3g Vrouwen vormen een elastisch arbeidsleger DICHTBIJ frouw commentaar aliaans (1) Jaliaans (2) Werkloosheid groeit uit tot bijna onoplosbaar probleem imervragen over. eindexamen HAVO 'akleerkrachten oor driekwart art-timers Geen „groot spel" kunstgebitten op de markt omkoperij klokalarm geen reclame beneveld [RDAG 12 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet is nog steeds geen einde geko- aan de onwerkelijke situatie in ië. waar een minderheidskabinet christen-democraten al ruim an- half jaar gedoogd wordt door imunisten en socialisten. Het j wordt nog geregeerd en dat is in Italië al heel wat, maar tot drastische aanpak van de enor- [gd problemen kan geen sprake Mi. zolang de huidige situatie [duurt. tBrijpelijk maken de christen-de- Kraten geen haast met het inwilli- H van de eisen, die met name de ftmunisten stellen met betrek- li? tot een andere, meer voor de liggende vorm van samenwer- De terughoudendheid van de siendemocraten valt vooral te klaren door de grote onderlinge deeldheid in eigen gelederen. interne tegenstellingen zijn er :ntallen jaren oorzaak van dat 5 b •e houding heeft de communisti- fte leiders echter in verlegenheid tracht, omdat zeer velen in en iten de partij niet langer begrij- waarom eigenlijk het christen- icratische minderheidskabinet in stand wordt gehouden. Over „historische compromis" wordt ook minder dan voorheen •aat. it begrip heeft plaats gemaakt or een streven naar de vorming 5 i een regering van nationale een- id. waarin alle partijen vertegen- ir'»ordigd zijn. Ook hier voelen de ij isten-democraten niets voor, idat deze oplossing erop neer zou e men, dat de communisten dan ch regeringspartners zouden het politieke probleem van Italië vrijwel niet te regeren valt, al gaan ook de socialisten in dit op zicht niet vrijuit. Zelfs nu zou nog een meerderheidskabinet gevormd kunnen worden, dat niet afhanke lijk zou zijn van medewerking van de communistische partij. Christen democraten en socialisten kunnen echter niet met elkaar overleggen. Met de communisten is dat anders. Die hebben in de afgelopen jaren consequent aangedrongen op sa menwerking met de christen-demo craten in een zogenaamd „histo-i risch compromis". De verdeelde christen-democraten blijven echter elke vorm van regeringssamenwer king weigeren. Zij werden daartoe tot dusver in staat gesteld, omdat de communistische partij uit electorale overwegingen niet de verantwoor delijkheid voor een nieuwe en vrij wel onoplosbare kabinetscrisis voor haar rekening wilde nemen. Italië zal worden opgelost, is voor lopig nog een grote vraag. Zonder verkiezingen valt er geen verbete ring te verwachten. Maar zelfs al worden de Italianen twee jaar te vroeg naar de stembus uitgenodigd, dan nog valt te vrezen, dat er zo weinig zal veranderen, dat er van nieuwe perspectieven geen sprake kan zijn. De christen-democraten hebben dan ook alle reden om niet langer de weg van de minste weerstand te zoeken, maar zich open te stellen voor een gezamenlijke aanpak van de problematiek, waarvoor Italië zich geplaatst ziet. De ernstige on lusten van de afgelopen weken, die een gevaarlijke confrontatie tussen uiterst rechts en radicaal links te zien gaven, zijn een zoveelste waar schuwing. door Hanneke Wijgh AMSTERDAM De werkloosheid onder vrouwen is vorig jaar met 7000 toegenomen. Dit in tegenstelling met de werkloosheid onder mannen, die met 15.000 afnam. De officiële werkloosheids cijfers voor vrouwen waren eind december 61.000 n onze parlementsredactie N HAAG De Tweede Kamerle- Evenhuis en mevrouw Ginjaar- m as (beiden WD) hebben