Belg Wouters bliift nog 'i'>al,kriik geklasseerd' steeds vragen om excuses Mansveld en Boskov één Kritische kijk op sport via scholen Wielart niet bij indoor-strijd Weinig kans voor mi. Tripels in bestuur TJEEA Plaatsing voor WK 'een grof schandaal' Eerste eis Kortsnoj Bart Crum in proefschrift 'Normaal gesproken zit er dit jaar 2.30 meter in' 'Niemand kan de trainer op de resultaten aanvallen' ZATERDAG 14 JANUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet ^an onie sportredactie voorkomen. De afgelopen dagen In Frankrijk is de plaatsing door Matty Verkamman MAASTRICHT En zo werd Nederland dan toch nog als één der groep-aanvoerders voor het wereldkampioenschap voetbal aangewezen. Een onverwacht succesje, dat donderdag in het .centro-cultural San Martin" van Buenos Aires, niet in het minst dankzij de machtige Westduitser Herman Neuberger tot stand kwam. Neuberger. voorzitter van het WK-organisatiecomité. pleitte voor de plaatsing van Nederland omdat hij vond dat de yice-wereldkampioen die voorkeursbehandeling op sportieve gronden verdiende. Hij trotseerde zodoenoe de niet al te „frisse" wens van FIFA iwereld- voetblfederatiei-voorzitter Joao Ha velange en vice-voorzitter Artemio Franchi om Italië als nummer én in groep vier te plaatsen. Fris was het verlangen van de Italiaan Franchi en de Braziliaan Havelange inder daad niet Zij wilden Italië immers uit louter economische overwegin gen het niet onaanzienlijke voordeel van de eerste drie wedstrijden in Mendoza toespelen De kandidatuur werd voornamelijk verdedigd met het argument dat in Mendoza en wijde omgeving zo'n 300.000 ex-Italianen wonen. Die emi grantenclan zal ongetwijfeld borg staan voor volle stadions en. dus. vette recettes, zo redeneerden zij. Franchi bracht nog wel een ander argument naar voren, dat vóór Italië moest pleiten. Maar dat het een vol strekt onzinnig argument was. dat zal de UEFA (Europese Voetbal Unie i-voorzitter zelf ook wel hebben beseft. Hij herinnerde het organisa tiecomité er namelijk aan. dat Italië eerder twee keer wereldkampioen was. Titels die. het is geen grapje. Italië respectievelijk 40 en 44 jaar geleden behaalde. Desondanks wil de Franchi er zekere rechten aan verbinden. Havelange bleef zich ook voortdu rend strijdvaardig opstellen in de lobby vóo r Italië Zo bestempelde hij het protesttelegram van de KNVB als onzinnig. Pas toen Neu berger de Braziliaan te verstaan gaf. dat hij zich helemaal niet met de loting c.q. indeling had te bemoeien, bond hij in. Het liep dus nog net goed af voor Nederland. Maar de gang van zaken in de Argentijnse hoofdstad toonde opnieuw aan. dat de „lobby" welig tiert in het internationale topvoet bal. Gisteren onderstreept het Ne derlandse UEFA-bestuurslid Jos Coler dat nog eens in deze krant. Coler ging er eerder deze week nog van uit, dat Italië geplaatst zou wor den. Hij zei toen: „En als dat ge beurt. dan mag men aannemen, dat er stevig is gelobbyd" Nu Coler binnenkort de UEFA ver laat. is het voor de KNVB van groot belang om die bestuurszetel vast te houden. In vergelijking met landen als Italië. West-Duitsland, Oosten rijk, België en Zwitserland, heeft Programma Eredivisie Heden: PSV-Feyenoord (20.00 uur) Morgen:AZ'67-FC Amsterdam FC VVV-Volendam NEC-Telstar FC Den Haag-Go Ahead Sparta-Roda JC FC Twente-NAC Haarlem-Vitesse Ajax-FC Utrecht Eerste Divisie Heden: MW-Vecndam (19.30 uur) -Morgen: FC Groningen-Fortuna SC SC Heerenveen-FC Vlaardingen Willem II-PEC/Zwolle