venwichtigheid kenmerkt iet talent Van der Duim Oranje-selectie vol verrassingen -friese schaatsdebutant vol vertrouwen naar het EK )ammers uziën Beckenbauer niet naar Argentinië Van Veen, Valke en Tahamata er bij Record Rompelberg eindelijk erkend SDAG 17 JANUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet PS11-RH13 >or Peter Onvlee INSBRUCK Het vooraf ingebouwde risico was, weet Hilbert n der Duim ook zelf, eigenlijk niet zo groot. „Maar toch", zegt i, „wanneer het met schaatsen anders was gelopen, had ik er :h maar mee gezeten. Tot en met het wereldkampioenschap 1 ik er tussenuit zijn. Ik zou als gevolg daarvan een uitgesteld amen mogen doen. Wanneer ik de kwalificatie niet zou hebben haald, had ik daar ook mee gezeten". lbert van der Duim, een 20-jarige ies. De enige, maar tegelijk opmer- lijke debutant in de Nederlandse oeg voor de Europese kampioen happen, die over twee weken in ;lo worden gehouden. Dit seizoen nog toe zeer snel doorgestoten ar in ieder geval de nationale haatstop. !en voor mij bij voorbaat ook zeke- derde man of zelfs meer", zei Eg- rt van 't Oever, de coach die hem >k de afgelopen jaren bij de jeugd geleidde, ook al in rotsvast ver ouwen vooraf. ,Jk wist vorig sei- en al hoe hard hij ging", looft Piet leine, de voorlopig in ieder geval >or Van der Duim van de tweede ek gereden oud-wereldkampioen, in achterstand op Hans van Hel- is daarbij verrassend klein. Met, it ook, voorlopig zelfs betere ver- ihtingen op de langere afstanden. e vooruitgang is dan ook opzienba- nd. De afgelopen week krabbelde in, aanvankelijk ideale, maar la- r door de voortdurende sneeuwval inder gunstige, natuurijs van het t de meest mondaine wintersport- aatsen van Italië horende Madon- di Campiglio en het wat triest in nevel gehulde Innsbruck, secon- in tegelijk van zijn persoonlijk bes tijden af. Slechts op de 500 meter iet 0.2 seconde) bleef zijn persoon- k record staan. De 2.00.80 op de 00 meter, de 4.16.32 op de 3.000 eter en de 7.22.50 op de 5.000 meter, tekenden in Madonna verbeterin- n met zeven seconden (oude top- den resp. 2.04.25, 4.21 en 7.30) ter- jl een voor de eerste keer in Heer veen gereden 10.000 meter in 16.16 fs tot 15.17.9 werd teruggebracht, n dan", vult Van 't Oever nog aan, weet hij zelf niet waar zijn grens Als je de opbouw van zijn ritten de langere afstanden ziet, dan is 2t eigenlijk om koud van te worden, ij eindigt rondenlang sneller dan ij begint". u reeds lijkt Hilbert van der Duim n uitgebalanceerde all-roundrij- er te worden. Een sterke sprint oortdurend in de 39) en ondanks n junior zijn, een lange afstand raarop nauwelijks aan gerenom- leerde rijders als een Piet Kleine oeft te worden toegegeven. De af- elopen weken tot twee keer toe echts één seconde op de 5.000 ïeter. De ontwikkeling beangstigt me iet", zegt de ogenschijnlijk wat af- iandelijke Van der Duim. „In die in althans, dat het tot nog toe alle- aaal geen problemen heeft gegeven, oor mijn gevoel rijd ik gemakke- jk. Je weet natuurlijk alleen niet aar de grens ligt. Als je de tussen- jden bekijkt, zou je kunnen den- en dat het inderdaad nog sneller du kunnen gaan. Het zou wat dat etreft een kwestie van ervaring orden". 