Grote partijen gaan zich bezinnen De tekening van een lezer Trouw commentaar 2 S Staatssecretaris Onwennig begin van nieuwe kabinetsperiode FNV ontevreden over beleid vrije beroepen Oceanische mildheid friesland lijkt op bengalen niet mooi stuur een brief onbekend hoofd jATERDAG 14 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet I Hei VVD-Tweede-Kamerlid Ploeg J heeft met een even zwierig als ver- standig gebaar een eind gemaakt aan het conflict van zijn fractie met minister Kruisinga over zijn Ploegs kandidatuur voor een wat N onduidelijk staatssecretariaat op defensie De door dr. Kruisinga versmade kandidaat is zelf, naar hij en zijn fractievoorzitter hebben ge- zegd, eigener beweging, teruggetre den, aldus de natie een niet erg belangrijk maar wel hinderlijk-sle pend staartje van de kabinetsforma tie besparend. De heer Ploeg is de wijste gebleken en hij verdient daarvoor grote lof. De houding van de minister steekt hier tegenover niet gunstig af. Zijn optreden is van begin af aan een beetje onbehouwen geweest, de ar gumentatie waarmee hij de VVD- kandidaat van zich af hield, leek meer gekozen om uit de doeken te doen welk een fraai beleid er voort aan op defensie zal worden gevoerd dan om duidelijk te maken waarom de heer Ploeg in geen geval staatsse cretaris worden mocht. Niet hele maal in de haak is ook dat de minister daarover in zijn gesprek ken met de kandidaat zelf niet openhartig is geweest, gelijk blijkt uit de verklaring die de heer Ploeg gisteren heeft afgelegd en die niet door de heer Kruisinga is weer sproken. En dat terwijl de minister het bij een zo eenvoudige verklaring had kunnen laten. Hij had er de positie van de vrouw en de vermaatschap pelijking van de krijgsmacht hele maal buiten kunnen laten door sim pelweg te verklaren én te argu menteren natuurlijk dat hij zake lijk gesproken geen vertrouwen in de door de VVD aangevoerde kan didaat had. Voor die argumentatie had alle be grip behoren te bestaan. De staats secretaris functioneert immers on der de politieke verantwoordelijk heid van zijn minister. Zonder het vertrouwen van de minister kan een staatssecretaris niet optreden, moet hij ook niet willen optreden, zoals de heer Ploeg terecht heeft inge zien. Uit een recent verleden herin neren wij ons dat een staatssecreta ris wegens een vertrouwensbreuk met zijn minister zelfs kan en be hoort te worden ontslagen, hetgeen mr. Glastra van Loon is over komen. De staatkundige praktijk van de laatste jaren waarbij fractievoorzit ters kandidaat-staatssecretarissen voordragen, gaan onmiskenbaar de verkeerde kant op. Dat de fractie voorzitter geestverwanten als minis ter voordraagt en het hun al of niet ontraadt in een kabinet zitting te nemen is natuurlijk helemaal te recht. Maar het gaat te ver dat hij sluipsgewijs blijkbaar ook al de bevoegdheid heeft verworven, kandidaat-staatssecretarissen te werven en er ministers nota bene zelfs als zij afkomstig zijn uit andere politieke partijen mee op schepen. door P. L. van Enk DEN HAAG Verwarring, onzekerheid, mistigheid de trefwoorden waarmee de politieke situatie moet worden aangeduid aan de vooravond van de eerste ontmoeting van het kabinet-Van Agt met de Tweede Kamer. Premier Van Agt legt maandag de regeringsverklaring van zijn kabinet af op een moment dat de drie grote partijen geen van alle nog precies weten hoe zij zich jegens het kabinet en elkaar zullen gedragen. Het is aan de minister om, natuur lijk in goed overleg met de premier en de betrokken fractieleiders, kan- didaat-staatssecretarissen aan te CDA nOQIQ trekken en hun taakomschrijving vast te stellen. De situatie is buitengewoon onwen nig natuurlijk in de eerste plaats omdat het kabinet-Van Agt een on gedachte en onverwachte uitkomst van de formatie is en zijn ontstaan posities heeft geschapen die nie