformeerd predikant te Amsterdam. De illustra ties zijn overgenomen uit „Over gelo ven gesproken", een uitgave van het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk (LCGJ, postbus 99, Drie bergen). Daarin wordt uitvoerig aan dacht besteed aan bovengenoemde en andere nieuwe godsdienstige bewe gingen. Prijs: vier gulden. De/o rubf'Ok is uilsluilond bestemd voor korte readies op in deze krant gelezen berichten artikeion on commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen oI reaches op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeli|k te zijn De redadie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas met mogelijk over elk geval van bekorting ot metplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus, 859, Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Dienstplicht (3) Naar aanleiding van de ingezonden brief van de heer F. L. Stclk zou ik het volgende willen opmerken. In derdaad wordt in Deuteronomium 20 gesproken over oorlogswetten. De God van het Oude Testament is inderdaad dezelfde als de God van het Nieuwe Testament en Jezus kwam om de wet en de profeten te vervullen (Mattheüs 517). Maar het Nieuwe Testament leert ons dat de vervulling van de wet niet de uitvoering Is van Deuteronomium 20. maar van de wet der liefde zoals dat staat In Mattheüs 543-45 en Lukas 627-38. Hebt uw vijanden lief. doet wel degenen die u haten. Het zou beter zijn als er meer gewe tensbezwaarden zouden zijn Juist vanwege de wet én de vervulling van de wet door Jezus. Zaandam P. Schimmel VPRO (2) De vraag van de heer Eerdmans of de omroep eigenlijk wel gebruikt mag worden voor de „sadistische produkten van een ziekelijk brein" is zeer terecht Maar bij de huidige bemanning van het regertngscom- missanaat voor de omroep te Hilver sum is zo'n vraag gewoon zonde van de postzegel, zoals de ervaring mij geleerd heeft. Het is een Instantie die niets om het lijf heeft. Naar aanleiding van een maandagmid- dag-ultzendlngl!) In de door de heer Eerdmans bedoelde serie (15.33) richtte ik mij enkele weken geleden tot de betrokken hoofdambtenaar op CRM Deze verwees mij naar de officier van Justitie, hoofd van het parket bij de arrondissementsrecht bank te Amsterdam. Prinsengracht 436. Luisteraars moeten dit adres maar noteren. Ik maakte van deze aanwijzing terstond gebruik en wacht nu maar af. Maar wat zal één klacht uitrichten? Wat ik die mid dag toevallig opving uit de VPRO-studio was van een zo on voorstelbare vuilheid, dat ik mij er pijnlijk over verbaas, nog niets van het parket gehoord te hebben. Of had ik die postzegel ook maar voor iets anders moeten gebruiken? Lochem J. van Leeuwen AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 .Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rot terdam Tel 010-115588 Iredl Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (advi. DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Grote gezinnen Volgens de Duitse kardinaal Höff- ner zou. wanneer het aantal geboor ten gedurende de laatste 10 jaar niet gedaald was. er nu minder werkloos heid zijn. Er zou dan meer vraag naar voedingsmiddelen, textiel, scholen e.d. geweest zijn. Vraag aan een miljoen gezinnen in het rijke westen een kind uit de derde wereld te adopteren. Zodra men de naam van het kind weet en het land waar het woont ga dan: a. de taal van dat land leren (werkgelegenheid, onder wijs); b. iedere week een brief schrij ven (werkgelegenheid posterijen); c. kleding en speelgoed zenden (werk gelegenheid vrachtvervoer, textiel en speelgoedbranche); d. ieder jaar met de hele familie dat kind bezoe ken (werkgelegenheid luchtvaart maatschappijen). e. foto's laten ma ken van