Boekje over Putten bevat weinig echt nieuwe feiten I Vernieuwen Ook minder fijnzinnig jegens anderen dan 'de zwaren' Correctie op kritiek radioplan m ts al DONDERDAG 12 JANUARI 1978 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV COMMENTAAR Als u graag luistert naar een gesprek met Iemand die op spirituele wijze heel wat overhoop haalt, dan wacht u vanavond een flinke „kluif In Uitgelicht. In dit programma, te beschouwen als overgangsfase van de bekende rubriek Zienswijze, discussieert Jack van Belle met de musicologe en schrijfster Hélène Nolthenlus. Gistermorgen mocht ik aanwezig zijn bij de opname van deze gedachtenwlssellng en daarom kan ik alle geëmancipeerde vrouwen enige voldoening vooraf bereiden De gespreksleider stelde zich namelijk tevreden met slechts enkele minuten voor de vragen en gunde de rest van de beschikbare zendtijd aanzijn gaste. Mevrouw Nolthenlus kennelijk veel op de lever hebbende benutte de geboden kans in hoog tempo. Op dit punt boekte zij een record in de nu al elf jaar omspannende statistiek van de heer Van Belle. Binnen het tijdsbestek van zijn programma is hij nog nooit met zoveel zienswijzen geconfronteerd als woensdagmorgen in Studio 3. Het lijkt mij wel aardig te vermelden, dat de schrijfster deze vlotte expressie niet van een vreemde heeft. Zij is de kleindochter van Hugo Nolthenlus, een vooraanstaand componist en muziekcriticus die gekenschetst werd als één van de levendigste auteurs over muziek die ons land ooit heeft gekend. En op de achterkant van de vroege Prisma-uitgave van haar boek ..Duecento" staat: Wat In dit alles opvalt is een levendigheid van geest en een trefzekerheid van uitdrukking, welke men in ons land vaker zou willen zien en die men daarom in deze gelukkige uitzondering des te gretiger begroet." Mogelijk hebt u zich intussen afgevraagd, waarom ik per se deze opname van Uitgelicht wilde meemaken. Het zojuist genoemde boek was de aanleiding. Na de oorlog en de roerigheden van de politiële acties in Indonesië was door Ton Hydra Duecento de eerste eigentijdse publikatie over een cultureel onderwerp dat ik in het toenmalige Batavia in handen kreeg en waarvoor ik ook de tijd had om er in te lezen. Misschien klinkt het wel absurd, dat ik mij in een bizarre periode heb laten boeien door uitgerekend het Italië van de dertiende eeuw. Alleen zij die ook het boek hebben gelezen, kunnen veronderstellen dat de geschetste vernieuwing in de cultuur en het ondanks veel duisternis toch krachtige geestesleven van die eeuw. dé aansprekende elementen zijn geweest. Nu kan het juist deze lezers het meest frapperen, dat de vrouw die zo levendig en kundig het Duecento met zijn vernieuwingsgedrang heeft geschreven, voor het gesprek met Jack van Belle zelf als thema aanreikte: „Vernieuwen wij ons de afgrond in?" Daarmee stelt zij zich voor de hardvochtige camera's bijzonder kwetsbaar op. Immmers, een oppervlakkige conclusie kan luiden, dat zij aan de gang is als aartsconservatief. De goede verstaander zal echter gauw doorkrijgen, dat de schrijfster niet alles bij het oude wil laten. „Wat zich niet vernieuwt, sterft af." Het gaat om de manier waarop. Mevrouw Nolthenius tot voor kort hoogleraar in de muziekgeschiedenis te Utrecht vindt dat alle Jongeren gelijke studiekansen moeten hebben. Maar een kreet als „studierecht voor arbeiderskinderen" wijst zij af. Zij zegt: „Studeren is het recht van uitblinkers, ongeacht hun afkomst" Mevrouw Nolthenius keert zich tegen loting om de te grote toevoer van gegadigden