'orig seizoen leek Van der Duim de verstap van de jeugd naar de senio- enploeg niet te zullen maken. Zijn tudie aan de pedagogische acade- ïie van Drachten zou voorrang krij- en. De wisseling van de macht in de ernploegleiding Leen Pfrommer laakte met tegenzin plaats voor et duo Kloosterboer/Van 't Oever, raarvan de laatste duidelijk zijn tempel op de ploeg is gaan drukken deed hem van gedachte verande- ?n. Tezamen met zijn coach van de lugdploeg waagde hij de sprong. Ten opzichte van mijn school is venwel niets veranderd. Nog steeds taat voorop dat ik het eindexamen it jaar haal. Na een gesprek met de irecteur en de leraren is een aange tast programma voor mij gemaakt, n september doe ik eindexamen, in e maanden januari en februari kan t met de kernploeg mee. De druk an de school is in deze maanden van me af, hoewel ik natuurlijk wat dat betref ook niet stilzit. De twee dagen praktijk van dit derde jaar waren echter niet te halen, waardoor een examen op de normale tijd niet mogelijk bleek. Met de nu getroffen regeling, die vooraf wel enig risico inhield, ben ik echt wel gelukkig". Officieel heet de aangepaste rege ling de duw die hem in de kernploeg bracht. Officieus is de invloed van Egbert van 't Oever bijna even groot, zo niet nog groter. „Natuur lijk lokt het me aan met Van 't Oever mee te gaan. Je rijdt al een tijd onder hem, je hebt een bepaalde opbouw. Aanlokkelijk was ook het feit, dat je in de kernploeg meer faciliteiten kon krijgen, zeker ook op het gebied van de begeleiding. En van 't Oever over zijn meestbelo- vende leerling die hem niet in de steek liet: „Hij gaat ieder jaar nog altijd vooruit. Dit jaar misschien wat spectaculairder, maar hij is vol gens mij nog lang niet op zijn top. Je kent elkaar na zo een periode door en door. De afgelopen dagen, tijdens de 5000 meter, heb ik hem bewust een aantal ronden gespaard. Je zag, dat het niet gemakkelijk ging. Plot seling veranderde er iets. Nu, roep je dan. Binnen één ronde was de ach terstand weggewerkt en ging hij door. Dat doet je als coach goed. Dat geeft een rijder andersom ver trouwen." Dat vertrouwen heeft Hilbert van der Duim zeker. Gebaseerd op de cijfers. „Mijn goede sprint is een voordeel. Vorig seizoen kwam ik al drie keer onder de veertig seconden, dit seizoen tot nog toe al vier keer. Met de echte internationale top kom je dan redelijk mee. Ik zie niet tegen die confrontatie in Bislet op. Ik wil dat Europese kampioenschap graag meemaken. Dat moet een belevenis zijn, vooral de sfeer. Op de vijf en tien kilometer zal ik wellicht nog wat tekort komen. Die afstanden worden bepaald door de mensen die al zo een vier jaar in de internationa le top meedraaien. Eric Heiden was vorig jaar een uitschieter, die kon toen alles. Ik ben niet bang voor die langere afstanden, ook niet voor de tien kilometer. Stensen en Kleine zal ik niet bij kunnen houden, daar voor heb ik die afstand te weinig MONACO Frani Beckenbau er, aanvoerder van de Ameri kaanse kampioen New York Cosmos, zal geen deel uitmaken van het Wcstduitse team dat in Argentinië zijn wereldtitel moet verdedigen. De vroegere cap tain van de titelhouder heeft in Monaco verklaard dat de West- duitse voetbalbond onlangs de voorzitter van Cosmos, Ahmet Ertegun, op de hoogte heeft ge steld van haar besluit Becken bauer niet te selecteren. „Der Kaiser" is het volkomen eens met deze beslissing. „Ik ben minder gemotiveerd om weer voor het nationale elftal uit te komen", verklaarde hij. „En bovendien zou ik helemaal nog niet zeker zijn van mijn plaats". Terwijl de Amerikaanse compe titie stil ligt tot 1 april, is de Westduitse vedette op zoek naar een flat in Monaco. Van begin februari wil hij gaan trainen bij de AS Monaco, op dit moment vierde in de Franse competitie. Aldus verenigt hij „het nuttige (het voetbal) met het aangena me (het verblijf in de mini- staat)". Beckenbauer zou graag van de gelegenheid gebruik ma ken om in vriendschappelijke duels van de jeugd- en amateur- teams van Monaco uit te komen. Overigens sluit hij niet uit dat hij bij de club in het prinsdom een contract zal tekenen als hij niet langer verbonden is aan zijn