Uitlevering van Knut Folkerts gerechtvaardigd Gemeenteraad Ameland wordt kleiner Weer arbeidsonrust bij Wilton-Fijenoord Handhaaf cultureel akkoord met Z-Afrika Officier van justitie: Van Leijenhorst derde man bij CDA Eis 4000 gulden tegen pseudo-dokter GPV-Kamerlid Verbrugh: Utrecht betaalt overblijfkosten schoolkinderen Zoekactie gestaakt Bierafval op weg kost leven vrouw Philipswerknemers in touw om behoud arbeidsplaatsen een ei hoort erbij. Brief aan minister voor soepele overgangsregeling Post van Kamerlid aan gevangenen werd geopend DONDERDAG 12 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT Het verzoek van de Westduitse justitie tot uitlevering van het RAF-lid Knut Folkerts voldoet aan de vereisten van het Europees uitleveringsverdrag alsmede aan artikel 18 van de uitleveringswet. Dit concludeerde de officier van justitie mr. J. Booster in zijn requisitoir bij de behandeling van het Westduitse uitleveringsverzoek voor de rechtbank in Maastricht gisteren. Voor deze behandeling waren uitge breide veiligheidsmaatregelen geno men. De hele omgeving van het pa leis van justitie was hermetisch afge sloten. terwijl burgers die in de om geving moesten zijn. na fouillering door een politieman werden bege leid. Knut Folkerts (26) zit in ons land een gevangenisstraf uit var twintig jaar wegens moord, poging tot moord en verboden wapenbezit, die hem werd opgelegd door de rechtbank in Utrecht. Hij is inmid dels tegen dit vonnis in beroep ge gaan bij het gerechtshof in Am sterdam. Folkerts schoot op 22 september van het vorig jaar twee rechercheurs van de i Utrechtse politie neer, die hem wilden aanhouden in een autover huurbedrijf bij het terugbrengen van een auto, die gehuurd was door een vrouw met valse papieren. Toen Fol- J$ii rechter kerts onraad rook begon hij onmid- J dellijk te schieten. Brigadier A. Kra nenburg (46) raakte daarbij dodelijk gewond en overleed kort daarna. Hoofdagent L. Pieterse (37) bracht het er levend af dank zij snel opera tief ingrijpen. in West-Duitsland wordt verdacht. Hij wordt verdacht van het lidmaat schap van een criminele organisatie, moord op procureur-generaal Sieg fried Buback van het Bundesge- richtshof en twee van zijn bewakers in Karlsruhe (7 april 1977). moord op de vier bewakers van werkgevers voorzitter Hans Martin Schleyer (5 september in Keulen) en van diens ontvoering. Mr. Booster bestreed dat de gepleeg de feiten een strikt politiek karakter hebben gehad, waardoor uitlevering niet toelaatbaar zou moeten worden geacht. Er bestaat volgens hem geen direct verband tussen de delicten en het politieke doel. dat hiermee werd beoogd. Elke evenredigheid tussen doel en middel was zoek en de da ders handelden uitsluitend uit haat en wraak, aldus de officier. Tijdens de behandeling van het uitleveringsverzoek door West-Duitsland van het RAF-lid Knut Folkerts was het paleis van justitie in Maastricht hermetisch afgesloten. Iedereen, die de zaak wilde bijwonen, werd door agenten gefouilleerd, waarbij ook de inhoud van actetassen werd onderzocht. Lidmaatschap President mr. F. de Vries van de rechtbank in Maastricht behandelde uitvoerig de feiten, waarvan Folkerts De Nederlandse uitleveringsweg be paalt onder meer, dat er niet zal worden uitgeleverd als de uit te leve ren persoon wordt verdacht van po litieke delicten. De wet geeft echter niet aan wat precies onder dat be grip moet worden verstaan, zodat de volle verantwoordelijkheid bij de rechter ligt, zo betoogde mr. Boos ter. Hij kwam tot de slotsom, dat er zijns inziens geen juridische bezwa ren zijn tegen uitlevering. De rechtbank zal woensdag 25 janu ari uitspraak doen. Daarnaast brengt deze een geheim advies uit aan minister De Ruiter van justitie, die uiteindelijk beslist. In de uitleve ringszaak speelt ook de zogenaamde dubbele strafbaarheid een rol. Dat wil zeggen dat de delicten waarvan Folkerts wordt verdacht zowel in West-Duitsland als in Nederland strafbaar moeten zijn, wil er van uitlevering sprake kunnen zijn. Raadsman De raadsman van Folkerts. mr. A. W. M. Willems uit Tiel, zei dat wat betreft het lidmaatschap van de in Duitsland verboden RAF er geen sprake is van dubbele bestrafbaar