ra *1. Palestijnen vrezen meer aanslagen en Cambodja: eeuwenoude tegenstelling Moord op Hammami geen incident ITERDAG 14 JANUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet 19 t behelmde Palestijnse guerrillastrij- rs hielden het afgelopen weekeinde in (iroet de erewacht bij de kist van Said iami. de in Londen vermoorde verte- -iiwoordiger van de Palestijnse Bevrij dingsbeweging (PLO). De „manipulerende verraderlijke hand van Washington" wederom toegeslagen. „De zionisti- ie imperialistische huurling die Ham- ''ïh ami doodschoot werd door de Verenigde raaten gestuurd" lichtte PLO-leider Jasser i® afat bij de kist van zijn vermoorde end toe schuld van Hammami's dood in de ioenen schuiven van zionisten en impe- listen kon geen kwaad. Arafat kon zich _j ieder geval aan een dergelijke verkla- U1 ig geen buil vallen. Niemand in de Arabi- ie wereld zal zionisten in verdediging men. de Verenigde Staten hadden net te nnen gegeven dat. gezien de houding u n het Palestijnse verzet, het nu wel „dag 1,0" was en Arafat kon althans nog voor- cfcig blijven schipperen tussen de elkaar in> strijdende partijen binnen het kamp n de tegenstanders van het vredesinitia tief van Egyptes president Anwar Sadat. pa hok, verbijstering en woede heersten in le delen van de Arabische wereld toen dat Sadat begin november in het yptische parlement geen loze kreten ch id geslaakt. Een Arabisch staatshoofd in t door „zionisten bezette" Jeruzalem en 5f chtstreekse onderhandelingen tussen typte en Israël betekenden de uitver- __iop van de Arabische zaak en venaad Tin de Palestijnse revolutie. Een verenigd j t -ont van vastberadenheid" moest een rgelijke ontwikkeling met alle geweld porkomen. Op een topconferentie in Tri- tyli enkele welcen geleden werd dit front ior Syrië, de PLO. Algerije, Libië en Zuid- men opgericht 'apieren tijger b fel meer dan een papieren tijger is het int tot nu toe echter niet gebleken. Woe- nd verliet de Iraakse delegatie de confe- itie in Tripoli. Immers met het halfzach- gedoe van het afvallige Baath-regiem in amascus en de eigenlijk naar Sadat lon- nde Arafat wilden de heren in Bagdad ïts te maken hebben. Wie niet definitief wilde zien van de kans op een vreedza- oplossing van het conflict in het Mid- in-Oosten, kon in Iraakse ogen nauwe- ks tot de „verwerpers" in de Arabische ar ereld worden gerekend. ït front is er. maar alle pogingen om het T«k een werkelijke machtsfactor te maken jn tot dusver mislukt. Syrië wil weliswaar 't de „verrader Sadat" en diens „defai- isch beleid" niets te maken hebben, aar heeft daarmee zeker niet voor eens voor altijd voor het oorlogspad gekozen, invaarding van het Iraakse actiepro- imma had niet alleen een knieval voor [aartsvijand Bagdad betekend maar ook n absolute breuk met de tot nu toe in imascus gehuldigde opvattingen tot ge- lg gehad aiti: Jitgangspunten Said Hammani (foto boven), vertegen woordiger van de Pa lestijnse Bevrij dingsbeweging (PLO) in Groot-Brit- tannië werd vanwege zijn gematigde opvat tingen vermoord. Zijn dood is geen op zich zelf staand inci dent. Voor dat de kist van Hammani (foto rechts) naar het Mid den-Oosten werd overgebracht werd in Londen een herden kingsbijeenkomst ge houden in aanwezig heid van zijn echtge note Khalida (twee de van rechts). - door James Dorsey - imers naar opvatting van Irak dienden verwerpers van het Egyptische vredes- litiatief vijf uitgangspunten te kiezen: Afkeuring van het tot nu toe gevoerde geleid, verwerping van de resoluties van de leiligheidsraad van de Verenigde Naties itb i van de Geneefse vredesconferentie en ir^roordeling van alle contacten met zio- Isten. Terugtrekking van de Syrische troepen t Libanon, versterking van de Palestijn- la revolutie en de progressieve krachten in ibanon en het toestaan aan de Palestij- :n om vanaf Syrisch grondgebied acties gen Israël te voeren. Aanvaarding