Gezond eten kan ook zonder vlees SOCIAAL BERECHT Rijles voor een langzame leerling Hoeveel calorieën? i/et dat goed is voor hart »n bloedvaten bestaat niet Vegetarisch weekmenu Drie weken verstandig vermageren g g Stichting Schoolbegeleidingsdienst voor de Drechtsteden EEN CONSULENT(E) VOOR HET ONDERWIJS AAN ANDERSTALIGEN IN DE REGIO DORDRECHT NEDERLANDS Onderwijzer DOCENT(E) DUITS circa 2t uur DOCENT(E) GESCHIEDENIS a. leraar/lerares b. lerares c. leraar/lerares Docent(e) Engels ONDERWIJZER(ES) iTERDAG 14 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet oor Willem Schrama eel lezers hebben ons geatten- eerd op een zaak die ons niet itgaan is. maar waar tot nu »e geen gelegenheid voor kon orden gevonden: de vegetari- :he maaltijd. Het is waar; var ens. kalveren en kippen wor- en met plantaardige eiwitten etgemest om er minder dierlij- e eiwitten voor terug te krij- en. En dat gebeurt vaak op ;n manier die je pure mishan- eling kunt noemen. Daarom jn er mensen die minder of elemaal geen vlees meer eten. e kunnen drie groepen onderschei- Op de eerste plaats is er de oep die vindt dat dieren op een leer natuurlijke wijze kunnen wor- tn gefokt. Die groep eet minder ees. koopt een scharrel-ei. en heeft oorgaans geen bezwaar tegen het en van vis. Is men consequent te en het doden van dieren, dan kan len weliswaar geen vlees, vis of ge- ogelte meer eten, maar wel gebruik laken van melk(produkten). eieren o honing. Deze groep heet lactove- etariërs (lacto= melk). En tenslotte er een kleine groepering die het ier op geen enkele wijze wenst uit te uiten, en dus ook geen enkel pro- akt van levende dieren gebruikt, it zijn veganisten en zij gebruiken us geen melk, geen eieren, maar ok geen honing en wol. 'ervarigen zondag fruilcocktail van vers fruit kervelsoep met plakjes ei bloemkool met kaassaus aardappelen maandag appel (slaatje) witte bonen en tomatensalade opgeklopte kwark met cornflakes dinsdag grapefruit brume bonensoep met soepgroente flensies met stroop woensdag stoofschotel van aardappelen, worte len. ui en witte kool kwark met appel en rozijnen gevulde paprika met roerei njst kerriesaus en andijviesla vrijdag stamppot rauwe raapsteeltjes met blokjes kaas gepofte appel met vanillevla zaterdag minestronesoep met volkorenbrood (soep met verschillende groente, ma caroni en wat peulvruchten) vruchtensalade Gegevens zi|n ontleend aan brochure Gezonde voeding zonder vlees van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding oe kunnen we nu uit plantaardige rodukten toch een volwaardige oeding samenstellen? Dat is geen makkelijke vraag, en het vereist nige kennis van de voedingsleer om tar te beantwoorden Vlees, vis en ivogelte bevatten namelijk voe- ngsstoffen die we dagelijks nodig bben. Ze bevatten hoogwaardig iwit, ijzer en vitamines van het B- iOmplex. lu stuiten we op een zaak die nogal ïgewikkeld is. Maar blijft u aan de jn. want het gaat om uw lichaam, ie wonderlijke chemische fabriek 'aarvarr u de bedrijfsleider bent. Ei- itten mogen we gerust onze belang- jkste voedingsbron noemen. Ons chaam bestaat er grotendeels uit luid spieren, inwendige organen, agels, haar) en we hebben ze vrijwel lk moment van de dag nodig als ouw en brandstof. Eiwitten worden pgebouwd uit aminozuren. Nadat et lichaam de eiwitten heeft ver eerd. vinden de aminozuren via de loedsomloop hun weg naar alle mo- elijke cellen, die ze omzetten in e.uwe weefsels, hormonen, anti- tüïfen en enzymen. /e kennen plantaardige en dierlijke iwitten. De meeste dierlijke zijn olwaardig, dat wil zeggen: ze bevat- en alle belangrijke aminozuren (er ijn er 22) om gezond te kunnen even Vegetarisme zou een ongezon- e zaak zijn als er ook geen volwaar- ige plantaardige eiwitten heston