5 Verhuizing van PTT Jeidt tot spanningen Zijlstra faliekant tegen devaluatie van gulden 'Vergunning niet ten onrechte verleend' I I Lood om oud ijzer penman wil spreiding tegengaan oei industriebonden NV en NVV eender' Commissie over omstreden kantoorpand in Amsterdam: Nieuw schip voor lijn op Harwich Inflatie kan beneden vijf procent komen ns blad Industriebond NVV Drie weken verstandig vermageren IDAG 16 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet tn onze Haagse redactie EN HAAG De verhuizing van de Centrale Directie van de PTT naar Groningen leidt nu al tot rote spanningen en ziekteverschijnselen onder het personeel, een groot verlies aan deskundig- hd en verslechterde dienstverlening. moeilijkste tijd moet echter nog imen. Dat staat in een intern PTT- pport. dat drs. P. Leenman, direc- r-generaal van de PTT, deze week bespreken met de staatssecreta- I mevrouw Smit-Kroes (Verkeer), t is belast met PTT-zaken. Leenman zou willen aandringen stopzetting van de spreiding. De L-topman was het afgelopen eekeinde niet bereikbaar om op dit (richt, afkomstig van vakbondszi. een reactie te geven. PTT-rapport. uitgebracht aan directie, beschrijft het verloop n de zogeheten korte termijnsprei- g Die spreiding zou aan het eind dit jaar voltooid moeten zijn. loeizaam de „overrompelende" aanwijzing -i 170 functies voor overplaatsing, •hd 1976, is de spreiding zeer moei- op gang gekomen. Het meren- '1 van de PTT-ers wilde de func- niet „volgen". Van een tweetal insten wilde zelfs geen enkele me- 'erker naar Groningen. Het grote ital „niet-meegaanders" zoals zij het rapport genoemd worden, be ent een flinke financiële strop. (sn verplaatsing van een volle stoel functionaris vèrhuist mee) is een Drs. P. Leenman. ton goedkoper dan die van een lege stoel (de functionaris moet een ande re plaats krijgen in het overheidsap paraat). De herplaatsing blijkt heel moeilijk te verlopen. Op medisch gebied worden grote problemen ver wacht als nog grotere groepen her plaatst moeten worden. Speciaal de oudere ambtenaren kun nen de situatie moeilijk verwerken. Dat is bedrijfsartsen gebleken uit verschijnselen als verhoogde bloed druk, slapeloosheid en nervositeit. De sociale begeleiding is nog niet goed van de grond gekomen, waar door spanningen en irritaties bleven voortbestaan. Tussen blijvers, mee gaanders en nieuwkomers ontston den scherpe belangentegenstel lingen. Blijkens de PTT-nota leidt de sprei ding tot diep Ingrijpende reorganisa ties, die steeds weer nieuwe reorgani saties uitlokken. Een zorgvuldige op bouw van de nieuwe organisatie in Groningen is tot op heden niet mo gelijk gebleken, van een planmatige aanpak is nauwelijks sprake. 'Richtinggevend' De PTT-nota concludeert, dat de dienstverlening onder druk van de spreidingsproblemen is aangetast, al is die niet op een onaanvaardbaar laag peil gekomen. „Treurig, zorge lijk en verontrustend" is het com mentaar van de NCBO (ambtenaren bond, aangesloten bij het CNV». De bond die verbolgen is over het uitlek ken van het rapport via FNV-bon- den, vindt het stuk „richtinggevend" voor het nieuwe kabinet. „De vakorganisaties hebben de rich ting al aangegeven. Er zouden geen bestaande diensten, maar nieuwe diensten in economisch zwakke ge bieden gevestigd moeten worden," aldus een woordvoerder van de CNV- bond. HEUSDEN Prinses Beatrix heeft zaterdag in Heusden op de werf van Rijn-Schelde-Verolme een veer boot gedoopt met haar eigen naam. Het schip, dat bestemd is voor het vervoer van (1500) passagiers en (320) auto's, is gebouwd voor de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die het zal inzetten op haar dienst Hoek van Holland-Harwich. De „Prinses Beatrix", die de „Ko ningin Wilhelmina" gaat vervan gen, is het tweede schip van die naam onder de vlag van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland. Het eerste liep in 1939, bij de Schelde in Vlissingen, van stapel, deed tijdens de tweede wereldoorlog onder meer dienst in het Verre Oosten en voer daarna nog zo'n twintig jaar heen en