voor de universitaire studie af te remmen. Zij noemt dit een onrechtvaardig systeem, waardoor werkelijk begaafde Jongeren buitengesloten kunnen worden en verwijst naar China, dat via testen uitsluitend talent toelaat tot de studie die door de gemeenschap wordt betaald. door Jac. Lelsz Er bestaat een wat karikaturale definitie van de historicus. Zij luidt als volgt: „Een historicus is iemand die uit 99 boeken het 100ste samenstelt." We hebben eraan moeten denken toen we „Putten op de Veluwe, Het spoor terug naar de tragedie van 1944" lazen. Een boekje van 69 pagina's, maar achterin worden meer dan 50 bronnen genoemd, waarvan door de schrijvers Koos Groen en Willem G. van Maanen gebruik is gemaakt. Het boekje, dat uitkwam bij de Walburg Pers te Zutphen. een aan tal foto's bevat en 18,50 gulden kost, loopt parallel met de eind december door de VARA uitgezon den documentaire over het drama- Putten. Een uitzending die door ging ondanks vele protesten, speci aal vanuit het dorp zelf. maar ook van andere zijde. (In een evange lisch commentaar bij de tijd sprak lr H. van Harten uit Dronten deze week in dit verband voor de NCRV- radlo over „de macht van de mas sacommunicatiemiddelen". of woorden van die strekking.) Evenals dat gold voor het door ve len gewraakte tv-programma kan men de vraag stellen of het ver schijnen van genoemd boekje zin vol is. Na lezing kwamen we tot de conclusie: wellicht nauwelijks. Van onze radio en tv-redactie HILVERSUM In het arükel ..Ra dioplan stuit op krlUek" ln de krant van gisteren zijn twee woor den weggevallen waardoor de in houd op twee plaatsen uit het ver band is gehaald. In het artikel wordt gesproken over twee nota's, de minderheidsnota van de VPRO en de nota over het zenderplan voor de radio van het College van Programmaleiders Ra dio (CPL) dat eind vorige week be kend werd gemaakt. Wanneer wordt geschreven „met dit zender plan wordt afgestapt van de ter men Hilversum I, II. IH en IV" in de krant van gisteren wordt bedoeld het zenderplan van het CPL. Door het wegvallen van het laatste woord lijkt het alsof nog steeds gaat over de minderheidsnota van de VPRO Wanneer verderop staat „De nota gaat uit van zenderkleuring naar publiekscategorieën" wordt alweer bedoeld de nota van het CPL ofwel het College van Programmaleiders Radio. waarschijnlijk zelfs helemaal niet. Er is door de auteurs weinig nieuws toegevoegd aan wat al eerder werd geschreven. Of het moet zijn de relatie tussen de houding van de Puttenaren in de oorlog 1940-'45 en de grote sterfte van de mannen na de deportatie begin oktober 1944 naar Neuengamme enerzijds en an derzijds de geloofsbeleving van de Puttenaren en de invloed van de prediking in de Hervormde Ge meente (de „Bonders") ter plaatse. Aversie Dat Groen en Van Maanen in dit opzicht „een frontale aanval" lan ceerden. zoals hun is verweten, daarvoor bestaan in leder geval enige aanwijzingen. Na gesproken te hebben van „het overwegend orthodox-protestantse Putten" wordt een paar regels verder opge merkt dat sommige landbouwers clandestien eten verkochten aan hongerigen uit het westen „tegen schandelijke prijzen", een beschul diging die helemaal losstaat van het onderwerp op zichzelf. Over een op de Veluwe opererende verzets man wordt gesproken als „de steile, gereformeerde Witvoet". En verder wordt gezegd dat (overigens niet alleen in Putten maar in het bezet te gebied en ook ln Londen) bij het „establishment" de angst bestond dat na de bevrijding het linkse ver zet revolutionaire plannen zou heb ben. Dergelijke formuleringen ge ven aanleiding tot de gedachte dat er niet slechts sprake is van aversie tegen wat genoemd wordt „de zwa ren", ten opzichte waarvan een deel van de kritiek best eens Juist zou kunnen zijn. bijvoorbeeld wat de kwestie betreft van de onbijbelse noodlots-idee. maar dat men ook minder fijnzinnig is in de beoorde ling van andere christelijke groepe ringen. 