i 3rote verschillen P broodprijs Actie voor behoud werk in textiel hoop op akkoord )robleem van EG in visserij Eerlijk is eerlijk Japan streeft naar evenwichtige handel Hoger resultaat Philips Nederland h.5n El BANQUE DE PARIS ET oen een 13e maand rente wenst zonder opzegtermijn^ boete of rentekorting, opent een reservegekkrekening bij de... "erreinverlies 3roodbezorgers gestopt Forse orders voor Stork-bedrijven KvK: economie in Eemland gunstig Geringe groei Duitse economie Politieke partijen in Twente maken één front wie ecJ :RDAG 14 JANUARI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 29 kJ 'v- Peter van Lakerveld [STERDAM Wie dagelijks bij de bakker komt, zal het deze ek wel gemerkt hebben: een heel brood van 800 gram is ensdag vier cent duurder geworden. Stijgende kosten van prnamelijk lonen en grondstoffen zijn daar debet aan Hoeveel Kconsument sinds woensdag betaalt, valt in zijn algemeenheid ter niet te zeggen; het hangt er vanaf of hij zijn brood aan de jr koopt, in de bakkerswinkel, bij de kruidenier of bij de counter, dat is de goedkoopste supermarkt. chts betrekkelijk weinig mensen en de minimumprijs betalen die besluit van het ProduktSchap r granen, zaden en peulvruchten cieel is vastgesteld op 1,35 voor gesneden wit en 1.34 voor een neden bruin. Bij de bakker beta- we in veel gevallen bijna een irtje meer en bij de bezorger aan deur zelfs wel 1,64 dat is 29 cent ;er dan de minimumprijs. laagst toegestane prijs, vinden alleen bij de discounters en dan uitsluitend voor de goedkoopste rten wit en bruin brood, in feite it het slechts om eert klein deel de totale broodmarkt. Onderne- rs die op of iets boven 1,35 zit- gebruiken brood als stuntarti- als lokkertje. Zij verdienen nau- lijks iets op brood maar hopen t de aantrekkelijke aanbieding nten in de zaak te krijgen die ar meer kopen dan alleen brood. aan het stunten enigszins paal perk te stellen is een bodem, dat e< de minimumprijs ingesteld. De '*Éckers hanteren vijf argumenten °f>r handhaving van een minimum: irood wordt in praktisch even ite hoeveelheden gegeten of het duur of goedkoop is. Wegzuigen i omzet door de een gaat dus ijd ten koste van andere brood- Crkopers. De bakker dankt tweederde van Ln omzet aan brood De bakker is zeer gevoelig voor Jizetverliezen, die treffen hem zo- in zijn produktie- als in zijn tributiekosten Brood wordt snel oud. Men kan in voorraad houden. Wie door een Jameaanbieding van de super- yferkt brood overhoudt, zit met een -erkoopbaar produkt We consumeren geleidelijk aan inder brood. De ondernemer is iarom extra gevoelig voor stunten. ij deze vijf argumenten is nog een tL sde gekomen toen men in 1975 ïg proberen een halt toe te roepen fde teruglopende broodbezor- veel besproken minimumprijs is 10 januari voor wit brood met 3 it verhoogd en voor bruin met vier it. De produktiekosten voor wit bruin zijn ander dan vroeger faijk (mogelijk "zijn ze voor bruin !|fs iets hoger). Daarom wordt in overleg binnen de Nederlandse bkkerij Stichting gestreefd naar n gelijktrekking van het prijsni- au Een van de volgende keren dat nood duurder wordt zal het daar wel komen, verwacht men bij de :kerij Stichting. minimumverhoging (voor wit) n drie cent tegenover de doorsnee rhoging van vier cent betekent dat t verschil weer een cent groter is worden. Ook in november bleef t minimum al wat achter. De af- ind van het stuntartikel bij de icounter tot het bezorgde brood is rom in een betrekkelijk korte d al opgelopén van 26 tot 29 cent. heer M. N. G. Kool van de Chris- ijke Bakkers Vereniging in Neder- nd is daar weinig mee ingeno- De bezorgers hebben het oeilijk en dit tast hun positie ver der aan", zegt hij. De bakker of de bezorger kan nu eenmaal niet stun ten omdat hij het grotend. Deels van brood moet hebben: koekjes en be schuit zijn maar bijzaken. Moet het prijsverschil dan niet klei ner worden, bijvoorbeeld door het minimum fors op te trekken? Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken is dat moeilijk omdat het laagst toe gestane verkoopbedrag te maken heeft met de produktiekosten. Gaat men nu de bodem met 6 in plaats van 3 cent optrekken, dan moet je oppassen voor ontduiking. In het recente verleden is het al gebeurd dat grote broodfabrieken, gecon fronteerd met een dalende afzet, probeerden beneden de streep aan grootverbruikers (ondermeer super markten) te leveren. Dat veroor zaakte een „broodoorlog". „Een mi nimumbroodprijs moet daarom reëel zijn", aldus de zegsman van economische zaken. Betekent dit alles dat de broodzor- ger gedoemd is te verdwijnen. Lange tijd heeft het daar inderdaad naar uitgezien. In nauwelijks tien jaar is zijn aandeel in de broodverkoop ge zakt van minstens 60 procent tot 23 procent. Steunpunten zijn nog het platteland, inclusief het zogeheten „verstedelijkte platteland" en ver der hier en daar kleine steden. Er zijn op het platteland nog enkele bakker die hun hele omzet aan de deur verkopen, de heer Kool weet zelfs van een ondernemer die nog 25 ventwijken heeft. Maar vele anderen zien er niet veel meer in en verdie nen ondanks de vier cent extra voor een bezorgd brood meer als ze de zelfde omzet in de winkels halen. Voorwaarde is dan natuurlijk wel dat de winkel goed bereikbaar is: bezorging kan zich op het platteland handhaven dankzij de afstanden. Broodboetieks Opmerkelijk is overigens dat het aandeel van de bezorging sinds kort niet verder terugloopt, mede dank zij ondersteunende acties. Gesterkt door de uitkomst van een enquête (66 procent van de consumenten wil bezorging handhaven) zijn initiatie ven ondernomen op het gebied van rijdende broodboetieks, dat zijn wa gens die meer te bieden hebben dan de ouderwetse bakkerskarren. Een van de voorwaarden bij de lancering van broodboetieks was de aanwezig heid van een snijmachine. De klant die gesneden brood wil, behoeft dan niet meer het uit de gratie rakende verpakte gesneden brood te kopen: hij weet zeker dat hij een vers pro dukt krijgt. De experimenten met broodboetieks zijn gesubsidieerd door de overheid. Dat er een kente ring op komst is zou ook kunnen blijken uit een ontwikkeling bij Me- neba, het grootste Nederlandse broodconcern. Meneba laat eigen brood bezorgen door verkopers die onder eigen naam opereren. Voor de kleine bakker lijkt het er intussen beter uit te zien dan een paar jaar geleden. Mede onder in vloed van de enorme populariteit van de warme bakker kwam eind 1976 weer 60 procent van al het brood van de kleine ondernemer. Twee jaar eerder was dat 55 procent. TOKIO Japan zal streven naar een evenwichtige handel: het land wil in de toekomst evenveel invoeren als het exporteert, zo staat in een gezamenlijke officiële bekendmaking van Japan en de Verenigde Staten Een van de Japanse maatregelen om korte termijn worden maatregelen EINDHOVEN Philips Nederland en haar dochterondernemin gen hebben de prognoses voor 1977 qua aantallen of volume waargemaakt. Bovendien is niet alleen het gebudgetteerde resul taat gehaald, maar zelfs enigszins overschreden, aldus de hoofd directeur van Philips Nederland, de heer G. D. J. Hofhuis, in zijn nieuwjaarstoespraak. Begin 1977 hadden Philips Neder land en haar dochtermaatschappij en, in de wetenschap dat het een moeilijk jaar zou worden, een min der sterke groei gepland dan in 1976. In de laatste maanden van 1976, na de planning overigens, werd duide lijk dat met name in de sector Con sumentenartikelen rekening moest worden gehouden met steeds verder afbrokkelende prijzen. In de profes sionele sector werd bovendien