lubleidster wil advocaat nemen Er zit groei in Abba's muziek Wiltu regelmatig sparen? Wij helpen. Personalia Administratief personeel is ongerust over beeldschermen 1 ABN Bank;! ,)ok hier worden esbische vrouwen ranstmatig bevrucht Ja weigering Surinamer Verzoeken goed doordacht Leider van groep die aanslagen zou voorbereiden vrij Onderzoek naar negatieve effecten gevraagd Petaio wil binnen twee weken registratiebewijzen Drie weken verstandig vermageren _JI NDERDAG 12 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet a n md(an een onzer verslaggevers ROENLO De leidster van de Gelderse Bond van Alleen- aanden, mevrouw T. Siersma-Hofma uit Winterswijk over- eegt naar aanleiding van de negatieve publiciteit rond de eigering van een Surinamer in Groenlo op een dansavond een lvocaat in de arm te nemen. De Surinamer werd op een insavond van de bond geweigerd hoewel hij meende aan de sen (alleenstaand en ouder dan dertig) te voldoen. e Gelderse Bond van Alleenstaan- »n is een „eenmans-zaak" in die zin it hij alleen door mevrouw Siersma •leid wordt. Voorheen was er een •stuur. De dames en heren zouden iter te veel belangstelling hebben oond voor een eventueel batig 0 Ido van de dansavondjes. Er wordt ige entree geheven. Nu runt me- ouw Siersma de zaken alleen („Ik h< b er een paar duizend gulden inge- on oken. Het kost veel geld. Zaalhuur, zo n band en advertenties"). het laatste dansavondje vervoeg- zich ook een Surinamer aan de al Het was Albert Harridad, soci- J pedagogisch medewerker van de ekkense Inrichtingen te Rekken, ij dacht aan de eisen te voldoen, verigens kwam hij niet zozeer voor chzelf, maar als begeleider van een i i ipil. Mevrouw Siersma zou hem bij arm hebben genomen en buiten deur gezet. Enige dames wilden ;m naar binnen loodsen maar de idster verhinderde dat. ïter zei de leidster: „Als ik één ïitenlander inlaat komen er meer en dan kon het wel eens net zo'n troep worden als in Enschede." Teleurgesteld De heer Harridad toonde zich over de gang van zaken erg teleurgesteld. Hij verklaarde zeven jaar in Neder land te hebben gewoond en eigenlijk niet eerder het gevoel te hebben ge had dat hij werd gediscrimineerd. „Het heeft me pijnlijk getroffen. Nooit eerder was ik ongewenst van wege mijn huidskleur." Wel heeft het hem goed gedaan dat velen het voor hem hebben opgenomen. Mevrouw Siersma noemde hij een huichelaarster. Laatstgenoemde ver klaarde gisteren: „M'n hele dans vloer staat op de kop. Jammer, we doen zulk mooi werk. Ook buiten die avondjes. Fruitmanden naar zieken sturen enz. Dat doet hen geweldig goed. Je beseft niet hoe eenzaam alleenstaanden kunnen zijn. Vaak luchten ze telefonisch hun hart te gen mij. Ik heb niets tegen buiten landers, niets tegen Surinamers en gastarbeiders, maar als ik ze toelaat dan blijf ik alleen met de mannen zitten en blijven de dames weg. Er bestaat een stroming trendgevoelige critici die de muziek van Abba afwijst omdat ze verre van origineel laat staan vernieuwend is, omdat ze voor een groot deel met behulp van technische foefjes in de studio wordt opgeblazen, en ook al omdat de prestaties van het Zweedse viertal in geen enkele verhouding staan tot hun mateloze populariteit. Daar zit iets waars in, maar helemaal juist is het niet. Het is niet bij voorbaat onverdienstelijk als je met het maken van platen een publiek van acht tot tachtig weet te amuseren, zolang je je kunsten baseert op een zekere muzikaliteit, zolang je plagiaat vermijdt en zolang je in creatief opzicht ook