'Opmerkelijk' De schrijvers vinden het „opmerke lijk" dat een man als de medicus A. van Dantzig. die de hoge sterfte van de weggevoerde Puttenaren heeft bestudeerd (589 van de onge veer 600), wel wijst op de onmoge lijkheid van de Puttenaren om van de in deze besloten gemeenschap geldende wetten over te schakelen op de wetmatigheden ln het Duitse kamp. ..maar voorbijgaat aan de invloed van het christelijk geloof «iuS -- F i -"V ftjijL g De burgemeester van Putten, jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, legt een krans bij het monument in Ladelund, het Duitse plaatsje aan de Deense grens, waar een groot deel van de in Duitsland omgekomen Puttenaren is begraven. der Puttenaren". Het zou wel eens minder opmerkelijk kunnen zijn dan zij denken. Om te stellen dat dat christelijke geloof een belang rijke oorzaak is geweest, dat is ook nogal wat. Hiervoor is toch wel een diepgaander studie nodig, en dan is het nog de vraag of het antwoord boven tafel komt. Het boekje over Putten lijkt over bodig te zijn. Er was geen enkele concrete aanleiding. En over enke le jaren is dr L. de Jong eraan toe. Het krijgt dan een plaats in de officiële geschiedschrijving. In hoe verre daarin op de godsdienstige achtergronden zal worden inge gaan. moet natuurlijk worden afge wacht. Afgezien daarvan is aan de relatie tussen geloofsbeleving en houding in de oorlog al in een aan tal publikaties aandacht geschon ken. o.m. in „Het verzet van de Hervormde Kerk", het gedenkboek van deze denominatie ln de jaren 1940-'45. Daarin staat ook dat de predikanten die in de meer bevin delijke hoek zaten, er zich mee be zig hielden „nadruk te leggen op oordelen en straffen Gods die in oorlog en bezetting over ons volk kwamen". De gedachte werd ge suggereerd dat God het Duitse re gime toeliet en dat men zich daar om had te onderwerpen. „In som mige gemeenten op de Veluwe, in de Betuwe en het Sticht vond zulk een prediking veel waardering en kreeg zelfs het brevet van bijzonde re vroomheid." Hier wordt een inderdaad kwalijke zaak algeméén gesteld. Gaat men het echter op één dorp, een kleine gemeenschap van mensen, Neder landers waaromtrent kwaad èn goed gerucht werd vernomen, toe spitsen, dan moet de stoot veel harder aankomen. Temeer, waar het hier gaat om een uiterst kwets bare samenleving, die op zo drama tische wijze door de vijandelijke repressailles werd getroffen. Wie het voornemen heeft de littekenen van de daardoor geslagen wonden te gaan openkrabben, zonder dat er een verantwoorde, aanvaardbare reden voor is, mag zich wel drie keer bedenken. In AVRO's 3 x 20 wordt aan dacht besteed aan gezonde voe ding, stress en de inhoud van een huisapotheek. Ned. 1/20.45 Met de schrijfster Hélène Nolthenius spreekt Jack van Belle over de vraag: „Vernieu wen wij ons de afgrond in?" Ned. 1/21.50 Onderwerpen in Hier en Nu zijn: kinderen met open ruggen; Zuid-Afrika, een teveel aan on derwijzeressen; de fabel gaat over het referendum in Chili. Ned. 2/22.20 De NCRV start haar elfdelige serie over de eerste christenge meenten. Ned. 2/23.00 De symfonie in d KV 385 van Mozart en Mahlers vierde sym