een verminderde bereidheid tot investe ren voelbaar, aldus de heer Hofhuis. Wat de omzet in bedrag betreft is Philips Nederland iets te optimis tisch geweest. STORK-FRIESLAND in Gorre- dijk heeft een aanzienlijke order in de wacht gesleept in Nieuw-Zeeland. Het betreft de leverantie van een complete fabriek voor instant-baby voeding tot een bedrag van bijna tien miljoen gulden. Stork-Friesland is een werkmaatschappij van VMF en zij verkreeg de opdracht voor het ontwerp, de bouw en de montage van de complete fabriek. Zoals al in het halfjaarbericht is gezegd, zal WESSANEN 1977 met een hoger netto concernresultaat af sluiten. Alle vijf sectoren hebben daaraan een positieve bijdrage kun nen geven. De winst per aandeel zal weer een lichte stijging te zien geven. Hoewel exacte cijfers nog niet be kend zijn, staat wel vast, dat de concernomzet de fl. 2 miljard ruim schoots heeft overschreden. De CENTRAAL BEHEER GROEP (verzekeringen) raamt de to tale omzet over 1977 op 900 min. 12 pet. meer dan in 1976 (ƒ806 min.). Vergeleken met de voorgaande jaren is de groei iets kleiner. Dit vindt volgens de groep zijn oorzaak in een geringere stijging van het premie inkomen van' de collectieve pensi oenverzekeringen. De loonmatiging in 1977 en de stagnatie in het be drijfsleven zijn niet vreemd aan deze ontwikkeling. Desalniettemin ver wacht de groep dat de omzet over 1978 de 1 miljard zal overschrijden. STORK HENSEN in Rotterdam heeft van het Japanse concern Mo- dec opdracht gekregen negen kra nen te vervoeren naar El Jubail in Saoedi Arabie. De order, die ook de montage van de kranen behelst, heeft een waarde van 6,2 miljoen gulden. Dc afgelopen week heeft als eerste schip met bestemming Eemshaven het Poolse motorschip „Krasnal" af gemeerd aan de kade van Terminal Eemshaven. Het schip, eigendom van de Poolse maatschappij „Polska Ze- gluga Baltycka" heeft een eerste par tij thee aan boord genomen met be stemming Stettin. Hiermede is de start gegeven aan de eerste handels kade-activiteit aan de 600 meter lange handelskade in Groningens nieuwste haven. Het netto resultaat van BORSU- MIJ WEHRY (internationale handel maatschappij) is vorig jaar met on geveer 21 pet. gestegen Een lagere produktenomzet in het tweede half jaar van 1977 had tot gevolg dat de omzetstijging van 32 pet. in het eer ste halfjaar terugviel tot 19 pet. over het gehele jaar. De vooruitzichten voor 1978 lijken volgens de raad van bestuur wederom gunstig. Over 1976 behaalde Borsumij Wehry een netto resultaat van 10,1 min. bij een om zet van 777 min. het handelsevenwicht te herstellen, is drastische herziening van het sys teem voor toezicht op buitenlandse valuta's. Er zal worden uitgegaan van het principe, dat toezicht op de Japanse wisselmarkt de uitzonde ring is op de regel van volledige vrijheid van het kapitaalverkeer. Op Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT - Het bedrijfsle ven in Eemland ontwikkelt zich gunstiger dan in de rest van Neder land Daartoe draagt vooral de dienstverlenende sector, karakteris tiek voor Eemland. bij. De heer A. J de Groot, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland. is dan ook gematigd opti mistisch over de ontwikkeling van de economie in dit gebied in 1978. De heer De Groot zegt het opvallend te vinden dat de vraag naar perso neel in Eemland groter is dan het aanbod. In zijn nieuwjaarsrede deed hij een beroep op werkgevers en werknemers alle vacatures te doen registreren bij het Arbeidsbureau. De voorzitter van de Kamer van Koophandel uitte kritiek op het ont- werp-streekplan voor de regio. Hij heeft bezwaren tegen het vastleggen van de grenzen voor stedelijke be bouwing. Volgens de heer De Groot komen de gemeentes Soest, Bun schoten en Eemnes nog ln aanmer king