staats- "retaris De Jong van onderwijs rraagd of het waar is dat een -idelijk onderzoek van de inspec- voortgezet onderwijs heeft uitge- zen dat bij praktisch alle exa- ivakken op de HAVO de school- trzoekcijfers beduidend hoger dan de cijfers van het schrifte examen. vragen zij de bewindsman of waar is dat er bij de schoolon- izoeken, die door de leraren zelf in aar gezet worden, veel minder 'oldoenden voorkomen dan bij door een landelijke commissie estelde examen. Bij HAVO afde- ;en van scholengemeenschappen zouden de verschillen groter zijn dan op aparte HAVO-scholen. De Kamerleden vragen zich af of dit ailes, indien waar, de waarde van het HAVO-diploma niet aantast. Te vens vragen ze de staatssecretaris of een dergelijk onderzoek ook niet nuttig zou zijn bij andere typen van voortgezet onderwijs. Deze cijfers zijn uiterst flatteus. In werkelijkheid is de werkloosheid on der vrouwen vele malen hoger. Bij de telling op de arbeidsburefaus wordt geen rekening gehouden met de 35.000 vrouwen, die een parttime baan zoeken. Daarnaast is er een grote groep vrouwen, die graag zou den willen werken, maar door allerlei omstandigheden worden belem merd. Een onderzoek van PvdA-Eer- ste Kamerlid Hedy d'Ancona wees in de richting van zo'n 300.000 vrouwen, die aan de slag willen. Bij elkaar geteld bedraagt het aantal vrouwen dat werkloos is, bijna 400.000. Een waar legioen. „De werkloosheid onder vrouwen is bijna tot een onoplosbaar probleem geworden," zegt Elske ter Veld van het FNV-vrouwensecretariaat. „Vrouwen vormen een zeer elastisch arbeidsleger. Als er werk in over vloed is, wordt er van alles gedaan om de vrouwen aan het werk te krij gen, zoals in de jaren zestig. Maar zodra er een teruggang is, zijn vrou wen het eerst de klos. Sinds het begin van de recessie in 1973 zijn er alleen al in de Westeuropese landen zo'n zeven miljoen vrouwen naar de keuken teruggestuurd. Je ziet het aan de damesbladen. In de Libelle stond vijf jaar terug nog wel eens een artikel over werken buitenshuis. Nu hebben de artikelen over het gezellig maken van het huis voor man en kinderen weer de overhand. Wat dat betreft volgen de damesbladen mooi de conjunctuur." Carrière Van de 61.000 vrouwen, die officieel als werkzoekenden bij het arbeids-, bureau staan ingeschreven, is meer dan de helft onder de 23 jaar. Het aantal schoolverlaters is hoog. bijna 20.000. Elske ter Veld: „De meisjes die van school komen, laten zich nu meteen inschrijven. Een gelukkige ontwikkeling. Hoeveel moeders zei den vroeger niet: meid, blijf toch nog gezellig een jaartje thuis!" De oorzaken van de hoge werkloos heidcijfers onder de vrouwen zijn velerlei. Een geringe scholing is er een, maar die is niet de belangrijk ste. „De grootste boosdoener is het rolverwachtingsproces. Een werkge ver verwacht van een meisje dat ze snel gaat trouwen. Er wordt geen energie in een verder opleiding ge ïnvesteerd. Mannen verwisselen ook vaak van baan, maar voor hen is het verwachtingspatroon hoger. Er wordt veel meer aan een carrière gewerkt,,' aldus Elske ter Veld. Wat zou er moeten veranderen, om althans mannen en vrouwen een ge lijke kans op werk te geven? Eiske ter Veld: „Allereerst moet duidelijk onderzocht worden hoe groot het potentieel aan vrouwen is. Bij een onderzoek in Purmerend bleek dat 75 procent van de vrouwen tussen de 25 en de 40 jaar wilde gaan wer ken. Van hen solliciteerde eenderde regelmatig." Herverdeling hoog. Je kunt niet eindeloos door gaan met het scheppen van arbeids plaatsen. Zelfs minister Albeda van Sociale Zaken, die lid is geweest van de Emancipatie