fonie worden uitgevoerd door de Münchener Philharmoniker. Hilv. 4/10.00 Jules Croiset roept een klankbeeld op van Tsjechof, ge baseerd op gedachten, schetsen en toneelfragmenten van deze Russische schrijver (1860-1904). Hilv. 2/20.05 In de tweede aflevering van de NCRV-serie Bij de Tijd over de omgang met het verleden, komen „de loeders van Frans Hals" ter sprake. Hilv. 1/21.40 Radio vandaag HILVERSl'M I (291 m en FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws. 7 02 Het levende woord 7 00 (S) Te Deum Laudamus Gewij de Muziek 7 30 Nieuws. 7 41 <S> Hier en nu 7.45 <S> Vandaag donderdag 8 24 Tref woord Meditatie *30 Nieuw». *3* Gym nastiek voor de huisvrouw 8 45 (S) Wie weet waar Willem Wever woont? Vragen van luisteraars 9 45 (S) Onder de hoogtes on Pastoraal-muzikaal ziekenbezoek 1030 Nieuws 10 33 (S) In 1 zilver 12 00 (S) De Kitima Hawaiians Show. 12.15 Boer en tuin der 12 28 Mededelingen voor land- en tuin bouw 12 30 Nieuws- 1141 (S) Hier en nu 12 55 (S> Middagpauxrdlenst. 1315 (S) Een uur natuur Magazine over het buitenleven. 14.15 (S) NCRV Globaal Gevarieerd pro gramma (15 30 Nieuws 1730 Nieuw». 1732 (S) Hier en nu. 18.00 (S) De kerk vandaag. P P 18.10 Uitzending van D'66 NCRV 18 30 Nieuws. 18.41 (S) De wereld zingt Gods lof. 19 35 (S) Leger des Heilskwartier 19.50 (S) NCRV-leerhuis. 20.00 (S) Draaischijf, met om 21 10 Orgelmuziek. 21 20 Eén. twéé, uit de maat Programma over onderwijs en opvoeding 21.40 Vroeger Het dilemma van nul of nostalgie. Documentaire 22.00 Rondom het woord 2125 Zojuist versche nen 2130 Nieuws 2140 CS» Politiek weeko verzicht 22 50 (S) Van onze corresponden ten 23 00 (S) Klunksnoer Klassieke muziek. 23 55 - 24.00 Nieuw». HILVERSUM 11 (402 m en FM kanalen) AVRO 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas- rek AVRO kJok (8 00 Nieuws 111-8.25 Ra- dio-journaal8 50 Morgenwijding. NOS: 9 00 Documentaire. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9 40 Schoolradio 1000 Radio-La- waaipapegaai. 10.10 Arbeidsvitaminen. (1100 Nieuws. 11.03-11.05 Radiojournaal.)' 11.30 Rondom twaalf. 12.15 AVRO's Sport- panorama. 13.00 Nieuws. 13.10 Radiojour naal 13.25 Beursplein 5 13 30 'n Middagje AVRO 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal.) 17 00 (S) 13 Speciaal. 17 40 Nederlands-Is raëlitisch Kerkgenootschap 17.55 Medede lingen 18 00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. IKON: 1830 Kleur informatie en commen taar AVRO. 19 00 Aspecten 20.00 Nieuwa 20 05 Over Tsjechow gesproken. 21.10 Pia no-recital 21.20 Over Tsjechow gesproken, 22.00 Kamermuziek 22.30 Het Or- vervolg. 2 lando Orkest NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM III (445 a en FM-kanalen) TROS 7 02(S) Met Peter gaat het beter 9 03 (S) De Hugo van Gelderen Show. 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Boter, Klaas en prijzen. 14.03 (S) Polderpop- parade. 16.03 (S) Europarade NOS: 18.02. De vacaturebank. TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 (S) Ferry Maat's Soul Show. 22.02 (S) Sesjun. 23.02 (S) Close up. 0.02 (S) De Hugo van Gelderenshow. 1.02-7.00 (S) De Nacht wacht HILVERSUM IV (FM-kanalen) KRO 7.00 Nieuwa 7.02 (S) Badinerie. 9.00 Nieuws 9.02 (S) Aan woorden voorbij9.10 (S) Solo. 10 00 (S) Aubade. 12.00 (S) Rondom 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Spektakel; Dicht op de muziek-<2). 14 30 (S) Kollege van alledaags en zeldzaam. 15 30 (S) Voor God en Goden. 