Prof. Verkuyl 70 jaar Gereformeerden praten vandaag met Zuidafrikanen Afrikanen zoeken eigen theologie Verzet in NG kerk tegen onbijbels huwelijksverbod UIT DE KERKBLADEN Gezamenlijk gesprek is broodnodig VANDAAG Voorbijganger MAANDAG 16 JANUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet door Jone Bos Op Goede Vrijdag van het jaar 1970 bewoog zich een zeer lange stoet „kleurlingen" (mensen van gemengden bloede) door de straten van Kaapstad. Tot hun verbazing zagen passerende blanken aan het hoofd van de stoet één „echte" blanke in stem mig donker pak en zwarte hoed. Het kon zo een dominee uit de Boerenkerken zijn. ware het niet dat zoiets on voorstelbaar was. Op een open plek stopte de stoeten voerden enkele sprekers het woord* over de zaak. die hen in beweging gebracht had: de gedwongen ver huizing van duizenden mensen om dat de overheid hun woongebied ..blank'' verklaard had. De laatste spreker was de lange, donker gekle de blanke: professor Johannes Ver kuyl. predikant en hoogleraar vin de gereformeerde kerken in Neder land Zijn woord was als dat van de profeten: striemend voor de macht hebbers. liefdevol voor de verdruk ten. Prof. Verkuyl heeft nooit meer een visum voor Zuid-Afrika gekre gen. Een officiële Zuidafrikaanse staatscommissie zei het in 1974 zo: ..Prof. Verkuyl kan dus tereg als een van Suid-Afrika se grootste teenstanders in Nederland beskou word" (rapport commissie-Schle- busch. pag. 74). Verkuyl als pastor; als prediker; als spreker; als schrijver; Verkuyl en de zendingswetenschap; Verkuyl en de atoombewapening; Verkuyl en Indonesië. Verkuyl en Zuid-Afri ka. Wat zullen wij in dit. uit dank bare vriendschap geschreven ver haal over al deze dingen zeggen nu prof. Verkuyl vandaag zijn 70ste levensjaar voltdoit? Deze regelen kunnen niet meer dan een zwakke echo zijn van dit met zoveel vitali teit doortinteld leven. Afkomstig uit de polder, die zoveel steunpilaren voor kerk. staat en maatschappij geleverd heeft de Haarlemmermeer - werd Verkuyl in 1932 predikant in Laren (N.H.) en in 1937 pastor onder de „hier te lande studerende Oosterlingen". Dat pastoraat luidde kennelijk de overgang naar de zending in. want vanaf 1939 is de zendeling Verkuyl op Midden-Ja va te vinden. Na drie Jaar treft ook hem het Jappen kamp en na weer ruim drie jaar de bevrijding, hereniging met het ge zin en opnieuw: de arbeid. De grote Kraemer had hem reeds in Neder land oog bijgebracht voor de opko mende vrijheidsaspiraties bij de In donesische volkeren Toen dan ook de republiek ..Djokja" in augustus '45 uitgeroepen werd en hier het gereformeerde volksdeel onder de leus ..gezag is gezag, rebel is rebel" daartegen gemobiliseerd werd. stapte Verkuyl uit het gelid. Aan de kant van de republiek zaten te veel mensen, die hij hoogachtte ik noem er slechts twee: dr. Leimena en mr. Amir Sjarifuddin en zo werden Verkuyl en Gramberg de eerste kerkelijke Nederlandse afge vaardigden. die in 1946 de demar catielijn overschreden. Djokja be zochten en zelfs met de ..collabora teurs" Hatta en Soekarno spraken; ongehoord voor die dagen. Een zaam was de positie van veel zen dingsmensen toen, ook al liet het gereformeerde volk zijn zendelin gen alléén politiek, en zeker niet kerkelijk, vallen. Hij zag de dageraad der onafhanke lijkheid als het begin van een nieu we verhouding tussen volkeren, die door de loop van de historie zo op. elkaar betrokken waren geraakt. Een diepe voldoening was dan ook voor Verkuyl de dag van de souve- reiniteitsoverdracht van Nederland aan Indonesië. 