Veel zien? Stap in de bus Treinreis: vraag kortingen Programma Groei Veel zien Voorbeelden Jeugdkaart Autotrein Drie groepen Vergelijking Prijzen Voor trein-vakantierei- ten kan men behalve bij veel reisorganisatoren terecht bij de spoorwe gen en de FTS. De spoorwegen, die hun ar rangementen op de markt brengen via het NS-reisbureau Trans, hebben de aanbiedin gen verpakt in de bro chure „NS Vakantierei- sen". In sommige geval len worden de treinrei- ten gecombineerd met busreisen (zoals door Scandinavië). Nieuw in de gids tijn onder meer reisen naar Wales, Ne- der-Oostenrijk, het Duitse Odenwald en een gecombineerde reis Denemarken/Noorwe gen. De brochure is op de stations verkrijgbaar evenals die van de FTS. DINSDAG 17 JANPARI 1978 ZOMER THOOWKWARri^PAOniA^PSigjlHgl^ Bij velen zullen beeld en herinnering nog die van zo'n twintig jaar terug zijn. Uit de tijd dat vlieg- charters nog niet beston den en een vliegvakantie alleen was weggelegd voor de welgestelden en de rest voor buitenland se vakanties voor het grootste deel was aange wezen op de bus. Dat beeld: het wat krak kemikkige rammelende kavalje, waarmee je nooit echt ver weg kwam zonder tenminste een maal pech onderweg die herinnering: ver moeiende reisdagen en een doorgezeten achter werk als je de pech had, dat je stoel toevallig bo ven het achterwiel stond. Maar dat nu is verleden tijd Die bus van toen bestaat niet meer, althans voor geen an dere doeleinden dan gast arbeiders naar hun werk te rijden. In de toeristische we reld werd de bus een touring car met luchtvering, een krachtige geluidlozer motor, verstelbare stoelen, een ge forceerd luchtverversingssys teem en soms een toilet en bar aan boord. Even zeer trouwens veran derde het publiek. De hela- hola-groepen met de feest neuzen vliegen nu meer dan dat ze bussen. De busreiziger anno 1978 laat zich eerder typeren zo heeft onderzoek uitgewezen als een wat eli taire toerist, die niet als hoogste eis stelt het snelle wegwezen om gelijk plat te kunnen gaan op een van de zonnestranden. maar er meer waarde aan hecht van zo'n vakantiereis ook wat over te houden. Meer te zien dus. Zijn leeftijd is gemiddeld vijftig jaar en zijn opleiding ligt boven het gemiddelde. De groep van dat soort va kantiegangers blijkt vooral de laatste jaren in verhou ding sneller te groeien dan die van de vliegende toerist: vorig jaar waren het er al Soms kunnen die verschillen 500 gulden bedragen, maar het gemiddelde ligt rond de 200 gulden (de Ingebouwde bus-excursies vergroten dit verschil nog). Het gaat hier dan om de standplaats- en pendelreizen (vooral op pendelreizen naar Oostenrijk zijn de verschillen vaak aanzienlijk). De rond reizen zijn veelal aanzienlijk duurder, zeker als men daar bij gebruik moet maken van bootverbindingen. Zo kost een 15 daagse rond reis door Ierland al gauw 1800 gulden, terwijl in Scandina vië de meeste prijzen vaak boven de 2500 gulden komen (meestal gaat het hier echter om wat langere reizen). Door de bank genomen zul len het dus meestal niet de financiële voordelen zijn, die voor een busreis doen beslis sen. Wél de wetenschap, dat men van zo'n reis wat meer overhoudt dan een bruine huid alleen, meer te zien krijgt. Als men wil zelfs zeer veel, want in veel buspro gramma's zitten ook reizen naar landen als Rusland en Turkije (op die afstanden zijn de bussen meestal uitgerust met toilet en bar), voorts (bij voorbeeld) reizen naar Joe goslavië, gecombineerd met een bootreis naar het zuiden. De bustouroperators zijn er van overtuigd, dat de reik wijdte