mand had voorzien of doordacht. De bezinning op de nieuwe situatie is nog nauwelijks op gang gekomen; het debat van de komende week zal dan ook nog weinig kunnen verhel deren. Het zal. om te beginnen, bijvoor beeld weinig beslissen over de wijze waarop voortaan oppositie zal wor den gevoerd. De vroegere minister president, Den Uyl, is kennelijk van plan het ernstig en matig te houden. De Tweede Kamerfractie heeft op zijn voorstel in meerderheid beslo ten dat het regeerakkoord dat tij dens de formatie-Den Uyl met het CDA was gesloten het uitgangspunt voor de oppositie zal zijn, en dus niet het eigen verkiezingsprogramma van de PvdA. Den Uyl is niet van plan toe te staan dat anti-CDA-mo- ties worden voorbereid; hij wil op elk moment de wacht kunnen overne men en dat op een geloofwaardige manier, zonder dat er, zoals vroeger al te vaak nodig is gebleken, kram pachtige kunstgrepen moeten wor den toegepast om zijn partij van overspannen verlangens te be vrijden. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De FNV is niet erg tevreden met het tarievenbeleid voor de vrije beroepen. Onder ande ren medici, notarissen, architecten mogen hun tarieven dit jaar met 4,5 percent verhogen van de regering. De FNV acht deze verhoging in strijd met het principe dat de sterk ste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Het CNV vindt de verhoging op het eerste gezicht niet onredelijk. Het CNV meent dat de tariefsver hoging aansluit op hetgeen er met de werknemers in loondienst ge beurt op inkomensgebied. De FNV is tot dezelfde conclusie gekomen, maar is juist daarom toch ontevre den met deze tariefsverhoging. De FNV vindt dat een grotere tariefsbe perking voor de vrije beroepen op zijn plaats was geweest. De FNV wenst een tarievenbeleid per be roepsgroep van vrije beroepen. Het CNV is verbaasd dat nu nog allerlei enquêtes gehouden gaan worden naar de inkomensvorming in de vrije beroepen. Het CNV herin nert eraan dat de regering in 1975 al een onderzoek heeft aangekondigd naar deze inkomensvorming. Over dat onderzoek is daarna niets meer vernomen. Den Uyl heeft in het laatste nummer van het PvdA-orgaan onbewimpeld te kennen gegeven dat ook na het geen er in de slotfase van de formatie is geschied, de PvdA het CDA nodig zal hebben om te zijner tijd de rege ringsmacht te heroveren. Maar ook Den Uyl weet niet of zijn partij er zo over denkt dan wel of zij er zo over zal blijven denken. Nog tijdens de laatste fase van de formatie-Den Uyl kon nog eens precies worden geme ten welk een aanzienlijk gedeelte van het partijkader het CDA slechts in geknevelde toestand aan de zijde van de PvdA duldt. Maar dat is nog niet eens alles: een misschien niet eens zo klein, maar zeker niet onbetekenend groepje binnen de PvdA begint bovendien te ontdekken dat behalve het CDA straks ook de WD een mogelijke regeringspartner van de PvdA zou kunnen zijn. Oud-minister Pronk heeft in een interview met de Haagse Post van deze week, in het negatieve dan, een opmerking in die richting laten vallen toen hij zei dat het CDA wat hem betreft net zo conservatief is als de WDMaar verder plaatst, deze week in NRC-Handels- blad, ook het Kamerlid De Vries enige nuchtere opmerkingen over de liberale erfvijand van de PvdA. Filosoferen Nu zal men zeggen; dat zijn maar twee voorlieden die zomaar wat op merken, maar er wordt binnen de PvdA zoveel afgefilosofeerd over strategie en dat soort dingen, dat je er zeker van kunt zijn dat die uitin gen niet zomaar uit de lucht komen vallen. Van Den Uyl is weliswaar bekend dat hij een wending van de steven naar de WD nog lang niet in het verschiet heeft, maar zijn partij genoten trekken zich daar niks van aan. Zodra zij in de gaten krijgen dat hier wellicht een nieuwe mogelijk heid zit om het CDA de voet dwars te zetten, zal Den Uyl braaf