27 december 1949. Een diepe teleurstelling werd het voor hem nog mee te moeten ma ken hoe deze verhouding, vooral tengevolge van onverwerkte frus traties in de Nederlandse politiek, tussen 1958 en 1962 naar het abso lute nulpunt terugliep. Zelf wilde hij in deze krant omstreeks 1958 duidelijk maken hoeveel er op het spel stond. Zijn artikelen werden geweigerd; wel verscheen er een hoofdredactioneel „Niet ter discus sie". Met enkele medestanders pu bliceerde hij toen een boekje „Ter dege ter discussie" (d.wz. het Ne derlandse Nieuw-Guinea-beleid). Zijn vruchtbaarste Indonesische jaren waren de jaren tussen '48 en '58. In de Nederlandse zending is Verkuyl wellicht niet de pionier. maar zonder enige twijfel wel de grote „ontwikkelaar" geweest van een moderne tak van zendings werk: via het gedrukte woord. Met een onvoorstelbare gedrevenheid kwam het ene na het andere boek uit zijn handen. Alleen in de Indo nesische taal al publiceerde hij 35 boeken en boekjes op allerlei terrei nen: dogmatiek, kerkgeschiedenis, ethiek, maar ook politiek. In een land. waar de traditie van het ge drukte woord ook bij de opkomen de intelligentsia nog maar heel zwak is. kan het belang van Ver- kuyl's arbeid in dit opzicht moeilijk overschat worden. Mede dankzij zijn krachtige stimulerende arbeid bezitten de Indonesische kerken nu een grote, christelijke uitgeverij met een uitgebreid fonds. Schrijven was echter niet het enige. Preken en doceren behoorden ook tot de essentie van zijn werk. Voor al het hoogleraarschap aan de christelijke universiteit van Dja karta had een grote plaats in zijn hart, omdat hij zo geweldig begeer de een goed leermeester te zijn voor een jeugd, die aan een nieuwe toe komst bouwde. Zo maakte ik hem zelf ook mee. Als hervormd man uit een veel jongere generatie zag ik hem op een gereformeerde Hol landse jongerenclub in 1954 in Dja karta voor het eerst. Die avond hoorde ik ook voor het eerst uit gereformeerde mond iets vriende lijks over Karl Barth. Over hem sprak Verkuyl met ons en toen al instemmend. Dat was in die da gen in gereformeerde kring geen gemeengoed. We zijn sedert de ja ren zestig met elkaar verbonden geraakt door ons beider werk op aanpalende kerkelijke terreinen. Eind '62 was hij definitief uit Indo nesië teruggekeerd en vanaf '63 werd hij algemeen secretaris van de Nederlandse zendingsraad. Hij heeft weieens gezegd dat hij hoopte na zijn terugkeer in Nederland nog enkele jaren rustig te mogen arbei den. Die hoop is vervuld en waaruit dat „rustig" dan bestaan heeft, moge uit een onvolledige opsom ming blijken: ongeveer twintig Nederlandse boeken vloeiden uit zijn pen. waar onder het kloeke standaardwerk „Inleiding in de nieuwere Zen dingswetenschap". voorzitter van de stichting Kai- ros (1968-1973) tot steun aan het Christelijk Instituut van zijn grote vriend Beyers Naudé. voorzitter van de raad van ad vies Buitenland van de Unie School en Evengelie (1968-1973). voorzitter van de onder zijn lei ding krachtig uit de grond gescho ten protestantse ontwikkelings-or- ganisatie ICCO (1965-'73). hoogleraar aan de VU (1968-1978). eindredakteur van het zendings- wetenschappelijk tijdschrift „de Heerbaan", later „Wereld en Zen ding". krachtig inspirator van de acties tot steun aan jonge kerken „brood voor het hart" en „kom over de brug". En dan zwijg ik nog over het grote aantal mensen: predikanten, „le ken". politici, journalisten, dat in de loop van deze jaren één of meer dere brieven van deze beroerder Israëls ontvangen heeft over een onderwerp, dat altijd op de één of andere manier met het Evangelie te maken had. Belerend, bestraf fend. waarschuwend konden die brieven zijn. Hij, die als schrijver dezes reeds lang het (dienst-)huis van de confessionele politiek verla ten heeft en andere wegen gaat. kan er van meepraten. Dat accep teer je bij Verkuyl omdat je weet dat geen ander motief speelt dan bezorgdheid over de zaken van zijn, onze Heer. Proberen wij nu als leerling van deze wijze