van het principe van de totale bevrijding van Palestina en de be zette Arabische gebieden Mobilisatie van alle politieke, militaire en economische krachten van de Arabie ren om de zionistische vijand tegemoet te treden Aanvaarding van ondubbelzinnige re gels die de betrekkingen tussen de Pales tijnen en het Syrische bewind vastleggen en die de onafhankelijkheid van het Pales tijnse verzet kunnen garanderen. Kortom. Irak eiste de vervanging van de staat Israël door een Palestijnse eenheids staat. tot stand gebracht door militair ge weld en veroordeling van het Syrisch op treden tijdens de Libanese burgeroorlog. Ruimte voor verzoening tussen Syrië en Irak leek er niet te zijn. Tot deze althans voorlopige slotsom moesten ook de ver schillende bemiddelaars tussen Damascus en Bagdad, onder wie de Algerijnse presi dent Boumedienne en PLO-leider Arafat komen. Aanslagen lem ?ijn al vier „collaborateurs" op de westelijke Jordaanoever „terechtgesteld" Eind december werd er een bom gevon den bij de Egyptische ambassade in Bonn Op oudejaarsavond stierven twee Syri sche diplomaten in Londen toen een bom in hun auto ontplofte Enkele dagen later werd PLO-vertegen- woordiger Hammami in zijn Londense kantoor doodgeschoten Het algelopen weekeinde onderschepte de Franse politie een aantal in Straatsburg geposte bombrieven, alle geadresseerd aan ambassades van landen uit het Midden- Oosten in Parijs. Politieke waarnemers vrezen dat de poli tieke strijd in het Midden-Oosten op korte termijn bijzonder bitter en bloedig zal ver lopen. Het gonst van de geruchten in be schuldigingen. De rode draad die de be langrijkste van deze gewelddadige aansla gen met elkaar verbindt is nog niemand duidelijk. Het weinige dat bekend is maakt de zaak alleen maar nog verwar render. Naar alle waarschijnlijkheid dient in dit kader de reeks gewelddadige aanslagen te worden gezien waarmee het Midden-Oos ten nu te maken heeft. In Israël vinden er regelmatig bomaan slagen plaats Sinds het bezoek van Sadat aan Jeruza Bedrljfsongeluk Dat Palestijnen in Israël bomaanslagen plegen en dat Palestijnse „collaborateurs" in de door Israël bezette gebieden hun leven niet meer veilig zijn was bekend. Immers, Palestijnse leiders in Beiroet had den duidelijk laten weten dat degenen die met Sadat en Begin zouden meeheulen hun gerechte straf zouden krijgen. Ook het feit dat Egyptische instellingen een gelief koosd doelwit zouden zijn lag voor de hand. Ingewikkeld werd het pas met de dood van de Syrische diplomaten. Immers, de Britse recherche kwam al gauw tot de conclusie dat er van een aanslag geen sprake was, maar de de „medische atta ché" van de Syrische ambassade in Lon den en diens chauffeur slachtoffer van een „bedrijfsongluk" werden: de door hen ver moedelijk willens en wetens vervoerde tijdbom ontplofte nog voor het kon wor den besteld. Nog pijnlijker voor Londen èn Damascus werd dit betreurenswaardige incident toen bovendien bleek dat de door de Syriërs vervoerde bom identiek was met de explosieven die voor de Egyptische ambassade in het Westduitse Bonn waren bedoeld. Angst De verwarring en de angst, vooral onder de gematigden binnen de PLO, de „spreek buizen van Arafat" steeg ten top met de moord op Said Hammami. Hammami, sinds 1971 PLO-vertegenwoordiger in Groot-Brittannië, persoonlijk bevriend met Arafat en bekend om zijn zeer gema tigde opvattingen, gold als exponent van een stroming Palestijnen die het dichtst bij het denken van de PLO-leider stond: Als een van de eerste Palestijnse functio narissen opperde hij de gedachte van de stichting van een onafhankelijke Pale stijnse staat in de door Israël bezette ge bieden. Hammami was een handig diplo maat die er niet voor terugschrok de reali teit onder ogen te zien. Hij besefte dat men de geschiedenis niet zomaar terug kon draaien, dat ofschoon de Palestijnen van huis en haard waren