adoptie-ouders, zusjes, broers, ooms, tantes, neven, nichten (werkgelegenheid fotohandel) en zo zou ik nog wel een tijdje kunnen doorgaan. Rotterdam A. E. Smilde-de Groot Tolken „Tolken zijn voor regeerders gevaar lijk" stelt u in uw rubriek Podium van 6 januari. Ze zijn nog kostbaar ook. De UNESCO en de Wereld Ge zondheidsorganisatie besteedden in 1976 elk circa-10 miljoen dollar aan de directe kosten van vertalingen. Het Is duidelijk dat hierdoor nood zakelijke en nuttige hulpprogram ma's achterwege moesten blijven. Voor de Verenigde Naties zelf belie pen de kosten 50 miljoen dollar, en bij andere internationale organisa ties is de situatie al niet veel beter. Taalproblemen zoals president Car ter die heeft zijn gelukkig de mijne niet. Regelmatig mag ik gastvrij heid verlenen aan Jonge Polen, die in ons land enkele vakantiedagen doorbrengen en deze contacten wa ren voor beide partijen altijd bijzon der leerzaam. Mijn gasten spreken evenais ik Esperanto. Als secretaris van een internationale organisatie correspondeer ik regelmatig met 25 landen in alle werelddelen in slechts één taal. Het kan dus wel anders ook beter, eenvoudig en minder kostbaar! Zaandam J. K. Hammer Filippijnen Namens de Filippljnengroep Neder land wil ik mijn waardering uitspre ken over de kritische aandacht die uw krant schenkt aan de ontwikke lingen van de Filippijnse situatie. Met name de serie artikelen van 17 tot 22 december is zeer op prijs gesteld. Toch kan ik een gevoel van teleurstelling niet onderdrukken. De auteur gaat niet tot de bodem van de problematiek, ni. of het doorsnee vrijwilligersproject in de Filippijnen de toets kan doorstaan van de kritische criteria die men zou moeten aanleggen bij het werken in een samenleving waar de fundamen tele onrechtvaardige structuren in stand worden gehouden door een fascistisch regime, op straffe van anders op subtiele wijze te worden misbruikt als collaborateurs van het onderdrukkende systeem. Utrecht Jan Schrama Bouwen of breken (2) In Trouw van 7 Januari schrijft de heer C. Montsma uit Hippolytushoef een sympathiek stukje over „Bou wen of breken". Juist omdat hij en ik tegen het verketteren zijn, is het prettg om in de geest van „naar elkaar luisteren" te discussiëren. De heer Montsmd wil niet alleen voor de overheid bidden, maar ook met woord en daad meewerken. Vindt hij het dan niet onjuist, dat het CDA de regering-Den Uyl ten val bracht wegens een wetsontwerp dat eerlij ker wilde delen, zoals dat ook in Gods wetten via Mozes en in de eerste Christengemeente het geval was. Een krachtige christelijke poli tieke partij is alleen prachtig ais zij niet een goede regering ten val brengt, maar nog consequenter dan zij die Christus niet kennen, vernie tigingsmiddelen zoals kernwapens en neutronenbommen afwijst. Als die christelijke partij het niet goed doet, kan zij beter niet krachtig zijn. Rotterdam W. H. Koopmans CAIRO (EPD) Patriarch Sjenoeda in heeft in een herderlijke brief aan de zeven miljoen koptische christenen de besprekingen tussen de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin geprezen als een belangrijke bijdrage aan de wereldvrede. Hij riep tegelijk op tot een christelijk-joodse verbroedering als godsdienstige basis in het Nabije Oosten. Daarmee heeft de leider van de grootste christelijke kerk in Egypte voor het eerst de traditionele vijan dige houding van de koptische chris tenen Jegens de joden doorbroken. Sjenoeda's voorganger, patriarch Cyrillus VI, liet in zijn herderlijke brieven geen gelegenheid onbenut om "het bloed van Christus" op te roepen over het joodse volk, „dat zich schuldig gemaakt heeft aan godsmoord". In 1965 werd zelfs in Cairo een koptisch tegenconcilie be legd om de