heid in de zin van de Nederlandse wet. Aangaande de overige zaken, waarvan Folkerts in Duitsland wordt verdacht betoogde mr. Wil lems, dat deze wel degelijk vallen onder het begrip politieke delicten Hij bestreed de uitlating van de offi cier van justitie als zou de RAF handelen uit gevoelens van wraak en haat. „Het is een strijd, waarbij aan weerskanten doden vallen en een strijd die veel verder gaat dan subjectieve haatgevoelens." Dat de Duitse regering de RAF wel als politieke organisatie beschouwt blijkt volgens mr. Willems ook uit haar aandringen op een Europees verdrag voor de uitlevering van ter roristen. Een dergelijk verdrag zou immers overbodig zijn als het om gewone misdadigers ging, aldus de raadsman. Hij concludeerde in zijn pleidooi primair, dat niet moet wor den overgegaan tot uitlevering. Niet alleen omdat de delicten van politie ke aard zijn. maar ook omdat er onvoldoende vermoeden van Fol kerts schuld bestaat. Daarnaast is het feit, dat Folkerts geen fair pro ces zal krijgen in West-Duitsland ook een reden om hem niet uit te leveren. Weinig mensen De behandeling van het' uitleve ringsverzoek werd slechts door een klein aantal mensen, onder wie de moeder van Knut Folkerts en enke le vriendinnen van hem bijgewoond. Van de 38 toegangsbewijzen die ver strekt waren maakten in totaal twintig aanvragers gebruik. Op de publieke tribune was nog plaats en ook in de zaal waren verscheidene stoelen vrij. Rond het gerechtsge bouw bestond van de kant van het publiek nagenoeg geen belangstel ling voor deze zaak. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Drs. G van Leijen horst wordt de opvolger van dr. Kruisinga als eerste CHU-man in de Tweede Kamerfractie van het CDA. De CDA-fractie koos hem gisteren tot derde fractievoorzitter, na Aan- tjes (AR) als eerste en Lubbers (KVP) als tweede fractievoorzitter. De benoeming van Van Leijenhorst werd gisteren mogelijk nadat de an dere CHU-kandidaat, de heer T. Tol man, zich had teruggetrokken. Dat gebeurde na discussie in een aparte vergadering van de uit de CHU af komstige CDA-Kamerleden. Na af loop van die vergadering besloot Tolman te kiezen voor het lidmaat schap van het Europees Parlement, boven het vice-fractievoorzitter- schap van het CDA. In het bestuur van de CDA-fractie TIEL (ANP) Een elektrotechnicus uit Waardenburg stond gisteren voor de kantonrechter in Tiel omdat hij onbevoegd de geneeskunst zou hebben uitgeoefend. In de periode van maart tot november had hij twee kamers van zijn huis ingericht als behandelvertrekken. Hij ontving dagelijks verschillende patiënten, stelde diagnoses en schreef injecties voor. Die werden toegediend door zijn vrouw, die als doktersassistente enige medische ervaring had opge daan. Dat bleken enzympreparaten te zijn, waarvan de werkzaamheid door de meeste medici wordt ont kend. Een patiënt uit Noord-Hol land deed aangifte nadat „dokter M." bij hem en zijn echtgenote kan ker zou hebben ontdekt. Voor de injecties moest hij 3400 gulden beta len. Uit het onderzoek bleek dat de rekeningen van M. voor andere pa tiënten uiteenliepen van 1500 tot 7700 gulden. Officier van justitie Korsten eiste tegen M. vierduizend gulden boete en zes weken voor waardelijke gevangenisstraf, tegen zijn vrouw tweehonderd gulden en achttien dagen voorwaardelijk. SCHIPHOL (ANP) Het Tweede-Kamerlid voor het Gerefor meerd Politiek Verbond dr. A. J. Verbrugh is van mening dat het cultureel akkoord met Zuid-Afrika niet mag worden beëindigd. De heer Verbrugh is tot deze conclusie gekomen na een reis van bijna een maand door een aantal Afrikaanse landen, waaronder Zuid-Afrika. Het Tweede-Kamerlid zei gisteren Zuidafrikaanse bevolkingsgroep de bij zijn terugkeer op Schiphol het banden met de Nederlandse cultuur, cultureel akkoord van groot belang waar die van de kleurlingen zeer te achten voor de kleurlingen. In het nauw aan verwant is, kunnen hand kader van het akkoord zou deze haven en uitbreiden. Het Kamerlid vindt dat Zuid-Afrika de zogenaamde „thuislanden" zo veel mogelijk moet ontwikkelen. Dit door investeringen en het verlenen van technische bijstand om langs deze weg de thuislanden economisch aantrekkelijk