leer haring maar jiinder kabeljauw oor Nederland Kermisexploitant vindt plaatsgeld veel te hoog Eerlijk is eerlijk Wet op investeringen wordt gedeeltelijk op 1 april ingevoerd landbouwschap tevreden iet regeringsverklaring Vraag naar managers in Nederland nam af Duitse regering ziet geen opleving conjunctuur wie ecJ ht5'A% oen een Be maand rente wenst zonder opzegtermijn^ boete of rentekorting, opent een reservegeld-rekening bij de... b.1020-52 04911 en \Taag naar afdeling Telébanque. Gl BANQUE DE PARIS ET Ormas data- stemen syi jjieuwe voorstellen EG-commissie Noordzee tot voorjaar dicht lonsumentencontact: Geen visie Grote concurrentie door ruimtegebrek Inkrimping Noorse werven overwogen Aarzelende vermindering werkloosheid Trekking premie lening Utrecht Vraag naar elektrisch gereedschap groeit SDAG 17 JANUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS13-RH15 H 5een onzer verslaggevers i [USSEL De Europese Commissie is met nieuwe visvangst- j irstellen gekomen, die voor wat Nederland betreft een r kleine verbetering inhouden ten opzichte van de voorstellen in oktober vorig jaar aan de negen ministers van landbouw visserij van de Europese gemeenschap zijn voorgelegd. Over oude schema's kon geen overeenstemming worden bereikt, j odaag beginnen de onderhandelingen over het door de EG- 1 omissie gelanceerde idee. de voorstellen, die nu op tafel en. krijgt Nederland een haring- igst voor 1978 toegewezen van a 0 ton. tegen 4400 ton in het vorige n. De Noordzee zal voor de ha- gvangst verboden terrein blijven biologen weer geadviseerd heb- over de haringstand ter plekke, advies wordt in april-mei ver- rht. „Mogelijk is. dat de commis- Nederland dan nog wat tegemoet komen," aldus een lid van de jerhandelingsdelegatie. De ha- gvangst in de Keltische Zee zal hele jaar 1978 zijn verboden. Dat ekent, dat die 7700 ton haring een gevangen kunnen worden ten ;ten van Ierland en Schotland. In mochten Nederlandse vissers 12.000 ton haring vangen. mg en schol k de in 1978 te vangen hoeveelhe- tong en schol zijn in de nieuwe irstellen van Brussel iets groter, de commissie voorstellen is het ig-quotum gebracht tot 7200 (was 10) tong en het schol-quotum op 000 (was 36.000) ton. De tong- pgst in 1977 (volgens officiële cij- i) bedroeg rond de 10.000 ton. vangsthoeveelheden van ma tei en koolvis zijn in de nieuwe orstellen eveneens opgetrokken, van makreel zelfs met 5000 ton 32000 ton. Voor de vangst van lauwe wijting en horstmakreel (in so pierland nog niet zo bekend als nsumptievis) is een gemeenschap- iöhijke hoeveelheid vastgesteld. Dat ekent dat Nederlandse vissers do eel van deze vissoorten künnen ngen als ze willen tot Brussel zegt de hoeveelheid „op" is. fo inder hoeveelheden kreeg Neder- ïd toegewezen voor kabeljauw en helvis. Voor beide soorten is het lotum met 2000 ton verminderd, ilgens de heer Tiemstra, directeur- ^neraal van het ministerie van idbouw en visserij, is de vermin- ring van het schelvis-quotum o en ramp, omdat de vissers de hoe- ilheid die vorig jaar is toegewe- i, niet haalden. gemiddelden Nederland vergeleken met de o*|ide commissievoorstellen er iets tter vanaf gekomen, een forse ver- indering valt te constateren als de voorgestelde vangstverdeling ordt vergeleken van de vangstge- iddelde in de periode 1973-76. Dan o puden de commissievoorstellen n vermindering van de totale vis- 'Jgingst in van 30 procent en dat is et hoogste percentage van de EEG- nden. In deze vergelijking levert Negatief bn onze parlementsredactie EN HAAG Het landbouwschap heeft met instemming vast- fsteld, dat in de regeringsverklaring in ruirne mate aandacht is [geven aan de land- en tuinbouwsector. Ook de land- en finbouw zullen een wezenlijke bijdrage moeten leveren bij de [rsterking van het economisch draagvlak van de export, het- fcen een centraal punt is uit de regeringsverklaring, aldus drs P. ukman, de voorzitter van het landbouwschap. agrarische sector zal daarom ook aanmerking moeten komen voor aangekondigde lastenverlichtin- n De voorzitter van het landbouw- hap waardeerde het dat het rege- igsbeleid van het kabinet Van Agt richt is op een inkomensontwikke- ig