huidige werkgever, voor wie hij nog minimaal twee jaar zal uitkomen. door Matty Verkamman HILBERT VAN DER DUIM: „De ontwikkeling beangstigt me niet." gereden, mis ik de ervaring. Van daar die snelle ronden tegen het einde." De zenuwachtigheid, die Hilbert van der Duim vorig seizoen ook kende, lijkt hij nu van zich af te hebben geschud. „Beter onder controle", noemt Van 't Oever die ontwikke ling. „Ik heb er geen last meer van", zegt hij zelf. „Ér werd ook van buitenaf gesteld, dat het mijn zenu wen moesten zijn, waardoor ik nogal eens viel. Of het was mijn onver schilligheid. Ikzelf zoek het in een gebrek aan concentratie op zo een moment. Die concentratie is er nu wel. Ik weet ook waardoor het in de eerste bocht van de vijfhonderd me ter vaak fout ging. Een te hoog be wegingstempo en een teveel op de punt van de schaats zitten. Het lin kerbeen gleed dan wel en dan ging ik. Mijn bewegingstempo is nu rusti ger geworden." De uiterst zelfstandige Van der Duim oogt nog altijd wat lakoniek Is echter nadrukkelijk met het schaatsenrijden bezig. „Een hobby", zegt hij. Maar ook: „Ik kan op het ogenblik moeilijk verwachten dat het nog beter gaat". Nog is die ver wachting reëel. „Ook Hilbert heeft de afgelopen periode veel trainings- arbeid verzet. Alles gericht op de Europese kampioenschappen en de grote wedstrijden die daarna ko men. Ook hij kan nog groeien", zegt Van 't Oever veelbetekenend. GENèVE Na bijna anderhalf jaar heeft de internationale wielrenunie (UCI) het werelduurrecord van de Nederlandse stayerkampioen Fred Rompelberg achter handelsmotoren op open banen erkend. Het record werd op 23 september 1976 in Rome gevestigd. Rompelberg reed achter gangmaker Koch een afstand van 79 kilometer en 613 meter. De erkenning bleef zo lang uit, om dat de Italiaanse autoriteiten de be treffende papieren te laat instuur den. Rompelberg bracht zelf een procedure op gang om alsnog erken ning van jn record af te dwingen. Een op dezelfde dag door hem ge vestigd record werd niet erkend. om- dat de Italiaan Avogradri sneller heeft gereden Rompelberg bestreed dit, omdat bij Avogadri de rol niet op de juiste afstand van 70 centime ter heeft gestaan. ZEIST Ernst Happel, de interim-bondscoach van het Neder lands elftal, heeft op 6 februari in het Zeister KNVB-sportcen- trum een eerste bespreking met de (voorlopige) selectie van 40 spelers, waarvan er deze zomer 22 in aanmerking komen voor het wereldkampioenschap in Argentinië. Op de dit moment bekende lijst van 39 spelers (de geblesseerde Dick Nanninga van Roda JC kan mogelijk de 40ste worden) blijken enkele ver rassende namen voor te komen. Spe ciaal de voor-selectie van spelers als Van Veen, Van Kooten, Valke. Sije Visser. Tahamata en Van der Lem is opmerkelijk. De complete lijst ziet er voorlopig als volgt uit: Jan van Beveren, Ernie Brandts, Adri van Kraay, Jan Poortvliet, Wil ly van der Kuylen, Willy van de Kerkhof. René van de Kerkhof (PSV), Wim van Hanegem, Hugo Ho- venkamp, Jan Peters, Johnny Met god, Peter Arntz, Kees Kist, (AZ'67), Piet Schrijvers, Ruud Krol, Tscheu la Ling, Simon Tahamata (Ajax), Wim Rijsbergen, WJm Jansen, Ge rard van der Lem, (Feyenoord), Frans Thijssen, Arnold Miihren. Piet Wildschut (FC Twente), Rob Ren- senbrink, Johnny Dusbaba, Arie Haan (Anderlecht), Martin Jol. Henk van Leeuwen (FC Den Haag), Jan Jongbloed, Pierre Vermeulen, (Roda JC), Pim Doesburg. Michel Valke. (Sparta), Johan Neeskens (Barcelo na), Johnny Rep (Bastia), Kees van Kooten (Go Ahead), Sije Visser (NEC), Jan Boskamp (RWD Molen beek), Wim Suurbier (Schalke '04). Leo van Veen (FC Utrecht). Uit deze lijst kan, bijvoorbeeld, wor den opgemaakt dat de technische