hebben te doen wat in hun strategische denk raam is beslist als hij er tegen die tijd nog is natuurlijk. Of, van haar kant, de WD ontvankelijk zou zijn voor toenadering van de socialisten, zal verderop ter sprake komen. Binnen het CDA worden inmiddels sinds het ontstaan van het kabinet- Van Agt al bewegingen waargeno men die erop duiden dat „het mid den" zijn natuurlijke houding die het in samenwerking met „rechts" pleegt in te nemen, al gevonden heeft. Er is vaak en niet zonder reden gezegd dat het CDA in coalities met links het rempedaal en met rechts het gaspedaal pleegt te bedienen, in een rolverwisseling die niet uit een vooropgezette bedoeling voortvloeit, maar zoals Andriessen eens heeft gezegd in de praktijk nu eenmaal onvermijdelijk blijkt te zijn. Ook nu weer lijkt het CDA, samen werkend met de WD, uit alle macht naar links te willen gaan hangen om zich ten opzichte van de coalitie partner te profileren en de PvdA de wind uit de zeilen te nemen. Ver scheidene CDA-fractieleden zijn zich ineens dik gaan maken voor de be faamde hervormingsvoorstellen van het kabinet-Den Uyl die ten tijde van het vorige regime in christen democratische kring nog onderwerp van een moeizame discussie waren. Deze nieuwe wind in de CDA-fractie blaast trouwens in de rug van haar nieuwe vooizitter, Aantjes, die tij dens de formatieperiode ter linker zijde nogal wat sympathie heeft in geboet en er nu op uit zal zijn. vurige kolen te stapelen op het hoofd van zijn vroegere progressieve vrienden. Daarbij wordt Aantjes ijverig bijge staan door oud-minister Lubbers die vice-voorzitter is geworden zonder twijfel om later in de komende kabi netsperiode Aantjes op te volgen en die, naar het schijnt, in de Kamer als een paard aan het werk is gegaan. Progressief Het is intussen de vraag of de WD in de toekomst de nieuwste CDA-profi- lering lijdelijk zal blijven gadeslaan. Ten tijde van het kabinet-De Jong had zij er geen bezwaar tegen dat de christen-democraten een beetje pro gressief deden: de WD was toen immers de enige partij die tegen verzwaring van de belastingdruk was (in die dagen was de belasting druk nog de enige graadmeter van progressiviteit) en overigens hebben de liberalen altijd veel kunnen ver dragen als het erom begonnen was, Den Uyl uit het Catshuis te houden. Maar menigeen houdt er rekening mee dat de komst van Rietkerk het begin van een nieuwe koers mar keert. Al tijdens de formatieperiode was de voorkeur van de WD voor een nationaal kabinet dat had moe ten steunen op een brede Kamer meerderheid een eerste, wat onbe holpen teken dat zij bezig was af scheid te nemen van haar houding van onverzoenlijkheid jegens de so cialisten. De polarisatie heeft zowel PvdA als WD veel stemmen ten koste van het christen-democrati sche midden opgeleverd, maar het heeft er de schijn van dat het reser voir uitgeput raakt. WD-fractieleider Rietkerk Hij zal voor de christen-democraten een weerbarstige, lastige partner kunnen zijn. niet in het minst dank zij de bijstand van de vice-voorzitter van de fractie, mevrouw Kappeyne van de Coppello die van het CDA in het algemeen en van de heer Van Agt in het bijzonder niet de grootste poli tieke vriendin is. Zij koestert, inte gendeel. de nog min of meer heime lijke voorkeur voor regeringssamen werking, zo mogelijk, met de PvdA. Zo zijn er ook bij de WD, nog vaag en ver weg, tekenen die wijzen op een kerend tij. De mogelijkheid van regeringssamenwerking met de soci alisten is binnen korte tijd, zeg een half jaar, bespreekbaar geworden zoals dat tegenwoordig heet, al zal het een tijd duren voordat nieuwe coalities binnen bereik komen. Het is niet genoeg dat taboes worden doorbroken, er moeten evengoed aanknopingspunten van inhoude lijk beleid zijn en die zijn er. behalve op het gebied van vrijheidsrechten en