te maken. Dr. Ver brugh ziet daarbij een taak wegge legd voor Nederlandse technici. De GPV-voorman blijft een voor stander van afzonderlijke ontwikke ling van de bevolkingsgroepen in Zuidelijk Afrika, Namibië en Zuid- Afrika. De heer Verbrugh heeft op zijn reis door Kenia, Zambia. Namibië en Zuid-Afrika met blanke en zwarte vertegenwoordigers van politieke en kerkelijke instellingen de ontwikke lingen in zuidelijk Afrika besproken. Hij zei geen ontmoeting te hebben gehad met vertegenwoordigers van de SWAPO, de bevrijdingsbeweging van Namibië. UTRECHT (ANP) Ongeveer 150 schoolgaande kinderen van buiten landse werknemers hebben maan dag niet vergeefs hun boterhamme tje opgegeten in de hal van het Utrechtse stadhuis uit protest tegen het ontbreken van een goede over- blijfregeling op school. Er bestond een goede regeling maar die kwam op 1 januari op de tocht te staan omdat CRM toen de subsidiekraan dichtdraaide. Woensdag al zegde de gemeente toe er voor te zorgen dat de huidige overblijf regeling van kracht blijft. De gemeente betaalt de kosten van die regeling die tot 1 januari voor rekening kwamen van CRM. Toen CRM niet meer op wilde draaien voor het betalen van de begeleiders die tussen de middag op school een oogje in het zeil hielden dreigden de kinderen het kind van de rekening te worden maar daar heeft de ge meente nu een stokje voor gestoken. Men wil de overblijfregeling niet al leen handhaven op de drie zogehe ten concentratiescholen in Utrecht waar kinderen van buitenlandse werknemers bi-cultureel onderwijs kunnen volgen. De gemeente wil een soortgelijke regeling treffen voor nog negen andere scholen in Utrecht waar veel kinderen van buitenland se werknemers onderwijs volgen. B&W Utrecht wijzen aanleg sneltram af UTRECHT (ANP) Het Utrechtse gemeentebestuur wijst het aanleg gen van een vrije trambaan door de binnenstad af. Op grond van over wegend negatieve ambtelijke rap porten zijn b. en w. tot het voorlopi ge standpunt gekomen, dat de rail- lijn van Nieuwegijn en IJsselstein naar Utrecht niet via de binnenstad en het universiteitscentrum de Uit hof naar Zeist moet worden doorge trokken. Deze beslissing wordt on derwerp van een inspraakavond in februari, waarin de gemeenteraad een beslissing in deze kwestie zal nemen. Als argument voor haar standpunt noemt het college onder meer, dat de sneltram als grootschalig ver voermiddel de fijnmazige structuur van de historische binnenstad van Utrecht geweld zou aandoen Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het feit, dat er omtrent de plannen voor de reorganisatie van Rijn-Schelde-Verolme en vooral over de posi tie in de toekomst van een aantal afdelingen van de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord nog steeds geen klaarheid is, heeft weer geleid tot hevige spanningen onder het personeel van deze werf. die een der grootste is van het RSV-scheepsbouwconcern. Die spanningen hebben er reeds toe geleid, dat ruim honderd mensen van de machinefabriek een uur lang het werk hebben neergelegd. Er is intensief overleg met bestuurders van de industriebonden, dat gister avond werd voortgezet.' Door de steeds toenemende spanningen wordt het gevaar voor verder uitbrei den van acties en voor stakingen zeer reëel. Zoals bekend is de reorganisatie van de Nederlandse scheepsbouw een zaak. die al de nodige jaren loopt. Ook de regering is hierbij ten nauw ste betrokken. Vorig jaar waren er om dezelfde redenen moeilijkheden bij Wilton-Fijenoord. toen de be leidscommissie scheepsbouw een so ciaal plan aankondigde dat in de ogen van velen minder zou inhouden dan het plan. dat vakbonden met directie voor de R8V-reorganisatie hadden opgesteld. RAALTE (ANP) In Raalte en om geving zijn de georganiseerde zoek acties naar de 3-jarige Gerben Ger- rit ten Dam uit Raalte gestaakt. Ook het dreggen in het Overijssels kanaal en sloten en vijvers naar het zaterdag vermiste jongetje is stop gezet. Individueel wordt nog wel verder gezocht Drs. G. van Leijenhorst ontstonden na afloop van de kabi netsformatle twee vacatures, nadat Kruisinga minister werd, en Van der Mei staatssecretaris van buiten landse zaken. Bovendien ontstond een