staf aan Van Kraay of Metgod als reserve-libero achter Krol denkt. De afgelopen weken werd Kees Breg- man van MSV Duisburg veelvuldig voor die positie genoemd. De KNVB heeft 27 spelers verzocht om een „bereids-verklaring" voor het WK-toernooi te ondertekenen Twee spelers hebben nog niet gerea geerd: Van Hanegem en René van de Kerkhof. In Zeist gaat men er echter van uit dat het hier om slor digheid van beide spelers gaat. De trainers van de club, die de inter nationals leveren, zijn gisteren in principe akkoord gegaan met het WK-voorbereidingsprogramma. Al leen PSV-trainer Kees Rijvers wilde zich niet. aan vaste afspraken bin den. Hij geeft er de voorkeur aan om de zaken eerst met Zijn'manager en bestuur te bespreken. Rijvers wil de voorbereiding steeds op z'n merites beoordelen. Het oefenschema staat overigens nog niet helemaal vast. Op korte termijn speelt Nederland slechts één interland, en wel op 22 februari in en tegen Israël. MICHEL VALKE Voor de geannuleerde interland van. woensdag 25 januari tegen Grieken land. komt een in Alkmaar te spelen wedstrijd in de plaats. Oranje speelt dan tegen een team. dat wordt sa mengesteld uit in Nederland spelen de buitenlandse profs. Dat gelegen heidselftal wordt door de Neder landse sportpers gekozen. De trainers Kohn (FC Twente). Van. der Hart (AZ 67). Ivic (Ajax), Boskov (Feyenoord) en Jacobs (RODA JC) zegden hun medewerking toe aan de te organiseren oefenwedstrijden. Tevens maakten zij geen bezwaar tegen twee, aan het wereldtoernooi voorafgaande, trainingsstages. Die* stages duren een week en vinden op het KNVB-sportcentrum in Zeist plaats. Uiteraard gaan mogelijke' Europa Cup-belangen van Ajax. PSV en FC Twente wel voor Er werd gisteren in Zeist niet over een eventueel aan te stellen chef d'equipe voor het Nederlandse elftal, gesproken. Volgens WK-bestuurslicL Herman Choufoer wordt later nog met de clubs op dit punt teruggeko-' men. „Bondscoach Happel houdt' vooralsnog vast aan zo'n figuur We komen er dus zeker nog op terug", lichtte Choufoer toe. .VOETBAI. Jullen Cool, middenvelder bij de Belgische kampioen Club Brugge en het nationale elftal, is gekozen tot Belgische voetballer van het Jaar 1977 hij Is de win naar geworden van de gouden srhoen met een totaal van 284 punten. Als tweede c.n digde Jean Marie Pfaff. de doelman van Beveren en eveneens van het Belgische team, met 220 Rob Rensenbrtnk, die tn 1976 de gouden schoen in ontvangst mocht ne men. werd derde met 106 punten Ook in 1975 werd een In Belgtf spelende Nederlan der uitverkoren, te weten Jan Boskamp LOTING (1) )EN HAAG Rob Clerc wil niet eelnemen aan de strijd om het Ne- erlands damkampioenschap als larm Wiersma daar ook aan mee- oet. De aanleiding van de contro- erse tussen de winnaars van het tatste suikerdamtoemooi is het iet doorgaan van hun onderlinge wee kamp. )e Sponsor van deze tweekamp leeft zich teruggetrokken. Clerc had n een interview de tweekamp aan- ekondigd In een telefoongesprek leeft Wiersma vorige week Clerc erweten dat door de vroegtijdige wblicatie de tweekamp „verloren" gegaan. Het telefoontje werd door 3erc „onprettig" genoemd en flersma verklaarde dat de twee lammers „woorden hadden gehad". Voor aanstaande vrijdag moeten zij fcslissen of zij deelnemen aan het federlands kampioenschap. Clerc hl niet als Wiersma meedoet. Wiers- ha „ik overweeg heel sterk niet in e schrijven als Clerc speelt" „Francia" had de heer aangever zojuist uitgeroepen. Vanuit het niets verscheen een dame die was aangezocht om Frankrijk uit te beelden. Neder land ging op klompen. Duitsland in een tirolerrokje. En deSchotse vrouw was als een Schotse man verkleed. Maar Frankrijk