Cruise: niet voor elke beurs Meer jeugd bij NCR(eis)V 3 Hutten Verschillen Zwartkijker Veel zien Rederijen Cruises op maat Vooroordelen Zeeziekte Richtsnoer Exclusief Busreizen Toekomst 3 JfSDAG 17 JANUARI 1978 ZOMER TROUWKWARTET PAGINA PS25-RH27 Dat is natuurlijk onzin, |zo'n slagzin: „In elke beurs past een vaarva kantie". Dat mogen de bollebozen onder de re- Jclamejongens je dan wel voorhouden, maar 't is 1 gewoon niet w&£r, als je J er tenminste van uit 5 gaat, dat ze geen rond- j tocht over het IJssel- ,]meer bedoelen. Varen of cruisen is nog steeds een wat dure zaak vergeleken !met een vliegvakantie, al i»J doen de prijzen in de brochu- .1 res dat nauwelijks ver- 3i moeden. |wanf natuurlijk: ook de rede- brijen timmeren het meest aan de weg met hun vanaf-prij- zen. Maar juist in de scheep vaartwereld kan daar een nogal erg vertekend beeld mee worden gegeven, want vrijwel nergens zijn de ver- schillen tussen minimum en maximum zó groot. Voor een belangrijk deel zit 'em dat in de accommodatie. Het maakt nogal wat uit of je in een vierpersoons binnen hut met stapelbedden op het laagste dek ligt dan wel in een tweepersoons buitenhut aan het zonnedek. Vele hon derden guldens per persoon scheelt dat, maar dat ontdek je pas als je even verder bla dert in de brochures. Neem nou bijvoorbeeld zo'n 15-daagse cruise naar de Ca- narische eilanden. Die kost volgens de advertenties maar 1530 gulden per persoon. Een leuk prijsje denk je dan, nau welijks duurder dan een vliegvakantie. Maar twintig bladzijden verder lees je dan, dat die prijs wél alleen geldt voor een vier persoons bin nenhut op een tussendek en dat je dan ook nog op elkaar gestapeld moet slapen. Boek je een tweepersoons binnen hut (ook met stapelbedden) op datzelfde tussendek dan wordt die prijs al direct 2150 gulden. En wil je een twee persoons buitenhut dan wor den die verschillen nog gro ter. Voor het sloependek een dikke drieduizend gulden, op het zonnedek zelfs 4780 gulden. En dat heeft dan alléén met de accommodatie te maken. Want sinds ook de rederijen zich op de markt van het so ciaal toerisme hebben gewor pen (daarmee bedoelt men doorgaans niet meer dan het omzet leverend massatoeris me) zijn de klassen afge schaft en zit die luxe zonne- dekker dus gewoon aan tafel met de vakantieganger die zijn nachten doorbrengt in het diepste binnenste van het schip. Zelfs een extra krab- cocktailtje zit er voor hem niet In, althans niet zonder bij te betalen. Dit is nog maar één voor beeld. Voor vrijwel elke reis kan men die verschillen vin den als men spit in de kleine lettertjes, doorgaans vér ge houden van de foto's met blitse schoonheden op de kleurenpagina's. En als je verder spit noteer je nog méér. Bijvoorbeeld, dat bij veel reizen ook nog eens ha venrechten worden gere kend. Op de meeste is dat 50 gulden per persoon, maar er zijn er ook, waarvoor je meer dan 100 gulden moet neertel len. Om dan niet eens te pra ten over de fooi, die op zo'n vaarvakantie voor het bedie nend personeel wordt ver wacht: vijf procent van de passageprijs. Vrlóg derhalve aan die recla me-bolleboos: hoe omvang rijk schat hij die „elke beurs". Een vraag, die het volgende antwoord zal leve ren: cruisen dat betekent zonnen aan dek, zwemmen in de pool, excursies maken, luieren en feestvieren tot in de kleine uurtjes. Of anders: die hut is zo belangrijk niet. Daar slaap je alleen maar in en of je dat gestapeld doet of niet, je merkt er niets van, 't is toch donker. Nuchter geredeneerd is dat juist Maar als je nou eens met z'n tweëen op vakantie wilt (het gros van de cruisers neemt geen kinderen mee) en je stelt er geen prijs op je slaapruimte met een ander echtpaar te delen. Of: als je het nou prettig vindt na een dag vol zon je voor het diner even privé terug te trekken voor een glaasje uit de tax free fles en uitzicht op zee (vanuit een buitenhut)? Bespiegelingen van een no toire zwartkijker? Neen. Maar 't moet wel even ge zegd, dat ze het vakantievie- ren op zee voorstellen als een mogelijkheid voor iedereen. Dat nog maar 25.000 vakan tiegangers voor een cruise boeken wijst op het tegen deel. Wél een voordeel van zo'n vaarvakantie is. dat hij volle dig „all in" is. Niet alleen zijn alle maaltijden in de prijs be grepen, ook het entertain ment zit er in. Vaak is