nog een zekere groei vertoont. Want die groei is er zeker, getuige de onlangs uitgebrachte lp The Album (Polydon met negen nieuwe songs die stuk voor stuk meer kwaliteit ademen dan de oogst van hun vorige werkstuk „Arrival". Zoals de zaken er nu voor staan, lijkt er een eind te zijn gekomen aan het produceren van halfvolle hits van het kaliber „Ring ring" en „Dum dum diddle". Een gave song als „The name of the game" (ook op dit album) lijkt het startschot tot intelligentere composities van het duo Benny Andersson en Björn Ulvaeus. Ik vind het persoonlijk hun beste plaat tot nu toe, maar ook de onevenwichtigste. Afgezien van dat mooie slotkoortje en een dito trompetarrangement zitten er „gaten" in. Het loopt niet gesmeerd genoeg, en dat zou je van die perfecte hitfabriek van Abba niet meer verwachten. Wat niet wegneemt dat de overige songs op deze plaat weer wèl zorgvuldig zijn opgepoetst met vernuftige breaks, sublieme koortjes (weliswaar „verdubbeld" maar je moet ze toch eerst verzinnen), kortom: telkens weer op tijd de krenten in de pap. Je kunt er niet omheen dat dit album in technisch opzicht af is. Op de keerzijde staan dan nog drie liedjes uiteen mini-musical die Abba tijdens de toernees van vorig jaar al lanceerde. Hiervan kan ook niet anders worden gezegd dan dat het prima composities zijn. Ze worden ook met goed aangevoelde cabareteske accenten gezongen, waarbij overigens wel duidelijk aan het licht komt dat de donkere Annifrid toch meer reliëf in haar stem heeft dan de blonde Agneta. Die musical-liedjes vergen eigenlijk voor het eerst echt zangtalent, en daar wordt aan voldaan, zij het ook nu weer met gedubde koralen en een opgepepte instrumentale begeleiding. Met de teksten blijft het behelpen, maar wie zou binnen de hierboven geschetste omlijsting een zinnig relaas over de dingen des levens verwachten? r Joel Gewoon omdat het een voortreffelijke plaat is. komt hij hier aan bod: Billy Joel met zijn nieuwe album The Stranger (CBS). Joels stem doet een beetje denken aan die van Elton John, en verder hebben ze gemeen dat ze beiden uitsluitend eigen werk vertolken en uitstekend piano spelen, maar dan houdt het op. The Stranger laat een heel eigen stijl horen, die varieert van stevige rock tot heel subtiele ballades („She's always a woman"). De teksten zijn steekhoudend en verhalen niet zelden over zijn Italiaanse komaf. De begeleiding tenslotte is in handen van uitgesproken vaklieden, dus dat zit wel goed. Jazz Even aandacht voor een handvol nieuwe jazzplaten. Trompettist Maynard Ferguson speelde met zijn orkest weer een nieuw album vol, getiteld New Vintage (CBS). Dan is er tenorsaxofonist Gato Barbieri, die tot de groten zal gaan behoren, getuige zijn onstuimige capriolen op de lp Ruby, Ruby A&M). Heads (Columbia) heet de nieuwe van pianist Bob James, die bezig is een soort „amusements-jazz" te creëren en daarmee zijn eigen muzikale potentie verloochent. Gelukkig is er nog het pure werk, zoals neergelegd op de lp Close to the edge (Timeless) van het Gijs Hendriks Quartet. Vakwerk. Soul En dan tenslotte de afdeling Black is BeautifuL Een opmerkelijke zangeres in Deniece Williams. geschoold bij Stevie Wonder, en nu alweer de trotse bezitster van een tweede solo-album, getiteld Songbird (CBS). Op het label Philadelphia International verschenen dubbelalbums van The O'Jays Collective Items en de verzamelplaat Philadelphia Classics met de al genoemde O'Jays, The Intruders. The Three Degrees en het huisorkest van deze