FC Den Bosch-FC Dordrecht Helmond Sport-Excelsior Eindhoven-SC Amersfoort Heracles-Wageningen SVV-SC Cambuur Nederland toch al heel weinig in vloed op het internationale be- stuursvlak MVV-voorzitter en sectiebestuurslid mr Max Tripels is inmiddels als kan didaat-opvolger van Coler naar vo ren geschoven. Maar of Tripels ook wordt gekozen, valt nog te bezien Tripels: „Ik ben er zelf ook niet zo zeker van. Ook hier speelt de lobby natuurlijk een voorname rol in. Waarschijnlijk Kan ik bij de stem ming op de steun van een aantal landen uit het Oostblok rekenen. Want Meuleman (de KNVB-bonds- voorzitter) heeft Oost-Duitsland toegezegd dat wij een kandidaat voor de opvolging van Sander Bares zullen steunen. Het is voor ons na tuurlijk een belangrijke kwestie. Tenslotte zijn we als vice-wereld- kampioen niet beter dan een derde rangs land in de UEFA vertegen woordigd." Dat zoiets nadelig kan zijn, dat bleek deze week dus. toen Franchi in Buenos Aires bijna toch zijn zin kreeg, hoe onredelijk en onzinnig zijn argumenten ook. waren. Tripels over die kwestie: „Er wordt nogal eens gezegd, dat het huidige sectie- bestuur geen internationale contac ten heeft. Wel, in alle bescheiden heid. ik heb ze wel. Neuberger heeft natuurlijk niet zó maar voor ons gepleit. Ik heb trouwens respect voor de zeer moedige wijze, waarop hij stelling heeft genomen. Het was wel erg kwalijk, wat er dreigde te gebeuren. Enfin, het recht heeft in ieder geval gezegevierd". Wie zich verdiept in de UEFA-ver- kiezing. die op 22 april in Istanboel plaatsvindt, stuit op opmerkelijke zaken. En vooral waar het om de vacante zetel van Coler gaat. De opvolging van de ook aftredende Deen Dahl Engelbrechtsen levert geen probleem op, want er bestaat een afspraak dat hij automatisch door een andere Scandinaviër wordt vervangen. Voor de eveneens ver- trekkènde vice-voorzitter Bares, uit Hongarije, zijn meerdere kandidaat opvolgers. maar het wordt zeker een Oostblok-vertegenwoordiger. Tripels' concurrent is de Spanjaard Andrès Ramirez en hoogst waar schijnlijk ook de voorzitter van de Portugese voetbalbond. Coler geeft Ramirez vooralsnog een goede kans. „Ook al omdat Spanje al jaren lang geen bestuurslid meer heeft gele verd", zo zegt hij. Belangrijker is echter de vraag of Tripels kan reke nen op de steun van de landen, die in de zogenaamde „Entente de Flo rence" zijn verenigd. Dat zijn'de EEG-landen. Voorzitter van die club is de Belgi sche bondsvoorzitter Louis Wouters, die binnen de UEFA als zeer mach tig geldt. Uitgerekend deze man kan sinds de „affaire-Happel" geen KNVB-er meer zien. Pikant is even wel, dat mr. Wouters al sinds jaren een boezemvriend van mr. Tripels is. Wanneer Wouters de KNVB c.q. Tri pels straks niet steunt, dan doet de gehele „Entente" dat ook niet. Coler zet dan ook een vraagteken achter Tripels' kansen. De persoon in kwestie doet dat ook. Hij zegt. „Door zijn uitzonderlijke begaafd heid is Wouters een zeer invloedrijk en machtig man geworden. Hij is in staat om iedereen om te praten.. Toevallig heb ik hem pas over deze kwestie gesproken Het doet niets aan onze persoonlijke vriendschap Van onze sportredactie AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit van Amsterdam is gistermid dag Bart Crum gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. In zijn proefschrift „Aan sport georiënteerd bewegingsonderwijs: in het spanningsveld van aanpassing en kritiek" vecht hij met name de relatie tussen de schoolse