weer tussen Nederland en Enge land. Het nieuwe schip zal op de RSV- werf IJsselmonde worden afge bouwd en naar verwachting nog voor het zomerseizoen 1978 in dienst gesteld worden. Voor de tocht van Heusden naar IJsselmon de zijn vrij ingrijpende operaties nodig. Voor het passeren van enke le bruggen is ter plaatse de vaar geul verdiept. In ruimen en tanken van de „Prinses Beatrix" wordt vervolgens water gepompt om het schip zo diep mogelijk in het water te laten liggen wanneer het onder de bruggen doorvaart. Van onze redactie economie AMSTERDAM Dr J. Zijl stra, de president van De Ne- derlandsche Bank is faliekant tegen een devaluatie van de gulden. Dat vertelde hij zater dag in een radioprogramma. De laatste maanden hadden enkele vooraanstaande econo- TRECHT (ANP) Het lijkt J; bijzonder veel op dat de in dustriebond CNV bouwt aan Nen christelijke samenleving _Ji de industriebond NW aan ~?en socialistische, maar in feite Haat ze precies hetzelfde voor jgen: een maatschappij waarin jjeluk heel gewoon is, zoals in ^et program van de industrie- pwnd NVV „fijn is anders" al c?erd gezegd. it schrijft WIK. het blad van de dustriebond NW over de onlangs [yrschenen nota „meer mens", waar de Industriebond CNV zijn uit- 1 angspunten voor het beleid voor de a omende jaren heeft geformuleerd. c et blad vindt het aannemelijk dat 1 e leden van de industriebond NVV et tal van opvattingen van de JTV-bond geen enkele moeite heb- en „En dat is toch wel vreemd na °et mislukken van de federatiebe- J >rekmgen met de CNV-bond". punten waarom het in „meer lens" gaat, zijn volgens het blad iet van ondergeschikte betekenis. Ze hebben betrekking op voor de akbeweging toch geen kinderachti- e dingen zoals de structuur van de imenleving en de plaats van de erknemers daarin". Het blad ci- fert het CNV: „Niet het bezit van ïld n'of macht zal beslissend mo- en zijn bij het nemen van beslissin- en over zaken waar mensen met un totale bestaan bij betrokken ijn. Daar waar geld de macht nog epaalt. zal dit doorbroken moeten orden". 'erschillen ifie de uitgangspunten van de indu- triebond CNV legt naast de acht itgangspunten van „fijn is anders" al zich volgens het blad afvragen laarom indertijd een nauwer sa- lengaan tussen de industriebonden liet door kon gaan. latuurlijk zullen er wel verschillen i opvatting aan te voeren zijn, maar ie liggen dan niet op de terreinen an medezeggenschap, de aanpak an multinationals, de werkloos- eidsbestrijding en de inkomensver- eling, aldus het blad. 'erschillen van inzicht tussen de wee industriebonden zullen onge- wijfeld liggen op het terrein van de ërhoudingen en van het overleg net „onze tegenstanders, de werk- evers let is. aldus WIK. geen geheim dat ie christelijke vakbeweging samen werking en overleg hoger in het vaandel heeft geschreven dan de socialistische vakbeweging. „Nog al tijd wordt geloofd dat christelijke werknemers en werkgevers elkaar kunnen vinden op grond van hun christen zijn." Het blad zegt daarover niet het recht te hebben om de industrie bond CNV deze opvatting te ontzeg gen. „We stellen alleen vast dat hij het er wel eens moeilijk mee zou kunnen krijgen." In dit verband wijst het blad op de reactie van NOW-voorzitter De Wit (christelijke werkgevers) op een paar FNV-doel- stellingen, „doelstellingen die als twee druppels water op die van de industriebond CNV lijken." De Wit zei volgens WIK over die FNV-doelstellingen: „Hoe kunnen wij nog een constructief overleg voe ren, als wij weten welke daarvan de achtergronden zijn? Wij kunnen dit gecentraliseerde, collectieve en ge lijkgeschakelde maatschappijbeeld met geen mogelijkheid ais ideaal zien. Daaraan ligt een maatschap pijbeeld ten grondslag dat het onze niet is." De Wits uitspraken leiden de indu striebond NVV tot de conclusie, dat de industriebond CNV op het ver keerde paard wedt. „Als het gaat om ae positie van de werknemers, als het gaat om structuurveranderin gen. dan is het samen-christelijk- zijn niet voldoende om tot aan vaardbare resultaten te komen. In zo'n