voor uitbreiding „In de eerste plaats om ook de ontwikkeling van in die gemeenten gevestigde bedrij ven kansen te bieden." Bovendien pleitte de heer De Groot voor meer flexibiliteit in het streekplan. aangekondigd, die gericht zijn op de liberalisatie van de wisselmarkt. Een andere maatregel is de al eerder aangekondigde verlaging van de In voerrechten. Deze verlaging heeft betrekking op ingevoerde goederen ter waarde van één miljard dollar Zij gaat op 1 april a.s. in. De import van twaalf produkten zal niet langer aan maximumhoeveelheden zijn gebon den. Sommige maxima zullen aan zienlijk worden verhoogd (zoals voor rundvlees, sinaasappelen). Japan is verder van plan de Import van fa- brieksgoederen te stimuleren. Het land voert nu voornamelijk grond stoffen in. De Verenigde Staten en Japan zijn overeengekomen nauw te gaan sa- menweken met elkaar en met de andere handelspartners, met name met de Europese Gemeenschap WIESBADEN (DPA) - De West- dultse economie heeft in het afgelo pen jaar een geringe groei te zien gegeven. Volgens het Duitse Bureau voor de Statistiek nam het bruto nationaal produkt (alle geprodu ceerde goederen en diensten) in 1977 reëel (dus na correctie voor prijsstij gingen) met 2.4 procent toe. In 1976 was de toeneming nog 5.7 procent. De nominale groei van het Westduit- se bruto nationaal produkt (dus zon der inflatiecorrectie) bedroeg vorig jaar 6,1 procent, vergeleken met 9.1 procent in 1976. In lopende prijzen kwam het bruto nationaal produkt verleden Jaar uit op 1193 miljard mark. door Jac. Lelsz ALMELO In Twente hebben de politieke partijen, van links tot rechts, een vrij opvallend initiatief genomen. Verontrust door de enorme ontslagen in met name de Twentse basisindustrie (de textiel) en door de weinig goeds voorspellende wolken die zich boven dit vriendelijke land samenballen (het spinnerij rapport), zijn de politieke partijen te hoop gelopen wat resulteerde in een concept-actieplan. Bovenaan staat de eis „afkondiging van een status quo, dat wil zeggen handhaving van de bestaande vesti gingen en van het aantal arbeidsplaatsen in de Twentse textiel" Het Twents actie-comité is dezer da gen opgericht. „Het was noodzake lijk. We moeten een vuist maken. Op 18 februari wordt het concept be sproken. We hopen dat er dan een definitief plan uit de bus komt", al dus de heer T. Hilverda (CDA) in Almelo. Die dag wordt in genoemde stad ook een massale demonstratie gehouden. In het comité zijn de volgende groe peringen vertegenwoordigd: CDA, PvdA, VVD, de Socialistische Partij, CPN, D'66, PPR, PSP en Twentebe- langen. Het is de bedoeling de basis nog aanmerkelijk te verbreden. Zo wil men er o.m. de werknemers bij betrekken, de ondernemingsraden, de vrouwenvereniging en de jongerenorganisaties, de studenten bonden en de kerken. Bij de discus sie worden ook de Stuurgroep Eco nomie Twente, de Overijsselse Ont- wikkelings Maatschappij, de lagere overheden van Twente en de vakcen trales betrokken. Als de aangekondigde plannen door gaan. dreigen opnieuw massale ont slagen in Twente. En dat terwijl bij voorbeeld in de textiel in dit gebied het aantal arbeidsplaatsen tussen 1970 en 1976 al terugliep van 22.100 tot 13.400 en in de kleding-industrie van 5.800 tot 3.300. Minister Van Aar- denne van Economische Zaken zal op 8 februari een bezoek brengen aan Overijssel, bij welke gelegenheid het actie-comité aan hem de Twent se eisen zal overhandigen. Enkele weken geleden heeft, zoals gemeld, burgemeester H. Wierenga van Enschede zich al naar Den Haag gespoed, waar hij in het bijzonder de noden op het gebied van de werkge legenheid van zijn gemeente heeft uiteengezet. Tegenover de aanzien lijke achteruitgang van industriële arbeidsplaatsen staat slechts een be perkte