Akkoord over zone's Sinaï Korea-schandaal in VS zeer omvangrijk Italiaanse communisten woedend op VS Zuid-Afrika dwingt Amerika om in te binden tt i ia Socialistische partij Portugal in opspraak Nederzettingen blijven twistpunt Hongerstakers in Bolivia gaan door Hoofdredacteur begraven 'Inmenging in binnenlandse aangelegenheden' Pretoria verzwakt banden met Westen ZATERDAG 14 JANUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI, AP) Egypte en Israël hebben in de besprekingen in de militaire commissies in Cairo overeen stemming bereikt over het principe van een verdeling van de Sinal-woestijn in drie zones een gedemilitariseerd gebied, een bufferzone die mogelijk door eenheden van de vredesmacht van de Verenigde Naties zal worden bezet, en een „zone waarin het Egyptische leger terugkeert." Over de toekomst van de Joodse nederzettingen in de Sinaï bleven de besprekingen in een impasse. De overeenkomst over het principe van de zonering werd gisteren mee gedeeld door de leiders van de Israë lische delegatie, minister van defen sie Ezer Weitsman, toen hij op het GesDr6k vliegveld van Tel Aviv aankwam uit Cairo. Weitsman zei er echter bij dat er geen besluiten genomen zijn om trent de diepte van elke zone en de omvang van en het tijdschema voor de terugtrekking van de Israëlische troepen. ter vond dat de Egyptische denk beelden beter waren dan d'e schrifte lijke formulering ervan. Het wachten lijkt nu op aanstaande maandag als de politieke commis sies met elkaar gaan praten. Waarne mers menen dat de mogelijkheid be staat dat vooruitgangen in het ene overleg ten goede kunnen komen aan het andere. De algemene geest Voor het overige waren de Egypti- was volgens Weitzman nog steeds sche voorstellen voor Israël niet aai.- vriendschappelijk, maar ook dit is vaardbaar, zo zei Weitzman, die ech- niet voldoende om wezenlijk resulta- ten te bereiken. Bij de politieke vergadering zal ook de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance aan wezigzijn. In deze vergadering zullen de delegaties, die onder leidihg staan van de beide ministers van buiten landse zaken, Mosje Dajan voor Is raël en Mohammed Kamel voor Egypte, praten over netelige proble men van de Palestijnen op de bezet te westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza. Ecuador naar de stembus LA PAZ (AP (Reuter) In Bolivi aanse steden gaan ongeveer 800 hongerstakers door, om hun eis voor algehele amnestie kracht bij te zet ten. In ziekenhuizen in La Paz zijn inmiddels twaalf mensen opgeno men die zeer verzwakt zijn en voor een deel kunstmatig worden gevoed. De Boliviaanse regering heeft vrijla ting van een aantal gevangenen en ballingen aangeboden, die niet be trokken zijn geweest bij „schendin gen van de veiligheidswet". De hon gerstakers hebben dit aanbod ech ter verworpen, omdat dit hen niet ver genoeg gaat. Wel willen zij ver der praten met de regering over al gehele amnestie. De rooms-katholie- ke kardinaal Jose Clemente Mauai- rer treedt op als woordvoerder van de hongerstakers. Zij zitten in kerken en andere ge bouwen in La Paz, Cochabamba, Oruro, Potosi, Sucre en Tarija. Som migen hebben al meer dan tien da gen niet gegeten. Behalve algehele amnestie eisen zij intrekking van de veiligheidswet en waarborgen dat het Boliviaanse volk op vrije en on afhankelijke wijze zal kunnen deel nemen aan de verkiezingen, die in juli gehouden zullen worden. Die werden in november aangekondigd door president Hugo Banzer van Bo livia, die overigens zelf de belang rijkste kandidaat is. Hij trad daar mee in het voetspoor van enkele andere latijns-Amerikaanse landen, waar eveneens, na jaren verkiezin gen zullen worden gehouden. Zo gaan de Ecuadorianen morgen naar de stembus, voor het eerst in zes jaar. Het gaat dan om een keuze tussen twee ontwerpen voor een grondwet, waarna op 16 juli een pre sident zal worden gekozen, die ver volgens algemene verkiezingen moet uitschrijven. Van verschillen de zijden is echter geëist dat de militaire regering de macht uit han den geeft, vóórdat de presidentsver kiezingen worden gehouden. Ook is er drang tot de vorming van een regering van militairen