dan, wat moet je daar mee aan? Natuurlijk er lopen in Frankrijk ook nog wel mannen in te wijde broeken van winterjas- wol en vrouwen met acht onderrok ken. Maar typisch Frans? Je kunt moeilijk een Argentijns schone want zo heet iedere vrouw onafhan kelijk van haar uiterlijk die ter verfraaiing op komt draven met een oude fiets, stokbrood onder de arm en een duidelijk zichtbare snor de zaal insturen. „Francia". Het was een wat blote- rig katoentje geworden. Daar kwam ze aan. Ze liep niet, ze schui felde niet, ye deed op bevel van de ceremoniemeester een vertraagde opname na. Decolleteetje en grote mouwgaten. O-la-la werk. Een ge- frivoliseerd mantelpakje uit oude films toen mannen hun emotionele problemen nog trachtten te lozen rond het Place de la Concorde in een fijne motregen. Een te nauwe rok die stappen van meer dan tien centimeter onmogelijk maakt. Daar ga je kittig van lopen. Echt Frans dus. Ze ging voorbij met de ring van zelfvertrouwen af gezakt rond haar nek. Tien minu ten te vroeg, zo leek het, voor een afspraak met een man van de we reld. Waarschijnlijk zo'n FIFA- baas. Wie vercint zo'n toestand toch telkens. Vlaggen en klederdrachten. Zeker iets op sportgebied te openen? Wedden dat zo'n uiterlijk maat schappelijk zeer geslaagde zestig plusser uit het ruime FIFA-aanbod van stiekeme billeknijpers, grijze haren en dikke sigaren d'r weer mee aankwam. „We moeten er iets echt origineels van maken. We la ten van elk land een mooie meid in klederdracht opdraven en die moet dan ter zijde zodat we d'r nog net kunnen zien. gaan staan glimla chen". „Precies, dèt is het helemaal". Sportofficiëligheden. Vlaggen, kle derdrachten, duiven, ballonnen, V- jj.# O A V vendelzwaaiers. tamboer- en pij perkorpsen, folkloristische dans jes, saluutschoten, vrede en eenheid. Netzoiets als ballet. Eens per week kun je er wel naar gaan kijken In een gemeente van de omvang van Amsterdam. Bij het Zwanenmeer loopt het nog net vol. Maar er kan geen komiek of zanger of de televi sie komen of hij krijgt er ook een stuk ballet bij. Er kan op sportgebied ook niets officieels gebeuren of daar komt het hele bestand aan klederdrach ten en oude ambachten weer op draven. Een kleurrijke ceremonie heet zoiets. Al sinds 1892. Maar Frankrijk in een bloterig jurkje. Er zit toch vooruitgang in. LOTING (2) Radio en televisie zaten afgelopen weekeinde vol met de loting. De radio had er een technicus heen gestuurd. Hij hielp de officials met de koptelefoons waar de vragen uit Hilversum op te horen waren. In vergelijking met de wijze waar op de NCRV de loting versloeg was dat nog een prestatie van allure. De NCRV had iemand achter een mi crofoon en bij een televisie gezet die werkelijk niet wist waarover het ging. Hij had zich dan ook tevoren geen seconde verdiept in de procedure en droeg dat harts tochtelijk stuntelend uit. Sportlief hebbers mag je nu eenmaal alle amateuristische flut voorzetten alsof je ze een heerlijke roomsoes aanbiedt. Onze J. C. Brak won nog een wed denschap van een tientje. Hij ging ervan uit dat de televisie de zaak wel weer niet rechtstreeks uit zou zenden want de AVRO was er. Van de belofte van Jaap van Meekren dat het programma onderbroken zou worden voor de loting geloofde hij niets. Dat klopte dus prima. Toen de lo ting een aanvang nam begon het samenwerkende actualiteiten- en sportgezelschap met een item over tweedehands auto's. Het zou Freud goed hebben gedaan. Commentaren waren er ook vol doende voor handen. Radio en tele visie boden het volledige bestand aan voetballers in Nederland aan met de prachtigste commentaren, die er allemaal op neer kwamen dat Nederland gelukkig was geweest. Twee