Commissie, heeft gezegd dat herverdeling van de ar beid een voorwaarde is voor de ver dere emancipatie van de vrouw. Ik hoop dat hij in zijn nieuwe functie die woorden zal gaan waarmaken." Werkloze vrouwen vinden weinig on dersteuning van de officiële instan ties zoals de vakbonden en de ar beidsbureaus. Een timmerman in de IJmond werd door de arbeidsbemid delaar afgescheept met de woorden: „Een vrouw wordt toch nooit aange nomen in de bouw." In Utrecht luid de het advies aan een werkzoekende vrouw: „Ga eerst nog maar eens een half jaartje rondkijken in de we reld." Er wordt ook niet serieus gewerkt aan omscholingscursussen. Een werkloze vrouw moet zelf goed op de hoogte zijn van alle mogelijkheden, want op het arbeidsbureau is niet iedereen geneigd om de vrouwen op cursussen attent te maken. Vooral bij oudere werkloze vrouwen wordt een omscholings- of een bijscho lingscursus als weggegooid geld be schouwd, omdat ook met het nieuwe diploma er geen werkgever te vin den zal zijn, die iemand van boven de 40 in dienst wil nemen. „Als er werk in overvloed is, wordt er van alles aan gedaan om de vrouwen aan het werk te krijgen. Bij een teruggang zijn ze het eerst de klos". (Foto Henk Koster» „Daarnaast zal onderzocht moeten worden op welke wijzen vrouwen aan werk zijn te helpen. Bijvoor beeld door de arbeid ter plaatse uit te breiden. Of door het organiseren van omscholingscurssen. In Amster dam bijvoorbeeld bleek de vraag naar kantoorpersoneel en het aan bod van vrouwen niet zo ver uit elkaar te liggen. Het is dan zinnig om vrouwen, die dat wensen, een administratieve opleiding te laten volgen, zodat ze naar een vacature kunnen solliciteren." „Maar op langere termijn schieten al deze oplossingen te kort. Herver deling van de arbeid en herverdeling van de lonen zullen op den duur noodzakelijk worden. Het beschik bare werk zal over de mannen en de vrouwen verdeeld moeten worden. Dat kost geld, veel geld. Maar de werkloosheidsuitkeringen zijn ook Overbelast Elske ter Veld: „De hoofdoorzaak van de slechte dienstverlening van de arbeidsbureaus is de onderbezet ting. Door de grote werkloosheid zijn de arbeidsbureaus overbelast. Het zou al een stuk schelen als op de arbeidsbureaus iemand speciaal werd belast met vrouwenzaken. Zo als er in Amsterdam ook een aparte man is voor de Chilenen. Zo'n speci ale functionaris zou meer tijd kun nen uittrekken om precies aan de vrouwen te vragen wat ze willen, 'welke cursus ze willen volgen, welke studiemogelijkheden er zijn. Een vrouw, die na tien jaar huwelijk bij een arbeidsbureau aanklopt is van veel regelingen niet op de hoogte. Maar ook de vakbonden zijn niet de grootste voortrekkers bij de bestrij ding van de vrouwenwerkloosheid. Het probleem is er jaren onderschat. Elske ter Veld beaamt volmondig: „Vakbondsbestuurders zijn wat be treft herverdeling van het werk een verschrikkelijk voorbeeld. Zij wer ken zestig uur per week. trekken avond op avond het land in. Dat is alleen mogelijk als je thuis een vrouw hebt, die de overhemden strijkt. Jan Lanser zou mij eens moeten uitleggen, hoe hij het al die jaren heeft gefikst met twee banen, een als voorzitter van het CNV en in dienst van de Ogem." Wat zijn de mogelijkheden tot ver betering van de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt? Elske ter Veld: „Die tien miljoen, die Boersma ter beschikking heeft gesteld voor ar beidsplaatsen voor vrouwen, zijn natuurlijk een lachertje. Van de 300 miljoen uit de werklozenpot er tien miljoen aan vrouwen geven, is een druppel op een gloeiende plaat. Nee. de echte oplossing zal tweeledig