zedelijkheidswetgeving, niet in overmaat. Rijping Nieuwe lijn Wiegel heeft de niet meer renderen de koers nog "helpen afschaffen; Rietkerk zal een nieuwe lijn kunnen uitzetten. De nieuwe fractievoorzit ter is minder dan zijn voorganger belast met een „rechts" image. Zijn optreden naar buiten toe is veel min der opzwepend, hij zal minder weer klank vinden bij de zich bedreigd voelende burgerstand, maar naar binnen toe zal hij met meer effect en inhoud kunnen opereren. Het proces van heroriëntering dat in de grote partijen op gang zou kun nen komen, zal jaren nodig hebben om tot rijping te komen en het ziet er naar uit dat er aan tijd geen gebrek zal zijn. Het Kabinet Van Agt is door vriend en vijand een lang leven voorspeld en waarschijnlijk terecht Het zal om te beginnen stel lig niet openlijk door een Kamer meerderheid naar huis worden ge stuurd. want wie zou de PvdA-frac- tle daarvoor willen meebrengen? Een groepje CDA-Kamerleden? Maar geen enkel CDA-Kamerlid kan het voor zijn rekening nemen, de vereerde lijsttrekker Van Agt heen te zenden. Een tiental WD-leden dan0 Maar wou dat de oude leider Wiegel daarvan denken? Is dan eerder te verwachten dat het kabinet door innerlijke spanningen zal ondergaan? Een taxatie van de kans daarop is nog niets waard. Men kan bedenken dat er veel nog onbe proefd politiek talent in het kabinet is geïnvesteerd, maar evengoed dat met figuren als Andriessen en Wie gel parlementiar-politieke gehaald heid er ook in zit. Premier Van Agt blijft, als eerste presentator van het regeringsbeleid, een niet te berekenen factor. In de kring van zijn vrienden in de minis terraad voelt hij zich veilig verbor gen. maar zodra hij daarbuiten treedt wordt het een stuk minder. Vorige week had hij een delegatie van het kabinet zullen leiden tijdens een eerste gesprek met niet bijster vriendelijk gestemde vakbondsver tegenwoordigers. Van Agt bereidde zich uitvoerig voor. maar liet zich op het laatste moment wegens onge steldheid verontschuldigen zoals hij vroeger zo vaak had gedaan als er in de ministerraad van het kabi net Den Uyl zwaar weer op komst was. Meer moed Ook voor het debat over de rege ringsverklaring zal hij meer moed moeten vatten dan hij voor zoiets onbetamelijk als de politiek eigen verantwoord acht. Weinig premiers voor hem zullen zich zo onwennig en onzeker hebben gevoeld in het be drijf waarin zij een hoofdrol hebben te spelen als Van Agt. maar zo is het nu eenmaal. Toch vormt Van Agts vreemde verhouding tot de politiek geen wezenlijke bedreiging voor de coalitie. Tegenover het parlement zal de nieuwe premier zwaar op Andries sen kunnen steunen en ook op Wiegel die. nu het winnen van stem men zijn eerste zorg niet meer is. zich van de verstandige en coöpera tieve kant zal laten zien. En in zijn verhouding tot de werknemers (en werkgevers) zal het kabinet het ge heel en al van Albeda moeten heb ben. Zo zal mogelijk blijken dat het land ook gewoon kan blijven be staan zonder een minister-president die het al bestiert Het kabinet Van Agt zal in menig opzicht op het kabinet-De Jong lij ken; zonder vertoon van grote da den. maar integendeel dikwijls ge plaagd door menselijke zwakheid zal het rustigjes een aantal jaren op de winkel passen, daarmee de grote partijen tijd en gelegenheid biedend met zichzelf in het reine te komen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. e* Jo'érgout vcckttC, efames en keren, o»Jerfteunrf door vjn knechtti,/... HET WEER door Hans de Jong Vanuit de verte aangekondigd door een schitterend (voor) avondrood gisteren in het zuid westen, maakte zachtere oce- aanlucht zich op dit weekeinde het hele Noordzeegebied in bezit te nemen. Het is een sterk hoge- drukgebied ten zuidwesten van Engeland weer-eens gelukt de wind in de west- tot zuidhoek te krijgen. Tot in Denemarken en zuid