lichamelijke opvoeding en de maatschappij aan. „Men kan er", schrijft hij, „niet om heen, dat er een maatschappelijk veld is, dat sport heel." Als promotor trad op professor Gordijn. Als medewerker aan de interfaculteit lichamelijke opvoeding van de VU heeft Crum gemerkt, dat er in Nederland te weinig wordt nagedacht over de vraag, wat het gymnastiekonderwijs op de scholen met sport te maken heeft. Onderzoekingen in die richting zijn tot op heden te oppervlakkig en te weinig systematisch geweest. Crum legt voor een opwaardering van wat hij bewegingsonderwijs noemt, twee criteria aan: emancipatie en solidariteit. „Jezelf en de ander respecteren, dat zijn twee eigenschappen die in de spert met voeten worden getreden," vindt Crum. De promovendus pleit in zijn proefschrift voor een open leerplan op de scholen. Het starre, het traditionele moet worden ingeleverd voor een kritische kijk optie relatie sportmaatschappij. „Iedereen moet zichzelf er in kwijt kunnen. Verder moet je de werkwijze van leraren lichamelijke opvoeding toetsen aan de leeftijd, het geslacht en de opleiding. Er zou zelfs een mogelijkheid gecreëerd moeten worden om de opleiding van de leraren te veranderen. BUENOS AIRES In de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires zal vandaag de 3-jarige Ricardo Texeira. een kleinzoon van FIFA-voorzitter Joao Havelange. de loting verrichten voor het wereldkampioenschap voet bal dat in juni in Argentinië gehou den zal worden. De gebeurtenissen spelen zich van daag af in het Cultureel Centrum San Martin, een gebouw dat tijdens het wereldkampioenschap dienst zal doen als perscentrum. Voor het eerst zal Argentinië een kleurenuitzen- ding voor belangstellende landen verzorgen, hoewel de kijkers in Ar gentinië zelf genoegen zullen moe ten nemen met zwart-wit beelden omdat de kleurentelevisie op z'n vroegst in 1981 ingevoerd zal worden. Er zijn strenge veiligheidsmaatrege len genomen om ordeverstoringen te werd er in de straten rond het San Martin centrum al druk gepatrouil leerd door politiemannen zowel ge üniformeerd als in burger en door militairen. Morgenavond zal het cen trum nog strenger bewaakt worden. Via het plaatsingssysteem dat de FIFA hanteert weten Argentinië. Italië (samen in een groep), West Duitsland. Brazilië en Nederland al waar ze aan toe zijn. De overige elf teams zijn verdeeld in elf secties. Schotland, Spanje en Polen vormen sectie één en worden verdeeld over de groepen twee, drie en vier. Sectie twee bestaat uit Mexico en Peru die een plaats krijgen in groep twee of vier. Sectie drie. Hongarije en Zwe den. worden verdeeld over de groepn een en drie. Uit sectie vier (Iran. Tunesië, Oostenrijk en Frankrijk) wordt in iedere groep éen land geloot. vierde sectie, de groep zwakke lan den dus. hard aangekomen. „Een grof schandaal" riep het sportblad l'Equipe gisteren uit. „Frankrijk is ten onrechte gedeklasseerd" vond trainer Hidalgo, maar ook: Wij zul len bewijzen dat men ons onrecht heeft aangedaan. Deze positie werkt in ons voordeel en is zeer bevorder lijk voor de strijdlust van mijn spe lers." In Italië is men best tc\ reden met de loting. l'EFA-\oorziltor Artemio Franchi: „Italië heeft het eerste duel tegen Nederland op punten ver loren. Maar dat kan ook ons geluk betekenen. Want Argentinië ligt ons nu eenmaal beter dan Nederland Bovendien wonen er in Buenos Ai res veel Italiaanse emigranten, wat ook in ons voordeel werkt." MR. MAX TRIPELS (links) en KNVB-voorzitter