commentaren sprongen er echt uit. De bekende cultuur-filo- soof Jan Zwartkruis met de ge denkwaardige woorden: „In het veld der sterken zijn geen zwak ken". En natuurlijk KNVB-voorzit- ter Willem Meuleman die opgewekt voorlas uit het Groot Clichéboek: „Als nu heel Nederland maar ach ter ons elftal staat, dan zal het waarachtig wel gaan". Studio Sport sprong er via Kees Jansma uit. Journalistiek verant woord achtergrondwerk in relatie tot de loting maar tenminste niet over de loting. Jansma sprak, teke nend voor de aanpak, ln het Spaans met de Argentijnse coach Menotti. De enige handicap was slechts dat de vertaalafdellng van de NOS zich tevergeefs suf zocht naar een adequate vertaling van het woord Rep in het Nederlands. HUISELIJK Het is dus duidelijk: alleen ln de finale kan het Nederlands elftal nog stuiten op tegenstand van be tekenis. alvorens de wereldbeker in triomf naar Schiphol wordt gevoerd. Het enige probleempje is eigenlijk: hoe houden wij onze jongens daar in Argentinië bezig als ze niet voet ballen. Want als het niet goed zit met de ontspanning dan kan het groepsgebeuren, zoals dat tegen woordig heet. daar ernstig onder lijden. Met de hotelkamers zit 't wel goed Masseur Pierre van de Akker vond ze wel romantisch want er zat een balken plafond in. „En onze jon gens zijn erg romantisch", voegde hij er schalks aan toe. Maar je kunt een voetballer nu ook weer niet een maand romantiek voorschotelen als enige afleiding. Daar wordt dus aan gewerkt door dokter Kessel. Alsof hij een scriptie voor de sosjale akademie aan het uitwerken was had hij het over „een stuk huiselijk gebeuren" dat naar Argentinië gehaald diende te worden. Dat betekent niet dat hij meteen moeder met de koters over de vloer wil hebben want daar is geen ruimte voor als Van de Akker z'n acht massagetafels het hotel is komen binnenstromen. „Een stuk huiselijk gebeuren". Wat is dat dan? Welaan, spreekt dokter Kessel, d'r zijn dus al een paar biljarttafels besteld, d'r komen een paar plng- pongtafels, d'r kan getennist wor den. helaas niet gezwommen want het water is te koud (Ben de Graaf doet er goed aan een rubber pak onder z'n wandelkostuum aan te trekken), anderzijds kan men ech ter wel „goed functioneren" dank zij een mini-golfbaan of een op zes tig kilometer afstand gelegen bow lingbaan om nog maar te zwijgen van de goedgevulde leestafel die Kessel aan het samenstellen is, ter wijl er iedere avond ook gekeken kan worden naar hele Nederlandse televisieprogramma's inclusief Loekie de Leeuw, journaal en twee uur EO. Wat een opwindend bestaan toch, dat van profvoetballer. En wat een prachtig stuk echte huiselijkheid. Heen en weer geslingerd tussen bil jart, bowling, tennisbaan en goed gevulde leestafel kan hij zich opti maal voorbereiden op het GROTE GEBEUREN. Wat is er eigenlijk van het aloude postzegels verzamelen geworden? VOORBEREIDING Opnieuw circuleert er een lijstje met voorbereidingswedstrijden voor het Nederlands elftal. Weer zijn alle afspraken helemaal rond. Deze keer ontbreekt dus de wed strijd Griekenland-Nederland om dat, zo heet het officieel, de Grie ken dat duel voor 25 januari niet meer kunnen organiseren. Onoffici eel is het gewoon een financiële kwestie. Het zou de KNVB alleen maar geld gaan kosten want de Grieken wilden uitbetalen in drachmen die niet uitgevoerd mochten worden. Nu heeft een beetje behoorlijke KNVB-delegatie doorgaans weinig moeite met het opmaken van geld, maar in dit ge val zou er toch teveel bij gelegd moeten worden om de zaak zonder onmiddellijk een rood hoofd van schaamte te krijgen aan het volk te kunnen verkondigen. Er is nu een prachtige oplossing gevonden. Het