leidsman dit alles in enkele woorden te karakteriseren, dan schieten er drie in onze ge dachten: Jo Verkuyl heeft de moed gehad telkens weer grenzen te overschrij den: in 1946 naar de Republiek Indonesië, in 1956 inzake Nieuw- Guinea. in 1966 inzake Vietnam (met Piet Nak de straat op) en nog weer later t.a.v. Zuid-Afrika. Hij heeft er krachtig toe bijgedragen dat het gereformeerde volk de ven sters op de wereld geopend heeft. Jo Verkuyl's leven is een sym bool voor wat participatie werke lijk is. Hij heeft ons geleerd dat geloven geen zaak van orthodoxie alleen, maar ook van orthopraxie, van deelnemen aan en in het gees telijke worstelingen van onze tijd Prof. dr. J. Verkuyl is. of dat nu atoombewapening of marxisme is; Jo Verkuyl heeft ons steeds weer voorgehouden dat verzoening een centraal gegeven is voor de chris tusbelijder; verzoening tussen mensen, maar ook tussen volken. Een waarachtig pastor is hij dan tenslotte ook nog; hoevelen, waar onder ikzelf, kunnen niet getuigen dat deze vriend bij ziekte een wer kelijk vriend bleek te zijn. Om nog maar niet te spreken van de einde loze rij Indonesiërs, Zuid-Afrika nen en later ook Zuid-Amerikanen, die in de loop der jaren op alle mogelijke en onmogelijke tijden welkom waren in het grote huis aan de Van Eeghenstraat. Daardoor komen wij dan uit bij haar, die al 45 jaar met de kinderen alle lief en leed met hem deelt. Mogen wij slechts onze bewonde ring uitspreken voor een leven naast en met zo'n intens werkende man, en respect voor de offers, die dat ongetwijfeld wel met zich mee moet hebben gebracht. J. Bos (45) te Odijk is algemeen directeur van de protestantse me definancieringsorganisatie ICCO te Utrecht. door Hennie Serfontein PRETORIA Vandaag begin nen de gesprekken tussen de delegatie van de gereformeerde kerken uit Nederland en de ver tegenwoordigers van de (blan ke) Nederduitse gereformeerde kerk in Afrika, die ongeveer 90 percent vertegenwoordigt van alle Afrikaners. Het Nederlandse bezoek kan beslis send zijn voor de 300 jaar oude ban den tussen de Nederlandse en Zuid afrikaanse kerken Deze beslissing kan ook van betekenis zijn voor de relatie tussen de twee landen. De blanke NGkerk heeft het verzoek van de Nederlandse delegatie afge wezen voor een gezamenlijk gesprek met de zwarte kerken. De Nederlan ders ontmoeten de zwarte, kleurlin gen en indieêr kerken afzonderlijk. Ook ontmoeten de Nederlanders de vooraanstaande theologen Manas Buthelesl en Beyers Naudé. Deze ontmoetingen zijn door de Neder landse vertegenwoordigers in Preto ria georganiseerd. Dr Frans O' Brien Geldenhuys. de directeur van de raad voor oecumenische zaken van de NGkerk. zei afgelopen week dat de gesprekken zullen leiden tot een beter begrip met de Nederlandse kerken. „Je kunt beter als christenen met elkaar praten dan de verbinding verbrekenzei hij. Banning De leiders van de NGkerk die be trokken zijn bij de besprekingen met de zes man sterke delegatie van de Nederlandse gereformeerde kerken hebben vertrouwelijk informatie ge kregen over de mensen die op dit moment in gevangenschap zijn op grond van de terrorisme-wet. AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rot terdam Tel. 010-115588 (red) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 iadv>. DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle TeL 05200-17030 Deze informatie zullen de Nederlan ders tijdens de discussie met de NGkerk voorgelegd krijgen. De Afri kaanse kerkleiders hopen hiermee de Nederlanders te overtuigen dat de regering goede gronden heeft om deze mensen vast te houden en orga nisaties te verbieden. Rapport, het in Johannesburg ver schijnende regeringsgezinde dag blad. wees gisteren op een „docu- mentenbom". die alleen maar be kend was bij het departement