Arrestaties in Chili wekken bezorgdheid kleine krant Trouw de Van Agt denkt aan de meisjes X KUNST Renato Capecchi in Frans programma iSSË Kortsnoj schaakt voor vrouw Vier medewerkers met pensioen Geen vergoeding voor werknemers in de 'metaal' Vertrouwen in ploeg-Van Agt Concours voor volksdansen Drie weken verstandig vermageren c t - y v Vis UNSOAG 17 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet SS- Hifcjj Van een onzer verslaggevers DEN HAAO - De PvdA en het CDA hebben zich gisteren be zorgd en verontwaardigd ge toond over de recente arresta tie van tenminste 46 vooraan staande leden van de Chileense christendemocratische partij. De christendemocraten en ker kelijke leiders zijn door de Chi leense junga gearresteerd op beschuldiging van het bijwo nen van illegale vergaderingen. Het internationaal secretariaat van de PvdA vindt dat de Nederlandse ambassadeur in Chili ..voor beraad" naar ons land moet worden terugge roepen. Ook zal volgens de PvdA de Nederlandse ambassade alle mede werking moeten verlenen aan de op vang van politieke vluchtelingen. In een verklaring van de Tweede-Ka merfractie van het CDA wordt mi- ruster Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gevraagd de meest geëigende stappen te ondernemen. Het CDA zegt met klem tegen de nieuwe daad van onderdrukking van het ondemocratische regime in Chili te protesteren: „Het gaat hier om onderdrukking van burgers die in de lijn van de democratische traditie van Chili opkomen voor de rechten en vrijheden van de Chilenen." De PvdA wijst erop dat de recente arres taties „de fascistische gezindheid van het Chileense bewind" aan tonen. Volgens de verklaring van de Twee de-Kamerfractie van het CDA be vindt zich onder de gearresteerden Tomas Reyes Vicuna, vice-voorzitter van de Chileense christendemocrati sche partij en iid van de mensen rechtencommissie van de Wereld unie van christen-democraten. „Het feit dat de Chileense junta, nauwe lijks twee weken na het referendum, naar het onderdrukkingsmiddel grijpt, demonstreert opnieuw hoe zeer dit referendum met zijn oneer lijke en misleidende vraagstelling een vertekend beeld heeft gegeven met betrekking tot de vrijheden en de rechten van de Chileense bur gers." aldus het CDA. Het internatio nale verbond van vrije vakverenigin gen (IVW) noemt de arrestaties een aanwijzing dat de Chileense junta van generaal Pinochet een nieuwe golf van onderdrukking voorbereidt. Muurschildering Een Utrechts schildersbedrijf is gis teren begonnen met het schoonma ken van de Chileense muurschilde ring bij het hoofdbureau van politie. De muur werd het afgelopen week einde voor de derde keer beklad, dit keer met groene verf. De politie hield vijf Brabantse scholieren aan die zei den de schildering te hebben beklad omdat zij deze „ongepast" achten. Vier andere scholieren konden ont snappen. De groene verf laat zich gemakkelijk verwijderen, omdat burgemeester Vonhoff op nieuwe „aanslagen" had gerekend en de muur had laten voorzien van een plastic laag Gisteren hebben vier medewerkers van Trouw/Kwartet afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Het zijn van links naar rechts: J. van den Donker uit Rotterdam van de afdeling expeditie, die ruim vijftig jaar bij de Kwartetbladen en later bij Trouw/Kwartet werkzaam was, F. M. van Driel uit Zeist (advertentie-acquisiteur. 