Vergelijken, dan pas kiezen Belasting inbegrepen 'iv V/ 17 JANUARI 1978 ZOMER TROUW TEWARTET PAGINA PS17-RH19 QA er maar aan staan als plannen makende vakantievierder. die van de zomer de grens over wil, dat niet op eigen gelegenheid wenst te doen en zich düs in de armen van de reisorganisator moet begeven. De lawine van reisbrochures is er weer. Ga er maar aan staan, als je dóéruit een keus moet maken, want al die brochures bij elkaar vormen een stapel van meer dan een meter hoog! Geen produkt, dat zo moeilijk valt te kiezen als een vakantie. Niet alleen omdat er (wederom) zovéél aanbiedingen zijn, ook omdat de prijzen nog steeds soms grote verschillen vertonen. Vooral dat laatste maakt het doen van een keus haast tot een onmogelijke opgaaf. Tabellen vol cijfers, voetnoten, afkortingen, reductiemogelijkheden, de programma's staan er vol mee. Direct gevolg van de laatste jaren uit consumentenkringen uitgeoefende aandrang meer informatie te geven. Maar gemakkelijker heeft dat het er allemaal niet op gemaakt. Niet voor de klant, niet voor de ontwerpers, die zich in bochten moesten wringen al die details op paier te krijgen. AL die stralende, weer dikker geworden, reisboeken illustreren dat het de reisorganisaties niet slecht (meer) gaat. 1977 was een vrij goed jaar met name ook door het grote aantal boekingen in het najaar. De slechte zomer in eigen land had velen ertoe doen besluiten het tekort aan zon na de zomer in te halen. En dat effect zal zo verwachten de touroperators ook komende zomer nóg merkbaar zijn. De ervaring heeft hen geleerd dat een slechte zomer thuis meer uitwerking heeft dan de duurste reclamecampagne. Nu al is dat te merken: het aantal boekingen in de eerste weken van januari ligt aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Dat de reismakers elk zoveel mogelijk van die koek willen binnenhalen, ligt voor de hand. De concurrentie is dan ook weer verhevigd. Reclame-slagzinnen zijn niet van de lucht en Neckermann heeft zelfs de STER ingeschakeld voor vier minuten durende tv-spots, een vele tonnen vergende campagne. Juf AAR meer nog dan die competitie valt dit jaar in het oogde strijd om de distributiekanalen. Van het principe, dat reizen alleen verkocht worden via de ANVR-reisbureaus is men al lang afgestapt. Hotelplan, NRV en Christoffel zijn enkele van de weinigen, die er nog aan vast houden. De grote rest nam de banken in de armen, of zoals Neckermann ook enkele spaarbanken en V. en D. Dat alles onder het motto, dat hoe meer je aan de weg timmert, hoe meer je verkoopt. Wie wil, kan bijna op elke hoek zijn stapel vakantiebeloftes binnenhalen. En wét voor een stapel. Veel toeroperators beperken zich niet meer tot het uitgeven van één brochure. De meesten hebben op z'n minst een reisboek voor „all-in"-vakanties en een boek voor de eigen -auto-vakanties (voor de hand liggend, want nog steeds gaan twee van de drie vakantievierders er met hun auto op uit). De kroon spant Holland International, de grootste reismaker (een kwart van de hele markt), die niet minder dan negen brochures over de toonbank schuift. Een initiatief, dat steunt op een uit marktonderzoek gevormde filosofie, dat je de vakantieganger in groepen (clusters) kunt indelen en je dus een segmentatie kunt aanbrengen in je reisdoelen. Dat betekent niet alleen onderscheid maken in vlieg-, bus- en autovakanties, maar ook in zonvakanties en bijvoorbeeld bergen- en meren-vakanties. TP EN en ander onderstreept een ontwikkeling, die zich de laatste jaren steeds duidelijker heeft afgetekend. Namelijk, dat de vliegvakantiemarkt een plafond lijkt te hebben bereikt. De geijkte bestemmingen zijn er nog wel en vormen ook nog wel het leeuwedeel van de programma's, maar de groei is er uit. Er zijn zelfs enkele landen, die het in 1977 aanmerkelijk slechter deden dan vorige jaren. Joegoslavië vooral, maar ook Roemenië en Bulgarije. De reisorganisatoren wijten dit ook aan de mindere service, die er