zijn. Aan de ene kant moeten vrou wen weigeren nog langer genoegen te nemen met de ondergeschikte po sitie. Mannen en vrouwen hebben gelijke rechten, dus ook gelijke rechten op werk." „Maar de vrouwen kunnen het niet alleen. Politieke partijen en organi saties zullen aan de structurele kant moeten werken. Vrouwen moeten er op aandringen dat dit gebeurt. Dat kunnen ze door lid te worden van een politieke partij. Door deel te nemen aan discussies. Door op ver gaderingen hun mond open te doen. Ze moeten er bij zijn als er collectie ve arbeidsovereenkomsten worden afgesloten. Ook al is hun invloed nog gering, het feit dat ze er bij zijn. dwingt de mannen om rekening met hen te houden." Acties van het FNV-vrouwensecre- tariaat zijn pas in 1979 te verwach ten. Elske ter Veld: „Anders dan bij „Meiden wat een slechte tijden" wil len we de vrouwen vanaf het begin bij de actie betrekken. Echt vanaf de basis. En ik moet zeggen, het is hartverwarmend wat er overal in het land gebeurt. Als je ziet hoeveel vrouwen actief zijn, ter plaatse op lossingen bedenken voor allerlei praktische zaken als kinderoppas, dan is dat zeer bemoedigend voor de toekomst." !N HAAG Vakleerkrachten zijn or 75 procent parttimers. Slechts procent heeft een volledige baan. zijn voornamelijk vrouwen (80 :ent) die in belangrijke mate geduid kunnen worden met wkende gehuwde vrouw". Dit n enkele conclusies uit een rap- onderzoek vakleerkrachten, in opdracht van het ministerie n onderwijs en wetenschappen is rvaardigd door de dienst sociaal tenschappelijk onderzoek van de fksuniversiteit Leiden, aanleiding tot het instellen van onderzoek was de wens van de [ering om over deze gegevens te nnen beschikken alvorens een cussie in het georganiseerd over- aan te gaan over de salarisrege- g voor deze categorie leer- ehten. HET WEER door Hans de Jong ,.\-k Weerrapporten Januari tapt op het ogenblik uit een ander vaatje. Nu geen hartverwar mende temperaturen van vijftien tot zestien graden, maar de bittere waarheid i.e. kwikstanden overdag niet zo ver meer van het vriespunt en in de nacht en ochtend lichte vorst. Een depressie uit het IJsland se, die onderweg naar de Britse ei landen veel kou in de hogere atmos feer had ingevangen, heeft het weer deze draai gegeven. Het minimum begon overigens nog al wat te treuzelen gisteren en lag in de vooravond nog altijd boven het zuidwestelijk deel van de Noordzee. Het trpk langzaam in de richting van Duitsland en zou als u deze regen onder ogen krijgt, ons land vermoedelijk al wel gepasseerd zijn. De barometer kraakte ervan giste ren, zo diep moest hij gaan: op ver schillende plaatsen zijn waarden van om en nabij de 980 millibaar vastgesteld, vlak bij het centrum was het 's middags nog iets lager namelijk 978 millibaar. Zolang een depressie bij je in de buurt ligt kun je veilig een pet zonder stormband dragen. In het centrum en ook in een zone daaromheen heerst rustig weer. soms beweegt er nauwelijks een tak je meer. Eenmaal voorbij gaat de wind meestal de schade inhalen. Dat zal vandaag ook best te merken zijn aan de noordelijke wind die nog stormachtig kan uithalen en boven zee misschien nog wel een negentje kan halen. Door enkele weerdien- sten werd nog tijdelijk een wind snelheid van tachtig tot negentig kilometer in uitzicht gesteld. Het minimum vult wel langzaam op maar daarachter zit een zone van hogedruk van de Azoren tot IJsland flink op te peppen en dat geeft dan vrijwel altijd extra duw- en stoot- werk, vooral tijdens de passage van buien van hagel of sneeuw. Sommi ge van die sneeuwbuien kunnen zwaar zijn