MEULEMAN. „Door zijn uitzonderlijke begaafdheid is Wouters ee« zeer invloed rijk en machtig man geworden". af. maar hij heeft mij gezegd dat hij zich in principe tegen iedere Neder landse kandidaat zal verzetten. Dus ook tegen mij" Echter, de ijdele jurist uit Mechelen, gunt de KNVB nog één enkele kans. Nu hij bij de UEFA en de FIFA zijn juridische gelijk in de vorm van een verbod op de dubbele functie van Happel niet heeft kunnen krijgen, wil hij persé een reglementsvoorstel verwezenlijkt zien, dat dergelijke ar beidsovereenkomsten in de toe komst wel verbiedt. Hij zou het als een triomf ervaren wanneer uitgere kend de KNVB dat voorstel zou steunen. Daarnaast zal het hem op zich al plezier doen. dat hij nu persoolijk kan beslissen of de KNVB al dan niet in het UEFA-bestuur blijft vertegen woordigt. Tripels vindt dat de KNVB Wouters dat pretje moet gunnen. Hij zegt: „We hebben tenslotte al toege geven dat wij onjuist in de zaak- Happel hebben gehandeld. Nou, wanneer je A zegt moet je ook B kunnen zeggen. Ik zie dit als een handreiking van Wouters om op een verstandige manier de contacten tussen België en Nederland te her stellen". Tripels geeft toe dat het door hem geambieerde UEFA-bestuurslid- maatschap van die „exuses" aan Wouters afhangt. Hij ziet er inmid dels niet tegen op om in dat college zitting te nemen. Ook al staat Ne derland in Bern waar de UEFA is gehuisvest niet zo goed aange schreven. Hij zegt daarover: „Ik zat voor de UEFA in de reclame- en tv- commissie en nu in de juridische adviescommissie waar het om een nieuwe internationale transferrege ling gaat. In die commissies merk ik niets dat op rancune wijst En wan neer het waar is dat men boos was vanwege het indertijd door de KNVB ingevoerde vergoedingssys teem, dan is dat nu toch voorbij. Want de UEFA gaat binnenkort zelf in internationale transfers de princi pes van het Nederlandse model han teren Men geeft ons achteraf dus gelijk". „En dan dat proces over de na-com petitie. Ach, ik heb in Zwitserland niet op dat proces aangestuurd. Het ligt niet in mijn aard om direct te gaan procederen. Het is er echter toch van gekomen. En de KNVB werd in het gelijk gesteld Dan kan ik het ook niet helpen waneer de UEFA daar boos om is". door Theo Reitsma ESTEPONA Ruud Wielart zal niet meedoen aan de strijd om de nationale titels indoor atletiek, die op 4 en 5 februari in Zwolle wordt gehouden. „Ik heb een wedstrijd in Milaan; in het sportpaleis, waar op 11 en 12 maart het Europees Kampi oenschap wordt gehouden." Wielarts voorkeur is begrijpe lijk want Zwolle biedt hem niets anders dan een nietszeg gende titel. Het Nederlandse indoorseizoen dat door de problemen over een geschik te accommodatie de laatste jaren nauwelijks meer iets voorstelt, be staat dit jaar uit twee weekends in Groningen en twee in Zwolle. De springers komen daarbij relatief het beste aan bod, zeker het hoogsprin gen kan redelijk worden afgewerkt. Voor een atleet met internationale allure als Wielart heeft valt in Neder land op dit moment geen eer te beha len. Hij verblijft in het Spaanse va kantieoord Estepona en regelt van daar uit zijn training en zaken. De recordcommissie van de KNAU heeft er overigens zijn bevreemding over uitgesproken, dat Wielart zijn prestaties van 2.21 m en 2.26 m (res pectievelijk in mei 1977 in Milaan en in juni in Turijn) niet aan die com missie heeft aangeboden. Wielart staat op de officiële lijsten dan ook slechts vermeld met de prestatie van 