geboden wordt en wat Joegoslavië betreft vooral aan de vrij sterk gestegen prijzen. Een andere bestemming, die in populariteit achteruit ging. was Tunisië (wél veel strand, maar buiten het hotel weinig vermaak). Voor de komende zomer hebben de meeste reisorganisatoren rekening gehouden met die ontwikkeling en minder ingekocht. Met Tunesië timmert vrijwel alleen nog „Reiskompas" aan de weg omdat Of u zich nu via een reisorganisa tie naar vakantieland laat bren gen. dan wel er op eigen houtje op uit trekt, zinvol is het altijd voor af wat extra informatie te be machtigen over het reisdoel. We liswaar worden in de brochures van de touroperators al de nodige tips gegeven, maar die zijn vrij beperkt. Die extra informatie krijgt men bij de verkeersbureaus. Zeker voor de individueel reizende va kantieganger loont het de moeite daar eerst eens op bezoek te gaan. Sommige verkeersbureaus bie den bijvoorbeeld voordelige ar rangementen voor enkele dagen aan; andere (zoals Duitsland) wij zen weer op de mogelijkheid van wat aparte vakanties, zoals reizen langs slotburchten of een vakan tie gecombineerd met een cursus (zweefvliegen, kleien, schilderen enz.) Hieronder complete lijst van lan den. die in Nederland zijn verte genwoordigd. BELGIË: Nationaal Belgisch Ver keersbureau, Leidseplein 7, Am sterdam. Tel. 020-25125L Verkeersbureau, Reguliersdwars- straat 54-58, Amsterdam. Tel. 020- 248431. CANADA: Canadees Nationaal Verkeersbureau, Laan van Meer- dervoort 96, Den Haag. Tel. 070- 464400. DENEMARKEN: Deens Ver keersbureau, Keizersgracht 518, Amsterdam. Tel. 020-226717. DUITSLAND: Duits Reis-Infor- matiebureau, Spui 24, Amsterdam. Tel. 020-241293/4/5. FINLAND: Fins Nationaal Ver keersbureau, Kleine Gartman- plantsoen 21, Amsterdam. Tel. 020- 233059/238713. FRANKRIJK: Nationaal Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, Amsterdam. Tel. 020-247534. GRIEKENLAND: Griekse Natio nale Organisatie voor Toerisme. Leidsestraat 13, Amsterdam. Tel. 020-254212. GROOT BRITTANNIË: Brits Toe risten Bureau, Leidseplein 5, Am sterdam. Tel. 020-234667. BULGARIJE: Nationaal Bulgaars IERLAND: Iers Nationaal Bureau voor Toerisme, Heiligeweg 14, Am sterdam. Tel. 020-250306/246783. ISRAËL: Israëlisch Nationaal Ver keersbureau, Wijde Kapelsteeg 2. Amsterdam. Tel. 020-249642. ITALIË: Nationaal Italiaans Ver keersbureau. Stadhouderskade 103, Amsterdam. Tel. 020-733264. JOEGOSLAVIË: Nationaal Joe- goslavisch Verkeersbureau, Vijzel straat 4, Amsterdam. Tel. 020-220483. MAROKKO: Nationaal Marok kaans Verkeersbureau, Leidse straat 59, Amsterdam. Tel. 020-251683/4. NOORWEGEN: Noors Nationaal Verkeersbureau, Leidsestraat 74, Amsterdam. Tel. 020-222545. OOSTENRIJK: Oostenrijks Toe risten Verkeersbureau, Singel 464, Amsterdam. Tel. 020-255933. POLEN: Pools Verkeersbureau Or- bis, Leidsestraat 64, Amsterdam. Tel. 020-253570. PORTUGAL: Portugees Nationaal Verkeersbureau, Keizersgracht 534, Amsterdam. Tel. 020-220097. ROEMENIË: Roemeens Nationaal Verkeersbureau, Kleine Gartman- plantsoen 17-19, Amsterdam. Tel. 020-239044/233489. SPANJE: Spaans Nationaal Bu reau voor Vreemdelingenverkeer, Laan van Meerdervoort 8, Den Haag. Tel. 070-465900. TSJECHOSLOWAKIJE: Tsje- choslowaaks Reisinformatiebu reau, Leidsestraat 4, Amsterdam. Tel. 020-222788. TUNESIË: Nationaal Tunesisch Verkeersbureau, Leidsestraat 61, Amsterdam. Tel. 020-224971/2. U.S.S.R.: Intourist, Ilonthorst- straat 42, Amsterdam. Tel. f 020-798964. ZUID-AFRIKA: Satour, Leidse- i straat 64-6G, Amsterdam. Tel. 020- 243007. ZWEDEN: Zweeds Nationaal Ver- j kcersbureau, Laan Copes van Cat- tcnburch 131, Den Haag. Tel. 070- j 638919. ZWITSERLAND: Nationaal Zwit sers Verkeersbureau, Konings plein 11, Amsterdam. Tel. 020-222033. de nieuwe directeur van deze organisatie, Herman Behrens, dit land al jarenlang tot zijn specialiteit heeft gemaakt. Landen, die nog steeds goed in de markt liggen, zijn Spanje, dat de inzinking weer helemaal te boven lijkt te zijn en