16.00-17.00 (S) Bij voorkeur verzoeken van jong en oud. TV vonda3g NEDERLANOI 18.15 O S /TÜXAC: Ekxogw 18 45 NOS: O» FabeHjesk/an- 18.55 Journaal 19.05 AVRO: SuparaU'S 20 05 AVRO 3 20 21 05 ua»n rv-s«r« 2135 NOS: Joumaa NEDERLANDU 10.45 NOS: Paspoort informatie v< 10 55 Joumaai 1935 De O* voormekaar Show 20.00 NOS: Joumaai 20.25 NCRV: Mimvoetbaishosv 2130 De familie Bellamy tv-sens 2230 Hier en nu ASTERIX EN DE GLADIATOREN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 1276: Zenuwachtig maakte smidje Verholen de brief van Jacob van Uylen open. „Geagte vriend las hij gejaagd. „Ik hadde U reeds veel eerder terugverwacht van uwe mis- sieve naar den clipper Albatros. Ho- penlijk zijt ge in staat geweest mijne familiekroniek ongeschonden af te geven aan mijnen geliefden zoon Gozewijn, kapitein van het schip voornoemd. Doch nu moet Ik U Ede le nog één ding met klem verzoeken, seigneur Verholen. Komt zo spoedig mogelijk naar den Uylenborgh. Neemt den stoomtrein naar Rijk- huyzen en spoedt U vandaar naar mijnen havezate. Dat zal ongeveer driekwart uure loopens zijn. Wel licht is U Edele in staat tenminste mijne geliefde vrouwe en kinderen van eenen wissen ondergang te red den. Gijsbertus, mijn boekhouder, zal U voldoende florijnen geven om er uwe reis mede te kunnen betalen. Hopende op uwe welwillendheid verblijf ik met hoogachting en res pect, Jacob van Uylen„Af schuwelijk zuchtte smidje Ver holen. „Zegt u dót wel, seigneur, antwoordde Gijsbertus, de boel houder. „Mijnheere Jacob is mi zijn zoons en enkele sterke pallda huisknechten naar de havezate ve nie trokken. Ze hebben geweren en k :h gels meegenomen. Er er zal to< ,r(j< geen oorlog komen? Maar wat h mer! Hoe beuzel ik! Ik moest Uni vijf florijnen overhandigen. Hier zi ze En met die vijf florijnen i zijn zak stormde smidje Verholï even later het al lang verdwent 0 stationsgebouw van de „IJzeref Spoorweg" binnen 1030 Wonanan» 23.10 NOS: Journaal - 28 „Zeg dan maar dat ik nog niet thuis ben." „Juffrouw Ora zal je wel voorbij hebben zien komen. Bovendien „Jij kunt geen leugens vertellen. Ik herinner mij nog wel dat je op dat gebied absoluut achterlijk was." Niemand vindt het prettig van een deugd beschuldigd te worden. Su sans blanke huid vertoonde bepaald een blos. „Als iemand wil dat er leugens ver teld moeten worden, vind ik dat hij dat zelf maar moet doen!" .Nou, ik zou het vast veel beter doen dan jij- Ik heb er meer ervaring in." Zij keek hem recht en eerlijk in de ogen. „O. ja?" Zijn gezicht betrok. „O, ja nou en of in de beste leerschool die je bedenken kunt. Wat wordt een war rig web geweven als men tot leugen wordt gedreven, zoals de dichter het uitdrukt. En ik verzeker je dat het je tot extra inspanning prikkelt als je weet dat het je, als je in je eigen leugens verward raakt, je leven kan kosten. Atropos met de schaar en daar gaat je warrig web." Zij zei: „Hou op!" en had haar tong wel kunnen afbijten. Nu praatte hij echt tegen haar, kwam hij echt een beetje los, en nu moest zij zo nodig schreeuwen omdat het pijn deed. En toen verscheen plotseling die wat verwrongen glimlach op zijn ge zicht en zei hij: „Goed dan, Jij hoeft geen leugens voor mij te vertellen, en ik zal ze jou ook nooit vertellen. Ik weet niet of ik het als een compliment bedoel of niet, maar hoe het ook zij, ik geloof dat het waarschijnlijk altijd gemak kelijker zou zijn om Jou de waarheid te vertellen." Om vijf uur belde Clarice op, dit maal vanuit de zitkamer van de da mes Blake, waar juffrouw Ora en juffrouw Mildred van hun laatste kopje thee zaten te genieten en hun oren spitsten om te kunnen opvan gen