van Justitie, die door minister Jimmie Kruger van justitie beschikbaar ge steld is om de Nederlanders eens en voor al duidelijk te maken dat „wij niet zomaar als een zootje dictators mensen gevangen zetten". Dr. Frans O'Brien Geldenhuys. de directeur van oecumenische zaken zou tegen Rapport gezegd hebben dat hij informatie had, die de rege ringsactie motiveerde. Het rapport had als ondertitel. Opzienbarend document aan NGkerk doet licht opgaan voor Nederlandse gerefor meerden. Dr Geldenhuys zei mij oat hij gedeeltelijk verkeerd geci teerd was De getallen zouden later dit jaar toch in het parlement be kend gemaakt worden. Dr. Gelden- KAAPSTAD De provinciale syno de Kaapstad van de (blanke) Neder duitse gereformeerde kerk wil, dat enkele apartheidsbesluiten, die de- generale synode van de NG kerk vier jaar geleden heeft genomen, on gedaan worden gemaakt. Met name vraagt de Kaapse synode, dat de generale synode haar verbod van het interraciale huwelijk intrekt. De Kaapse synode beschouwt dit ver bod als onbijbels. Andere eisen van de Kaapse synode hebben betrekking op de vorming van een interraciale synode en de openstelling van alle kerken voor alle rassen. De Kaapse voorstellen komen dit najaar aan de orde op de generale synode, die eens in de vier Jaar gehouden wordt. KAMPALA De bevolking van Oeganda heeft Sinds 1 Januari naast de zondag een tweede rustdag per- week. President Idi Am in heeft de islamitische rustdag tot verplichte vrije dag verklaard, hoewel maar zes procent van de Oegandezen islamiet is. tegen zestig procent christenen. Amin Is zelf enkele Jaren geleden islamiet geworden, toen het christe lijk geloof hem niet langer beviel. MANCHESTER Evenals in Ne derland onderkent men ook in Enge land het gevaar van vrijblijvendheid ten aanzien van de gebedsweek voor de eenheid der christenen (18-25 Ja nuari) De anglicaanse bisschop van Manchester. Patrick Rodger, heeft daarom in het blad van zijn bisdom Crux voorgesteld, in de gebedsweek in gebed en actie concreet bezig te zijn met de problemen van Noord- Ierland huys zei dat de gegevens bekend gemaakt waren om het artikel van prof. dr. H. Ridderbos in het Gere formeerd weekblad te weerleggen, waarin hij schreef over honderden mensen, die gearresteerd waren. Dr. Geldenhuys ontkende dat hij ook maar iets vertrouwelijks had ont vangen over individuele gevallen. Hij zei dat Kruger hem slechts rap porten had gegeven, die openbaar zijn, zoals het Schlebusch-rapport. dat een parlementaire actie tegen de studentenorganisatie Nusas en te gen het Christelijk Instituut moge lijk maakte. Geldenhuys zei dat deze documenten toonden dat de regering „een goede grond had voor haar acties". Geldenhuys ontkende dat een ker kelijke delegatie de minister had opgezocht maar hij wilde niet zeg gen wie hem de aanvullende infor matie had gegeven. De onthulling van het aantal gevangenen aan de kerkleiders kan in een nieuwe open bare controverse in Zuid-Afrika wor den. Sinds de rellen in Soweto heeft de regering geweigerd de namen van gearresteerden te geven. Wel heb ben het Christelijk Instituut alvo rens te zijn verboden en het be trouwbare Instituut voor Rassen verhoudingen aantallen bekend ge maakt. Deze aantallen waren af komstig uit krantenberichten. Hun publikaties werden echter door de regering verboden. Dominee Cas Mak, de voorzitter van de gereformeerde synode zei giste ren dat de actie van de Zuidafri kaanse regering tegen sommige per sonen en organisaties het belang rijkste gespreksonderwerp zal zijn. Hij zei mij gisteren in Johannes burg: „We willen weten waar de blanke NGkerk staat met betrek king tot deze maatregelen van de regering." Dominee Mak drukte zijn verrassing en spijt uit dat een visum geweigerd is aan Aldert