en burgers beide om een terugkeer naar de de mocratie voor te bereiden. Israël heeft de Palestijnen beperkt zelfbestuur onder voortdurende Is raëlische militaire aanwezigheid aangeboden. De mate van zelfbe stuur zou moeten worden bepaald door een gezamenlijke Israëlisch- Jordaans-Palestijnse raad. maar een onafhankelijke Palestijnse staat wordt door de Israëlische rege ring verworpen. Sadat De Egyptische president Anwar Sa- dat, die een algehele Israëlische te rugtrekking uit alle bezette gebie den eist, verklaarde in het eerste vraaggesprek dat ooit van Egypti sche zijde aan een Israëlisch blad werd toegestaan (de Jeruzalem Post) dat hij het plan van de Israëli sche premier Menachem Begin als tussentijdse regeling kan aanvaar den als Israël vooraf toezegt dat de Palestijnen uiteindelijk het recht van zelfbestemming zullen krijgen. Sadat was overigens vrij scherp en behoorlijk bitter in zijn uitspraken. „Israël eist geen veiligheid, maar grond," aldus Sadat die verder gaat met „de geest van mijn vredesinitia tief schijnt de verantwoordelijken in de Israëlische politiek niet beroerd te hebben, hij leeft alleen in mij." Sadat zei dat hij de vorming had voorgesteld van een Israëlisch- Egyptisch-Jordaans-Palestijns co mité voor het opstellen van bepalin gen over de veiligheid van de weste lijke Jordaanoever. Sadat was niet tegen het idee van Israëlische of Jordaans-Israëlische patrouilles ter handhaving van de orde op de wes telijke oever, zelfs na de stichting van een eventuele Palestijnse staat. Maar wat de Sinaï betreft bleef Sa dat staan op een algehele en onvoor waardelijke evacuatie. Hij waar schuwde door het hele interview dat zonder een algehele ontruiming zijn vredesinitiatief zou mislukken. Sa dat zei nog dat hij op de berg Sinaï een drievoudig heiligdom wil laten bouwen, dat een moskee, een syna goge en een kerk zal omvatten. In Managua, de hoofdstad van het Midden-amerikaanse land Nicaragua, Pedro Joaquin Chamarro door zeker 10.000 mensen ten grave gedragen. Hij was hoofdredacteur van de anti-regeringskrant Le Prensa, en werd dinsdag vanuit een rijdende auto dood geschoten. De regering van president Anastasio Somoza heeft iedere verantwoordelijkheid voor de aanslag van de hand gewezen. Somoza, wiens familie bijna de hele economie in handen heeft en die zich met alleen onderdrukking overeind weet te houden, komt steeds minder vast in het zadel te zitten. Na de moord op de hoofdredacteur deden zich in Managua ernstige ongeregeldheden voor,waarbij winkels en auto's in brand werden gestoken. De begrafenis verliep rustig maar onmiddellijk daarna begonnen nieuwe rellen. Van één onzer redacteuren Het schandaal in de Verenigde Staten, waarbij een groot aantal Congresleden door een Zuidkoreaanse zakenman werd omgekocht, de zogenaamde „Koreagate" blijkt veel omvangrij ker te zijn dan in eerste instantie vermoed werd. Momenteel verblijft de Amerikaan se onderminister van justitie Be njamin Civiletti en Zijn staf in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, waar ze de kroongetuige in de zaak, de rijke makelaar in rijst, Tongs oen Park, aan de tand voelen. Park werkte en woonde tot eind 1976 in Washington. Hij fungeerde als on gekroond hoofd van de Zuidkore aanse lobby, die met allerlei eerlij ke. maar ook zeer laakbare praktij ken steun probeerde te verwerven voor de dictatoriale regering van Park Tsjoeng-Hee in Zuid-Korea. Dat was nodig, want binnen het Amerikaanse Congres is men al ge ruime tijd minder gelukkig met de situatie in Zuid-Korea, waar presi dent Park elke vorm van oppositie de kop in drukt door middel van intimidatie, terreur en schertspro cessen. Met name nu onder het bewind van president Jimmy Car ter meer de nadruk gelegd wordt op de rechten van de mens zijn de verschillende commissies in het Congres die de hulp aan Zuid-Ko rea moeten goedkeuren, stéeds be denkelijker gaan kijken. Tongsoen Park deed alle pogingen de ver schillende Congresleden tot andere gedachten te brengen en het blijkt dat zeer veel Congresleden daar ook gevoelig voor zijn geweest. Hij smeet met geld, dure partijtjes en prachtige cadeaus. Toen eind 1976 