compensatie in de diensten sector. Volgens het actie-comité hebben ontslagen ook indirecte gevolgen. Die reiken belangrijk verder dan de gedupeerde werknemers en hun ge zinnen. Recente onderzoekingen toonden aan dat elke afname van duizend arbeidsplaatsen in de tex tiel nog eens een verlies van enige honderden arbeidsplaatsen in ande re bedrijfstakken veroorzaakt. Voor de kleding-industrie houdt een ver mindering van honderd arbeids plaatsen nog eens een verlies van 140 arbeidsplaatsen elders in. „In de Twentse situatie, die nu al verontrustend is, dreigt", aldus het actie-comité, „een verdere achteruit gang nu bekend is geworden dat er ontslagen zullen vallen bij o.m. He- deman, Tubantia, Bamshoeve, Schuttersveld, Roombeek, Ooster- veld en Nino. De gezamenlijke poli tieke partijen zijn van mening dat dit beslist geen noodzakelijke ont wikkeling is en dat er voor Twente een andere weg moet worden gevolgd. Maatregelen Wat het actie-comité wil, dat is in elk geval handhaving van het aantal be drijven en van het aantal werkne mers in de Twentse textiel. Het be leid dient voorts gericht te worden op onderlinge samenwerking in deze bedrijfstak. Van de overheid wordt verlangd: beperking van de textiel- import, het tegengaan van dumping zodat het buitenland de Nederlandse markt niet langer kan vernielen en maatregelen tot het goedkoper ver strekken van gas aan de bedrijven om een einde te maken aan de con currentievervalsing door andere EG- landen. Gevraagd wordt verder dat de on dernemingen overgaan tot nieuwe investeringen, eventueel met steun van de overheid. In dit geval behoort de overheid een strak vergunningen stelsel te hanteren voor de kapitaal export. Ook is, zo vindt men in Twente, doeltreffende controle no dig door overheid, vakbeweging en ondernemingsraden bij die bedrij ven. waarin door de overheid geld wordt gestopt. ADVERTENTIE oor Henk Thomas bestaat een sprankje hoop, dat de ministers van landbouw en sserij van de EG het tijdens hun bijeenkomst van maandag en nsdag a.s. eens zullen kunnen worden over de visvangsten, die t jaar uit de Europese wateren mogen worden gehaald. jaar hebben de ministers tot 'eemaal toe onderhandeld over •orstellen van de Europese Com- C:ie. het dagelijks bestuur van de eenschap, zonder resultaten te leken De Commissievoorstellen heisden een drastische verminde- ïg van de te vangen hoeveelheden Voor Nederland werd bijvoor- ïeld een te vangen hoeveelheid uotumi tong voorgesteld van 6.000 i, terwijl vorig jaar nog 9.600 ton ingevoerd mocht worden. et scholquotum werd door de Com- issie bepaald op 34.000 (in 1977: 000) ton Met betrekking tot ha- ig zou de commissie zelfs 'n wgstverbod in de Noordzee, Ska- irrak en Ierse Zee van kracht wi- >en zien worden, zodat voor Neder- Visbuit nd een toegestane haringvangst u overblijven van 4.500 ton (in »"7 15.000 ton) in de overige wate- n van de Europese Gemeenschap P Ie zee ten westen van Ierland, de Keltische Zee en bij de Hebrideni te zetten. Dit betekent, dat de perio de waarvoor nieuwe beslissingen ver eist zijn gewoon niet aanbreekt. Deze truc wordt in Brussel overigens wel meer toegepast als men niet in staat blijkt knopen door te hakken. Voorts is besloten, dat de Europese commissaris van landbouw en visse rij. de Deen Finn Olav Gundelac, met iedere lidstaat zal gaan praten om inzicht te krijgen in de van gstverlangens van ieder afzonderlijk. Ook dit illustreert hoe ver de stand punten nog steeds uiteen liggen. Gundelach heeft zijn trip langs de Europese hoofdsteden nu afgesloten en zal zijn inzichten maandagmid dag in nieuwe definitieve voor stellen tastbaar maken. (oen in de laatste Visserijraad (de jeenkomst. van de negen ministers) «n 5 en 6 december jl. geen akkoord zicht kwam. is uiteindelijk