Schipper. Hij zei: „Het is jammer dat een journalist, die ik ken en vertrouw, een visum gewei gerd werd. Hij heeft vele jaren over kerkelijke zaken geschreven en wordt in Nederland hoog gewaar deerd. De zes Nederlandse delegatieleden logeren ieder bij een vooraanstaand lid van de NGkerk tijdens de eerste vijf dagen van hun verblijf in Zuid- Afrika. Ds. Mak logeert bij dominee Dawie Beukes, de voorzitter van NG synode. Deze zei mij gisteren dat hij blij is. dat hij de gelegenheid heeft enige tijd informeel contact te kun nen hebben met de bezoekers, voor dat de formele onderhandelingen beginnen. Deze persoonlijke ge sprekken kunnen de juiste sfeer scheppen voor de echte onderhan delingen, zei hij. ACCRA (ANP) Tijdens een pan- Afrikaanse conferentie in de hoofd stad van Ghana. Accra, hebben theo logen uit de derde wereld besloten een vereniging op te richten van Af rikaanse theologen, die in hoofdlij nen moet aangeven hoe een toekom stige Afrikaanse theologie moet zijn. De conferentie werd bijgewoond door negentig protestantse, rooms- katholieke en orthodoxe theologen, sommigen met hoge functies binnen hun kerk. Zij kwamen uit Afrika, Latijns-Amerika. Azië. het Zuidzee gebied en de zwarte gemeenschap in de Verenigde Staten. Een dergelijke conferentie is eerder gehouden in 1976 in Dar es Salaam. „We geloven." aldus een verklaring, „dat de Afrikaanse theologie moet worden verstaan tegen de achter grond van de Afrikaanse samenle ving en cultuur en de pogingen van de Afrikaanse volken een nieuwe toekomst te scheppen, die verschil lend is van het koloniale verleden en het neo-kolonialisme van het heden. Afrika heeft een nieuwe theologische benadering nodig, die afwijkt van de dominerende westerse theologieën." De conferentie gaf drie voorwaarden aan voor een toekomstige Afrikaan se theologie. Zij moet verklaarbaar zijn in het verband van het Afrikaan se leven en de cultuur. Zij moet een theologie zijn van bevrijding tegeno ver het racisme, de economische uit buiting en de onderdrukking van mensen door nationale en multi-na- tionale instituten. Maar ook moet het onderdrukken van zwarten door zwarten ter sprake komen. Tenslotte moet een Afrikaanse theologie dis criminatie op grond van sexe bestrij den. De vrouw moet een gelijke rol als de man worden toebedeeld in het leven van de kerk. Een kwart van de negentig theologen in Accra was vrouw. Ds. W. R. van der Zee in Berichten van de Maranathakerk (Den Haag. hervormd): Vele ouders maken zich grote zorgen over de „vervreemding" van geloof en gemeente bij hun kinderen. De één zegt verbijsterd: we hebben het ze zó voorgehouden! De ander: we hebben ze zó vrijgelaten! We moeten dan wel bedenken dat bij jongeren verhevigd naar voren treedt wat óók bij ouderen aan de gang is: de moei te met het beleven van God in deze tijd. Daarom is het niet voldoende vnl. met jongeren bezig te zijn, maar past het om de zorg voor het hele gezin, voor de hele gemeente. Cate chese en gezamenlijk gesprek is broodnodig voor allen die in deze tijd christen willen zijn. niet het minst ook voor de ouders die de taak hebben de woorden en verha len door te geven aan hun eigen kinderen. Het beleid van de kerkelij ke gemeente moet erop gericht zijn de generaties niet apart te stellen en apart te behandelen, maar te vereni gen rondom de Bijbel en tot ont moeting en gesprek te brengen. Con creet: liever geen apart jeugdwerk of jeugddiensten, maar gezmsdiensten en kindemevendiensten. jongeren in kerkeraad en werkgroepen, kring- werk met jong en oud sïmen. De gemeente is de plaats waar jong en oud beiden voluit serieus worden genomen. Eén is uw leermeester en u allen bent leerlingen Tussen haakjes: het is heel merkwaardig, dat op de laatste bladzij van het Oude Testament staat