2.20 m als nationaal record en dat dateert uit 1976 Met 2.22 en een bronzen plak tijdens het Europees Indoor Kampioen schap 1977 in San Sabastian en de stijging naar 2.26 tijdens het buiten seizoen is Wielart een gewenst object voor invitatiewedstrijden. De blessu re die hij halverwege het vonge sei zoen opliep is verholpen en in Este pona werkt hij inmiddels optimaal aan zijn training. Individueel, maar via adviezen en bezoeken van Dragan Tancic, de in West Duitsland wonende Joegoslaaf die ook de Duitse top traint. Tancic bracht eind vorig Jaar een maand door in de Sovjetunie, voornamelijk om zijn kennis over het springen te toetsen aan die van de collega's in Rusland. Wielart wordt ook daar in middels gezien als een topper, echter een die Ln tegenstelling tot de eigen vedetten veel wedstrijden af zal moeten lopen. Wielart zelf over het verschil tussen hem en de Oosteuropeanen: „In Rus land, maar natuurlijk ook in Oost- Duitsland met een Bellschmidt, kan men het zich veroorloven een atleet voor te bereiden op een incidenteel hoogtepunt als de Olympische Spe len of een Europees Kampioen schap. Wij, in de andere landen moe ten aan veel wedstrijden doen." Het waarom schuilt in de reiskosten vergoedingen die het levensonder houd moeten vergemakkelijken Wielart heeft een basis via een drie jarig sponsorscontract maar straalt bij het vernemen van uitnodigingen. Althans wanneer zijn vorm voldoen de is om gevolg te geven aan die verzoeken. Zo accepteerde hij Mi laan (4 februari) en reist hij half februari naar Canada voor wedstrij den in Toronto en Winnepeg. Deze door Richard Mathijsse ROTTERDAM Het is begrij pelijk dat Feyenoorder Aad Mansveld en trainer Vujadin Boskov elkaar nooit zullen la ten vallen. Drie jaar geleden toen beiden nog op de loonlijst voorkwamen bij FC Den Haag, stond Mansveld wegens afge scheurde enkelbanden acht maanden buitenspel De ka raktervolle libero zag het einde van zijn carrière al naderen, maar mede dankzij de morele steun van Boskov keerde hij op zijn oude niveau terug. „Hij heeft veel voor mij betekend. Ik sla hem zeer hoog aan", laat de verdediger zich waarderend over zijn trainer uit. Boskov op zijn beurt heeft zijn gren zeloze bewondering voor de capaci teiten van Mansveld nooit onder stoelen of banken gestoken Begin juni vorig jaar wist hij de zakelijke leiding van Feyenoord er toe over te halen de toen bijna 33-jarige Mans veld van FC den Haag los te weken. Een spectaculaire transfer die heel wat Haagse en Rotterdamse tongen in beweging bracht. Mansveld over zijn beginperiode bij Feyenoord „Ik had het erg moeilijk, ik wist niet wat me overkwam. Bij ADO en FC den Haag was ik al die jaren de voetballer om wie alles draaide Als ik commentaar gaf, zei niemand iets terug. Bij Feyenoord was dat precies andersom. Als ik een verkeerde pass gaf, begonnen er meteen vijf te kankeren Hoewel ik niet iemand ben die op zijn mondje is gevallen kon ik daar slecht tegen. Ik moest eraan wennen, ik had veel moeite me aan te passen en ik voelde me niet thuis. Het liep dan ook in de oefenwedstrijden allesbehalve naar wens, nee het was bepaald geen roze- geur en maneschijn. Ik was er overi gens wel op voorbereid wat me te wachten stond. Vooral wat de sfeer in het veld betrof. Ik praat nu over de beginperiode, de oefenwedstrij den waarin ik me moest waarmaken. Ik heb vaak tegen Feyenoord ge speeld en dan hoor je genoeg Ja, daar heb ik wel eens versteld van gestaan Maar er is veel verbeterd