en. Dit is wel het geval, vooral loten en sojabonen bevatten vol waardige eiwitten. Erwten, linzen en eel bonen-, graan- en meelsoorten levatten echter onvolwaardige ei witten. Nu kunnen twee of meer on- olwaardige eiwitsoorten elkaar weer volwaardig maken, maar dit lient tijdens één en dezelfde maal- ijd te gebeuren. Goed dat u geble- en bent. nu wordt het weer een- oudig. Melk Hie vlees van het menu schrapt, oet er verstandig aan om per dag eker een halve liter melk, karne- 1 volkorenbescuit 40 1 sneetje roggebrood80 1 glas chocolademelk125 1/8 liter slagroom470 1 ijsje (50 g)-60 1 roomijsje (50 g)„„...100 Boursin100g 450 Camembert 100 g400 Goudse kaas per plak (15 g)50 Leidse,jong,perplak(15g) 30 Leidse, oud, per plak (15 g) 40 paté (bel. p. boterh. 20 g)90 rosbief (20 g)20 boterhamworst (15 g)60 magere ham (20 g)40 lever, ongelardeerd (20 g)30 rookvlees (10 g)20 gek. worst, knakw. (20 g)70 pindakaas (voor 1 boterham) 60 hagelsl., honing (v. 1 boterh.)40 appelstr., jam, chocoladepasta 30 champ, soep (uit blik, p. bord)90 ossestaarlsoep (idem)110 groentes., kippes. (helder) 70 1 bakharing300 1 gerookte bokking200 garnalen, gepeld 100 g90 1 zoute haring100 1 zure haring180 mosselen, zonder schaal 100 g 60 sardines in blik, 100 g240 magere vis 100 g matig vette vis 100 g 110 vette vis 100 g..„210 melk of yoghurt te nemen. Verder 25 gram kaas en een portie peulvruch ten óf een ei óf een extra portie melk of kaas. aldus adviseert het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Om het ijzertekort aan te vullen moet de vegetariër wil hij gezond blijven uitsluitend bruin of volkorenbrood eten, veel groente eten en regelmatig peulvruchten gebruiken. Ook ei en appelstroop bevatten veel ijzer, maar u weet het. de eierdooier bevat veel cholesterol (denk om hart. en bloedvaten I en appelstroop bevat veel suiker (slecht voor het gebit, veel calorieën). Wilt u dus het vlees uit de dagme nu's schrappen, dan weet u nu hoe dat op verantwoorde wijze kan wor den vervangen. Nog een paar tips. Met eieren en kaas kunt u voldoen de fantaseren, maar peulvruchten kunt u ook in de soep verwerken. Van gekookte peulvruchten kunt u met tomaat, ui en paprika pittige gerechten maken. Zorg voor verse groente en fruit erbij (vitamine c). Ter aanvulling van peulvruchteiwit is een graanprodukt nodig (bij voor beeld brood, havermoutpap. Brinta, cornflakes, muesli). Uit de Indonesische keuken komen de soja-produkten tahoe en tempeh, beide goede vervangers van vlees (100 gram tempeh is ongeveer gelijk aan 75 gram vlees; van tahoe is ongeveer tweemaal zoveel nodig). Ketjap en andere sojasausen heb ben een te lage eiwitwaarde om vlees te kunnen vervangen. Wel kunt u sojabonen verwerken tot „ge hakt". Om u te helpen drukken we op deze pagina enkele vegetarische maaltijdsuggesties af. Vetten Vandaag ook iets over vetten, een onderdeel van de voedingsleer waar over veel verwarring bestaat. Eerst een koe van een waarheid; vet dat goed is voor hart en bloedvaten be staat niet. Maar toch is er wel iets aan de hand met die meervoudig onverzadigde vetten (rijk aan linol- zuur) waar zo driftig mee geadver teerd wordt. Ze hebben een zekere invloed op het cholesterolgehalte van het bloed, en dat heeft vervol gens weer te maken het het tempo waarin dc aderen dichtslibben. Een ingewikkeld en langdurig proces, waarvan nog niemand precies weet hoe dat verloopt. Maar voorlopig lijkt het alleszins verstandig om vooral dierlijke vet ten te beperken, waarin weinig van die meervoudig onverzadigde vetzu ren zitten (dus: roomboter, gewone margarine, bak- en braadvet, reuzel, rund vet). Goede bronnen van meer voudig onverzadigd vet zijn: zonne bloem-, maïs- en soja-olie, en na tuurlijk dieetmargarine. Let