verdreven er een oplossing moest worden gevonden van het conflict in het Midden-Oosten die aan de nationale verlangens van zowel Palestij nen als Israëli's tegemoet kwam. Hij was een van de eerste PLO-functionarissen die regelmatig met Israëli's contacten onder hield. Israëlische stijl lijnrecht tegenover elkaar, op persoonlijk niveau onderhield hij met vele radicale Palestijnen nauwe vriendschapsbanden Bovendien zullen de radicalen binnen de PLO de met Arafat op de topconferentie van Tripoli bereikte verzoening niet licht vaardig op het spel zetten. In kringen van de PLO legt men de verant woordelijkheid voor de moord bij de in Bagdad woonachtige Palestijn Aboe Nidal alhoewel men zich van rechtstreekse aan vallen op Irak onthoudt. Deze voormalige vertegenwoordiger in Irak van Al Fatah, de belangrijkste Palestijnse guerrilla-orga nisatie, werd in 1974 door de PLO ter dood veroordeeld omdat hij aanslagen zou heb ben beraamd op vooraanstaande PLO-le- den die om hun gematigde opvattingen en hun nauwe banden met conservatieve Ara bische regimes bekend stonden Sindsdien opereeert Aboe Nidal vanuit een trainings kamp in de buurt van Bagdad. Zwarte juni Met goedkeuring van zijn Iraakse brood heren pleegden zijn strijders van de „zwar te juni" de naam dient als herinnering aan de maand waarin de Syrische troepen Libanon binnenvielen en zich tegen de Palestijnen keerden aanslagen op hotels in Damscus en Amman. Ook zou hij ver antwoordelijk zijn voor een onlangs mis lukte aanslag op PLO-leider Arafat. Naast Hammami zouden nog drie andere beken de PLO-functionarissen. allen nauwe rela ties onderhoudend met Arafat, op de do denlijst van een vanuit Frankrijk opere rend moordcommando van Aboe Nidal staan. Dat Hammami's dood geen op zichzelf staand feit is. maar een rechtstreeks tegen Arafat gerichte actie, staat vast Arafat lijkt bereid tot een compromis met Israël te zijn. In zijn opdracht mocht Issam Sar- tawi. de PLO-man die verleden jaar in Parijs met Israëli's besprekingen voerde, onlangs verklaren dat Sadats vredesinitia tief misschien toch niet zo slecht was. Toen 134 leden van het Palestijnse Natio nale Congres Sartawi voor deze uitspraak ter verantwoording wilden roepen, wist Arafat dit te voorkomen. Bovendien zullen Arafats uitspraken tegenover een Ameri kaanse Congresdelegatie op bezoek in Da mascus vele Palestijnen ook niet leuk in de oren hebben geklonken. Immers, volgens Paul Findley, lid van de delegatie waar mee de PLO-leider verleden week een ze ven uur durend gesprek voerde zou Arafat bereid zijn een vredesmacht op het grond gebied van een onafhankelijke Palestijnse staat te aanvaarden. Met andere woorden, in ieder geval op middellange termijn is niet alleen Sadat. maar ook Arafat bereid om Israël veiligheidsgaranties te geven. Scheiding Dat „zionistische en Israëlische" agenten met z'n dood niets te maken hebben wordt in privé-gesprekken met Palestijnen open lijk toegegeven. Men beseft dat Jeruzalem op het moment van vredesonderhandelin gen met Egypte, dat zelf op gespannen voet staat met de PLO, een dergelijk risico niet zal lopen. Bovendien wijzen de Pale stijnen op het feit dat de manier waarop Hammami werd vermoord niet tot de Is raëlische stijl behoort. Israëli's gaan liever geraffineerder te werk. Ook de kans dat de moordenaar in opdracht van de radicale vleugel van de PLO handelde is vrijwel uitgesloten. Weliswaar stonden Hammami en het Palestijnse Afwijzingsfront politiek Dat de scheiding der geesten binnen de Palestijnse beweging snel nadert lijkt aan nemelijk. Of Hammami's dood de interne strijd heeft ingeluid moet nog worden af gewacht. Ervan uitgaande dat Aboe Nidal voor de dood van de PLO-man verant woordelijk is blijft de vraag open of Irak gekozen heeft voor uitroeiing van de „ge matigden" binnen de radicale gelederen of dat Aboe Nidal momenteel op eigen houtje