voor land- en.tuinbouw die in ginsel gelijkwaardig is aan die van en salaristrekkenden. Met vol- lening constateerde hij ook dat in regeringsverklaring aandacht is steed aan versterking van de con- irrentiekracht van met name mid- lgrote agrarische bedrijven. nnsument 't Consumentencontact is teleur- steld over de regeringsverklaring, aarborgen voor de verbetering van positie van de consument zijn in verklaring nauwelijks terug te iden Er zit qua consumentenbe- d geen visie in. aldus het consu- sntencontact Nationale Ziekenhuisraad heeft 't instemming kennis genomen het feit dat de regering veel arde hecht aan zorgvuldig overleg 't alle betrokkenen over de be- ersing van het systeem van de tondheidszorg en de kosten daar- i Om een dergelijk overleg heeft ziekenhuisraad in het verleden rhaaldeli jk gevraagd Ook de orzitter van de Landelijke Huis artsenvereniging, J. W. Jacobie rea geerde om deze reden heel positief op de regeringsverklaring. Het landelijk overleg grondraden. de overkoepelende organisatie van stu dentenorganisaties ziet in het onder wijsbeleid van het kabinet Van Agt een duidelijke verrechtsing. Men vreest dat een strakkere financiële regulering de boventoon zal gaan voeren. Leraren De voorzitter van het Nederlands Genootschap van Leraren de heer J. Roefs noemt de regeringsverklaring een rustig en evenwichtig stuk, waarin veel dingen terug te vinden zijn van wat de lerarenorganisaties altijd hebben bepleit. Tevreden is het NGL met het verlaten van de eensporigheid bij de middenschool, de afschaffing van de loting bij het universitair onderwijs, het opnieuw leven inblazen van de MO-opleidin- gen en de voorgenomen aanpak van de werkgelegenheidsproblematiek in het onderwijs De Reformatorische Politieke Fede ratie is nogal teleurgesteld over de regeringsverklaring. De RPF mist er het ethisch reveil in. Positief waar deert de RPF het afremmen van de bemoeizucht van de overheid. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De wet investeringsrekening, een van de zogehe ten hervormingsvoorstellen van het kabinet Den-Uyl, wordt gedeeltelijk per 1 april ingevoerd. De WIR is bedoeld om bedrijfs investeringen te bevorderen, sommige meer dan andere (selectie ve groei). Groot-Brittannië maar een half pro cent in, West-Duitsland twaalf pro cent, Frankrijk 6.6 en Denemarken 16.5 procent, terwijl Ierland 26 pro cent meer mag vangen. De Europese Commissie benadrukt in zijn voorstellen sterk de nood zaak tot bescherming der vissoor ten. Naast de vangstbeperkende maatregelen en de controle van de vangsten wordt gepleit voor natio nale visserijplannen met daaraan gekoppeld een vergunningenstelsel. In zo'n vergunning is dan vastges teld, wat, waar en hoeveel mag wor den gevangen. De heer Tiemstra toonde zich licht teleurgesteld over de nieuwe voor stellen van „Brussel". „Als ik het geheel bekijk, dan winnen we hier iets en verliezen we daar". „Vrolijk kan ik alleen maar zijn, omdat er nu een mogelijkheid is geschapen om aan de Britse verlangens tegemoet te komen". De heer Tiemstra toonde zich wat optimistischer over de mo gelijkheid dat de ministers tijdens deze onderhandelingen tot een ak koord kunnen komen. Dan zal een jaar als 1977, waarin de vissers van kwartaal tot kwartaal leefden, niet meer voorkomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In geen enkele Europees land zijn de plaatsgelden die kermistenthouders aan gemeentes moeten betalen, zo hoog als in Nederland. Dat zei de voorzitter van de Europese Unie van kermisexploitanten, Max Eberhard, die momenteel in Amsterdam is voor het jaarlijks congres van zijn organisatie. Het zal vandaag in aanwezigheid van prinses Beatrix worden geopend. Eberhard kwam tot zijn uitspraak naar aanleiding van de constatering dat nogal wat Nederlanders op bui tenlandse kermissen staan, vooral in België en Noord-Frankrijk maar ook in Duitsland, Zweden en Canada ter wijl aan de andere kant vrijwel geen enkele buitenlandse ondernemer in Nederland te vinden is. Voornaam ste oorzaak daarvan is het plaatsen- geld, dat tot forse bedragen kan op lopen. Zo kostte het aan de eigenaar van het grootste