deze praktijken aan het licht kwa men. verdween Park eerst naar Londen en later naar Zuid-Korea. Hij weigerde in Washington te ko men om daar in het inmiddels ge opende onderzoek te getuigen. Af gelopen woensdag echter kreeg on derminister van justitie Civiletti hem zover dat hij ln Seoel wel wilde praten, op voorwaarde dat hij ln de Verenigde Staten niet verder ver volgd zal worden. (De Amerikaanse justitie had hem inmiddels op 36 punten aangeklaagd.) Park kon deze voorwaarden stellen omdat de Zuidkoreaanse overheid hem wei gerde uit te leveren aan de Verenig de Staten. Begrijpelijk, want deze overheid vond het prachtig wat Park in de VS uitspookte en heeft waarschijnlijk tot over haar oren in het komplot gezeten. Hierdoor zul len de diepste wortels van „Korea gate" waarschijnlijk ook niet bloot gelegd worden omdat Park niets hoeft te zeggen over de relatie met zijn regering en andere overheden. 'Diep geschokt' Parks getuigenverklaringen zijn hoogstwaarschijnlijk van doorslag gevend belang in de strafprocessen tegen de verschillende Amerikaan se Congresleden, die dan ook met nodige angst de getuigenverklarin gen van Park tegemoet zien. Park heeft gisteren voor het eerst in Se oel gesproken met onderminister Civiletti en twee officieren van jus titie uit Zuid-Korea. Parks eigen Amerikaanse advocaat en het Con greslid Bruce Caputo, een New Yorkse republikein waren ook aan wezig. Na afloop van de eerste ver horen toonde de laatste zich „diep geschokt". Koreagate blijkt veel omvangrijker te zijn en veel dieper te hebben ingevreten in het Ameri kaans Congres dan Caputo op grond van het vooronderzoek, en de al uitgebrachte aanklachten, had aangenomen. „Wij zijn een hoop namen aan de weet geko men". aldus Caputo. die zitting heeft in de commissie voor ethiek van het Huis van Afgevaardigden. Hij wist niet of Park wel volledig de waarheid sprak (de Amerikanen hebben een leugendetector meege bracht. maar het is niet bekend of het ding ook gebruikt wordt). „Er zijn echter verschrikkelijk veel mensen genoemd die behoorlijk waardevolle cadeaus van Park heb ben aangenomen", zo zei Caputo. Verscheidene Congresleden, met ladingen boter op het hoofd gaan onrustige maanden tegemoet Zuid-Korea ontkent nog steeds hardnekkig dat Park in opdracht van de regering handelde en ook de man zelf zegt dat hij optrad op persoonlijke titel. Het gebrek aan democratie in Zuid- Korea, waar het een onafhankelij ke rechter onmogelijk is dit uit te 'zoeken, zal er voor zorgen dat de overheid daar vrijuit gaat. ROME (AP/UPI/Reuter) De Italiaanse communisten zijn woedend op de Verenigde Sta ten. Zij beschuldigen Washing ton van „grove inmenging" in de Italiaanse binnenlandse aangelegenheden. De Verenig de Staten hadden laten weten dat de communistische invloed in Italië moet worden terugge drongen. In Italië staat een regeringscrisis voor de deur, en het zit er in dat daarna een regering zal worden ge vormd waaraan ook de communis ten deelnemen. Het nog zittende ka- binet-Andreotti werd door links slechts gedoogd, hoewel een aantal beleidsafspraken was gemaakt. Gisteren kwam de regering-Andreot- ti bijeen in wat gezien werd als de laatste vergadering. Premier Andre- otti zal de komende dagen nog over leggen met de verschillende partijen, maar de val van zijn regering is on ontkoombaar geworden. Van de zes partijen die tot nu zijn kabinet steunden, hebben er vier afgehaakt. Alleen zijn eigen christen-democra ten en de liberalen zijn nog bereid het kabinet-Andreotti te laten zit ten. Verwacht wordt dat de premier maandag aan president Leone zal laten weten dat hij aftreedt. Tussentijdse verkiezingen worden om verschillende redenen (zoals een angst voor toenemend geweld tij dens de campagne) niet waarschijn lijk geacht. Dat betekent dat Andre- otti opdracht zal krijgen een nieuwe regering te vormen. Verontwaardiging De communisten eisen daarin te worden opgenomen (om die reden hebben ze dit kabinet laten vallen), terwijl de christen-democraten zich daar fel tegen verzetten. De verontwaardiging van de Itali aanse communisten over de Ameri kaanse bemoeienis werd verwoord door partijvoorman