Skandinavië gaat die oce- aanlucht de thermometers om hoog brengen. De kans op wat regen of motregen wordt gaan deweg groter, maar in onze om geving zal de neerslag dit week einde vermoedelijk wel meeval len met name in de zuidelijke helft van het land. Enkele kleine schaapjeswolken wekten overi gens wel de indruk van enige onstabiliteit. Door de warmere luchtstroom van negen tot tien graden C. zal de sneeuw in Schotland snel wegsmelten. In ons land zal de weekendtempe- ratuur een niveau tussen vijf zes graden kunnen halen en met een nachtelijke vorst is het ver der gedaan. Het moet me toch even van het 'hart dat deze Atlantische ont wikkeling zeer zuiver is aange geven, al zo'n dag of drie vier geleden, door de Engelse en Franse computers en van nog verder terug door de Ameri kaanse, die toen al geen enkele twijfel meer lieten voortbestaan over een in volle fleur opbloeien van de zuidwestelijke tot weste lijke stromingen. Mijn verhaal wordt eentonig, maar wat valt er aan te doenWat verder weg over de oceaan is vanuit het west- noordwesten, net als vori ge week, een stroming van pool- Jucht onderweg naar West-Euro- pa. Brongebied: Het ijskoude Noord-Canada. De lucht wordt op zo'n lange reis over het oce aanwater in de onderste lagen aangewarmd, maar behoudt in de hogere lagen zijn oorspronke lijke kille inslag. In die stromin gen zijn enkele koufronten „ein- gelagert" en op de weerkaarten voor de luchtvaart was te zien dat in de buurt daarvan buien wolken tot 10.000 meter hoogte tot ontwikkeling waren geko men met ten west-zuidwesten van Ierland onweer. Nog wat verder noordwestelijk op de oce aan volgt een tweede kou-front met daarachter vooral CAT: sterke luchtwoelingen in helde re Arctische luchtsoort op 12,5 km hoogte: centrum van nieuwe onrust dus op weg naar west- Europa, en reden om ook vol gende week stand-by te blijven, want u weet hetals er één storm is geweest kunnen er licht meer volgens als tenminste de algemene stromingen in princi pe ongewijzigd blijven. En reken maar, dat door het afstromen van koude Canadese en Ameri kaanse lucht de depressiege boorten niet al te zwaar zullen zijn. De Jongste loot ontwikkelt zich op het ogenblik boven Flo rida en die zal naar „Bracknell" verwacht, maandag bij New Foundland aankomen. Inmid dels trekt er van die kant een hogedruk naar het zeegebied bij de Azoren. „Kreeften op de afslag, teken van koud weer," zei de heer Van de Valk in IJmuiden, toen daar deze beestjes tussen de vissen aanwezig waren, meer een con statering dan een voorspelling. De laatste tijd zijn dagen achtereen op 58 tot 59 graden noorderbreedte veel zware ha- gel- en sneeuwbuien door de flessehals tussen Schotland en zuidwest Noorwegen doorge jaagd, vandaar. Op een kaart met een gemiddelde zeewater temperatuur van 8 tot 13 januari is te zien dat zich een tong van vrij koud water (zeven tot zes graden) de Noordzee binnen dringt; dus zes graden celsius- zee-lsotherm verloopt vanuit het Skagerrak via de Duitse Bocht tot vlak ten noorden van de Waddeneilanden. Van medewerker Alderliesten in Almkerk hoorde ik, dat tijdens het zeer zware winteronweer van dinsdag drie Januari een vlucht ganzen door de bliksem was ge troffen. Er waren zo'n twintig slachtoffers Amsterdam zw. bew 4 De Bilt hall bew 2 Deelen licht bew 0 Eelde zw bew 2 Eindhoven zw bew 1 Den Helder zw bew 4 Rotterdam licht bew 2 Twente zw bew. 0 Vllssingen onbew 3 Zd Limburg geh bew. Aberdeen zw bew 9 Athene zw bew 15 Berlijn geh. bew. 3 Bordeaux zw bew. 3 Brussel zw bew 1 FrankJort licht bew. 4 Oeneve geh bew 2 Innsbruck zw bew 2 Klagenfurt regen 4 Lissabon zw bew 9 Locarno geh bew 3 Londen geh bew 4 Luxemburg zw bew Madrid zw bew 4 Malaga zw bew 10 Mallorca zw bew 9 Munchen geh bew 0 Nice zw bew 7 Parijs zw bew. 3 Rome geh bew 13 Spilt geh bew 13 Stockholm molsnecuw -3 Wenen onbew 4 Zürich geh bew 1 Casa Blnnca zw bew 11 Tunis regen HOOGWATER, zondag 15 Januari: Vllsslngen 8.06-18.42, Harlngvlletsluizen 6.28-18.48, Roller- dam 8 15-20 55, 8chevenlngen 7.22-18.45, IJmui den 8.09-20.32, Den Helder 11.31, Harllngen 1.57- 14.14. Delfzijl 4.02-1640. HOOOWATER, maandag 16 Januari VUssIn- gen 7 02-18 42, HaiingvIleUlulzen 7.15-18.40, Rotterdam 8 01-21 43. 