rad op de Rotter damse kermis 72.000 gulden om daar zestien dagen te staan. Bedragen van vele tienduizenden guldens voor de grote installaties als achtbanen en stands voor botsautootjes zijn geen uitzondering. hun rad veel groter is dan het we reldberoemde „Riesenrad" in het Weense prepark Prater. Dat komt slechts tot 46 meter. Op het congres in Amsterdam gaat het ondermeer om harmonisatie van de btw, een zaak op welk gebied de kermisexploitanten niet achter wil len blijven. Een ander gesprekson derwerp is de gelijktrekking van vei ligheidseisen, internationaal maar ook nationaal. Het steekt de Neder landse bond dat de eisen in Neder land van gemeente tot gemeente verschillen, een zaak die een gezon de bedrijfsviering bijzonder bemoei lijkt. Toch zijn de exploitanten niet pessi mistisch. Want ondanks de veelheid van ontspanningsmogelijkheden van de moderne mens, is de kermis nog steeds bijzonder in trek. Het aantal bezoekers neemt toe. Neder landse cijfers zijn niet bekend. Maar in West-Duitsland, een staat met ongeveer 60 miljoen inwoners telden de kermissen vorig jaar 200 miljoen bezoekers. Dat wil zeggen dat iedere inwoner van de Bondsrepubliek, zui gelingen inbegrepen, meer dan drie maal een kermis bezocht heeft. In het eerste deel van de WIR wor den opgenomen, een basispremie (een gelijk percentage voor elke in vestering). een premie voor investe ringen in probleemgebieden, een „kleinschaligheidspremie" vooral ten gunste van het midden- en klein bedrijf. en een toeslag voor grote projecten (waarvan de kosten ten minste enkele miljoenen bedragen). Het is de bedoeling van het kabinet per 1 januari van het volgend jaar deel twee van de WIR in te voeren. Daarin komen energie- en milieu toeslagen, en toeslagen voor nieuwe productietechnieken (innovatie) Het is nog onduidelijk of investerin gen ook extra beloond zullen worden naarmate deze meer nieuwe arbeids plaatsen opleveren. Het kabinet wacht het SER-advies over een ar beidsplaatsentoeslag af; dat zal in de loop van de volgende maand gereed zijn. Het kabinet zal de steun voortzetten aan bedrijven die in financiële pro blemen zitten- Zulke bedrijven moe ten goede marktvooruitzichten heb ben. De steun is bedoeld om deze ondernemingen „door een dal heen te helpen". Het kabinet zal daarbij waken tegen concurrentieverval sing, aldus de regeringsverklaring. Het nieuwe kabinet hoopt evenals het vorige de steunverlening zo spoedig mogelijk te vervangen door een aanpak-per-bedrijfstak. Het kabinet wenst, dat de Tweede Kamer zich spoedig buigt over de nota regionaal-sociaal-economisch beleid van het vorige kabinet Het kabinet-Van Agt stelt vast. dat ook buiten de „bekende" probleemgebie den (Noorden des lands, Limburg) ernstige situaties zijn ontstaan (Twente) of zullen ontstaan (de rand stad). Een „gecoördineerde aanpak" is geboden. OSLO Een Noorse regeringscom missie heeft voorgesteld de capaci teit van de scheepswerven in Noor wegen te verminderen met ongeveer éénderde in verband met het huidi ge overschot aan tonnage. Boven dien zal het aantal werknemers in 1980 moeten zijn ingekrompen van 20.000 tot ongeveer 14.000. Sinds 1975 is de produktiecapaciteit al met ongeveer tien procent ver kleind. Het zwaarste zullen scheeps werven worden getroffen waar grote schepen worden gebouwd. Dit Jaar hebben de Noorse scheepswerven opdrachten ontvangen, die overeen stemmen met tachtig procent van hun capaciteit Voor het komende jaar wordt tot dusverre nog maar dertig procent van hun capaciteit gedekt door contracten. De Britse minister van landbouw en visserij John Silkln liet zich negatief uit over de nieuwe voorstellen. Hij constateerde dat „Brussel" niet te gemoet is gekomen aan de Britse verlangens, maar er alleen een bewe ging is in die richting. Teleurgesteld toonde hij zich met name dat in de commissievoorstellen niét is gerept over de exclusieve visserijzones van vijftig zeemijl, waaraan Groot-Brit- tannie zal blijven vasthouden. Bovendien was de commissie vaag over de „historische visserijrech ten", die Engeland afgeschaft wil zien. De controle op de vangstbeper kingen via een vergunningenstelsel acht Silkin