CH-vacature in het Europees Parlement, een post die Van der Mei tot voor kort bekleedde In het be stuur van de CDA-fractie bestaat nu nog één vacature, die door een uit de CHU afkomstig CDA-Kamerlid zal moeten worden vervuld. Vast staat dat dit nu niet meer Tolman zal zijn Genoemd wordt nu het nieuwe Ka merlid drs H. Eversdijk uit Hein- kenszand (Zeeland) HAARLEMMERMEER - De 38-ja rige mevrouw M Ooms-Bos uit Hoofddorp is gisteren bij een ver keersongeval dodelijk gewond ge raakt. Zij raakte met haar auto in een slip en botste tegen een boom Haar zoontje van zeven raakte be kneld, maar kon worden gered. Het ongeluk ontstond toen een vracht auto over een lengte van een kilome: ter bierbostel (afval dat wordt ge bruikt voor veevoer) verloor waar door een glad wegdek ontstond De vrachtwagenchauffeur merkte niets van het ongeluk en reed door In een Haarlems ziekenhuis is de veronge lukte vrouw overleden EINDHOVEN (ANP) - Drieëntwin tig Philips werknemers afkomstig van de verschillende vestigingen in Eindhoven zijn gisteren een actie begonnen om het huidige aantal ar beidsplaatsen bij de gloeilampenfa briek te behouden. In een pamflet dat in een oplaag van 10 000 is ver spreid vragen de Initiatiefnemers van de actie steun aan de Philips werknemers. Jaarlijks verdwijnen bij Philips in Eindhoven en omgeving omgeveer 1500 arbeidsplaatsen doordat het natuurlijk verloop niet wordt aange vuld. De vakbonden hebben hier in het verleden al meermalen tegen geageerd. De initiatiefnemers hopen de werknemers extra te activeren waardoor de achterban van die vak organisaties zich kan verbreden. Nu is het zo dat bij Philips slechts vijf tien procent van de werknemers ge organiseerd is. Het ligt in de bedoeling van de initi atiefnemers nog deze maand een petitie op te stellen die zal worden overhandigd aan de raad van be stuur van Philips. In die petitie zal worden aangedrongen op maatrege len die moeten leiden tot het behoud van de huidige werkgelegenheid ADVERTENTIE De heer Verbrugh werd op Schiphol verwelkomd door zijn vrouw. door Jan Sloothaak AMELAND De Amelander gemeenteraad gaat bij de komende verkiezingen slinken van elf naar zeven man. Daarover maakt het gemeentebestuur zich wat zorgen. „De eilandbevolking zelf is niet zo omvangrijk, maar we zitten hier in de zomermaanden met tegen de veertigduizend toeristen," zegt burgemeester mr. J. H. Lesterhuis. Het waddeneiland gaat mi nister Wiegel van Binnen-' landse Zaken een brief schrij ven Bij de vorige raadsver kiezingen had Ameland 3012 inwoners. Op 1 januari van dit jaar was dit aantal geslon ken tot 2986 en ook al heeft een baby dit aantal inmid dels weer op 2987 gebracht, toch zal Amevand bij de ko mende verkiezingen niet de drieduizend inwoners halen die vereist zijn om er elf raadsleden op na te mogen houden. Aan de vruchtbaarheid van de Amelander bevolking ligt het niet. Geboorte en overlij den houden elkaar wel in evenwicht Als er echter twee kinderrijke gezinnen vertrek ken zoals onlangs weer één met vier en n met vijf kinderen dan hakt dat er nogal in. Maar maakt het nu eigenlijk zoveel uit of elf dan wel zeven raadsleden beslissingen ne men? Burgemeester Lester huis: „Nee, dat op zichzelf misschien niet. Het gaat ech ter om het voorbereidende werk in raadscommissies". Het maakt nogal wat uit of je elf dan wel zeven man be schikbaar hebt om die com missies te bemannen. Het toerisme brengt veel werk mee op het bestuurlijke vlak. „Het inwonertal bedraagt zo'n drieduizend mensen, maar je voorzieningenpakket is berekend op tegen de veer tigduizend, zowel op het ge bied van de infrastructuur als van bijvoorbeeld riolering en vuilophaaldiensten." Op een waddeneiland komen daar dan nog allerlei zaken bij, zoals de slepende zaak van de beveiliging tegen de zee. Een extra last voor Ame land is het feit dat de NAM er naar gas wil boren, wat dan weer moet worden afgewogen tegen zaken als toerisme en natuurbehoud. ..Met zijn el ven is dat allemaal nog te doen, met zijn zevenen niet." meent de burgemeester. Volgens de heer Lesterhuis zou het een koud kunstje zijn om het inwonertal van Ame land op te schroeven tot zes duizend mensen. Er zijn ge noeg