opereert uit vrees dat Irak zich alsnog bij het „front van standvastigheid" zal aan sluiten en de afvallige Palestijn als eën baksteen zal laten vallen. Althans officieel houden de Palestijnen het er voorlopig maar bij dat „er geen twijfel aan bestaat dat wij momenteel de moeilijkste periode meemaken, een periode waarin ons lot zal worden bepaald en waarin de Israëli's en de Amerikanen proberen de Palestijnse factor van tafel te vegen." oor Nico Kussendrager 'ij zullen nooit een communis- ;ch broederland aanvallen. |ie verzekering gaf de Vietna- lese vice-minister van buiten- dse zaken Nguyen Co Thach een vraaggesprek dat ik deze imer in de hoofdstad Hanoi ,et hem had. Hij beklemtoon de vreedzame bedoelingen JJfen zijn land: Wij zijn niet van loilan de revolutie te exporteren Strijdbijl i: Wij willen na dertig jaar in •ede leven. De kleine Vietnamese minderheid in het land is daar herhaaldelijk het slachtoffer van geworden (omge keerd nam Vietnam dan weer „wraak" op de daar wonende Cam- bodjanen). Als gevolg van de eeuwenoude te genstelling tussen de twee landen, heeft Cambodja ook altijd het aan deel verzwegen dat Vietnamese mili tairen hebben gehad in het. ten val brengen van de vorige regering, en vestiging van een nieuw regime. p de terugreis via Moskou verhaal- een Oostduitse collega van scher- utselingen in 't grensgebied van yiam bod ja en Vietnam Die scher mutselingen zijn nu ontaard in een >enlijke oorlog, waarbij partijen el- (ar er over en weer van beschuldi- tn te zijn begonnen. De oorzaken '■1( in de broederstrijd liggen vooral in t geschiedenis, op de achtergrond >eelt de verhouding tussen de Sow- - t-Unie en China. Moskou staat ach- !2*r Vietnam, terwijl Peking partij eeft gekozen voor Cambodja. ginder de voet et is niet voor het eerst dat de twee nden elkaar naar de keel vliegen, ens was Cambodja een groot land it z ch uitstrekte over grote delen an Indo-China. maar geleidelijk oesten de Khmers het onderspit golven tegen invallende Siamezen n Vietnamezen. De Vietnamezen rachten het land terug tot de om- Lig die het nu heeft veel kleiner an Vietnam, en met zo'n acht mil- 1 »en inwoners tegen Vietnam vijftig. __>oor dat verschil en de omvang en k hardheid van zijn leger moet Viet- am in staat worden geacht. Cam- odja onder de voet te lopen, als het eijat zou willen. Cambodja hebben Vietnamezen ltijd een belangrijke rol vervuld in handel, wat eveneens kwaad n loed heeft gezet. De Cambodjanen cff'Clden zich door de geldschieters r n handelaren van over de grens 'tgemolken Verder deden Vietna ,p lezen dienst in het Franse koloniale o 'Her dal in beide landen de bevol- W ing er onder hield Anti-Vielnamese tvoclens bij de Cambodjanen zijn aarom niet zo vreemd Beide landen werden communis tisch, maar dat heeft niet betekend dat het verleden werd vergeten en de strijdbijl begraven. De verschillen bleven bestaan en daar kwam bij dat Cambodja als gezegd op Peking ging koersen, en Vietnam op Moskou. In Vietnam wemelt het op het ogen blik van de Russen. In het door de Cubanen gebouwde Overwinnings hotel waar ik in Hanoi een paar dagen logeerde was het grootste deel van de kamers bezet door Russische adviseurs. Zowel op de heen- als op de terugreis zat het toestel vol met deskundigen uit de Sowjet-Unie, die Vietnam met raad en daad bij de opbouw terzijde staan. Chinezen die met dat doel naar Vietnam waren gereisd ben ik er niet of nauwelijks tegengekomen. Dat Vietnam zijn licht opsteekt bij de Sowjet-Unie is eigenlijk op 't eer ste gezicht niet zó voor de hand liggend China is immers een land dat wat betreft staat van ontwikke ling en doeleinden veel beter te ver gelijken is met Vietnam dan de Sow jet-Unie Een grote nadruk op de ontwikkeling van de landbouw, en veel aandacht voor technologische ontwikkeling. Zeker op het ogen blik, nu de „bende van vier" achter slot en grendel zit