wel: di- eetmargarine is geen vermagerings- produkt. Het bevat evenveel vet (80 procent), al is dat vet dan anders samengesteld. De term dieetmarga rine is niet beschermd, dus let op de verpakking. De hoeveelheid linol- zuur of meervoudig onverzadigde vetzuren (meestal zo'n 60 procent) moet er op staan. Ook gewone hal- varine is niet per se gezonder alleen is veertig procent van het vet door water vervangen. De aandui ding „plantaardig" zegt op zichzelf niets. Zoetjes Simpkins „Denk je dat dit de juiste methode is, Simkins?" zaterdag 14 januari ontbijt 1 snee bruinbrood (dunbe- smeerd) met jam of marme lade 1 sneetje knackebrot of rogge brood met jonge kaas thee of koffie zonder suiker 's morgens koffie of thee zonder suiker 1 glas halvolle of karnemelk lunch tosti van 2 sneetjes bruinbrood met ertussen plakje ham. plak je kaas en schijf ananas 1 appel of sinaasappel koffie of thee zonder suiker *s middags koffie of thee zonder suiker beker bouillon of glas mine raalwater warme maaltijd kop heldere kippesoep 1 haaskarbonade flinke portie spinazie 2 gekookte aardappelen met beetje ontvette jus 1 glas halvolle of karnemelk of magere yoghurt 's avonds koffie of thee zonder suiker 1 glas wijn. sherry of gedistil leerd beker bouillon zondag 15 januari ontbijt 1 dunbesmeerde snee krenten brood of bruinbrood met ma gere vleeswaar 1 bischuit met plakje jonge kaas 1 glas halvolle of karnemelk koffie of thee zonder suiker 's morgens kofgfie of thee zonder suiker met biscuitje lunch 1 geroosterde snee witbrood- met 50 g gepewlde garnalen en plakjes komkommer, of vlees waar naar keuze 1 snee bruin of volkorenbrood met kaas naar keuze en beetje mosterd 1 mandarijn koffie of thee zonder suiker 's middags koffie of thee zonder suiker beker bouillon warme maaltijd kop heldere groentesoep stukje mager rundvlees (100 g) kleine portie snij- of spercie- bonen portie sla met wat tomaat (wei nig sla-olie) 2 gekookte aardappelen (mid delmaat) 1 mandarijn koffie of thee zonder suiker 's avonds koffie of thee zonder suiker glas halfvolle of karnemelk En dan ten slotte zoetjes. Uitsteken de vervangers voor suiker, dat het moet nog maar eens worden gezegd veel calorieën levert en eigenlijk alleen als brandstof fungeert. Dat suiker goed is voor de spieren, is een achterhaalde opvatting die een mo derne arts niet meer over zijn lippen krijgt. Maar: zoetjes hebben een bijsmaak, hoewel niet voor iedereen dezelfde. Tip: probeer ze allemaal, ook de vloeibare soorten (vaak aangenamer van smaak) en zorg dat u ze altijd bij de hand hebt. Bedenk goed dat ze geen enkele calorische waarde heb ben. En dat ze kankerverwekkend zouden zijn. dat kunt u naar het rijk der fabelen verwijzen zolang u ze niet als snoepjes gebruikt. Bij nor maal gebruik is tegen het gebruik van kunstmatige zoetstoffen geen enkel bezwaar aan te voeren. Nog even dit: we zijn erg blij met de vele reacties op de actie „Drie weken verstandig vermageren". Om maar één voorbeeld te noemen: een me neer uit Castricum meldde ons dat hij na de eerste acht dagen van het vermageringsprogramma niet min der dan vier kilo was afgevallen. Zon der honger. Velen met hem hebben ons verzocht nog enige weken door te gaan met het afdrukken van dag menu's. Hoewel wij in deze krant nog vaak zullen terugkomen op het on derwerp voeding, moeten we er vol gende week zaterdag mee stoppen Maar let op die krant van volgende week zaterdag. Dan gaan we (gezon de) kookboeken verloten, die geheel aansluiten op de actie. En voor elke deelnemer is er een boekje met re cepten. tips en menu's voor een calo- rieënbeperkt dieet zoals hij of zij dat de afgelopen weken heeft gevolgd vraagt: In hei takenpakket dat m overleg met de Raad voor het onderwijs aan anderstaligen