17 jaar), T. Geerling uit Apeldoorn (beheerder van het Trouw-kantoor in zijn woonplaats, 32 jaar) en W. Geertsema uit Apeldoorn (inspecteur Gelderland van de abonnementenafdeling, 30 jaar). Zij ontvingen van directeur O. Postma ing. een envelop met inhoud. Hun vrouwen werden in de bloemetjes gezet. door Jac. Kort AMSTERDAM Wanneer Renato Capecchi een liederavond geeft, dan verwachten degenen die hem ken nen geen Schubert. Brahms of Wolf. Want deze grote Italiaanse bariton, die nu reeds dertig jaar in alle grote operahuizen van de wereld en in 287 operarollen is opgetreden, is een ech te theaterman. Iemand, die van aan leg en natuur een veel grotere dosis mimiek en expressie in zijn stem en in zijn hele body heeft, dan je in het romantische kunstlied kunt gebrui ken. Vrijdagavond trad hij op in de Kleine Zaal van het Concertgebouw onder auspiciën van de Vereniging Operavrienden in een Frans pro gramma Zondagmiddag was hij in Diligentia in Den Haag en gister avond heeft men hem in de Blauwe Zaal van de Utrechtse Schouwburg kunnen horen. Het waren voornamelijk kleine chansons, die deze avonden werden uitgevoerd, dingetjes van Gounod. Massenet, Saint-Saéns. Chausson en Ravel en daar waren er. met name van de eerste drie componisten, heel wat bij. die je met minimale belang stelling aan je voorbij had laten gaan. indien ze waren uitgevoerd door een vertolker, die niet over zul ke kwaliteiten beschikt als Renato Capecchi. Deze zanger verstaat de kunst om zelfs tijdens piano voor- en naspelen met houding, gezicht en gebaar een sfeer op te roepen, die het publiek tot gespannen luisteren dwingt. Toegegeven, die is meer theater- dan liedkunst, maar je zou wensen, dat menig vertolker(ster) van het kunst lied eerst een tijdje bij deze man in de leer zou gaan. voor hij of zij met Schubert enz. het podium opgaat. Mogelijk zouden ze dan ook nog het een en ander kunnen opsteken van Renato Capecchi: theaterman de zuiver vocale expressiemiddelen, die deze man met zoveel raffinement weet toe te passen. Han Wilmink tekende voor de prima verzorgde pi anobegeleidingen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkgevers in de metaal willen de komende verho ging van de aardgasprijs niet in de lonen vergoeden. De vakbonden hebben zo'n vergoeding geëist, bo ven op de gebruikelijke prijscom pensatie. Vandaag spreken werkgevers en bonden in het overleg over de me- taal-CAO over nog twee hete hangij zers: afspraken over het behoud van werkgelegenheid (de zogeheten ar beidsplaatsenovereenkomsten) en CAO-bepalingen voor het hoger per soneel. De heer W. Wamsteeker, woordvoer der van de bonden, noemde het gis teren gehouden gesprek met de werkgevers „weinig hoopgevend". Op de wensen van de bonden is nogal eens „nee" gezegd door werk gevers-voorman A. Prins, aldus Wamsteeker. De heer Prins sprak gisteravond over „lange waslijsten voorstellen, waarvan vele vaag zijn." De werkgevers hebben zich wel bereid verklaard de gebruikelijke prijscompensatie te betalen. Een duidelijk „nee" daarentegen lieten zij horen op de vakobondswens om de prijscompensatie voor de hogere inkomens „af te toppen", te beper ken. Prins: „Het ziet er niet naar uit dat de inkomensnivellering wordt stopgezet. Wij willen daar geen schep bovenop doen. Vooral de mid dengroepen komen dan in het ge drang," aldus werkgevers-voorman Prins. De organisatie van de metaalwerk gevers, de FME, zal de komende twee weken de leden raadplegen. Of ook de bonden nog met hun achter ban zullen spreken hangt af van de resultaten, die het voortgezette ge sprek vandaag zal opleveren. De partijen willen geen rekening houden met maatregelen, die de re gering pas in de tweede helft van de volgende maand zal bekendmaken. Het gaat daarbij om de „invulling" van een uitgetrokken bedrag van tenminste 500 miljoen gulden. AMSTERDAM De ploeg van Van Agt begint de parlementaire bezig heden met een beetje meer vertrou wen dan Den Uyl had toen hij in mei '73 begon. Dat blijkt uit een enquête die het Nederlartds instituut voor de publieke opinie in december '77 heeft gehouden. Van der ondervraagden zei 33 pro cent veel vertrouwen te hebben. 