strijd, die de industriebond CNV blijkens zijn uitgangspunten aan wil gaan, moeten de bondgeno ten worden gezocht waar ze zijn. Dat is bij de bonden die het FNV-beleid onderschrijven en niet bij de werk gevers. Ook niet als die zich christe lijk noemen", aldus het blad. In de Brakke Grond in Amsterdam hebben zaterdagmiddag ongeveer duizend mensen deelgenomen aan een protestmanifestatie tegen de anti-kraakwet. Op de bijeenkomst waren, behalve de Amsterdamse kraakgroepen, verschillende delegaties uit dertig andere steden. De betogers trokken na de bijeenkomst door Amsterdam. De anti-kraakwet, die de Tweede Kamer al is gepasseerd wordt binnenkort in de Eerste Kamer behandeld. De kraakgroepen vonden dat hel wetsontwerp niet deugt, omdat het de belangen van de speculant be schermt en het leegstaand bevordert. men zich uitgesproken voor een besluit van de regering waarbij de waarde van de gul den verminderd zou worden ten opzichte van buitenlandse munten. Zijlstra zei zich te kunnen voorstel len dat een regering onder bepaalde omstandigheden tot devaluatie be sluit, zoals in de jaren dertig toen de overheid probeerde de prijzen niet verder te laten dalen maar te laten stijgen. Nu gaat het er echter om de inflatie de kop in te drukken, stelde de president vast. Als wij devalueren worden de geïmporteerde goederen duurder, de prijzen zullen dan stij gen. dan volgt prijscompensatie en looncompensatie en vervolgens krijgt de export een klap legde Zijlstra uit. Inflatie Zijns inziens moet het dit jaar moge lijk zijn de inflatie terug te dringen tot minder dan vijf procent, maar „dan moet de huidige trend zich voortzetten." Zijlstra noemde een percentage van vier en nog wat; dat kan 4,6 zijn maar ook 4,9. Overigens vond de president van de centrale bank dat de inflatie de deur uit moest. We moeten ons naar zijn me ning niet op het inflatiepercentage van het buurland West-Duitsland richten maar op het cijfer nul. West- Duitsland (dat minder geldontwaar ding kent dan Nederland, red.) was in de ogen van Zijlstra wel een baken in de goede richting. Zitten wij hoger dan Duitsland, dan blijven er moei lijkheden. De Duitsers zijn onze grootste handelspartners en wij moeten oppassen dat onze export niet te duur wordt. Zijlstra sprak zich niet uit over de vraag of de collectieve uitgaven jaar lijks met een procent mogen stijgen (Duisenbergnorm) of 0,7 procent (CDA). Wel zal zo meende hij uit de beschikbaar komende ruimte, het bedrijfsleven wat bijgespijkerd moe ten worden, dit ter wille van de werk gelegenheid Daarna zal de politieke keuze moeten volgen tussen werkne mers en collectieve sector. Zijlstra twijfelde in dit verband of, bij een stijgende produktie, de werknemers jaar in jaar uit met een nul naar huis gestuurd kunnen worden. Dollar Over de waardedaling van de Ameri kaanse dollar zei de bank-president nog het te hebben betreurd dat de Amerikaanse autoriteiten niet die actieve belangstelling voor hun munt hadden, die hem lief was ge weest. Nu wilde hij zijn oordeel ech ter matigen. Na grondige gesprek ken met de Amerikanen lijkt het erop dat zij actief gaan ingrijpen om hun munt tegen een zinloos afglijden te behoeden. We hebben het aan het begin van dit vermageringsprogram ma wat hard gesteld: ban de frisdrank uit uw bestaan. Waar het om gaat is dat het drinken van ettelijke glazen frisdrank per dag tot onze slechte voe dingsgewoonten behoort Ze leveren behoorlijk wat calo rieën (ongeveer 75 per glas) en we krijgen er geen gezondheid voor terug Kunt u er toch niet helemaal van af. neem dan in het vervolg ongezoet vruchte-1 sap of suikervrije frisdranken (25 calorieën gemiddeld per glas). Of wat dacht u van een glas gekoeld groentesap (30 ca lorieën)? Erg smakelijk. maandag 16 januari ontbijt 1 (geroosterde) boterham met plakje jonge Leidse kaas 1 dunbesmeerde beschuit met jam of honing koffie of thee zonder suiker 's morgens koffie of thee zonder suiker en melk lunch 1 dun besmeerde snee bruin- brood met schijfjes appel 1 dun besmeerde snee bruin- brood