maatschappij, genaamd M.F.S.B. dat staat voor Mother. Father. Sister en Brother. Weet u dat ook weer. Ook The Temptations hebben weer van zich laten horen met Hear to tempt you (Atlantic), en in dit rijtje past dan ook nog de sound-track van de film Disco 9000 (CBS) met als vocalist Johnnie Taylor. Deze laatste plaat is wat interessanter omdat de zang intelligenter is onderbouwd dan bij de nogal stereotiepe Philadelphia-stal. Maar swingen doet het allemaal. De pan uit zelfs. an een onzer verslaggevers =%:iDEN Ook in Nederland bestaat de mogelijkheid tot Repassing van kunstmatige inseminatie bij vrouwen, die leven (iet een andere vrouw in een lesbische verhouding. legin van deze week ontstond er in Ingeland enige deining, toen be- end werd dat artsen zes, in een èsbische verhouding levende vrou- ftm kunstmatig hadden bevrucht. 1 Nederland wordt deze praktijk adert 1 januari 1976 ook beoefend, la. in het Medisch centrum voor eboorteregeling te Leiden. dit centrum, dat wordt geleid door e artsen K. J. van Schie en D. A. F. an Lith, zijn in princiupe alle vrou- en welkom, die kunstmatige inse- linatie wensen. Wel worden de mo even van de vrouwen terdege on- erzocht (in een eerste gesprek met en pedagoge, waarna een tweede of ïlfs derde gesprek volgt met een rts er bij), maar als deze motieven ïiver zijn en er geen sprake is van ■nstige pathologische gevallen, dan ordt aan het verzoek voldaan. ïoed doordacht llokter Van Schie legt er de nadruk lp, dat met name de verzoeken van esbische paren vaak heel goed door- pcht blijken te zijn. „Het zijn men en, die het dikwijls toch al moeilijk Kbben en die geleerd hebben over Ie eigen situatie na te denken. Dat berk je aan hun motivering. Wij rijzen wel een dergelijk verzoek af. )EN HAAG (ANP) Op last van iet gerechtshof is de 36-jarige Rot- erdammer Rob G., die door de Rot- erdamse politie wordt beschouwd ils de leider van een groep die moge- ijke terreurdaden voorbereidde mislagen uit voorlopige hechtenis. )rie andere leden van de groep wer- len half december al door de rechte >ank uit voorlopige hechtenis ont- ilagen. lob G. bleef in voorarrest, maar zijn aadsvrouw, mr. A. M. J. Becking- 'an Nouhuijs, ging daarentegen bij iet hof in beroep. Of en wanneer de Ier voor de Rotterdamse rechtbank noeten verschijnen, is niet bekend. )e behandeling van de zaak tegen le vier leden van de groep door de echtbank zou gisteren hebben •laatsgevonden, maar is nu voor on- lepaalde tijd uitgesteld. 3e vier werden op 7 oktober van het 'orig jaar bij een garage in Capelle an de IJssel gearresteerd. In die arage vond de politie een enorme 'oeveelheid gestolen goederen als asmaskers, politie-unifromenen. njectiespuiten en explosieven. Ook rol de politie wapens aan, actie- Hannen voor het ontvoeren van en- «le bekende Nederlandees en 170 oto's van functionarissen van de •uinenlandse veiligheidsdienst De ■er worden er ook van verdacht de luizen van drie VMF-topfunctiona- fcsen in brand te hebben willen •teken als blijkt dat de lesbische verhou ding is ontstaan op grond van man nenhaat. Dat kan je een kind niet aandoen. Vijftig procent van de we reldbevolking bestaat nu eenmaal uit mannen en het lijkt mij niet verantwoord, dat een kind opgroeit in een situatie waarin haat tegen zoveel mensen wordt gevoeld of waarin zoveel mensen als vijandig worden beschouwd. Absolute crite ria zijn er niet, maar als wij een gezonde situatie bij de aanvragers aantreffen wordt meestal aan het verzoek voldaan. En aangezien lesbi