42 procent had weinig vertrouwen en 18 procent helemaal geen vertrou wen. Vergelijkenderwijs scoorde Den Uyl in mei '73 als volgt: 20 procent veel vertrouwen, 51 procent weinig vertrouwen en 21 procent he lemaal geen vertrouwen. ROTTERDAM De Nederlandse Volksdansvereniging zal omstreeks half april een concours Nederlandse dans houden waar choreografen de gelegenheid wordt geboden nieuwe Nederlandse choreografieën te pre senteren. Een jury uit de volksdans en theaterwereld zal de choreogra fieën beoordelen, waarbij een aantal daarvan gehonoreerd zal worden Mï toe Ter inleiding van het dagmenu van gisteren is ongewild gesug gereerd dat ongezoet vruch tensap evenveel calorieën zou leveren als suikervrije of suikerarme frisdranken. Dit is niet het geval. Ongezoete vruchtensappen leveren ge middeld evenveel calorieën als gewone frisdranken (ongeveer 75 per glas) vanwege de vruch tesuikers die ze bevatten. Maar ze zijn natuurlijk wel gezonder. dinsdag 17 januari ontbijt grapefruit zonder suiker of 1 sinaasappel of 2 mandarijnen. 1 dun besmeerde snee bruin of volkorenbrood met plak kaas. 1 glas magere of halfvolle melk. Koffie of thee zonder suiker. s morgens Koffie of thee zonder suker lunch 1 onbesmeerde boterham met zoute haring en uitjes cf met een gekookt of gebakken ei met plak ham. 1 glas magere yoghurt. Koffie of thee zonder suiker. 's middags Thee zonder suiker met een maria biscuitje. Beker bouillon of glas mine raalwater. warme maaltijd Kopje heldere kippe- of groen tesoep. Stukje mager rundvleet (100 g) Flinke portie andijvie (310 g.). 2 gekookte aardappelen (mid delmaat). Portie magere yoghurt met schijf ananas of vlaflip zander limonade. 's avonds Koffie of thee zonder suker. Glas tomatensap of gr»ente- sap. of suikervrije frisdraik of een slaapmutsje (liefst sherry). De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Gilles Stoop Willem Schrama Henk Thomas Brieven en reacties naar Trouw, De kleine krant, Postbus 859, Amsterdam Slabbetjes De smurfen blijven in het nieuws. Vader Abraham heeft alweer een nieuw liedje klaar waarin de smurfen een hoofdrol ver vullen: Smurfenbier. Het zit er dik in dat ook deze plaat een succes wordt. Smurfenbier zal vast een van de toppers worden tij dens het komende car naval. Van het Smurfenlied zijn er in Nederland, Duitsland en België ruim 700.000 pla ten verkocht. Ook de lang speelplaat „Vader Abra ham in smurfenland" heeft de kassa's laten rinkelen. Ove de 300.000 stuks vlogen de winkels uit. Het succes van de smurfen inspireerde vele fabrikan ten. In de winkels zijn te koop: smurfen, smurfen- huisjes, smurfenkalen ders, smurfenpuzzels, smurfenkaarten, en smur fenslabbetjes. Uitgeverij Dupuis uit Burssel is erg in haar sas met deze ontwik keling. Zij brengt al jaren in de smurfenstrips van Pierre Peyo op de markt, de geestelijke vader van de smurfen. De strips worden nu nog vaker gekocht dan eerst. Het succes houdt aan. Op woensdag 8 februari zal de Tros de smurfenshow her halen. De verzoeken van de smurfenfans waren zo tal rijk, dat tot een tweede uit-, zending werd besloten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Meisjes moeten op school en als ze van school al komen even veel kansen hebben als Jongens. Dat heeft minister president Dries van Agt gezegd. Van Agt vertelde gisteren aan de Tweede Kamer ln Den Haag wat de nieuwe regering allemaal van plan