met magere vleeswaar 1 glas halfvolle of karnemelk koffie of thee zonder suiker 's middags koffie of thee zonder suiker warme maaltijd beker bouillon met wat selderij slavink of stukje vlees naar keuze (100 g> portie bloemkool (gaar. dan even smoren met plak kaas erop) 2 gekookte aardappelen (mid delmaat) 1 glas magere yoghurt zonder suiker 1 mandarijn 's avonds koffie of thee zonder suiker glas tomatensap, groentesap of suikervrije frisdrank. Dr. J. Zijlstra, de president van De Nederlandsche Bank was zaterdagmiddag de gast in het Vara-radioprogramma „In de rooie haan". Een van de vragen ging over de met name in AR- kring befaamde „Lood om oud-ijzertheorie". Dat is de stelling dat het voor confessionele partijen niet uitmaakt of zij met WD of PvdA in zee gaan. Onderstaand laten wij de letterlijke tekst volgen van dit deel van het vraaggesprek met dr. Zijlstra. Interviewer: Lange tijd zag het er naar uit, dat we een kabinet PvdA- CDA zouden krijgen maar het werd toch een kabinet CDA-VVD. Uw par tijgenoot, de anti-revolutionaire Bouke Roelvink, is de uitspraak toe geschreven dat een regering met de PvdA of met de WD niet zoveel verschil maakt, het was lood om oud ijzer. Zegt U: „Die uitspraak had van mij kunnen zijn. ik ben het er principieel mee eens?" Zijlstra: Die uitspraak had niet al leen van mijn kunnen zijn, die is van mij. Interviewer: Nu, dat is dan het ant woord. dan bent u het er mee eens. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gemeente Amsterdam heeft in vele gevallen onzorgvuldig opgetreden bij het verlenen van een bouwvergunning voor een kantoorpand aan de Wibautstraat in de hoofdstad. Toch werd deze bouwvergunning niet ten onrechte verleend. DiiA riita L lunzoiD r 1 Lik moet vandaag mijn goede daad Dat vindt een uit deskundige buitenstaanders gevormde commissie van onderzoek die vijf maanden lang is bezig geweest met het uitpluizen van de verwikkelingen in het gemeentelijk apparaat rond de plannen tot de bouw van een kantoor op het voormali ge Ballast-Nedamterrein aan de Wibautstraat 88-90-92. Buurtbewoners hebben de af gelopen jaren felle strijd ge voerd tegen dat plan omdat het volgens hen ten koste gaat van de al sterk aange taste woonfunctie van deze buurt. Zij kregen de wind mee toen de vorige minister van ruimtelijke ordening bij Koninklijk Besluit bepaalde dat de bouwvergunning moest worden opgeschort om na te gaan of zij niet in strijd met de wet afgegeven was. Dat laatste, is volgens het eindprodukt van de commis sie van onderzoek, niet het geval. 'Voorinformatie' Wel vindt de commissie, dat ambtenaren en bestuurders van Amsterdam vele fouten gemaakt hebben in de affaire die al twintig jaar geleden ontstond In 1957 kreeg de Amsterdamse Ballast Mij. N V. vergunning van Amster dam voor het bouwen van een kantoor aan de Wibaut straat, hoewel het terrein of ficieel „werkplaatsengebou wen" als bestemming had. Deze vergunning kwam er zonder dat de provincie, zoals het hoorde, daarin betrokken werd Het kantoor werd gebouwd, maar in 1971 kondigde Bal- last-Nedam aan te zullen ver huizen naar Amstelveen. Toch vroeg het bedrijf „voor informatie" aan burgemees ter en wethouders over hoe zij zouden reageren op nieuw- bouwplannen voor het ter rein. Inmiddels verkocht Bal last het kantoor aan de En gelse bouwer Hillgate, die in 1973 een officiële aanvraag indiende voor de bouw van een nieuw kantoor op het ter rein. Hillgate beriep zich daarbij op de „voorinforma tie" die positief was. Twee jaar later gingen b en w akkoord, hoewel de raad in middels een ontwerp-bestem- mingsplan had aangenomen voor het gebied. Eind sep tember 1976 ging het Ballast- gebouw tegen de grond. De buurt stelde daarop vast dat het gebouw in 1958 illigaal zou zijn gebouwd en maakte bezwaar tegen de nieuwe plannen. Toch ging in mei vorig jaar de eerste paal voor het kantoor de grond in, ter wijl er toen nog geen uit spraak was over het beroep bij de Kroon dat de bewoners hadden aangespannen. Ondanks de kritiek die de commissie van onderzoek op