wat er gezegd werd. Het was natuurlijk heel gemakkelijk om te horen wat Clarice zeL Zij waren geen van beiden ook maar een tikje doof. Maar om op te vangen wat er aan het andere eind van de lijn in Em- meline's achterkamertje werd ge zegd, dat was een andere zaak. Een ergerlijk gemurmel ln de keel van het toestel was alles wat zij konden horen. Zij zouden nog niet eens ge weten hebben dat dit gemurmel af komstig was van Edward Random als Clarice niet herhaaldelijk zijn naam had genoemd. ..Edward! Eindelijk! Lieverd, waar heb jij de hele dag toch gezeten? Ik zou Je opbellen, en ik kon Je gewoon niet te pakken krijgen. Susan zei alsmaar dat je uit was en dat zij niet Patricia Wentworth A. W. Sijthoff - Alphen wist wanneer je thuis kwam! Om gek van te worden! Weet Je, ik begon haast een heel. heel flauw vermoe den te krijgen dat zij eigenlijk niet wilde dat wij dat afspraakje maak ten om naar de film te gaan." Zodra hij er een speld tussen kon krijgen zei Edward: „Het heeft helemaal geen zin om zo'n verdenking te koesteren om trent Susan. Die heeft nooit leren liegen, en zij zal het nooit leren ook. Wel zo rustig." „Edward lieverd het kan ge woon niet saaier! Maar, ja, zij is ook een beetje saai, niet? Altijd geweest. Heel braaf natuurlijk, maar toch wel een beetje vervelend. Nou over die bioscoop. Je had mij gezegd het je te laten weten, en nu heb ik vanavon L. vrij. Zo lief van juffrouw Ora! WaT^ dacht je van de bus van zes uur na! 9 Embank?" Aan het andere eind van de lijn z qi Edward: „Het spijt mij, maar hetzg niet gaan. Ik heb het te druk, en ds m zal wel een tijdje zo blijven." aj „Lieverd, dat is ontzettend aard <N van je om het zo te zeggen, bedo ik. Maar wij moeten toch elkai weer eens zien nietwaar? Ik w f maar zeggen, Lord Burlingham ka toch niet verwachten dat je dag e nacht werkt, wel? Vind je het got dat ik dat tegen hem zeg? Hij wa n altijd erg aardig tegen mij, weet je rt Niemand had Edward Random oo dom genoemd. Hij was leep genoe om door te hebben dat Clarice gi rv, bruik maakte van de telefoon van J dames Blake, en dat het als een pa jk, boven water stond dat Juffrouw Ot en juffrouw Mildred met gespitsl oren zaten te luisteren, en dat ze i ,ei wel een goed idee van zouden kri gen op welk een vertrouwelijke vo Cl zij met hem stond. Eerst werd h kwaad, maar toen begon hij er ee soort boosaardig behagen in t ,c] scheppen. Goed dan, ze vroeg er onj dus zij kon het krijgen. Hij was va^- plan geweest nog een uur of drie gaan werken aan de boekhoudii van het landgoed, maar dat kon v even wachten, en, zoals Clarice 2 juist had opgemerkt, je kunt 1 niet dag en nacht werken. Hij zei „Dat laat je maar! Maar wacht evej wil je. Ik zal kijken of er iets op vinden is. Wordt vervolf 01 Vul ln: 1-2. ros, 2-3. beroep, 1-4. booggang, 3- 4. driekroon, 3-6. dwarslijn, 4-5. be gin, 5-6. luister. Bij juiste oplossing leest men in de dikomrande hokjes de naam van een sierplant. Oplossing, vorige puzzel Horizontaal: 1. mals, 4. dans. 7. ka, 8. alert. 10. os, 12. als, 14. ara, 15. alt, 16. t.L 18. Ln., 19. Lares, 22. totem, 24. domineren, 25. kaper, 26. lente. 28. en, 30. nn.. 31. aar, 33. kei, 35. els. 37 pa. 38. kader. 40. O.T., 41. slot. 42. term. Verticaal. 1. mal, 2. la, 3. sla, 4. dra, 5. at., 6. sol, 7. kaal, 9. erg. 11. stam, 13. stroper, 15. antenne. 17. temen. 18. toren. 20. Ada, 21. sir, 22. tel, 23. ent. 25. krap, 27. eest. 29. eed. 32. aas, 33. kat. 34. ieL 36. lom. 38. k.o.. 39. re.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4