is. Een heel verhaal over de werkloosheid (we moeten allemaal wat zui niger aan doen), de hulp aan arme landen (die mag niet minder worden), de politie (wordt uitgebreid) en nog veel meer De 150 leden van de Tweede Kamer gaan er deze week over praten wat ze daar van vinden. Jongens en meisjes zitten in ons land bij elkaar ln dezelf de klassen, op dezelfde scho len Aparte meisjesscholen cn jongensscholen komen (bijna) niet meer voor Zijn meisjes dan toch slechter af dan jongens? De regering vindt van wel Jongens frno- gen langer doorleren dan meisjes. Zo gaan ook naar hogere scholen Op de univer siteit bijvoorbeeld zitten erg weinig meisjes. Omdat ze zelf niet willen? Of omdat hun ouders en hun leraren zeg gen je gaat later toch trou wen (wat niet altijd waar is) en dan hoef Je dus niet zo'n beste opleiding te hebben? Wat wil de regering daar nu aan doen? Dat heeft Van Agt nog niet gezegd Zo gaat dat wel vaker in verhalen van de regering. Ze zegt vast wat ze wil. maar wat precies dat hoor je later nog wel. Loting Een ander punt is de loting. Scholieren die eindexamen hebben gedaan en naar de universiteit willen, moeten nu soms loten, als er weinig plaats is. Dat vindt de nieuwe regering een raar systeem. Als er weinig plaats is. kun je beter de beste studenten uit kiezen dan krijg je later ook de beste dokters en inge nieurs Maar hoe moet je de beste uitkiezen? Waarschijnlijk (maar ook dat horen we la ten) wil de regering leerlingen beoordelen op schoolcijfers. Wie de beste cijfers had heeft dan de beste kans om op de universiteit te komen. e. J kassa' kassa! De Rus Victor Kortsnoj heeft in Belgrado de schaaktwee kamp tegen Spasski gewon nen. Kortsnoj mag nu we reldkampioen Anatoli Kar- pov uitdagen. De winnaar van deze tweekamp mag zich de nieuwe wereldkampioen schaken noemen. Toch is het onzeker of de wedstrijd tegen de Rus Kar- pov doorgaat. Kortsnoj heeft een aantal voorwaarden ge steld Voor hij achter het schaakbord gaat zitten, moet zijn gezin in Nederland zijn aangekomen. Zijn vrouw en kinderen wonen nu nog in Leningrad. Een plaats in het noorden van de Sovjet-Unie. Zij mogen niet vrij het land uit reizen. Kortsnoj is namelijk zijn land ontvlucht. Na afloop van het IBM-schaaktoernooi in juli 1976. dat in Amster dam werd gehouden, besloot Kortsnoj hier te blijven. Hij had kritiek geleverd op de Russische wedstrijdleider. Hij was bang dat hij terug in de Sovjet-Unie straf voor zijn uitlatingen zou krijgen. Dat zou het einde van zijn schaakcarrière hebben bete kend. Kortsnoj vroeg en kreeg asiel in ons land Dat betekent dat hij in Nederland mag blijven wonen. Zijn vertrek uit de Sovjet-Unie is hem door zijn Russische schaakvrienden zeer kwalijk genomen. Weet wat je eet Misschien heb je gelezen over de actie „Drie weken verstan dig vermageren" in deze krant. En misschien vraag je je af wat ze toch bedoelen met die „calorieën". Het is eigenlijk heel simpel. Een ca lorie (eigenlijk kilocalorie) is een bepaalde hoeveelheid energie die ons lichaam ver bruikt. Die energie wordt ge leverd door het voedsel dat we eten. Ook voedsel levert dus calorieën. En je weet het: ook jonge mensen eten vaak te veel en te vet. Kijk eens naar onderstaande tabel, die laat zien hoeveel calorieën verschillende hapjes leveren: frikandel250 zakje frites met mayonaise400 loempia (gemiddeld)200 portie saté (3 stokjes) met saus270 saucijzebroodje 260 kroket150 amandelbroodje400 biscuitje20 tompoes220 1 dropje3 reep chocolade (30 g)160 gevulde koek of kano210 volkorenboterham met kaas110 toffee, pepermuntje, zuurtje10 Zie je de verschillen? Weet wat je eet. Reddertjes In de