tot stand zal komen wordt o a opgenomen de begeleiding van Nederlandse en buitenlandse onderwijsgevenden in kleuter- lager en voortgezet onderwijs (internationale schakelklassen). het leveren van bedragen m de voorbereiding van het onderwijskundig bele<d. 4» het overdragen van informatie naar derden (zowel schoolbegeleiders als schoolteams) Gezocht wordt naar iemand met goede contactuele eigenschappen die aan zoveel mogeli|k van de volgende voorwaarden voldoet ervaring in het (kleuter- ot lager) onderwas in h$t bezit van ol studerend voor de akte nederlands M O A/B, zo mogeli|k specialisatie in „Nederlands als vreemde taal'1 Salarissen volgens Rijksregeling De overige rechtsjxwitieregelingen zijn overeenkomstig die van de gemeente Dordrecht Een psychologisch onderzoek kan tot de selektie-procedure behoren Inlichtingen kunnen worden ingewonnen b'i de direkleur de heer C J Eisenhutten teleloon 078-39100 Sollicitaties ie richten aan hel bestuur van voornoemde stichting Stationsweg no 4 te Dordrecht WINTERSWIJK Wegens ziekte zijn vakant. om direct te vervullen tot 1-8-78, waarschijnlijk langer. CHR. MAVO 10 lessen R.K. MAVO 8 lessen Er kan worden gesolliciteerd naar 1-8 lessen aan beide scholen of naar 10 lessen aan de Chr. Mavo Enige ervaring Is gewenst Inlichtingen en sollicitaties: P. Cnossen, dir. Chr. Mavo Curagaostr 15. Win terswijk. tel 05430-3261. school: 05430-2186 G J. Leus. dir R K Mavo, Hortensialaan 24, Winters wijk. Tel 05430-3556. school: 05430-4147. pos chr.. 28 jr. met aantekening en ruim 6 |r werkzaam geweest als sportinstructeur in de K.L., zoekt per 1 maart sportieve werkkring. Br ond nr 7072 bur Trouw A dam. „DE LAGE WAARD" CHRISTELIJKE SCHOLENGE MEENSCHAP VOOR ATHENEUM EN HAVO Vijzellaan 4, Papendrecht. Tel. 078-51344. Gevraagd voor de hogere klassen met ingang van heden tot circa 1 maart 1978 in verband met ziekte tevens per 1 maart 1978: 11 uur per 1 augustus 1978 stijgt dit yrenaantal tot circa 16 uur Belangstellenden die weloverwogen kiezen voor het protestants-christeliik onder wi/s. kunnen inlich tingen inwinnen bij en hun sollicitatie richten aan de rector, de heer F. Revet, tel. 076-51344 (school) en 75737 (privé). Augustinus College Gemeenschap van scholen op christelijke grondslag voor Havo - Atheneum Mavo LTO - LHNO Oubbellnk 1. tel 020-967150 1102 AL Amsterdam-Bi|lmermeer Het bestuur van de Augustmus Stichting vraagt voor de Mavo - LTO - LHNO godsdienst voor 5 uur NXII voor 4 a 5 uur voor de Havo - Atheneum Engels voor 25 uur (bi| voorkeur 1e graads) De vacatures voor Mavo - LTO - LHNO kunnen per heden vervuld worden, die van Havo - Atheneum per 1 februari 1978 ol zo spoedig mogelijk daarna Schntteliike sollicitaties richten aan hel bestuur p a Dubbelmk 1 1102 AL Amsterdam ZO KAMPEN Johannes Calvijn-lyceum en school voor Havo te Kampen. met spoed gevraagd wegens ziekte een voor 12 uur van Prot Chr levensovertuiging De mogelijkheid bestaat dat er voor het cursusjaar 1978/1979 een ie graads V B beschikbaar is Inlichtingen en sollicitaties (liefst telefonisch) te richten aan de rector D Runia, P/A Jan Ugthan- straat 1 te Kampen Telefoon 05202-16022 (school) 12982 (huis) bg g 16677 ZELHEM „LOO" School voor Chr. Basisonderwijs Cosmeastraat 2 tel. 08342-1696 Gevraagd per 1 febr 1978 (i.v.m zwangerschapsverlof) voor het 3e leerjaar een tijdelijke mogelijke verlenging lol 1 aug 1979 Sollicitaties aan Hds H. H Henmnk Hummetoseweg 41 Zei hem Tel 08342-1407 De man leed al ernstig aan aderverkalking in de benen er waren kunstaderen geplaatst toen hij op een kwade dag met zijn bromfiets tegen het wegdek sloeg. Zijn rechterbeen brak op verschillende plaatsen. Nu waren voor ie mand met een paar gezonde benen de gevolgen misschien nog