Pajetta. Volgens hem heeft dit soort „chantage" bij gedragen tot de grote winst <34 pro cent) van de Italiaanse communis ten bij de jongste verkiezingen. Ook zei hij dat de Verenigde Staten ken nelijk het onafhankelijke Italië niet in staat achten zijn eigen weg te kiezen. Pajetta wees op de „verachting" die in Frankrijk was ontstaan, nadat de Amerikaanse president Carter daar had gezegd dat de communistische invloed moest worden teruggedron gen. Ook de Franse communisten waren overigens des duivels over de waarschuwingen van de Verenigde Staten aan het adres van hun Itali aanse kameraden. „Amerikaans dic taat aan Rome" schreeuwde het partijblad l'Humanité in een grote kop op de voorpagina. Het Italiaanse l'Unita noemde de Amerikaanse waarschuwing een „politieke daad", bedoeld om de „toestand in ons land te beïnvloe den". Het blad meende dat hierdoor de spanningen in Italië eerder ver groot in plaats van verkleind zouden worden Ook het socialistische l'Avanti ging op die toer. Het sprak van een totale inmenging, „die slechts gebruikt kan worden door diegenen die de Italiaanse crisis wil len dramatiseren". Van een medewerker LISSABON Namens de chef staf van het Portugese leger werd gisteren bevestigd, dat in de nacht van 25 november 1975, honderd vijf tig machine geweren type G3 door het Por tugese leger „onder democra ten" verdeeld werden. „Deze maatregel beoogde in het bij zonder de eventuele versterking van de strijdkrachten." Later werden door de heer Edmundo Pedro, lid van het socialistische partijbestuur, die momenteel wordt vastgehouden wegens illegaal wapenbezit, in totaal eenentachtig machinegeweren te ruggegeven. De advocaat van Edmundo Pedro eiste gisteren op grond van deze ver klaring de vrijlating van de socialis tische leider. Edmundo Pedro is be halve lid van het partijbestuur van Lid partijbestuur hield wapens achter de Portugese socialisten ook hoofd van de Portugese televisie. Edmundo Pedro werd woensdag sa men met zijn nicht Adelaide Pedro in hechtenis genomen door de belas- tingpolitie ln het kader van een lan delijke speuractie naar smokkel waar. Woensdagochtend werd hij, volgens eigen zeggen, getipt vanwe ge de op handen zijnde actie van de belastingdienst. Hij begaf zich daar na met zijn nicht naar één van de magazijnen van de firma, die offici eel op naam van zijn vrouw staat, om de daar opgeslagen wapens en munitie in veiligheid te brengen. De vrachtwagen waarmee behalve de wapens ook elektrische apparatuur werd vervoerd volgens Pedro om de wapens te camoufleren werd echter onderschept. Het zou zijn bedoeling zijn geweest, ook deze wapens in te leveren, hoe wel de termijn voor het weer onge straft inleveren al in april i977 ver streken was. Edmundo Pedro staat bekend als een fervent anti-fascist. Hij heeft in de jaren 1930 tien jaar doorgebracht ln het concentratie kamp Tarrafal, vanwege zijn lid maatschap destijds van de Portuge se communistische partij. Sinds eind 1974 is Pedro lid van de socia listische partij van Mario Soares en als „goed democraat" zou hij in no vember 1975 de wapens hebben wil len gebruiken tegen de communis ten die ervan beschuldigd werden een totalitair regime in Portugal te willen vestigen. Het was een publiek geheim dat ln het najaar van 1975 een groot aantal wapens door de militairen aan de burgerij werden doorgespeeld. Tot nu toe werd echter aangenomen dat deze wapens uitsluitend in extreem linkse kringen gezocht moesten worden. De Socialistische Partij heeft ver klaard door de zaak volkomen ver rast te zijn. Niettemin wordt er in Lissabonse kringen druk gespecu leerd over eventuele politieke conse quenties. Mario Soares heeft laten weten, niet aan aftreden te denken. Het laatste woord lijkt echter nog niet gevallen te zijn. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG In de verhouding tussen Zuid-Afrika en de Verenigde Staten hebben zich de afgelopen twaalf maanden dramatische veranderingen voorgedaan. Zij markeren een nieu we fase in het internationale isolement van Zuid-Afrika en maakten een einde aan de traditionele Zuidafrikaanse politiek van de afgelopen dertig jaar. Kenmerken van die politiek waren: een sterk anti-communisme en een natuurlijk bondgenootschap met het Westen. Zuid-Afrika is 1978 begonnen met de vaste wil zijn politieke en diploma tieke banden met het westen te ver zwakken. Het wil niet meer als een „vanzelfsprekende" bondgenoot van het westen worden beschouwd. Zuid- Afrika is nu toegetreden tot de infor mele club van de „ongenaakbaren". De andere leden zijn Israël. Taiwan, Iran, Brazilië en Chili. Invloedrijke kringen in de regering dringen er nu op aan dat Zuid-Afrika nu niet alleen een koers van niet-gebondenheid volgt, maar ook contact moet zoeken met de Sowjet-Unie en China. Het is een ontwikkeling waarvoor de Ame rikaanse econoom Milton Friedman al heeft gewaarschuwd. Tot voor een jaar omschreef de Zuid afrikaanse premier John Vorsterzijn buitenlandse politiek dikwijls een voudigweg als volgt: omdat Zuid- Afrika deel is van het westen en omdat de Verenigde Staten de leider is van de vrije wereld, accepteert Zuid-Afrika de Verenigde Staten au tomatisch als zijn leider op internati onaal gebied. Zo was het, ondanks diep gewortelde verschillen over in ternationale kwesties en soms scher pe conflicten tussen beide landen in het verleden. Ironisch genoeg deed minister van informatie. Connie Mulder in novem ber 1975 in Parijs een beroep op de Verenigde Staten om in te grijpen in zuidelijk Afrika om het gevaar van een opdringend internationaal com munisme af te wenden. Dat was tij dens de oorlog in Angola. Nog geen twee jaar later nam Zuid- Afrika een compleet tegenoverge stelde positie in. Een bitter gestem de premier Vorster waarschuwde vo rig jaar in een redevoering irt Preto ria dat de Amerikaanse druk op Zuid-Afrika uiteindelijk hetzelfde re sultaat zou hebben „als een commu nistische machtsovername". „De Sowjets willen ons met kracht do den. de Verenigde Staten willen ons met subtiliteit doden." De beslissende breuk in de betrek kingen tussen Zuid-Afrika en Ameri ka deed zich voor in de eerste helft van 1977. Het begon direct na het optreden van de regering-Carter en de benoeming van de openhartige en omstreden Andrew Young tot Ame rikaans vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Direct onder streepte Young de drastische wijzi ging in de Amerikaanse politiek ten opzichte van Zuid-Afrika. De forme le. correcte aanpak veranderde in een ware kruistocht waarbij de groeiende druk op Zuid-Afrika actief werd aangewakkerd om de rassenpo litlek radicaal te veranderen zodat de zwarte bevolking politiek volledig mee zou kunnen doen. Dit was de nieuwe Amerikaanse strategie tegen de inmenging van de Sowjet-Unie in zuidelijk Afrika waar een Russische overheersing onaf wendbaar scheen te zijn. Aan het eind van 1977 was duidelijk dat deze aanpak van Carter en Young in Afri ka vruchten heeft afgeworpen. De Sowjet-Unie is op haar retour in ver schillende plaatsen terwijl de Afri kaanse staten de door de Amerika nen geleide westelijke initiatieven voor Namibië en Rhodeslë accepte ren. De prijs hiervoor was Zuid-Afri ka, dat er nu op zit te broeden de weg in te slaan van het isolement en de confrontatie met Amerika, als dat nodig mocht zijn voor de overleving van de witte minderheidsregering. Het keerpunt was de ontmoeting in Wenen waar vice-president Walter Mondale premier Vorster bekende dat de Verenigde Staten een meer derheidsregering wilden op basis van kiesrecht voor iedereen. Afge zien van allerlei nuanceringen be greep Vorster de kern van de bood schap: de Verenigde Staten verscho ven hun morele en daadwerkelijke steun naar de zwarte meerderheid en konden niet langer dienen als steun voor de blanke minderheidsregering. Hierop volgde een hysterische cam pagne tegen de Verenigde 8taten. geleld door nationalistische politici en gedragen door de radio en de televisie (die beide door de staat worden beheerst) en de pers van de nationalistische partij. Het publiek werd voorgehouden dat Amerika Zuid-Afrika's vijand nummer één In mei verleden jaar bracht de Amerikaanse vice-premier Mondale (links) de boodschap aan Zuid-Afrika's premier Vorster (rechts vooraan) over dat de VS gekozen hadden voor een zwart