verklaring van het twee de Vaticaans concilie over het joodse volk scherp te veroordelen. Een tien de deel van de Egyptische bevolking is christen. De brief van patriarch Sjenoeda is in alle koptische gemeenten van Egyp te en Soedan en in de verstrooiing in West-Europa en Amerika, in Liba non, aan de Perzische golf en in de Grafkerk in Jeruzalem voorgelezen. In koptische gemeenten in Libye en Algerije, waar de regeringen de nieu we politiek van Sadat jegens Israël afkeuren, kon de brief van de patri arch niet worden voorgelezen. ENSCHEDE Binnen de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt; bui- tenverband) gaat de meeste voor keur uit naar „Nederlands gerefor meerde kerken" als definitieve naam voor deze kerkengroep. Dit is gebleken uit een enquête, die werd gehouden door de commissie voor contact met de hoge overheid. Ook was er veel animo voor de bena mingen „vrije gereformeerde ker ken" en „evangelisch gereformeerde kerken". De commissie gaat nu een nieuwe enquête houden, waarbij de plaatselijke kerken uit deze drie na men een keus kunnen maken. Onder de vele namen, die in eerste instantie genoemd werden, waren onder meer: gereformeerde christe lijke kerken, gereformeerde kerken in vernieuwd verband, reformatori sche kerken en algemene christelij ke kerk. LONDEN (ANP) De advies commissie voor godsdienstza ken van ds BBC en de IBA (commerciële radio en tv) in En geland bestudeert de vraag, of in eucharistievieringen via de tv brood en wijn als het ware op afstandsbediening geconsa creerd kunnen worden. De commissie is hiervoor een Zweeds tv-prograrn gaan bekij ken, waarin de kijkers werd ge vraagd brood en wijn bij het tv- toestel te plaatsen voor conse cratie tijdens de dienst. Men is hiertoe gekomen omdat veel zieken en ouden van dagen liturgische vieringen alleen via de tv kunnen volgen. Zij blijven daarvoor dikwijls verstoken van geregelde ontvangst der sacra menten. Vooral voor bejaarden en zieken kan dit een groot ge mis betekenen. Binnen de commissie, die de kwestie officieel in april gaat bespreken, gelooft men echter niet, dat Engeland het Zweedse voorbeeld zal navolgen. Volgens de godsdienstige programma leider Stephen Wade zou een „tele-consecratie" in strijd zijn met een hele reeks voorschrif ten van de anglicaanse kerk en evenzeer van de r.k. kerk. Ook zouden mensen, die zich met zwarte magie bezighouden, er misbruik van kunnen maken, zei hij. Zwarte magie is in Enge land weer in opkomst. Bedankt voor Londen (Dutr church; toez.): S. Nijdam te 1 Haag-Loosduinen; voor Leerdam r( Voordouw te Rotterdam-IJselmjti de. GEREF. KERKEN p Aangenomen naar Amersfoort: i Popma te Hoofddorp. t s GEREF. KERKEN (VRIJG.) L\ Beroepen te Marienberg en te lie monton (Can.): S. Cnossen te Sj kenburg-Noord. (n h GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haamstede: J. C tfc. Ravenswaay te Terneuzen. n Bedankt voor Poortugaal en Nieuwerkerk (Zld.) R. Boogaard} Leiden; voor Beekbergen: J. Kleppe te Woerden. VRIJE EV. GEM. Beroepbaar: F. Mollema. Bulthi singel 88, Bergum. DOOPS. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Eindhoven: Vooistra te Middelburg, Goes Vlissingen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Monnickendi kand. M. Erkelens aldaar. ZEIST De veertig deelnemers j het weekend „Homoseksualiteit de kerken", georganiseerd door COC te Woudschoten bijeen, h ben een appèl op de kerken geds om de bevrijding die het evangt predikt, gestalte te geven. De aanwezigen „constateren nat lijk een scherpe tegenstelling tusT de geest van het evangelie en datf ne wat het instituut kerk, dat tf( aanzienlijke macht in de samerl ving uitoefent, belichaamt. W name wat betreft de houding