aangezien de bovenlucht tot op vrij grote hoogte flink koud is. Gisteren in de vooravond begonnen er in het uiterste noordoosten al natte sneeuwvlokjes tussen de re-' gen te vallen eerder was dat al zo in Hamburg. Het ziet er naar uit, dat het ook vrijdag en zaterdag koud tot vrij koud zal blijven, maar er is geenk enkele aanleiding om nu de schaats liefhebbers eens even lekker te ma-, ken met berichten over een mogelij ke schaatsperiode. Al die luchtdruk stijgingen zijn in dit geval weer schijnaanvallen en het feit dat ze zich bij IJsland of Scandinavië voor doen zegt op zichzelf niets. Het gaat er maar om hoe de as van zo'n hogedruksysteem komt te liggen en niets wijst erop dat het gefixeerd wordt van de Azoren tot Scandi navië. Integendeel.het zal ook onze om geving later in de week vermoede lijk weer in zuidoostelijke richting passeren waardoor de weg gaande weg geleidelijk vrij komt voor min der koude oceaanlucht die boven dien ook vochtiger is. Dit geeft dan een verhoogde kans op mist het ko mende weekeinde. De Deense weer kundigen voorzien voor het week eind al opnieuw „zeer zacht weer". Nu het weer tendeert naar wat lage re temperaturen zijn er alweer na tuurmensen die strenge vorst zien komen. Een lezer uit Aalsmeer is die mening toegedaan maar lokaliseert die vorst (streng) in de laatse januari decade. De huidige arctische kou- inval ziet hij ook nogal van lange adem, maar ik wil misschien ten overvloede opmerken dat iemand die geen weerkaarten onder ogen krijgt, deze kaarten dus ook niet goed kan interpreteren en de logi sche lijnen kan volgen, onmogelijk uitzicht kan hebben op de processen zoals die zich momenteel boven de' oceaan afspelen. Zulke dergelijke voorspellingen zijn eigenlijk weinig meer dan een gok. Die winterse buien met een vergrote kans op vorst in de nacht en och tend en gladheid op de wegen zullen vooral in het binnenland ongerief kunnen veroorzaken. Ongerief is er ook in het midden-westen en noord oosten van de Verenigde Staten. Daar sloeg de strenge vorst toe. Men lag daar in de staartwind van een intense en omvangrijke depressie (966 millibaar) boven de Hudson Baai. Die depressie trekt nu lang zaam naar het noorden weg. Het hogedrukgebied van 1032 millibaar boven het zuiden van de Verenigde Staten trekt de oceaan op gevolgd Wintersport door een lagedruksysteem van 1010 millibaar bij Kaap Hatteras, op het uiterste oostpuntje van Amerika. Weerrapporten van gisteren 10 uur StaUon weer Amsterdam zwaar bew. De BUt regen Deelen geheel bew. Eclde regen Eindhoven geheel bew. Den Helder regen Rotterdam regen Twente geheel bew. Vlissingen regenbui Zd Limburg zwaar bew Aberdeen hagelbi Athene licht b max. neesslag temp. 7-19 uur ook dit was door een weersvoorspel- ler uit Dordrecht anders voorzien. Die depressie wordt daar tegen za terdag verwacht. Het dichtstbijzijn de hogedrukgebied verplaatst zich langzaam iets van de Azoren naar het zeegebied ten zuidwesten van Engeland met 1037 millibaar in de kern. Nog altijd ligt er dus op die plaats een maximum van betekenis, Overal in de bergen is er nu een grote kans op sneeuwbuien. De wind neemt op onaangename wijze toe vooral in de middelste en hogere berglagen. Daar zal die wind ver moedelijk stormkracht bereiken. Ideaal sklweer is dus vooreerst niet te verwachten. Een en ander wordt nog extra aangezet door de ontwik keling van een stormdepressie in de Golf van Genua. Kop«nhagen regen 4 4 Lissabon regenbui Locamo sneeuw 1 14 Londen sneeuw 5 12 Luxemburg regen 3 9 Madrid regen 8 1 Malaga half bew 10 0 Mallorca zwaar bew IS 0 München geheel bew. 