8chevcningcn 6 11-20 40. IJ muiden 8 00-21 29. Den Helder 001-12.02. Har 1 Ineen 2.30-14 47. Delfzijl 4.43-17.27 onder redactie van Loes Smit Een hele wereld ligt er tussen. Je zou door Pakistan moeten trekken, Afghanistan door, dan nog dwars door Perzië en Turkije en vervol gens via Bulgarije, Roemenië. Hon garije, Oostenrijk en West-Duits- land moeten reizen om er te komen. En dan nog ben je niet helemaal waar je moet zijn. Dan nog moet je een paar provincies door om te komen in Friesland, waarin de In diër Joti Guha zoveel overeenkom sten ziet met dat deel van India waar hijzelf geboren is: Bengalen, m het noordoosten van het land. Dat Guha iets van Friesland weet. komt doordat hij er eens met va kantie was en er toen ook zijn vrouw gevonden heeft. Bovendien woont hij afwisselend in India en Europa, zodat hij nog wei eens in de buurt zal komen. Hij ziet over eenkomsten tussen de beide land streken. de lekkernijen, de koeien, de namen en nog veel meer Die namen bijvoorbeeld. Guha is er achter gekomen dat je een echte Fries vaak direct aan zijn achter-, naam kunt herkennen. Een Atte- ma, Hidma en Bokma, denkt hij, komen vast uit Friesland, en dat zelfde verschijnsel zie je ook in Bengalen. Aan zijn eigen naam, Guha, kan een Indiër zien dat hij een Bengali is. en zo is het ook met namen als Saha en Raha. Veel Ben gaalse achternamen eindigen op „jee": Chatterjee, Banerjee, Muk- herjee zijn net zo typisch Bengaals als Heemstra en Hoekstra Fries. Bij voornamen ligt dat net zo. In Friesland heb je de Baukjes (wel licht is Guha in Friesland ook veel Saskia's tegen het lijf gelopen, want die naam noemt hij ook), en in Bengalen de Khoka's en de Boka's. Een ander voorbeeld: de koeien, waarvan er zowel in Friesland als in Bengalen troepen rondlopen, zij het dan dat het Friese stamboek vee er heel wat mooier en gezonder uitziet dan de Indiase exemplaren maar daar zijn het dan ook geen melkkoetjes. Zoals in heel India en volgens de heer Guha in zijn geboortestreek in het bijzonder vereren de Bengali hun koeien. Voor hindoes zijn koeien als een symbool van de aanwezigheid van hogere machten. Een koe geeft het gevoel van veiligheid en bescher ming. De oorsprong van die „heilig heid" stoelt, zegt Guha, op prakti- i sche overwegingen: heel vroeger waren ze in Bengalen zo verzot op kalfs- en rundvlees, dat er maatre gelen genomen moesten worden om de dieren voor uitsterven te behoeden. De priesters en wereld lijke autoriteiten vaardigen toen wetten uit ter bescherming en in standhouding van de soort. Sinds dien hangt er een geur van onaan tastbaarheid rondom de koe. Vrij wel al haar lichaamsdelen worden in sprookjes bezongen. Elke Benga li zou verrukt zijn bij het zien van zoveel Friese koeien in zulke grazi ge, groene weiden en vermoedelijk, zegt Guha, zou hij uitdrukking aan zijn bewondering geven door rond om „us mem" het standbeeld van een koe in Leeuwarden on middellijk een tempeltje te bouwen En zo ziet de Bengali Joti Guha nog 'meer overeenkomsten. De strijd te gen het water de Bengali's heb ben nog altijd last met de Golf van Bengalen en de lekkernijen bij voorbeeld. De zoetige, kruidige „pitha" vindt hij wel wat van Fries suikerbrood hebben, en de „Dai Bath", rijstepap met stroop en een snufje zout en citroen, op „suppen- grottenbrij" (Fries voor karnemelk- sepap). Een groot verschil ziet hij trouwens ook: de Friezen hebben alles en de Bengali's maar erg wei nig. De .haves" en de „have-nots" noemt hij ze. Hij hoopt dat de vroe gere FAO (landbouw- en voedselor- ganisatie van de V.N.)