Griekenland en Portugal (wel wat prijzige, maar koppige trekkers). Q VER de prijzen: grofweg kan worden gezegd, dat die met drie tot vijftien procent omhoog zijn gegaan. Die stijging geldt ook voor een per traditie als goedkoopte-eiland bekend staand land als Spanje. De vorig jaar afgedwongen hogere salarissen van het hotelpersoneel vinden nu hun weerslag in de reisprijzen. Trouwens, ook Engeland, het shoppingcentrum van het continent, is ook lang zo voordelig niet meer als de afgelopen jaren. Met enige nadruk moet echter worden gezegd, dat het hier slechts om globale notities gaat. Tussen de aanbiedingen van de touroperators bestaan nog steeds op zelfde bestemmingen vrij royale verschillen. De klant kan daar natuurlijk gebruik van maken. Net als elke supermarkt of de slager om de hoek hebben ook de reismakers hun reclame-aanbiedingen. De krenten uit de pap, waarmee zij breeduit adverteren (en die er nu dan ook al wel uit zullen zijn). Maar let wel: verbindt aan die trekkers nooit de conclusie, dat er goedkope en dure touroperators zouden zijn, als men althans naast de prijs ook de kwaliteit vergelijkt. De winstmarges zijn beperkt en geven de reisorganisatie nauwelijks de kans met prijzen te rommelen zonder ook wat af te doen aan de kwaliteit. COMS betreft die kwaliteit de accomodatie (een appartement pal boven een discotheek, langs een spoorlijn, ver van het strand), kan uiteraard voordeliger worden aangeboden). Soms is de kwaliteit van de maaltijden oorzaak van een lagere prijs (het is geen uitzondering, dat klanten van twee verschillende reisorganisatoren in een zelfde hotel in de eetzaal met scheve ogen naar elkaar kijken omdat de een wél die vijfde gang kreeg maar daarvoor ook een paar tientjes meer betaalde en Goed om even te weten voor hen, die bl| het vergelijken van de relsprelzen van nü en die van vorig jaar op wat té foree verschillen stutten: voor het eerst Is ditmaal de luchthavenbelasting, die vroeger een extra was, In de relssom begrepen. Dat scheelt bijna veertig gulden. Wet dat betreft is er wat meer uniformiteit gekomen. Toe te Juichen, al blijven er nog steeds wensen. Bijvoorbeeld ten aanzien van het kinderkortingen-systeem, waarvoor elke reisorganisator nog zijn eigen regels heeft. Let bij het rekenwerk dus vooral ook déérop. PIEK: tussen 1 Juli en 14 augustus Ga, als het even kon voor 1 Juli of na 27 augustus met vakantie in die weken gaan de Nederlandse scholen er op uit en tussen 15 juli en 5 augustus ook nog eens de bouw. En wat de buitenlandse vakanties betreft. Noordrljn-Westfalen. de Duitse deelstaat, waar wij het meest mee te maken hebben, heeft vrijaf van 29 Juni tot 12 augustus. de ander niet). Invloed kan ook uitgaan van de wijze, waarop de toerist, eenmaal ter plaatse, wordt opgevangen. Staan er twee, drie of vier hostesses ter beschikking of maar één? Word je, éls er iets misgaat, aan je lot overgelaten of kan je te allen tijde een beroep doen op gastvrouwen en -heren? Neem cok de reis. In de praktijk is wel gebleken, dat Nederlandse luchtvaartmaatschappijen duurder zijn maar ook meer service bieden. Met name als mén die vergelijkt met buitenlandse charter-ondernemingen, die vaak met dumpprijzen op de Nederlandse markt opereren, maar er dan ook geen been in zien passagiers, éls er iets misgaat, een nacht lang op een vreemde luchthaven te laten wachten. TJET gaat er maar om welke x waarde je aan comfort, service en kwaliteit hecht. Maar zelfs éls die factoren bij twee verschillende touroperators gelijk zijn en éls het om geheel vergelijkbare arrangementen gaat. betekenen prijsverschillen niet. dat de ene touroperator je het vel over de neus haalt en de ander de hand over het hart heeft gestreken omder het 1 mom van het bevorderen van sociaal toerisme. Wie de prijzen van die arrangementen gedurende alle weken van het seizoen bij elkaar optelt, ontdekt dat de eindbedragen vrijwel gelijk zijn. Het enig verschil is, dat de ene touroperator