onvoldoende. „Vergun ningen bieden alleen de mogelijk heid tot controle op plaatsen waar de vis aan land wordt gebracht". Hij wil de controle op de vangstbeper king overlaten aan de kuststaat in de eigen exclusieve visserijzone. Gecompliceerd Die plaatsgelden vormen overigens een buitengewoon gecompliceerd probleem. Aan de ene kant zijn de exploitanten zelf schuldig aan de naar hun eigen mening veel te hoge tarieven. Per week (in het seizoen) is er voor 1.200 standhouders in Neder land plaats in die gemeenten waar op dat ogenblik kermis wordt gehou den. Er zijn echter 1.800 bedrijfjes. Gemeentebesturen houden inschrij vingen waarbij de ondernemers zelf het bedrag kunnen invullen dat ze er voor over hebben om voor plaatsing in aanmerking te komen. Omdat er meer gegadigden zijn dan plaatsen probeert men elkaar te overtreffen door een hoger plaatsgeld aan de gemeente aan te bieden. Aan de andere kant vinden de mees te gemeentebesturen het ook wel plezierig om aan de kermissen flink wat over te houden. Niet zelden wordt het jaarlijkse of halfjaarlijkse festijn gehouden op een markt of ander terrein dat anders als parkeer plaats dient en zolang er kermis is derft de gemeente uiteraard par- keergelden. Verder bestaat er aan de kant van de gemeentebesturen eer der de neiging de plaatsruimte voor kermissen te beperken dan uit te breiden. Dat kan een rol spelen op de speciale terreinen die voor ker missen zijn bestemd maar ook op pleinen, die verfraaid zijn met plant soentjes of bloembakken. Zo'n op zich zelf heel plezierige versiering scheelt de standhouders gauw enke le plaatsen. Gevolg: de concurrentie wordt groter wat de plaatsgelden weer extra opstuwt. De exploitanten verwijten de ge meentebesturen ook onduidelijk heid bij de plaatsing omdat niet automatisch de hoogst biedende in aanmerking komt. Hij weet niet waar hij aan toe is en kan moeilijk zijn seizoenprogramma plannen. Het komt ook voor dat de gemeente twee kleine stands die ieder 2.000 zouden opbrengen, laat schieten als zich een gegadigde met een grotere tent voordoet, die 10.000 biedt. De exploitanten willen dat de ge meente automatisch aan de hoogst biedende een plaats geeft. Is dat dan niet in strijd met de klacht dat de plaatsgelden veel te hoog zijn, om dat de prijzen dan opgedreven wor den? President B. Donks van de Bond van kermisbedrijfhouders BOVAK vindt van niet. Het opbie den is alleen te verhelpen als de kermissen meer ruimte krijgen, zegt hij. Afspraken tussen de onderne mers helpen niet want kermisexploi tant is een vrij beroep. Als je over eenkomsten treft, kunnen er rustig buitenstaanders komen, die zich van geen afspraak iets aantrekken en toch gaan overbieden. En wat het automatisch gunnen betreft; dan kunnen de exploitanten tenminste beter plannen Per slot van rekening zitten ze met soms enorme investeringen, die voor de ingewikkeldste achtbanen kun nen oplopen tot een miljoen gulden. Een investering die door de bank is geïnvesteerd en waarover de onder nemer uiteraard rente betaalt Ze ker een miljoen gulden kost ook het demontabele reuzerad, in Apel doorn gemaakt en met een hoogte van 56 meter het grootste in de wereld. Niet zonder trots zeggen de Nederlandse kermistenthouders dat AMSTERDAM De macro-ecoriomische, sociale en politieke onzekerheden maken het uitermate moeilijk een voorspelling te doen over de „markt voor managers" dit jaar in de hoogontwik kelde geïndustrialiseerde landen in West-Europa BONN De Westduitse regering verwacht dit Jaar nog geen grote opleving van de conjunctuur en slechts een „aarzelende" vermindering van de werkloosheid. De belastingverlaging en de toegezegde verruiming van de overheidsuitgaven zullen zich in de loop van dit jaar uiten in economische groei. Minister Hans Apel van financiën is 'echter tegen „aanvullende conjunc turele impulsen". De mogelijkheden van de staat zijn beperkt. Er bestaat enig pessimisme over de vraag in België en Nederland, waar het bedrijfsleven het moeilijk zal blijven houden en de vraag hoofdza kelijk zal ontstaan door natuurlijke vervangingsbehoefte. Dit staat in een door de Eurosurvey Groep uitge geven