gegadigden. Het beleid is er echter op gericht alleen inwoners te accepteren die aan Ameland economisch ge bonden zijn. „We willen geen grote dorpen waarvan de helft een deel van het Jaar leeg staat. De dorpen moeten levend blijven." Dit beleid heeft ertoe geleid dat de eilandbevolking zich heeft gestabiliseerd op rond de drieduizend. In 1810 waren er 2137 inwoners en na een geleidelijke daling was dit aantal in 1930 gedaald tot 1929 Na de oorlog kwam er echter weer een bevolkings aanwas. Ooizaak was de ex plosieve toename van het toerisme. Daardoor konden veel meer mensen een be staansbasis vinden in de re creatieve sector, de midden stand en ook de dienstverle ning (Ameland heeft bijvoor beeld vifr banken). In 1974 was dus de grens van driedui zend gepasseerd en burge meester Lesterhuis verwacht dat de eilandbevolking zich nu in de buurt van de driedui zend zal stabiliseren, net op de grens die de gemeentewet stelt. Op dit punt is de wet onver biddelijk. een gemeente met drieduizend of minder inwo ners mag zeven raadsleden hebben, een gemeente van drieduizendéén tot zesdui zend elf. „Je mag aannemen dat we dan weer eens onder dan weer eens boven die grens zitten." meent de bur gemeester Ameland loopt dus steeds kans het dan weer eens met zeven dan weer met elf raads leden te moeten doen In de brief aan minister Wiegel zal het eiland er nu op aandrin gen een wat soepeler over gangsregeling in de wet in te bouwen. Een te klein aantal raadsleden te weinig om de technische voorbereiding van allerlei raadsbesluiten voor een veel grotere bevol king aan te kunnen werkt op zijn minst vertragend in het bestuur. Ameland hoopt dat de brief aanleiding zal zijn een wetswijziging in overweging te nemen. Ande re gemeenten in soortgelijke omstandigheden zouden daar ook van kunnen profi teren. Consequenties Zo zal Ameland binnenkort een nieuwe chef financiële za ken moeten aftrekken. Die zal echter lager ingeschaald moeten worden dan de vorige wat gauw enkele duizen den guldens scheelt op zijn salaris en dat geldt ook voor de andere ambtenaren. Dit maakt het moeilijker kwalitatief goede ambtena ren aan te trekken en boven dien ontstaat de figuur dat een deel van de ambtenaren een salaris geniet op basis van minder en een ander deel op basis van meer inwoners Wat dit betreft is de heer Les terhuis er voorstander van om de regeling zoals die te genwoordig geldt voor raads leden ook toe te passen op ambtenaren: de. honorering koppelen aan een inwonertal van nul tot zesduizend inwo ners Tenslotte kan de verlaging van elf naar zeven raadsleden ook politiek uitwerken. Ame land heeft thans vijf fracties, waarvan de CHU en de AR met elk één raadslid wankel staan De PvdA heeft twee raadsleden en dan zijn er nog twee typisch Amelandse frac ties. De Belangen Combina tie Ameland (BCA) probeert met vijf raadsleden de belan gen van het oostelijke deel van het eiland met de dorpen Nes en Buren te behartigen Het Algemeen Belang met twee raadsleden richt zich meer op het westelijke deel met het dorp Hollum. De ver houdingen kunnen wel eens behoorlijk door elkaar gehut seld worden als dit elftal zich in een zevental zal moeten rangschikken. Eventuele combinaties van partijen kunnen het beeld dan ook nog beïnvloeden „Je moet de zaken natuurlijk ook niet overdrijven", vindt burgemeester Lesterhuis JM is geen drama, er zijn wel ergere dingen, maar er zijn gewoon erg vervelende consequenties in de prak tijk". DEN HAAG (ANP) - PSP kamerlid Van der Lek heeft de minister van Justitie er schriftelijk op gewezen dat het voorkomt dat aan gedeti neerden geadresseerde post. afkom stig van de Tweede Kamer, aan con trole wordt onderworpen Poststukken, namens Van der Lek gestuurd aan gedetineerden in het huis van bewaring in Leeuwarden en in de gevangenis van Scheveningen. zijn geopend aan geadresseerden verstrekt Van der Lek wil onder zocht zien wat daarvan de reden is. omdat naar mening het controleren van correspondentie, afkomstig van leden van de staten-generaal, in strijd is met artikel 91 lid 2 van de gevangenismaatregel. ..Nee. ik «ril alleen mijn nieime horlo ge beschermen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3