van de bus in de naas te toekomst nog groter zal worden. Reizen naar het mid den en verre oosten liggen al In het verschiet. In combina tie met die ontwikkeling óók: een verdere vergroting van het comfort. Dat betekent: meer ruimte in de bussen door het aantal zitplaatsen te beperken, voor iedereen een tafeltje, een keukentje met bar en een toilet aan boord en filmvertoning tijdens de reis. Zelfs het aanbrengen van slaapcabines behoort tot de mogelijkheden. In Duitsland rijden er al enkele van deze hotelbussen. Binnen vijf Jaar, voorspelt Hans de Jong, zal dit soort reizen ook op de Nederlandse markt te koop zijn. Wie met de trein in het buitenland wil reizen, doet er goed aan zich eerst terdege over de ta rieven te laten informe ren. Er zijn namelijk ook óver de grens nogal wat kortingsmogelijkheden. Voorheen kwam men daar moeilijk achter omdat lang niet al het balie-personeel van de Nederlandse stations geheel op de hoogte was van de nogal ingewikkelde regels. Maar sinds kort is dat veran derd: aan elke balie beschikt men nu over een speciale voorlichtingsbrochure waar in alle mogelijkheden van re ductie op buitenlandse spoortrajecten zijn opge nomen. Nooit dus zomaar een kaartje Madrid vragen, zeker niet als men met meer personen gaat. Door nadrukkelijk naar de voordeeltjes te vragen kan men zich soms enkele hon derden guldens besparen. Zomaar een paar voor beelden: In Frankrijk geldt korting voor gezinnen als deze uit tenminste drie personen be staan. De eerste twee leden betalen de volle reissom en vanaf de derde hoeft maar een kwart te worden betaald. Voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar geldt zelfs maar een 12,5 procents tarief. Daarnaast zijn er speciale abonnementen zoals de Car te Vermeil (voor bejaarden): de kaart kost 16 gulden en geeft recht op 30 procent kor ting op alle Franse lijnen. Wie twee weken kriskras door Frankrijk wil sporen kan uit de voeten met een algemeen abonnement (330 guldenwaarmee men onbe perkt kan reizen In Engeland kent men onder meer de Britrailpass Voor bijvoorbeeld 15 dagen kost deze 235 gulden, waarvoor men onbeperkt door heel Groot-Bnttannië (dus ook in Schotland) kan reizen (voor jongeren tot 22 jaar is hij nog voordeliger). Voor Londen- gangers is er het Go-as-you- please-ticket, dat recht geeft op drie, vier of zeven dagen gratis gebruik van onder grondse en bussen (voor ze ven dagen 46 gulden). Duitsland heeft (voor bejaar den) de seniorenpas. waar mee men 50 procent reductie op de enkele reisprijs krijgt. De A-kaart kost 55 gulden en is slechts geldig op dinsdag, woensdag en donderdag, met de B-kaart (108 gulden) kan men alle dagen reizen. Een andere kaart: de DB-Tourtst- Karte: een algemeen abonne ment, waarmee men behalve op het hele spoornet ook op een aantal toeristische buslij nen kan reizen (negen dagen 220 gulden). Ook voor Luxemburg, Oos tenrijk. Zwitserland, Italië, Spanje. Portugal en de Scan dinavische landen zijn er der gelijke voordeel-aanbiedin gen. Die allemaal op een rij te zetten zou een boekwerkje vullen. Maar op de stations en een aantal reisbureaus weet men er (nu) alles van. Voor héél West-Europa (plus Hongarije en Roemenië) gel dig is de Carte Inter Rail voor jongeren tot en met 22 jaar. Die kaart kost 375 gulden, is een maand geldig en geeft recht op gratis sporen in alle landen, terwijl men er op boottrajecten en autobuslij nen reducties mee krijgt. Voor jongeren tot en. met 25 jaar zijn eveneens voordelige abonnementen mogelijk. Be halve op de stations kan men daarvoor ook