dat het optreden van artiesten, soms ook filmvertoning. En dan het belangrijkste pré: je wordt in de gelegenheid gesteld in korte tijd veel te zien. Dat blijkt vooral bij cruises langs de Griekse ei landen, waar in één week al gauw zo'n vijf eilanden wor den aangedaan. Maar ook op verdere bestemmingen, voor al in het oostelijke Middel landse Zeegebied, waar door gaans Egypte, Israël en Liba non in één reis worden bezocht. Vooral deze reizen zijn de laatste jaren sterk in popula riteit gestegen (een beetje ten koste van de cruises naar de Canarische eilanden). Ieder nieuw schip, dat in de vaart wordt gebracht, boekt gelijk een volle bak, tot diep in het naseizoen. Gebieden, die eveneens snel in trek komen zijn de Scandi navische wateren en de Cari bische eilanden. Die laatste zijn nogal prijzig omdat er een vliegretour Amsterdam- Miami inzit. Als het hele tra ject wordt gevaren, liggen de tarieven echter sympathie ker. De Baltic Shipping Com pany biedt al een 33-daagse Caribische reis aan voor 2150 gulden (vanaf!). Sterk prijsbepalend voor een cruise blijkt in de praktijk de nationaliteit van de rederij. De Nederlandse Holland Amerika Lijn en sommige Noorse maatschappijen bij voorbeeld hanteren gepeper de tarieven. Oosteuropese re derijen daarentegen zijn aan zienlijk goedkoper. In de elk jaar feller wordende concur rentieslag lijken de verschil len steeds verder te groeien. Door de bank genomen kan bij die Oosteuropeanen de vuistregel worden gehan teerd: 100 gulden per dag (in Een cruise op maat: dat kan. Ze zijn er van een paar maanden, van twee weken en ook kortere van een dag of vijf, zes. Die laatste betref fen meestal de cruises langs de Griekse eilanden en kun nen worden gecombineerd met een week verblijf in At hene of op een Grieks ei land. Elk goed reisburo kan daarover inlichtingen geven. de goedkoopste categorie dan). De accommodatie is dan echter vaak wat eenvou diger. Er zijn maar weinig tweepersoons hutten en veel al ontbreekt een eigen bad kamer. Ook de sfeer aan boord is een tikkeltje gewoner. Wordt bij de dure rederijen bij evene menten aan boord avondkle ding wel op prijs gesteld (al hoef je als je geen smoking hebt die daarvoor niet aan te schaffen), bij de Russen mag een gewoon pak met stropdas óók. Net zoals trou wens op de meeste andere cruises, want als gesproken wordt over dure rederijen worden de duurste bedoeld (met wereldcruises enz.). Op de doorsnee-vaarvakantie kom Je smoking zelden tegen (voor de dames: wél een lange rok). Die kleding blijkt in de praktijk, zo ervaren reisorga nisaties, voor velen nogal een barrière te vormen. Dat houdt nauw verband met het image, dat de cruise nog steeds (maar ten onrechte) blijkt te hebben. Een andere barrière: de ver wachte zeeziekte. Vaak óók ten onrechte. Vrijwel alle schepen zijn uitgerust met stabilisatievinnen. Boven dien is er een arts aan boord met een kast vol pillen. Die vooroordelen weg te ne men blijkt de touroperators en rederijen nogal wat moei te te kosten. Door het begrip cruisen te vervangen door vaarvakanties heeft men al geprobeerd het imago te po pulariseren. Maar daarin slaagt men slechts matig. Vooralsnog zijn het met name de Amerikanen en Duitsers, die voor hun vakan tie de zee op gaan. EIn de jaarlijkse parade van de grote reisorgani satoren, die zich vaak stuntend in het licht van 50 de publiciteit laten 3 i plaatsen, blijft de 1NCR(eis)V altijd nogal bescheiden achter de schermen. Geen show rond het uitbrengen van het nieuwe programma, geen ronkende slagzin nen. Het legertje getrou wen lijkt daar ook nau welijks behoefte aan te hebben, want al jaren blijft het ledenbestand koppig schommelen rond de 31.000; het aan tal kernleden de men sen, die nooit met een andere touroperator op stap zullen gaan is zelfs toegenomen tot zo'n 27 procent van het totaal. aar wat het bestuur het leest aanspreekt, is dat zich jde laatste jaren onder de aan- ras een groeiend aantal jon geren bevindt. Reden, waar om men dit jaar voor het eerst ook reizen heeft georga niseerd voor Jeugd tussen 14 en 18 jaar. Ret imago van vroeger, zoals dat bij de buitenwacht nog wel leeft, het zwart van de mannenbroeders psalmzin gend recreërend en de geiten- harenwollen sokken, is verle den tijd. Wie het nieuwe zo- merprogramma voor het eerst