beperkt gebleven, maar voor iemand met zware aderverkalking kan zo'n gecompliceerde breuk veel ernstiger uitpak ken. De dokter in het ziekenhuis kon geen andere beslissing nemen dan amputatie. Met bromfietsrijden was het afgelopen en lo pen met dat ene zieke been ging ook heel moeilijk. De Gemeenschappelijke Medische Dienst kwam dan ook tot de slotsom dat de man niet langer in staat was zonder een eigen vervoermiddel in zijn sociale contacten te voor- zien. „Deze man moet autorijles hebben, zodat hem na het behalen van het rijbewijs een aangepas te auto in bruikleen kan worden gegeven." adviseerde de sociale verzekeringsarts. De be drijfsvereniging was het daar geheel mee eens. Er ging een briefje naar de man met de mede deling dat hij in aanmerking kwam voor een vergoeding van de rijleskosten tot een voorlo pig bedrag van 850 gulden. Na het behalen van het rijbewijs zou hij een aangepaste auto krijgen. Met die rijlessen ging het niet voor de wind. Toen de 850 gulden op waren, was er nog geen enkel zicht op het rijbewijs en er zat weinig anders op dan het aanvragen van een nieuwe vergoeding. Ook de volgende 850 gulden wer den toegekend en de man ging verder met zijn rijlessen Moeilijkheden ontstonden er. toen ook die tweede 850 gulden aan de rijschool waren afge dragen. De man had inmiddels 90 rijlessen gehad, hij was twee keer gezakt en er was dus nog steeds geen rijbewijs. Wat nu? Nog eens 850 gulden vragen? Nee, zei de bedrijfsvereniging, u komt niet meer in aanmerking voor een vergoeding. Stop maar met die lessen. De teleurstelling was groot, want nu onze man geen rijles meer kon nemen. \#as natuurlijk ook de kans op die aangepaste auto verkeken. Hij ging tegen de beslissing var. de bedrijfsvereniging in beroep bij de centrale raad van beroep. Dit college moest nu de vraag beantwoorden of de bedrijfsvereniging een re- delijke beslissing had genomen. Allereerst merkte de raad op, dat het de be drijfsvereniging vrij staat om aan dit soort vergoedingen een grens te stellen Het gaat er alleen om of die grens ook redelijk Is. Uit hoofde van zijn handicap is aan deze man^ een auto in het vooruitzicht gesteld, overwoog de raad. en daarmee is onlosmakelijk de vraag verbonden of de man of zijn echtgenote een rijbewijs heeft. Alleen al het tekennen van twee maal 150 gulden wijst erop dat de man kennelijk ge schikt werd geacht om een auto te besturen en om autorijles te nemen. De raad vervolgde; „Gelet op de nauwe verwe venheid tussen de beloofde auto. het volgen van rijlessen en het belang dat de man heeft bij het behalen van een rijbewijs. Is het afwijzen van een verdere vergoeding enkel op grond van het feit. dat een bepaald aantal lessen is over schreden, uit een oogpunt van redelijkheid niet aanvaardbaar" Daar komt nog bij, vond de raad. dat van ongeschiktheid om een auto te besturen ol het rijbewijs te halen niets is gebleken en ook is niet nagegaan of de echtgenote van de man in staat is een rijbewijs te halen Ook het feit dat de man als een langzame leerling wordt be stempeld. bij wie de leeftijd een rol speelt, behoeft op zichzelf die ongeschiktheid niet in te houden. De raad wees vervolgens op de vaste overtuiging van de rij-instructeur. dat de man tot het behalen van een rijbewijs in staat moet worden geacht. „Bovendien," zei de rij-instructeur, „heeft de man als gevolg van ziekte een tijd geen les kunnen nemen. Daar hebben zijn rij-prestaties onder geleden." Voor de raad was het allemaal voldoende om het Intrekken van de rijles vergoeding als „onrdelijk" te bestempelen In het vertrouwen dat het rijbewijs er eens zou komen, werd de bedrijfsveentging gevraagd de man nog een s een kansje te geven

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9