informeren bij de NBBS-reiswinkels, en de reisorganisatoren Transalpi no en Magic Train in Am sterdam. Al die voordelen uit te plui zen kost uiteraard nogal wat tijd, maar wie die moeite neemt, zal ontdekken dat men er mee kan verdienen. Rekenen loont ook trouwens voor wie overweegt de auto op de trein mee te nemen. Natuurlijk kan men een kaartje kopen voor de autos- laaptrein van NS. maar dat kampeerterrein, het vervoer (enkele reis) per Zonexpres van zowel die twee personen als de auto en de maaltijden onderweg. Natuurlijk hoeft men van dat kampeerterrein geen gebruik te maken en kan men eenmaal ter plaatse, zelf een andere bestemming zoeken. Verschil met de au- toslaaptrein (bij twee perso nen): 114 gulden (NS-tarief: 644 gulden alleen voor een enkele reis met auto sec, dus zonder kampeerarrange- ment). Een ander voorbeeld: de kampeerreizen naar Najac, ten zuiden van de Dordogne. Voor twee personen kosten die totaal 430 gulden (waarin hetzelfde is begrepen als bij de reis naar Le Dramont). Het tarief van de autoslaap- trein naar een vergelijkbare bestemming als Narbonne: 605 gulden. Bij deze prijzen komen nog toeslagen voor een lig- of een slaapplaats (als men daar al thans prijs op stelt). De tarie ven daarvan zijn voor NS en FT8 ongeveer gelijk. De FT8 verwacht voor deze reizen vooral belangstelling van vakantiegangers, die wel ver weg met hun auto willen, maar opzien tegen de rit. In de meeste gevallen zal dit de thuisrlt zijn. Voor wie uit Zuid-8panje komt zal Najac een goede op stapplaats zijn om de laatste loodjes wat lichter te doen wegen, voor Itallëgangers. of zij, die langs de FrAnse Rivie ra willen zwerven, Le Dramont. En wat de kosten van zo'n treinreis vergeleken met een autorit betreft: de bereke ning daarvan hangt helemaal af van de vraag hoe men de autokosten calculeert. Maar ook als men alleen benzine- kosten rekent, is het verschil tussen autokosten en spoor- tarief gering. Het traject Le Dramont-Ne- derland is al gauw 1200 km lang. kost dus aan benzine zo'n 150 gulden. Voeg daarbij de ongeveer 75 gulden tolgel- 325 000 (ter vergelijking: in 1960 nog maar zo'n 200.000) en als men de reisorganisato ren mag geloven zit er ook voor komend seizoen weer een ferme groei in. Voor een belangrijk deel komt die aanwas uit de cate gorie van die toeristen, die de toppers van de vliegvakan- tiemarkt wel gezien hebben. Dat de touroperators die ont wikkeling onderkennen, blijkt wel uit de ruimte die zij dit jaar in hun brochures voor de bustoerist vrijmaken. Veelbetekenend is, dat zelfs een organisatie als Necker- mann, die zich van begin af aan helemaal richtte op de vliegtoerist, dit jaar voor het eerst óók die busreizen in zijn programma heeft opgeno men na zich vorig jaar al te hebben begeven op de markt van de eigen-autoreizen. Ook de leveranciers van kant-en-klare vliegvakanties blijken in de bustoerist een mee te pikker graantje te zien al gaat de grote groep nog steeds met de ongeveer veertig gespecialiseerde bus touroperators, waarvan de tien grootste ongeveer een kwart miljoen voor hun reke ning nemen. Grofweg kunnen die busrei zen in drie categorieën wor den verdeeld: de rondreizen (voor de trekkers), de pendel reizen (per bus naar de be stemming) en de zgn. stand- plaatsreizen (met de bus naar de bestemming, eenmaal daar, blijft de bus voor excur sies ter beschikking). Voor die laatste reizen bestaat ver reweg de grootste belangstel ling. Directeur Hans de Jong van de grootste busreisorganisa tie De Jong Intratours in Ba- rendrecht schat, dat 70 pro cent