maar «loten de klok op 31 december stil Het EG-visserijprobleem is eenvou dig te formuleren, maar daarom nog niet gemakkelijk op te lossen: elke belanghebbende lidstaat wil een zo groot mogelijk deel van de in de loop der jaren (als gevolg van overbevis- sing) klein geworden visbuit. Enge land stelt bijvoorbeeld, dat bijna elke haring die door Europese vis sers uit het water wordt gehaald, afkomstig is uit Britse wateren en dat daarom die haring die haring eigenlijk toekomt aan de Britse vissers. Vandaar ook, dat de Britten (en Ie ren) zoveel belang hechten aan de instelling van exclusieve visserijzo nes van 50 zeemijlen (de Europese Commissie stelde maximaal 6 mijl voor). De Denen brengen hiertegen in. dat de haring, die in Britse wate ren wordt gevangen, geboren wordt bij Denemarken, terwijl Van der Stee erop wijst, dat dezelfde haring voor de Nederlandse kust opgroeit. Het probleem vloeit dus voort uit het feit. dat vis in het algemeen en haring in het bijzonder geen benul van grenzen heeft. Ook het Britse en Ierse verlangen van exclusieve visserijzones wordt door de overige lidstaten catego risch van de hand gewezen. Zich beroepend op het Verdrag van Rome en de Toetredingsverdragen wordt de Britten en Ieren te ver staan gegeven, dat dit verlangen in strijd is met het principe, dat elke visser vrije toegang heeft tot alle Europese wateren. Ook Frankrijk maakt zich hiervoor opeens sterk, kennelijk met in het achterhoofd de gedachte dat beginselen als Europe se eenwording pas dan mooi zijn als de Franse zaak ermee gediend is. Over-vragen Het sprankje hoop, dat de ministers er ditmaal wel uit kunnen komen, is gewekt doordat Engeland bij monde van minister John Silkin vorig jaar december voor het eerst zijn vis vangstverlangens op tafel legde. We liswaar vroeg hij tweemaal zoveel als de Europese Commissie voor En geland in 1978 had willen reserveren, maar in Den Haag wordt aan dit „over-vragen" niet zo zwaar getild. „Wij kermen nu tenminste de Britse verlangens en daarmee ook de mar ges waarbinnen we kunnen onder handelen", zo werd gezegd. Bovendien wordt hoop geput uit een publikatie in de „Times", waarin naar voren komt, dat de Britse visin- dustrie ook wel genoegen wil nemen met veertig procent van de over de lidstaten te verdelen visbuit in 1978. De Europese Commissie had aan vankelijk dertig procent op het oog, terwijl Silkin dus 60 procent vroeg. Voor ambtenaren in Den Haag is dit een kleine aanwijzing, dat er ook ruimte zit in het Britse standpunt, dat althans Silkin wat meer bewe gingsvrijheid van zijn achterban (vissers en industrie) heeft gekregen. Over de aan Gundelach meegedeel de visvangstverlangens wilde men in Den Haag om begrijpelijke rede nen niets meedelen. „Wij weten ook niet wat er in Bonn of Parijs is besproken en hebben er dan ook geen behoefte aan om via de pers aan die landen mee te delen wat wij nou op het oog hebben Bekend is wel, dat Van der Stee zich zal verzet ten tegen een haringvangstverbod op de Noordzee. BANQUE *Tot f 5.000 per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt l maand opzegtermijn. Indien U in de loop van 1978 minder dan de helft van Uw gemiddelde jaarsaldo opneemt krijgt U 1 maand extra rente. Voor meer informatie kunt U een folder aanvragen. «Spaar bij de Banque via Uw eigen Bank-Post- of Gemeentegirorekening. Telefonisch kunt U een rekening openen of informatie aanvragen. Bel020^52 04 911 en VTaaK naar afdelingTelébanque. U kunt ook terecht bij een van de onderstaande kantoren. PARIBAS DES PAYS-BAS NV AMSTERDAM-ARNHEM-DREDA-PORPKtOir-tlNDMOVLN fcNSClltDh-l'KONINUtN-OEN IIAAl-HAARLEM UI:l.lU.LN-llfcNC;l.l O MAASTRIUn NIJMLl.tN.ROERMONP.ROTTtKPAM-nRtnrr-VEM.OAVEfcKT

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29