en de nieuwe „gematigde" machthebbers in Chi na technologie weer hoog in hun vaandel schrijven, net als Vietnam. Daar tegenover staat dat er in de verhouding met China veel oud zeer zit (herhaalde invallen door de eeu wen heem en dat het grootste deel van de hulp tijdens de oorlog tegen de Amerikanen en hun Zuidvietna- mese zetbazen kwam van de Sowjet- Unie Zo iets schept een band en op het ogenblik heeft Moskou daar voordeel van en kan het zijn invloed in Vietnam vergroten. Even lief Tijdens mijn bezoek aan Vietnam werd een paar maal verzekerd dat China en de Sowjët-Unie Vietnam even lief waren, en leek het erop alsof het poogde de twee grote com munistische „broederlanden" tegen elkaar uit te spelen. Op het ogenblik is het echter volstrekt duidelijk waar Vietnam staat. Eigenlijk bleek dat al tijdens het bezoek dat de Vietnamese partijle dier Le Duan vorige herfst aan Chi na bracht. Hij werd er uitermate koel ontvangen, prees de Sowjet- Unie (China's aartsvijand: tenmin ste: nog wel) en verwierp de „drie werelden theorie" van wijlen partij leider Mao Tse-toeng als zijnde „niet-marxistisch". Daar kwam bij dat het Volksdagblad niet de moeite nam kleurenfoto's van het bezoek te brengen (wat anders wel gebeurt) en dat de visiste uitermate kort duur de. „Pekinologen" weten dan genoeg. Cambodja heeft tijdens de oorlog uitgebreide steun gekregen van Chi na, dat de groeiende invloed van de Sowjet-Unie in Indochina vreesde. Moskou heeft nog altijd hersenspin sels over een „Aziatisch veiligheids stelsel" dat dan natuurlijk wel on der de invloed van de Sowjet-Unie zou moeten staan. Peking krijgt van dat soort bedenksels (overigens ook door Vietnam afgewezen) een naar gevoel in de maag Ook daarom pro beert het vaste voet aan de grond te krijgen in Cambodja en dat lukt Volgens de Far Eastern Economie Review heeft Vietnam Chinezen aan de grens met Cambodja krijgsge vangen gemaakt, terwijl Cambodja bericht over „blonde en sterke" Eu ropeanen die Vietnam daadwerke lijk helpen, en dat kunnen niet an deren zijn dan Russen. Werd de Vietnamees Le Duan in Peking uitermate koel ontvangen, een paar maanden daarvoor was de Cambodjaanse leider Pol Pot een allerhartelijkst welkom ten deel ge vallen Pol Pot koos duidelijk stel ling tegen de Sowjet-Unie en zei dat juist zijn land veel te danken had aan de overleden Chinese partijbons Mao Tse-toeng Zijn verhaal van de „drie werelden" waar Vietnam niets Vietnamese militairen steken de van moet hebben, doet het boven dien in Cambodja goed. Wat houdt het in? Drie werelden Peking Review geeft antwoord op die "vraag. De eerste wereld wordt gevormd door de supermachten Ver enigde Staten en Sowjet-Unie. die door de Chinezen in minderen meer dere mate worden gewantrouwd. Aan de „pingpong" toenadering tussen Peking en Washington lijkt al lang een einde te zijn gekomen, en in Moskou zetelen „revisionisten" waarvan niets goeds te verwachten valt. De overige industrielanden (en ook Oost-Europa) vormen de tweede wereld, terwijl China zichzelf en de Rode Rivier over. foto. Nico Kttitcnfriitr ontwikkelingslanden rekent tot de derde wereld Kritiek dat het verhaal niet 'marxis tisch' zou zijn wijzen de Chinezen van de hand. De wereld bestaat niet zoals de Sowjet-Unie meent uit 'goed en slecht', uit communisten en kapitalisten. Nee, dat ligt volgens Peking wat anders. De internationa le 'bourgeoisie' is geen eenheid, en ook de internationale arbeidersbe weging is verdeeld (Moskou tegen over Peking). Oortelefoons Tijdens de bijzondere zitting van de Verenigde Naties over een nieuwe economische orde (eind 1975) zei de Chinees Li Chan dat de huidige we reld één grote chaos was, en zo vondt hij, dat is 'prachtig*. Ver schrikt morrelde iedereen aan zijn oortelefoontje (waar de vertaling uitkwam), maar de Chinees was wel degelijk goed weergegeven. Hij stel de een crisis in het westerse