Met Kristensen en Van Hanegem AAD MANSVELD (midden) vecht met hulp van Wim Rijsbergen een duel uit met Jos Peltzer in de wedstrijd tegen Sparta. zijn de grootste kankerpitten ver dwenen. Het echte doorkankeren is er niet meer bij". Uitgerekend tegen zijn oude club begon voor Feyenoord de competi tie. Enkele dagen daarvoor had Mansveld op de training een liesbles sure opgelopen. Maar spelen wilde hij. „Anders zouden er gelijk weer allemaal verhalen komen in de trant van: die lafbek hij durft niet. Maar ik had natuurlijk nooit mogen spelen. In de rust was de pijn zelfs ondrage lijk. Toch ging ik door. Ik heb het geweten. Tien weken was ik uitge schakeld". Pas op 30 oktober was Mansveld weer beschikbaar voor Feyenoords hoofdmacht. Go Ahead was de te genstander. „Ik moest me opnieuw waarmaken. Dat legde een grote druk op me. Ik had het geluk dat ik in die wedstrijd al vrij snel een vrije trap van twintig meter afstand er ineens inkogelde Dat geeft je een kick. Je merkt dat je gewaardeerd wordt, door Je medespelers, door het publiek, door iedereen. Mijn vorm is sindsdien constant. Ik heb ook het gevoel volledig door de groep te zijn geaccepteerd. Maar ik lever daar voor ook een bepaalde prestatie. Dat gaat altijd zo met aangekochte spelers. Ik heb hetzelfde meege maakt bij FC Den Haag Een nieuwe wordt van top tot teen bekeken. Speelt-le slecht, dan wordt-ie gauw aan zijn lot overgelaten, speelt-le goed, dan wordt-le gauw opgeno men. Toen Ik bij Feyenoord kwam voorspelde Boskov: „Mansveld gaat zeker tussen de twaalf en vijftien goals maken. Dat zit er nog in ook, want ik heb in negen competitie wedstrijden al zes doelpunten ge scoord." Mansveld praat uitdrukkelijk over competitiewedstrijden Het beker duel tegen de eerste divisieclub Veendam, waar Feyenoord voor schut werd gezet, zou hij het liefst uit zijn herinnering verbannen. Het was de ongelukkigste wedstrijd, die hij ooit speelde. Mansveld werd de nederlaag min of meer in de schoe nen geschoven. „Het was een ver schrikkelijke afgang Het heeft me dagen en nachten beziggehouden. Ik pijnigde me suf hoe ik het voorde jongens goed kon maken." Zondag in de zinderende derby te gen Sparta revancheerde hij zich. Met een schitterend hoog ingescho ten afstandsschot hielp hij Feye noord aan een 2-3-zege De Hage naar kon zijn vreugde niet op „Ik was zo blij als een kind. Voor het eerst sinds enkele weken voelde ik me weer gelukkig. Ik was ook blij voor Boskov Ik heb er moeite mee dat er kritiek op hem is. Ik waardeer hem bijzonder. Hij verdient die kri tiek niet. Ik hoop dat-le blijft Nie mand kan er de trainer op aankijken dat de resultaten zo zijn tegengeval len. Als er vijf spelers van het basis team door blessures wegvallen, is het vechten tegen de bierkaai. Laatst heeft Gerard van der Lem zich kritisch uitgelaten, omdat er met Boskov niet te praten zou zijn. Boskov zegt inderdaad in de groep altijd: keine Diskussion. maar als je hem na de training in zijn kleedka mer opzoekt, kun je heus goed met hem praten. Ik heb trainers meege maakt die op het veld een kwartier met een speler ln discussie gingen En de anderen stonden er in de kou maar omheen. Dat is het ook niet." Alles bij Feyenoord is er nu de ko mende weken op gericht door te stoten naar de derde plaats, dte im mers recht geeft op deelname aan Europacup-voetbal Boskov noem de zondag de triomf op Sparta een gevolg van een „groeiende kame raadschap" Mansveld „De over winning kon op geen beter