sche verhoudingen maatschappelijk steeds meer geaccepteerd worden, is er geen reden om voor deze verzoe ken een uitzondering te maken," al dus dokter Van Schie van het medi sche centrum voor geboorteregeling in Leiden. MONUMENTENRAAD - Tot leden van de monumentenraad zijn be noemd mevr. drs. J. H. Biereh- broodspotrRudolph uit Amsterdam ir. J. M. Imkamp uit Den Haag, drs E. R. Taverne uit Groningen, drs. S van Tuinen uit Kampen, H. G. Ba ron van Tuyll van Serooskerken uit Leiden, ir. H. Volbeda uit Den Bosch en dr. H. N. Boon uit Den Haag. Op grond van hun leeftijd wilden niet worden herbenoemd voorzitter mr. S. P. baron Bentinck, ir. P. Kluy- ver, prof. T. G. H. Lunsingh Scheur leer, en jhr. mr. C. C. Valkenburg, prof. dr. A. Klasens komt om ge zondheidsredenen niet meer in de raad terug. AMBASSADEUR Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. J. C. van den Berg tot Neder lands ambassadeur in Ierland. Hij volgt mr. F. van Raai te op, die sinds 1974 ambassadeur in Dublin was. Johannes Carolus van den Berg (54) was sinds 1974 ambassadeur in Tan zania, en tevens geaccrediteerd in de Malgassische republiek en Mauri tius. Voordien heeft hij posten be kleed in Jeruzalem, Bombay, Bang kok, Parijs, Cairo, Chicago en Ber lijn. De nieuwe post van mr. Van Raalte is nog niet bekend gemaakt. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Nu er duidelijke signalen zijn dat door het gebruik van beeldschermen van computers allerlei mogelijke oogkwalen kunnen optreden of verergeren maakt de BVA de bond voor werknemrs bij banken, verzekeringsbedrijf en administratieve kantoren zich zorgen over het toenemend gebruik van deze apparaten. De BVA heeft er in een brief aan minister Albeda van sociale zaken op aangedrongen op korte termijn de negatieve effecten bij het gebruik van beeldschermen van computers wetenschappelijk te laten onderzoe ken. Aan de hand van de onder zoeksresultaten wil de BVA richtlij nen uitvaardigen voor het gebruik van beeldschermen in het bedrijfsle ven. De arbeidsinspectie zou dan de naleving ervan moeten controleren. De ongerustheid van de bond over het optreden van oogkwalen is toe genomen na waarschuwingen van een internationaal gezelschap van bedrijfs- en oogartsen op een congres in Genève tegen het gebruik van beeldschermen van computer-termi nals. Baliepersoneel Volgens een woordvoerder van de BVA wordt er bij automatisering vaak overgeschakeld op computers met beeldschermen; met name het baliepersoneel bij de banken zal er in de toekomst veel mee te maken krij gen. De zorg van de bond betreft niet alleen de gezondheid van het oog. Ook zaken als de lichaamshouding tijdens langdurige bediening, de in tensiteit van het licht, de warmte die het apparaat afgeeft en de ruimte waarin er mee wordt gewerkt, wij de bond graag onderzocht zien. Veel kantoren zouden volgens de woord voerder niet geschikt zijn om er com puters met beeldschermen te plaatsen. De bond wil haast maken met het onderzoek omdat het.er naar uitziet dat de beeldschermen op grote schaal zullen worden aangeschaft. Op basis van de nu beschikbare in formatie meent de BVA dat het niet verantwoord is beeldschermen zon der nader onderzoek in gebruik te nemen. Op de Geneefse conferentie is inmid dels besloten om een permanente onderzoekorganisatie voor het pro bleem in te stellen. Het secretariaat wordt gevestigd in Toulouse bij het regionale instituut voor bedrijfsge neeskunde IRACT (prof. Georges Lambert). Het officiële verslag van de conferentie