-directeur dr. Addeke Boerma geen Fries on danks Guha's vermoeden, maar een Drent en diens voorganger, de Bengali dr. Benoy Ranjan Sen, daar onder het genot van een Fries kopje koffie met Bengaalse koek jes samen nog eens over zullen praten. Hij weet (nog) niet alles over Fries land, deze meneer Guha. Zo meent hij dat de provincie Friesland West-Friesland is, omdat Oost- Friesland in Duitsland te vinden is. En misschien is de vergelijking ook wat vergezocht. Tenslotte kun je zelfs in Ho Tsji Min-stad (het vroe gere Saigon) wel overeenkomsten met Amsterdam zien. omdat daar bijvoorbeeld ook zoveel mensen fietsen Maar misschien is dit wel de manier, waarop de volkeren uit eindelijk begrip voor elkaar kun nen krijgen. Elk jaar publiceert de Hollywoodse mode-ontwerper Blackwell een lijst met de tien naar zijn inzichten slechtst geklede vrouwen ter wereld. Allemaal bekende vrouwen uiter aard, want de grote massa onbeken de vrouwen ziet hij natuurlijk nooit. Bovenaan de lijst van dit jaar staan Anita Bryant (die alle homofielen weer in de ban wil doen, links) en Margaret Trudcau, die nog niet zo lang geleden bij de Canadese pre mier weggegaan is. Andere vrouwen op Blackwcils lijstje zijn onder meer popzangeres Linda Ronstadt, ten nisster Chris Evert en filmster Far- rah Fawcett-Majors (van Charlie's Angels). Twee mannen die zich als politie functionarissen voorstelden, kwa men op 8 september de Argentijnse onderwijzer Alfredo Bravo op school arresteren. Bravo is tweede voorzitter van de Argentijnse per manente vergadering voor de men senrechten en actief lid van de ver eniging van onderwijzers CTERA in zijn land. De autoriteiten ont kenden aanvankelijk dat hij gevan gen genomen was, maar een paar weken later, na een intensieve, in ternationale campagne, gaf minis ter Albano Harguindeguy van bin nenlandse zaken toe dat de heer Bravo in de gevangenis van La Pla ta, een kilometer of zestig van de Argentijnse hoofdstad Buenos Ai res, vastgehouden werd. Sinds de Argentijnse organisatie voor de rechten van de mens waarvan veel vooraanstaande kerkelijke lei ders en leden van de rechterlijke macht lid zijn een jaar geleden werd opgericht, zijn verscheidene topfiguren gedetineerd of verdwe nen. Onder hen is Mauricio Lopez, hoogleraar in de theologie in Bue nos Aires en een vroegere functio naris van de wereldraad van Ker ken. Of Alfredo Bravo gearresteerd werd op grond van zijn werk voor zijn vakbond of voor de organisatie voor de rechten van de mens, is niet duidelijk. Wel is zeker dat sinds de militaire staatsgreep in Argentinië vooral vooraanstaande vakbonds leden het doelwit zijn geweest van de veiligheidsdienst. Brieven met een beleefd ver zoek om vrijlating van de onderwij zer Alfredo Bravo kunnen (in het Spaans of Engels) gestuurd worden naar: Senor Presidente de la Repu- blica Argentina. General Jorge Ra fael Videla Casa Rosada Bue nos Aires. Argentina. Pathologen in de Zuldafrikaanse stad Durban zitten met een men senhoofd in de maag. Of beter: een tijgerhaal van drie meter lengte zat er mee. Het dier is vorige week ter hoogte van Natal gevangen en op de ontleedtafel opengesneden, In de maag zat een vooralsnog onher kenbaar mensenhoofd. De snijders kunnen alleen nog maar met zeker heid zeggen dat het bij een blanke man gehoord moet hebben. Eén vermiste staat nog in de registers van de politie van Durban: een vakantieganger die in de buurt op 26 december in de golven verdwe nen is en sindsdien spoorloos. Hoe wel het een moeilijk karwei zal zijn hebben de pathologen op zich ge nomen na te gaan. of het gevonden hoofd misschien van deze verdwe nen badgast kan zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5