veel punten op het gemeente lijk handelen uit. heeft Am sterdam volgens de commis sie bij het verlenen van de bouwvergunning de nodige formaliteiten in acht geno men. Het verzoek om voorin formatie dat Ballast heeft ge daan. mag naar Amsterdams gebruik beschouwd worden als de bouwaanvraag De for mele aanvraag, die door Hill gate werd gedaan toen de ge meenteraad al met een zoge heten voorbereidingsbesluit alle bouwplannen naar de ijs kast had verwezen is daarom niet van wezenlijke betekenis voor de beoordeling van de formaliteiten, zo schrijft de commissie Brief De fouten en vergissingen die het gemeentelijk apparaat in de hele procedure heeft ge maakt, voert de commissie terug op gebrek aan informa tie en communicatie. Zo is een brief van de directeur van de gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht zoekgeraakt. In deze brief stond dat de bouwvergun ning moest worden aange houden. De brief kwam pas weer boven tafel toen men ging werken aan de beant woording van vragen van het PSP-raadslid Els Agsteribbe, die b en w over de affaire geïnterpelleerd heeft. Over deze interpellatie schrijft de commissie dat de raad bij deze gelegenheid on voldoende is geïnformeerd. Ook burgemeester en wet houders hebben op hun beurt te weinig informatie ontvan gen van ambtenaren „Het heeft", schrijft de commissie, „bij de behandeling van de onderhavige aanvrage meer geschort aan een goede com municatie, nauwkeurigheid en deskundigheid dan dat er sprake was van gebreken in de gevolgde procedure" Het PSP-raadslid Els Agste ribbe is het „volslagen on eens" met de commissie. Zij zegt in een commentaar op het rapport dat ze het gevoel heeft dat ze voor niets ge ïnterpelleerd heeft. „Ik zou dat nog eens over moeten doen Alle bewijzen die ik op tafel heb gelegd en waann wordt aangetoond dat de bouwvergunning in strijd met de wet is, zijn niet door gedrongen" Is er echt principieel geen enkel wezenlijk verschil? Ik ben blij dat u even door vraagt want anders had ik moeten ant woorden Ik ben mijn leven lang. voor zo lang ik politiek actief ben geweest, anti-revolutionair geweest en nu met de boedel overgegaan naar het CDA. zal ik zo maar zeggen dus ik heb altijd behoord tot wat men in dit land noemt een confessio nele partij Mijn standpunt was en is dat het bestaansrecht van zo'n par tij haar uitgangspunt, haar wezen met zich meebrengt dat je met betrekking tot liberalen of socialis ten die een ander uitgangspunt heb ben voor hun politieke handelen dat je daarop het begrip lood om oud ijzer kunt en moet toepassen. Wanneer je dat niet doet moet je de zaak, je eigen zaak ogenblikkelijk gaan sluiten, want dan moet Je bij de één of bij de andere aansluiten. Maar dat is iets anders dan in een gegeven, concrete situatie van vier jaar te zeggen: het kan me niet sche len met wie ik regeer Het kan me natuurlijk wel schelen Toen men mij in 1967 vroeg om minister-president te worden of in formateur te zijn, heb ik een pro gramma geschreven Dat mocht Je toen in je eentje doen, nu is het wat gecompliceerder Ik heb toen alle partijen gevraagd of ze mee wilden doen En die mee wilde doen die mocht van mij mee doen en die niet mee wilde doen die mocht niet mee doen. Dit was hun keus En in die zin was het niet lood om oud ijzer Ik vond dat mijn programma op dat ogenblik het beste was. anders had ik het niet moeten schrijven Derde opmerking ais het nog even mag Het is een erg belangrijk the ma Ik heb zelf gezeten, zoals men misschien weet. in kabinetten, waar de socialisten een belangrijke rol in speelden, met name de oude Drees als ik het oneerbiedig zo mag zeg gen. En in een kabinet zonder socia listen en met liberalen onder leiding van De Quay Ik kan u naar eer en geweten zeggen dat in het econo misch en financiële beleid, waarbij ik heel nauw was betrokken tn beide perioden, in feite heel weinig ver schil is geweest. Hoe dat in de toekomst gaat dat weet ik niet. maar ik sta er gelukkig nu wat verder al. maar zo was het

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3