dieh kerk inneemt ten aanzien van s( sualiteit in het algemeen en horal seksualiteit in het bijzonder, r deelnemers staan afwijzend tegej ver de kerk als hoedster van k publieke moraal, maar voelen zU in hoge mate betrokken bij vele A dere gelovigen om hen heen. Mé3 daarom zien zij zich genoodza» het wegnemen van belemmering en het tegengaan van discrimina. binnen de kerken van onderaf aan] pakken en roepen anderen op da|J in met hen mee te doen. In concrt denken zij hier onder andere aan li beleid en de vormgeving daara j van mannen en vrouwen die in e 1 gemeente predikant of priester len worden", aldus het appèl. Schepping en wetenschap door drs. A. van Delden. Uitgave Buijten Schipperheijn, Amsterdam; 206 pa 20 gulden. De heer Van Delden is bekend worden doordat hij samen.met W. J. Ouweneel de EO-uitzendingE over Schepping of Evolutie orgai seerde Dat dilemma komt ook in i boek uitgebreid aan de orde. Da 2 aan gaan vooraf hoofdstukken ot de verhouding tussen geloof en 2 tenschap en over het „bijbels reldbeeld". Van Delden betoogt, 1 de Bijbel geen „natuurwetenschi 1 pelijk verouderd wereldbeeld" gee maar een geloofsbeeld in de taal v een kijkbeeld. Hij schaart zich a de zijde van de creationisten 1 zijn die natuurwetenschappers, er op grond van de Bijbel in h werk van uitgaan, dat God de1 wereld in zes dagen heeft gesel pen), maar hij vindt wel, dat 1 creationisme te veel blijft hangen het aanvallen van de zwakke punt /an de evolutietheorieën, in pla; van eigen gedachte uit te werkei Dr I. van der Sluis, dermatoloog te Amsterdam en auteur van „Het recht om grootmoeder te doden" (uitgave Buijten Schipperheijn, Amster dam) reageert op de bespreking van zijn geschrift door de Groningse ethi cus prof. dr P. J. Roscam Abbing: In zijn recensie van mijn werkje „Het recht om grootmoeder te do den" (Trouw 20-12-77, pag 2) karakte riseert de heer Roscam Abbing mijn geschrift als ik citeer de koppen: bot, niet objectief, onbehoorlijk, scheldachtig, en onjuist, terwijl hij de titel schandalig vindt Ik wil hier kort op reageren. Het is in het geheel niet onbehoorlijk om uit de pastorale handreiking 1972 „uitsluitend te citeren de mening van hen. waarvan (sic) de Synode zegt. dat zij daar vooralsnog geen ja of nee op zegt." Ik heb met mijn citaat alleen willen aangeven, hoever sommige christenen al op een m.i. gevaarlijk hellend vlak zijn afgegle den. Daartoe heb ik natuurlijk de meest krasse passage uitgekozen uit de tekst. Duidelijk blijkt uit mijn citaat n.1. uit de woorden „ver- scheidenen menendat het hier gaat om de mening van maar een deel van de samenstellers van de handreiking. Roscam Abbing had blijkbaar graag gewild dat ik dit feit wat meer nadruk had gegeven. Dat heb ik niet gedaan omdat uiteinde lijk, blijkens het verslag in de NRC van 23 februari 1972 (p. 3) de gehele tekst met algemene stemmen werd aanvaard, en zelfs onder applaus, iets wat de Synode, volgens datzelf de verslag zelden of nooit doet. Er is niets onbehoorlijks aan mijn manier van citeren. Op grond van deze geheel denkbeel dige onbehoorlijkheid en van een puur verbale aanmerking op mijn definitie van euthanasie, die niet van materieel belang is, vindt hij dat ik het „vertrouwen (van de lezer) niet altijd waard" ben. Van dat „niet altijd" maakt hij maar meteen: al tijd niet, door mijn hele geschrift niet objectief te noemen. Dit gebrek aan objectiviteit zou ook blijken uit het feit dat ik voortdurend zelf aan het woord zou zijn, en op een „schel- dachtige" toon. Daar is niets van waar. Met uitzondering van het woord vooraf en de conclusie, geef ik nergens commentaar, behalve op één plaats, en die plaats citeert Ros cam Abbing nu juiat Ik heb