publikatie. De Groep is gespe cialiseerd in de werving en selectie voor functies op bestuurs- en mana- gementsniveau. De explosieve vraag naar hoger ma nagement in Nederland die begon in 1976 zette in het eerste halfjaar van 1977 zodanig door, dat 1977 over het geheel genomen een toeneming laat zien. De indruk bestaat echter dan de vraag in het tweede semester aan zienlijk lager was. De belangrijkste oorzaak ligt bij de afwezigheid van enige behoefte bij de belangrijkste grote ondernemin gen, die nog steeds hun kostenni veau moeten aanpassen en moeten inkrimpen. Daarnaast hebben deze meer belangstelling voor investerin gen buiten Nederland met een sterke voorkeur voor de VS. Nu de bouw zeer actief is in het Midden-Oosten neemt de vraag naar buitenlands management in deze sector toe, al dus Eurosurvey. Het probleem van de werkloosheid kan niet met oppervlakte maatrege len worden opgelost. Dit komt door dat de Westduitse economie zich niet evenwichtig ontwikkelt. Dit heeft gevolgen voor de situatie op de arbeidsmarkt. Het te kleine aanbod van vaklieden is hier een voorbeeld van. Apel wil wat betreft de arbeidsmarkt speciale politieke programma's sti muleren. De werknemer moet op ver scheidene terreinen kunnen worden ingezet. Dit is te bereiken door een betere opleiding of door omscholing. De bereidheid om van beroep of ar beidsplaats te veranderen zou even eens gestimuleerd moeten worden. Belemmerend Een onvoldoende vertrouwen in de ADVERTENTIE BANQUE *Tot f 5.000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. «Indien U in de loop van 1978 minder dan de helft van Uw gemiddelde jaarsaldo opneemt krijgt U 1 maand extra rente. Voor meer informatie kunt U een folder aanvragen. «Spaar bij de Banque via Uw eigen Bank-Post- of Gemeentegirorekening. Telefonisch kunt U een rekening openen of informatie aamTagen. U kunt ook terecht bij een van de onderstaande kantoren. PARIBAS DES PAYS-BAS NV \Ms 11 ItDAM-AKM li.M IUU.UA IX IRDRhOCT-EINI»l<>VhN-ENM"MEOfc-<-.IU >NIN(.EN-DEN HAAC-HAARI (u. IIKtlU.kN lILNDGUVMAASTRICI ri NUMht.l.N K( >LKM< >.\D-IU >TTLRI)AM-TILBURl.-UTRECHT VENl.O-WltRT. economische ontwikkeling werkt be lemmerend voor een „massieve" con juncturele opleving Apel waar schuwt echter voor polemiek en on geduld. Dit baat noch de sociale partners, noch de politici, noch het land. „In ons economisch en maat schappelijk bestel moeten de proble men gemeenschappelijk worden op gelost. Alleen met volharding en standvastigheid kunnen wij uit het diepe dal van de wereldrecessie te voorschijn komen," zo zei Apel. Daarbij kan de Bondsrepubliek bo gen op „onweerlegbare resultaten" die in de afgelopen jaren zijn bereikt. UTRECHT - Bij de jaarlijkse trek king van de 2,5 pet premielening Utrecht 1952 is obligatie nr. 4 van serie 4855 uitgeloot met 25.000. De 5.000 viel op nr 10 van serie 3393 en de 2.500 op nr. 4 van serie 772. Vijf obligaties lootten uit met 1.000: nr. 7 serie 2382, nr. 7 serie 2424, nr. 9 serie 2998, nr. 5 serie 3030 en nr. 6 serie 4350. De tien prijzen van ƒ250 gingen naar: nr. 10 serie 2651. nr. 2 serie 2682. nr. 4 serie 2961. nr. 10 serie 3030, de nrs. 1. 2, 3 en 4 serie 4350 en-de nrs. 4 en 5 serie 4928. Voorts worden 382 obligaties afge lost met 125 elk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Indien de voorte kenen niet bedriegen, zal in het be gin van de jaren '80 de markt voo*r elektrisch gereedschap in ons land een orde van grootte van 200 mil joen gulden bereiken Dat ls dan ongeveer éénvijfde van het markt- volume in de Bondsrepubliek, dat omstreeks die tijd een bedrag van l miljard mark zal belopen. Het marktvolume voor elektrisch gereedschap in de gehele wereld be droeg vorig Jaar. aldus AEG-Tele- funken. 5.4 miljard gulden. De toe nemende vraag heeft inmiddels ge leid tot een behoorlijke hoge markt- verzadiging voor de meest gebruikte doe-het-zelf gereedschappen. Zo steeg in West-Duitsland het bezit van boor- en slagboormachines van 11 procent ln 1967 tot 43 procent in 1977. In Nederland ligt dit percenta ge nog hoger, namelijk bij 57 procent. ADVERTENTIE #\ORMAS BV

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15