in Genève verschijnt eind deze maand in het Franse tijd schrift voor bedrijfsgeneeskunde "Travail Humain Sparen is nuttig, maar vaak ook moeilijk. Met name het regelmatig sparen is een kunst. En regelmatig sparen is nu het meest effectief. U kunt zonder moeite een regelmatig spaarder worden met het ABN Salaris Spaarplaa Als u aan de ABN een vast bedrag opgeeft, wordt dat periodiek van uw Salarisrekening naar een Spaarrekening overgeschreven. Dat kan een gewone Spaarrekening zijn, een Girospaarrekening, een Spaar-Extra-Rekening of b.v. een Spaar- deposito met opzegtermijn, waarop u hogere rente krijgt Een Salaris Spaarplan wordt snel voor u verzorgd. Zodat u met regelmaat kunt sparen en dus met het beste resultaat DEN HAAG (ANP) Zigeunerko ning Koko Petaio heeft bij de vere niging van Nederlandse gemeenten (VNG) aangedrongen de 450 geregis treerde zigeuners binnen veertien dagen te voorzien van legitimatiebe wijzen. Zij hebben die nog steeds niet en voelen zich vogelvrij, omdat ze elk ogenblik over de grens gezet zouden kunnen worden. Eigenlijk wilde Petaio een antwoord van de vereniging hebben op de vraag wat de definitieve standplaat sen zijn. Hij was daartoe met acht vertegenwoordigers van de geregis treerde zigeuners naar Den Haag gekomen voor een gesprek met de afdeling welzijn en maatschappelij ke aangelegenheden van de vereni ging. Volgens een woordvoerder van Petaio heeft de vereniging evenwel niets anders kunnen meedelen, dan „dat het overleg met de verschillen de gemeenten zeer weinig resultaat heeft gehad." Na overleg met zijn achterban heeft Petaio de vereniging daarop ge vraagd: binnen twee weken te ko men met vijf definitieve standplaat sen, of de regering zou dan zelf op zoek moeten naar standplaatsen, al dus Petaio. In elk geval dienen volgens hem de huidige verblijfplaatsen (Amster dam, Utrecht en Laren) zo verbeterd te worden, dat ze voldoen aan de normale normen van leefbaarheid, vooral wat betreft de hygiëne. Dagelijks bereiken ons reac ties van lezers en lezeressen, die zich inmiddels al van de nodige ponden (en zelfs kilo's) hebben ontdaan. Een stimu lans om door te gaan. Weifelde u nog, dan kunt u vandaag nog beginnen. Eerder is al gezegd dat elk dagmenu een afgerond geheel is. U kunt het vandaag of morgen gebruiken. Aan ver zoeken om uitgave van dit ver mageringsprogramma in boek vorm kunnen wij helaas niet voldoen. Dus: knip de dagme nu's uit. Dan heeft u houvast als u er na beëndiging van deze actie nog even mee wilt door gaan. Vegetariërs opgelet: u komt zaterdag aan bod. donderdag 12 januari ontbijt 1 gekookt ei 1 dunbesmeerde snee bruin- brood met mager pekelvlees of ham koffie of thee zonder suiker 's morgens koffie of thee zonder suiker lunch 1 snee bruinbrood met plak jonge kaas 1 snee bruinbrood met ongelar deerde lever 1 glas karnemelk of halfvolle melk 's middags koffie of thee zonder suiker glas mineraalwater of beker bouillon warme maaltijd halve grapefruit, eventueel met eetlepel sherry gegrilleerde biefstuk (125 g) flinke portie sla met tomaat en komkommer, weinig slaolie 1 gekookte aardappel of twee eetlepels aardappelpuree of „handje" rijst 1 mandarijn avonds koffie of thee zonder suiker glas tomatensap of suikervrije frisdrank U kunt mij helpen met nadere inlichtingen over het ABN Salaris Spaarplan. Dhr/Mevr.: Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerdc envelop zenden aan: ABN Bank. Afd. O.D. 50. Anrwoórdnr. 1555,1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9