van de bustoeristen voor zo'n reis kiest: „De mensen, die een geheel complete reis willen inclusief de excursies ter plaatse, want die bus blijft daar de gehele reisduur Van dit soort reizen liggen de meeste bestemmingen in het Alpengebied, de Italiaanse merengebieden. noord-Italië, Frankrijk. Duitsland, de Be nelux en sinds kort ook in Engeland. Gebieden dus. die niet verder dan 1000 tot 1200 km weg liggen en in pakweg 2 dag bereikt kunnen worden. Men sen uit deze groep willen doorgaans niet langer rijden." Dat niet al te veel rijden geldt trouwens ook voor de langere rondreizen. De totale afstand mag dan soms vele duizenden kilometers bedra gen. deelt men dit aantal door het aantal dagen, dan komt er gemiddeld door gaans zelden meer dan 300 kilometer uit. Overigens nóg een respectabele afstand, ze ker als er in zo'n reis ergens een twee dagen-stop is opge nomen en de volgende dag dus het dubbele aantal kilo meters moet worden gereden. Vooral ouderen dienen voor zij boeken dan ook terdege het programma te bestude ren Op zich is het elke dag koffers pakken al een ver moeiende zaak, laat staan als daar ook nog eens lange rit ten bijkomen Wie een vliegvakantie met een busreis op prijs wil verge lijken, moet daarbij incalcu leren. dat een busvakantie doorgaans volledig „all in" is. Dat wil zeggen: vol pension, ook onderweg, plus alle ex cursies. Een vliegpakket om vat dikwijls slechts half pen sion of alleen de vliegreis plus de huur van een appar tement. Als men al die ex tra's in de vergelijking be trekt. komt een busreis door gaans voordeliger uit. wordt al gauw een dure zaak. in sommige gevallen een té dure. want voordeliger kan het ook. De FTS (Franse Toeristen Service), het reisbureau van de Franse spoorwegen), biedt daarvoor verschillende mo gelijkheden door de auto- treinreis te koppelen aan een arrangement ter plaatse. Wie dus van deze autotrein ge bruik wil maken, is dus ver plicht ook dat arrangement te kopen. Of liever, hij is dat officieel. Want onder die ar rangementen vallen ook goedkope zgn. kampeerrei zen, een foefje van de reisor ganisatie om door de mazen van de regels door te komen. De voordelen van dit soort arrangementen springen met name in het oog bij een pak ket waarin een staplaats op het kampeerterrein en slechts een enkele treinreis (met auto) is begrepen. Eén voorbeeld: Le Dramont aan de Franse Rivièra. Boekt men op die bestemming een kampeerreis dan kost dat 265 gulden. Met twee personen wordt dat 350 gulden. Daar zitten in de staplaats op het den, de maaltijden onderweg, de overnachtingen en het wordt duidelijk, dat zo'n treinreis behalve comforta beler nauwelijks duurder is. Als men althans met twee personen reist. Met kinderen valt de vergelijking in de meeste gevallen ongunstiger uit omdat ook voor hen het bestemmingsarrangement moet worden betaald. Behalve enkele reizen per au totrein zijn ook retour-reizen mogelijk, maar dan niet in combinatie met kampeerar- ragementen. Men komt dan óf in een hotel óf in een bun galowpark. óf er worden be stemmingen gecombineerd. Zoals de 19-daagse reis naar Najac en Boulourls. De helft daarvan zit men in een hotel de andere helft in een bunga low aan de Middellandse Zee. Met twee personen kost die reis 1600 gulden, maar daar voor heeft dan behalve de reis (metauto retour) ook vol pension. Ter vergelijking: een retour tje Rivièra met de autoslaap- trein van N8 kost voor twee personen 1170 gulden (daar voor heeft men dan alleen de reis met auto).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21