Nederlands elftal gaat spelen tegen een team dat is samengesteld uit in Nederland voetballende buitenlanders. Dat laatste elftal mag dan samenge steld worden door de Nederlandse journalisten. Het Nederlands elftal wordt zoals de afspraak luidt door Inter Foot ball gemaakt DAMMEN Hoewel er genoeg moeilijkheden en (soms) relletjes voor handen zijn wil het toch maar niet lukken om het dammen in Nederland enige publiciteit van allure te bezorgen. Sterker nog, bij gebrek aan geld zijn de grote toernooien ln Neder land, het belangrijkste damland, geschrapt. Toch leek er nog een kleine injectie te komen kort na het Suikertoer- nool. Dat werd gewonnen door Harm Wiersma en Rob Clerc. Het leek de uitgeverij Elsevier wel aar dig om dit duo in een tweekamp tegenover elkaar te zetten. Leuk Idee dus, maar het gaat niet door. Want Rob Clerc vertelde het aan De Volkskrant dat aldus een primeur verwierf. Daar werd Else vier zo boos over dat de plannen onmiddellijk ingetrokken werden. Waaruit nog maar eens blijkt dat het toch maar liefdewerk-oud-pa- pier betrof want anders laat je zo'n promotiemogelijkheid niet zo mak kelijk vallen. Teleurgestelde dammers dus. En een teleurgestelde Wiebe Visser, de voorzitter van de VeBeDa (de be langenvereniging van beroepsdam mers. althans van dammers die wel eens in de geldprijzen valleni Vis ser was vooral boos op Clerc en De Volkskrant. Op Clerc omdat hij het verteld had en op De Volkskrant omdat het daarin afgedrukt werd, Bij Visser thuis geldt namelijk nog steeds dat de brenger van slecht nieuws afgemaakt dient te worden. Nu heeft Visser het toch niet zo begrepen op kranten als De Volks krant en ook Trouw. Of zoals hij letterlijk zegt: „De Volkskrant is niet van mijn politieke kleur en weigert bovendien stelselmatig sponsornamen af te drukken. Daar om waren kranten als De Volks krant en ook Trouw wel de laatste die ik zoiets (de PRIMEUR!) zou gunnen" Die meneer Visser toch. Aangeno men om naar buiten de belangen van de VeBeDa te behartigen be gint hij ineens z'n persoonlijke poli tieke voorkeur aan te voeren in zijn werk voor anderen 't Zal me wel een frisse politieke kleur zijn die meneer Visser draagt. Toch denk ik dat geen enkele dam mer hem vanwege die afwijking heeft gekozen als voorzitter van de belangenvereniging. Nu blijkt wat voor een rol dit speelt, lijkt het voor de belangen van de beroepsdam mers maar beter als Wiebe Visser een ReVeBeDa opricht voor recht se dammers. Dan kan de VeBeDa uitkijken naar een nieuwe voorzit ter die wel voor zijn taak berekend is. DERKS Sparta's vice-voorzitter Bannink vergeleek een week geleden na af loop van de wedstrijd tegen Feye noord het fluiten van arbiter Derks met de politiek van het CDA. Als het erop aankomt, aldus PvdA lid Bannink, laten Derks en het CDA altijd hun sympathie voor de „rij ken" nadrukkelijk blijken En dat allemaal omdat Derks z'n zoveelste fout had gemaakt waar door een voetbalelftal zich bena deeld voelde. Sport en politiek gaan dan wel samen, maar toch liever op een ander niveau. In Het Parool van afgelopen zater dag reageerde Derks ln zijn weke lijks stukje zelfoppoetsen op de uit spraak van Bannink. Hij beloofde toch eens te gaan kijken of het CDA nu werkelijk politiek bedrijft op de wijze zoals hij gewend is te fluiten. Dat mooie voornemen gaat ook nog vergezeld van de opmerking dat „de persoonlijke interpretatie van de scheidsrechter tot de smaakmakers in het voetbal" be- hoort Een zeldzaam fraaie dek mantel voor fouten, slechte voorbe* reidlng en gebrek aan concentratie; Soms ls het maar goed dat scheids rechters verplicht afscheid moeten nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13