om bedrijfspolitieke redenen zijn piekprijzen weer op andere weken legt dan de ander en omgekeerd. De klant legt dat de verplichting op meer dan één brochure in huis te nemen, want een leuk financieel meenemertje levert dat altijd op. QPVALLEND in de nieuwe brochures is de overweldigenden groei van het aantal eigen auto-reizen (met de auto op stap en vakantievieren in een van tevoren gereserveerd appartement of bungalow). Veel touroperators hebben die zoals gezegd ook gebundeld in een afzonderlijk programma. Een paar jaar geleden zijn de reismakers er aarzelend mee begonnen. Niet omdat zij daar een belangrijke nieuwe markt zagen liggen tenslotte verdienen ze er veel minder aan dan aan vliegvakanties! maar omdat ze wel moesten. De vliegmarkt leek wat in te zakken en meer vakantiegangers trokken er per auto op uit. Van die ontwikkeling althans een graantje mee te pikken ter compensatie van de teruggang van het vliegtoerisme was hoofddoel. Met in het achterhoofd natuurlijk de hoop. dat die autotoerist tenslotte ook eens een vliegklant zou worden. Of dat laatste is gebeurd, vermelden de statistieken niet. Wél, dat het autotoerisme sindsdien een nieuwe injectie heeft gekregen en nü vrijwel geen enkele touroperator ook al uit concurrentieoverwegingen meer om die autotoerist heen kan. TP EN andere ontwikkeling: de toenemende belangstelling voor busreizen (pardon, touringcar-vakanties). De bus is terug en de markt groeit beter dan die van de vliegreizen. Ook die bustoerist krijgt in de brochures dus meer attentie dan voorheen. Zelfs van een verstokte vlieg-touroperator als Neckermann, die er dit seizoen voor het eerst mee begint (en daarom ook de naam NVR veranderde in gewoon Neckerman Reizen). Een tendens, die de sinds jaar en dag in busreizen gespecialiseerde reisorganisatoren uiteraard niet met gejuich begroeten, al kunnen zij nog steeds bogen op een vaste (en ook groeiende) klantenkring. Die busreizen beperken zich al lang niet meer tot de geijkte vakantiegebieden in Duitsland, de Benelux en de Alpen. Ze gaan ook het water over, naar Engeland, Ierland en de Scandinavische landen, in verreweg de meeste gevallen in de vorm van (wél wat prijzige) rondreizen. Zelfs de spoorwegen doen daar (via het eigen reisbureau Trans) aan mee (weg met de trein, oversteken met de boot en daarna een bustocht). Rondreizen, die overigens ook op het continent worden geboden, tot diep in Spanje, Griekenland en Turkije toe. "QIT die groeiende belangstelling w voor bus- en eigen auto-reizen zou kunnen blijken, dat de vakantieganger wat afraakt van het ideaal van voorheen: luieren in de zon op een ver strand en verder geen zorgen. Hij wil meer zien. Voor een deel is dat waar, zeker waar het de verre busreizen betreft, die in vergelijking met een vliegvakantie veelal duurder uitvallen. Maar voor het toenemend gebruik van de eigen auto geldt dat lang niet in elk geval. Financiële voordelen lijken hier een belangrijker rol te spelen. Voor een gezin met een paar kinderen wordt een vliegvakantie immers een haast onbetaalbare zaak. Het graag als individu op vakantie gaan is een argument, waaraan ook in reiswereld wordt getwijfeld. Bij Holland International gelooft men er nog heilig in (vandaar ook die negen programma's), maar bij Christoffel (de tweede reismaker in ons land) zegt men, dat dit in de praktijk niet is gebleken. Neckermann twijfelt eveneens: vorig jaar was er zo weinig belangstelling voor de „vrije vogels-reizen" (vliegen en bij aankomst een huurauto op het vliegveld), dat ze voor komende zomer geschrapt zijn. Toch: algemeen is de verwachting, dat de zontoppers in de toekomst minder aftrek zullen vinden, althans minder zullen trekken dan de kijkreizen, de arrangementen, die behalve strand ook wat anders laten zien. Uit de reisboeken blijkt dat: de toerist van vandaag wil wat meer naar huis nemen dan het strandkleurtje alléén. o- - J v&l 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19