in kleur doorbladert, merkt, dat de NCRV even we reldwijd opereert als andere touroperators. Hooguit valt te constateren dat de dames die doorgaans de brochures plegen te sieren, bij de NCRV wat degelijker in het textiel zitten, maar dat zegt natuur lijk verder weinig over de in houd van de reizen. Heeft de NCRV zich dan ver- commercialiseerd? Voorzit ter mr. H. Statema wil over die vraag geen twijfel laten: .De NCRV is nog steeds een vereniging met een richt snoer: het evangelie. Wie met ons op reis gaat, moet dat aanvaarden en ermee instem men. Vandaar ook, dat ieder een die bij ons boekt, geacht wordt lid te worden. NCRV- klanten moeten aanspreek baar zijn op het principe van de vereniging. Overigens kost dat maar een symbo lisch bedrag een tientje, waarvoor ze dan maandelijks het verenigingsblad krijgen, toegestuurd." Die aanspreekbaarheid in de praktijk: Statema laat daaro ver noteren .het dienstbaar zijn aan elkaar", maar zegt erbij, dat het NCRV-principe ook in de aard van de reis tot uiting komt. 's Zondags wordt er niet ge reisd. Nog steeds niet. Het aantal leden, dat dat ook niet wil, groeit zelfs, 's Zondags ook een kerkdienst, als dat mogelijk is. En voor en na de maaltijden gebed. Opmerke lijk noemt hij het dat veel reizigers daar op staan: als een kerkdienst eens onmoge lijk blijkt, wordt er geklaagd Verder .We proberen van onze groepen zoveel mogelijk grote families te maken. De meesten stellen daar ook prijs op. Samen reizen, sa men aan tafel en na afloop vaak een goede discussie. Die gebondenheid blijft dikwijls nog lang né de vakantie." Reistechnisch gebiedt het in verhouding vrij kleine aantal vakantiegangers (van de 31.000 leden boeken er jaar lijks ongeveer 11.000 (een reis) enige beperking. Directeur C. L. J. Opperman daarover: .We kunnen na tuurlijk geen honderden appar tementen in bulk voordelig inkopen en garanderen dat ze vol komen, zoals de grote touroperators dat doen. Ons aantal is daarvoor te klein. Zulke reizen hebben we dan ook niet in ons programma. Maar aan de andere kant heeft het ook zijn voordelen, dat je klein bent en niet met winstoogmerk hoeft te wer ken. Waar andere touropera- tors zich alleen richten op de grote aantallen omdat daar uit de winst komt, kunnen wij ons veroorloven reizen te organiseren voor zelfs tien deelnemers. Bergsportreizen bij voorbeeld, of kunstreizen. Arrangementen, waarvoor nooit grote groepen worden gevonden. In dat opzicht zijn wij vrij exclusief." Nog steeds houden die kleine aantallen in, dat een groot deel van hetNCRV-program- ma uit busvakanties bestaat, al groeit het aandeel van de vliegreizen. Geldelijk gezien lijkt de vereniging met die laatste in het nadeel te zijn. Doordat niet kan worden ge charterd, moeten de meeste reizen op de lijndienst wor den uitgevoerd, wat hogere prijzen betekent. .Maar", zegt Opperman, .die ver schillen zijn vaak lang zo groot niet als de cijfers doen vermoeden. Wij werken niet met vanaf-prijzen. Elke reis is afzonderlijk geprijsd, goo chelen met seizoentoeslagen doen we niet. Alles is hele maal ,all in', inclusief de fooien." Nóg een onderscheid: de be geleiding. .Die begint bij ons op het punt van vertrek. Zo wel tijdens de reis als het verblijf is er iemand bij de hand. Allemaal vrijwilligers, die hun werk gratis doen. Oók kostendrukkend dus." De toekomst voor een chris telijke reisorganisatie? Mr. Statema: .Als we geen aan was uit Jongerenkringen zou den hebben, zouden we twij felen. Nu dit niet het geval is, blijven we hoopvol." Dat die toekomst er nog lijkt te zijn, blijkt behalve uit de modernere Jas, waarin het programma is gestoken ook uit de nieuwe behuizing: met het deze maand betrokken kapitale pand aan de Haagse Prinsestraat heeft de NCRV zichzelf een reisetalage gege ven, die nauwelijks in ver houding met het ledenbe stand lijkt te zijn. In plaats van zich te consoli deren werkt de vereniging aan een nieuwe groei. Een nieuw ledenpotentieel ziet zij ook in het katholieke volks- deeL Opperman: .Dat groeit vrij sterk. Op een van onze laat ste reizen naar Israël nog steeds het klapstuk van ons programma hadden we zelfs zes pastoors. Kijk, als Je dat ziet, dan zeg je: er is nog lang geen reden te twijfelen aan ons bestaansrecht."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27