moment komen. We zaten zwaar in de vernie ling Enkele dagen voor de wedstrijd tegen Sparta hadden we tegen el kaar gezegd. Als we aan de wedstrij den tegen Sparta en PSV twee pun ten overhouden, mogen we ons ln de handen knijpen. Nu, na zondag, lig gen de kaarten heel anders. Het zelf vertrouwen Is terug Kijk maar naar het spel van Gerard van der Lem. Ik heb begrepen dat PSV zijn oude ritme nog niet heeft hervonden Daar kunnen we misschien van pro fiteren." Mansveld bewaart goede herinne- ringen'aan de confrontaties met de Elndhovenaren. In het Haagse Zui derpark had hij vorig seizoen met een van zijn vermaarde vrije trap pen succes „Hopelijk herhaalt de geschiedenis zioh." RUUD WIELART maand zal hij nog uitkomen bij wed strijden in San Sebastian en Madrid maar die dienen meer als test van de vorm. „Momenteel lijkt het allemaal goed te gaan ik wil nu de hal wel eens in om een wedstrijd te spnngen. Van mijn blessures heb ik geen last meer Normaal gesproken zit 2.30 er dit jaar in." PARIJS Victor Kortsnoj eist van de Sovjet-autoriteiten, dat zijn vrouw en zoon. die nog in Leningrad verblijven, zich bij hem in het bui tenland mogen voegen. Emigratie van beide familieleden is voor Kort snoj een van de voorwaarden die hij zal stellen voor aanvang van de tweekamp tegen Karpof om het we reldkampioenschap Sinds Kortsnoj anderhalf jaar gele den in Amsterdam asiel aanvroeg, heeft hij bij herhaling pogingen in het werk gesteld met zijn gezin te worden herenigd De regering van de Sovjet Unie heeft echter steeds geweigerd mee te werken Twee maanden geleden nog werd een vi sum-aanvrage voor Israël van zijn 46-jarige echtgenote Bela en zijn 18 jarige zoon Igor afgewezen Volgens Kortsnoj dreigt zijn gezin ln behoef tige omstandigheden te geraken Zijn vrouw en zoon zijn al een half jaar zonder werk Bela Kortsnoj (eens een overtuigde staliniste) is van beroep ingenieur en Igor elek- tro-technicus Viktor Kortsnoj vreest dat zijn vrouw en zoon moe ten boeten voor het feit, dat hij in de Sovjet Unie als landverrader te boek staat zo kunnen Bela en Igor geen geld opnemen van de bankrekening, die Viktor in de Sovjet Unie heeft Pogingen van de schaakgrootmees- ter bij Je Sovjetambassades in Den haag en Belgrado om geld over te maken en zijn vrouw ln het bezit te stellen van zijn in Leningrad achter gebleven auto leverden niets op Kortsnoj is van plan de kwestie van zijn gezinshereniging ter sprake te brengen bij de voorzitter van de internationale schaakbond dr Max Euwe. Volgens de uitgeweken Rus is er een tamelijk grote kans, dat de tweekamp tegen Karpof met door gaat. als de Sovjetrussische autori teiten weigeren aan zijn verlangens tegemoet te komen Wat het uitoefenen van druk betreft op de autoriteiten ln zijn vroegere vaderland, kan men Kortsnoj enige ervaring niet ontzeggen Toen hij eenmaaJ had besloten ln het westen te blijven, probeerden de Russen hem het deelnemen aan het kandi datentoernooi en grote internatio nale evenementen onmogelijk te maken Ruim dertig Russische grootmeesters brandmerkte hem als een verrader Tot de weinigen, die dat manifest niet ondertekenden behoorde Boris Spasski Karpof stelde zich als wereldkampioen tets meer genuanceerd op. De actie was vergeefs Kortsnoj speelde wel HIJ versloeg achtereenvolgens zijn ex- landgenoten Petrosjan. Poloega Jevski en Spasski en voelt zich als officiële uitdager in een sterkere po sitie dan ooit tevoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25