integendeel de feiten laten spreken. In dit werkje heb ik aange toond, aan de hand van een vrij groot aantal documenten zeker 150 k 160, die men in een uitgebreid noten apparaat kan vinden dat wat de euthanasie-aanhangers aan de orde stellen, helemaal niet is alleen „het legaliseren van het bespoedigen van de komst van de dood op ver zoek zoals Roscam Abbing be weert. Ik heb aangetoond, dat een groot deel van de euthanasie-aan hangers veel meer wil, en dat de vrijwillige euthanasie alleen de eer ste stap is op een weg, die inderdaad leidt naar het recht om grootmoeder te doden. En ik heb dat aangetoond met citaten van voorzitters, vice- voorzitters, bestuursleden van alle verenigigngen voor vrijwillige eutha nasie in Nederland, Engeland en Amerika. Mijn onderzoek heeft nieuwe feiten aan het licht gebracht, die een in dringende waarschuwing inhouden tegen de dreigende gevaren. Het is jammer dat uit Roscam AbbLng's recensie weer eens blijkt, dat het uiten van zo'n waarschuwing in Ne derland een schandaal is geworden. Tot zover dr Van de Sluis. Prof. Roscam Abbing reageert hierop als volgt: De gewraakte koppen zijn geen van alle door mij geplaatst maar door de krant. Zij gebruiken wel woorden die ik gebruikte, maar dikken die aan. Voor wat ik schreef, sta ik. Ik blijf het onbehoorlijk vinden uit een bij zonder weloverwogen pastorale handreiking van de N.H. synode al leen de constatering te citeren dat verscheidenen menen dat de vraag ernstig genomen moet worden of een bejaarde met een verzadigd le ven die mentaal gaat aftakelen en anderen tot zorg en last wordt, in geloof tot inzicht mag komen dat hij uit het leven mag gaan vertrekken, in welk geval hulp van een ander daarbij niet onverantwoord zou zijn. De synode liet die vraag open. Van al datgene waar de synode wel ant woord op gaf, wordt niets gezegd. Uit deze uiterst voorzichtige opmer king dat bepaalde vragen ten aan zien van vrijwillige, zelfgevraagde(l) euthanasie niet bij voorbaatr per se negatief beantwoord moeten wor den maar in discussie mogen blij ven, blijkt volgens de auteur 'hoe ernstig Nederlandse christenen door het euthanasie-virus waren aange tast'. Het hele geschrift aan de tot-stand-koming waarvan artsen van naam meewerkten wordt dan 'een weinig verheffend staaltje van meeloperij met de intellectuele mode van het ogenblik' genoemd Het foute van de definitie die de auteur hanteert, is echt geen klei nigheid. Volgens zijn omschrijving valt de door de synode in het mid den gelaten zelfgevraagde actieve euthanasie er nog niet eens onder! De auteur boogt er nu op dat heeft aangetoond dat vereniging voor vrijwillige euthanasie alt ook mensen bevatten, die veri willen gaan. Ik heb dat niet o kend. Ik ben zelfs begonnen metz tijdrovend snuffelwerk te prijz boeiend en nuttig te noemen. 1 gaat echter niet aan alles voorti rend te beoordelen naar de me extreme uitingen van enkeling Terwijl een zeer genuanceerd d ken nodig is om recht te doen complexe problemen, wordt t tenslotte alles op één hoop gego door iemand die in zijn voorwot aankondigt nu eens iets anders bieden dan het 'gebruikelijke treem genuanceerde gezever', de auteur wil waarschuwen tej ernstige gevaren op dit terrein, zijn goed recht. Dat is ook naar n inzicht nodig. Die waarschuwini echter alleen goed te beluisteren hij die waarschuwt toont het one havige probleem ernstig te nen en zijn tegenstander niet voor d verslijt. Om misverstanden te voorkom de auteur heeft mijn studie o euthanasie in 'Toegenomen vera woordelijkheid' niet genoemd: p soonlijk ben ik niet geraakt. Tot zover prof. Roscam Abbing. redactie sluit hiermee de discus!

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2