meerder- heidsbestuur in Pretoria. was geworden en in dit opzicht de communistische schurk van de afge lopen dertig jaar had vervangen. Deze hysterische campagne bereikte z'n hoogtepunt in de onverwachts door Vorster uitgeschreven verkie zingen op 20 september. Vorster ver klaarde toen dat de verkiezingen voornamelijk bedoeld waren om de kiezers de kans te geven zich bij de protesten van de regering tegen in ternationale „inmenging" in de bin nenlandse aangelegenheden van Zuid Afrika aan te sluiten. Problemen van binnenlandse aard werden ln de verkiezingscampagne van de Nationale Partij vrijwel niet ter sprake gebracht. De zaak was bijzonder eenvoudig: stemmen te gen Vorster betekende stemmen voor Carter, Young en internationa le inmenging. De Zuidafrikaans-Amerikaanse be trekkingen bereikten een ongekend dieptepunt met de terugroeping van Amerikaanse diplomaten, de on dubbelzinnige Amerikaanse steun aan een wapenembargo tegen Zuid- Afrika, de slechte publiciteit ten ge volge van de affaire-Biko en de ver banningen en de oproep tot hardere economische acties met inbegrip van sancties tegen Zuid-Afrika. Vele goedlngellchte aanhangers van de nationalisten geloven dat Vorsters harde opstelling een gepast ant woord was die het onvermogen of de fundamentele onwil van de VS aan toonde om Zuid-Afrika daadwerke lijk op de knieën te dwingen. Na de „Don Quichotte"-achtige aanval van Carter en Young op Zuid-Afrika leken de V8 in verwarring te zijn gebracht en onzeker te zijn over wat ze moesten doen gezien de Zuid afrikaanse halsstarrigheid. Het lijkt alsof de Amerikaanse stra tegie gebaseerd was op de foute ver onderstelling van Carter en Young dat de situatie van de blanken ln Zuid Afrika te vergelijken was met de situatie van de blanken ln het zuiden van de VS, waar het samen gaan van economische dreigemen ten en subtiele overreding tot een belangrijke herziening van stand punten had geleid. De Amerikaanse regering zag echter over het hoofd dat de nationalistische Afrikaner niet alleen zijn racistische instelling maar ook zijn daadwerkelijke ang sten moet overwinnen. Als minder heidsgroep vreest hij politieke en fysieke uitroeiing, iets dat de blanke Amerikanen niet hoefden te vrezen, en daarom is de Afrikaner ook niet bereid om maar één centimeter toe te geven, ongeacht wat het gevolg hiervan is. Verandering Eind vorig Jaar kon Vorster rustig toekijken hoe de V8 hun benadering van Zuid-Afrilka gingen herzien. Terwijl in Amerika de eis om een harder optreden tegen Zuid-Afrika luider werd. beschuldigden andere invloedrijke mensen zoals de voor malige onderministers van buiten landse zaken Qeorge Ball, de rege ring Carter ervan de „realiteiten" van Zuid-Afrika niet te hebben be grepen en daarom verwierpen zij de eis van een meerderheidsbestuur in Zuid-Afrika Er is inmiddels verandering geko men in de officiële Amerikaanse ver klaringen. De verklaringen bena drukken dat de VS geen formule voor een interne oplossing kunnen dicteren en dat Vorster de kans moet krijgen om de tijdens de ver kiezingen beloofde maatregelen met betrekking tot berlangrijke interne veranderingen in de nabije toe komst, uit te voeren. Ofschoon de situatie van Zuid-Afri ka ernstig is zijn Vorster en zijn adviseurs ervan overtuigd dat het huidige Amerikaanse beleid van voorbijgaande aard is en dat het de gevoelens van de meerderheid van het Amerikaanse volk niet nauw keurig weerspiegeld Zij zijn ervan overtuigd dat Amerikaanse zaken- kringen. militairen en conservatieve groepen het militante beleid van Carter zullen stopzetten Dit vanwe ge de strategische betekenis van de zeeroute om de kaap en Zuid-Afri- ka's enorme rijkdom aan grondstof fen die van strategische betekenis zijn voor het westen. Bovendien is Vorster zich ervan bewust dat zo lang er een hoop bestaat op een vreedzame oplossing van de proble men in Namibië en Rhodesië, er een belangrijke rol voor Zuid-Afrika is weggelegd bij de onderhandelingen daarover. Vandaar dat de VS welde gelijk beseffen dat zij, althans voor lopig ten aanzien van Zyid-Afrika zullen moeten inbinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7