Kleine krant van vorige week stond een fout, want er staat: de arme Bianca. Dit moet zijn: de arme Penny. Verder vond ik de kleine krant erg leuk. Ninet van Aartsen Je hebt gelijk. Zelfs in de kleine krant staan (kleine) foutjes. Snoep Het idee van de heer Eppink om bij reclame voor snoep een verrot kindergebit te la ten zien vond ik prima. Je zou ook een huilend kind in de tandartsenstoel kunnen la ten zien. Ik ben ook naar de Redder tjes geweest. De film was fan tastisch. Bij het kaartjes ver kopen moesten we twee uur wachten. Sommige mensen vielen flauw. Anja Verschoor Buru In december is er bij ons op school een actie gehouden voor Buru, het armste eiland van de Molukken (Indonesië). Het geld is bestemd voor on derwijs en landbouw. Overal waren kraampjes waar je iets kon kopen, er was een disko en het was heel gezellig. Het geld stroomde binnen Ook gingen er een paar snorren en baarden van leraren af. Als besluit van de actie was er een bazar. Klas A2c chr. scho lengemeenschap. Assen. -X- O De zee raakt leeg gevist en het is moei lijk daar iets tegen te doen. Vissers willen graag zoveel mogelijk vangen, want dan verdienen ze meer. Elk land wil bovendien zoveel mogelijk vis voor zichzelf. Daardoor is het moeilijk af spraken te maken over vermindering van de vangst. 17 januari 1978 'water opvangt) wordt de vis opgezocht. Er zijn hijskranen voor nodig om de zware netten naar binnen te takelen. Er bestaan zelfs drijvende visfabrieken. die de vis elektronisch verdoven en dan door een buis naar binnen zuigen. Zo blijft er te weinig vis over om nieuwe visjes voort te brengen. Op die manier liep de hoeveelheid haring in de Noord zee al terug van vijf miljoen ton in 1955 tot één miljoen ton nu (een ton is dui zend kilo). Fluitje De driejarige Ricardo Teixeira heeft een beslissende rol ver vuld bij de wereldkampioen schappen voetbal, die in juni in Argentinië worden gehou den. Hij trok de loten uit een bol en besliste aldus over het lot van de zestien deelnemen de landen. Nederland is heel tevreden over de' prestaties van de driejarige kleinzoon van Joao Havelange. de voor zitter van de wereldvoetbal bond. Nederland komt uit te gen Schotland, Iran en Peru. Dat wordt een fluitje van een cent. Toch gaan ze dat vandaag proberen. In Brussel komen de regeringen bij elkaar van de negen landen van de Europese Gemeenschap (Engeland. Frankrijk. West-Duitsland, Italië, Denemarken, Ierland, België, Luxemburg en Neder land). Vooral Engeland dat helemaal omringd is door zee wil een zo groot mogelijk jachtterrein voor zijn eigen vissers. De kans dat de ministers van landbouw en visserij het eens worden is daarom niet zo groot. Wat is er aan de hand? De vissersboten hebben tegenwoordig zulke goede ap paraten aan boord om vis op te sporen en te vangen, dat geen vis meer veilig is. Met sonar (die geluidstrilllngen in het Voor sommige vissoorten zou er mis schien een volledig visverbod moeten komen totdat de visstand weer op peil is. Verder zijn beperkingen nodig. Bij voorbeeld: dat land mag van die vis soort niet meer dan zoveel vangen. Zo krijgt Nederland misschien te horen dat we maar zesduizend ton schol mogen vangen (vorig jaar bijna tienduizend). Voor de vissers is dat allemaal niet zo leuk. Ze hebben peperdure schepen ge kocht, daarvoor hebben ze veel geld betaald en die schulden moeten worden afbetaald. Dus lees je af en toe in de krant dat vissers toch teveel vangen of op jacht gaan in verboden gebied De regeringen proberen hier toch iets aan te doen. want anders is er straks hele maal niets meer te vissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10