2 0 Nice onweer 9 28 Oslo onbewolkt -9 0 Parijs Ucht bew. 7 4 Rome regen 12 10 Split geheel bew. 10 0 HOOGWATER, vrijdag 13 januari: Vlissingen 4.39-17,04, Haringvlietslui- zen 5.01-17.19, Rotterdam 6 41-19.21. Scheveningen 5.55-18.14. IJmuiden 6.35-18 54. Den Helder 10 25-23 03. Har- Ungen 0.39-12.58, Delfzijl 2.35-15 15. onder redactie van Loes Smit fNee. geef me maar een maatje leiner." Zulke opmerkingen moet en meneer uit Amstelveen in het 'oordfranse plaatjes Dieuze ge oord hebben toen hij daar op een oort rommelmarkt iets ontdekte at hij zelf haast niet kon geloven: ij een van de stalletjes stonden tweedehands gebitten te die ze uit een grote bak „Ik wachtte tot iemand gebit kocht en ben daarna haar doorgelopen. Eenmaal thuis leb ik het aan verschillende ken- ïissen verteld, maar ze wilden het liet geloven." schrijft hij. Vroeger •p school had hij een biologiele- aar. die zijn gebit wel eens in een henselijk skelet stak. omdat de eerlingen in de loop van de tijd de anden uit de kaken gepikt had- Gierend van het lachen lagen leerlingen dan op de schoolban „niet alleen om het skelet, ook doordat de biologieleraar is les probeerde te geven met een zonder gebit". Rüim 23 jaar geleden was een me vrouw uit Lunteren leerling-ver pleegster op een zaal met erg zieke en ook heel oude vrouwen. „Op een avond kwam ik binnen om voor de late dienst een collega-leerling af te lossen. Ze stond bij de wastafel met een grote plastic bak, keek me stra lend aan en zei: „Ik had wat tijd over en dacht, ik zal die kunstgebit ten eens lekker schoonmaken. Maak jij 't even af? Ze verdween opgewekt en daar stond ik: een grote bak met water, waarin een berg onder- en bovengebitten door elkaar! Het kostte heel wat tijd en omzichtig handelen om bij slapen de mensen stiekem te passen tot iedereen weer 't hare in het bakje op het nachtkastje had staan". We kregen nog een ziekenhuis-ver- haal, maar zo ongeloofwaardig en bovendien zo cru. dat we het maar liever niet doorvertellen. De ano nieme inzenders weten nu waarom Wel het avontuur van een mevrouw uit een bejaardenflat in IJsselmon- de. weliswaar opnieuw over een doorgetrokken gebit, maar hele maal op rijm: „Ik heb ook een ver haal over een gebit/Ik doe alles op rijm, dat is dan dit/Ik raakte mijn ondergebit kwijt/Door een galaan- val, dat is een feit/Het is niet zo fris, want dat wordt dan overgeven/ Gauw mijn gebit op het plankje boven de w.c. geheven/Nadien aan de w.c.-trekker getrokken/Maar wat ben ik toen geschrokken/Alles eruit, mijn gebit van dat plankje gehaald/Mijn ondergebit viel en is in de w.c. gedaald/Dus dat spoelde gelijk ineens weg/Dat kostte mij een nieuw ondergebit, zeg". Tot slot verhalen van een lezeres uit Amsterdam en een uit Veenen- daal, allebei uit oma's tijd. De moe der van de Amsterdamse woonde in 1935 nog thuis. Op een keer werd ze om vier uur 's morgens gewekt door een schreeuw uit de alkoof, waar haar ouders sliepen: „Marie, Marie, word eens wakker! Ik ben me gebit kwijt, maar ik ben niet gestikt ook!" Opa vreesde het inge slikt te hebben, maar dat was ge lukkig niet zo: „Mijn opa die altijd snurkte met een fluittoon, had z n ondergebit uit zijn mond gefloten; het was tussen muur en bed te rechtgekomen". De mevrouw uit Veenendaal logeerde als kind eens bij oma. waar toen ook nog een jonge, ongetrouwde oom woonde Oma had de gewoonte op de gekste tijden en plaatsen haar kunstgebit uit te doen, en op een avond lag het op de hoek van de tafel. De klein dochter, die dat een afschuwelijk gezicht vond, wist er wel wat op: ze legde ooms alpino er overheen. Die