dat de harten van de vaderen tot de kinderen be keerd zullen worden en de harten van de Kinderen tot de vaderen. In die volgorde. Dat geeft te denken! Kerk en groepen Prof. dr. J. Plomp in het Gerefor-i meerd Weekblad (uitgave Kok): Het is te hopen dat de kritische gemeenten en groepen niet van de kerk vervreemden. Dat gevaar is le vensgroot. Het gevaar van activis me, los van de bijbelse wortel, het gevaar ook van individualistische vroomheid die dan wel authentiek mag zijn maar zo weinig gedragen wordt door de gemeente de grote gemeente dat men betwijfelen moet of ze toekomst heeft. Daarbij ik zeg het aarzelend en in beschei denheid maar toch. ik zeg het ook in de kerken dringt toch waar achtig wel iets door van het geschrei van de armen en verdrukten in deze wereld en wordt er toch ook wel enig antwoord op gegeven, in woord en daad. Ik zou graag zien dat de kriti sche gemeenten en groepen (weer) incorporeerden in de kerken. Dat zal vermoedelijk niet van vandaag op morgen kunnen. Allereerst zal daar de wil toe aanwezig moeten zijn, aan beide kanten. Vervolgens zullen, denk ik, èn de kerken èn de groepen zichzelf moeten herzien, moeten cor rigeren. Anders leidt de (reïntegra tie aanstohds tot kortsluiting. Maar (reïntegratie blijft geboden. Geen kerk, geen groep en geen mens, is gebaat bij de polarisatie die thans in zo hoge mate de relatie tussen de kerk en de groepen kenmerkt. En geen kerk kan bloeien als de actie ven haar de rug toekeren. En geen groep blijft evangelisch als ze niet regelmatig de actie onderbreekt om zich te laven aan de bronnen van het heil. Rust en onrust Ds. J. H. Velema in De Wekker (chr. geref.): De kerkelijke situatie is met het veranderen van het jaarcijfer niet veranderd. Versta onder die kerke lijke situatie heel het gebeuren en al de verhoudingen tussen en binnen kerken, zoals we dat nu al jaren meemaken. Een situatie, die gety peerd kan worden wat de verhou ding tussen de kerken betreft: op de plaats rust en wat de verhouding in de verschillende kerken aangaat: toenemende onrust. Slecht weer Slechtweer-christenen zijn er maar al te veel, schrijft evangelist Wim MalgO in Zijn blad Middcrnachlsrocp en hij drukt er een lijstje predik- ipi HIJ DROEG HET WEG Wat doen wij met onze zonden? Mi de vele zonden. Met de leugens en verbreking van trouw? Met het feit dat we elkaar bestelen, niet geven waar we recht op hebben, elkaar geen ruimte gunnen? Wat doen we ermee? Een heel enkele keer namen we ons voor om het goed te makea Een heel enkele keer lukte het ook. Maar vaker kwamen we niet ver. Opnieuw waren onze handen vuil. Kunnen mensen zonden goedmaken? Wat doen we er dan mee? We wrijven ze anderen aan. Wj zoeken naar schuldigen. En tegelijkertijd naar verontschuldigingen. Nergens zijn we zo knap en bedreven als in dit bedrijf: verontschuldigingen zoef en vinden. Een situatie die ons noodlot werd. Een doem die altijd op ons rustte. Laat iedereen blij zijiC^ dat we tot zolang weerstand hebben! geboden. Dat er niet erger van gekomen is. De anderen zijn de schuldigen. Ze hebben niet geholpen, maar hebben ons verleid, uitgedaagd. Ga het maar uitzoekei je komt altijd bij anderen terecht. Wat doen we met zonde? We verwijzen, we doen zonde weg. De deur uit. Achtervolgd door oude 10 schulden beweren we altijd weer u best opnieuw te kunnen beginnen. We doen een schoon overhemd aan.Lj gestreken en gesteven en wie doet .ar ons wat? We weten van geen kwaad: Vergeten lukt soms. Vergeten lukt voor wie het weet vol te houden steeds beter. Het wordt een routine.] Wat doen we met zonde? We denkei ermee te kunnen leven. Zie het lam i Gods. dat „de zonde der wereld" wegneemt. Deze zonde dat we ons niet wilden laten helpen. En iedereen opzij duwden die ons daaraan herinnerde. Tenslotte Hei die kwam om ze van ons weg nemen. Ook Hem duwden we wi van de weg af. In het ravijn van de dood. „De zonde der wereld". In deze weken gaat het boek open, di van Hem vertelt. Het lam Gods. Et man als een lam. Bereid om te lijdt en te dragen en weg te nemen. Wat doen we met zonde? We kunnen er niets mee. Hij kan er wat mee. Hij deed er wat mee. Hij droeg het weg. (Johannes 1,29). 