kapita lisme vast. en dat wijst alleen maar op de ineenstorting daarvan die Marx en met hem de Chinezen en door een andere bril de Russen voor zien. Peking beschuldigt Moskou ervan zich op te stellen als een grote mo gendheid, als elke andere, terwijl het zelf zegt zich te vereenzelvigen met de derde wereld. Daar zal de val van het kapitalisme worden bewerk stelligd, en tot die derde wereld be hoort dan volgens China wel Cam bodja, maar amper Vietnam. Dat immers nestelt zich onder de vleu gels van de Sowjet-Unie. In een hoek Overigens kwam China in de loop van deze week iets meer op de Viet namese lijn, door ook de berichtge ving uit Hanoi weer te geven. Ook dat deel waarin wordt gezegd dat Cambodja de aanvaller is, en de oproep van Hanoi om het conflict door onderhandelingen op te lossen. Tot op heden leek Peking te pogen Hanoi in een hoek te krijgen, en op die manier de eigen bemoeiingen in Indo-China uit te breiden. Het wil - Thailand waar de militairen hun daar neergepote regering vervingen door een andere, minder anti-com munistisch gezinde op het spoor te zetten van Cambodja Ook het grotendeels afgesloten Birma wordt voorzichtig in de richting van Cam bodja bewogen, waardoor Vietnam alleen zou komen te staan. Overi gens sloot het deze week nog een handelsverdrag met Thailand. Deur open Zelf wil het niet alleen zijn. Steeds weer stelt Vietnam het 'open- deurbeleid' aan de orde. Hanoi zoekt samenwerking met andere landen Thailand wordt vaak genoemd en wil bijvoorbeeld betrekkingen met de ASEAN (de op het westen gerich te groep van Zuidoost-Aziatische landen) Minister van buitenlandse zaken Nguyen Duy Trinh bereisde daartoe een aantal ASEAN-staten, maar vrijwel tegelijkertijd verhevig de de strijd aan de grens tussen Cambodja en Vietnam. Een broederkrijg, die ook wel wordt teruggevoerd op de binnenlandse verschillen tussen de twee landen, maar dat lijkt vergezocht Vietnam stelt zich als gezegd redelijk 'open' op, terwijl Cambodja een in zichzelf gekeerd bikkelhard beleid voert waarbij de 'leer' belangrijker lijkt dan dé 'mens'. Er waren gedwongen verhuizingen naar het platteland die door ondervoeding, ziekten en ge weld het leven hebben gekost aan honderdduizenden mensen. Ook Vietnam wil het platteland ontwik kelen om de verstikte steden te ont lasten. maar de vestiging in de 'nieu we economische zones' gaat niet of nauwelijks met geweld gepaard. Ontwikkelt Cambodja zich met de harde hand. Vietnam prijst geleide lijkheid Toch lijkt het redelijk te zeggen, dat dat soort 'binnenlandse verschillen' elk van de twee landen een zorg zal wezen. Wel zou het kunnen verklaren waarom volgens sommige berichten de Vietnamezen in Cambodja, als 'bevrijders' wor den ingehaald. Alles beter dan het eigen regime, en bovendien wonen over en weer over de grens Vietna mezen en Cambodjanen, wat de ver houdingen des te meer onoverzich telijk maakt. Ook zijn er meldingen dat Cambod ja- nen door hongernood gedreven, de grens zijn cvergestoken. Om mo gelijk dan tot de ontdekking te ko men dat ook Vietnam niet het land van 'melk en honing' is Weersom standigheden en de verhuizingen naar de nieuwe economische zones hebben daar tot grote tekorten ge leid. Zodra er weer wat levensmidde len waren aangekomen verzamelden zich lange rijen voor de winkels, zoals ik met eigen ogen heb gezien. Andersom zou vestiging van 'nieuwe economische zones' vlak aan de grens met Cambodja In het verkeer de keelgat zijn geschoten, en heb ben genoopt tot krijgshaftig in grijpen. Hoe dan ook, feit Is dat de commu nistische landen het voorlopig druk ker hebben met elkaar, dan met de door de Amerikanen gevreesde 'overheersing' van Zuidoost-Azië De Vietnamese 'ontevreden' student die mij daarvoor in Saigon 'nu Ho Tsji-Minh stad) waarschuwde, kan tenminste wat dat betreft tevreden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19