avond ging oom op stap, alpino in de jaszak. Oma woedend en onge rust toen ze er achter kwam, en oom heel jolig, 's avonds laat: „Nou wilde ik vanavond mijn pet opzet ten en jullie raden nooit wat dé&r in zat!" OMZI HONDEN EN KATTEN IN DE WINTER Van het teve«l b«j de l kachel liggen konnenS de dieren later rheu. matiek krijgenof stijf v Je kunt natuurlijk een duur, elek tronisch beveiligingssysteem laten aanleggen, honden of bewakers voor je deur laten patrouilleren of binnenkort zelfs een noodkreet naar de PTT opzenden om huls en 'have te beschermen, maar met een gewone torenklok gaat het ook. Zo heeft tenminste zuster Maria Ange la, een 72-jarige non op Sicilië, in haar eentje inbrekers uit haar San Carlo klooster verjaagd. Ze woont daar in het Siciliaanse plaatsje Erice helemaal alleen sinds het klooster gesloten is en nam dan ook haar toevlucht tot de klokketo- ren, toen ze 's nachts verdachte geluiden hoorde. Ze rukte aan het klokketouw en maakte zo niet al leen het hele dorp wakker, maar deed ook de van schrik verstijfde inbrekers in paniek de benen nemen. Geeft mende dieren een vaste plaats in de kamer let dan op langs de grond lo. pende koude luchtstromingen In de winter zijnde dieren meestal veel binnen Geef ze dan vitamine O m het sel Goede levertr. bevat vitamine Een kat heeft voldoen Een vertegenwoordiger die een ver koopster in een winkel een paar kousen geeft met de bedoeling dat ze meer aandacht aan de verkoop van zijn artikelen schenkt, is in Zweden strafbaar. De nieuwe anti- corruptiewetten in dat land zijn erg streng uitgevallen. Ze golden al voor ambtenaren die mogen geen overdreven relatiegeschenken meer aanpakken en zelfs een wat al te forse bos bloemen voor een zieke staat op het mag-niet-lljstje en nu zijn de voorschriften ook van kracht geworden voor zakenlui, particulieren en zelfs prostltuées Dat Is gebeurd, zegt het Zweedse staatsbureau tegen omkoperij, om ook de corruptie op kleine schaal in de hand kunnen houden. Wie toch een poging tot omkoperij doet, kan maximaal zes jaar gevangenisstraf krijgen. Maar het zal wel moeilijk uit te maken zijn waar precies de grens ligt tussen een normaal en een overdreven ge schenk. Wereldkampioene badminton Lena Koeppen uit Kopenhagen heeft ge weigerd zich in de uitrusting van de Deense nationale ploeg te hullen. In het dagelijks leven is ze school- tandarts en de reclame op de shirt jes voor een chocoladefabriek meent ze niet te kunnen rijmen met haar beroep. „Hoe kan lk nou de kinderen zo ver brengen dat ze geen chocola en ander snoep meer eten. als ik zelf reclame voor dat spul maak?" verdedigde ze haar standpunt. En zo speelde Lena als enige in een shirt zonder reclame tegen het Engelse damesteam, ter wijl haar medespeelsters allemaal rondliepen met de teksten van de chocoladefabriek die zoveel geld tn het Deense dames-badminton steekt. Een beste vangst, dachten de poli tiemannen handenwrijvend, toen op Engelands wegen de ene na de andere aangehouden automobilist volgens het alcohol-testapparaat veel teveel op bleek te hebben. Maar toen er na verloop van tijd nog steeds niet één chauffeur tus sen zat die niet te veel gedronken had, begon v .n hun achterhoofd toch een belletje te rinkelen Er moest iets niet kloppen Het kon haast niet aan het testapparaat lig gen. want dat was van een splinter nieuw type en bovendien van Ame rikaanse makelij. Maar de schuld lag wèl bij dat apparaatje Dat had in een paar dagen zoveel alcohol- luchtjes moeten verwerken, dat het er zelf .beneveld" door geworden was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5