1 Jen ns l tte HenT gte Sipke van der Land 113 De Kampense uitgeverij heeft enij^j tijd terug een viertal kleine boekj^ uitgegeven met links de tekst vaiel een psalm en telkens op de linkerpio: gina de tekst van een psalm cfe rechts een kleurenfoto (resp. getl teld: Psalmen van vertrouwen. van aanbidding. van vreugde van dankbaarheid). In dezelf<%r trant uitgevoerd zijn twee nieuy^ uitgaafjes met door de publicist Si ai ke van der Land uitgekozen fra01 menten uit de bijbelboeken Pretje ker en Spreuken. Ze heten: „De 1 e venswijsheid van Prediker" K „Spreuken van levenskunst" (prijjj per stuk 7,90). De vertaling is d e] van het Nederlands bijbelgenooei schap en de kleurenfoto's zijn va j, meergenoemde Sipke van der Lanf die dus niet slechts de pen hanteei|ie Er zijn nóg twee nieuwe uitgave van Kok, waaraan de naam van Si ke van der Land is verbonden: „Ib navolging van Christus" en „De b|a lijdenissen". Deze boekjes bevattde een verkorte bewerking van respe a, tievelijk Thomas a Kempis' beroe»e de Imitatio Christi en van de Cofe, fessiones van Augustinus. Het eae en ander wordt zó gepresenteei e dat deze uitgaven (van 9,90 p e stuk) als bijbels dagboekje kunnfy dienen. Robert S. Alley Professor Robert S. Alley is als d ken van de theologische faculte van de universiteit van Richmond de Amerikaanse staat Virginia or slagen. Hij mag wel „Amerikaan vraagstukken" blijven doceren. I i Amerikaanse baptistenkerk, waaa van de universiteit van Richmor'1 afhankelijk is, nam deze strafmai1 regel tegen Alley wegens ketter" Op een congres van atheïsten hs Alley verklaard, dat Christus noc11 van zichzelf heeft gezegd, dat 1" God was of Gods zoon. Volgens A ley zijn de uitspraken in de evanrf£ liën daarover de overtuiging van 1 evangelisten. Alley heeft tegen ij1 maatregel niet geprotesteerd. J vindt hem overeenkomstig zijn vr r zinnige instelling en de belang van de universiteit. beurten bij af, zoals hij dat naar wij aannemen in een Zwitserse krant vond. Alleen bij slecht weer is er kerk, bij mooi weer niet. Stad en land Stad en land is de naam van een nieuw losbladig liturgisch bulletin. De samenstellers zijnswaren actief betrokken bij de liturgische vernieu wing. die zich de afgelopen jaren onder leiding van ds E. Pijlman in de gereformeerde Keizersgracht- kerk in Amsterdam heeft voltrok ken. Doel onder meer het publiceren van direct bruikbaar liturgisch ma teriaal. zoals teksten, gebeden en liederen. Redactieadres Frans Hals plein 6. Haarlem. PARIJS De aanhangers viI( aartsbisschop Lefebvre, die al bi een jaar een parochiekerk in Pa bezet houden, hebben aangeko J digd eind maart of begin april e tweede Parijse kerk te bezetten. ARNHEM Zaterdag 23 septei ber zal in Arnhem het tweede cc gres van Europese belijdenisbevi gingen worden gehouden. Het eers 1 congres was in 1974 in Berlijn. Vo dit tweede congres worden vljfd j zend deelnemers verwacht. De Oc tenrijkse protestantse bisschop C l kar Sakrausky is voorzitter van d« beweging. UMTATA Minister-preside Matanzima van de republiek Tra kei in Zuid-Afrika, wil dat de 45.( methodisten in Transkei brek met de 750 000 methodisten in Zu Afrika. Zij moeten een eigen kerkl ding en synode krijgen, vindt premier. Hij verwijt de methodist!1 dat zij zich opstellen tegen de ooi. hankelijkheid van Transkei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2